Cjroen c2wartsjexels in het „Wij houden 's nachts beurtelings de wacht" „Probleem openbare orde wordt steeds kleiner" Seizoensevaluatie in De Koog: RST is het verdedigen moe: 15000 Cursus typen in Den Burg ROEMEENS DAGBOEK Verslag: Frans Hopman Missie volbracht TAXI SMIDT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.447 VRIJDAG 12 JANUARI 1990 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742; N.M.B nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ41.40 per half jaar; Los /1.10 Volgens de politie is de openbare orde in De Koog dit jaar minder overtreden. „Alle jongeren naar de noodcam- ping, met een kroeg in het midden. Dan heeft niemand er last van," op perde een inwoonster van De Koog woensdagavond tijdens een goedbe zochte hoorzitting in de Kooger dorpskelder. Bewoners van de Ruys- laan en de Brink vertelden dit sei zoen in toenemende mate overlast te ondervinden van de op RST- camping Kogerstrand verblijvende jongeren. Niettemin leverde handha ving van de openbare orde dit sei zoen minder problemen op dan in voorgaande jaren. Opperwacht meester Tijmen Jilderda: „Wij heb ben de indruk dat de overlast afneemt." De door de gemeente ge nomen maatregelen ten aanzien van de Nikadel en Dorpsstraat lijken suc cesvol te zijn. Ook de openstelling van bar 't Galjoen tot 04.00 's nachts heeft niet tot problemen geleid. Ten aanzien van het jongerenterrein laaiden de gemoederen telkens weer op. Burgemeester Schipper vertelde dit eigenlijk niet te hebben verwacht. „Ik heb in tegenstelling tot voorgaan de jaren, tijdens mijn spreekuur bij zonder weinig klachten uit De Koog vernomen." Volgens mevrouw Zutphen uit De Brink heeft melden echter weinig zin, omdat er toch niemand komt kijken. „Mijn man en ik wisselen elkaar tij dens het seizoen met slapen af. We hebben gewoon ploegendienst. Ik heb de politie een paar keer gebeld om te vertellen dat er soms jongelui op het plein van de Lubertischool overnachten. Die jongeren komen al leen om rotzooi te schoppen, want het enige dat ze bij zich hebben is In veel beroepen is het onontbeerlijk om een typediploma te bezitten. Vooral voor degenen die werkzaam zijn in de administratieve sector wordt daarom binnenkort een cursus machineschrijven gegeven in Den Burg. Deze cursus wordt georgani seerd door de BVE, de Beroepsoplei dingen Volwassenen Educatie uit Den Helder. In de cursus wordt gewerkt met het tien-vinger blindtype-systeem. Na achttien lessen van twee uur kan een examen worden afgelegd voor het landelijk erkende Praktijk-examen. Na de typecursus kan bij het BVE wor den doorgeleerd in diverse beroeps richtingen. Voorheen werd deze cursus alleen in Den Helder gegeven, maar dankzij de gemeente Texel is het nu ook mogelijk de lessen op Texel te geven. De deelname staat open voor iedereen die voor mimi- maal dertien uur per week bij het Ar beidsbureau staat ingeschreven als werkzoekende. De aan de cursus ver bonden kosten bedragen f 60,-. Voor nadere informatie kan contact wor den opgenomen met mevrouw Kijk in de Vegte of mevrouw Prud'homme de Lodder; Sluisdijkstraat 64, 1781 EJ Den Helder. Het telefoonnummer is 02230 - 17300. een slaapzak. Ik ga haast over m'n nek als ik zie wat voor viezigheid ze op het plein achterlaten. Ook vind ik vaak spuiten. Ik maak alles schoon - soms zelfs met lysol - want ik wil niet dat de kinderen die vuiligheid aantreffen of er een ziekte aan over houden." Bierflesjes M. Deege van de Ruyslaan meldde ook erg veel overlast van de jongeren te ondervinden. Hij gaf een uitgebreid verslag van de situatie op de Ruys laan tijdens het seizoen. „Ik praat niet alleen over mezelf, maar ook na mens bewoners van de Epelaan, Ka merstraat en Brink, 's Nachts komen de jongeren straalbezopen terug. Er worden auto-antennes afgerukt, lan taarnpalen uitgeschopt en bierflesjes en -blikjes in het rond gesmeten. Veel bewoners houden de luxaflex naar beneden, omdat ze bang zijn door de ruit heen een bierflesje in hun nek te krijgen. Gedurende het seizoen, en dat is twee en een halve maand lang, kunnen we 's nachts alleen tus sen 01.00 en 02.30 uur de ogen slui ten. De rest van de nacht bewaken we onze bezittingen." Prostitutie Deege meldde ook overdag last te hebben van bier drinkende jongeren in de straat. „Rond het middaguur komen er hele groepen jongeren ram melend met lege bierkratten door de straat. Op de terugweg worden de volle kratten onmiddellijk aangespro ken, waarna de flessen weer in het rond vliegen." Hij vertelde tevens de indruk te hebben dat er de laatste drie jaar in toenemende vorm prosti tutie wordt bedreven. Niet alleen op het RST-terrein, maar ook in het dorp zelf. „De Dorpsstraat begint steeds meer op de Amsterdamse Zeedijk te lijken," aldus Deege. Volgens hem heeft het gemeente bestuur dit seizoen geen klachten vernomen, omdat de bewoners tot de zwijgende minderheid behoren. „Maar de maat is nu bijna vol. Het jongerenkamp is hier misplaatst, het hoort hier niet." Vernielingen Opperwachtmeester Tijmen Jilderda erkende dat vernielingen aan auto's op de Ruyslaan veelvuldig voorko men. Ten aanzien van de Epelaan en Brink heeft de politie echter de in druk dat de vernielingen aan het af nemen zijn. Volgens Jilderda kan er aan het vrije kamperen - toegenomen door het mooie weer en evenemen ten als het Tropical Seafestival - erg weinig gedaan worden. „De hotels zijn vol, dus je kunt ze nergens naar toe sturen. Als je een bon uitdeelt en vertrekt, pakken ze de slaapzak op om zich binnen vijf minuten weer op een andere plaats neer te vlijen." Harrie Wuis vertelde dat de verniel zuchtige houding van de jongeren te wijten is aan de steeds kortere ver blijfsduur. Volgens Wuis kwamen jon geren vroeger voor een periode van minstens twee weken, nu is het heel normaal om in een tweedaags verblijf de bloemetjes eens flink buiten te zetten. „Dat is één van de oorzaken die tot deze excessen leidt." Visitekaartje Volgens enkele Kogenaren zou de overlast langs de route van de cam ping naar de uitgaansgelegenheden beperkt kunnen worden door het ma ken van één centrale ingang. Op het ogenblik kan de camping door het bos op diverse plaatsen bereikt wor den. Dit voorstel riep weer verzet op bij anderen. „De Badweg is een visite-kaartje voor De Koog. Je kunt toch moeilijk al die brullende jongelui daar langs voeren." Verschillende aanwezigen waren van mening dat de jongeren op de „afge bakende" noodcamping of op het artikel-11 gebied beter op hun plaats zouden zijn. Temeer daar ze ,toch niet voor de mooie natuur komen'. Sus-ploeg Verplaatsing van het jongerenterrein naar de noordzijde van de Badweg kwam ook weer ter sprake. Burge meester Schipper deelde mee dit voorstel indertijd al aan de RST ge daan te hebben. „Daar is echter niets mee gebeurd en dan houdt het op. We kunnen als gemeentebestuur niet in het beleid van de RST treden. Maar we erkennen de problematiek en proberen te doen wat we kunnen. Al zullen er natuurlijk altijd bepaalde vormen van geluidsoverlast blijven." Schipper vertelde er overigens voor stander van te zijn dat élle campings jongelui blijven opnemen. Er waren ten opzichte van de open bare orde ook enkele positieve gelui den te horen. Een pottenbakker van de Nikadel vond de overlast dit sei zoen acceptabel. „Lawaai en vernie lingen zijn een teken van deze tijd. De Sus-ploegen hebben echter goed gewerkt. Mijn draaitafel heeft het he le seizoen in mijn tuin gestaan. Er is niemand geweest die er een vinger naar heeft uitgestoken." Parkeerplaats Burgemeester Schipper vertelde naar aanleiding van vragen omtrent uit breiding van de parkeerplaatsen naast de Badweg, dat beide terreinen aan de RST behoren en dat uitbreiding van het aantal plaatsen dus beslist onmogelijk is. Gerard Zoetelief infor meerde of de RST buiten het hoog seizoen, de slagbomen niet open kan zetten. „Het is toch te gek dat men sen hun auto helemaal bij paal 17 moeten zetten." Nachtcafé's De openstelling van 't Galjoen tot 04.00 uur 's nachts heeft niet tot problemen geleid. Burgemeester Schipper vertelde de sluitingstijd voor de overige horecagelegenheden (02.00 uur) redelijk te vinden. Het gemeentebestuur is niet van plan dit nog verder terug te draaien. Eén aanwezige vroeg zich af of het niet beter zou zijn de „ontnuchte- rmgsbedrijven" in plaats van achter af, een half uur eerder te laten sluiten. „Mensen die nog wat willen eten, houden daar dan rekening mee door eerder weg te gaan." Op de vraag of er voor de ontnuchte ring van de cafébezoekers geen cafe taria op de camping zelf geplaatst kan worden, antwoordde Schipper ook dit plan reeds aan de RST te hebben voorgelegd. „Tot nu toe heb ben we daar geen enkele reactie op gehad." Volgens een medewerker van een strandpaviljoen is de drukte 's nachts op het strand sterk aan het toene men. „Het lijkt er na 02.00 uur wel hoogseizoen. Er lopen hele hordes." Menno Hofmann. directeur van de RST „Tijmen Jilderda, afgevaardigde van de rijkspolitie, heeft tijdens de hoor zitting meerdere keren verklaard dat het rustiger wordt in De Koog. Daar wordt echter totaal niet op inge gaan," aldus Menno Hofmann van de Recreatiestichting Texel (RST). De dinsdagavond gehouden hoorzitting blijkt voor de RST de bekende drup pel te zijn. Gerrit Verhoeven, be drijfsleider van camping Kogerstrand, meldt er moe van te worden. „Het feit dat we steeds door allerlei in stanties worden aangevallen en daardoor steeds in de verdediging moeten, breekt je op een gegeven moment op." Hofmann stelt dat De Koog een toe ristenplaats is en dat het daarom in het hoogseizoen niet verwonderlijk is als dat met enig gedruis gaat ge paard. „ledereen moet. zich goed rea- liseren dat we al sinds jaar en dag uitgebreid overleg plegen met De Koog Promotion, de dorpscommissie, de gemeente en de rijkspolitie. Uitein delijk is het probleem van de openba re orde in De Koog een probleem dat steeds kleiner wordt." De RST ontkent overigens niet dat bewoners van bijvoorbeeld de Ruys laan enige overlast ondervinden. „De inhoud van de verhalen is alleen sterk overtrokken. Natuurlijk onttrek ken we ons niet aan onze verant woordelijkheid. Maar als de gemeente Den Helder burgemeester Schipper aansprakelijk stelt voor het storende verkeer van en naar Texel, is dat net zoiets. Er wil in dat gedeelte van Den Helder in verband met ver keersoverlast niemand meer wonen. Maar daar kun je de burgemeester, als vertegenwoordiger van een ge meente, toch niet op aankijken? In hoeverre ben je verantwoordelijk voor zoiets?," vraagt Verhoeven zich af. Prijskaartje „In het voorjaar van 1989 hebben we in samenwerking met ons beveili gingsbedrijf Seceurob Nederland, de horeca-ondernemers in de Dorpsstraat en de politie minstens drie keer overleg gepleegd om te ko men tot een zo redelijk mogelijke oplossing rond het gedrag van jonge ren op weg van de camping naar de Dorpsstraat en omgekeerd. Het bud get van de horeca liet echter de plan nen, die al in een vergevorderd stadium verkeerden, niet toe. Aan be waking hangt namelijk een flink prijs kaartje. Ik kan nu ook wel gaan stellen dat de gemeente hieraan geen medewerking wenste te verlenen, ter wijl ze op het gebied van openbare orde op de Ruyslaan en Brink dé aangewezen instantie is. Maar eigen lijk staat me dat tegen." Wegsturen Verhoeven is bereid gasten die zich al dan niet strafrechtelijk misdragen, van zijn camping af te sturen. „Dat wil zeggen, als vast staat dat het werkelijk gasten van óns zijn. Ik ben er helemaal niet bij gebaat mensen te herbergen die overlast aan wie dan ook bezorgen. Maar er wordt nu steeds maar klakkeloos met het vin gertje richting duinen gewezen. Vaak zal het er ook wel thuishoren, maar het wordt nooit hard gemaakt." Volgens Verhoeven worden de meeste vernielingen op de camping zelf gepleegd, als het terrein gesloten is. „Ik ga dan toch ook niet volstrekt willekeurig zeggen dat de gasten van Opduin hiervoor verantwoordelijk zijn?" Onzin Over verplaatsing van het jongeren terrein naar het noordelijk gedeelte is volgens de RST voldoende gepraat. Verhoeven: „Ik ben sinds 1981 in dienst bij de RST en ieder jaar is daar uitputtend over gesproken. De motivaties om het wel of niet te doen zijn binnen het bestuur en in overleg met de gemeente steeds op nieuw afgewogen. Telkens weer is men tot de conclusie gekomen dat het jongerenterrein op geen betere plaats kan liggen dan waar het nu ligt. Na vijf jaar hebben we gesteld dat de discussie geen zin meer had. Daarna zijn we gaan investeren. Ver plaatsing is namelijk geen oplossing, alleen een verschuiving van het pro bleem. Daarom verbaast het me dat de burgemeester met een ernstig ge zicht naar de grootst mogelijke onzin zit te luisteren en vervolgens nog zeer subjectieve antwoorden richting RST formuleert." Dames „Over prostitutie op het Kogerstrand wil ik het volgende zeggen. Uit een gesprek met de bedrijfsleider van de noodcamping heb ik begrepen dat er deze zomer regelmatig dames uit Den Burg verschenen, die daar meer konden verdienen dan met bollenpel- len. Ik ben negen jaar geleden bij de RST gekomen. Ook toen waren er al Om schade aan het paviljoen te voor komen, wordt volgens de medewer ker iedere nacht gewaakt. Gerrit Verhoeven, bedrijfsleider van Kogerstrand, merkte op dat er steeds gesproken werd over het gedrag van de jongeren buiten de camping om. „Maar je hoort er niemand over dat de RST tot taak heeft diezelfde jon geren op te vangen." Burgemeester Schipper beaamde dit. „Maar de zor gen van de RST houden natuurlijk niet op bij de voordeur. Je kunt toch met stellen dat het zolang het op de camping maar goed gaat, de rest je een zorg zal wezen? De RST speelt in de oplossing voor de problemen waar we al jaren over praten, een cruciale rol." De gemeente gaat in overleg met de politie bekijken of er extra maatrege len nodig zijn. Volgens Jilderda is uit breiding van het aantal gedetacheerden moeilijk te realiser en. De interesse voor Texel wordt ook minder als er steeds meer nacht diensten bijkomen. „Maar we probe ren in ieder geval de inzet zo te houden." meisjes, waarvan ik me afvroeg wat ze daar deden. Maar het is natuurlijk een pracht verhaal om de zaak wat aan te dikken. Daarmee wordt echter wederom het bedrijf RST in een kwaad daglicht gesteld," aldus Ver hoeven. Een cafetaria op het Kogerstrand acht de RST niet nodig. Wat kan een ontnuchteringsbedrijf op een camping bij dragen aan de rust op de Ruys laan, vraagt Verhoeven zich af. Bo vendien zou dit weer grote aantrekkingskracht op de omgeving uitoefenen, omdat de camping dan het enige bedrijf in de omgeving is waar nog een warme hap verkrijg baar is. Wrang De RST houdt ieder jaar in februari een evaluatie met beveiligingsbedrijf Seceurob en de politie Als de zaken in lijn bekeken worden, gaan de za ken aangaande de openbare orde vol gens de RST ieder jaar beter. Het streven van burgemeester Schipper andere campings te stimuleren om jongeren op te nemen, gebeurt vol gens Verhoeven al. „Ik durf hier ech ter hardop te zeggen dat wat andere campings aan jeugdigen opnemen, ik hier rustig tussen de gezinnen durf te plaatsen. Andere campings gaan erg selectief te werk. Statutair worden wij door de gemeente verplicht de jongeren die door andere campings geweigerd worden, op te nemen. Te gelijkertijd worden we daar door de opdrachtgever mee om de oren geslagen. Dat is een beetje wrang." Verraad „Voor een bedrijf als Kogerstrand is het bijna niet meer doenlijk je naar de gasten toe goed te presenteren. Instanties als Staatsbosbeheer, Rijks waterstaat, de gemeente en de Werkgroep Landschapszorg, kijken je bijna dagelijks op de vingers. We kunnen echt geen kant meer op. We willen wel moderniseren, bijvoorbeeld de douches verwarmen, maar we krijgen gewoon de kans niet. We kunnen het wel vergeten." „Je wordt er moe van steeds door allerlei instanties tegengewerkt te worden. Ik kan me een beetje voor stellen hoe mensen zich in de oorlog gevoeld moeten hebben toen ze ver raden werden." Met spanning is uitgekeken naar na dere berichten uit Roemenië. Na een hele nacht proberen is het onze ver slaggever Frans Hopman pas woens dagmorgen rond half zes gelukt telefonisch contact op te nemen. De missie van het konvooi is vol bracht: in het kleine dorpje Agnita, in de buurt van de plaats Sibiu zijn de hulpgoederen uitgeladen en in een soort van sporthal opgeslagen. Chauffeur Jan van Maldegem en ik maken het goed. We liggen zelfs sa men in één bed in een hotel. De tem peratuur is buiten tussen de min vijf en min tien graden. Wij hebben geen problemen gehad met de Scania, maar enkele anderen, die niet zo goed waren voorbereid wél", aldus Frans. Bewapend Vier vrachtwagens van het konvooi staan in het plaatsje Agnita, bewaakt door zestien zwaar bewapende per sonen. Voor de veiligheid zijn de chauffeurs en bijrijders overgebracht naar een hotel. „De meeste pakketten zijn opgesla gen en worden woensdag onder toe zicht van het Rode Kruis uitgedeeld. We hebben enkele pakken zelf afge leverd in een ziekenhuis. Het is met te geloven wat voor prehistorische omstandigheden daar heersen. We werden als helden ontvangen. Het was een zeer emotioneel moment. Je kunt met recht zeggen dat onze mis sie is volbracht". De Texelaars zijn onder de indruk van de armoede die overal heerst. „De mensen hebben óveral behoefte aan. Jan had wat reclamepennen van zijn bedrijf bij zich. Daar werd om ge vochten". Frans heeft een gesprek gehad met de burgemeester van het plaatsje en is door hem in een stokoud Renaultje overal mee naar toe genomen. Gevaarlijk „We hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in het hotel nog een avontuur beleefd. Van nabij maakten we mee hoe één van de gevaarlijke Securitate-leden werd gearresteerd". In de loop van donderdag zal het konvooi vrachtwagens zich weer sa menvoegen om de terugreis te aan vaarden. De wegen zijn goed berijdbaar en men wordt tegen zon dagmorgen terug verwacht. een nieuw nummer van

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1