CDA: goede hoop op vijf raadszetels Vlaritiem museum bereikt ecord: 50.000 bezoekers I lerstbomen Weverstraat irooi van vernielzucht Mishandeling Onbegrijpelijk Texels kampioenschap klaverjassen \lieuwjaarstoernooi /oleybal Smash'68 -Werkloosheid s toegenomen Voor duizenden guldens gestolen door jonge dieven Creatieve dag Opduin Kinder-kerstdiner Levende kerststal 9 RIJDAG 29 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 nmijuiAYi n'iimnui HUMI' ny\i>v« sje Peek, gadegeslagen door haar vader, zusje, moeder en Willem Peter van der Vis, ontvangt van Cor Ellen als aandenken een getuigschrift !e werkloosheid op Texel is ten op- ichte van vorige maand toegenomen net 79 personen tot 204. Dat komt oor de afloop van het seizoen. Het echter minder dan vorig jaar, toen i 235 werkzoekenden bij het ar- eidsbureau stonden ingeschreven. Sj het arbeidsbureau werden over lovember 70 vakatures ingediend en >9 afgehandeld. !e winkeliers van de Weverstraat achten met verlichte kerstbomen ezelligheid in „hun" straat te bren- en, maar na de kerstdagen resteert en teleurgesteld gevoel. Zowel vóór Is tijdens de kerst vielen de kerst omen herhaaldelijk ten prooi aan ernielzucht. Met name werden tel- ens de gloeilampen uit de bomen leggenomen, hetgeen tot gevaarlij- a situaties leidde. „Je moet er niet an denken wat er had kunnen ge- «uren als kinderen met hun vingers de lege fittingen komen", aldus •oordvoerder Peter Bakker (Hema). iadat vorige week de armatuur was angebracht, waren de lampjes vrij- vel direct het doelwit van onbeken- Sen. Bij vele winkeliers werden ze uit b kerstboom meegenomen of kapot- bgooid. Dit ritueel herhaalde zich in Ie loop van de week, ook bij andere aken. Woensdagochtend vroeg onstateerden vier winkeliers dat hun erstbomen helemaal waren leegge- sofd en dat ook de bedrading was isgetrokken. lommige winkeliers gaven de moed >p en verwijderden alle lichtjes uit iun kerstboom. De meesten lieten ach niet intimideren. Zij hielden elke Khtend inspectie en zorgden voor •ervangmg van de ontbrekende lamp- Ss. Dit had tot gevolg dat de door ie winkeliers gezamenlijk aange schafte voorraad lampjes op een ge- ieven moment op was. Bij één zaak «erd de kerstboom zelf ook vernield. He ondernemers hebben aangifte ge- taan bij de politie. De Texelse politie heeft zaterdag een serie winkeldiefstallen opgelost die in drie weken tijd waren gepleegd door twee jongens uit Oosterend. Bij het tweetal thuis werd voor zo'n f3500,- aan artikelen aangetroffen, waaronder sieraden, electronica, ge reedschap en audiovisuele ap paraten. De 15 en 17 jarige Oosterenders kon den worden aangehouden na een tip van een juwelier in Den Burg. Hij kreeg argwaan nadat de twee een nieuwe gouden oorring bij hem te koop aanboden. Deze bleek bij een andere juwelier in Den Burg te zijn gestolen. Tijdens het verhoor op het politiebu reau bekende het tweetal in elf zaken Een 19-jarige man uit Den Hoorn heeft de vriendin van zijn huisgenoot mishandeld, door haar met een tentstok op haar voet te slaan. Zij deed hiervan maandag aangifte bij de politie. De Hoornder werd opgehaald voor verhoor en bij fouillering bleek hij een boksbeugel, een stiletto en een echt lijkend speelgoedwapen bij zich te dragen. Deze werden in beslag genomen. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Alert zijn is een must; geen spoken zien is echter niet minder belangrijk. De kersverse directeur van het ar beidsbureau afschilderen als een dog matist is voor veel mensen die - zo als ik - Theo Zijm kennen volstrekt onbegrijpelijk, ténzij dat gebeurt (in de Tex. Courant van 19 december j.l) door iemand, die in de veronderstel ling verkeert dat Frank Bovenkerk cri minoloog is i.p.v. antropoloog. K. Smidt Den Burg in Den Burg en één in Oosterend winkeldiefstallen te hebben gepleegd. De spullen werden zuiver voor eigen gebruik meegenomen. Ze zijn bij hun daden geen enkele keer betrapt. Ook gaven zij toe bij een vriendje thuis een portemonnee te hebben gestolen. De jongens hebben een nacht op het politiebureau doorgebracht en kregen een proces verbaal. De officier van Justitie zal beslissen of zij voor de kinderrechter dienen te verschijnen. Het is de eerste maal dat de twee in aanraking zijn met justitie. Eerste op de avond van het kam pioenschap van Texel werd het kop pel Fenny Hopman-Jaap Witte met 7430 punten. Zij wisten met deze scoren van eern 28 ste plaats naar de zesde plaats in het klassement te stijgen. Nico Ooyevaar-Freek Veeger werden tweede met 7324 punten. Dit koppel blijft goed scoren en staat nu op de tweede plaats in het klassement. Als derde eindigde Muus Smit-Jos Vee ger met 7276 punten. Zij maakten een sprong van de zestiende naar de derde plaats. Met een scoren van 7215 punten werden Piet Monster- Jan Meedendorp vierde van de avond en zij staan vijfde in het klassement. Vijfde werd het koppel Jo Keyser- Tinie Veeken met 6884 punten ook dit koppel kwam hierdoor bij de eer ste tien in het klassement. Totaalstand na 12 partijen: 1. Willem Komen-Piet Schrama 21016 pt; 2. Nico Ooyevaar-Freek Veeger 20697 pt, 3 Muus Smit-Jos Veeger 19864 pt; 4. Huug Snoek-Tinus Veeger 19637 pt; 5. Piet Monster-Jan Meedendorp 19603 pt; 6. Fenny Hopman-Jaap Witte 19475 pt; 7 Dames Rey 19461 pt.; 8. Wil Rovers-Cor Elzendoorn 19414 pt; 9. Echtp. J. Vermuë 19346 pt en 10. Tinie Veeken-Jo Keyser 19338 pt. )p de valreep van de jaren tachtig Jaagde het Maritiem en Juttersmu- eum erin de magische grens van iO.OOO bezoekers te doorbreken. Dit leugelijke moment brak woensdag- niddag aan, toen de familie Peek uit Vaalre zich aan de kassa meldde. )e recordscore van vorig jaar 47.500) is hiermee ruimschoots ivertroffen. iet Maritiem en Juttersmuseum was anaf de oprichting in de zomer van 1980 meteen een schot in de roos. a de eerste maanden van het be- taan werden al 16.000 kijklustigen leregistreerd. De eropvolgende jaren chommelde het totaal steeds rond Ie 40.000. In 1987 volgde de door raak naar 44.000 bezoekers, een rend die vorig jaar werd voortgezet )e volleybalvereniging Smash '68 uit (osterend houdt op woensdag 3 ja- iuari om 19.30 uur uur een toernooi i de Bijenkorf. Hapjes en drankjes i|n er verkrijgbaar, ledereen kan hier- an deelnemen, 's Middags vindt er ok een mini-competitie plaats. De sugdleden van Smash en Tevoko pelen dan tegen elkaar. en nu dan heeft geresulteerd in de 50.000ste. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de totalen van de afgelo pen twee seizoenen zijn beïnvloed door het feit dat openstellingstijd aanzienlijk werd verruimd. Het mu seum is, in het kader van de seizoen verbreding en service aan de op Texel aanwezige toeristen, sindsdien name lijk ook in de periode oktober-april geopend. De stijging ten opzichte van vorig jaar vond echter ook plaats ter wijl sprake was van een zeer zonnige zomer en zonder een uitgesproken nieuwe publiekstrekker. Willem Peter van der Vis, sinds dit jaar verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van het museum, stelde bij het bereiken van de mijlpaal woens dagmiddag dan ook dat „niet meer moet worden gesproken van een slechtweer-voorziening, maar van een elkweer-voorziening". Hij schetste daarnaast de uitbouw van het MJM en wees erop dat het einde van de ontwikkeling aldaar nog lang niet in zicht is. De verraste familie Peek, bestaande uit vader John, moeder Nel en de dochters Marleen en Josje, bracht voor het eerst de vakantie op Texel door. Zij huurden een huisje nabij De Cocksdorp, „om de kerstdrukte te ontvluchten". Als tastbare herinne ring kregen ze door de gids van het Juttersmuseum, Cor Ellen („de verte genwoordiger van Neptunus op de wal"), de strandingenkaart van Klaas Uitgeest, het boekje „Moete ze d'r uut, burgemeester" en het allereerste exemplaar van de Museumkaart, die in januari op de markt komt. Zaterdag wordt in hotel „Opduin" een creatieve dag gehouden, 's Mor gens is er gelegenheid tot kantklos sen, patchwork en popjes maken, 's Middags vanaf 13.00 uur wordt het programma voortgezet met kaarsen maken, silhouetten knippen, houtgra veren en schilderen, ledereen is wel kom en de toegang is vrij. Informatie: mevr. I. van der Werf, tel. 13759. Het CDA Texel hoopt bij de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 21 maart a.s. vijf zetels te behalen. Het bestuur baseert die hoop op het feit dat het CDA ook bij de provinciale en landelijke verkiezingen hoog scoort, maar vooral op de reputatie van de kandidaten die men op de lijst heeft weten te krijgen. Nadat eind november Gelein Jansen als lijstaanvoerder was aangewezen, hebben de CDA-leden nu ook hun positieve oordeel uitgesproken over de rest van de lijst. Die ziet er nu alsvolgt uit: 2. Nel Eelman-van 't Veer; 3. Kees Hin; 4. Ate Rienstra; 5. Jan Koolhof; 6. Jaap Kreeft; 7. Henk Smit; 8. Wim Timmer; 9. Piet Arensman; 10. Tiny Lap-Stolk; 11. Kees Drijver Mzn; 12. Jan Daalder (De Koog). Er is dus geen verandering gekomen in de volgorde van de advieslijst. Die lijst was opgesteld door de CDA- adviescommissie, bestaande uit bestuursleden (voor zover geen raad- scandidaten). aangevuld met leden uit verschillende maatschappelijke en beroepsgroeperingen, zoals de agra rische bedrijfstak, de aannemerij en het CNV. Reëel Het CDA maakt met zijn hoop op vijf zetels een optimistische indruk, want de huidige vier zetels konden worden binnengehaald dank zij reststemmen van andere partijen. Het bestuur vindt het echter een realistisch stre ven, mede gezien het feit dat het CDA in het verleden wel eens vijf ze tels in de raad heeft gehad. CDA- wethouder Piet Zegers: „Er is zelfs een tijd geweest dat de toenmalige KVP op Texel met vijf leden in de ge meenteraad zat". De nu bij 64 jaar oude Zegers was de vorige keer lijstaanvoerder, maar trekt zich terug uit het raadswerk omdat hij vindt dat jongeren zijn plaats moeten innemen. „Ik ben vier jaar raadslid en acht jaar wethouder geweest. Dan is het welletjes; ik vindt dat je dit werk niet meer dan een jaar of twaalf moet doen. In mijn geval zou ik aan het eind van de nieuwe raadsperiode 68 jaar zijn en dat vind ik te oud". Dat de nieuwe lijsttrekker Gelein Jansen automa tisch ook de kandidaat is voor een eventueel CDA-wethouderschap, wordt door het bestuur ontkend. Het zou dus best kunnen dat een der an dere gekozen CDA raadsleden daar voor wordt voorgedragen. Nieuweling De eerste kandidaten Gelein Jansen en Nel Eelman zijn bekende figuren op het lokale politieke toneel. Kees Hin (nummer drie op de lijst) heeft nooit eerder in de raad gezeten, maar onderhoudt wel sinds vele jaren bin dingen met de lokale politiek. Hij is sedert acht jaar voorzitter van het CDA Texel. De politiek is hem met de paplepel ingegeven; zijn vader was de KVP-wethouder Dirk Hin. Waarom heeft Kees Hin zich pas nu beschik baar gesteld als raadskandidaat? Hin: „Ik weet van nabij hoeveel tijd zoiets vraagt. Ik kon dat tot dusver niet met mijn rundvee- en schapenbedrijf en andere verplichtingen combineren. Het is nu makkelijker geworden, dank zij de voortgaande mechanisatie en de superheffing waardoor ik nog maar veertig koeien heb. En ik leg verschillende functies neer. In mei a.s. stap ik op als voorzitter van het CDA en ik maak ook mijn laatste pe riode door als bestuurder van de LTB. Verder zit ik niet meer in de ouder commissie van de school en ook to neelspelen zullen ze me niet meer zien doen". Jammer Op een verkiesbare plaats staat ook nog Ate Rienstra, de huidige fractie voorzitter van het CDA in de raad. Hij wil wel toegeven dat hij even heeft geslikt toen hij door de adviescom missie als vierde op de lijst werd ge zet. Hij kent de overwegingen niet omdat de adviescommissie in ver trouwelijkheid opereert en ook ach teraf geen verantwoording aflegt. „Ik kan de argumenten wel vermoeden en ik heb er begrip voor. Nee, ik wil er verder niet op in gaan". Bij de sa menstelling van de lijst is geen reke ning gehouden met de „bloedgroepen" waaruit het CDA destijds is voortgekomen, maar wel is gestreefd de verschillende geloofso vertuigingen zo veel mogelijk over de verkiesbare plaatsen te verdelen. Po gingen om meer vrouwen op de lijst te krijgen leden schipbreuk. Voorzitter Hin: „We hebben het echt gepro beerd, maar we kwamen niet verder dan twee". Trots Duidelijk trots is het CDA-bestuur op kandidaat Jan Koolhof uit Den Burg, die als vijfde op de lijst staat. Vooral onder de agrariërs heeft deze land- bouwvoorlichter een groot vertrou wen verworven, omdat hij in soms moeilijke sitaties begeleidend is opge treden en uitstekende adviezen heeft gegeven. Hij gaf daarbij blijk van so ciale bewogenheid. Koolhof is al jaren CDA-lid en heeft een tijdje in het plaatselijk bestuur gezeten. Met het raadswerk heeft hij ook te maken ge had, als lid van de commissie ruimte lijke ordening. Ook was hij betrokken bij de meningsvorming voor het structuurplan/streekplan voor Texel. Concurrent De belangrijkste concurrent voor het CDA in de komende verkiezingsstrijd is ongetwijfeld Texels Belang. Mede dank zij de sterke agrarische kandida ten op de lijst denkt het bestuur in deze strijd sterk te staan. Het bestuur laat zich echter niet verleiden tot commentaar op het huidige func tioneren van Texels Belang. Zegers: „We willen geen campagne voeren door te wijzen op fouten van ande ren. We zorgen dat we ons werk goed doen en geloven in eigen kracht". De verkiezingcampagne van het CDA gaat in februari van start. Een speciale propagandacommissie is al aan het werk. Als eerste partij heeft het CDA inmiddels ook het door de leden goedgekeurde verkie zingsprogramma naar buiten ge bracht. Alle 77 kinderen van de Redmer IJskaschool In De Waal mochten vorige week aanschuiven aan een zeer sfeervol kerstdiner. Met hulp van diverse ouders en de oudste leerlingen was de gym zaal Ide zaal van dorpshuis „De Wielewaal"! met lichtjes en kerststukjes prachtig versierd en stonden lange rijen tafels fraai gedekt klaar. De kinderen hadden zelf ook hun best gedaan op kerststukjes en menukaarten. Be halve soep en boerenkool viel er ook van andere dingen te genie ten. Zo voerde groep 5 een spel op, getiteld „De duif" en met vrede als thema. Gezongen werd er uiteraard ook, kerstliedjes be geleid door pianospel. Na ander half uur werd de zaal ontruimd en werd koers gezet naar de kerk. Na een korte, gezamenlijke dienst, was het eindelijk zo ver: kerstvakantiel De bezoekers aan de sfeervolle en geslaagde tweede kerstmarkt in „De Vermaning", die vrijdag werd gehou den, kregen tot hun verrassing een levensechte kerststal te zien. In de tuin van het voormalige schuilkerkje was een provisorisch onderkomen gemaakt, met daarin lammetjes, een ezel, schapen en koeien. Temidden van dit veevolk een kribbe met stro. Het daarin liggende kerstkindje was liefdevol vergezeld van een heu se Jozef en Maria, uitgebeeld door twee Hoornder kinderen. Hoewel de gure wind door de bomen joeg, was het binnen in de stal knus en viel het met de kou reuze mee. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur).

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5