Boot voor wipperploe De Koog Recordpoging Ronde om Engeland voor rotje" op Texel Wederom actie „lotje De Helpende Hand wordt opgeheven Voordracht voor Dubbele Vort Sion Teso op oudejaarsdag Dienstregeling AOT rond oud en nieuw Aangepast kruispunt toch nog gevaarlijk Kerstconcert Excelsior Bouw- en houtbond informeert over milieuwet Zaak-Vogelzang: hinderwetvergunning onterecht verleend? Den Burg-Texel PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 29 DECEMBER 198 De initiatiefnemers en bestuurders, v.l.n.r.: Ruud Drost. René Kamstra, Wout Bruggeman. André Menning en Rik van den Heuvel van Varik. Twee sergeants van de Texelse Joost Dourleinkazeme, Ruud Drost en Wout Bruggeman, willen komend jaar een record bre ken: om Engeland varen in een open rubberboot. Of de poging slaagt of niet, na afloop wordt de door sponsors bekostigde boot geschonken aan een goed doel: de wipperploeg van De Koog. Van de hele actie worden televisie-opnamen gemaakt. „Het idee komt bij een collega. Rik van den Heuvel van Varik vandaan. Hij had tijdens een uitzending van de Engelse BBC een programma gezien over de recordpoging van de Royal Marines en benaderde verschillende personen in de kazerne erover. Wij zijn erin gedoken en voor we het wisten liep alles in een sneltrein vaart", aldus Ruud Drost. Een vriend van hem, René Kamstra uit Hoorn, werd erbij betrokken. Uitgezocht moest worden wat voor materiaal no dig is voor zo'n poging en welk re cord moet worden gebroken. De plannenmakers vonden dat de zaak pas echt liep als er een toezegging van materiaal of geld binnen was. Dat gebeurde vrij snel: twee Yamaha- Bemiddelingsbureau „De Helpende Hand" van Nel Pijlman uit Den Burg wordt per 1 januari opgeheven. Hoe wel enkele onderdelen in de afgelo pen anderhalf jaar redelijk hebben gelopen, bleek dit onvoldoende om het bureau voort te zetten. Volgens Nel Pijlman waren vooral de oppascentrale voor de toeristen en de bemiddeling voor huishoudelijke hulp een redelijk succes. „Niet dat het echt storm liep, maar daar was toch regelmatig vraag naar. Alles bij elkaar genomen was het echter geen zaakje waar je wat aan had. Je moet toch minstens 15 telefoontjes per dag krijgen om het aardig te houden. Dat haalde ik lang niet." „Ik voelde me daarbij erg aan huis gebonden, want als de mensen bel len en je bent er niet, word je niet au serieux genomen. Voor alle tijd die je erin steekt, wil je op den duur toch ook wel een financiële vergoeding zien. En dat zat er niet in." buitenboordmotoren werden door een firma beschikbaar gesteld. Op papier werden de voorbereidingen uitgewerkt en men vervaardigde een soort „brochure". Brandweer In 1986 waagde de Engelse brand weer de tocht, maar door een slech te voorbereiding was deze gedoemd te mislukken. De Engelse marine was hierdoor echter op een idee gebracht. In een gesponsorde boot ging men in de zomer van 1987 van start. De eerste 36 uur verliepen voorspoedig, maar toen kreeg men problemen met één van de twee motoren en de brandstoftoevoer, waardoor het team uiteindelijk finishte in 90 uur, 35 mi nuten en 50 seconden. Scherper Drost en Bruggeman willen eind mei 1990 deze tijd aanzienlijk scherper stellen. De boot die ze hiervoor nodig hebben zal, evenals de overige kosten voor de poging, moeten worden be taald door sponsors. Ze hebben al meerdere toezeggingen: Sailsafe in Heemskerk geeft een bedrag voor de boot en een reddingsvlot, Radio Hol- Na oud en nieuw wordt opnieuw een „lotje voor een rotje-actie" ge houden op Texel. Op 2 en 3 januari kan tussen 10.00 en 15.00 uur niet afgegaan vuurwerk worden ingele verd bij de politie, waarvoor men een lotje krijgt. Uit alle loten zal de burgemeester op 3 januari om 15.00 uur in de hal van het gemeentehuis een trekking doen. De winnaar krijgt een walkman. Het is de derde keer dat op Texel een lotje voor een rotje-actie wordt ge houden. Op alle Texelse basisscholen is de actie aangekondigd en zijn fol ders uitgedeeld over het veilig om gaan met vuurwerk. Vuurwerk mag in ons land alleen maar worden verkocht in de laatste dagen voor oud en nieuw. Het mag pas worden afgestoken op oudjaars dag na 12.00 uur ledereen die vóór dat tijdstip wordt betrapt op het af steken van rotjes en ander knalgoed, kan rekenen op een strenge behande ling door de politie. Er gebeuren ieder jaar veel ongeluk ken met vuurwerk. Deze ontstaan vooral als er onverstandig mee wordt omgegaan. Weigeraars Het is gevaarlijk om vuurwerk in de hand aan te steken en dan weg te gooien, omdat nooit met zekerheid is te voorspellen wanneer het ontploft en waar het terecht komt. Ook is het een slechte gewoonte om zogenaam de „weigeraars" opnieuw aan te ste- land stelt communicatie- en navigatie-apparatuur beschikbaar, Da- tema uit Delfzijl zorgt voor kompas sen, de scheepsapotheek en andere medische benodigdheden, Yamaha leent twee buitenboordmotoren en een reservemotor. Tevens krijgen en kele deelnemers een speciale mon teurscursus bij deze firma en worden alle motoren voor de poging door deskundigen nagekeken. Vetus Den Ouden bv. uit Rotterdam levert flexi bele brandstofzakken. Assurantiekan toor Bremer uit Oosterend verzekert de hele zaak tegen gereduceerde kosten en Biardo uit Heemskerk ver zorgt de survivalsuits. „We zijn nog bezig met het benaderen van enkele grote bedrijven, waaronder Hemec- De termijn waarbinnen verenigingen en bevolking een voordracht kunnen doen voor de toekenning van de Dubbele Von Sionpenning Is verlengd tot 15 januari. Dat komt omdat de uitreikingsavond niet zoals gebruike lijk de laatste vrijdag van januari wordt gehouden, maar op de slota- vond van de manifestatie „Texel 575 jaar stad" in maart. Voordrachten moeten worden gedaan middels een speciaal formulier dat is te verkrijgen bij het SOW-kantoor in d' ouwe Ulo, telefoon 15582. ken. De lont kan al zover zijn opgebrand dat de zaak bij een her nieuwde poging onmiddellijk explo deert. Vuurwerk dat de lucht inschiet kan ongelukken opleveren omdat het een andere koers volgt dan de bedoeling was. Er zijn mensen die zelf met vuurwerk experimenteren. Dit is le vensgevaarlijk, want meestal volgt een onverwachte explosie. Veel huisdieren zijn bang voor vuur werk. Men doet er verstandig aan dieren in de oudjaarsnacht binnen te houden. Het publiek wordt eraan herinnerd dat op zondag a.s. (Oudejaarsdag) de laatste boot van Texel vertrekt om 20.05 uur en de laatste boot van Den Helder om 20.35 uur. Autobusonderneming Texel beëindigt de dienstregeling op oudejaarsavond omstreeks 21.00 uur. De bus om 21.00 uur vanaf de veerhaven rijdt van Den Burg nog als wegbrengbus naar alle dorpen. Op nieuwjaarsdag vangt de dienstre geling aan om 8.37 van Den Burg naar de veerhaven. De verdere dienstregeling verloopt normaal. ken. En misschien dat er nog onder nemers op het eiland geïnteresseerd zijn. Het is tenslotte voor een Texels goed doel. De producer van het TROS programma „De eerste de bes te" is zeer geïnteresseerd en heeft al met ons gesproken over uitzending van de voorbereiding in mei en de uiteindelijke poging in juni", aldus Bruggeman. Vaarploegen De poging zal worden ondernomen door voornamelijk op Texel gestatio neerd personeel van de Koninklijke Marine en het Korps Mariniers. Drost: Op de pas voor drie ton „verkeersvei lig" gemaakte kruising Laagwaalder- weg/Oosterenderweg/Sommeltjesweg vond woensdag een aanrijding plaats. Een 65-jarige man uit De Waal wilde vanaf de Laagwaalderweg de Ooste- renderweg oversteken en zag daarbij de BMW van een 21-jarige Oosteren- der over het hoofd. Beide wagens raakten flink beschadigd, maar nie mand raakte gewond. Donderdag 28 december In het Ambachtencentrum in Den Hoorn (Diek 11a) wordt van 14.00 tot 17.00 uur kerst markt gehouden. Van 16.00 tot 22.40 uur wordt de tweede dag (met finales) van het Gamma zaalvoetbal- toernooi in „Ons Genoegen" afgewerkt. Om 20.30 uur begint in Klif 12 in Den Hoorn het optreden van cabaretier Job Schuring. Vrijdag 29 december In het Ambachtencentrum in Den Hoorn wordt van 14.00 tot 17.00 uur kerstmarkt ge houden. Voor de derde en laatste week brengt Cinema Texel het spek takelstuk van Steven Spielberg „Indiana Jones and the last crusade". Historie en fantasie werden door de scenarioschrij vers George Lucus en onze „Eind mei zijn de weersomstandighe den vermoedelijk het meest gunstig. Anders doen we het een week later". Er worden drie vaarploegen gevormd van drie personen: een gespeciali seerde bestuurder, een navigator en een uitkijk. Deze wisselen elkaar on derweg af. Daarnaast komen er drie „walon- dersteuningsteams" met twee chauf feurs en een fysiotherapeut, die op verschillende plaatsen in Engeland voor het wisselen van de vaarploe gen zorgen. Een navigatiespecialist zal voor de coördinatie op de wal zorgen. De start van de poging is in New castle. Voor het zover is zullen diver se trainingentochten worden gemaakt. „Alle vaarploegen moeten vertrouwd worden gemaakt met de boot, de veiligheidsmiddelen, de navi- gatiespullen, de communicatieappara tuur en de motoren. Er moet ook 's nachts worden gevaren", vertelt Drost. Tijdens deze oefenperiode wil men enkele nog niet bestaande re cords vestigen, bijvoorbeeld een ron de om Texel en Terschelling. De wipperploeg van De Koog is zeer ingenomen met de plannen van de twee sergeants. Theo Kooiman: „Het komt als geroepen, want onze boot is bijna tot op de draad versleten". Ook de directie van de KNZHRM heeft enthousiast gereageerd. Texelse bedrijven die een bijdrage wil len leveren voor deze actie of eerst meer informatie willen hebben, kun nen terecht bij Sergeant Wout Brug geman telefoon 19346, toestel 43. Christelijk Muziekkorps Excelsior heeft tweede kerstdag een goed geslaagd kerstconcert gegeven. De kerk was zo vol. dat menigeen ge noegen moest nemen met een staanplaats. Excelsior bracht met medewerking van het Rose Harmony Quartet een afwisselend en goed uit gevoerd kerstprogramma. Het publiek beloonde dit tot twee maal toe met een staande ovatie. De Bouw- en Houtbond FNV houdt op dinsdag 9 januari in dorpshuis d'Ouwe ULO een informatieavond over de milieuwet „KWS 2000". Aanvang 20.00 uur. Deze wet beoogt de vermindering van het gebruik van koolwaterstoffen. Op de avond wordt ingegaan op de afspraken die in het kader van deze wet zijn gemaakt en ook wordt uitge legd wat onder „milieuvriendelijk" moet worden verstaan. Daarbij gaat het vooral om verfstoffen. Een verte genwoordiger van een bekende ver- ffabriek is aanwezig om diverse materialen en systemen te tonen en om een „proefstreek" te maken, leder die interesse heeft voor de mi lieuaspecten van schilderwerk is op deze avond welkom. landgenoot Menno Meyes ge raffineerd verweven tot een avontuur vol spectaculaire sce nes. Daarbij werd niet op een dubbeltje gekeken. Vader Jo nes (Sean Connery) en zoon (Harrison Ford) reizen per zep pelin alsof dat zo hoort en scenes als een naziparade in Berlijn lijken uit historische op namen te bestaan. Dergelijke taferelen bieden meer dan adembenemende decors. Het is te betreuren dat Spielberg stopt met datgene waarin hij zo goed is, maar met zijn laat ste Indi-film neemt hij afscheid in stijl. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 30 december In hotel „Opduin" wordt een creatieve dag gehouden, met o.a. kantklossen en (zelf) kaar sen maken, leder is welkom, zowel 's morgens als 's mid dags. In hotel De Lindeboom wordt door Schaakclub En Passant en Damclub Oosterend een denksportevenement gehou den. Speciaal voor de jeugd is het mogelijk de titel „beste all round denksporter" te beha len. Inschrijven vanaf 12.30 uur. In Cinema Texel draait „Indiana Jones"; 20.00 uur. Zondag 31 december Om 12.00 uur begint in Klif 12 in Den Hoorn een „klassiek open podium". Toegang vrij voor ieder. De Vogelwerkgroep Texel houdt een excursie in De Sluf ter. Vertrek om 10.00 uur bij „de zwarte keet". Om 14.30 uur is de start van de Winterbosloop (8, 4 en 1,5 De gemeente heeft ten onrechte eei hinderwetvergunning verleend aan de „Super"-supermarkt aan de Vo gelenzang. Dat stelt de directeur- generaal Milieubeheer (gelieerd aan het ministerie van VROM) in een ad vies aan de Raad van State. Mede aan de hand van dit advies zal de Raad van State uitspraak doen in deze nog steeds voortslepende kwestie. Deze uitspraak wordt medio april verwacht. Bij de gemeente is verontwaardigd gereageerd op het advies. Volgens het advies zijn de uit gangspunten van de afgegeven hin derwetvergunning correct, maar kan het bedrijf niet aan de normen van de vergunning voldoen. Naar mening van Anton Wilkens, chef van de ge meentelijke afdeling milieu, slaat de DG Milieubeheer de plank mis. „Wij kunnen een heleboel van zijn conclu sies eenvoudig ondergraven. Hij heeft ze in het geheel niet gemotiveerd, terwijl wij onderzoeksresultaten op basis van metingen kunnen overleg gen. Die tonen aan dat de intussen getroffen maatregelen voldoen." De gemeente heeft derhalve een pittig verweerschrift opgesteld. Een verve lende bijkomstigheid was dat de ge meente de bij het advies behorende stukken pas op 20 december ont ving, terwijl op de 21ste de termijn waarbinnen moest worden gerea geerd afliep. Wilkens: „Wij hebben het gevoel dat we het goed hebben gedaan. Er zijn al lange tijd geen klachten geweest. De problemen zijn over, horen we zelfs van bewoners. Dit advies treft ons zeer onaangenaam." Volgens Wilkens zijn alle aanbevelin gen van het akoestisch bureau Oran jewoud, dat op kosten van de vorige supermarkt-eigenaar Joop Maas een uitgebreid geluidsonderzoek verricht te, uitgevoerd. Eén der belangrijkste veranderingen is de andere werkdisci pline (zorgvuldiger, rustiger), die tot een aanzienlijke (circa 10 dB) reduc tie van het geluidsniveau heeft ge leid. Voorts is het laden en lossen aan vaste, beperkte tijdstippen ge bonden, is onder het hakblok geluid dempend materiaal aangebracht, wordt bij het inzamelen van flessen contact met de vloer gemeden (de flessen worden op een lorrie ge plaatst) en is achterstallig onderhoud gepleegd aan de ventilator. Er heeft dus geen ingreep plaatsgevonden in de constructie van het gebouw zelf, volgens enkele klagende bewoners dè oorzaak van de geluidhinder naar de appartementen boven de supermarkt toe. Wilkens stelt dat sluiting van de su permarkt, omdat niet aan de eisen van de hinderwetvergunning zou wor den voldaan, niet aan de orde is. Hij baseert deze uitspraak op de zo geheten „Algemene Maatregelen van Bestuur" die van kracht zijn of wor den. De supermarkt-inrichting voldoet wél aan deze AMvB en dat zou af doende zijn. km). Inschrijven is mogelijk tussen 13.45 en 14.15 uur in de kantine van „Dennenoord". Cinema Texel is gesloten. Maandag 1 januari Van 01.00 tot 04.00 uur wordt in Tasiel („d'Ouwe ULO") ge- muciseerd door een gelegen heidsband. Vanaf 14.00 uur is er oliebollenfeest. In de studio onder „De Buure- ton" houdt Radio Texel nieuw jaarsreceptie van 16.00 tot 18.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Indiana Jones". Dinsdag 2 januari Cinema Texel is gesloten tot 25 januari. Woensdag 3 januari De koffieinloopochtend van het Groene Kruis gaat in verband met de meuwjaarsdrukte niet door. Donderdag 4 januari In „De Poort" naast de Geref. kerk van Den Burg vindt een verkoop-expositie plaats van zijden-bloemenarrangementen. Hoogwater Oudeschild Do. 28 8.14 en 20.45 Vr. 29 9.00 en 21.15 Za. 30 9.34 en 21.54 Zo. 31 10.05 en 22.46 Ma. 1 10.30 en 23.04 Di. 2 10.50 en 23.56 Wo. 3 11.30 en -. - Do. 4 0.24 en 11.47 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater Laagwater valt ge middeld 6.15 uur na hoogwater De zon komt 31 december om 8.48 uur en gaat onder om 16.38 uur. 30 december springtij. NIEUWJAARSPARTY in restaurant „De Raadskelder", waar u op nieuwjaarsdag uw vrienden ontmoet. Wij hebben een speciale menukaart waaruit u uw ei gen menu kunt samenstellen. Een speciaal nieuwjaarsmenu van Tesselse produkten. Als aperitief krijgt u een cham pagne-cocktail aangeboden. Gaarne tijdige reservering. RESTAURANT

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2