Onbekend wrak blijkt Duitse Tanker AIDS OVER jOPEjp Hondenclub Texel Boys houdt feest en oefenwedstrijd UIT HET ARCHIEF VAN KLAAS UITGEEST Wrakken register Eilandcompetitie volleybal Armeense volksdansen in „De Ferrever" Basketballwinst voor Dikke Mik Joop Noom eerste in mencompetitie M.S.T. Programma VRAGEN 06-022 2220 1 Vrijdag 26 januari 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ii Hondenbezitters die wel eens iets anders met hun dier willen doen dan de traditionele „uitlaatrondjes", wor den nogmaals gewezen op het be staan van de Hondenclub Texel, die zich bezighoudt met het africhten van honden. Het africhten zoals dat bij de Hon denclub gebeurt, is iets heel anders dan een opleiding tot politiehond. Weliswaar maakt naast speuren en appèl, het manwerk deel uit van de opleiding, maar dat wordt op speelse wijze gedaan. Het is niet de bedoe ling van de club om de hond agres sief te maken. Eerder is het tegendeel het geval, want de africh ting heeft tot doel dat baas en hond beter kunnen samenwerken. Naast het internationaal erkende IPO- examen, zijn er nog andere erkende diploma's te verkrijgen. Zo zijn er on der anderen de diploma's Verkeersze- kere hond. Speurhond, en Uithoudingsvermogen. Buitendien or ganiseert de Hondenclub jaarlijks een onderlinge wedstrijd, waar ook met aangepaste programma's wordt ge werkt, zodat iedereen kan meedoen. Op deze manier kan ook degene die zijn hond alleen maar gehoorzaam heid wil bijbrengen, ergens naar toe werken. Dankzij de medewerking van Staats bosbeheer beschikt de Hondenclub over een fraai eigen terrein aan de Rozendijk bij het huisje „Rien sans peine". Voor het speurwerk wordt gebruik gemaakt van de weilanden bij Atlas en Donatus aan de Hoorn- derweg. Behalve de kleine rassen zijn alle honden welkom. Geïnteresseer den kunnen altijd langskomen. De Voetbalvereniging Texelse Boys heeft aanstaande weekend twee activitei ten op het eigen terrein. Eerst is er zaterdagavond het jaarlijkse „Boys- feest", vanaf 20.00 uur in de kanti ne. Welkom zijn in het bijzonder (ere-)leden en donateurs van Texelse Boys en z.v.v. Casino, en verder ieder die de vereniging een warm hart toe draagt. De volgende dag wordt er ge voetbald. Texelse Boys 1 speelt dan een oefenwedstrijd tegen het een klasse hoger spelende De Koog 1, als een laatste test voordat de competi tie wordt hervat. m.s Weissenburg, nog in ongeschonden staat. Op ongeveer twee zeemijlen in het westnoordwesten van de Eierlandse vuurtoren ligt een veel besproken wrak uit de tweede Wereldoorlog. «Een cirkeltje met nummer 48 op de wrakkenkaart van Rijkswaterstaat geeft de juiste plaats aan. In het bij- behorende register is vermeld dat dit cirkeltje het wrak van een onbekend Noors schip betreft. Velen hebben zich in de loop der tijd I afgevraagd wélk schip dat dan wel mag zijn. Zo ook Klaas Uitgeest. Eind vorig jaar werd Uitgeest benaderd door een vriend op Terschelling. Deze ^man, Hille van Dieren, heeft evenals Uitgeest als hobby het ontrafelen van gegevens betreffende scheepsstran- dingen. Van Dieren tipte Klaas Uit geest dat er in Duitsland een boek bestaat waarin de scheepsramp met het onbekende Noorse schip wordt behandeld. Om aan dat boek te komen nam Uit geest de tekenaar Siegfried Kauz in de arm. Daar Kauz, met zijn 'Texelse tekeningen' regelmatig in het ge meentehuis exposeert en hier dus vaak is, was dit niet zo'n probleem. Kauz beloofde zijn best te zullen doen om het boek te vinden. Na een paar maanden werd 'Tanker und Versorger der Deutschen Flot- te'van Jung, Maass en Wenzel bij Uitgeest in de Koog bezorgd. Ovatella In 1939 gaf Anglo Saxon Oil in Lon den de Deense werf Staal Skys in Odense opdracht voor de bouw van een tanker genaamd „Ovatella". Dit schip moest een bruto tonnage van 6313 ton bij een lenge van 131 me ter krijgen. De voortstuwing zou be staan uit een Werkspoor motor van 3000 APK. (vermogen op de as). Op acht oktober 1940 namen de oprukkende Duitse troepen het in aanbouw zijnde schip in beslag. Ver volgens gaf de bezetter de werf op dracht de tanker af te bouwen. Op 28 April 1941 werd ze in Duitse dienst gesteld en „Weissenburg" gedoopt. Bombardement Eind November van dat zelfde jaar was het slechts tweeëneenhalf jaar oude schip vertrokken uit Cuxhaven. De lading dieselolie was bestemd voor Rotterdam. Twee dagen na ver trek werd het konvooi waarin de tan ker voer door Engelse duikbommerwerpers aangevallen. De Weissenburg werd door een aantal bommen geraakt en zwaar bescha digd. Al voor f48.- per dag even ertussenuit knijpen in je eigen Huur-Opel. Waar u ook heen wilt. Happy Rent wi|sru de weg In zo'n comfortabele luxe Huur-Opel Het openbaar vervoer is duurder, kijkt u maar. I Enkele jaren geleden werd in een arti kel in de Texelse Courant vermeld dat de Engelse piloten slechts voor de boeg geschoten zouden hebben. Met het door V I raketten bestookte Lon den in het achterhoofd zal er in de mentaliteit der RAF piloten zeker geen ruimte voor een 'faire'manier van oorlog voeren zijn geweest. Waarschijnlijk heeft de bemanning, in een poging om het schip en de la ding te redden, haar aan de grond proberen te zetten. Tijdens deze reddingspoging heeft de Weissenburg een ander, gedeeltelijk boven water stekend, wrak geraakt. Over dit wrak is niet meer bekend dan dat het een klein schip betreft. Als gevolg van deze 'aanvaring' moet de tanker onder de waterlijn lek zijn geraakt. Het voorschip had reeds de gezochte droogte bereikt. Door haar diepgang van 7.80 meter én de, door de aanvaring afgenomen, snelheid kwam de Weissenburg niet verder. Zwaar over bakboord hellend is het achterschip in de geul naast de zand bank weggezonken. Het boven water uitstekende voorschip is tot op heden nog regelmatig zichtbaar. De zelf door oorlogsgeweld vergane tanker zou op haar beurt nog verscheidene anderen, als prooi te pakken nemen. Rubberboot Ongeveer veertien dagen na de stran ding hebben de Duitsers een poging gedaan de Weissenburg te bereiken. Hiervoor werd een rubberboot uitge rust, waarmee zeven mensen vertrok ken. Door onbekende oorzaak is deze boot zoek geraakt. Het lijkt aanneme lijk dat iemand van de bemanning de wal heeft weten te bereiken. De Duit se Weermacht heeft op twee decem ber opdracht gegeven tot een zoekactie met de Texelse redding boot. De volgende dag werd ook de red dingboot van Den Helder ingescha keld. Ook op drie december is men nog met de Joan Hodshon aan het zoeken geweest. Alles echter zonder resultaat. Het rapport van de Helder- De tanker helt zwaar over en is zinkende voor de kust van Texel. se reddingboot spreekt over vijf om gekomen mensen en twee geredden. Op Texel praat men over zes doden. Of er wérkelijk doden te betreuren waren staat nog steeds niet vast. De mogelijkheid bestaat dat deze men sen door een ander vaartuig zijn op gepikt. De juiste reden voor het uitvaren van de rubberboot is ook nog onduidelijk, hoewel: tijdens de zoekactie van de 'Dorus Rijkers' kreeg schipper Bot de opdracht langszij 'een gebroken stoomschip te gaan liggen'. Waar schijnlijk is dit de Weissenburg ge- Maar een klein deel van de Weissenburg is zichtbaar gebleven Het werd zefls al eens voor een walvis aangezien. gerete was het volgende slachtoffer. Op 28 april 1985 raakte zij datzelfde wrak en dreef met een groot gat in haar huid het Eierlandse gat in. Het lijkt of de Weissenburg met enige spot de plek van haar graf heeft uit gezocht. Op de wrakkenkaart wordt deze plaats 'dwars in de weg' ge noemd. De indentiteit van het wrak, dat eens zelfs voor een walvis werd aangezien, is inmiddels bekend. Veel vragen blijven voorlopig echter nog onbeantwoord. Eén hiervan is het lot van de minimaal 45 bemanningsleden van de tanker. Hopelijk geeft de hob by van Klaas Uitgeest hierop nog eens uitsluitsel. die weest. Een Kriegsmarine officier, bij Bot aan boord was, is op dat stoomschip geweest. Hij kwam terug met een paar 'belangrijke stukken materiaal' die naar Den Helder zijn gebracht. Zou dit ook het doel van de rubberboottocht zijn geweest?. Slachtoffers Op negen augustus 1984 kwam de thuisstomende Relinquenda HD 99 op het wrak van de Weissenburg te recht. De lek gestoten kotter wist het Marsdiep nog te bereiken voor ze zonk. De Deense kotter Hanna Mar- INO. ''o Wrak no. *f8 Naam Onbekend Nationaliteit: Noors Positie In Tonnage: Afmetingen 53°11 '51" BRT. NB/i+°i+81 14" OL. Aantal Schip Lading v« Bouwjaar: Adressen lengte breedte: holte laadruimen tussendekken: soort: tankboot NRT. dw voor diepgang achter: ort: olie rz. bij: rederij eigenaar gezagvoerder Gevaar of hinder voor: Urgentie nr.: Onderzoek: Contróle: R.iV.S.1951 Omhooggevaren op: Gezonken: nov, 194} Diepte omliggende bodemq.^ m-NAP. Hoogste punt schip: 0.7 m +NAP. Slagzij: °BB °SB B. a. Z. nr.: Wrakboel gelegd: Opgeruimd tot: in 1951 door Fa.Kroos,Oosterhe^ Correspondentie map nr.: Happy Rekt OPEL DEALER GARAGE RENTENAAR Oosterend 02220 - 18227 Verdere gegevens:Na stranding in tweëan gebroken. Achterschip onder water verdwenen. Voorschip ligt nog gedeeltelijk boven G.i...'. 1962). De gegevens zoals vermeld in het wrakkenregister van Rijkswaterstaat. Dinsdag 30 januari 1990: Veld A, mannen: 18.30 Paal 9-Bremakker 2 Haarstudio 19.12 Eelman-Haarstudio Bremakker 2 19.54 V.d. Woude-Graaf Sp. Eelman 20.43 Kobeko-Versluis V.d. Woude 21.30 Autocentrale-RWS Versluis 22.18 Bremak. 1-Music S Autocent. Veld B: Vrouwen en gemengd: 18.30 Vissers bouw-DA SC Texel 19.12 Meermarkt- SC Texel ASC 19.54 Wiersma-ASC Meermarkt 20.43 Euroase-St. Jan Robomix 21.30 Bestruur-Moerbeek M Stoepa Veld C Vrouwen: 18.30 Ass. Bremer-Rival Rentenaar 19.12 Cocky's-Rentenaar Rival 19.54 Leydekkers-Klif Westerlaken 20.43 Westerlaken-7 Prov. Mantje 21.30 Mantje Sport-Question W+W 22.19 Sportshop-W+W Question Wedstrijdleiding: Rinus en Ilse, tel 13805 Uislagen dinsdag 23 januari: Haarstudio-Bremakker 1-2; DGM-Teso 3-0; Texelse Autocentrale-Eelman 3-0; Amrobank- Graaf Spuiterij 1-2; BCT Sportshop-Paal 9 2-1, Kobeko-De Krim 0-3, Stuc v.d. Woude-Gr. Slock 1-2; Music Shop-Cocky's Kapsalon 3-0; Westerlaken-Leijdekkers 3-0; Visser bouw- Taveerne 2-1, Cocky's-DA 0-3; Meermarkt-SC Texel 2-1; Ass Bremer-De Krim 3-0; De Verfbus-7 Provinciën 1-2; Sportshop-Klif 23 3-0; Moerbeek-Stoepa 0-3; NBC-St. Jan 1-2; Euroase-12 Balcken 0-3. Zondag komt Tineke van Geel op ver zoek van de Volksdansgroep Texel Ar meense volksdansen aanleren in „De Ferrever". Tineke van Geel heeft diverse studie reizen gemaakt naar Armenië; de laatste keer gedurende ruim vier maanden. Ook heeft ze onderzoek gedaan bij de Armeense gemeen schappen in de Verenigde Staten. Hieruit bleek onder andere dat de Ar meense dansen die nog in Amerika gedanst worden minder aan verande ring onderhevig zijn dan die in Arme nië. Armeense dansen en muziek lijken vaak op die uit Georgië. Dit is geen wonder: het zijn buurlanden. De dansleseen beginnen zondag om 12.30 uur, duren tot 16.30 uur en kosten ƒ15,— per persoon. Voor inlichtingen: Wim de Bruin, tele foon 14019 en Wilma Eelman, tele foon 13583. club is op dinsdag vanaf 19.00 uur en op zondag vanaf 10.00 uur bijeen aan de Rozendijk. Na 3 februari is het in plaats van zondag op zater dagmorgen. Voor nadere inlichtingen kan ook contact worden opgenomen met Marius Banda, Kogerstraat 62, Den Burg (telefoon 13876), of met Bart Bos, Wintergroen 6, De Koog (telefoon 17689). Voor de eilandcompetitie basketball werden vrijdag vier wedstrijden gespeeld. Als eerste verschenen Moerbeek en Datamarkt op het veld. Had Moerbeek de week ervoor nog aan een overwinning kunnen ruiken, tegen het sterke Datamarkt maakte men geen schijn van kans. De wedstrijd tussen beide ploegen was een uitgemaakte zaak. Data markt won met 32-10. Vervolgens traden Sportshop en S1-Gollards in het strijdperk. Deze teams waren behoorlijk aan elkaar gewaagd. Het werd een gezellige, sportieve wedstrijd, waarin de Gol- lards pas in de tweede helft goed op dreef kwam. Sportshop ging ten on der in 14-24. De derde wedstrijd van de avond speelde zich af tussen De Twaalf Balcken en de Dikke Mik. Het eerste team zoekt nog steeds naar enkele vaste spelers. Door een groot verloop onder de teamleden raakt men niet op elkaar ingespeeld. Dikke Mik, ge- coachd door Hans van der Geest, draait lekker. Dat bleek ook uit de eindcijfers. Dikke Mik won riant met 58-18. De laatste wedstrijd was van Tasiel en Vespertina. De spelers van Vespertina doen het steeds beter. Het was een tamelijk harde wed strijd, waarbij zelfs iemand van het veld werd gestuurd. Toch viel er geen onsportiviteit te bespeuren. Tasiel ging met de winst naar huis: 22-16. Programma vrijdag: 20,30-21.00 Paracentrum-Vespertina (scheidsrechter Tasiel) 21.00-21.30 Datamarkt-Tasiel (Vesper tina) 21.30-22.00 Twaalf Balcken- Sportshop (Datamarkt) 22.00-22.30 Moerbeek-Gollards (Twaalf Balcken) In de mencompetitie om de Jaap de Graaf-bokaal heeft Joop Noom zon dag in manege Akenburg een eerste plaats gehaald met een puntentotaal van 195. Er was minder publieke be langstelling dan de vorige keer. Jury van de mencompetitie waren de heren Dijke en Huitema. Na afloop richtte Dijke zich tot de deelnemers met enige adviezen. Voor beginnelin gen is de proef die wordt gevraagd te zwaar. Meeste koetsiers waren té vriendelijk voor hun paard en lieten het dier teveel zelf beslissen. „Na tuurlijk moet u uw paard behandelen, zoals u zelf wilt worden behandeld, maar men mag wel iets brutaler rij den", aldus het jurylid. Hij wees erop dat de zweep uit de vrije hand moet worden gebruikt. De volgende wedstrijd in de serie is op zondag 18 februari om 13.30 uur. De uitslag: Dressuur: 1. Joop Noom 100 pt., 2. Piet Daalder 96 pt., 3. Henk van Sla geren 89 pt., 4. Piet Beers 88 pt., 5. Kees Timmer 86 pt„ 6. Irmgard See- gers 83 pt., 7. ex aequo Kees Make laar en Carlo Witte 81 pt. Vaardigheid: 1. Irmgard Seegers 0 ft., 2. Joop Noom 1,75 ft., 3. Carlo Wit te 3,25 ft., 4 ex aequo Dirk van der Sande, Henk van Slageren en Piet Daalder 5 ft. Totaal: 1. Joop Noom 195 pt., 2. Piet Daalder 180 pt., 3. ex aequo Irmgard Seegers en Henk van Slageren 175 pt., 5. Carlo Witte 160 pt. Volleybal Zaterdag Sporthal 12.30 u. 12.30 u. 12.30 u. 13.30 u. 13.30 u. 13.30 u. 15.00 u. 15.00 u. 15.00 u. Sporthal 16.30 u. 27 januari: Ons Genoegen, Den Burg: Tevoko-SVN 1 (j-B) Tevoko-Harpoen 1 (m-B) Tevoko-Polisport 1 (m-C) Tevoko 1-Polisport 2 (h) Tevoko 2-Tevoko 1 (d) Tevoko 3-Juvoc 3 (d) Tevoko 3-WSOV 1 (h) Tevoko 2-Juvoc 4 (h) Smash'68 1-Juvoc 2 (d) Quelderduin, Den Helder: Seahawks 3-Smash'68 2 (dl MgruisótAIDS-mkiijn Lindrlijke hulp- en informatietelefoon Rerrilhur opv'Tri.dxge n v»n 14 00 tot 22 00 uut

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7