Overdracht RSG begin /an een heel lange weg" „Georgiëweg liever niet oversteken" Geen spectaculaire reddingsoperaties jemeenteraadsleden maken zich zorgen: B— Waar komt nieuw be Jaarverslag van KNZHRM-stations elachelijke zaak Bijna gespiesd Jongerencentrum in kerstvakantie IIJ DAG 22 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 e gemeenteraad is bezorgd over de overdracht van de Rijks- ;holengemeenschap van het rijk naar de gemeente. De intentie- «rklaring hiertoe kwam in de raadsvergadering dinsdagavond in de orde. „Het is geen sinecure daarmee aan de gang te lan," aldus Peter Bakker (PSP). „Hebben we de kennis, de ensen en de kwaliteit wel in huis om een dergelijk proces voor bereiden en te begeleiden," vroeg het raadslid zich af. De Siegfried la te licht om met zwaar weer dienst te doen. jk Nel Eelman-van het Veer (CDA) as van mening dat er aan de over- acht veel haken en ogen zitten, let zal het begin van een heel lan- weg zijn. Er wordt ons gevraagd n een uitspraak te doen waaruit be- idheid blijkt om mee te willen wer- (i aan de overdracht. Is er wel irake van echte keus?" Wethouder at Zegers antwoordde dat dit jenlijk niet het geval is. „Als we de lentie uitspreken om de school niet er te nemen, heft het rijk de hooi als rijksscholengemeenschap aarschijnlijk op. En wat er dan voor luatie ontstaat? Het lijkt me in der geval niet verstandig." in wat die lange weg betreft. Als overname op 1 januari 1992 in at, heeft het twee jaar geduurd, at is dat nu helemaal?" Veel werk igers vertelde dat een dergelijke erdracht inderdaad niet iets is wat er zomaar „even" bijdoet. „We zijn al een flink tijdje mee bezig. Ik n het met u eens dat het een niet onderschatten hoeveelheid werk et zich meebrengt." De wethouder as van mening dat in geval van on- ildoende kennis altijd nog een be ep gedaan kan worden op het inisterie of op de Vereniging Neder- tdse Gemeenten. Een antwoord dat ikker niet gerust stelde. „Het rijk is dit geval wel je onderhande- gspartner." it PSP-raadslid vroeg zich af hoe verdere gang van zaken gaat ver- jen. „Ik kan me voorstellen dat je n werkgroep samenstelt, waarin idermeer mensen zitten die kennis bben op het gebied van gebouwen, iderwijs, personeelszaken en met idisch inzicht." itgemeester Schipper vertelde dat de gemeentesecretaris, die straks opdracht krijgt de overname op ng te brengen, zeer wel in staat ht de zaken organisatorisch goed or te bereiden. Zegers vond een arte werkgroep niet echt noodzake- - „Er is al op allerlei terreinen over- j gevoerd. U moet ook niet denken t als wij de RSG overnemen, al het irk dat daar nu op administratief bied of op het gebied van perso- elszaken wordt gedaan, straks in ns naar de gemeente toekomt. Het srk dat daar nu verzet wordt, blijft veel mogelijk op de RSG." Fusie irard van der Kooi (PvdA) wilde eten of de intentieverklaring nog Idig was na een fusie van de RSG et het LBO. Schipper deelde mee n eventuele fusie tussen de twee holen bij deze intentieverklaring tornen buiten beschouwing te wil- i laten. „We praten nu alleen over RSG." Ook wethouder Zegers leek :h over een fusie tussen beide holen weinig zorgen te maken, fat er daarna volgt, zien we dén !l weer." it college sprak de voorkeur uit de ername per 1 januari 1992 in te la- J gaan. Zegers deelde voorts mee n beetje boos te zijn op het rijk. lis gemeentewerken een bouwkun- rapport moet maken over een ge- «jw dat wij moeten overnemen, «n wij dat niet in een achternamid- Dat kost een hele hoop tijd en Bf<ev*n vin leien builen verenrwoordel-ikheid van de mdjkt-o en ik de Courant van dinsdag 12 cember opensloeg, stond de spon ning van Arco de Graaf op de voor- igina. En dat was voor mij een hachelijke zaak. Niet dat hij gespon sd wordt, prachtig. Maar het is een hachelijke zaak, dat een bedrijf uit Iversum hem moet sponsoren. Be- ïhelijk, dat Texel, met z'n allen en vijftienduizend gulden of méér n ophoesten voor die jongen. Zou >t geen goed idee zijn: gesponsord or het eiland Texel. De V.V.V. geeft 'pitalen uit om de naam van het 'and uit te dragen. Houdt voor mijn rt een collecte onder de bevolking, de bedrijven op Texel dat bedrag at op kunnen brengen. Laten we 'co, met z'n allen, de kans geven b zich als topsporter verder te ont- ooien. Texel, wees trots op zo'n xelaar, met zo'n doorzettings- finogen. Roel Kikkert Den Burg geld. Op dit moment staat daar wei nig of niets tegenover. Erg verve lend." Kunstwerk Tme Krijnen-Baijs (Texels Belang) wil de naast aandacht voor een goede overname van het gebouw en het personeel ook aandacht voor de tuin van de RSG. „Die is ooit in de 1-procentsregeling opgenomen als kunstwerk. Dat zie je er nu niet meer aan af." Zij wilde voorts weten hoe het gezag van de RSG nu tegen de overname aankijkt. „Nou, iemand heeft me wel eens verteld dat ze het er niet mee eens waren," aldus Zegers. „Maar als het toch moet, zullen ze het er ook wel mee eens zijn, dat er beter niet te lang gewacht kan worden." Milieu-samenwerking In de gemeenteraad kwam ook een voorstel tot milieusamenwerkmg bin nen het gewest aan de orde. Onder bepaalde voorwaarden komen ge meenten in aanmerking voor een bij drage in de kosten van bepaalde milieutaken. Hans Roeper vertelde het moeilijk te vinden een uitspraak over het voor stel te doen, omdat het voorstel de raadsleden door omstandigheden te elfder ure heeft bereikt. Roeper was van mening dat het gewest er op de ze manier weer een taak en een ap paraat bijneemt. „Dat gaat weer geld kosten." Hij vertelde dat er onlangs uit een onderzoek is gebleken dat het in de kop van Noord-Holland een rommeltje is. „Ik denk dat we straks te maken krijgen met een aantal part ners, die het vreselijk moeilijk heb ben. Misschien wel veel moeilijker dan wij." Roeper vreesde dat alle aandacht en deskundigheid hierdoor wel eens in de kop van Noord- Holland zou kunnen blijven steken. Goede zaak lijk denken we echter toch dat het een goede zaak is. Wij gaan ervan uit dat de mensen van het desbetreffen de bureau meer kennis hebben dan de afzonderlijke gemeentes. Als we op Texel voor een bepaalde moei lijke klus komen te staan, dan kun nen we hulp inroepen." Roeper was van mening dat deskun digheid op het gebied van milieu ook bij andere bureau's in te huren is. Schilling was het daar niet mee eens. „De bureau's die advies geven, schrijven met de hark (gepeperde re keningen. red.) en ten tweede krijg je voor het inhuren van die deskundig heid geen extra geld." Schorsing Na een door het PvdA gevraagde schorsing stemde Roeper tenslotte met het voorstel in. „Wij vinden het ook belangrijk dat het milieu niet ex clusief een Texelse aangelegenheid is." Roeper wilde wel zekerheid om trent het feit dat wanneer de termijn van vier jaar om is, het bureau blijft functioneren binnen het budget dat daarvoor staat. „Er moet goed beke ken worden hoe we verder gaan na 1994." Achterstand Schilling vertelde niet te kunnen ga randeren dat de door Ecoplan gesig naleerde achterstand in mensjaren (9,2) in 1994 ingehaald zal zijn. „Dat was in eerste instantie een voorwaar de voor toetreding. Het college zal er alles aan doen om die achterstand in te lopen. Als we meedoen gaat het nog sneller dan wanneer we op ons zelf blijven. Maar garanderen dat we in 1994 helemaal precies bij zijn, kunnen en willen we niet. Maar we willen wel de intentie uitspreken het zo goed mogelijk te doen." Schilling was trots mee te kunnen delen dat uit het onderzoek is geble ken dat op het gebied van bezetting, capaciteit en kundigheid „in huis" de gemeenten Texel en Den Helder er ten opzichte van de andere gemeen ten in de kop van Noordholland posi tief uitspringen. Kikkertstraat Op een vraag van Dirk Terpstra (PvdA) wat er met de bezwaren van J. van 't Noordende ten aanzien van de herinrichting van de Kikkertstraat gebeurt, antwoordde Schilling dat hij de zaak toch moeilijk kon afblazen Riet Huitema-Vos (CDA) sprak het politiek harde „niet aanvaardbaar" uit over het oversteken van de Georgië- weg. „Liever eerst opvulling van nog beschikbare industriegrond in Den Burg, al zal dat zoeken zijn. Daar kunnen kleine, hinderwetvriendelijke bedrijven worden gevestigd, de grote re moeten we maar naar Oudeschild verwijzen." Riet Huitema zei even tueel akkoord te willen gaan met een bedrijventerrein in een nog onontgon nen deel van De Mars, tegen een woonwijk aan. Te verwachten Hans Roeper (PvdA) toonde zich eveneens tegenstander van de lokatie-Georgiëweg en had een voor keur voor het Marsgebied. „Deze lo- katie was te verwachten", zei Roeper, hiermee doelend op het wei nig gemotiveerde B en W-besluit eer der dit jaar om een lap grond aan de Georgiëweg aan te kopen. Op dezelf de lap grond wil het college nu het nieuwe bedrijventerrein vestigen. Jan van Asselt (Texels Belang) viel hem bij: „Als er geen advertentie in de Texelse Courant had gestaan dat die grond te koop was, zouden we nu niet met dit voorstel hebben geze ten." Wethouder Schilling deed deze kritiek als onterecht van de hand. „Al vóór die advertentie werd geplaatst was er al een meerderheid van het college voorstander van de lokatie- Georgiëweg. Toen plotseling de kans kwam om die grond als agrarische grond te verwerven, lieten we die omdat iemand het er niet mee eens is. „Er is uitgebreid overleg geweest en iedereen heeft zijn zegje kunnen doen." Hans Roeper (PvdA) was van mening dat het bezwaar van Van 't Noorden- de ten aanzien van te weinig ruimte voor voetgangers in het nieuwe plan niet terecht is. Het raadslid was te vens van mening dat het parkeerpro bleem niet verder opgeblazen moet worden dan tot de redelijke propor ties die het op dit moment heeft. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) stel de voor de situatie rond het parkeren een jaar aan te zien. „Mocht de ver mindering van het aantal parkeer plaatsen een probleem worden, dan kan bij de aanpassing van de Lange- veldstraat nog een oplossing gevon den worden." Het VVD-raadslid deelde voorts mee verheugd te zijn dat na Den Burg nu één van de buitendorpen aan de beurt is om een face-lift te onder gaan. „Het dorp zal er erg van opk nappen." De auto van een 38-jarige Oosteren- der werd maandagmiddag vrij ernstig beschadigd als gevolg van een bot sing met een slordig geparkeerde vorkheftruck. De anderhalve meter boven het wegdek uitstekende vork- tanden boorden zich dusdanig in de auto, dat deurstijlen werden ontzet en enkele ruiten sneuvelden. De au tomobilist had hierbij het geluk dat hij slechts de uiterste punt van de tanden raakte. De heftruck stond gestald ter hoogte van Cebeco, ach ter een gedeeltelijk op de weg gepar keerde vrachtwagen. Het uitzicht op de heftruck werd hierdoor bemoei lijkt, terwijl ook de slechte weersom standigheden een duit in het zakje deden. Tegen de chauffeur van de heftruck, een 24-jarige Texelaar, werd proces verbaal opgemaakt. niet voorbijgaan." Roeper vroeg zich voorts af hoe groot de behoefte aan nieuw bedrijventerrein feitelijk is. Hij veronderstelde dat een aantal grotere bedrijven dat in aanmerking komt voor Oudeschild maar liever in Den Burg wil zitten, rustig afwacht totdat er nieuw bedrijventerrein in Den Burg vrijkomt. Voorts wees hij op eerder geuite ambtelijke argumenten „uit landschappelijke overwegingen de Georgiëweg met rust te laten". Mooie afronding Van Asselt stelde dat het momenteel in De Mars gerealiseerde bedrijventer rein een mooie afronding vormt. „Aan het oversteken van de Georgië weg ben ik niet toe. Richting Mars- weg lijkt me een betere afronding." De Texels Belang-man had ook be zwaar tegen de vorm van de lokatie- Georgiëweg. „Veel te puntig, zo kun je geen mooie onderverdeling ma ken." Peter Bakker (PSP) kon evenmin uit de voeten met het B en W-voorstel en lonkte in de richting van het Marsgebied. Ontsluiting vormde vol gens hem geen bezwaar, dat zou goed kunnen aan de Waalderweg. Bakker bracht een nieuw element in de discussie: er moet een inventarisa tie plaatsvinden van leegstaande be drijfsgebouwen. „Als bijvoorbeeld de Wolonderneming verhuist, zijn er in het vrijkomende bedrijfspand aan het Wezenland nieuwe activiteiten moge lijk. Zo is er nog wel een aantal ge bouwen aan te wijzen." Bakker noemde onder meer de voormalige zuivelfabriek, de oude TEM en de werkplaats van gemeentewerken (een deel der activiteiten aldaar zou kun nen worden verplaatst naar het overslagstation-terrein). Aan de Slin gerweg en tussen de Bernhardlaan en Georgiëweg liggen voorts enkele kavels vrij. Een rustig jaar. zo typeert Theo Kooiman van de wipperploeg van De Koog 1989. Schipper van de red dingboot Jaap Groen is het niet he lemaal met hem eens. ,,We zijn toch zeventien keer uitgerukt, dus dat is niet weinig. Alleen waren er weinig echt spectaculaire reddingen bij". Van iedere actie die één van de twee Texelse KNZHRM-stations onder neemt wordt een soort „logboek" bijgehouden. Aan het eind van het jaar wordt een jaarverslag opgemaakt met daarin alle reddingsoperaties. In april begeleidde de Siegfried Eg- mundis het jacht Wikiwiki naar het Molengat, waar het werd overgege ven aan de reddingboot Suzanna van Den Helder. In juni werd assistentie verleend aan het motorjacht Mon Amour, dat met motorpech kampte. Eén man werd overgezet en het jacht werd overgedragen aan de Suzanna. In november werd achttien minuten na de start van een zoekactie een vermiste surfer uit zee gevist. De wipperploeg sleepte in mei een jachtje vlot, dat was gestrand op De Bollen. In augustus werd assistentie verleend aan het zeiljacht „Blow" dat een gebroken roer had. Onlangs werd door beide stations hulp verleend bij een zoekactie naar vier jongens uit Den Helder die in twee bootjes aan het vissen waren. Uiteindelijk werden zij door de rub berboot van de wipperploeg, op aan wijzing van de Suzanna, gevonden. Loos alarm Volgens Theo Kooiman komt het de laatste jaren vaker voor dat een alarm loos blijkt te zijn. „Ik heb geen idee hoe het komt. Dit jaar hebben we weinig mensen echt hoeven te Voor deze laatste lokatie zijn al vol doende gegadigden, lichtte Schilling toe Hij stemde in met een inventari satie en concludeerde voorts dat er geen meerderheid was te vinden voor de lokatie-Georgiëweg. Schilling ver klaarde de grond aldaar voorlopig aan te houden, als mogelijk ruilobject. Of er überhaupt een bedrijventerrein aan Den Burg kan worden gereali seerd, is overigens de vraag. In het concept-streekplan, waarop nog tot 28 december bezwaar kan worden gemaakt, stellen Gedeputeerde Sta ten van Noordholland dat Texel is „uitgevuurd" voor wat betreft nieuw bedrijventerrein. De provincie wijst naar het industriegebied bij Oude schild, dat volgens haar nog ruimte genoeg biedt. „Bovendien is een in dustrieterrein bij Den Burg om land schappelijke redenen en vanwege natuurlijke en cultuur-historische waarden ongewenst." B en W zullen op een heroverweging van dit standpunt aandringen. Kassen Een beetje merkwaardig deed het aan dat de commissie later in de ver gadering geen moeite had met de vestiging van een tuincentrum aan de Waalderweg, naast de „Rui- tersplaats". Dit centrum, aange vraagd door de heer CM. de Ridder uit polder Het Noorden, is bijna een bunder groot en slokt dus een flink stuk bedrijventerrein op, hoewel de kassenbouw niet uitgesproken onder de noemer „industrie" valt. Het bouwplan van De Ridder werd aan de orde gesteld omdat het strijdig is met het bestemmingsplan. Aan de bestemming van het betreffende ge bied is een zogeheten „lijst van in richtingen" gekoppeld en het tuincentrum past niet in deze lijst. Jan van Asselt juichte het plan toe, omdat zo sprake zou zijn van een mooie overgang naar het agrarische gebied. Hij kreeg Erna Eelman aan zijn zijde. Peter Bakker maakte een voorbehoud: de te bouwen kassen moeten visueel acceptabel zijn. De commissie ging akkoord met het voorbereidingsbesluit, zodat nu een artikel 19-procedure kan worden ge voerd. Datzelfde gold voor een ingrij pend bouwplan voor het Maartenhuis aan de Ruyslaan. redden. We hebben wel de nodige surfers en zeilers in nood geholpen". Hij is zeer te spreken over het ver sneld doorkomen van de alarmering. „Vroeger liep het over teveel schijven. Dan had je temet wel thuis kunnen blijven, want voor je op het water was, was er al een helikopter. Nu krijgen we direct bericht van het kustwachtcentrum in Den Helder, dat gaat veel sneller". De wipperploeg krijgt in het voorjaar een nieuwe Mercedestruck, die mo menteel in Amsterdam wordt omge bouwd. De oude, die nu nog in gebruik is, gaat naar het Maritiem museum in Oudeschild. Ook het wip pertoestel wordt vervangen. In plaats van een dikke tros gaat men werken met veel dunner nylontouw. „We zijn eigenlijk hard toe aan een nieuwe boot, maar ja.... de centen hè", aldus Kooiman. Gevaar Volgens schipper Jaap Groen van de Siegfried Egmundis is het niet erg dat de eer vaak naar de reddingboot Suzanna van Den Helder gaat, omdat die de geredde personen meestal ver voert, terwijl het station van De Cocksdorp het leeuwenaandeel van het werk verzet. „Het is het belang rijkste dat je weet dat ze zijn gered. Kijk, we doen dit werk voor niets en het is niet van gevaar ontbloot. Maar het aantal personen dat is gered in een jaar is niet maatgevend. Soms moet je voor eentje halsbrekende toeren uithalen, terwijl je er twintig tijdens een soort van pleziertochtje van boord haalt". Groen is niet voor honderd procent tevreden over het functioneren van de Siegfried. „Het bootje is te licht. Als het al enige tijd slecht weer is moeten we hemel en aarde bewegen om buitengaats te komen. Ik ben in oktober eens terug gegaan toen we op weg waren naar het zeiljacht Molli met een defecte motor. Het was gewoon niet verant woord". Groen heeft de directie van de KNZHRM ingelicht en heeft goede hoop dat er naar hem wordt ge luisterd. Ook in de kerstvakantie bruist jonge rencentrum Tasiel van de activiteit. Rond de feestdagen en in het begin van 1990 worden er diverse avon den georganiseerd, waarbij iedereen welkom is. Het eerste onderdeel van het drukbe zette kerstvakantie-programma is het optreden van de popgroep Negative Youth. Deze band treedt voor de tweede keer op, dus het publiek weet wat het kan verwachten. Me nigeen zal de oordopjes meenemen. Het concert wordt gegeven op zater dag 23 december, en begint om 22.30 precies. De week na het optre den van Negative Youth is het Tasiel gesloten. De eerste week van de kerstvakantie word namelijk gebruikt voor het slopen van de tweede tus- senverdieping. De tweede week van de vakantie (dit is de eerste week van januari) is het jongerencentrum dagelijks geopend van 14.00 tot 18.00 uur. Gelijk na het begin van nieuwe jaar, in de vroege ochtendu ren van 1 januari, treedt de volgende band al weer ten tonele. Van 1.00 tot 4.00 uur geeft het Tasiel de gelegen heid tot het wensen van een goed nieuwjaar, met begeleidende muziek van een gelegenheidsband. 's Mid dags volgt daarop het inmiddels tra ditionele Oliebollenfeest. Liefhebbers zijn welkom vanaf 14.00 uur. Na een korte rustperiode, waarin alleen op 5 januari het vrijwilligersfeest wordt ge vierd, kan op 12 januari iedereen te recht om het jongerencentrum onder het motto „Kunst voor het Tasiel" wat op te fleuren. Materialen en ideeën voor de aankleding zijn wel kom, evenals mensen die de handen uit de mouwen weten te steken. Het jongerencentrum besluit de maand ja nuari met een optreden van een pop groep op de 27e. Op het moment is nog met bekend welke groep hiervoor gevraagd zal worden. Alle genoemde activiteiten zijn vrij toegankelijk voor alle belangstellenden. Schilling vertelde dat het college zich hetzelfde heeft afgevraagd. „Uiteinde- In of bij Den Burg moet nieuw industriegebied worden aangewe zen, maar daarvoor mag de Georgiëweg niet worden overgesto ken. Dat is de mening van de meerderheid van de raadscommis sie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid, die woensdagavond in het raadhuis vergaderde. De commissie was het dus niet eens met B en W, die een terrein aan de noordzijde van de Georgië weg als beste lokatie in gedachte hadden. Waar bedrijven zich na het volbou wen van het bedrijventerrein in De Mars zich wèl mogen vestigen, is nu de vraag. Meerdere commissieleden bleken niet afwijzend te staan tegen over ontwikkeling van nieuw in dustriegebied in De Mars. Dat zou dan tegen de nieuwe woonwijken aan komen te liggen, maar onder al lerlei voorwaarden („schone" in dustrie) en een goede afscheiding (boomsingels) vormt dat geen groot bezwaar. Verder werd geopperd om alle nog niet bebouwde kavels met bedrijfsbestemming en alle lege be drijfspanden te inventariseren, zodat die eerst aan de beurt komen voor dat nieuw industriegebied wordt ont wikkeld. Wethouder Daan Schilling waar schuwde dat „het gemeentebestuur zichzelf tegenkomt als er in de toe komst geen bedrijventerrein is in Den Burg." „Dat moet niet", aldus Schil ling, „want bedrijven zijn bronnen van werkgelegenheid. De gemeente heeft de taak om die te stimuleren." Het enige commissielid dat bedrijven- vestiging aan de Georgiëweg wel zag zitten, was Erna Eelman-van der Kooi (VVD). Voordelen zijn volgens haar dat ook grotere bedrijven daar een plaatsje kunnen krijgen en dat een goede ontsluiting mogelijk is. Een nieuw gebied in De Mars heeft te smalle uitvalswegen en zou boven dien de overige ontwikkeling van het Marsplan kunnen belemmeren, aldus Erna Eelman.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9