Tien jaar....een ander gezicht Meneer Willem", de waterwilg sn glimmende waterscooters Lezers over hun jaren tachtig Het oude schip van bijleg is nu hèt cultuurcentrum" „Ik ga studeren mam" De „massa "Ie 80'ers loogtepunt van de jaren '80 was oor mij natuurlijk het jaar 1985. oud buffet in Madurodam, het ma in van het tulpenbrood en de actie taterwilg". Verder het maken van de Willem Pareltjes", „Wezenparel- I aas" en de "Ore-kéés". Dieptepunt: |et laatste halfjaar van '89. I at koud buffet in Madurodam was aanleiding van dit alles. Teso :honk een miniatuurdubbeldekker en ij kregen de opdracht van dhr. Hoo- irheide voor de hap en de snap, of tals Jan van Toon het altijd zegt op teso-vergadering „voor de smikkel de smakkel". Mevrouw Smit- oes doopte dat ding en in haar Izog zit dan gelijk een stroom lensen die erbij moet zijn, waaron- r Hugo graaf van Zuylen van het tpark „Duinrell" en de hofdame in koningin Beatrix, mevrouw De ïausian Beatrix is bescherm- 'ouwe van Madurodam, vandaar, eze mevrouw was - en is nu nog - in schat van een vrouw en ze was r verrukt over ons buffet. Vorig ■ar was ze op Texel samen met de mingin en ze wist het hele verhaal og te vertellen aan Jan Stolk en ik ieeg de groeten. Ze liet zich op die ig dus zeer lovend over ons uit en irmoedde dat ik mijn opleiding in lusanne gevolgd had (een interna- snaal gereputeerde opleiding) en be un mij daar ook danig over uit te iren. Ook wilde ze mijn naam we it, dus zei ik: „Ik heet Willem en „En, meneer Willem", vroeg ze, il bent zeker wel in de horeca opge- 'oeid?" „Nee, mevrouw", antwoor- i ik. „Ik benl opgegroeid als boerl i ik heb na de lagere school eerst Lagere Landbouwschool bezocht, irvolgens de Middelbare Tuinbouw- :hool en pas daarna ben ik de hore- ingegaan". roemde de Bakkers Vakschool ■snwege mijn kookkunst en vroeg te- ■<J ws of ik iets van bloembollen af- "1 ist. Dus ik zei: „Alles mevrouw, 'lies". Ze haalde graaf Hugo er bij, 3 ie dat verhaal eens aan hoorde en «4 leg of ik een mogelijkheid zag om 31 in tulpenbrood te maken zoals dat Jl'de oorlog werd gemaakt. Nu had ml van Jan Stolk geleerd dat je niet 31 mw „nee" moest zeggen, dus voor "I me er goed van bewust was had _il.de opdracht om voor zoiets te zor- Z' Sn. Tijdens een reünie van oud- "jl orlogsvliegers op Duinrell moest dat 311emaal worden overhandigd. De j an had alle gerenommeerde bak- QI ars in de Randstad al gepolst, maar (fl'Ü emand durfde dat aan. Ik had als 11 wrdeel dat mijn baas me volop ge- jenheid gaf om te experimenteren, C uns tot wanhoop van mijn collega's C inder wie ik niet kan. Het volgende 3 tordeel is dat Harry de Graaf - net alle andere journalisten - gek is P (gratis) lekker eten. Dus Harry M m e naar Den Haag en zorgde 1 lor veel publiciteit. 2 in dr. L. de Jong kreeg ik het re- jjj tpt en samen met „Opa" Boer, de j choonvader van Jan Stolk, zijn we po het werk getogen. Opa was mijn iermeester op het bakkerijgebied en g ter profiteer ik nu nog van. Na een i troep in de Texelaar stroomden de Hpebollen binnen. De bollen C foesten gifvrij zijn, dus toen iemand C Sdde en zei: „De kniene gaan der ok niet dood van", heb ik die maar ge nomen. Na wat testen was de klus geklaard. Texelse- en Helderse Cou rant schreven een stukkie en ziedaar: Willempie sierde het Algemeen Dag blad met foto en artikeltje van een hele kolom. Daar had Jan de Waal voor gezorgd. Gelijk belde graaf Hugo op, hij was prima te spreken en we konden het verdere verloop van de dingen bespreken, die kant was voor Jan Stolk en hij heeft op „Duinrell" in samenwerking met Jaap Dekker een tentoonstelling van Texelse pro- dukten georganiseerd. Dit was het begin van dè Stichting Texelse Pro- dukten promotie. De show was groots, de gasten wa ren dolenthousiast en aten tulpen brood alsof ze in dagen niets te eten hadden gehad. Later, als alles achter de rug is, overdenk je zoiets met ge noegen. Voortgestuwd door de gebeurtenis sen ging het experimenteren verder - wat ik al jaren deed - en daar was de geboorte van de „Wezenparel"-kaas en later de „Orekèès". Ook de „Wil- grote acties te ondernemen tegen vallend gebladerte of wat dan ook, om toch maar in de race te blijven voor nieuwe banen. Maar wat gebeurde er: De nieuwe banen naast de sporthal waren net klaar, of Deuce was alle oude afspra ken alweer vergeten. Toen gebeurde er iets waar ik pissig over werd, maar niet kon bewijzen. In het bestuur van Deuce zat toen als penningmeester de toenmalige gemeentesecretaris Johan van Dijk. Aan hem werd door de andere bestuursleden gevraagd om tussen de bedrijven door eens een balletje op te gooien bij deze of gene om de waterwilg te rooien, die met takken en wortels de oude banen tot last was. Ambtelijk ving hij bot en de burgemeester was op vakantie, maar de loco vond het wel goed „want als je net drieduizend bomen bij De Krim in de grond hebt gezet, kan één zo'n oude rotboom wel weg". Dhr. Van Dijk kreeg wel de goede raad om al les volgens de regels te doen. Dus kwam dit besluit van B (die op va kantie was) en W in de krant. ning aanvraagt maar de penning meester, die tevens gemeente secretaris is". En daarvoor hebben ze nu alle typemachines nagekeken op het gemeentehuis om te kijken wie het geschreven had. Maar deze hu mor is van mezelf. Ik vind het hele maal niet erg dat die boom om is, maar ik vind dat een ieder zich aan zijn afspraken moet houden. Doe je dat niet dan mag je het best voelen. En dan het diepepunt van de tachti ger jaren: „Mijn ongeluk op Kos, waardoor ik nu nog met aan het werk ben. Ik genoot zo intens van mijn beroep dat ik het nog wel een tijdje wilde blijven doen. Daarvoor moest ik eerst „in de revisie". Een heupoperatie die met revalideren erbij een halfjaar kostte. Vlak voor dat ik weer ging werken, gingen mijn vrien din en ik nog even een weekje op va kantie en daar op het strand lagen van die mooie glimmende waterscoo ters. Ik kon er niet vanaf blijvenl Op de dag van mijn verjaardag besloot ik mezelf maar eens een tochtje op zo'n apparaat te geven. Het is echt prach tig om te doen, met een gangetje van 60 km/pu over de Middelandse Zee te speren. Maar een mede zeegebruiker vond mij vast erg leuk en even later lag ik in het water. Wéér in het ziekenhuis, eerst in Grie kenland en later weer in Beverwijk (waar ze pracht-zustertjes hebben, vraag maar aan Frans Hopman van lem Pareltjes" kwamen op de markt en wederom toonden de journalisten een willig oor (en mond). Van mijn collega's kreeg ik wel eens het verwijt dat ik alle publiciteit naar me toe trok. Maar dan gingen ze voorbij aan het feit dat iedereen wel weet dat je het als groep maakt, maar dat je niet altijd met zijn allen bij naam genoemd wordt. Toegege ven, ik maakte er handig gebruik van. En nu de affaire waterwilg. Naast mijn werk had en heb ik ook nog tijd voor mijn hobby's, veld- en zaalvoet bal. Door mijn grote waffel werd ik in allerlei besturen gekozen, waaronder de sportraad en de toenmalige sectie SRLO. We hadden ons in die periode net voor de MAB-crossbaan hardge maakt en voor de overdekte manege, wat allebei in een succes was afgelo pen. Wat me overigens steeds tegen de borst stuitte was het volgende: iedere sportvereninging op Texel weet de sportraad te vinden in tijden van nood, maar zodra het resultaat déar is, kan de sportraad een schop krij gen. Ook in die tijd waren we als sportraad bezig voor de tennisvere- ning „Deuce". Deze vereniging was snel gegroeid en wilde nieuwe banen, waaraan de sportraad wel wilde mee helpen. Gemeente wilde deze banen bij het zwembad situeren, maar - vol gens mij terecht - Deuce zag niets in dit plan. Samen met de sportraad werden de onderhandelingen ge opend met de gemeente voor een andere lokatie. Alles wat op tafel gebracht werd, werd afgekeurd door Deuce. Op een gegeven moment zaten de onderhan delingen muurvast, zó erg zelfs dat Deuce van alles beloofde om maar te worden gehoplen. Gelukkig staat dit allemaal op papier. Op een gegeven moment beloofde Deuce om ten be hoeve van het millieu de oude baan te laten voor wat het was, dus geen TC-redacteur Hans Oosterhof voelde nattigheid en wijdde er een stukje aan. Dit werd door mij gelezen en ik klom in de pen. Een boze brief naar de sportraad en het bestuur tekende be roep aan. De loco gooide? het op een beleidsverandering dus het be zwaar werd ongegrond geacht. Nou ja, wij weer in protest en voordat ik het wist zat ik bij de Raad van State, samen met ambtenaar Koos van den Burgh die daar het standpunt van de gemeente moest vertolken. Dit was natuurlijk een verloren zaak. Ik was niet rechtstreeks betrokken bij het gebeuren en de Sportraad had geen vruchtgebruik van die boom, dus werd het protest niet ontvanke lijk verklaard en de boom kon om. Dit alles koste de gemeenschap zo'n ƒ12.000,— volgens de gemeenteraad. Hans Oosterhof schreef zich gek en ook mijn schriftelijk verweer kwam letterlijk in de krant. Op één zin na en die zin zorgde voor een rel in het gemeentehuis. Nadat de wilg was gerooid zijn we nog een foto wezen maken, die zowel in de krant als in „Texel te kiek" heeft gestaan. Dat jaar sta ik er een keer of drie in. De foto was wel mooi maar het mooiste van dat moment is niet geplaatst. Daarop zit ik als Socrates de denker op de stronk en je ziet net het dikke achterwerk van een vrouwtje die voorovergebogen iets uit haar ten- nistas pakt. Van de gemeente of van Deuce heb ik trouwens nooit een stukje hout van de wilg als aanden ken gehad. Later (in '87) sprak in Johan van Dijk in Rusland en hij vond het nog steeds niet leuk, vooral die laatste zin nam hij me nogal kwalijk. Deze luid de: „Frappant is echter dat niet de secretaris van Deuce deze kapvergun- de krant). Ik was finaal van de kaart, wéér alles stuk, nog wel zo kort voor het seizoen. Vanuit het ziekenhuis heb ik de zaak gebeld, daar kreeg ik Jolanda Keizer - mijn collega en maatje - aan de telefoon. Zij janken, ik janken en even later belde Stolk me op om me op te peppen. Nu werk ik stug aan mijn herstel in het verre Zwaag en in de negentiger jaren zal er vast wel weer wat van mijn hand op de markt verschijnen. Ideeën zijn er zat, tenslotte kook ik hier ook iedere dag en ook probeer ik steeds iets nieuws uit. Maar met al les wat ik ook maak ik hou ik altijd in gedachte dat je de natuur zoveel mogelijk zijn gang moet laten gaan, óók in pan en oven. We leven op een schoon eiland en de produkten die dit eiland levert hoef je niet te verstoppen achter allerlei sauzen. Willem Roeper Zwaag Als ik terugblik op de jaren '80, heb ben die in eerste instantie niet zo'n indruk op mij gemaakt. Totdat ik mij ineens realiseer wat de jaren '90 voor mij gaan betekenen, en dan kom ik automatisch op het nu afgelo pen decennium terug. Begin '81 ging onze zoon naar het VWO, een kleine jongen naar een grote school. „Ik ga studeren mam", zei hij vol optimisme. Dan volgen de jaren met z'n ups en z'n downs. Dan hoor je „ma, ik heb er niet zo'n zin meer in". Je geeft hem een klopje op de schouder en het volgende jaar gaat het weer wat beter. Dan komt hij ineens thuis met „zaterdag ga ik uit naar de disco". Je zegt „leuk joh", maar denkt „de hele dag al weg RIJDAG 29 DECEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Twee ontwikkelingen zijn voor mij kenmerkend voor de jaren tachtig: de groei van d'Ouwe ULO en van SOS Wereldhandel. Ten eerste het dorps huis. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat d'Ouwe ULO in exploitatie is van af oktober 1979, maar eigenlijk stelt dat stukje '79 niet veel voor. De fei telijke exploitatie begon daarna. Eerst door de dorpscommissie die de ver- bouwfase I en II ter hand nam. Daar kwam de muziekschool bij en in 1987 de laatste verbouwing met o.a. de oefenkelder. Het beheer werd eerst door de dorpscommissie ge daan, vervolgens door een beheer scommissie. Zelf was ik 8'A jaar bestuurslid, waarvan 3% jaar voorzit ter. Kenmerkend voor de beginfase was dat het gebouw onderhevig was aan allerlei kritiek. „Een schip van bijleg", oordeelde men. Wel een beetje lo gisch, want d'Ouwe ULO was niet zo geweldig goed bezet, 's Ochtends bleef de deur dicht, 's middags draai den we 40 procent en 's avonds 80, althans op deze uitgangspunten was de begroting gebaseerd. Toen op een gegeven moment het Mensen Zonder Werk-project dreigde te worden opge heven, zaten we met de handen in het haar. Verdwijning van het zwaar gesubidieerde MZW-project beteken de immers dat de helft van onze vaste inkomsten zou wegvallen.... Maar tot onze verbijstering steeg het aantal aanvragen om ruimte in d'Ou we ULO te mogen huren plotseling zó, dat alle gaten gemakkelijk konden worden opgevuld. Opvallend was dat tegelijkertijd het energieverbruik daal de. Kennelijk heerst in een beter be zet gebouw een betere controle! Die stijgende lijn zette zich door en je mag wel zeggen dat d'Ouwe ULO zich heeft ontwikkeld tot hèt cultuur centrum van Den Burg. Tegenwoordig zitten we ook 's ochtends en 's mid dags regelmatig vol en sommige avonden draaien we zelfs méér dan 100 procent. We moeten dan uitwij ken naar ruimten die eigenlijk niet voor verhuur bestemd zijn, zoals het SOW-kantoor en Tasiel. Voor mij persoonlijk betekent deze ontwikkeling een enorme genoegdoe ning, vooral omdat ik in het begin zo veel mensen over d'Ouwe ULO heb horen afgeven. Maar zoals het nu draait, had ook ik niet voor mogelijk gehouden. Ten tweede de SOS Wereldhandel. In juni 1980 begonnen met een eigen en dan ook 's avonds nogTotdat ook die periode weer overgaat en hij thuiskomt met de mededeling „ik heb zoveel gespaard in de vakantie, nu ga ik voor mijn rijbewijs. Want als het dan regent deze winter, kan ik mooi met jouw auto ma". Op zo'n moment merk je dat je zoon bijna volwassen is geworden, van een 12-jarige naar een 20-jarige. Als hij straks in '90 21 jaar wordt, weet ik dat hij écht gaat studeren, dat ik hem niet meer kan uitzwaaien naar school en hij ma haar auto niet meer leent. Straks drink ik om half vier alleen koffie. Op Oudejaarsavond denk ik zeker in stilte nog even terug aan die knoertgezellige dagen met z'n dagelijkse probleempjes. Trudy Halsema, De Koog. winkeltje aan de Burgwal en nu al weer een paar jaar twee vestigingen en uitgegroeid tot een instelling waarvan vrijwel iedereen het doel kent. Dit staat voor mij model voor het bewustwordingsproces in de ja ren '80. Bewustwording van verhou dingen in de wereld, arm en rijk, en hoe je daar in je eigen omgeving best iets aan kunt doen. In vergelijking met 1980 vind ik dat bewustzijn dui delijk verbeterd. SOS Wereldhandel heeft daar, zeker op Texel, een steentje aan bijgedragen. Een doorbraak was dat het gemeen tehuis overschakelde op Derde Wereld-koffie (al moesten de ambte naren eerst proeven). Er zijn er meer gevolgd, zoals d'Ouwe ULO, RSG en minstens één horecabedrijf. „Geef me hier nog maar een bakkie, want mor gen krijg ik weer van die Derde Wereld-koffie op het gemeentehuis", liet een bezoeker van d'Ouwe ULO zich eens ontvallen tegen beheerster Annie Rozenboom. Terwijl die per soon ook van Annie een kopje SOS- koffie kreeg voorgeschoteld.... Zo suggestief werkt dat dus soms. Anno 1989 hoeven we de mensen onze doelstelling niet meer uit te leg gen. Nog steeds herinneren mensen zich de eerste verkoopexpositie (in 1980) van spectaculaire tapijten uit Ethiopië, Pakistan en Tibet. Afschu welijk duur waren die. maar ze gin gen als warme broodjes over de toonbank en we haalden 775.000,- omzet. De exposities en Sinter- klaastentoonstellmgen zijn inmiddels een traditie geworden en hebben ze ker tot een bredere bekendheid bijge dragen. Jaap Vlaming, Den Burg. Terugblikkend op de jaren tachtig vind ik dat de massa veel in bewe ging heeft gezet, zowel dichtbij huis als op wereldniveau -en soms allebei. We beginnen in het jaar 1980, waar van mij is bijgebleven een groot aan tal genodigden, vrienden en kennissen bij de opening van het Jut- tersmuseum in Oudeschild (enig in de museum-wereld). Dan gaan we naar 1981, toen ik als Texelaar/Ooste- render deelnam aan de eerste Vre desdemonstratie in Amsterdam, een indrukwekkend massaal gebeuren van wereldniveau. Echter, op 15 ok tober 1983, was er sprake van een nieuw indrukwekkend gebeuren in de Texelse geschiedenis, een onovertrof fen initiatief van „burgervader" En gelvaart. Met 200 eilandbewoners gingen we naar Georgië, met alle emoties en onvervulde wensen, een aanzet tot internationale vriendschap. Terug in Nederland, op 29 oktober 1983, opnieuw een vredesmars, dit maal in Den Haag. In tegenstelling tot de eerste vertrok de bus niet uit Den Helder, maar uit Oosterend. Wa ren we de eerste keer slechts met z'n drieën, nu zaten daar meerdere dorpsgenoten als deelnemer/ster, voor mij van zéér bijzondere waarde. Op die dag in Den Haag werden meerdere nationale waarden even op zij gezet om internationale verant- Lees verder pagina 11 Aart Maasdam, voormalig directeur van het Texelse arbeidsbureau. Peter Reijnders. zeehondenonderzoeker van het RIN. Riet Hultema-Vos. CDA-raadslid. Harry de Graaf van de Texelse Courant. Peter Kaan. orgelman voor de KNZHRM. >n Daalder, voormalig voorzitter van het Visserijschap Jan Kramer, welzijnswerker. Hrk Terpstra. PvdA-raadslid.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9