„Teso mag van mij wel openbaar vervoer worden" Vittali verbrijzelt 100% score van Dros Wie is Marijke Palm? Dijkstenen nu bij Maritiem Museum CA/EE COVECO OVERNAME schapen en lammeren BUNNIK NH-kampioenschap zaalvoetballen IEDERE WEEK Gewijzigde verordening subsidies welzijnssector in raadhuis ter inzage Schrijven voor gevangenen Nog plaatsen vrij voor dagje Thialf Volleybaltoernooi Vrijdag 26 januari 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Marijke Palm, als vijfde op de kieslijst van de PvdA-Texel Met hulp van het Waterschap werden de dijkstenen dinsdag in het talud geplaatst. (Foto: Bert Koning) Misschien nog het meest tot zijn eigen verbazing won Rinus Vittali maandagavond in De Lindeboom een voor hem hopeloos staand afgebro ken toreneindspel tegen Jaap Dros, de koploper in de interne competitie van schaakclub En Passant, die tot dat moment nog op een unieke 100%-score kon bogen. Vittali ver telde na afloop nog even met de ge dachte gespeeld te hebben de partij zonder verder te spelen op te geven; hij had de stelling met een aantal medeschakers urenlang geanalyseerd en was tot de conclusie gekomen dat zijn stand verloren was. Dros moest nog even het juiste winstplan vinden, maar die opgave moest voor hem een kleinigheid zijn. Al direct na de hervatting bleek Dros echter met de stelling niet goed raad te weten. Na aanvankelijk enige tal mende zetten gedaan te hebben, die de winst bemoeilijkten raakte hij het goede spoor geheel bijster. Met enke le krachtige zetten bracht Vittali, die de stelling geheel doorgrondde, zijn rivaal in een hopeloze positie. Ont goocheld gaf Dros zich gewonnen: met de overwinning verbrijzelde Vit tali Dros' poging om een seizoen van 100% te maken. Tot troost van de verliezer vertelde Auke Terpstra dat de enige jaren ge leden overleden Jan Hooijberg in de Zondag wordt in sporthal Ons Ge noegen het Noordhollands kampioen schap zaalvoetbal voor B-junioren gehouden. Er doen acht selecties aan mee, waarvan twee van eigen bodem. Het programma en de Poule-indeling: Poule A: West Friesland, Amsterdam, Haarlem en Texel 2. Poule B: Alkmaar, Den Helder, Gro ningen en Texel. 10.30 uur Texel 2-Haarlem 10.52 uur Alkmaar-Den Helder 11.14 uur Amsterdam-West Friesland 11.36 uur Groningen-Texel 11.58 uur Haarlem-West Friesland 12.20 uur Den Helder-Groningen 12.42 uur Amsterdam-Texel 2 13.04 uur Texel-Alkmaar 13.26 uur West Friesland-Texel 2 13.48 uur Den Helder-Texel 14.10 uur Haarlem-Amsterdam 14.32 uur Groningen-Alkmaar prille jaren van de Texelse schaakclub er éénmaal in geslaagd was een ge heel seizoen tot aan de laatste ronde ongeslagen te blijven met louter over winningen. Die laatste partij was een formaliteit: Hooyberg speelde tegen de hekkesluiter van de competitie en zou die avond voor een unieke pres tatie gaan zorgen. Maar zover kwam het niet. Van alle goede geesten ver laten knoeide Hooyberg er in zijn ze nuwen op los en riep tenslotte de vernietiging over zich af, waarna hij beschaamd en teleurgesteld de speel zaal uitvluchtte. Zó dramatisch ging het er maandagavond niet toe, maar aan alles was te zien dat de koploper een enorme poeier had moeten in casseren. Lelijk afgetroefd Frans Eijgenraam en Piet Cornelissen besloten een gelijkwaardig verlopen duel met een eindspel waarin beide partijen zeven pionnen en een paard over hadden. Het zag er zeer remise achtig uit maar de dit seizoen sterk spelende Eijgenraam troefde Cornelis sen lelijk af: een behendig gecreëerde vrijpion bracht hem de winst. Met een serie nuchtere zetten ving Ferry van Tatenhoven het aanvallende spel op van Henk Tuinema, die daarvoor twee pionnen offerde. Inderdaad wist Tuinema enkele dreigingen op het bord te brengen maar gezien het ma teriaal dat hij had geïnvesteerd bleken die toch te onschuldig. Van Tatenho ven wikkelde af naar een vier toren eindspel en won gemakkelijk. Kees Kistenmaker ging door het oog van een naald tegen Thijs Witte. In het middenspel won Witte de kwaliteit en dat materiële plus had hem zeker de overwinning moeten brengen. Hij begon echter te schutteren en de in het nauw gedreven Kistenmaker greep onmiddellijk zijn kans. Na nóg een fout van Witte zette Kistenmaker een winnende aanval in. Uitslagen: R Vittali-J. Dros 1-0; T. van Lingen-W. Hoek man 1-0; P Cornelisse-F Eijgenraam 0-1; A. Terpstra-J. Dros 0-1; E. de Visser-D. Hoekman 0-1; G. Zoetelief-M. Birkenhager 1-0; N. van Heeringen-K. Bruining 0-1; F van Tatenhove-H. Tuinema 1-0; T. Drevel-R. Riegman 0-1, W. v. d Rijke-W. Pranger 0-1; H. Broekema-R. Vittali 0-1; P. Eelman-D. Leegwater 0-1. Opgave bij E. B Hin, telefoon 02220 - 15598 treffende landschap en milieu. „In Groningen was dat helemaal niet zo. Het is echter jammer dat bepaalde onderwerpen over het duingebied kennelijk überhaupt niet meer bespreekbaar zijn". Ze vindt het „Rondje Texel" dat de PvdA-leden jaarlijks op het eiland houden belang rijk. „Dan ondervind je aan den lijve wat ergens speelt. Ik trek er ook wel zelf op uit om iets uit te zoeken". B en W hebben voorstellen gedaan om de subsidieverordening „speci fiek welzijn gemeente Texel" te wij zigen. De ontwerp-verordening, die op tal van verenigingen en instellin gen van toepassing is, ligt compleet met de voorgestelde wijzigingen mo menteel ter inzage in het gemeente huis. Tot 16 februari is het voor belanghebbenden mogelijk schrifte lijk commentaar te leveren, gericht aan het college van B en W. Belang rijkste nieuwtje is het toepassen van zogeheten „raamsubsidies". Instellingen met een raamsubsidie mogen geheel zelf uitmaken hoe de subsidiegelden worden aangewend. Eventuele tekortkomingen zullen ech ter niet worden aangevuld. Aan de ene kant dus geen betutteling van gemeentezijde over de besteding van gelden, aan de andere kant een ge heel eigen verantwoordelijkheid van degenen die de subsidie ontvangen. B en W zien voorts als voordeel dat de automatische groei van subsidie bedragen op deze wijze wordt afge schaft. Eventuele tekorten zullen voortaan door de instelling zelf -door te bezuinigen op andere zaken- moe ten worden gedekt. „Zo worden in stellingen gedwongen om zorgvuldig om te blijven gaan met ter beschik king gestelde overheidsgelden", aldus B en W. Het raamsubsidiebedrag wordt ineens ontvangen, zonder verdere voorwaar den. Dit bedrag komt overeen met het verleende subsidiebedrag over 1989, waarvan slechts kan worden afgeweken op basis van overtuigende argumenten en met instemming van het zogeheten „subsidie adviesorgaan" (onafhankelijke com missie die advies uitbrengt aan de gemeente over het al dan niet hono reren van subsidie-aanvragen). De volgende instellingen zullen vol gens het wijzigingsvoorstel een raam subsidie krijgen uitgekeerd: de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (inclusief de aangesloten secties), de dorpshuizen (met ingang van 1 ja nuari j.l.), de Stichting Openbare Bi bliotheek, de Stichting Texelse Sportraad, de Stichting Welzijn Oude ren Texel, de Stichting Texels Mu seum en de Stichting Agrarisch Museum. In maart zal de ontwerp-verordening inclusief ingediende bezwaren wor den besproken door de raadscommis sie voor welzijnsbeleid en vervolgens in april door de gemeenteraad. Als al le wijzigingen worden doorgevoerd, zal van een aanzienlijke vereenvoudi ging van de huidige subsidieverorde ning sprake zijn, aldus B en W. De nieuwe gewijzigde verordening is be doeld voor aan te vragen subsidies voor 1991. Sociologe, bloembollenkweekster, moeder en als vijfde geplaatst op de kieslijst van de PvdA-afdeling Texel. Dat is de 43-jarige Marijke Palm, sinds 1980 woonachtig op Texel. Ze heeft een duidelijke mening over bepaalde politieke zaken op Texel. „Ik wil me sterk maken voor het Kinderdagverblijf in Ou- deschild. En je loopt hier altijd weer tegen Teso op, wat betreft tarieven en voorzieningen voor ouderen. Als gemeente krijg je ar daar moeilijk invloed op. Van mij mag de boot openbaar vervoer worden. Dat staat trouwens ook in het verkiezingsprogramma van de PvdA". Marijke Palm is geboren in Apel- ~~doorn. Ze studeerde sociologie in —■Groningen. „Ja ik ben doctorandus, ^maar ik loop niet graag met die titel R koop". Keven jaar lang werkte Marijke bij de gfead voor Maatschappelijke Dienst- terlening in Drente. Deze instelling ■feördineert het maatschappelijk yyerk. Daarna werd ze Provinciaal Energie Coördinatrice in Friesland. Deze functie bestond nog niet toen Marijke ermee begon. „Eind jaren ze ventig werd energiebesparing belang rijk. Met name in Friesland werd er Veel aan gedaan. Ik werkte als enige Wouw tussen allemaal mannen. Ik heb de functie zelf helemaal vanaf de grond moeten opzetten". Samen verder Haar werk speelde zich af in Leeu warden, hoewel Marijke nog in Gro ningen woonde In de Friese hoofdstad leerde ze Texelaar Nico Bakker kennen. „Toen we besloten samen verder te gaan ben ik naar De Texelse werkgroep van Amnesty International heeft voor het januari nummer van Wordt Vervolgd, het maandblad van Amnesty voorbeeld brieven gemaakt over Harris Okong'o Arara, die in 1988 in Kenia tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het in bezit hebben van opruiende publictaie's. Verder voor Syyid Tahir Akshiminy uit Saoedi- Arabië, die sinds juni 1989 zonder aanklacht wordt vastgehouden en voor Elizardo Sanchez Santa Cruz die op Cuba een gevangenisstraf van twee jaar uitzit voor het in het open baar verdedigen van de mensenrech ten. De brieven worden gepubliceerd in het maandblad van Amnesty Interna tional en kunnen gewoon worden jsvergeschreven. Mensen die maande lijks kosteloos voorbeeldbrieven willen ontvangen, kunnen zich daarvoor yyenden tot de volgende adressen: Hilda Afman, Klif 31, Den Hoorn, te lefoon 19533; Lenie Bremer, Kot- terstraat 21, Oosterend, telefoon 18672; Ria Visch, Trompstraat 15, Oudeschild, telefoon 13968; Willy Plug, Vloedlijn 28, Den Burg, telefoon 12625. Het is nog mogelijk om mee te gaan met de gezamenlijke busreis naar het overdekte ijsstadion „Thialf" in Hee fenveen, waar een dagje schaatsen op het programma staat. De Texelse iUsbond biedt ieder die zin heeft, de mogelijkheid om tegen een totaalprijs van f25,- (boot, bus en entree) deel te nemen. Voor opgave en informatie: Martin Visser (tel. 12488) of Wieb van der Berg (tel. 18243). Texel gekomen. Ik ben voor 50 pro cent blijven werken in Friesland en was dus drie dagen per week weg. Dan sliep ik bij een vriendin. Maar dat viel toch allemaal niet mee". Marijke en Nico kregen inmiddels een zoon en een dochtertje. „Ik ben nog enige tijd blijven werken. Dat kon, omdat Nico hen meenam naar zijn werk (een bollenbedrijf bij zijn broer in Spang-red.). Het was wel even wennen voor me, maar het scheelde een stuk dat ik wist dat ze bij hém waren, bij één van de ouders". „Stink-lelies" Marijke vond dat ze haar baan toch niet meer zo goed kon uitbouwen als ze had gewild en besloot ermee te stoppen in 1985. Ze ging echter me teen deel uitmaken van een maat schap met haar man. „Er viel natuurlijk een salaris weg, dus moesten we dat anders opvangen. We besloten het bollenbedrijf uit te breiden. We hebben nu een schuur achter Madura en twaalf bunder land, waar we Fritillarias oftewel „stink-lelies" verbouwen". Ze moest erg wennen aan haar nieu we werkzaamheden die meer sei zoensgebonden zijn. De leliesoort waar zij zich in hebben gespeciali seerd, brengt vooral in de zomer maanden een hoop arbeid met zich mee. „Het is ook lichamelijk aanpak ken geblazen. Ik lig op m'n knieën in de modder tijdens het rooien en rij op de tractor. Het is letterlijk heel aards". Politiek Sinds haar studententijd is Marijke actief lid van de PvdA. Eenmaal op Texel werd ze gelijk in het bestuur De fraai bewerkte dijkstenen. waar over de afgelopen jaren het nodige is geschreven, zijn eindelijk op een de finitieve plaats van bestemming aan gebracht. Dinsdag werden de stenen door het Waterschap Texel geplaatst in het dijktalud voor het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. De stenen kwamen indertijd bij de dijkverzwaring ter hoogte van Oude schild naar boven en werden toen (bij vergissing) aan de gemeente Vlieland geschonken, omdat men vermoedde dat zij afkomstig waren uit het door een overstroming verwoeste West- Vlieland. Na herhaalde verzoeken van het Texelse gemeentebestuur werden de stenen in januari vorig jaar overge dragen aan Texel, waar zij werden opgeslagen onder beheer van het Waterschap. Het bestuur van het Waterschap besloot uiteindelijk het verzoek van het Maritiem- en Juttersmuseum te honoreren en de stenen een plaats te van de plaatselijke afdeling opgeno men. „Ik had natuurlijk al veel erva ring opgedaan in de politiek. In Groningen deed ik veel wijkwerk. Daar had ik een soort ombudsfunctie. Mensen belden me als hen iets dwars zat". Ze vind zichzelf milder geworden in de loop der jaren. „Vroeger was ik veel radikaler. Als je praat over een linker en een rechtervleugel binnen de PvdA, dan zit ik ergens in het midden. En ik zal je vertellen, je wordt pas echt milder als je kinderen krijgt". Marijke vindt het geen probleem dat ze op Texel pas als vijfde op de kieslijst staat. „Gré Zegers is een uit stekende keuze voor die tweede plaats. Ze is een echte Texelse en bo vendien woont ze in een buitendorp. Trouwens, als de PvdA vijf zetels krijgt bij de komende verkiezingen, dan komen er twee goede vrouwen in de raad!" Combineren Het combineren van haar werkzaam heden voor het bollenbedrijf met een eventueel raadslidschap lijkt haar geen probleem. „Het werk in de bol len is erg seizoensgebonden. Juist als ik het zomers daarmee druk heb, staat de politiek op een wat lager pitje, door alle vakanties. Nico neemt bepaalde zaken over als ik weg moet. Dat is bij ons altijd al zo geweest". Politieke zaken waar haar aandacht met name naar uitgaan zijn milieu, emancipatie en werkgelegenheid. „Ik volg momenteel een cursus economi sche vorming voor agrarische vrou wen. Dat gaat over bedrijfsmanagement. Het blijkt dat veel vrouwen in bedrijven te boek staan als medewerkers, terwijl ze minstens zoveel doen als hun man. Eén van de deelneemsters zei het treffend: als mijn man een rondje om het bedrijf loopt is hij aan het inspec teren, als ik het doe loop ik mijn tijd te verlummelen. Kijk, die mentaliteit moet veranderen". Marijke is al een paar jaar voorzitster van het fractieberaad. „Daardoor ben ik betrokken bij alle zaken die in de raad aan de orde komen". Het valt haar op dat op Texel agrariërs zo dui delijk stelling nemen over zaken be geven in het talud voor het museum. Op die plaats zijn de stenen voor een groot publiek zichtbaar en kan goed duidelijk worden gemaakt welke rol zij in de Texelse dijkverzwaring heb ben gespeeld. Licht van Troost Bij het plaatsen van de dijkstenen is ruimte opengelaten voor het zoge noemde Licht van Troost. Dit lichtba ken, oorspronkelijk de vuurtoren van Rottum, stond jarenlang op de dijk van het Molwerk bij Den Hoorn. On geveer tien jaar geleden werd het daar verwijderd, en vervangen door een moderner lichtbaken. De gebroe ders Klaas en Jan Uitgeest wisten de toren te bemachtigen, juist voor deze van het eiland zou worden verwij derd. In de komende maanden zal ook het Licht van Troost waarschijn lijk een plaats krijgen voor het Mari tiem Museum. Dit hangt echter nog op enkele financiële bezwaren. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat. Wilsterstraat. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). In sporthal Ons Genoegen wordt za terdag een groot volleybaltoernooi gehouden op initiatief van Cocky's Kapsalon en Leydekkers. Er doen zes heren en twaalf damesteams mee, die elkaar ontmoeten in sets van 18 minuten. De eerste wedstrijd begint om 18.15 uur en de laatste wedstrijd is om ongeveer 23.00 uur afgelopen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5