Cjrocn "Zwarts jexeh in het hart-, Lokale radio moet eigen inkomsten verwerven Tweede kangoeroe bestaat echt.... Texelse pakketten naar Roemeniër dag voor dag Sociaal-cultureel programma: Ondernemers opgelet! ,vv n 12323 15000 TAXI TOON SMIDT de eerste mag u niet missen. Eigenaar wil 'm vangen Texelse vrachtwagen op weg naar Roemenië Verslag: Frans Hopman SgjpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.446 DINSDAG 9 JANUARI 1990 __r advertenties, abonnementen, etc .angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, [elefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 14111 ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Tlargreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742. N.M.B. nr 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /41.40 per half jaar; Los /1,10 Itichting Lokale Omroep Texel heeft naast de jaarlijkse subsidie ijie men krijgt f19.800,-) nauwelijks andere inkomsten begroot, jln het sociaal cultureel jaarprogramma voor 1990 wordt de stichting geadviseerd om eigen inkomsten te verwerven, bijvoor beeld in de vorm van donateurs. Er is in het verleden vast gesteld dat de lokale omroep maar tot 1991 zal worden ondersteund. Dit jaar wordt een beslissing genomen over even tuele subsidiëring na die tijd. Tot 22 januari kunnen verenigingen >n instellingen die zijn genoemd in iet jaarprogramma schriftelijk wijzi gingen die zij wensen doorgeven aan fe gemeente. In een later stadium (unnen zij deze in een vergadering van de raadscommissie voor wel zijnsbeleid mondeling toelichten. De Stichting Ondersteuning Welzijn- werk krijgt ƒ176.224,-. Dat is maar 3/111,- minder dan waar men op had gerekend. Het budget voor vormings- en ont wikkelingswerk wordt beperkt tot het niveau van vorig jaar: Z8365,-. Er zijn echter zesentwintig aanvragen bin nengekomen voor een totaal subsi diebedrag van Z15.630,-. De gemeente wil in overleg met de aan vragers nagaan welke van de aange kondigde activiteiten echt doorgaan. Vevens wil men kijken of het zin heeft per organisatie een raamsubsi- die te verstrekken. In de begroting van de Texelse Muziek- en Dansschool gaat men uit jj/an een gemeentesubsidie van 407.377,-, maar in het sociaal- :ultureel jaarprogramma staat een «drag van Z387.562,-. De openbare libliotheek krijgt evenveel als vorig jaar: 7312.486,-. Er wordt echter nog wel bekeken of de raamsubsidie jmoet worden aangepast in verband met de zomeractiviteiten van de bi bliotheek. De Nederlands Hervormde Bibliotheek in De Cocksdorp krijgt 71170,- en de Stichting Vorming- en Ontwikkelings werk 79247,-. Cursussen Voor cursussen die onder de regels van de subsidieverordening specifiek welzijn vallen is een budget van Z3000,- beschikbaar. -iet Gereformeerd jeugdwerk is een nieuwe aanvrager in de sector jeugd verenigingen, waar in totaal Z7199,-. De Stichting Kinderdagverblijf Texel is 'n ontwikkeling en heeft haar eerste ubsidie-aanvraag voor 711.857,- ge- aan. Er is echter nog geen budget oor deze stichting opgenomen in de sector peuterspeelzalen, omdat nog geen gemeentelijk beleid op gebied van kinderopvang is vastgesteld, maar voor kinderopvang in het alge meen wordt een bedrag van 710.000,- gereserveerd. Het jeugd- en jongerenwerk krijgt 7153.211,-. Men had zelf 7222,- meer begroot. Voor muziek-, zang- en dansverenigm- gen is 737.586,- beschikbaar. KSV Kotex krijgt vijfhonderd gulden voor het jaarlijks opbouwen en afbreken van de tentoonstellingsruimte. Sport Hippische vereniging Waddenrui- ters/Kleppertjes was vorig jaar te laat met de aanvraag voor exploitatiesub sidie, maar is er dit keer weer bij, evenals Kustzeilvereniging Westerslag en Duikclub Texel. Nieuw is de Ten nisclub Oosterend. In totaal is voor de sportverenigingen 790.046,- gere serveerd. De subsidie voor de Sportraad blijft onveranderd 762.900,-, evenals die van Stichting Texels Museum (7302.6 41,-). Met ingang van vorig jaar krijgt de Stichting Agrarisch Museum een raamsubsidie. Deze is opgetrokken tot 730.000,- per jaar. Ook voor de dorpshuizen en dorps huiswerk is geld geraamd: 't Skiltje 714.450,-, gymnastiekzaal Oudeschild 730.000,-, muziekcentrum Oosterend 78900,-, De Bijenkorf 76280,-, De Waldhoorn 711.940,-, De Koog 711.000,-, De Wielewaal 715.000,-, D'ouwe Ulo 7133.931,-. Ouderenwerk Na de opheffing van de regionale stichting welzijn voor ouderen is het ouderenwerk op het eiland onderge bracht in een zelfstandige stichting Welzijn voor Ouderen Texel. Wat de financiële gevolgen van deze operatie zijn is nog niet helemaal duidelijk en daarom is de raamsubsidie vast gesteld aan de hand van het bedrag dat de regionale stichting kreeg, na melijk 7199.000,-. De gemeente stelt zich garant voor het tekort van de warme maaltijd voorziening (maxi maal 716.000,-) en subsidieert de stichting Sociaal Alarm voor 72340,-. Investeringen Het budget voor investeringssubsidies waarbij de realisatiekosten minder dan 720.000,- bedragen blijft ge handhaafd op 745.000,-. Er zijn zestien aanvragen ingediend. Die van de Stichting Ondersteuning Welzijns werk voor materiaal voor d'ouwe Ulo worden niet gehonoreerd omdat deze instelling al praktisch geheel door de gemeente wordt gesubsidieerd en via die raamsubsidie geld kan sparen voor vervangingen etc. Ook de aanvraag van de Stichting Kinderdagverblijf Texel wordt afgewe zen. Men wil eerst het gemeentelijke beleid over dit onderwerp afwachten. De gemeente wil SV. Texel geen geld geven voor de aanschaf van een transportbusje omdat men deze bij de sportraad kan huren. Niet opgevolgd Het subsidie-adviesorgaan heeft voor gesteld om het budget voor investe ringssubsidies waarbij de realisatiekosten méér dan 720.000,- zijn, aan te passen naar het aantal aanvragen. In het jaarprogramma wordt dit advies niet opgevolgd. Men wil het budget op 755.000,- houden en een regeling ontwerpen om bin nen dit bedrag te kunnen blijven. Er zijn voor deze subsidie vijf aanvragen ingediend. Die van de Stichting On dersteuning Welzijnswerk wordt niet gehonoreerd, om dezelfde reden als bij de aanvragen voor de andere in vesteringssubsidie. Voor individuele bijdrage heeft de ge meente 76000,- in petto en voor het stimuleringsfonds ontwikkelingshulp 76350,-. Zaterdag 13 januari komt LenR met haar TC3 Weekendkrant uit. Geïnteresseerden kunnen nog tot a.s. donderdag 10.00 uur hun adver tentie opgeven bij LenR. Tel. 12741 - Fax 14111 ;i..lk ben er lang sceptisch over ge weest, maar nu heb ik van zoveel onverdachte kanten meldingen ge kregen, dat ik het geloof". Frank Berkhout uit Den Hoorn, eigenaar van de ontsnapte en in december jammerlijk overleden kangoeroe, is er inmiddels van overtuigd dat er een jong van dit dier gezond en wel door De Dennen huppelt. Hij wil de kangoeroe graag vangen. ,,De moeder was van mij, dus deze eigenlijk ook. Bovendien, als het een vrouwtje is zou ik ermee kunnen fokken". Verschillende Texelaars, onder andere enkele jagers, hebben de tweede kangoeroe gezien. Het ongeveer 50 centimeter hoge dier heeft zijn terri torium in de buurt van het Turfveld. Hij is erg schuw, maar kennelijk kerngezond, want hij gaat er met flin ke sprongen vandoor als hij wordt opgeschrikt", aldus Henk van Wijk, die het dier meermalen heeft gezien. Het is leuk dat hij hier loopt, ik hoop dat ze hem niet vangen. Meer moeten er niet van komen, want ze horen hier natuurlijk niet". De kan goeroe is niet de enige uitheemse diersoort die op het eiland in de vrije natuur leeft. In De Dennen worden ook regelmatige enige kaketoes gezien. Nog een jong Frank Berkhout heeft na de ontsnap ping van de eerste kangoeroe een nieuwe gekocht. „Ik had het mannet je nog en heb er een ander vrouwtje bijgenomen. Die raakte drachtig en in februari vorig jaar kwam het jong voor het eerst uit de buidel". Door de wisselvallige weersomstan digheden stierf het diertje aan onder koeling, nadat het door de moeder te lang buiten de buidel werd gehouden. „Toen ik het oppakte, was het nog in leven, maar zelfs een rode lamp mocht niet meer baten". De vrouwelijke kangoeroe van Berk hout is weer in blijde verwachting en hij denkt er sterk over om het jong na de geboorte met de fles groot te brengen. „Als het goed lukt worden ze daar vreselijk tam van. Daar komt nog bij dat kangoeroes op het mo ment erg duur zijn, dus als er weer een jong overlijdt is dat een ver liespost, al ben ik met van plan om 'm te verkopen". Sneeuw De hoge prijs van de dieren is ook één van de redenen waarom Berk hout de „wilde" kangoeroe zo graag wil vangen. „Zeker als het een vrouwtje mocht blijken te zijn, is het natuurlijk buitengewoon interessant. Dan heb ik een mannetje en twéé vrouwtjes". Hij is beslist van plan een poging te ondernemen. „Ik weet precies waar het dier zit, maar ik wacht eigenlijk op sneeuw. Ten eer ste omdat je dan de sporen beter kunt zien en ten tweede omdat je hem dan met voer ergens heen kunt lokken. Nu komt hij toch niet, want er is eten genoeg" Er is hem vaak gevraagd nog een tweede los te laten, zodat Texel een eigen kangoeroe-populatie zou kun nen krijgen. „Ik zou wel gek zijn, ze kosten momenteel teveel. Maar het idee is leuk". De kangoeroes van Berkhout stam men uit Tasmanië, waar een soortge lijk klimaat heerst als in Nederland. Ze leven van planten en gras en heb ben op het eiland geen natuurlijke vijanden. De truck van Van Maldegem, klaar voor de grote reis. Eerste dag: Vrijdag 5 januari 1990 Met de boot van 18.05 uur vertrek ken we voor onze reis naar Roeme nië, maar het eigenlijke beginpunt viel al enkele dagen eerder. Toen ik, na uitgebreid Oud en Nieuw te heb ben gevierd, me dinsdag op de re dactie meldde, was de eerste vraag: Wil je mee naar Roemenië? Over het (positieve) antwoord hoefde ik niet lang na te denken, wat nog werd versterkt door het massale pakketten maken in de schuur van Rab, later die dag. „Het zou mooi zijn als je de Texelaars kunt laten zien wat er met hun giften gebeurt", zei men en „men" had gelijk. De volgende dag belde Henri van Maldegem dat het Geladen met 4969 pakketten met hulpgoederen vertrok vrijdagmiddag een Texelse vrachtwagen van het eiland, op weg naar Roemenië. Op de foto staat chauffeur Jan van Mal degem op het punt om in te stappen. Zaterdagochtend vroeg sloot hij zich aan bij een vijftig vrachtwagens sterk Nederlands konvooi, dat vanaf de grensovergang bij Arnhem van start ging. De vermoedelijke eindbestem ming is één van de plaatsen Sibiu, Brasov of Petrosani, aan de voet van de Transsilvanische Alpen, ongeveer in het midden van het land. De truck van Van Maldegem onder ging in de laatste dagen voor vertrek een gedaanteverwisseling en is in het konvooi een opvallende verschijning. Bij de autospuiterij van Kees Graaf werd de meterslange lange tekst „Texel helpt Roemenië" aangebracht, naar voorbeeld van het motto op de enveloppen waarin eind december de giften konden worden gedaan. Als al les goed gaat, keert het konvooi aan staande weekend weer terug. „Aan boord" bevindt zich TC- redacteur Frans Hopman, die van dag tot dag voor een verslag zal zorgen, om onze lezers ervan op de hoogte te houden wat er met de hulppakket ten gebeurt. definitief doorging. We waren gese lecteerd uit een groep van 500 chauffeurs/bedrijven, die zich voor de reis hadden aangemeld. Slechts 50 konden er mee. Er braken twee da gen aan van allerlei zaken regelen Apparatuur moest in orde zijn, dollars bestellen, telefoontjes plegen met in stanties als het Rode Kruis, NOB en ANWB. Ook gebeld met het ANP: hoe krijg je foto's en verhalen zo snel mogelijk in Nederland. Telefoneren vanuit Roemenië blijkt problematisch Islechte lijn, via een telefoniste), fo to's moet je zélf regelen. Ben Zege- ren van LenR komt met een oplossing: een draagbare fax. Aan sluiten op een telefoon en klaar is kees. In Den Burg werkt het perfect. Zou het ver over de grens ook luk ken? Gelukkig hoef ik me om visa niet druk te maken. Henri heeft mijn paspoort en zes pasfoto's en de ver voersorganisatie NOB, coördinator van het konvooi, regelt de rest. Ik maak kennis met m'n chauffeur voor de hele reis, Jan van Maldegem. Jan Stolk had hem nog wel zo'n mooie blonde journaliste beloofd, maar een echte teleurstelling is het niet Igeloof ik). Enfin, we zullen het samen moe ten rooien. Vrijdagmiddag trekt Jan- nie Groen me aan de arm: of we nog wat warme kleding willen meene men. „Doe er meteen wat panty's bij", zeg ik. De zolder van de zaak van Ruud Hamer („Mike Hammer") wordt leeggemaakt: we krijgen drie zakken vol mee, die ternauwernood een plaatsje in de cabine krijgen. Om half zes een laatste kop koffie bij moeder Van Maldegem aan de Pont- weg. Radio Texel IJoop de Groot) is er ook en de chauffeur en ik krijgen een microfoon onder de neus ge duwd. Ik zeg dat het geen plezierreis je zal worden (wat ik ook denk), ondanks de begeleiding en verzorging onderweg. Eindelijk, vijf voor zes, is het zover. Onder luid getoeter draaien we het erf af. Tegen tien uur zijn we bij de grens, Berg Autobahn (Al2). We zijn niet de eersten: drie trucks zijn ons voor. Een groot deel parkeer- terrein is voor het konvooi gereser- verd; nu staat het nog leeg maar in de uren die volgen zal het een drukte van belang worden. Eerst gaan we op „BTW-jacht": van de Texelse or ganisatie hebben we de opdracht te zorgen voor bepaalde grensdocumen- ten, zodat de BTW van onze vracht kan worden teruggevorderd. De de clarant aarzelt en verwijst ons naar de douane. Gelukkig zegt de beambte dat we de volgende dag het benodig de stempel krijgen. Daarna tijd voor koffie en tenslotte voor bier. Een lan ge tuk zit er niet meer in.... Tweede dag: Zaterdag 6 januari Toen 's morgens om kwart voor zes de gordijntjes van de cabine opengin gen, was het buiten al een drukte van belang. Zoals verwacht was 's nachts de parkeerplaats volge stroomd. De karavaan zou —zo hoorden we niet uit 50 maar uit 90 wagens bestaan, 'n Rondje over het terrein leerde dat onze Scania 142 er opvallend uitsprong. De witte zijden van onze volgepakte koel/vries wagen met daarop de acht meter lange opdruk „Texel helpt Roemenië" is een lust voor het oog. De anderen voeren gewoon de bedrijfsnaam en niets wijst erop dat ze met ruim 150.000 pakketten op weg naar Roe menië zijn. Trouwens blij dat de toe voeging „vakantie-eiland" is weggelaten; dat was overdreven ge weest, tenslotte gaat het om de ac tie en niet om reclame voor jezelf. Zoals het er nu staat is precies goed. Het drukt het warme gebaar van de Texelse bevolking richting de Roeme nen uit. Als je zo om je heen hoort, neemt Texel wat dat betreft een aparte positie in. De meesten hebben hun vrachtje opgehaald ergens bij een centraal depót. De Texelse actie is toch wel goed en compleet ge weest, denk je dan. Kant en klaar van begin tot eind. Alleen al daarom is die slogan gerechtvaardigd. Tot on ze verbazing zijn met alle wagens vol, in schrille tegenstelling met onze 21,3 ton vracht. Sommige trucks zijn zelfs onverrichterzake teruggekeerd omdat er niet genoeg pakketten waren, zo horen we. Leuk voor die chauffeurs die zich op een reisje naar Roemenië hadden verheugd. Maar goed: het konvooi is groot en we zijn op weg. Enk de Haas, een truckchauffeur uit Zoetermeer die regelmatig op Roeme nië rijdt (één van de weinigen in ons gezelschap), vindt het konvooi teveel een reclamekaravaan. Hij zegt: „Ruchtbaarheid is een goede zaak. De mensen moeten weten waar hun spullen blijven. Maar zoals het nu gaat, is het één grote publici teitsstunt." De Haas waarschuwt ook voor de omstandigheden in Roeme nië: „De wegen zijn bar en boos. Er wordt niet gestrooid en je moet op passen geen dronken fietsers, loslo pende geiten of boerenkarren onder de wielen te krijgen. Ja, je kunt er heel wat fotorolletjes volschieten." Dat belooft wat.... We gaan naar de douane waar de za ken naar tevredenheid worden afge handeld. De ANWB geeft ons stickers, volgnummer (nr. 51), route kaarten en andere hulpmiddelen en informatie. Een beletteringsbedrijf uit Heerhugowaard gaat de trucks af met een mobiele steiger om stickers te bevestigen. Het startschot wordt gegeven tijdens de briefing van chauffeurs, door minister May- Weggen van Verkeer en Waterstaat. „Jullie staan voor een zware klus, maar het hele Nederlandse volk steunt jullie", zei ze en kreeg een enorm applaus. T.V.-ploegen van de Nos, Veronica en Veronique verdrin gen elkaar voor het beste plaatje. Ho pelijk hebben ze onze truck ook zo goed in beeld gebracht. Om kwart voor negen komt het konvooi op gang, uitgezwaaid door de minister. Wij zwaaiden vriendelijk terug (helaas Lees verder pagina 5

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1