DAG JAREN TACHTIG Lezers over hun jaren tachtig 'n Achterhoeker op Texel Undschapsp/P; JjAt MAB Oudejaarsrit Jeugdleidersvoetbal en receptie bij Boys Geslaagd 1983 1985 1982 1981 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 11 1 i vj v All April 1980: Texelse deelname aan NCRV Stedenspel VERVOLG VAN PAGINA 9 woording op ons te nemen. „Versta je tijd". In februari 1986 bezocht ik de Ber- lijnse muur. Met gemengde gevoe lens: mensen en systemen. Emotioneel ingrijpend was voor mij in hetzelfde jaar het 1 mei-gebeuren in Tblisi, Georgië (80 100.000 men sen) en tevens op 9 mei 's avonds op het Rode Plein het massale mee beleven van de overwinning op het fascisme. Op 28 april 1988 een be zoek aan de Chinese muur (weer 'n muur). Mijn wens is: maak muren tot internationale toeristische objecten, kilometers van huis. Wees een vrij 1( mens, ken je geschiedenis en weet je '9 verantwoording. Keren we tenslotte terug bij het Jut- tersmuseum. Bij de totstandkoming werd de haalbaarheid getoetst aan v het aantal bezoekers; het zouden er 30 35.000 moeten zijn. Van de verschillende scheepsrampen heeft het Juttersmuseum diverse „stille ge tuigen" verzameld. Algemeen bekend is dat het zee-milieu het zwaar te verduren heeft. Internationale eisen stellen aan wettelijke regels is niet uit te sluiten, wat ook voor de poli tiek/menselijke verhoudingen gesteld moet/mag worden voor de jaren '90. Z, Zeker met de indrukwekkende ge beurtenissen van dit afsluitende jaar in gedachten, zullen we meer interna tionaal gedrag en verantwoordelijk heid moeten ontwikkelen. Met 50.000 bezoekers aan het Juttersmu- In 1980 kwamen wij naar „het Wes ten", zoals wij Achterhoekers Noord en Zuidholland noemen. Eerst woon den we in Schagen en nu alweer ruim zes jaar op Texel. En zoals het vele import-Texelaars vergaat, zijn we hier niet meer weg te branden. Tenslotte zeggen ze ook hier „huus" tegen een huus en tuus voel je je dan gauw. Onlangs zat ik met mijn oudste doch ter te genieten van de voorstelling van Herman Finkers. De grappen en grollen vloegen ons om de oren, in de ons zo vertrouwde tongval. En de Texelse zaal genoot. Opeens pakte Finkers een harmonica en zette een bekende deun in die heel veel in het oosten van het land te pas en te on pas wordt gezongen. Automatisch zong ik hard mee. M'n dochter stoot te me aan. Links enrechts verbaasde blikken en een opgetrokken wenk brauw vielen mij ten deel. Ik hield van schrik m'n mond. Finkers legde snel de harmonica weg, want het seum dit jaar zal het aan mij met lig gen. Cor Ellen, Oosterend. werkte hier niet. En opeens realiseer de ik me dat ik als een echte Achter- hoeker had gereageerd. Niet dat de Texelaars niet spontaan of feesterig zijn. Wie hier zes jaar woont weet wel beter. Alleen was dit geen Texels ritueel. Een heel klem en grappig moment was dit. Helemaal niet zo belangrijk. Maar het maakte me alleen wèl dui delijk dat de jaren tachtig me toch niet zo hebben „verwesterd" als ik eigenlijk dacht Wil de Leeuw, Den Burg. Naschrift red.: U bedoelt de meezin ger „Zo'n goeie hebben wij nog niet gehad", die ook op Texel op menig bruiloft en partij wordt aangeheven. De Texelaars kenden het lied dus wel, maar zongen niet mee. Herman Fin kers vroeg ons, toen wij hem na af loop van de voorstelling spraken, dan ook of het lied hier eigenlijk wel be kend is.... Goed opgemerkt! Voor de liefhebbers bestaat zaterdag de laatste mogelijkheid van dit jaar aan een puzzelrit deel te nemen. Om acht uur 's avonds gaat de laatste rit van dit seizoen van start bij de fa. Schoenmaker aan het Wezenland te Den Burg. Na vier ritten heeft Peter Daalder met 8 punten voorsprong op Simon van Tatenhove, een goede kans om z'n kampioenschap te prolongeren. Tussenstand 1. Peter Daalder 54 pt; 2. Simon van Tatenhove 46 pt; 3. Dirk Westerlaken 40 pt. 4 Bert Barhorst 32 pt. en 5. Anne de Vries 30 pt. Bij Texelse Boys staat op Nieuwjaars dag de jaarlijkse wedstrijd van de jeugdleiders tegen een juniorenteam op het programma. Ditmaal hebben junioren B1 de eer. Aangetreden wordt om 13.30 uur. Uiteraard wor den weer veel jeugd, ouders en ande re belangstellenden verwacht om de elftallen aan te moedigen. Na afloop, om ongeveer 15.00 uur, begint in de kantine een nieuwjaarsreceptie, leder een is hierbij welkom om elkaar in gezellige sfeer de beste wensen over te brengen. Aan de Erasmusuniversiteit in Rotter dam slaagde Gonnie Bas voor het doctoraal-examen Economische we tenschappen in de bedrijfseconomie. Juli 1985: Gigantische publiciteit voor „het" bronzen kanon. April 1983: Ambulance door felle brand verwoest Stranding KW 149 bij paal 14 Arnold Looyer onschuldig in Amsterdamse politiecel Start Kaskobouw in De Mars Dak van woning aan Beatrixlaan geblazen tijdens orkaanwind Actie IJskaschool: nieuwe fiets voor een nieuwe leerling 205 Texelaars kregen groots ont haal in Georgië VVV-reserveringen voorseizoen val len zwaar tegen Aanleg Krimbos van start 20 jeugdige Texelaars bekennen grote reeks inbraken Gratis trouwen op dinsdagmiddag afgeschaft Nieuwe tennisbanen Deuce Ben Daalder stapt uit gemeente raad en trapt na Jan en Paula 25 jaar op het strand Paul van Arnhem Ned. Kampioen wielrennen recreanten Tandarts De Winter in actie tegen snoep tracteren op school Texelaars naar Elfstedentocht Simultaan omstreden dammer Jan nes van der Wal Ludieke wedstrijd slippies villen in 't Skiltje Spectaculair plan ir. Lievense: ener giespaarbekken op Razende Bol Indrukwekkend: 40 jaar dodenher denking Ontroerend: reünie Amsterdam mertjes Massaal: viering 150 jaar polder Ei- erland Realisatie „Tesselhuus" Kabeltex ontvouwt plan voor kabel televisie Gollards-bewoners naar tijdelijke „Molenend" Eerste Landbouwdag Den Hoorn Enquête Oranjewoud en oprichting promotiestichting Wie bouwt zwemparadijs: Jellema of Van der Slikke? Bongers ontvlucht Texel wegens malafide praktijken Wampex bereikt record: 100 deel nemers 4 Opening Texelse dependance Kom- passchool Onderzoek warm water-bel bij De Cocksdorp Cor Ellen stapt op als raadslid, Nauta, Blanken en Van der Kooi wet houder èf, Dros terug bij Texels Be lang dat de grote winnaar is van de gemeenteraadsverkiezingen Grote branden: „Jacobshoeve", hoeve „Linquerda", supermarkt Maas "1 en ,,'t Swarte Schaep" G.J. Dekker (De Koog) wil hover craft naar Vlieland Proef met compostering huisvuil in De Waal V RST presenteert ambitieus plan voor artikel 11-gebied Nikadel (met 144 appartementen; kosten ƒ34,7 miljoen) 4 Opening gerestaureerd hotel De Lindeboom 4 Na een half jaar: 3 ton verlies voor De Lindeboom, personeel op straat 4 ƒ12.000,- winst Lionsveiling voor mobiele couveuse Dirk Slik krijgt mosselvergunning Honkbalclub Texla opgericht 4 Ron Brandsteder presenteert „Miss Texel''-verkiezing Januari 1982: Giertank leeggespoten in de raadhuishal. absoluut dieptepunt in de Landschapspark-kwestie. De zee maakte Texel een stukje klei ner, maar Den Haag stelde miljoenen beschikbaar voor zandsuppleties. Cultureel gezien maakte Texel hoogtij dagen door. Weliswaar zijn twee voorstellingen voor de traditionele to neelclubs vaak niet meer haalbaar, maar hier tegenover staat de op komst van andere theater- en mu ziekvormen (SAAI, Okidoki, Integendeel, Geen C te hoog, Rose Harmony Singers). De gemeenteraad verloor kleurrijke figuren en een „no nonsense"-college bepaalde bijna een decennium lang het gemeentebeleid. En dan Teso. Tien jaar lang niet weg te denken. Al in 1980 liep een deel der bevolking in een protestmars van Den Burg naar 't Horntje, om daar de veerboot te bezetten en lagere tarie ven te eisen. Een „eeuwige" discus sie die nu en dan weer in alle hevigheid de kop opsteekt. In 1986 blokkeerde groenteboer Cor van Etten de boot om dezelfde reden en anno 1989 maakte het verzamelde be drijfsleven een vuist. Intussen stegen de vervoerscijfers èn de tarieven, is een nieuwe dubbeldekker in de maak en gaan de oude schepen misschien naar Suriname. Hoogste tijd om in te schepen voor de jaren negentig. Paviljoen Westerslag eerst op rand van duin en daarna in zee Buurt verzet zich tegen komst nachtbar Casino Brand in Modecentrum Beekman Alarmsysteem voor ouderen geïn troduceerd Discussie over de goothoogte in het buitengebied Waterverfconcours TEEVA op de Hogeberg Teso steekt twee ton in Ster reclame Bungalows op Orchismient en Vo- gelmient afgebrand NVSH-groep opgeheven (gebrek aan belangstelling) Duikclub vond vat met 100 messen LTS en Huishoudschool definitief samen Verzetskruis voor Engelandvaarders 450 werklozen en 1 vacature 4 H. Heetveld volgt C. vxLEijk op als rector RSG Drie woningen aan de Hoofdweg gekraakt Eerste Jazzweekend geen finan cieel succes 4 Afscheid F. Kassenaar van Muziek school 4 Radiopiraten WRM, Clockhouse en Albatross gepakt 4 Veerboot „Molengat" in de vaart (met één dek) 4 Kunstschilder Ad Blok van der Vel den overleden 4 410 deelnemers aan Ronde om Texel (het dubbele van 1979) 4 Protestmars naar veerhaven voor lagere tarieven 4 Groot feest: haven Oudeschild 200 jaar 4 Eerste „Zak van Max"-actie 4 kunststofvloer sporthal „een nachtmerrie" 4 Jan Wolkers koopt „De Skuul" Bijna liggen ze achter ons, de jaren tachtig. In deze krant laten we het voorbije decennium in vogelvlucht de revue passeren. Alle ontwikkelingen en gebeurtenissen beschrijven bleek een onhaal bare kaart, dus doen we het puntsgewijs en aan de hand van een aantal kenmerkende foto's. Terugblikkend zien we dat in de tweede helft van de jaren tachtig met de naweeën van de jaren zeven tig definitief werd afgerekend. Aan vankelijk zag het er weinig florissant uit. Onder invloed van een hoge werkloosheid en verminderde belang stelling voor binnenlandse vakanties nam de animo voor een Texel- vakantie in het begin van de jaren tachtig af. Promotie was het sleutel woord. Na veel gepraat bracht 1985 de ommekeer: de sterke aandacht voor Texelse produkten, start van de bouw op de Krim, het onderzoek van Oranjewoud t.b.v het Toeristisch Actie Plan en in de laatste maand van het jaar de bundeling van krachten in de Stichting VVV Texel Promotie Nadat het eropvolgende jaar het tweede au- todek van de Molengat eindelijk kon worden benut, was het hek van de dam. Zwemparadijs, nieuwbouw van diverse hotels, uitbreiding jachthaven, Klif 12, heel recreatief Texel leek te zijn wakker geschud. Zodanig zelfs dat we de „magische" 47.000 bed den naderen en eerste aanzetten over een discussie daarover al zijn gege ven. Voor de toeristen is al deze acti viteit niet onopgemerkt gebleven; zelfs de dubbeldeksboot kan wacht tijden niet voorkomen. Texel groeide ook in andere sectoren, zoals de woningbouw. Na aanvanke lijke malaise in de bouw, schoten de nieuwbouwprojecten de afgelopen ja ren als paddestoelen uit de grond. In de hoek waar de klappen vallen, be landden de visserij, landbouw en het onderwijs, vooral als gevolg van over- heids(EG)maatregelen. Nadelig voor de werkgelegenheid was de schaal vergroting waaraan o.m. de zuivelfa briek, het ziekenfonds, de waterfabriek en de kustwacht ten prooi vielen. Supermarkten verdreven de laatste kruidenierszaken. Het land schapspark was (en is) een heet han gijzer en rotganzen waren rot ganzen. Voorjaar 1981: Diverse kotters opgebracht. Cees Boersen (TX 941 en Wim Boom (TX 66) be taalden 800 pond boete en zagen de netten door Engelsen in beslag worden genomen, wegens het vissen met te kleine maaswijdte.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 11