Groen rZwartsJexeU in het harG Actie voor Roemenië in alle opzichten geslaagd Vervoer personenauto's steeg met 7,16% Vrijdag vertrekt truck met 5000 pakketten m DELOREAN Teso-bootdienst in 1989: Tweewielers Olieramp Marokko van invloed op Texelse lepelaars? 3 If jebwi Jaarwisseling verliep kalm Auto tegen lamp Vernieling VRIJDAGAVOND de nieuw geformeerde Texelse groep OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.445 TEXELSE VRIJDAG 5 JANUARI 1990 COURANT Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. ,„0ae Margreet Berndsen, Wilhelmmalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.Bl nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f4 1,40 per half jaar; Los fl.10 Financieel en organisatorisch is de Texelse Roemenië-actie een groot succes geworden. Met de ruim ƒ85.000,- die in totaal werd ingezameld, steekt de gemiddelde gift per inwoner op Texel ver boven de rest van Nederland uit. Het Rode Kruis be vestigde dit tegenover de Texelse organisatie. Zo n honderd vrij willigers zetten de geldopbrengst dinsdag om in een lading van meer dan 5500 pakketten met hulpgoederen. Het overgrote deel hiervan (bijna 5000 pakketten) wordt met een vrachtwagen van Van Maldegem naar Roemenië vervoerd, als onderdeel van een konvooi, dat zaterdagochtend vanaf de grens bij Arnhem ver trekt. Opmerkelijk was de eensgezindheid: bevolking, bedrijven, organisaties en overheid sloegen de handen ineen om de actie tot een succes te ma ken. Enthousiasme alléén was daar voor niet genoeg: om een optimaal resultaat te bereiken met zo'n korte voorbereiding, was een strakke orga nisatie nodig. Dat lukte. Een niet on belangrijke rol was weggelegd voor Radio Texel. De jonge omroep die tussen kerst en oudjaar bezig was met promotie-uitzendingen, kreeg dankzij de Roemenië-actie een unie ke kans om een grote luisterdicht heid te bereiken. Deze kans werd met beide handen aangegrepen, het geen het verloop van de inzameling positief beïnvloedde. Grofweg viel de bliksemactie in drie fasen uiteen: voorbereiden (vorige week woensdag), inzamelen (vrijdag) en inpakken (dinsdag). De eerste fase is in de vorige krant al uitgebreid be schreven. Het Rode Kruis, de Rotary- club en de gezamenlijke kerken belegden woensdag een spoedverga dering om in plaats van verscheidene „wilde" acties, één grote gezamenlij ke actie op touw te zetten. De vol gende dag werd via de krant en radio publiciteit gegeven aan dit voorne men. De in allerijl gedrukte actie envelop, die bij de Texelse Courant was gevoegd en huis-aan-huis (dus ook vakantiehuisjes) was bezorgd, zou vrijdagmiddag tussen 15.00 en 18.00 uur worden opgehaald. Op de dag van de inzameling ging een ge luidswagen, bestuurd door Oebele Jan Agter, alle dorpen rond. Uit de luidsprekers klonk, behalve de oproep om geld te geven, Roemeense volksmuziek en de wagen was voor zien van twee rood-geel-blauwe vlag gen met een gat erin, zoals de mensen dat na de omwenteling in het Balkan-land zélf ook hadden ge daan. Veel hulp Het gaf geen problemen om voldoen de vrijwillige collectanten op de been te brengen. De drie betrokken organi saties deden elk een beroep op men sen uit de eigen achterban, die op hun beurt weer anderen inschakel den. Cor Reij, die in het VVV-kantoor de distributie van collectebussen ver zorgde, zei dat méér dan 120 vrijwilli gers te hulp waren geschoten. Hij had geen extra oproepen voor nog meer hulp hoeven doen. Integendeel: toen via Radio Texel werd bekendge maakt dat in een wijk een collectant zich ziek had afgemeld, kwam binnen de kortste keren een vervanger op de Beeld van de produktielijnen in de koude, maar gezellige schuur van Rab dinsdagmiddag. Teso heeft het afgelopen jaar 607.187 personenauto's vervoerd, dat is een toename van 7,16% in vergelijking met 1988. Deze spectaculaire groei is practisch helemaal het gevolg van de toe name van het toerisme. De groei was in voor- en naseizoen naar verhouding het sterkst, maar het is opvallend dat de aantallen per sonenwagens ook in juni, juli en augustus aanzienlijk hoger waren dan vorig jaar. Toen was er van groei alleen sprake in voor- en naseizoen. Dit is te verklaren door het mooie weer, waardoor er veel meer kam peerders kwamen, maar ook door het beschikbaar komen van nieuwe bungalows en appartementen. De groei van het aantal vervoerde personenauto's was ig mei 5,39%, in juni 5,05%, in in augus tus 3,6%, in sec 1,48% en in oktober 10,2ildigende bei leveelneid cadeaus w. jjk danken. Dat 1 Werner Dros Frieda van Sambeek het feit dat het vervoer van vrachtau to's en opleggers In 1989 fors terug liep, met resp. 5',3 en 5.07%. Het omvangrijke vervoer van vrachtauto's in 1988 werd namelijk voor een be langrijk deel veroorzaakt door de toen nog volop aan de gang zijnde bouw van bungalows en appartementen. Gerekend In eenheden was de ver- voersgroei bij Teso in 1989 „slechts" 5,14%. Caravans Met een caravan naar Texel gaan is duur. Dit feit wordt door de VVV- mensen die zich bezig houden met het promotiebeleid dan ook als „knel- pur*" beschouwd. Toch zijn er blijk- aravanbezitters die het I f nemen. Er werden het afgelopen jaar 16.913 caravans ver voerd en dat is maar liefst 17,72% meer dan in 1988. Ook de vervoerde 2770 autobussen betekenen een flinke stijging in ver gelijking met het jaar ervoor: bijna 15%. Het vervoer van aanhangwa gens zakte echter met 3,45%. Ook de stijging van het vervoer van bromfietsen en motoren was aanzien lijk. Er werden er 121.346 overgezet en dat betekent een toename van 19.06%. Het vervoer van fietsen (waarvan Teso er 106.678 verwerkte) bleef daar nauwelijks bij achter. In mei, juni en juli gaf deze categorie een groei te zien van 18,36%. Het aantal personen dat door Teso in het afgelopen jaar werd vervoerd, be liep 2.463.650 en dat is een stijging van 5,1%. December De algemene indruk dat de kerstva kantie flinke toeristische drukte op Texel heeft gebracht, wordt bevestigd door de Teso-cijfers. In december werden 40.706 eenheden vervoerd, dat is 2,08% meer dan in december 1988. Ook in deze maand waren het vooral de personenauto's die de stij ging veroorzaakten want daarvan werden er 6,6% meer overgezet, ter wijl het vervoer van vrachtauto's en opleggers met resp. 16,35 en 10.07% terugliep. proppen. De collectanten gingen de huizen langs volgens het ophaal- systeem van de actie „Geef Max de zak". De organisatie kreeg 95 procent van de enveloppen retour, met minimaal een tientje inhoud. Sommige envelop pen bevatten zelfs bijzonder hoge be dragen. Een briefje van duizend spande de kroon, maar daarnaast werden een cheque van ƒ300,- en briefjes van ƒ250,- aangetroffen. Hiertegenover stonden enkele lege enveloppen en eentje met een briefje waaruit men kon opmaken dat de desbetreffende „gever" de actie niet zo kon waarderen. Al klaar De organisatie, die zich had verza meld in de NMB-bank aan de Binnen- burg, concludeerde dat de publiciteit voortreffelijk had gewerkt. Rotarian Peter Bakker, die zelf ook had gecol lecteerd, vertelde: „Vrijwel iedereen bij wie we aanbelden, was op de hoogte van de actie. De meesten hadden de envelop met inhoud al klaar liggen, zodat de inzameling vlot verliep. Van een deel van de mensen kregen we geen envelop terug, om dat zij al een flink bedrag hadden gestort op het landelijk gironummer 797." Ook was niet iedereen thuis op het moment van de collecte. Velen be zorgden hun envelop met inhoud daarom zélf, bij het NMB-kantoor of bij de medewerkers van Radio Texel die speciaal voor deze gelegenheid hadden postgevat in „De Koffieshop" aan de Stenenplaats. De olieramp voor de kust van Ma rokko kan van invloed zijn op de 's zomers op Texel verblijvende lepe laars, tuureluurs, drieteen strandlo- pers en steenlopers. Volgens ornitholoog Teunis Piersma (NIOZ) bestaat de kans dat een deel van deze vogels als gevolg van voedsel gebrek te laat (of helemaal niet) in de broedgebieden aankomt. ,,De zeeduizendpoot vormt een heel be langrijke voedselbron voor de vogels. Als de olie dit diertje aantast, heeft dit misschien niet direct meetbare, maar wel vérstrekkende gevolgen." Het NIOZ heeft in samenwerking met het RIN in het begin van de jaren '80 onderzoek gedaan naar het nu door de olie bedreigde Morokkaanse kust gebied. Daaruit is gebleken dat veel trekvogels deze kleine wadgebieden (inhammetjes die door een vrij nauwe opening met de open zee zijn verbon den) gebruiken om in het voorjaar een aantal dagen bij te „tanken". „Tussen de grote Westafrikaanse ge bieden en de Waddenzee is het Ma rokkaanse kustgebied één van de weinige plekken waar de vogels eet' mogelijkheden hebben. Lepelaars en tuureluurs maken de reis in heel klei- ne etappes. Zij vliegen van het ene plekje naar het andere. Ik ben geen lepelaar-deskundige, maar als deze vogels in de Marokkaanse wadgebie den geen voedsel kunnen vinden, kan dat heel vervelende gevolgen heb ben," aldus Piersma. Niet alle steltlopers bezoeken in Ma rokko de wadgebieden. Enkele soor ten - waaronder de op Texel voorkomende steenloper en drieteen strandloper - gaan naar de Marok kaanse rotskusten. Het aantal slachtoffers hangt uiter aard ook af van het feit of de olie uit de Iraanse tanker Kharg 5 daadwer kelijk de kust bereikt. Piersma ver wacht in ieder geval geen beelden van duizenden met olie besmeurde vogels, omdat de olie in de wadge biedjes volgens de ornitholoog vrij snel wordt ondergegraven. „Maar als je geen olie ziet, betekent dit dus al lerminst dat er niets aan de hand is," aldus Piersma. „De gevolgen van de afwezigheid van bijvoorbeeld de zee duizendpoot moeten niet onderschat worden." Met Roemeense muziek en kapotte vlaggen werd stemming" gebracht. De mogelijkheid om bij deze geïmpro viseerde studio geld af te leveren bleek aanstekelijk te werken. Velen werden even door de verslaggevers ondervraagd; deze praatjes gingen „live" de ether in. Nogal wat bedrij ven maakten gebruik van deze moge lijkheid. De toon werd hiermee gezet en na drie kwartier was al ƒ4500,- aan giften binnen, plus een groot aantal dichtgeplakte enveloppen met inhoud. Aan de ondernemers werden kwitanties uitgeschreven, als bewijs bij het terugvorderen van belasting. Ook anderen werden geïnspireerd. Zo liet het Koger dorpshuis weten de helft van de opbrengst van de bingo avond die 's avonds zou worden ge houden, te bestemmen voor de Roemenië-actie. Hoofdredacteur Jan Driehuis van Ra dio Texel sprak over een hoogtijdag: „We hadden nooit gedacht dat ons dit in onze lokatie-uitzendingen zou overkomen. Dat stelde wel de nodige eisen aan de medewerkers. Er lag geen draaiboek klaar en dat hebben we ook niet gemaakt. We konden in De Koffieshop terecht en al improvi serend hebben we geprobeerd in te spelen op actuele ontwikkelingen. Daarbij hadden we nauw contact met de organisatie. Zo konden we di rect antwoord geven op vragen die leefden bij de mensen, bijvoorbeeld toen een mevrouw vroeg hoe de col lectanten zich legitimeren. De luister dichtheid, die de gedurende onze uitzendingen van rond de kerst steeds was toegenomen, bereikte vrijdag een hoogtepunt. Qua telefoni sche reacties was de vrijdag althans een topper." Toeristen Het aandeel van de op het eiland aanwezige toeristen was volgens de organisatoren redelijk, maar mag niet worden overschat. „Zeker geen tien duizend gulden. Daarin speelde mee dat vrijdag een wisseldag was. Ge zien de wachttijden bij de boot verlie ten veel mensen die dag het eiland. Wat voor ons écht telt, is de 95 pro cent teruggekregen enveloppen met inhoud", aldus Jan Stolk van de or ganisatie. De gemeente kwam vóór de inzame ling begon al over de brug. B en W vonden dat de actie in aanmerking kwam voor een bijdrage uit de pot „ontwikkelingshulp": 35 procent van het totaal ingezamelde bedrag met een maximum van ƒ10.000,-. Rug gespraak met vier van de vijf fractie voorzitters leverde viermaal „ja" op. Texel vrijdagochtend in de juiste ..geef- De jaarwisseling is op Texel kalm ver lopen. Er deden zich, buiten wat ge luidsoverlast door vuurwerk, geen ernstige ongeregeldheden voor. De fiets van een 18-jarige inwoonster van Den Burg werd op de Stenen plaats op een stapel brandende kerst bomen gegooid. Door onbekende oorzaak is een 26-jarige Duitser met zijn auto zater dagmorgen op de Emmalaan van de weg geraakt en tegen een lantaarn paal gereden. Hij had geen alcohol gedronken. De wagen moest worden weggesleept. De man bleef bij de aanrijding ongedeerd. Tussen zaterdag en dinsdag is het lo go van een winkel in de Weverstraat vernield, vermoedelijk doordat iemand eraan is gaan hangen. De exacte schade is nog niet bekend. zodat voor het B en W-voorstel de steun van de gemeenteraad was ge garandeerd. Maximale bijdrage Al spoedig was duidelijk dat de ge meente inderdaad met de maximale bijdrage van f10.000,- over de brug zou moeten komen. Burgemeester Schipper verklaarde op Radio Texel dat hij de medewerking van de bevol king geweldig vond. „Texel heeft ge geven met een gat in de hand, in de positieve zin." Toen 's avonds in de bank alle enve loppen waren geleegd, resulteerde het bedrag van f73.450,75. Met de gemeentesubsidie erbij werd dat dus f83.450,75. Na vrijdag werd nog een aantal enveloppen bij de bank gedeponeerd (ook gisteren nog), zo dat de f85.000,- ruimschoots werd overschreden. In dit bedrag zitten ook de collecte opbrengsten verwerkt van de Texelse kerken tijdens de kerstdagen. Het kerstconcert van Excelsior op tweede kerstdag zorgde voor f1400,-, in de Gereformeerde en Ned. Hervormde kerk in Oosterend werd in totaal f2253,- opgehaald, in de NH kerk in Den Burg f952,-, in de Geref. kerk in Den Burg f 552,-, in de Doopsgezinde kerk (twee collectes) f1575,- en in de Roomskatholieke kerken f7222,- (inclusief bijdrage van de NH kerk Den Hoorn). BTW Fase 1 en 2 zaten erop, nu moest er een vervolg komen. Voor de sleutelfi guren in de organisatie was de jaar wisseling daarom bepaald niet rustig. Er kwamen heel wat telefoontjes aan te pas voordat alles in kannen en kruiken was. Een bijzondere kwestie was de mogelijkheid tot teruggave van BTW. Het Rode Kruis kan BTW terug krijgen omdat sprake is van een hulpactie. Omdat Texel de actie echter zelf organiseerde, zou het ook zelf de teruggave van BTW in orde moeten maken, aldus stelde het Ro de Kruis Nederland. Jan Stolk: „Blijk baar zijn ze daar zulke vragen niet gewend. Maar voor ons was het zeer belangrijk om dit te weten. Als we de BTW terugkrijgen, kunnen we 500 pakketten extra maken." Stolk zocht de zaak tot de bodem uit en slaagde uiteindelijk via het ministerie van eco nomische zaken het Rode Kruis op andere gedachten te brengen. Er zal nu worden gezorgd dat de Texelse vrachtwagen de beschikking krijgt over grensdocumenten, waarmee de BTW kan worden terugontvangen. Dankzij deze garantie werden dinsdag ruim 500 pakketten meer gemaakt. Lees verder pagina 2 Toegang gratis

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1