„Beleid moet nu snel worden ontwikkeld" „Mineralen vooralsnog leveren niets op Vuiloverslag Afvaardiging dagopvang op spreekuur: Discussie over bouw van berging Illegale vis Hi vc Voorlopige conclusie uit voorstudie: Tegen twee palen Bromfiets gestolen Videofilm uit tas r r Laatste Parel van Texel v PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 JANUARI VERVOLG VAN PAGINA 1 de transportfactor speelt natuurlijk ook een rol". Erna Eelman was het met hem eens dat nu beter alles meteen maar goed kan worden aangepakt. Ze merkte nog wel even op dat de kosten mis schien minder hoog waren uitgevallen als het college het station niet wil lens en wetens in Oudeschild had willen realiseren. Zij zelf is altijd voor stander geweest van een lokatie aan de Rontweg. Ate Rienstra van het CDA noemde de investering één stap van de vele, maar wél een dure. „Er wordt ge praat over speciale containers voor de gescheiden inzameling van afval, maar die staan nog nergens begroot. Daar moet duidelijkheid over komen". De CDA-man vindt het belangrijk dat het overslagstation totaal wordt over dekt. „Het is moeilijk om daarvoor zulke hoge bedragen aan reinigings rechten van de burgers te vragen, maar we moeten wel". Rekening Volgens Peter Bakker (PSP) krijgt men nu de rekening gepresenteerd van de tegenwoordige wegwerpmaat schappij. „De afvalstroom neemt toe en is veel groter dan de verwerking scapaciteit. De gemeente moet zich blijvend inspannen voor voorlichting over de reductie van de afvalstroom". Hij wilde de overslag van vuil qua prijs niet vergelijken met het storten. „Het zijn onontkoombare kosten die we met z'n allen op moeten brengen. Het schoonmaken van vervuilde bo dem is ook duur! Helaas is er geen financiële prikkel, waardoor mensen worden gestimuleerd minder afval aan te bieden". Bakker hoopte dat de opvang van giftige stoffen, plastic en glas ook bij het overslagstation in Oudeschild zal worden geconcen treerd. Hij adviseerde er in plaats van een windsingel met bomen een aar den wal om te maken. Ook Gerbrand Poster van Texels Be lang vindt het belangrijk dat het een overkapt overslagstation wordt. Hij had uit de stukken geconcludeerd dat de plannen voor een compostfa- briek op Texel van de baan zijn en was daar blij mee. Proef „Is een proef met gescheiden inza meling in Schoorl en Bergen vergelijk baar met de situatie op Texel", vroeg PvdA-er Henk Beumkes zich af. Hij verving zijn fractie genoot Dirk Terpstra, die ziek was. De aarden wal om het gebouw leek hem geen goed container commandopost container container. container sfortplafeau sttlconvloKflalen container container contai op en afrit baan plan. Hij zag meer in bomen die het v hele jaar groen blijven. Volgens Piet Plug, directeur van ge meentewerken, is de proef in Bergen en Schoorl wel vergelijkbaar. „Aan de hand van de gegevens die daar wor den verzameld komen wij met een rapportage bij u terug". Wethouder Barendregt vertelde dat het inderdaad de bedoeling is dat bij het over slagstation inzamelingspunten voor alle soorten afval komen. Over de aarden wal had hij zijn twijfels. „Het wordt toch een totaal overdekt ge bouw, dus het mag best worden gezien". Texvis In de rondvraag van de commissie vergadering informeerde Beumkes naar de „buurman" van het toekom stige overslagstation, Texvis. Het col lege voert gesprekken met een nieuwe initiatiefnemer, die plannen heeft om het bedrijf weer te starten. „De markt voor gekweekte vis is mo menteel gunstig, maar het betreft hier een groot bedrijf en er is veel kapitaal nodig om dat op gang te krijgen", aldus Barendregt. „Wij willen met onze aanwezigheid hier benadrukken dat er zo spoedig mogelijk een beleid ten aanzien van de kinderdagopvang moet worden ontwikkeld." Burgemeester Schipper - gewaarschuwd door de bode - kwam maandagmorgen maar naar de hal gesneld om deze boodschap van een afvaardiging van de kinder dagopvang te Oudeschild in ont vangst te nemen. „Wat zullen we nu hebben?", vroeg de burgervader zich af, intussen links en rechts handjes van de kleintjes drukkend. De ouders, vergezeld door hun kinde ren, overhandigden de burgemeester een schrijven, waarin op spoedige ontwikkeling van een beleid wordt aangedrongen. De ouders stellen dat de leiding van de kinderdagopvang al ruim twee jaar minder dan het mini mumloon ontvangt. „Dankzij het kin derdagverblijf worden wij in staat gesteld te werken," licht Marian Wit te (één van de ouders) toe. „Ik voel me wel eens schuldig dat ik een nor- De bouwaanvraag van M. Brons van het restaurant „La Casserole" aan de Dorpsstraat in De Koog voor het plaatsen van een berging bij zijn be drijf. gaf stof tot discussie in de jongstleden vergadering van de raad scommissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid. „Eerst bouwt hij het terrein vol en nu blijkt dat hij zijn rommel niet kwijt kan, wil hij er weer een berging bij. Ik heb daar moeite mee, wie volgt als we hier mee akkoord gaan?", aldus commis sielid Hans Roeper. De PvdA'er drong erop aan om in toekomstige gevallen de aanvrager er tevoren op te wijzen dat hij rekening moet houden met bergingsruimte als hij een bouwaanvraag indient. Peter Bakker (PSP) was dit met Roeper eens. Hij wilde echter niet zover gaan om het bouwplan van Brons nu af te wijzen. Wethouder Schillings mening stond lijnrecht tegenover die van Roeper. „Ik heb er totaal geen moeite mee. Het is schering en inslag dat maal salaris ontvang, terwijl de men sen die op je kinderen passen dit niet krijgen. Dat zit scheef, de kinderen zijn in goede handen daar, dat moet normaal worden betaald." De ouders stellen dat het dagverblijf in Oudeschild snel subsidie moet krij gen. Ten eerste omdat de kwestie al sinds 1987 sleept, maar ook omdat zij anders bang zijn voor totale slui ting. De ouders hopen voorts dat bij subsidiëring het kinderdagverblijf 's zomers niet meer dicht zal hoeven gaan. Tot nu toe werd de dagopvang vier weken gesloten. De subsidiëring komt vandaag, in de wekelijkse vergadering van b w aan de orde. Burgemeester Schipper kon de delegatie dus snel een ant woord toezeggen. De zaak wordt vol gende maand in de gemeenteraad behandeld. Initiatiefneemster Ria Visch is in ieder geval blij dat er aan de onzekerheid een einde komt. „Dat is de afgelopen twee jaar het ergste geweest. We bleven maar doormodderen. Van eni ge planning was geen sprake. We wisten nooit waar we aan toe waren. Het afgelopen half jaar hebben we toch wel goede hoop gekregen op betere tijden. De dagopvang is ook enorm gegroeid, 's Morgens zijn er gemiddeld 16 kinderen (met drie lei dinggevenden) en 's middags onge veer 8 kinderen (op 2 leidsters). Het was het eerste jaar een experiment, maar dat is al twee jaar verleden tijd. Het is nu werkelijkheid." De kinderen van de dagopvang droegen allemaal een hoofddeksel met een pleidooi richting ge meentebestuur we aan zulke aanvragen medewer king verlenen. Op deze wijze is de hele Weverstraat volgebouwd." Schil ling zei wél dat de gemeente de hand in eigen boezem kan steken omdat kennelijk niet goed was ge toetst toen Brons de aanvraag voor de eerste uitbreiding indiende. Voor het bouwen van de berging heeft Brons volgens het bestem mingsplan „De Koog" geen ruimte meer. Toen hij in 1988 zijn bedrijf uit breidde (capaciteitsvergroting van het restaurant en nieuwbouw van appar tementen), bouwde hij het hem ter beschikking staande bouwvlak geheel vol. Voor de berging is derhalve een artikel 19-procedure nodig. In de raadsvergadering van 13 februari zal worden besloten of deze procedure kan worden opgestart. B en W heb ben geen bezwaar omdat door de bouw de huidige rommel op het ach tererf dan netjes kan worden op geslagen. In dezelfde commissievergadering ontmoette het bouwplan van de stichting Kampeerschuur Texel voor het vergroten/vernieuwen van het jeugdhotel „Bloem en Bos" aan het Gerritslanderdijkje geen weerstanden. Het bouwplan beslaat een totale op pervlakte van 400 m2, terwijl vol gens het geldende bestemmingsplan 362 m2 is toegestaan. Ook voor dit plan zal daarom een artikel 19-procedure moeten worden ge voerd. B en W kunnen hiermee ak koord gaan, omdat het bouwplan voldoet aan de uitgangspunten van het toekomstige bestemmingsplan. Tijdens een normale patrouille ont dekte de politie vrijdagmorgen rond half zeven dat opvarenden van een Texelse kotter in Oudeschild illegaal vis aan land brachten. Het betrof vier kisten met tussen de 800 a 1000 ki lo tong. De vis werd in beslag geno men en overgedragen aan de Algemene Inspectie Dienst, die het op de visafslag in Den Helder heeft verkocht. Tegen de eigenaar van het schip is proces verbaal opgemaakt. Dinsdag 23 januari: Vanaf 19.30 uur heeft de Histori sche Vereniging een bibliotheek- avond in dorpshuis d'Ouwe Ulo. De toegang staat alleen open voor leden van de vereniging. Om 20.00 uur komt de vrouwen bond van de FNV bijeen in De Buureton. Het thema van de avond is: „Perspectief voor vrou wen rond de vijftig". Woensdag 24 januari: De plattelandsvrouwen van de afdeling De Cocksdorp/Eierland hebben jaarvergadering, met na de pauze bingo. Aanvang 20.00 uur in het Eierlandse Huis. De plattelandsvrouwen van Den Burg komen om 20.00 uur bijeen in de kantine van het LBO voor de jaarvergadering. Tevens zal mevrouw Harting een boek bespreking leiden. Om 20.15 kan men in de Vrije School aan de Gasthuisstraat te recht voor de eerste van drie le zingen rond het thema Basisconstitutie en temperamen ten. De lezingen worden gegeven! door Gosse Haga en zijn georga-; niseerd door de Vereniging van Vrije Opvoedkunst. De toegang bedraagt ƒ15,- voor de alle drie de lezingen. Donderdag 25 januari: Zor In het Gemini-ziekenhuis in Den Helder wordt van 14.00 tot 16.30 uur een informatiemiddag &ro gehouden over het thema „Pijn St£ bestrijding bij kanker". aev we Het bestuur van de SOW verga- Be' dert in d'Ouwe Ulo. Aanvang par 19.30. Tot 20.00 is de vergade dal ring besloten in verband met de we toekenning van de Dubbele von Sion. Bij Ro Tijr roe gei ree eer me ste Sc de coi Hoogwater Oudeschild Za. Zo. Ma. Di. 20 21 22 23 Wo. 24 Do. 25 Vr. 26 Za. 27 1.04 en 12.35 1.50 en 14.00 3.00 en 15.57 4.20 en 17.15 5.44 en 18.35 7.00 en 19.45 8.05 en 20.36 8.35 en 21.04 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 21 januari op om 8.36 uur en gaat onder om 17.06 uur. 26 januari nieuwe maan; 20 januari doodtij. Een bouwtekening van het overslagstation. De twee kleine containers die in deze tekening staan, vervallen. Het bekostigen van zandsuppleties uit de verkoop van mineralen is - op de manier waarop de overheid nu te werk gaat - geen haalbare kaart. Het Mineraal Technologisch Instituut te Kinderdijk heeft in samenwerking met de Rijks Geologische Dienst een voorstudie gehouden, waaruit blijkt dat de kosten van de scheiding sinstallatie niet opwegen tegen de opbrengst van de zware mineralen. De mineralen in het Texelse Noord zeestrand kwamen anderhalf jaar ge leden in het nieuws. Naar schatting zou er voor vele miljoenen aan mine ralen voor het „opscheppen" liggen. Wellicht zou het winnen van deze mi neralen in combinatie met zandsup- pletie extra aantrekkelijk zijn. De voorstudie - verricht in opdracht van Rijkswaterstaat - toont aan dat dit nog toekomstmuziek is. Uit de voorstudie blijkt dat de kosten van persleiding, tussenstations, extra vaarafstand en depotverliezen de ba lans nog verder in de verkeerde rich ting doen uitslaan. Het percentage zware mineralen in de bodem moet hoog zijn, wil de scheiding kosten dekkend worden gemaakt. De onderzoekers zijn er van uit ge gaan dat de scheiding van de minera len uit het zeezand niet in de buurt van de suppletie plaatsvindt. Als scheiding direct bij de suppletie plaatsvindt, heeft dit uiteraard weer heel andere consequenties voor de fi nanciële balans. Projectmanager R H. Loevendie van het Mineraal Technologisch Instituut wil aan de voorstudie geen conclu sies verbinden. „Het rapport is geba seerd op de gegevens van Rijkswaterstaat, op de huidige manier van werken bij de overheid. Als er normaal een strandsuppletie plaats vindt, gebeurt dit per project," aldus Loevendie. „Afhankelijk van wat er aan materiaal beschikbaar is, wordt Een 79-jarige automobilist uit Oude schild reed vrijdag op de Heems kerkstraat tegen een betonnen paaltje en een lantaarnpaal, toen hij moest uitwijken voor een tegenligger. Zijn auto raakte flink beschadigd. De man besloot zijn rijbewijs in te leveren, omdat hij zichzelf niet meer ver trouwd vond achter het stuur. Tussen zaterdag 06.15 en maandag 09.00 uur is een metallic groene Puch Maxi damesbromfiets gestolen. Deze stond achter de bakkerij in de Peperstraat te Oudeschild. De brom mer is eigendom van een 19-jarige Oosterendse, die haar vervoermiddel wel op slot had gezet. Tussen 14.00 en 14.20 uur op vrijdag is uit de schooltas van een 14-jarige Cocksdorper de videofilm „American Ninja III" gestolen. Hij had de tas bij de bushalte op de Elemert neergezet en was erbij weggelopen. De film is eigendom van een videotheek en heeft een waarde van f300,-. W. 16 17 17 IE _1S 2C 21 22 Za Dc TE 1E 2C 21 er door de aannemers ingeschreven Als ze ergens een hele grote cuttei7e zuiger hebben liggen, wordt die ingy, schreven. Want stilliggen kost nu g - eenmaal meer dan tegen kostprijs g - werken." g „Maar stel nu dat Rijkswaterstaat g; een langetermijn-visie zou ontwikkn len en met een aannemer een 2 meerjaren-contract zou afsluiten. 2 Voor zo'n aannemer, die op dat og- 2: blik bijvoorbeeld tien jaar werk voo zich ziet, wordt het wellicht aantrek kelijk een speciaal werktuig te ont werpen. Zo'n werktuig zou een vee |\j, hoger percentage werkbare dagen g kunnen halen, waardoor de kosten S| naar beneden gaan. De aannemer heeft bovendien de zekerheid dat It m over tien jaar af kan schrijven. Op g zo'n manier krijg je een heel ander g nancieel plaatje." g Z In het Algemeen Dagblad van don derdag 11 januari werd aandacht besteed aan het kangoeroe-bestanr op Texel. "^relatie .rostbaar is, IT* alvast een videopre.^ van zijn bedrijl voorscfl DE kangoeroe die an derhalf jaar geleden opschudding teweeg bracht door op Texel het hazepad te kiezen en zich niet meer te laten verschalken, is niet meer Deze week merkte zij op fatale wijze dat Texel In tegenstelling tot Schiermonnikoog niet autovrij is. Ze laat géén man en èén spruit ach ter, een in de vrije natuur geboren nazaat, door gaans aangeduid als Skippy 2. Indertijd een complete verrassing, aangezien Frank Berk hout, beheerder van ca- fè-restaurant De Parel van Texel niet wist dat Skippy 1 zwanger was toen ze bij hem de kuier latten nam. Sindsdien heeft Berk hout het inmiddels tien maanden oude jong dat al gauw leerde op ei gen benen te springen meermalen gezien, maar het toont zich even ongrijpbaar als zijn moe der zaliger. Skippy solo dus, hoewel hij tamme soortgenoten heeft op het eiland. Het door Berkhout uit Engeland geïmporteerde koppeltje Thea en Theo verwacht binnenkort gezinsuitbrei ding. Berkhout: „Als het jong een mannetje is komt hij vroeger of later vanzelf naar me toe, van wege het vrouwtje in de dierentuin.. Is het een da me, dan wordt het moei lijker. Die laten zich niet zo gemakkelijk strik ken h I v 1 c

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2