OPMERKELIJK.... Tien jaar van komen en gaan Restant van reuzenhert ,Het was een mooie tijd" Eenvoudige overwinning voor Texelse Boys werd „Duits" gemaakt Goed gastvrouwschap Dirk Krijnen stopt met de visserij Wereldwijde gebedsweek Granaat gevonden "ALS ER EEN VERENIGING IS DIE OVERUWMKT, Iederiandse rode kri Piet Scheuneman Woensdagmiddag kwam „Eco- mare" in het bezit van een stuk van het gewei van een reuzen- hert (Megaceros giganteus), een dier dat sinds 13000 jaar is uit gestorven. Het stuk werd al in maart 1983 op de Hors gevon den door de Duitse student Frank Gottwald. Hij gaf het door aan prof. dr H.H. Bergmann van de Universiteit van Osnabrück, die het bestudeerde en besloot het te zijner tijd te schenken aan „Ecomare". Woensdag was het zover. Bergmann verblijft momen teel op Texel, waar hij een kerst vakantie combineert met studie van het gedrag van Bergeenden in „De Petten" bij Den Hoorn. „Ecomare" heeft het stuk gewei dankbaar aanvaard. Mogelijk krijgt het een plaatsje in de col lectie waarin aandacht wordt besteed aan de pré-historie van Texel. Reuzenherten kwamen destijds algemeen in West Euro pa voor en vormden belangrijke jachtbuit voor mensen. Het wa ren dieren die het formaat van een flink paard bereikten. Het ge wei, met typisch afgeplatte tak ken zoals bij een eland, kon vier meter breed worden. De foto toont prof. Bergmann met het stuk gewei. TEXELSE COURANT PAGINA 15 'iet Scheuneman, commandant van le Rijkspolitie Texel, vertrok op 1 iugustus 1986 naar het district Nij- negen. Als één der jongste politie- ommandanten uit het hele land iwam hij naar het eiland. Dit weer- lield hem er niet van als nieuwe bezem" flink te vegen, zoals bij zijn ifscheid werd opgemerkt. Joustra. Zij vertelt dat ze buiten de schooltijden om, haast tijd te kort heeft voor haar vele hobby's. „Ik ben lid geworden van de ZPC TX '71 en dat is erg leuk. We hebben van Dick Haker en Ria Keijser borst-crawl en duiken geleerd. Het is een erg gezelli ge vereniging. Bij de afsluiting van het seizoen in Molenkoog hebben we een weekend gekampeerd. Hartstikke leuk was dat. En 's winters zwem men we gewoon door. Dan gaan we naar het zwemparadijs. Lekker warm water hebben ze daar!" Ruth zit daarnaast ook nog op gym nastiek. „We krijgen les van Yvonne Bruining. Wat ik tijdens gym doe? Nou gewoon: ringen, lange mat, brug en rekstok. Maar trampoline-springen vind ik het allerleukst. Gelukkig doen we dat heel vaak. Ik hoef er ten minste nooit om te vragen." Kerstliedjes „Blokfluiten vind ik ook heel fijn. Ik zit met twintig andere kinderen in een groepje van de Muziekschool. Betty Bakker heeft ons de afgelopen tijd allerlei sinterklaas- en kerstliedjes leren fluiten." Daarnaast moet er nog tijd voor zo maar wat knutselen en hond Bozo overblijven. Ruth vertelt dat het een „vullesbakkenrassie" is. „Hij is al heel oud, hoor. Elf jaar. Maar ontzettend lief." Op de vraag of 2 januari een leuke datum is om jarig te zijn, rea geert zij positief. „Het is wel vlak na de feestdagen, maar dat is juist leuk." iindsdien woont de familie Scheune- nan in Druten, een plaats in de buurt an Nijmegen. „We hebben indertijd lewust voor Druten gekozen, om de vergang wat minder groot te ma len," aldus Piet Scheuneman. „Ver- wizen van Texel naar Nijmegen zelf ou wel een erg grote stap geweest ijn. Druten is een plaats met 8000 iwoners en heeft een streekfunctie de regio.-Dit houdt in dart alle chooltypes aanwezig zijn. Iets wat ie voor onze drie kinderen belangrijk onden." De kinderen Scheuneman ijn inmiddels 16, 13 en 10 jaar oud. Zijlijn fcheuneman vertelt uit zijn huidige aan veel voldoening te putten. „Het een heel andere functie dan ik op èxel had. Van een betrekkelijk klein lam ben ik overgestapt naar een (strict dat uit 900 politiemensen «staat. Op Texel zat ik eigenlijk „in le lijn", nu langs de „zijlijn"." Scheu- eman vervult als officier algemene aken een schakelfunctie tussen de taf en de politiemensen uit het dis- rict Nijmegen. „Mijn functie bestaat it het verlenen van beleidsmatige mdersteuning. Onlangs hebben we len conferentie georganiseerd, waar lie 900 politiemensen van het dis- nct aan hebben deelgenomen. In roepjes van 15 is er met elkaar «sproken en dat heeft allerlei knel- lunten en andere nuttige zaken aan iet licht gebracht. Met die informatie tun je wat gaan doen. Ik ben er trots op één van de organisatoren hiervan te zijn geweest." Heimwee Scheuneman zegt dat zijn gezin nog wel eens met lichte heimwee op de Texelse periode terugkijkt. „Het wo nen op een eiland heeft ontegenzeg gelijk iets unieks. Het is misschien gevoelsmatig, maar het heeft iets dat je nergens anders meer terug vindt." De familie Scheuneman brengt om die reden nog steeds bezoeken aan het eiland. „Echte regelmaat zit er niet in, hoor. We komen als we zin hebben. Ik moet zeggen dat we na melijk ook Terschelling „ontdekt" hebben. Als eiland kun je het niet echt vergelijken met Texel. Het is weer heel anders, maar we gaan er de laatste tijd graag naartoe. Texel heeft echter deel uitgemaakt van ons leven. We kijken erop terug als een mooie periode." OpduinHet op het schilderij afge beelde landschap kon hij echter ner gens op het eiland terugvinden en ook de Texelaars die tot dusver wer den geraadpleegd, herkenden het niet. Toch moet de afgebeelde situa tie hebben bestaan. Blok van der Vel den week in zijn schilderijen wel eens van de werkelijkheid af, maar dat beperkte zich tot het weglaten van storende details. Het is best mo gelijk dat de afgebeelde boerderij en het weggetje er niet meer zijn, maar het zou leuk zijn als toch achterhaald zou kunnen worden waar Blok van der Velden destijds heeft gestaan om dit fraaie zomerse landschap vast te leggen. Lezers die het menen te we ten worden verzocht de redactie te bellen. Het laageklasseerde DESS uit Sijbe- karspel heeft Texelse Boys niet veel in de weg kunnen leggen. Het bij vlagen soepel combinerende Boysteam liet zich door de hardwer kende Westfriezen niet intimideren. Invaller-doelman Marco Daalder werd nauwelijks in de problemen gebracht en Boys won met 0-2. De eerste aanval van DESS leverde meteen hun enige kans op in de eer ste helft. De lange spits A. Rood kopte ver over. Texelse Boys antwoor- deel met twee dreigende acties van de snelle Martijn Beerling. Hoewel de thuisploeg met hard en fysiek spel het technisch overwicht van Boys trachtte te compenseren, creëerden de eilanders de beste mogelijkheden. Vooral Martijn Beerling en Alfred Bak ker wisten voortdurend gevaar te stichten ondanks de straffe mandek king. John Boogaard kon een onge lukkig opstuitende voorzet niet afwerken en Bart van Heerwaarden kopte van dichtbij net over. Een goe de solo van Martijn Beerling eindigde met een fraaie redding van doelman Mes. Vlak voor de rust verkeken rechtsback Vlaar en doelman Mes zich eensgezind op de snelheid van Martijn Beerling. Snel wegdraaiend zag hij kans de vrij gekomen Germain Raalte te bedienen. Met een be heerste boogbal opende Raalte de score. Texelse Boys startte voorvarend in de Ruth den Brok luth zit in groep 6 van de CVO- chool en krijgt les van meester I 'et hierbij afgebeelde schilderij van I d Blok vd Velden, is eigendom van I 'elmer Helms uit het Duitse Wein- I aim. Hij heeft het gekregen uit een I fenis en het was oorspronkelijk be- I t van een familielid dat in de oorlog bel uitmaakte van de bezet- igsmacht op het eiland. Hoe deze ilitair eraan is gekomen is niet 6e- tnd. De huidige eigenaar raakte als evolg van het schilderij Idat in of lak oor de oorlog moet zijn ge bakt) zo geïnteresseerd in het voor '<m volkomen onbekende Texel, dat >i erheen reisde en logeerde in hotel luth den Brok is, voorzover wij heb- en kunnen nagaan, het eerste kind at in 1980 op Texel ter wereld wam. Even voor tien uur 's avonds i/ord zij op 2 januari in een woning de Golfslag in Den Burg gebo- Inmiddels is Ruth bijna 10 jaar groeit zij volgens moeder Nettie voorspoedig op: „Een heerlijk „Ik heb nu vier seizoenen gedraaid en ik kan niet anders zeggen dan dat het me prima bevalt." Lenie Boekel-Kooijman nam in 1986, na twaalf en een half jaar verbonden te zijn geweest aan de peuterspeelzaal te Den Burg, afscheid. Er wachtte haar in De Koog een totaal andere betrekking: beheerder van camping De Shelter aan de Boodtlaan. „Of ik de kinderen in het begin niet miste? Helemaal niet, ik ben midden tussen de jeugd gebleven. De Shelter is een gezinscamping." Lenie Boekel-Kooijman „Het was natuurlijk een gok, want ik wist totaal niet waar ik aan begon," aldus Lenie. „De Shelter is een cam ping waar vrij veel vaste gasten ko men. Toen ik net begon was iedereen en alles nieuw voor me. De gasten bestonden alleen uit namen die me niets zeiden. Maar eigenlijk wees het zich vanzelf. Ik rolde van het één in het ander en als ik er niet uitkwam, kon ik aankloppen bij de „buren" van camping Om de Noord. Bovendien sta ik er in het hoogseizoen niet al leen voor. Dan heb ik hulp." Klantenkring „Inmiddels kan ik me bijna niet meer voorstellen dat ik niemand kende, want na vier seizoenen ken ik alle gasten en heb ik mijn eigen vaste klantenkring opgebouwd. Het is ook niet zo'n groot kampeerterrein, we hebben ongeveer 70 staanplaatsen. Dat betekent dat je veel persoonlijk contact met elkaar hebt. Dat is heel leuk, maar het houdt ook in dat je zomers geen privé-leven meer hebt. Mensen kloppen op de vreemdste tij den aan je deur. Maar ik vind het niet erg, dat weet je nu eenmaal als je beheerder bent. Omgaan met men sen vind ik nog steeds fijn." Stemming „Daar komt nog bij dat mensen die op vakantie zijn, vaak in een uitste kende stemming verkeren. Een sfeer waarin het lekker werken is. Of ik het een nadeel vind dat we zelf zo mers niet meer op vakantie kunnen? Niet echt. We zoeken de afgelopen jaren gewoon 's winters de zon op." „Een goed „gastvrouwschap" vind ik het allerbelangrijkste van m'n werk. Je wilt het de mensen naar de zin maken, wilt dat ze met plezier aan de vakantie terug denken. Als je daarin slaagt, kun je tevreden zijn. Ik hoop dit werk nog heel wat jaartjes te mogen doen." Dirk Krijnen (38) uit Oudeschild zegt het visserijberoep vaarwel. Hij heeft zijn in 1985 gebouwde kotter TX 8 „Cornelia Irene" verkocht aan C. Tuip in Volendam en kijkt uit naar een ander beroep. Krijnen heeft 25 jaar in de visserij gezeten, maar houdt het nu voor ge zien omdat de huidige regelgeving met betrekking tot quotering voor hem te grote belemmeringen ople vert. Hij beschikt namelijk niet over een „historisch" quotum voor tong en schol zodat hij quotum moest ko pen en zonodig bijhuren. Dat was een weinig lucratieve situatie. Dat hij onlangs door Tuip werd bena derd met een aantrekkelijk bod voor zijn schip, was het gevolg van een opmerking die Krijnen een paar jaar eerder had gemaakt. Hij had toen in een gekke bui gezegd dat hij voor een bepaald bedrag best zijn schip wilde verkopen, hoewel hij op dat moment nog niet aan stoppen dacht. Op 2 december j.l. werd hij echter benaderd door Tuip die informeerde of de TX 8 nog steeds te koop was. Zo kwam van het een het ander en werd spoedig overeenstemming be reikt over de verkoop van het 22,37 lange schip met zijn 300 pk Scania motor. De TX zal worden herdoopt in VD 18. De nieuwe eigenaar kan er meer mee verdienen dan Krijnen, want hij beschikt over een historisch quotum van twintig ton. Het stoppen van het visserijbedrijf betekende ontslag voor de twee me dewerkers van Krijnen: Dirk Boekei en Dirk Barends. Het ziet er echter naar uit dat beiden weer spoedig werk vast werk in de visserij zullen hebben. 1980. The Sharks: ..Wij zijn een bromfietsclub. geen jeugdbende. tweede helft. Vanaf de aftrap werd via een snelle combinatie John Boo gaard in stelling gebracht. Aanvoerder Conijn zag alleen nog kans via een overtreding. De vrije trap werd door Ronald van der Wetering schitterend in de verste bovenhoek gekromd: 0-2. Texelse Boys wilde doordrukken, maar de ware scherpte voorin ont brak. Pech was er bij een schot van John Boogaard op de lat. Ruud van de Wetering tikte net naast en de veel inschuivende libero Kees van Heerwaarden zag één van zijn be faamde kogels net langs de kruising vliegen. Uit een counter scoorde DESS bijna tegen: via de paal ging het schot van Marcel Vlaar naast. De Boys-verdediging beperkte zich hierna tot het uitschakelen van de nog steeds fel aandringende DESS- voorwaartsen en kwam niet meer in de problemen. De Evangelische Alliantie houdt van zondag 7 tot en met 14 januari 1990 een wereldwijde gebedsweek. 7 jan. in het Olijfblad, Weverstraat 60 te Den Burg; 8 jan.bij fam. K. Druif, Kikkertstraat 54 te De Cocksdorp; 9 jan. bij de fam, B. Dennenberg, An kerstraat 22 te Oosterend; 10 jan. bij de fam. J. Brouwer, Klif 26 te Den Hoorn; 11 jan. bij de fam. J. Beek man, Bomendiek 1 te De Waal; 12 jan. bij mej. E. Kooiman, Bolwerk 5 te Oudeschild en 13 jan. bij de fam. N. Mulder, Duinroosstraat 21 te De Koog. Christenen van alle kerken en groeperingen zijn iedere avond van 19.30 tot 20.30 uur welkom. 1986. Erik Jan Eveleens had een ei met vier dooiers in de pan. 1982: Grap met namaak-haaievin van Texelaar Kees Klaassen bezorgde badgasten schrik van hun leven. 1982: Miljoenenschade na kanteling veerboot ..Marsdiep" in droogdok. Op het strand bij paal 5 heeft een oplettende Texelaar dinsdag een mor tiergranaat gevonden. De politie heeft deze op een veilige plaats opgebor gen, in afwachting van de komst van de Duik- en Demonteergroep van de Marina YVONNE VAN GENNIP:

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 15