Warme maaltijd voor alle Texelse ouderen Eerste toernooi-avond Gamma goed bekeken Kunstwerk Arendsen in raadhuis onthuld ,Open tafel" van start in Gollards: m Programma zaalvoetbal idrie Lieuwma gaat 5V De Koog trainen Verkeerde keelgat Voetbal uitslagen Aanrijding Merklogo eraf Chemicaliën aangespoeld 8 tl J DAG 29 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 let ingang van 1 januari a.s. kunnen alle Texelse ouderen een mme maaltijd gebruiken in verzorgingshuis Gollards in Den lurg. Tegen betaling van gemiddeld fl,- kan men er dagelijks assen 12.00 en 13.00 uur terecht. Wie wil meedoen, moet zich elkens minstens één dag tevoren aanmelden. De Gollards komt iet dit „Open tafel''-project tegemoet aan een wens van de ligen bewoners en hoopt andere ouderen gezelligheid te bieden. de voormalige bejaardenhuizen Huize Irene" en „Gollards Rustoord" ebruikten de bewoners gezamenlijk e warme maaltijd in de zaal. Sinds e ingebruikname van de nieuwe iollards, in 1987, krijgt ieder zijn laaltijd op de kamer. Alleen bij ■estelijke gelegenheden wordt wel Bns een uitzondering gemaakt en in e zaal gegeten. Veel bewoners vin- en dat jammer, zij missen de gezel- gheid van het samen eten. Aan deze ehoefte wordt nu met „Open tafel" gemoet gekomen, bor niet-bewoners kan de nieuwe oorziening minstens zo belangrijk ijn. „Open tafel" is bedoeld voor alle uderen, dus ook van buiten Den Urg. In het bijzonder gaat de aan- acht uit naar bejaarden in de directe mgeving van de Gollards. De bewo- ers van het Jan Dirkszoord en de anleunwoningen aan de Zes krijgen aarom een brief over dit onderwerp jegestuurd. De Gollards doet een en nder in overleg met de Stichting ïelzijn voor Ouderen Texel, die het ekende „Tafeltje dekje" (warme laaltijd voorziening voor ouderen huis) coördineert. „Tafeltje dekje"- ebruikers hebben dus van nu af aan keuze: thuis eten of in de Gol- irds. Dit is geen definitieve keuze: eelnemers zijn vrij om de ene dag luis te eten en de andere dag „on- :r de mensen" te zijn in de Gol- irds. int dèt is een belangrijk aspect van het nieuwe project: samen eten kan een bron van gezelligheid zijn. Krista-Mirjam Dijkerman (hoofd ver zorging) en Petra Eelman (hoofd keu ken) weten dat uit eigen ervaring: „Een voorbeeld is de tijdelijke opvang van ouderen in een ziekenkamer hier in het huis. Dat gebeurt wel eens na een ziekenhuisopname, of als er iets gebeurt met de partner en men heeft zelf verzorging nodig. Je ziet dan vaak dat deze mensen na thuiskomst van „Tafeltje dekje" gebruik maken, maar dat ze de gezelligheid van de Gollards missen." Dat heeft soms te maken met een zaamheid. „Dat los je met dit nieuwe project niet op, maar het is in elk ge val wel een onderbreking van de da gelijkse sleur." En soms leidt zo'n gezellig ontmoe tingspunt tot bijzondere situaties. „In de Gollards gebeurt het soms dat mensen elkaar na jaren, soms wel vijftig jaar, opnieuw ontmoeten. „Ópen tafel" stimuleert dit." Gastvrouwen Twee Texelse gastvrouwen, Kasja Bruin en Anneke de Vries, zullen op part-time basis het project gaan be geleiden. Zij zorgen voor de bonnen verkoop en voor hulp en sfeer aan tafel. Het vaste Gollards-personeel assisteert bij het opscheppen, maar kan voor andere bezigheden uit de zaal worden weggeroepen. De twee gastvrouwen daarentegen kunnen in alle rust aanwezig blijven in de zaal. Elke vrijdag verschijnt een nieuwe menulijst, met daarop de maaltijden van de eropvolgende week. Ruim te voren kunnen deelnemers dus kiezen of ze wel of niet meeëten. Als men een bepaald gerecht niet lust, kan dit aan de keuken worden gemeld. In zulke gevallen wordt dan gezorgd voor bijvoorbeeld een andere groente of voor een Hollandse pot in plaats van een Oosterse maaltijd. Cellulose- vrije maaltijden zullen eveneens wor den bereid. Wie zich aan een dieet moet houden, kan met een gerust hart aanschuiven. De keuken heeft voor elk dieet een passende oplos sing. Wel moet men dat weer vooraf (één dag tevoren) melden. Petra Eel man is bereid in voorkomende geval len op huisbezoek te gaan om het dieet door te praten. Voor meer infor matie: tel. 14144, vragen naar de keuken (Petra Eelman). Tarieven en menu's Er worden verschillende tarieven ge hanteerd. Alleen een hoofdgerecht kost f6,50, hoofdgerecht met soep fl,-, hoofdgerecht met toetje f7,25 en een hoofdgerecht met soep en toetje f7,75. Ter illustratie volgen hier de menu's van de eerste vier dagen: maandag 1 januari: tomaten-creme soep, karbo nade met broccoli, gemengde salade en gekookte krielaardappelen, bitter koekjespudding met slagroom; dins dag 2 januari: I.heldere aspergesoep, hachee met rode kool (appeltjes) en gekookte aardappelen, mokkavla, of II.(in plaats van hachee) runderlapje met rode bietjes (appeltjes) en ge kookte aardappelen, woensdag 3 ja nuari: jachtsoep, gehaktbal met spinazie en gekookte aardappelen, tweekleurenvla; donderdag 4 januari: l.heldere selderijsoep, bami, vruchten- kwark, of ll.(i.p.v. bami) sucadelapje met romanobonen en gekookte aard appelen. Woensdag 3 januari 1990 16.45 u. Texel 6-Texel 5 (j) 17.15 u. Gamma 1-Casino 1 (J) 17.55 u. Selectie B-junioren 18.35 u. Casino 2-Casino 1 (d) 19.25 u. Gamma-De Koog (d) 20.15 u. Klif 3-Jelleboog 2 21.10 u. Nioz-De Koog 2 22.05 u. Casino 6-Gempo Zaaldienst: De Koog Donderdag 4 januari 1990 17.15 u. Oosterend 2-Texel 2 (j) 17.55 u. Selectie (junioren Gamma 4) 18.45 u. Gamma 5-De Koog 4 19.35 u. Casino 3-Mantje 2 20.25 u. Texel-Albert Heijn 21.15 u. Oosterend 2-Texel 5 22.05 u. Klif 6-Rab 2 Zaaldienst: Mantje Vrijdag 5 januari 17.00 u. Texel-Texel b.v. (j) 17.45 u. Jelleboog-Gamma 2 18.35 u. Casino 4-De Krim 2 19.25 u. De Koog-De Krim 20.15 u. Mantje-klif 21.05 u. Rab-Texel b.v. 2 21.55 u. Casino 1-ZDH 22.45 u. Gamma 3-Casino 2 Zaaldienst: Texel De Koog heeft een nieuwe ofdtrainer gecontracteerd. Het is in oude bekende: Adrie Lieuwma 11 uit Den Helder, die al eerder bij ze voetbalclub als trainer actief Met Lieuwma is een contract ingegaan voor één seizoen I990/'91), met mogelijkheid tot ver ging. euwma zal dus aan het eind van it lopende seizoen Nico Erwich op- ilgen, die dan drie succesvolle sei- lenen achter de rug heeft in de idplaats. Hoewel niet als trainer, zal wich nadien bij de vereniging be- okken blijven. drie Lieuwma begon zijn loopbaan s voetbaltrainer bij SV De Koog, in tt seizoen '82/'83. Na twee seizoe- ïn keerde hij terug naar zijn oude ireniging Watervogels, waar hij de norenselectie onder zijn hoede «eg. Tijdens zijn tweede seizoen als ugdtrainer kreeg hij onverwacht de ins om hoofdtrainer te worden, om- Hans Steen tussentijds naar IGW verhuisde. Lieuwma ging deze •daging aan en trainde de rvogels-senioren tot en met het iizoen '88/'89. Hij zette er vervol- lus een punt achter omdat hij wel sns een jaartje zonder voetbal wilde Sn. Dit was echter van korte duur. 'I zwichtte al aan het begin van het «uwe seizoen voor een aanbod van f vereniging Flevo, dat een trainer cht voor de damesafdeling. Mo- enteel is Lieuwma daar nog steeds Itief. 5 nieuwe trainer toont zich erg en- Pusiast over zijn „herkansing" bij V De Koog, vooral omdat het pelers-potentieel nu groter is dan ze- in jaar geleden. In die tijd had De oog namelijk nog een aparte zater- kgafdeling en, vooral hierdoor, 'echts één zondagteam. Je had toen niets achter de hand, h dat heeft ons nogal wat punten fkost", aldus Lieuwma, die vindt kt De Koog echt niet meer thuis- vort in de derde klasse. De vrees dat het tot slechts zes teams teruggebrachte Gamma- toernooi niet goed uit de verf zou komen, werd op de eerste toernooi- avond niet bewaarheid. De tribune van sporthal Ons Genoegen was vanaf het eerste fluitsignaal uitste kend gevuld en dat bracht meteen al sfeer in de zaal. De voetballers zelf deden de rest. Echt grote sterren ontbraken, maar de aanvallend in gestelde teams zorgden voor attrac tief spel en diverse leuke momenten. Volendam profileerde zich woens dagavond als de grote favoriet voor de eindzege met twee aansprekende overwinningen. Thuisploeg Gamma zorgde al in de openingswedstrijd voor een stunt. Met een 3-1 overwinning kregen de profs van het Belgische Lierse SK een hardhandig lesje. De Belgen, met ex-PSV'er Eric Viscaal in de gelede ren, maakten later op de avond inder daad een veel betere indruk. In hun tweede wedstrijd versloegen ze over tuigend het tegenvallende Jong PSV met 3-2. Meest opvallende Eindhove- naar was de donkere aanvaller Floyd Cameroun. Gamma had in hun tweede wedstrijd geen geluk tegen het team van de Oud-internationals. Met 3-2 ging de partij nipt verloren. Oud-Oranje telde weliswaar de beroemdste namen, maar dat bleek geen garantie om tot publiekslieveling te worden uitverko ren. Integendeel, de trucjes die de vedetten van weleer nodig hadden om de wedstrijd naar hun hand te zetten, riepen juist wat irritatie op. Tussendoor vergaten ze niet te voet ballen en lieten de gebroeders Van der Kerkhof en de „echte zaalvoetbal ler" André van der Ley mooie staalt jes zien. Eerder in het toernooi bleven de Oud internationals steken op 5-5 tegen RKC. De Waalwijkers werden op hun beurt in de tweede wedstrijd van de vloer geveegd door het ontketende Volendam, verreweg het beste team. Bij „het andere Oranje" was Johan Steur de grote uitblinker en kreeg ook de vaardige Alex Pastoor enkele open doekjes. RKC verloor met 5-0. Voordien had Volendam met 4-2 ge wonnen van Jong PSV. De aanvankelijke opzet om vanaf drie gescoorde doelpunten voor elke nieu we treffer een wedstrijdpunt toe te kennen, werd op aanraden van de scheidsrechters losgelaten. Besloten werd om pas vanaf vijf doelpunten extra punten uit te delen. Met dat systeem hadden de scheidsrechters op een ander toernooi goede ervarin gen opgedaan; uitslagen als 7-6 wa ren daar het gevolg. Zover kwam het op Texel nog niet, maar doelpuntrijk waren de wedstrijden zeker. De duur van de wedstrijden (2x20 minuten) was hierdoor niet te lang. Tegenslagen De toernooi-organisatie had af te re kenen met nogal wat tegenslag. Toen Veronica half december meldde dat men definitief een reportageteam zou sturen, leek alles in kannen en krui ken. Gamma had begrepen dat de omroep tevens een reclamebureau zou inschakelen voor bordreclame, waarvan de opbrengst gedeeltelijk in de Gamma-kas zou vloeien. Enkele dagen later, na rechtstreeks contact met eindredacteur Bob de Jong van Veronica Sport, bleek dit op een mis verstand te berusten. Niet Veronica, maar Gamma zou voor de bordrecla me moeten zorgen. Dat betekende dat de toernooi-organisatie binnen twee weken voor f15.000,- aan Eric Viscaal van Llerse SK In dual om de bal In de door Gamma met 3-1 gewonnen wedstrijd. (Foto: Arend Nljkampl sponsorgeld zou moeten zorgen.... Vooral dankzij de zekerheid van een televisie-uitzending, bleek dit geen groot probleem. Per slot van rekening kost een minuut Ster-zendtijd 760.000,-. Texelse bedrijven/organisa ties met belangen die verder reiken dan het eiland, zagen er wel brood in. De VVV liet zelfs speciaal twee reclameborden vervaardigen met het opschrift „Vakantie Texel natuurlijk". Texeler Dekbedden, Kuurhotel De Peli kaan en Gamma waren de andere Texelse sponsors; van de overkant werden Woudsend Verzekeringen en Smit Nijmegen gestrikt. De komst van de t.v. had voorts in vloed op de bedrijven die al een re clamebord in de sporthal hadden hangen. Volgens de Mediawet is re clame op de „tweede ring" verboden en dus moesten ze van de muur wor den verwijderd. De borden kregen nu een plaatsje op de vloer tegen de muur, een verschuiving waartegen waarschijnlijk geen bordsponsor be zwaar zal maken. Tegenslag nummer 1 was hiermee uit de wereld geholpen, maar vrijdags voor kerst diende nummer 2 zich aan. De KNVB had namelijk op het allerlaatste ogenblik besloten dat zaalvoetbalwedstrijden voortaan al leen nog door zaalvoetbalscheids rechters mogen worden gefloten. Arbiters die uitsluitend op het veld actief zijn, al is het op eredivisie niveau, komen niet langer in aanmer king. Dat betekende dat de twee door Gamma „gecontracteerde" ere- divisiescheidsrechters Jaap van der Niet en Cees van der Neut moesten afzeggen. Gelukkig bleken enkele ge renommeerde zaalvoetbalscheidsrech- ters bereid de opengevallen plaatsen in te nemen. Het toernooi wordt thans gefloten door de scheidsrech ters Theo van der Meer, Wim Verburg en Sjoerd van Dalen. Arbiter Van der Niet was overigens wél in de sport hal aanwezig om de scheidsrechters voor te bereiden in het omgaan met profvoetballers. „In het zaalvoetbal is een schouderduw verboden, maar bij profs moet je daarvoor niet fluiten. Ze roeren ook sneller hun mondje. Als arbiter moet je de normen daar om aanpassen, maar je moet wel zorgen dat je een grens bepaalt", al dus Van der Niet. De late koerswijzi ging van de KNVB noemde hij absurd. „Met zo'n besluit vlak voor de kerst, wanneer veel zaaltoernooien op stapel staan, breng je de toernooi- organisaties in de problemen." Een meevaller was de publieke be langstelling. Naar schatting 400 be zoekers kwamen naar de sporthal. Het merendeel kocht een passepar tout. De verwachting is dat de tribu ne op de tweede toernooi-avond bomvol zal zijn. Het toernooi wordt vandaag (donderdag) voortgezet. Er zijn geen finalewedstrijden; de laatste ronde van de halve competitie begint om 20.30 uur. Na afloop van de laat ste wedstrijd, die om 22.00 uur be gint, is de prijsuitreiking. --S7- Land, lucht en water zijn de elementen in het door Henk Arendsen vervaardigde kunstwerk. „Beslist een grote aanwinst," aldus wethouder Piet Zegers over het door Henk Arendsen vervaardigde kunst werk, dat donderdagmiddag in de hal van het raadhuis werd onthuld. Zegers plaatste tevens enkele kriti sche kanttekeningen. „We hebben er lang op moeten wachten en het is iets kleiner uitgevallen dan we ge dacht hadden." Het werk van Arendsen staat sym bool voor het eiland Texel en beeldt de elementen lucht, land en water uit. Het bestaat uit twee platen plexiglas, die via een stalen construc tie aan elkaar zijn bevestigd. Volgens Arendsen is het kunstwerk ook aan gezien voor een klok, waarvan de wijzers op vijf uur 's middags staan. „Het favoriete tijdstip van ambtena ren." Zegers vertelde dat bij het ophangen van kunstwerken vaak onvoldoende aandacht wordt geschonken aan de plaats, belichting en achtergrond. „Ik ben ervan overtuigd dat de kunstwer ken in de raadszaal en in de gangen van het raadhuis door een andere achtergrond en belichting beter tot hun recht kunnen komen. Maar de vraag is natuurlijk waar dit uit be taald moet worden." Volgens Henk Arendsen is het kunst werk iets kleiner uitgevallen omdat het benodigde plexi-glas zo enorm duur bleek. „Bovendien heb ik voor de stalen constructie enkele zaken uit handen moeten geven. Dat heeft lan ger geduurd dan ik dacht," aldus de tekenleraar. Zegers sprak de wens uit het kunst werk zo spoedig mogelijk te voorzien van een bordje, waarop de naam van het werk en de maker worden ver meld. Omdat het kunstwerk volgens Arendsen helemaal geen naam heeft, kan dit nog wel even duren. De onthulling werd bijgewoond door de commissie kunst en cultuurbeleid. Op advies van deze commissie is in de hal van het raadhuis een „kunst kijktafel" geplaatst. Het staat een ieder vrij de kunstwerken te bekijken. Een aantal werken kan ook worden gehuurd. De voorziening is eigendom van de culturele raad. Het feit dat de horeca (voornamelijk café's) bonnen is gaan verstrekken voor gereduceerd taxi-vervoer bij Grootjen is mij in het verkeerde keel gat geschoten. Het lijkt wel of de horeca meer klan dizie wil hebben over de ruggen van de taxi-chauffeurs heen. De prijs van de consumpties blijft namelijk het zelfde, terwijl de prijs van het taxi vervoer naar beneden moet. Moeten we soms tot de conclusie komen dat er op deze manier meer geschonken kan worden omdat de taxi goedkoper is? De horeca in De Koog deinst er tijdens een groots evenement als het Tropical Sea Festival niet voor terug om een passe-partout van f30,- te vragen en tegelijkertijd de prijs van consumpties te verhogen. En wij maar goedkoper rijden, terwijl in de horeca de zakken worden gevuld. Voor de taxi-chauffeurs komt er nog bij dat het om nachtwerk gaat. Daar mag gerust iets extra's voor worden Zaterdag 23 december: Texel C2-JVC C1 4-2 Texel F1-Oosterend F1 2 5 Oosterend F2-Texel F2 3 2 ZDH F1-SVC F1 3-1 Tex. Boys F2-De Koog F1 1 5 Texel E3-Texel E2 afgelast Texel E4-SVC E1 1 2 De Koog E1-Oosterend E1 0—3 Tex. Boys E1-Texel E1 1 5 Tex. Boys D1-Texel D1 0—2 Oosterend D1-Tex. Boys D2 2 2 Texel D2-ZDH D1 3-3 Zondag 24 december Con Zelo 3-Texel 3 3 3 Texel 4-ZAP 9 5-2 betaald, we zitten echt geen vliegen te vangen. Juist nu de taxi-bedrijven op Texel net allemaal één jaar voor de zelfde prijs reden, gebeurt dit. Het is heel vervelend als je op een plein staat te wachten en de klanten lopen je voorbij. Het is heel frusterend als je mets kunt doen tegen opmerkin gen in de trant van „Hé, klojo, je bent te duur". Je blijft dus gewoon staan. Het zou op deze manier niet hoeven, want er is een andere mogelijkheid. Als de horeca bonnen zou kopen bij ALLE taxibedrijven, doe je niemand tekort. Op die manier wordt meer service verleend, waar weer een ho gere omzet tegenover staat. Er zijn op het eiland al enkele restaurants die hun gasten na afloop van een di ner op deze manier gratis naar huis laten brengen. Van deze mogelijkheid kan tenminste iedereen profijt hebben. Henk Boeyen, taxi-chauffeur. In de Parkstraat raakte donderdag een bestelauto, bestuurd door een 48-jarige man uit Den Burg flink be schadigd. De chauffeur was net be zig een stilstaande vrachtwagen voorbij te rijden, toen deze optrok. De vrachtwagen werd bestuurd door een 32-jarige man uit Oudeschild en liep geen schade op. Van de Toyota van een 50-jarige man uit Espel is tussen dinsdag en woensdag het logo met de merk naam afgesloopt, waardoor de auto beschadigd raakte Op het strand bij paal 10 is dinsdag een blauw plastic vat aangespoeld waarin vermoedelijk chemicaliën zit ten. De politie heeft het bij de ge meente gebracht.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7