bomen kappen in bos verloopt razendsnel Natuur heeft de oplossing en die heb ik gevonden... Henny Kok verhelpt psoriasis Dankzij inzet van „oogstmachine": Drankrijder Verkeerscontrole Klaverjaskoplopers behouden leiding Texel toont inzet tegen WFC (2-2) Sportvissersnieuws I99HNSDAG 23 JANUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 0e jaarlijkse dunningswerkzaamheden in de Dennen verlopen teer voorspoedig. Tot dusver is men bij Staatsbosbeheer Texel laarom goed te spreken over de nieuwe methode die wordt ge- ïanteerd. De dennestammen worden te lijf gegaan met een ma- ihine die dit jaar in Nederland werd geïntroduceerd en waarvan sr in ons land slechts twee actief zijn. Deze zogeheten „oogst- nachine" heeft een computergestuurde grijparm waarmee in ién proces een boom wordt geveld, van zijn takken ontdaan en jp maat in stukken gezaagd. De vrees dat „hun" bos aan«gort eou worden gereden is bij de mensen van SBB Texel weggeno- nen, van schade is zelfs nauwelijks sprake. Tot en met vorige winter gebeurde iet dunnen van het Texelse dennen bos op traditionele wijze. De te ver- ijderen bomen werden geveld met n motorzaag, waarna ze werden ggesleept naar het dichtstbijzijnde id. Voor de moeilijk bereikbare (dui- ichtige) bosgedeelten werd hiervoor in paard ingezet; de overige bomen rden door een tractor naar het pad gesleept. Het zagen van de [boomstammen gebeurde langs de pa den, vanwaar ze eenvoudig konden worden weggesleept, kifcor deze winter is SBB in zee ge gaan met een bedrijf, Heijkra Holland BV uit Otterlo, dat zich van een mo derner systeem bedient. Deze was de laagste inschrijver en volgens de re gels van de staat is de plaatselijke BB-dienst dan verplicht om dat be- 'ijf het werk te gunnen. Het Texelse innemingsbedrijf dat in voorgaande jaren het dunningswerk uitvoerde, viel hierdoor af. De Veluwnaren zijn in de tweede week van januari met het karwei be gonnen. Ze maken lange dagen: 's ochtends om vijf uur wordt de nach trust in het bos wreed verstoord en pas om middernacht kan iedereen gaan slapen. De werknemers verblij ven met z'n zevenen in „Heidehof" van de familie Smit. Dat is vlakbij het werk, want de te kappen bomen staan voornamelijk in het meest zuid elijke Dennen-deel, begrensd door de Rozendijk, Randweg en de weg naar het Jan Ayeslag. Terugverdienen Lange werkdagen zijn noodzakelijk om rendabel te kunnen draaien. De nieuwe oogstmachine, die in juni door Heijkra in bedrijf werd genomen, was een investering van enkele ton nen en de verdiensten in de bosbouw zijn momenteel niet dusdanig, dat dit geld snel wordt terugverdiend. Van daar dat de tijd optimaal moet wor den benut. De oogstmachine is een shovel met een zeer ingenieuze grijper. Die is na melijk volgebouwd met electronica; gegevens over houtkwaliteit en zaag- Breedte zijn ingeprogrammeerd, zodat machine tot op zekere hoogte :onder menselijke tussenkomst zijn jang kan gaan. In de grijper („oogst- cop") zijn tevens een zaag en mes sen ingebouwd. De werkwijze is als volgt. De machi- tist laat de grijper een boom beet- jakken, waarna de stam vlak boven de grond wordt doorgezaagd. De aoorn blijft in de grijper hangen en tantelt vervolgens in een tevoren /astgestelde richting zodat hij hori- tontaal komt te liggen. De boom wordt dan heen en weer gehaald In de nacht van zondag op maandag is in de Heemskerkstraat een 30-jarige man uit Oudeschild aange houden, die met drank op achter het stuur zat. Hij blies 775 ug./l., terwijl maar 220 is toegestaan. Op de Pontweg is vrijdagmorgen een verkeerscontrole gehouden. Twee bromfietsers en één automobilist werden verbaliseerd, omdat hun ver lichting niet in orde was. door de grijper, waarbij de messen ervoor zorgen dat de stam „takvrij" wordt gemaakt. Tenslotte wordt de kale stam op de gewenste breedte afgezaagd. Groenbemesting De blokken worden keurig bij elkaar gelegd en zullen later door een trac tor met speciale aanhanger worden opgehaald en naar verzamelplaatsen elders in het bos getransporteerd. De afgesneden takken blijven liggen: die vormen een soort „groenbemesting" waaruit weer een goede voedingsbo dem voor de overgebleven bomen ontstaat. De oogstmachine kan niet alle bo men aan; zodra de doorsnede groter is dan 35 centimeter, moet er een motorzaag aan te pas komen. Ook als de takken te dik zijn, geeft de machine niet thuis. Verder is hij in het gebruik zeer handig, constateert mede-eigenaar Th.L. Kraak, die zelf met de motorzaag in het bos actief is hoewel hij officieel als „manager processen" te boek staat. Verder kan worden vermeld dat het hydrolisch systeem biologische olie bevat, die voor 95 procent afbreekbaar is. De zaag wordt gesmeerd door deze olie en op die plaats komt de olie ook in aanraking met het milieu. Gemiddeld goed hout Kraak toont zich tevreden over de houtkwaliteit van het Texelse dennen bos. „Gemiddeld genomen is het hout hier goed. Alleen is het nu en dan nogal zwaar. Dat wil zeggen: sommige bomen zijn langzaam ge groeid, waardoor de jaarringen dicht op elkaar zitten. Je krijgt dan een ho ger gewicht per kubieke centimeter." Langzaam gegroeide bomen worden vooral gevonden in duinachtig bosge bied. De hoger geplante bomen moe ten dieper zoeken naar water en dat beïnvloedt het groeitempo negatief. „Als je op de uitkijktoren op Fon teinsnol over het bos kijkt, zie je dat de dennen vrijwel allemaal even lang zijn. Dat betekent dat de lager gele gen bomen harder groeien dan de hoger gelegen bomen", vertelt op zichter Harry Schreur van SBB Texel in een toelichting. Op de vraag of uitdunnen van het bos eigenlijk wel nodig is, zegt hij: „Dit is geen natuurlijk bos, maar door mensen aangelegd in een vrij kale si tuatie. Dat planten zélf is evenmin een nabootsing van een natuurlijk proces; op Texel zijn hectaren tegelijk volgeplant. In de natuur heb |e jonge en oude bomen door elkaar, de ster ken groeien door en de zwakken val len af. Wij verkeren nog in de fase dat we de natuur een handje moeten helpen. Het gaat er nu om dat de sterkste bomen de ruimte krijgen om te groeien. Dunning bevordert dus de kwaliteit van het bos." Water Als SBB niet zou kappen, zou het bos in elkaar zakken vanwege uitdro ging, aldus Schreur. De hoeveelheid water die beschikbaar is voor de bo men blijft namelijk constant, dus er moet voor worden gezorgd dat de waterbehoefte niet te groot wordt. SBB wil dus een bos van goede kwa liteit. Wat is dat precies? Schreur: „Wij streven naar een situa tie waarbij het bos zichzelf in stand houdt. Dus met jonge en oude bo men doorelkaar, met een gevarieerde lef spoor van de oogstmachine worden alle ter plekke gezaagde blokken afgevoerd door een stor met aanhanger begroeiing waardoor ook het dierlijk leven meer mogelijkheden krijgt. Dankzij dunning krijg je op een gege ven moment meer lichtval. Let maar eens op: een jong bos is dichtbe groeid, een ouder bos heeft meer ruimte. Op een gegeven moment zijn we zover dat de cirkel rond is." „Dat is niet alleen natuurlijk, maar werkt ook kostenbesparend. Het Texelse dennenbos is een recreatie- bos, geen produktiebos. De houtop brengst stelt weinig voor in vergelijking met de kosten. Rendabel is de Dennen daarom niet." Vier kwaliteiten Deze winter wordt ongeveer 1300 m3 hout gekapt. De te kappen bo men zijn 's zomers geselecteerd. Uit gangspunt is de kwaliteit van de bomen in de directe nabijheid: de bo men die blijven staan moeten sterk zijn. De zorg om een zo gunstig mo gelijke prijs voor het hout ligt bij de aannemer. Het hout uit het Texelse bos wordt onderverdeeld in vier kwa liteiten. Het beste is noestvrij hout dat geschikt is om flinke planken uit te zagen. Voor dit „zaaghout" komen alleen bomen van meer dan 20 centi meter dikte in aanmerking. De stam men worden in stukken van 4 meter 10 gezaagd. De op één na beste kwaliteit is „profielhout", waaruit balkjes kunnen worden gezaagd van 2.50 meter. Het zogeheten „kist hout" is van ongeveer dezelfde kwa liteit, maar is korter (2.10 meter). Resteert het hout met de minste waarde, het „papierhout", waarvan pulp wordt gemaakt dat onder meer dient als basis voor krantenpapier. De De oogstmachine aan het werk. De grijper l,x>ogstkopis het brein. De zojuist gevelde boom wordt op de foto ontdaan van de takken, terwijl de zaag al staat ingesteld om de stam op maat in blokken te zagen. aannemer moet derhalve zeer nauw keurig berekenen over welk hout hij beschikt en hoe hij dit het beste kan verzagen om een zo hoog mogelijke opbrengst te verkrijgen. Zodra de dunningswerkzaamheden in het zuidelijke Dennen-deel zijn afge rond, komt een stuk dennenbos nabij De Koog aan de beurt. Controle De houtblokken worden tijdelijk langs de weg opgeslagen in de Dennen, om later naar de vaste wal te worden afgevoerd. Staatsbosbeheer en de Texelse politie zullen scherp in de ga ten houden of er geen hout door an deren wordt meegenomen. Na de partijen die zijn gespeeld op de afgelopen competitieavond van de klaverjasclub Den Burg, zijn Rob Caspers en Karei van Heerwaarden nog steeds de leiders van het klas sement. Ondanks de kleine onderlin ge verschillen in de top van het klassement wisten zij, hoewel zij zelf niet tot een goge score een hoge score kwamen, hun eerste plaats vast houden. Hun naaste concurren ten scoorden ook niet hoog, terwijl enkele lager geplaatste koppels weer Dermatologen en deskundige doktoren spreken van een revoluti onair middel in de strijd tegen de huidziekte Psoriasis. Een loti on, gemaakt op basis van kruiden, door de 55-jarige Cocksdorper Henny Kok. Het heet ,,Mediasis" en is in het hele land in apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Kok blijft nuchter onder alle loftuitingen. ,,De natuur heeft een oplossing voor alle ziektes en ik heb daar enkele van gevonden". Psoriasis is een huidziekte, waardoor de opperhuid ernstig verschilferd. Bij sommige mensen is het zó erg dat de huid overdekt lijkt met schubben. Na behandeling met de lotion van Kok, genaamd Mediasis, treedt al snel verbetering op. „Bij sommigen duurt het enige maanden voor ze he lemaal „schoon" zijn, bij anderen gaat het sneller. Een feit is dat ze het nooit meer terugkrijgen, ook niet als ze stoppen met mijn middel". Mediasis is (nog) niet geregistreerd als geneesmiddel. Het wordt gedistri bueerd door Unicura in Zoetermeer. „Het is wel getest en gekeurd door allerlei officiële instanties. Ik ben wel bezig met die erkenning als ge neesmiddel trouwens. Maar dat kan ook als nadeel hebben dat het duur der wordt", vertelt Kok. Zijn middel helpt niet alleen tegen psoriasis, maar ook tegen dauw worm, acné en andere eczemen. „Er zijn er misschien 250 en ik kan met zekerheid zeggen dat Mediasis tegen 200 afdoende werkt". Kronkel Hoe kwam hij op het idee een ge neeskrachtige lotion te maken? „leder mens is geboren met een kronkel en ik heb er nog een tik bij. Ik ben van jongs af aan al bezig met de natuur. Bij ons thuis kwam ook nooit een dokter over de vloer. Ik heb het van mijn moeder. Die zei altijd al: de natuur heeft voor elk probleem een oplossing, alleen je moet hem zelf vinden". Al vijfentwintig jaar is Kok bezig met het maken van geneeskrachtige mid delen. Mediasis is één van de twintig die hij tot nu toe heeft gemaakt. Zo lang de wetenschappelijke onderzoe ken naar de werkzaamheid van de andere geneesmiddelen lopen, wil hij niet verklappen voor welke kwalen en ziektes ze zijn bedoeld. „Je moet de goeie mensen vinden om het op de markt te brengen. Met Mediasis ben ik toevallig bij Mickey Mögling terecht gekomen. Die zag met eigen ogen dat het werkte". maar gelukkig zijn er nog enkele waar statiegeld op zit Kwakzalverij Alles dat Kok maakt, wordt onder zocht door geleerden over de hele wereld. „Echt niet de eerste de beste hoor. Professoren en vooraanstaande laboratoria houden zich met mijn Henny Kok; ..Er is teveel massa en er zijn te weinig mensen. Betaaibaar Kok had enkele eisen: hij wilde dat het als eerste in Nederland verkrijg baar zou zijn en daarnaast moest het betaalbaar blijven. Hij is absoluut niet uit op financieel voordeel. Er zijn ech ter in afgelopen jaren mensen op hem af gekomen die dachten uit zijn ontdekkingen een slaatje te kunnen slaan. „Kijk, ik ben opgevoed met het idee: iedereen is te vertrouwen tot ie het tegendeel heeft bewezen. Maar ik kreeg al gauw in de gaten dat je dat beter kunt omdraaien. Ik maak wel eens nieuwe gezegden. Ik vind het bijvoorbeeld zo verdomd jammer dat er zo weinig mensen zijn en zoveel massa. Denk daar maar eens over na". Kok heeft nog meer frappante uitspraken over de mensheid, zoals: er zijn helaas zoveel wegwerpflessen, middelen bezig. Het heeft niets met kwakzalverij te maken en ook niet met homeopathie. De kruiden die Kok gebruikt voor zijn middelen haalt hij uit de vrije natuur. Van milieuvervuiling heeft hij geen last. „Na de ramp in Tsjernobyl heb ik wetenschappelijk onderzoek laten verrichten of hier ook radioactieve neerslag was terecht gekomen. Niet dus. We zitten hier net aan de goeie kant van de Slufter. Erboven blijft het schoon, om dezelfde reden dat het aan de andere kant vaker regent". wat dichter bij de top wisten te komen. Winnaars van de avond werden Nel Koomen en Arend Dijker met 7097 punten. Al een hele tijd bevindt dit koppel zich in de middenmoot van het klassement. Met drie plaatsen winst staan ze nu op de 14e plaats. Freek en Gerda Veeger scoorden 6904 punten, waarmee zij tweede werden. Langzaam maar zeker stijgen zij naar een hoge positie in het klas sement waarin zij nu op de achtste plaats staan. Met 6827 punten wer den Geri van der Slikke en Jaap Wit te derde. Ook dit koppel bevindt zich op korte afstand van de kopgroep en staat nu op de negende plaats. Bern- hard de Bloois sr. en Bernhard de Bloois jr. zijn de laatste weken goed op dreef. Zij wisten deze keer met 6657 punten als vierde te eindigen. In het klassement zijn ze ook behoor lijk aan het klimmen en staan nu op de zestiende plaats. Met 6560 pun ten werden Bertus en Gerda Ofrein vijfde. Zij handhaven zich hiermee hoog in het klassement. Totaalstand na 64 partijen: 1 R. Caspers-K. van Heerwarden 10400; 2 Echtp. M. Bakelaar 103304; 3. W. Derksen-P. van Heerwaarden 102885; 4. Echtp. J. van Heerwaarden 102661; 5. Fr. Boer-Fr Bos 102225; 6. Echtp. B. Ofrein 102113; 7. F. Halsema-E. Eelman 102024, 8. Echtp F. Vee ger 101567; 9. G. van der Slikke-J. Witte 101100, 10. C Zijm-N. van der Veen 101084. Derde periode na 6 partijen: 1. Echtp. F. Veeger 10202; 2. B. de Bloois-B. de Bloois 10154; 3. G. van der Slikke-J. Witte 10139, 4. Echtp M. Bakelaar 9944; 5. M Boogaard-G. Wnter 9888 De vriendschappelijke wedstrijd tus sen Texel 1 en het in de hoofdklasse KNVB uitkomende WFC uit Wormer- veer is in een verdiend 2-2 gelijkspel geëindigd. Voor Texel was deze wed strijd de laatste test voor de tweede competitiehelft, die aanstaande zon dag start een wedstrijd tegen koplo per LSVV uit Limmen. In de oefenwedstrijd tegen de hoog geplaatste tegenstander startte Texel met Ronald Biesboer op doel en met Ruud Beerling als laatste man. Bart Heerschap en Simon Brand waren af wezig in verband met wintersport. Joost Brouwer schoof daarom door naar het middenveld. Het verzorgd voetballende WFC had in de eerste helft een overwicht; bij de rust keek Texel tegen een 0-2 achterstand aan. Na rust kwam de thuisploeg op karakter en met veel inzet terug tot 2-2. Eerst scoorde Piet Monster 1-2 na goed voorberei dend werk van Joost Brouwer en een kwartier voor tijd bracht Ralph Ko ning na een goede voorzet van Rien Brouwer de ploegen in evenwicht. Belangrijk voor Texel was dat de ploeg eindelijk weer eens karakter toonde en zodoende toch met rede lijk vertrouwen de tweede competi tiehelft tegemoet kan zien. Scheidsrechter van Texel-WFC was Henk de Ruyter, die een goede wed strijd floot. De Sportvissers begonnen het nieu we jaar goed gemutst, in de hoop dat in het komend jaar veel vissen mogen bijten. Aan de IJsdijk kwamen 16 vissers bijeen, waaronder twee jeugdleden. Gezamenlijk waren ze goed voor 251 centimeter vis (13 vis sen). De volgende wedstrijd is op 4 februari van 8.30 tot 10.00 uur bij de Ottersaat. Uitslag: Jeugd: 1 Dolf de Kroon 19 cm, 1 vis; 2. Ste fan Raateland 16 cm, 1 vis. Senioren: 1 Frans Bos 45 cm, 2 vissen; 2. Map van der Zwaag 39 cm, 2 vissen; 3. Albert de Zwart 26 cm, 1 vis.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7