Groen (/tvartsJexels in het hart Aan de man brengen Bliksemactie voor Roemenië 5L/ rk Geld voor voedselpakketten bijgevoegde milieu-kalender Zeldzame krab opgevist Na de kerst Bij de jaarwisseling door burgemeester A. Schipper Avondbezoek Gemini nu half uur langer Lijk aangespoeld Bromfietster gewond geraakt Tussen dijk en duinenrij Voor een geslaagde jaarwisseling zie pag. 14 ftve-n VRIJDAG 29 DECEMBER 1989 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N M B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f40,40 per half jaar; Los f\.— Binnenkort zal in de gemeenteraad de discussie worden gevoerd over de vraag of al dan niet van gemeentezijde het in 1986 gesloten contract om per jaar een flink bedrag voor promotie be schikbaar te stellen, moet worden verlengd. Naar ik hoop zal de ze vraag aan de hand van argumenten en een zuivere discussie worden beantwoord. Dat is het namelijk zonder meer waard. Al was het alleen maar omdat het onderwerp bij ons allen leeft, zo als ik ook op 12 december j.l. heb gemerkt. Dat is overigens geen wonder, omdat we allemaal met de resultaten ervan, misschien in positieve en in negatieve zin, bijna het hele jaar door, worden geconfronteerd. Nu de gemeente, sa men met het bedrijfsleven in een lan delijk bijna unieke samenwerking ons eiland naar buiten brengt, doen we er in feite allemaal aan mee. De vraag die mij dan wel eens bo venkomt is: wèt promoten of bren gen we nu eigenlijk aan de man? Hoe ziet er onderwerp van een ge weldige publiciteitscampagne, zoals de activiteiten van de V.V.V. Texel wel mogen worden genoemd, er nu eigenlijk uit? Welk beeld vormt een buitenstaander zich aan de hand van wat hem of haar via fraaie foto's en knappe teksten wordt voor gehou den? En hoe ziet het er werkelijk uit? Beeldvorming Om met die beeldvorming te begin nen, ben ik van mening, dat een be langstellende zeker niet zit te wachten op hetgeen hij of zij ergens anders ook kan vinden. De belang stelling van een ieder die een reis on derneemt, gaat meer uit naar een situatie die écht is. Echt in de zin van goed bij de tijd, maar ook even wichtig opgebouwd, waarbinnen voelbaar is dat men om het waar te maken, zich geen extra geweld be hoeft aan te doen. Godfried Bomans heeft eens gezegd dat slechts degene die zichzelf blijft, iets te bieden heeft dat nergens te vinden is. Het is denk ik niet ver keerd als men zegt dat er niet over dadig veel te doen is, maar wat er wordt georganiseerd wel echt is. Be ter in elk geval dan dat na afloop van een kortere of langere vankantie de bezoeker het gevoel heeft een kermis te verlaten. De kennismaking En dan komt het moment waarop de voorstelling die een buitenstaander zich van het „beloofde" land Texel heeft gemaakt, wordt gezet naast de werkelijkheid zoals men die hier aan treft. Het is los van hetgeen ik hier boven heb gesteld bij voorbaat duidelijk, dat die twee niet overeen zullen stemmen. Het is namelijk nie mand gegeven precies te bedenken hoe het werkelijk zal zijn. Gelukkig maar, want dan was de verrassing er snel af en zou er geen aanleiding meer zijn om ergens anders heen te gaan. Wat hebben we er dan wèl van gemaakt, of wat gaan we er van maken? Laat ik maar als eerste een onder werp noemen waar we geen vat op hebben, maar dat een grote rol in ons leven speelt en waar we altijd over praten: het weer. Als je de foto's bekijkt in het promo tiemateriaal is het hier en overal el ders altijd mooi weer. Dit terwijl we wel beter weten en ons best thuis Kees Boom van de TX 88 kreeg tijdens het vissen in de Wadden zee bij het Scheurrak een zeer bijzondere vangst in de netten. Het was de grote zwemkrab Cal- linectes sapidus die in onze stre ken uiterst zeldzaam is, maar vrij algemeen voorkomt aan de Ame rikaanse oostkust. Daar staat hij bekend als „Blue Crab" en wordt voor consumptiedoeleinden ge vangen. Ook in het oostelijk deel van de Middellandse zee komt deze krab voor alsmede in veel kleinere aantallen op enkele an dere plaatsen, zowel in zout, brak als zoet water. De in Europa voorkomende dieren moeten na komelingen zijn van krabben die met schepen e.d. zijn meegeko men. Callinectes sapidus is door lijn kleur, vorm en formaat opval lend. De poten, waarvan het ach terste paar met zwemvliezen is Zi uitgerust, zijn prachtig blauw met geel. Het rugschild vertoont grote scherpe uitsteeksels en kan een breedte van meer dan 20 centimeter bereiken. Het in het Scheurrak gevangen exemplaar is kennelijk nog niet volgroeid en heeft een schild van ongeveer 12 centimeter. Boom heeft het dier geschonken aan „Ecomare", waar het zich zeer levenslustig toont. De krab (die zich makkelijk laat voeren voeren met stukjes makreel) zal een plaatsje krijgen in een der aquaria en dus zijn te bewonderen door het publiek. Tot dusver is Callinectes sapidus slechts vier keer eerder levend in Nederland aangetroffen: in 1932 in de Zaan bij Zaandam, in 1934 in de entrepothaven van Amster dam, in 1951 in het Noordzeeka naal bij Nauerna en in 1968 in volle zee ten westen van IJmui- den. Daarnaast zijn tussen 1950 en 1967 ook zeven dode exem plaren aangespoeld op het Noordzeestrand. De foto toont de „Blue Crab" in handen van zijn verzorger Johan Reydon. w&ülv voelen in een gematigd klimaat met weertypen die van de ene op de an dere dag kunnen veranderen. Waar om laten we dat eigenlijk naar buiten toe niet blijken en tonen we niet met een zekere trots de omstandigheden die ontstaan als er bijvoorbeeld een sterke wind staat. Die heerst hier toch vaak en is er de oorzaak van dat Texel bijna dagelijks voor de radio wordt genoemd. De wind is een ele ment dat bij een eiland hoort en daar kunnen we best voor uit komen. Een fotograaf, die opdracht krijgt om ons eiland via het beeld naar buiten te dragen, wringt zich in allerlei bochten om de mooiste en uniekste plaatjes te schieten. En dat lukt heel gemak kelijk, want we zijn gezegend met een geweldig stuk natuur en histori sche panden, die met veel liefde in oude glorie zijn hersteld. Maar het blijven beelden van situa ties die ons Texelaars op een zondag se fiets- of wandeltocht ook nog opvallen. Daarnaast is er gelukkig veel meer, dat op zich heel gewoon is, maar van essentieel belang om onze samenleving te laten draaien. Het totaal vormt dan hetgeen we naar buiten toe te bieden hebben. En is dat nu wat de bezoeker had mo gen verwachten? Is Texel nog de uit- Ziekenbezoek in het Gemini-zieken- huis is met ingang van het nieuwe jaar 's avonds een half uur langer toegestaan. De nieuwe bezoektijd is: van 18.00 tot 19.30 uur. De bezoek tijd 's middags blijft ongewijzigd (13.30-14.30 uur). De uitbreiding is een gevolg van het resultaat van een enquête die onder de bezoekers van het ziekenhuis werd gehouden. Voor dien werden bij de ombudstelefoon van de Algemene Patiënten Vereni ging Den Helder regelmatig vragen gesteld over de bezoektijden. Naar aanleiding daarvan nam het APV- bestuur contact op met de Gemini- directie, waarna tot het houden van de enquête werd besloten. Uit de reacties bleek dat vooral voor men sen van buiten Den Helder het avondbezoek te beperkt was. In over leg met o.a. de NZH werd de nieuwe bezoektijd vastgesteld. Vrijdagmorgen spoelde ter hoogte van paal 15 (Westerslag) het lijk van een man aan. Medewerkers van een aannemingsbedrijf troffen het ontziel de lichaam aan. Identificatie wees zondag uit dat het om een 69-jarige inwoner van Den Haag gaat. De man stond al sinds 26 november als ver mist geregistreerd. De politie neemt aan dat het een geval van zelfdoding betreft. Misdrijf wordt uitgesloten. zondering in een land waar veel plaatsen en leefgemeenschappen let terlijk aan het toerisme zijn overgele verd? Deze vraag zal waarschijnlijk op verschillende manieren worden beantwoord. Een eigen gezicht Voor zover ik het na vier jaar hier te hebben mogen werken, nog objectief kan beoordelen, denk ik dat Texel nog een eigen gezicht heeft, dat de moeite waard is om te komen aan schouwen. Hier en daar hebben we toegegeven, omdat het naar ons ge voel niet anders kon. In dit verband vertel ik vaak het verhaal van het ge zin uit de stad, dat Texel als vakan tiebestemming had uitgekozen. De vader had de kinderen met veel vuur verteld, dat ze naar een echt eiland gingen, waar ze geen verkeerslichten hadden. Ze hadden nog maar net de boot verlaten of daar had je ze al. De eerste inbreuk op de beeldvorming. Een klein voorbeeldje, dat door een ieder van ons kan worden aangevuld. Gelukkig kan van het overgrote deel van dit stukje Nederland gezegd wor den dat het binnen de eisen van deze tijd - en daar mag je niet aan voorbij gaan - een gave indruk maakt. Iets dat mij onlangs nog door iemand die hier nooit eerder geweest was, werd bevestigd. En wij als inwoners? Echte Texelaars zijn we lang niet alle maal. Wel voel ik dat degenen die hier blijven wonen van het eiland houden en het een eigen gezicht wil len geven. Dat kan naar mijn gevoel door gewoon te doen in de zin van „doen of je thuis bent". Met zo'n houding kunnen we wellicht beter de steeds langer wordende toeristensei zoenen verwerken en zijn we niet aan het eind van het jaar zodaning afgedraaid dat degenen die dan nog komen, daar de zure vruchten van plukken. Het afgelopen jaar wordt een goed seizoen genoemd. Dan is denk ik ook het geval als je het afzet tegen bezoekersaantallen en in komsten die daar mee gepaard gaan. Toch dienen we de vraag te stellen of door vooral de aandacht op deze punten te richten, er misschien onder ons tekort zijn gekomen en zo niet de aandacht hebben gekregen, die ze echt verdienen. Als we zo de aan dacht met goed verdeeld hebben, zijn we niet „echt" bezig geweest. Daar om moeten we wellicht bij volgende seizoenen iets meer aan de mens en het gebied om ons heen denken. Er bestaat dan een goede kans, dat een herhalingsbezoeker zal op merken dat het allemaal wat anders gaat op Texel, maar wel veel echter. Dat zou en compliment zijn een dat ik ons graag voor de toekomst toewens. Ook wens ik u, mede namens mijn vrouw een in alle opzichten goed 1990 met veel oude zegen en nieuw welbevinden toe. A. Schipper Een 16-jarige bromfietster uit Den Hoorn is vrijdag op de Westerweg gewond geraakt toen zij tegen de achterzijde van een auto aanreed, die half op een inrit stond. De automobi list, een 45-jarige man uit Den Hoorn, had zijn auto zo neergezet om bij te lichten, terwijl hij een damhek sloot. Het meisje kwam door de botsing ten val, maar leek niet ernstig ge wond. Eenmaal thuis kreeg zij toch last van haar schouder, waarna ze naar het Gemini-ziekenhuis werd ge bracht, waar een gescheurde schou derband werd geconstateerd. Ze werd onmiddellijk geopereerd. door Klaas Bonne De kerstman is weer uitgeschakeld Hij zit weer in de W.W. De mantel met de gouden biezen Ligt gekreukeld in de slee Het boek met zijn belevenissen Van zijn jaarlijkse bezoek Ligt naast een stapel rendiervellen Achter 't bankstel in de hoek en wij eten weer gewone stampot In ons dagelijkse tenue Dus geen kalkoen meer op de tafel Geen champagne op 't menu En 't vaandel waarin naastenliefde Nadrukkelijk geschreven stond Hangt na de verlichte dagen Weer wat dichter bij de grond En opoe Jansen die het kerstfeest Aan haar deur voorbij zag gaan Staart vertwijfteld naar de hemel Of er nog engeltjes bestaan En Gerrit, die de eerste naalden In zijn wollen sokken voelt Uit weer liederlijke woorden Die hij zo niet heeft bedoeld en Japie die zijn jatten brandde Aan de zilveren kandelaar Wacht met zijn vingers in het water Op de komst van 't nieuwe jaar Waarin misschien nog wat blijft hangen Van de engel met de kaars En lappen zij, die ons regeren Tóch niet alles aan hun laars. „Ik wou dat ik hier wat aan kan doen," zal menigeen tijdens het kerstweekeinde hebben gedacht. Wel, nu kan er iets aan worden gedaan. Weliswaar kan vanaf Texel aan de doorgemaakte ver schrikkingen van het Roemeense volk niets worden veranderd, maar praktische hulp, zoals het sturen van voedselpakketten, behoort wel degelijk tot de mogelijkheden. Het Rode Kruis (afde ling Texel), de gezamelijke kerken en de Rotary-club Texel heb ben de handen inééngeslagen. Bij deze krant is een enveloppe gevoegd, waarin alle Texelaars en de op het eiland verblijvende toeristen een bijdrage kunnen stoppen. De enveloppen worden vrijdagmiddag opgehaald. De organisatie hoopt van de op brengst minimaal 5000 voedselpakketten te kunnen kopen. Hier voor is ongeveer een bijdrage van ƒ20,- per gezin nodig. Bij het overbrengen van de pakketten naar Vlaardingen wordt ondermeer de Texeltruck ingezet, waarna het Ro de Kruis Nederland voor distributie naar Roemenië zorg draagt. Gisteravond heeft de organisatie ge probeerd het college te bewegen het eindbedrag te verhogen, liefst te ver dubbelen, met een bijdrage uit de pot ontwikkelingshulp. Of de poging re sultaat heeft opgeleverd was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Rond het kerstweekeinde is in tal van Texelse kerken voor Roemenië gecol lecteerd. Een inzameling na afloop van het kerstconcert door Excelsior leverde ruim f1400,- op. De organisatie heeft met deze actie een maximaal resultaat op zeer korte termijn voor ogen. „Uit de media hebben we begrepen dat het Rode Kruis erg omhoog zit met allerlei „wilde" inzamelingen. Dat willen we op Texel voorkomen. Laten we met zijn allen één groot gebaar maken," aldus woordvoerder Jan Stolk. Het ingezamelde geld wordt aange wend voor voedselpakketten. De or ganisatie is in onderhandeling met horeca-groothandel Hordifood van F.C. Hopman om de pakketten zo goedkoop mogelijk geleverd te krij gen. De groothandel geeft alle mede werking aan de plannen. De enveloppen worden vrijdagmiddag tussen 15.00 en 18.00 uur huis aan huis opgehaald. De route die hiervoor wordt gebruikt, is dezelfde als voor „Geef Max de Zak". De Texelse Cou rant wordt huis-aan-huis bezorgd en om ook de toeristen op de bungalow terreinen te bereiken worden onge veer 1500 extra exemplaren gedrukt. Informatie De opbrengst wordt vrijdag in de loop van de middag bij de NMB-bank in Den Burg geteld. Mensen die op de één of andere manier niet in staat zijn geweest de enveloppe te vullen, of waarvan de enveloppe niet is op gehaald, kunnen zich telefonisch in verbinding stellen met de NMB (tel 14445). Van daaruit wordt er voor gezorgd dat de enveloppe alsnog op gehaald wordt. Tussen 18.00 en 21.00 uur kan er bij de NMB vrijdag avond nog geld gestort worden. De opbrengst zal vrijdagavond op Ra dio Texel bekend worden gemaakt. Mensen die nadere informatie over de actie willen hebben, kunnen hier voor vanavond (donderdagavond) tus sen 19.00 en 22.00 uur telefonisch terecht bij de VVV, tel. 14741. De organisatie verzoekt de Texelaars even geduld te hebben als er nog „zoveel wachtenden voor hen zijn. De telefoon wordt beslist op genomen. De organisatie rekent erop dat Texel zich ten aanzien van Roemenië van haar beste zijde laat zien. Er wordt gehoopt op een bijdrage van minstens f 20,- per gezin. Het staat een ieder natuurlijk vrij dit bedrag te verhogen, zodat nóg meer pakketten kunnen worden verstuurd. Met weet u waar u met Texel aan toe bent: EEN SCHOON 1990! Niet aangetroffen? Gratis exemplaar verkrijgbaar bij Milieubeheer, gemeentehuis.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1