Groen "ZwartsJ~exels in het harG Prettige kerstdagen! „Molengat" vijf weken uit de vaart ■iaast niet te geloven... Daan Schilling stapt uit de politiek VVD plaatst Barendregt en Erna Eelman bovenaan Voor het kerstfeest uren van bezinning voor de jaarwisseling dank voor uw vertrouwen voor het nieuwe jaar gezondheid, succes en'n veilig vervoer met Kerstpuzzel THUIS IS HET ECHT GEZELLIGER wenst u prettige feestdagen TAXI TOON SMIDT Kerstsamenkomst op dorpsplein Kerstmarkt ook op vrijdag Martin Tromp juwelier KERSTIDEE? VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 TEXE LSWCOURANT jr advertenties, abonnementen, etc. geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, - efoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. ry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36 25.01.742: N.M.B. nr 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ40,40 per half jaar; Los f\,— Zie pagina 15 Schilderweg 265, Oudeschild Op 22 en 23 december ligt er voor elke klant een kerstsurprise klaar. Wethouder Klaas Barendregt is be reid er een nieuwe termijn aan vast te knopen. Op de definitieve kandi datenlijst van de VVD voor de aan staande gemeenteraadsverkiezingen neemt Barendregt weer de positie van lijsttrekker in. Het huidige raadslid Erna Eelman-van der Kooi bindt als VVD's nummer twee de verkiezingsstrijd aan, zodat er in ver gelijking met de verkiezingen van vier jaar geleden niets is veranderd. De volgorde van de kandidaten werd eerder deze week bepaald tijdens een ledenvergadering van de VVD in ho tel Rebecca. Van de ongeveer hon derd leden waren er 33 present om hun stem te laten gelden. Het was geen rumoerige bijeenkomst; vrij eendrachtig konden de leden zich vinden in de volgorde van de kandi daten. Deze volgorde was op het allerlaatste moment, tijdens de vergadering, nog gewijzigd. Erna Eelman die oorspron kelijk door het bestuur als tweede was gerangschikt, maar naar eigen wens op de (minder verkiesbare) der de plaats werd gezet, bedacht zich op het nippertje. Met goedkeuring van het bestuur kwam ze alsnog als nummer twee op de voordracht. Ach tergrond van Erna Eelmans twijfel was het feit dat zij de afgelopen re geerperiode als eenmansfractie een zware taak op de schouders had waarmee veel tijd en energie was ge moeid; soms reed ze alleen voor ver gaderingen 120 kilometer per week. De in Rebecca samengestroomde le den steunden haar tweede plaats in meerderheid. Dat ging dan ten koste van winkelier Gerard van der Kooi, de oud-wethouder, die nu op de derde plaats staat. Nummer vier staat bankdirecteur Bob Loos, die door zijn activiteiten voor de Folklore (voorzit ter) in Den Burg een niet onaanzien lijke populariteit geniet. De overige kandidaten zijn: 5. Harry Wuis; 6. Willem „Spyk" Bakker; 7. Tineke Jimmink-Oele; 8. Wim Boom; 9. Fem- my Buis-Beuze; 10. Wim Mets; 11. Bob Rienks. ken en met welke zaken we bezig zijn. De afgelopen dinsdag passeerde in de b en w-vergadering het 1200e agendapunt. Ik heb totaal vierhon derd college-vergaderingen bezocht en ik verzeker je: vierhonderd keer met plezier. Dat geldt ook voor aller lei andere bijeenkomsten, zoals hoor zittingen. Je kunt daar niet onderuitgezakt alleen maar luisteren, maar je moet alert zijn, direkt ant woord kunnen geven, het beleid ver dedigen. Dat deed ik allemaal graag maar het gaf wel flink wat spanning. Toch zou het me betrekkelijk makke lijk afgaan, als ik dat andere werk er niet bijhad. Maar ook daar heb ik ple zier in en ik wil het goed doen". Afhankelijk De familie Schilling betracht een so bere levensstijl en zit niet op zware lasten. De wethouder denkt daarom dat hij zou kunnen rondkomen met alleen het salaris van de gemeente en de inkomsten uit de bollenfunctie zou kunnen missen. Hij had dus ook kunnen besluiten om de bollenbaan eraan te geven en in de politiek te blijven. Schilling: „Maar dan zou ik voor mijn levensonderhoud afhankelijk worden van die politieke baan en dan zou ik me niet vrij meer voelen". Ook voor alleen raadslid worden en afzien van het wethouderschap voelde Schilling weinig. „Och, het zou natuurlijk kun nen. Maar ik weet al precies hoe het dan zou gaan. Als ik eenmaal in de raad was gekozen zouden ze probe ren om me over te halen toch weer kandidaat te zijn voor het college. En dan zou ik weer moeten wikken en wegen. Nee hoor, ik houd er hele maal mee op. Het was heus wel een moeilijk besluit, maar het was een pak van mijn hart". Bestuursleden en fractie van Texels Belang schrokken wel toen Schilling hen maandag op de hoogte stelde. De partij heeft een groot deel van zijn glans aan de populaire wethou der te danken en het zal niet makke lijk zijn iemand te vinden die hem kan evenaren. „Ze wilden me houden en ik denk dat ze dat meenden. Dat beschouw ik als het beste com pliment". en medewerkers Eigen kerst- en nieuwjaarskaarten da ten) maken is één der populairste be zigheden dezer dagen. Hoe origineler, hoe mooier. Dat sommigen niets te dol is, blijkt uit bijgaande foto. Een toastende kerstman is nog tot daar aan toe, maar een in kerstsfeer be schilderde koe.... Bedenker en uitvoer der van deze fraaie wenskaart is Frits Keijzer, een op Texel IHet Noorden) woonachtige fotograaf die in Amster dam IBijlmereen kolossale fotostu dio exploiteert. In een nieuw bedrijfspand nabij het Amsterdams Medisch Centrum is ruim 400 vier kante meter vloeroppervlak beschik baar voor grote foto- en filmsets. Keijzer doet dat met een compagnon die decorbouwer is. Vrijwel alles kan er op bestelling worden nagemaakt en in de juiste sfeer worden ge bracht. Vandaar dat producenten voor hun reclamefoto's en films in steeds vaker uitwijken naar Fotostu dio Frits Keijzer. Er kan ook bedrijfs ruimte worden gehuurd. Zo werd er de bekende reclamespot „Er staat De kerstmarkt in het Ambachtencen trum (de vroegere „Vermaning" aan de Diek in Den Hoorn) zal niet alleen open zijn op 28 en 29 december maar ook vrijdag (heden). Bezoekers zijn welkom van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Het en semble „Camera Lucida" speelt van 19.00 tot 21.00 uur. een paard in de gang" van „Apel doorn" opgenomen. Ook Texel zélf werd menigmaal als lokatie gebruikt, aldus Keijzer. Hij fo tografeerde o.m. een kalender voor een bekend biermerk op het eiland en stonden Texelse schoolkinderen model voor een modefolder. De produktie van de kerstkaart is vrij wel geheel Texels, zo vertelde de ma ker ons. Allereerst de koe zélf. Keijzer had een geheel witte melkkoe nodig en kwam na een lange speurtocht en een mislukte poging bij een boer in de Beemster uit bij veehouder Leon Eelman aan het Lageveld bij Ooster end. Die had een ruim 3-jarige, op enkele zwarte haren na geheel witte, koe in de wei lopen, vanwege haar uiterlijk „Skimmeltje" genoemd. Na een nadere kennismaking was het ijs gebroken en stemde Eelman in. Begin deze maand was het zover: met hulp van de Texelaars Sidny van Zon en Herman Boks was het enigs zins sprookjesachtige decor gereed, zodat de koe kon komen. Keijzer bracht „Skimmeltje" in een aanhan ger achter de auto naar Amsterdam, waar het liefdevol werd opgevangen door Texelaar Nico Kikkert. Twee uur toiletteren was nodig om de koe om te toveren tot een fris blinkend foto model. Met waterverf werd hulst op de huid geschilderd en kon het dier onder de fotolampen plaatsnemen. Frits Keijzer: „Ze vertrok geen spier, hoewel ze naast een brandende open haard stond. Aan het flitslicht was ze eveneens gauw gewend. Echt een professioneel model." (Foto: Studio Frits Keijzer) Op 9 januari vertrekt de dubbeldeks veerboot „Molengat" voor een dok beurt naar de Oranjewerf in Amster dam. Hoewel de werkzaamheden waarschijnlijk niet langer dan drie of vier weken zullen duren, zal het schip pas op 15 februari de dienst hervatten. Gedurende deze periode zal de ver binding worden onderhouden door de enkeldekkers „Marsdiep" en/of „Texelstroom". Een groot deel van de tijd zullen bei de schepen tegelijk varen, wat bete kent dat er dan een halfuursdienst is. Dat is op werkdagen het geval van 8.35 tot en met de dienst van 16.05 uur uit Den Helder (dus acht extra afvaarten in beide richtingen). Op vrijdag vaart de tweede boot nog langer: tot en met de dienst van 20.05 uur uit Den Helder. Begin fe bruari zal ook op zondagmiddag een halfuursdienst worden gevaren. let ongeloof is op straat gereageerd op het verhaal dat wet- ouder Daan Schilling uit Den Hoorn niet beschikbaar is als kan- idaat bij de gemeenteraadsverkiezing van maart a.s. Maar het jit is niet meer terug te draaien. „Mijn besluit staat vast en dereen die mij kent weet dat niemand mij daarvan kan terug- rengen". st ongeloof onder het publiek is tgrijpelijk. Nog meer dan zijn colle- igenoten had de 53-jarige wethou- ir kennelijk plezier in zijn functie, rappen makend en zich bedienend in weinig formele woorden en ter- ren. leek het hem allemaal gerouti- rerd en makkelijk af te gaan. Maar it was vooral de laatste tijd bedrie- ilijke schijn. Het beoefenen van zijn jofdberoep als vertegenwoordiger in het in- en verkoopbureau voor bembollen Hobaho tesamen met it wethouderschap was een pittige elasting. „Ik brandde soms aan vee kanten op, dus wat te snel", jt Schilling uit. „Dat zou op den lur problemen geven. Ik moest kie- !n voor het een of het ander: het ibaho-werk of de politiek. Heel oeilijk was dat, want ik vond het ebei even leuk. Ik heb de knoop doorgehakt. Want ik wilde me it verkiesbaar stellen om me mis- hien later, halverwege de rit terug moeten trekken". Schilling wil graag duidelijk afrekenen met de geruchten die over zijn opstappen de ronde doen. Dat hij on genoegen zou hebben met partijge noten van Texels Belang wijst hij als onzin van de hand. Ook is er volgens hem geen sprake van dat de Hobaho- directie hem zou hebben gesom meerd zijn politieke aktiviteiten te staken. „Wat dat laatste betreft is het tegendeel het geval. Onlangs had ik met de heren het jaarlijkse functio neringsgesprek, waarbij de combina tie van het beroep en het politieke werk ter sprake kwam. Van harte hebben ze me weer vier jaar de ruim te gegeven om op de oude voet door te gaan, want ze hadden geen klach ten over me. Ik heb het besluit na dien helemaal zelf genomen". Zestien jaar Totaal zestien jaar heeft Daan Schil ling in de gemeenteraad gezeten: twee perioden als gewoon raadslid en vervolgens twee perioden als wet houder, die onder andere ruimtelijke ordening, bouwzaken, milieu, huis vesting en verkeer in zijn portefeuille had. Schilling is er enthousiast en met overgave mee bezig geweest. „Ik vind het ook nu nog erg leuk. Ik zou het wel hebben aangedurfd om me nog een periode beschikbaar te stel len. Maar tegen het eind van de rit zou ik dan 58 zijn, een leeftijd waar op heel wat mensen aan de VUT be ginnen te denken en ik weet niet zeker of ik er ook dan nog plezier in zou hebben. De jaren gaan tellen en het werk wordt niet makkelijker. Ze zeggen wel eens: je moet ergens mee stoppen als je er nog zin in hebt. Nou, ik hèb er nog zin in. Ik vind het zelfs nog hardstikke leuk!" Werkdruk Dat neemt niet weg dat de werkdruk die het beroep en de politiek tesa men veroorzaken, zich steeds meer doet voelen. Hij zag al geruime tijd in dat hij een keus moest maken en zo dacht ook zijn vrouw Boukje erover. Een bijkomende overweging was dat hij wel eens wat anders wilde doen dan bezig zijn met politiek en bollen. „Ik stik van de hobby's. Met een bootje varen, vissen en reizen. Ik heb gemerkt dat ik daar meer behoefte aan heb dan vroeger. De laatste jaren ben ik dan ook meer op vakantie ge weest; de accu is wat ouder gewor den en moet daarom vaker worden bijgeladen". Schilling zegt terug te zien op een prachtige periode in zijn leven. „Het is heerlijk om als lid van het college zo intens bezig te zijn met de omge ving waarin je woont. Maar de meeste mensen hebben er geen idee van wat daar allemaal voor komt kij- linhouder Daan Schilling Net als de afgelopen jaren, wordt op het dorpsplein in De Koog weer een kerstsamenkomst gehouden: zondagavond a.s. om 19.00 uur. Als vanouds wordt muzikale mede werking verleend door blazers van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Dorie Kuip en Gijs Verschoor luisteren de bijeenkomst op met zang en met eigen begeleiding van Mark en Ewoud Riteco. Ook de kinderen van de Luberti-school zijn weer present; ze zullen enkele kerstliederen zingen. De inleiding en afsluiting worden weer verzorgd door Th. Habraken. De samenkomst (die ongeveer drie kwar tier duurt) wordt voor de vierde keer georganiseerd door Jancina Henstra, onder auspiciën van de dorpscom missie. Na het succes van verleden jaar brengen wij in deze kerst- krant weer een „echt Tesselse" kruiswoordpuzzel, samen gesteld door onze medewerker W. (Pip) Barnard. Wij verwijzen u hiervoor naar pagina 5 en hopen weer op vele deelne mers. Onder de goede inzen dingen worden vier boekenbonnen van f25,- ver loot.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1