Texelaars participeren in Helderse visafslag Activiteiten om gebruik alcohol te verminderen rEerst vertrouwen krijgen" Eilandcompetitie volleybal Gemeente maakt beleid bekend: En Passant hoopt op winst in promotieduel Oefenwedstrijden voor SV Texel Oefenwedstrijd Thema-avonden milieu Bromfiets weg Koffie-inloopochtend Voetbal-wedstrijden om de Texelcup Programma zaalvoetbal M.S.T. Programma VRIJDAG 12 JANUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 „Het is gunstig voor Texelse en Helderse vissers als er veel voorzieningen voor hen in de feitelijke thuishaven is. Niet alleen een afslag, maar ook een werf en een dok". Aan het woord is Bas van der Beek, voorzitter van de visserijvereniging DETV en tevens voorzitter van de coöperatie, die sinds 1 januari de vi safslag van Den Helder huurt van de gemeente. „We willen dat zowel de vissers als de vishandelaren weer vertrouwen in de af slag krijgen en er meer gebruik van maken". De visafslag van Den Helder is lange tijd in gemeentelijke handen geweest. Tot voor een aantal jaren werden er Itijd goede resultaten behaald: de isserijsector zat in de lift en de af slag profiteerde daar van mee De beperkende maatregelen in de visserij deden hun intrede. Er werd streng opgetreden tegen illegale vangsten. De aanvoer van vis liep te rug. „Daarnaast was er sprake van mismanagement, waardoor de animo voor de afslag snel minderde", aldus Bas van der Beek. Vissers, waaronder ook Texelaars zochten hun heil bij de afslag van IJ- muiden of Urk. „Je kreeg een soort sneeuwbaleffect, waardoor steeds minder vis in Den Helder werd aan gevoerd". Wethouder Zo'n vijftien maanden geleden, toen Ben Daalder nog voorzitter was van het visserijschap, werd door de Hel derse en Texelse contact gezocht met de Helderse wethouder die ging over het wel en wee van de vi safslag. Er is een „afslagcommissie" onder voorzitterschap van Daalder gevormd. Na het gesprek stelde gemeente Den Helder een interim-manager aan voor de afslag. De visserijvereniging wilde dat hij orde op zaken zou stellen en een privatiseringsgedachte zou uit werken. „Het was onze bedoeling dat de aandelen wel in handen van de gemeente zouden blijven. We hebben er even over gedacht om ook ge meente Texel daarin te laten partici peren, later zijn wij van deze vorm van privatisering afgestapt", aldus Van der Beek. De interim-manager had echter van gemeente Den Helder een andere op dracht gekregen. Hij zocht de oplos sing in plannen voor verbreding van de activiteiten van de visafslag. „Hij wilde er een visverwerkend bedrijf bijhalen en van orde op zaken stellen kwam weinig. De afslag op zich was voor hem van ondergeschikte be tekenis". Uitgelekt In april vorig jaar lekte de rapportage van deze interim-manager uit naar de vissers. „De visserij is niet tegen de komst van een visverwerkend bedrijf in Den Helder, maar het ging ons er om dat eerst die afslag weer eens goed zou draaien. Stel je voor dat er niets van die wilde plannen terecht komt, dan zou de afslag mee ten on der gaan", aldus Van der Beek. Ben Daalder was inmiddels van baan veranderd en uit de afslagcommissie gestapt. Deze bestond voort met Bas van der Beek, Hans Daalder, Biem Trap en drie afgevaardigenden uit de Helderse visserijwereld. Gemeente Den Helder werd door de commissie op de vingers getikt. Er werd een no ta met uitgangspunten opgesteld, waarin duidelijk stond dat men in de eerste plaats de visafslag zelf nieuw leven wilde inblazen en dat de visse rij van Texel en Den Helder bereid was om dat in eigen hand te nemen. Hierover wilde men met gemeente Den Helder onderhandelen. Het bondsteam van schaakclub En Passant speelde zaterdagmiddag in Wognum een ongekend spannende promotiematch tegen medekoploper Attaqueer, een team dat evenals de Texelaars nog ongeslagen is. De match kreeg als voorlopige uitslag 3-2 in het voordeel van de Westfrie zen, maar En Passant heeft in de drie afgebroken partijen duidelijk de overhand. Zo beschikt Wim Hoek man in een toreneindspel over een pluspion, die hem vrijwel zeker de winst garandeert, terwijl ook Piet Cornelisse afbrak in een stelling waarin hij alle troeven in handen heeft, al is het materiële evenwicht nog niet verbroken. Aan het topbord lijkt Jaap Dros minimaal remise te kunnen maken tegen Ton van Baar. Thijs Witte en Rinus Vittali brachten de twee Texelse punten in, terwijl Piet Bakelaar, Auke Terpstra en Aad l Bakker verloren. Door de drie afge broken partijen komt het lot van En Passant opnieuw in handen te liggen van de arbitragecommissie van de Noordhollandse schaakbond, want het ambitieuze Attaqueer zal zeker niet bereid zijn om één van de afge broken stellingen gewonnen te geven i en gezien de posities op het bord en I de stand in de bondscompetitie is dat ook alleszins begrijpelijk. In feite zal dus de arbitragecommissie over j promotie van één van de beide teams gaan beslissen. Een uiterst on- bevredigdende situatie, die ook zeer in strijd is met de geest van schaakspel, maar die regelrecht voortkomt uit de stuntelige competi- tieregels van de onderbonden. Voor lopig kan En Passant weinig meer doen dan hopen dat de arbitrage- j commissie de stellingen net zo taxeert als haar bondsschakers, maar J daarvoor is uiteraard geen enkele ga- j rantie; de club heeft de zaken niet meer in eigen hand en dèt is nu juist hetgeen waar echte schakers zo'n grondige hekel aan hebben. 'j In de interne competitie van En Pas- j sant behaalde Piet Cornelisse een zwaar bevochten overwinning op Tae- l ke van Lingen, die een lastig staand torenspel, dat hij lange tijd zeer goed j had verdedigd, met één afschuwelijke j misgreep uit handen gaf. Ook Mar- tien Witte en Paul Eelman belandden in een toreneindspel waarbij niet dui delijk was wie over de beste kansen beschikte. Dat veranderde toen Eel man een listige matwending overzag, waarna hij onverbiddelijk door Witte werd matgezet. Wietse Pranger leve rede een prima prestatie door Martin Birkenhager in een eindspel met zwa re stukken te kloppen. Het spel van Birkenhager werd volkomen verlamd door een ver opgerukte vijandelijke vrijpion die Pranger tenslotte de winst bracht. Gerard Zoetelief werd op hardhandige wijze van het bord geveegd door Thijs Witte die met een krachtig schijnoffertje Zoetelief direkt vanuit de opening op het verkeerde been zette en vervolgens een over rompeling ensceneerde die Zoetelief snel uit zijn lijden verloste. Een fraai staaltje van verdedigen werd ten best gegeven door Auke Terpstra die er in slaagde een positie met een kwaliteit minder remise te houden tegen Rinus Vittali. Terpstra metselde de stelling vakkundig dicht zodat Vittali tenslot te niets anders overbleef dan de kwaliteit terug te geven, om in ieder geval een poging tot winst te hebben ondernomen. Maar Terpstra maakte zonder veel problemen remise. Jaap Dros behield zijn 100% score door zich in de tijdnoodfase uit de greep van Wim Hoekman los te wurmen. Dros wees een puntendeling van de hand en sloeg met enkele krachtzet- ten juist voor de tijdcontrole toe toen Hoekman het goede spoor bijster raakte. Uitslagen: E. de Visser-N. van Heeringen 0-1: W v.d Rijke-K. Bruining 0-1; K Kistenmaker-F. van Tatenhove 1-0, R Vittali-A. Terpstra Vi - ViM. Witte-R Eelman 1-0; M. Birkenhager-W. Pran ger 0-1; T. Witte-G Zoetelief 1-0; T van Lingen-P. Cornelisse 0-1, D. leegwater-F. Eij- genraam 0-1; W. Hoekman-J. Dros 0-1. Op zaterdag 13 januari speelt Texel thuis tegen Blauw Wit (hoofdklasser), aanvang half drie. Scheidsrechter B. Molanus. Het tweede speelt de finale om de Texel Cup uit tegen Ooster end, aanvang twee uur. Op zondag 21 januari spelen Texel 1 en 2 thuis tegen WFC (hoofdklasser), aanvang twee uur en WFC 2 (reserve tweede klasser), aanvang twaalf uur. „De vissers stonden daar aanvanke lijk huiverig tegenover. We hebben die nota naar het gemeentebestuur van Den Helder gestuurd. Aanvanke lijk aarzelde men daar ook. Een ge sprek met de burgemeester van Den Helder deed de lucht opklaren, want hij wilde er wél over praten", aldus Van der Beek. Voor een goede rechtspositie moest worden beslist in wat voor vorm de vissers de afslag zouden beheren. Er werd over vergaderd door de Texelse en Helderse visserijvereniging. Men koos voor een coöperatieve vereni ging met een uitgesloten aansprake lijkheid. In augustus werd deze opgericht. Al le vissers die eraan meededen, waar onder ruim twintig Texelaars, betaalden f1000,-. „Als er verliezen worden geleden zijn de vissers niet aansprakelijk. Ze kunnen dan alleen die duizend gulden kwijt zijn", legt Van der Beek uit. Deelnemers komen voornamelijk uit de „platvissector" (=tong en schol). Garnalen gaan via de afslag van Den Oever en haring loopt in hoofdzaak over IJmuiden. Allemaal lid „De tong- en scholvissers die in aan merking komen zijn allemaal lid ge worden, hoewel ze nog niet allemaal daadwerkelijk komen met hun vangsten. Ze hebben het belang om lid te worden gelukkig wel ingezien. Natuurlijk hopen we dat ze wel ko men lossen, maar dan zal eerst het vertrouwen in de afslag moeten wor den opgebouwd", aldus de DETV- voorzitter. Al voor de coöperatie definitief tot stand kwam, ging men op zoek naar een goede directeur voor de afslag. Die werd gevonden in J. Zwartveld, voormalig directeur van de visafslag van Lauwersoog. De onderhandelingen met gemeente Den Helder gingen door in een ver sneld tempo en al in begin septem ber werd overeenstemming bereikt. De coöperatieve vereniging mocht de visafslag voor vijf jaar huren. Ge meente blijft eigendom van de ge bouwen en ook het personeel blijft in overheidsdienst. Met ingang van 1 ja nuari werd Zwartveld als directeur benoemd. De hoeveelheid arbeidsplaatsen werd ingekrompen tot zevenenhalf. Van der Beek: „Dat was één van de redenen dat het zo slecht ging met de afslag. Toen de omzet terugliep werd het personeelsbestand niet aangepast. De kosten bleven gelijk, maar die drukten veel zwaarder omdat er min der inkomsten waren". Op 19 december werden alle over eenkomsten getekend en per 1 ja nuari ging de visafslag als een geprivatiseerde onderneming draaien. „De dagelijkse gang van zaken is uiteraard in handen van de directie, mar de vissers kunnen nu zelf mee praten over het lange termijn beleid", vertelt Van der Beek. Handel Als eerste wordt aandacht besteed aan het interne functioneren van de arbeidskrachten. Daarna zal de aan voer en de handel worden gestimu leerd. „Als de omzet stijgt en we met winst draaien kunnen we sparen om de afslag zelf aan te kopen. De hele zaak is verouderd, dus er zal dan moeten worden gemoderniseerd of nieuw gebouwd. Ook al omdat de EG nogal wat eisen aan de inrichting stelt". Ook de plannen voor een visverwer kend bedrijf bij de afslag zijn niet weggegooid. „We moeten echter eerst bewijzen dat deze afslag le vensvatbaar is", aldus Van der Beek. De quota van tong zijn onlangs met ongeveer 80 procent verhoogd. Dat is gunstig voor de visafslag. Afgelo pen weekend was het aanbod van vis groot. Helemaal verheugend voor de coöperatie was het, dat zich een aantal vissers meldden, die lange tijd niet op de Helderse visafslag zijn geweest. Quota ruimer De verwachting is dat in de toekomst ook het scholquota ruimer zal wor den. „Vissers in de rondvissector hebben het momenteel zwaar. In Wieringen zitten bijvoorbeeld rondvis- vissers, die aanzienlijke korting op hun quota hebben gekregen, terwijl ze vorig jaar ook ai zijn gekort". Vol gens Bas van der Beek hebben de Texelse vissers hun vloot op verstan dige wijze opgebouwd. „Ze hebben het indertijd goed gezien. Anderen gokten op de rondvis. Texel heeft een gezonde vloot, met goede vakmen sen, die op tijd hebben gereageerd". Zaterdag om 14.00 uur oefent De Koog 1 thuis tegen Aalsmeer, koplo per in de eerste klasse KNVB. Vooraf gaand aan deze wedstrijd oefent De Koog 2 tegen het tweede elftal van Aalsmeer, aanvang 12.00 uur. Het Vormings- en Ontwikkelingswerk houdt de komende maanden een aantal thema-avonden rond het milieu in d' Ouwe Ulo te Den Burg. Ze be ginnen om 20.00 uur. Op een viertal maandagavonden, te weten 22 ja nuari, 5 februari, 19 februari en 5 maart, komen de volgende thema's aan de orde: Maandag 22 januari: thema: schei ding huisvuil: U kunt hier een aantal praktische tips horen over hoe u zo effectief en milieubewust mogelijk met uw huisvuil om kunt gaan. Na mens de gemeente zal iemand aan wezig zijn om het theoretische gedeelte toe te lichten. Maandag 5 februari: thema: biolo gisch tuinieren: Deze avond zal ver zorgd worden door dhr. Jaap Vlaming. Mocht er behoefte aan zijn, dan kan deze avond eventueel een vervolg krijgen in de vorm van een themawerkgroep. Maandag 19 februari: thema: wilde planten: Aan de orde komen onder andere het huis-, tuin- en keukenge bruik van wilde planten en kruiden. Cursusleider is ook hier dhr. Jaap Vlaming. Maandag 5 maart: thema: overgevoe ligheid reuk/kleurstoffen: Op dit ge bied is een aparte vereniging actief, die zich voornamelijk bezighoudt met de relatie tussen de aanwezigheid van geur-, kleur- en smaakstoffen in onze voeding en agressief en moeilijk gedrag van kinderen. De avond zal verder inhoud gegeven worden door iemand van deze vereniging (waar schijnlijk mevr. Trap uit Den Helder). Opgave en kosten: U kunt zich telefonisch opgeven bij de administratie van de SOW, tele foon 15582 (kantoortijden) voor één of meerdere avonden. De kosten be dragen 76,— per avond. Volgt u alle vier de avonden dan kunt u voor f 20,— een passe-partout aanschaf fen. Ook is aanmelding op de avond zelf nog mogelijk. De kosten bedra gen dan echter f 7,50 per avond of f25,— voor een passe-partout. Uit de Warmoesstraat is maandag tussen 14.30 en 16.15 ur een blauwe Vespa bromfiets gestolen. Benadeel de is een 18-jarige inwoonster van De Koog. Op 17 januari beginnen we weer met de eerste koffie-inloopochtend van dit jaar. Het onderwerp is kinderziektes; omgaan met ziekte bij kinderen; Wanneer ga je met je kind naar de dokter?; wanneer houd je hem/haar thuis, of uit de buurt van andere kin deren? De spreekster is Mieke Plet- tenburg. Aanvang 09.30 uur, de ochtend duurt tot ongeveer 11.30 uur. Kosten f2,—. Het is in het Groe ne Kruis gebouw. Er is plaats voor een nieuw werkgroeplid. Informatie: telefoon 15166 (Henny Hin). Dinsdag 16 januari: Veld A Mannen: 18.30 u. DGM-Bremakker 2 Teso 19.12 u. RWS-Teso Bremakker 2 19.54 u. BCT-Eelman Haarstudio 20.43 u. Autocentrale-Haarst. Eelman 21.30 u. Paal 28-Versluis Cocky's 22.18 u. Amrobank-Cocky's Paal 28 Veld B: 18.30 u. Bestuur-Euroase St. Jan 19.12 u. St. Jan-Rabomix Euroase 19.54 u. NBC-Balcken Rabomix 20.43 u. Opel Rentenaar-Rival NBC 21.30 u. Zegel M.-Witte W Bremak. 22.18 u. Bremak.TGr. Slock Versluis Veld C Vrouwen: 18.30 u. Bremer-Taveerne Wiersma 19.12 u. Wiersma-SC Texel Taveerne 19.54 u. Meermarkt-DA SC Texel 20.43 u. Durper D.-7-Prov. Leydekkers 21.30 u. Sportshop-Leydekkers Durper 22.18 u. Mantje-Haarstudio Sportshop Wedstrijdleiding Leontine en Freerk. Uitslagen dinsdag 9 januari: Mannen: RWS-Bremakker II 1-2; DGM-Paal 9 2-1; Teso-Haarstudio 3-0; Musicshop-Paal 28 1-2; Gr. Slock-Kobeko 0-3; De Krim- Autocentrale 3-0; Bremakker 1-Versluis 2-1. Gemengd: St. Jan-Stoepa 2-1; NBC-Euroase 2-1; Rabomix-12 Balcken 0-3. Vrouwen: Opel Rentenaar-De Krim 2-1; ACS-De Rival 0-3; Ass. Bremer-D A. 3-0; Visser Bouw-Cocky's Kapsalon 3-0; 7 Provmcièn-Meermarkt 3-0; Westerlaken-De Verfbus 3-0, Zegel Modes-Klif 23 3-0; Question-Witte en Witte 3-0. Zaterdag zal de laatste wedstrijd in de serie oefenwedstrijden om de zo genaamde Texelcup worden gespeeld. Het betreft hier een wedstrijd die oorspronkelijk was gepland in de aan loop naar de voetbalcompetitie, maar destijds door omstandigheden niet meer kon worden afgewerkt. Om als nog tot een goede afsluiting van het Texelcup-klassement te komen, spe len Oosterend en Texel 2 zaterdag om 14.00 uur in Oosterend deze laat ste en tevens beslissende wedstrijd. Oosterend heeft aan een gelijkspel voldoende om de cup te veroveren, terwijl Texel 2 moet winnen om eer ste in de serie te worden. De gemeente wil activiteiten stimuleren waardoor het gebruik van alcohol wordt beperkt. Deze moeten zijn gericht op een mentaliteitsverandering. De raad zal worden gevraagd een principe-uitspraak te doen over het alcohol-vrij maken van de kantine van sporthal Ons Genoegen. Er is voorgesteld de sport verenigingen te vragen geen alcohol te schenken tot een uur na het beëindigen van de jeugdactiviteiten. In augustus is de nota „Sport en Al cohol" door het college behandeld. De Sportraad en de Werkgroep Ver slaving hebben hun reacties er inmid dels bijgevoegd. Er is nagedacht over Zaterdag 13 januari: De Koningshal: 09.00 u. SVC F1-Texel F1 09.20 u. Tex.Boys F1 -Oosterend F2 09.40 u. SVC F1-Oosterend F1 10.00 u. Texel F1-Oosterend F2 10.20 u. Oosterend F1-Tex.Boys F2 10.40 u. ZDH F1-Texel F2 11.00 u. De Koog F1 -Tex.Boys F1 11.20 u. SVC E1-Texel E2 11 40 u. Texel E4-Texel E3 12.00 u. Tex.Boys E2-SVC E1 12.20 u. Texel E2-Texel E4 12.40 u. Tex.Boys E1-Texel E1 Zaaldienst: SV Texel Sporthal Ons Genoegen: 09.00 u. Texel D1-Tex.Boys D1 09.20 u. De Koog El-Oosterend El 09 40 u. Texel D1-Tex.Boys D2 10.00 u. Texel D2-Tex.Boys Dl 10.20 u. De Koog El-Tex. Boys E1 10.40 u. Tex.Boys D3-Tex.Boys D4 11.00 u. Tex.Boys D2-Oosterend D1 11.20 u. Tex.Boys D4-Texel D3 11.40 u. Oosterend D1-Texel D2 Zaaldienst: SV Texel de aanpak van een alcohol- matigingsbeleid. Voor de leerlingen van groep acht van de Texelse basisscholen zou een lesprogramma moeten worden opge zet. Voorlichting voor deze groep is belangrijk, omdat onderzoek heeft aangetoond dat veel kinderen van de ze leeftijd al met drank in aanraking komt. Het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD) heeft een speciaal lesprogramma over roken en drinken, dat bestaat uit vier lessen en één ouderavond. De leerkrachten die dit programma in de klas moeten verzorgen, kunnen een speciale NIAD-studiedag bezoeken. Als alle Texelse basisscholen meedoen komen de kosten voor dit project op 72335,-. Maatschappijleer In de lessen maatschappijleer wordt bij het voortgezet onderwijs op Texel voorlichting gegeven over alcohol en drugs. In overleg met de docenten kan worden overwogen de lessen te combineren met een tentoonstelling, die gratis beschikbaar wordt gesteld door het ministerie van WVC Er zijn wel kosten verbonden aan de activiteiten die eventueel met de ten toonstelling kunnen worden gecombi neerd. In 1984 zijn goede ervaringen opgedaan met de voorstelling „Wat drink ik nou helemaal", maar deze is niet meer beschikbaar. De gemeente stelt voor 75000,- te reserveren voor voorlichtingsactivitei ten voor het voortgezet onderwijs. Thema-avonden De gemeente wil thema-avonden over het gebruik van alcohol bij vere nigingen en organisaties stimuleren. Men denkt hierbij aan ouderavonden, ledenvergaderingen van sportclubs, jeugd- en vrouwenverenigingen Kosten worden geraamd op 71000,-. De gemeente wil contact opnemen met Horeca Nederland afdeling Texel om te praten over een alcohol- matigingsbeleid, met name voor de jongste leeftijdsgroep. Werkgroep Ver slaving vindt dat meer controle moet worden uitgeoefend op het verbod om op straat alcohol te gebruiken. Het gebruik van alcohol in dorpshui zen moet worden verminderd, zeker wanneer daar activiteiten voor de jeugd aan de gang zijn. Daarnaast komt er een verbod op het gebruik van sterke drank in gemeentelijke ge bouwen. Door gebruik te maken van het be schikbare geld voor 1989 en 1990 kan voor het alcoholverminderings- beleid 710.000,- worden aangewend. Volleybal: Zaterdag 13 januari: Jacohal, Den Helder: 13.30 u. Noordkop 2-Tevoko 3 (h) Sporthal Kolfweid, Callantsoog: 16.00 u, Batavo-Tevoko (m-C) Basketbal: Zaterdag 13 januari: Sporthal Den Helder. 19.00 u De Mareis-Break Out Bas van der Beek ..Texel heeft een gezonde vissersvloot'

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5