Ramen lappen en héél veel dakpannen leggen Texel, de dag na de orkaan: INSDAG 30 JANUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het dennenbos schuin ,De Rovershut' veranderde in een troosteloos Texel ging vrijdag massaal het dak op. Hier worden de dakpannen van ,,Toxla weer recht ge legd Let op de naar beneden getuimelde schoorsteen op de voorgrond. Thijssen, die zich vol lof toonde over het snelle optreden van de brand weer: „In totaal is vandaag ongeveer acht kuub dakleer afgevoerd. Over de precieze schade kan ik weinig zeg gen. Er kan best méér moeten wor den vervangen dan op het eerste gezicht lijkt. Over geluk hadden we overigens niet te klagen. Het is een wonder dat de auto's die op de par keerplaats stonden niet door de rond vliegende brokstukken zijn geraakt." Triest In De Cocksdorp stond de schuur van Theo Eilander er nog steeds triest bij. De boten in de schuur wa ren verplaatst, zodat ze niet meer on der het ingestorte dak stonden. Onvoorstelbaar dat zo'n gezond ogende, nieuwe schuur heeft kunnen bezwijken. Inmiddels was het laagwater, maar in de haven van Oudeschild stond het water nog altijd hoog. Plassen op de kade herinnerden eraan dat de haven 's ochtends blank had gestaan. Bij het verlaten van het haventerrein za gen we mensen bezig op het dak van een pand van Van Boven. De schoorsteen was er ten onder ge gaan in het stormgeweld. In Den Hoorn stonden in de Her enstraat en op Klif opvallend veel ladders tegen de dakgoot. De dak pannen waren in deze buurt bepaald niet gespaard gebleven. Terug in Den Burg drong opeens het besef door hoe vuil de autoramen eigenlijk waren. Toen ook hadden we in de gaten hoeveel mensen onder weg hun auto aan het schoonspuiten waren of de ramen lapten. Een vrouw die we hierover aanspraken: „Verschrikkelijk, het is puur zout wat tegen de ramen kleeft." Op zulke momenten weet je weer dat je aan de kust woont. verzamelde tevens de naar beneden gestorte betonplaten van de oude af rit. Twee mensen met metaaldetectors zochten de bodem onder de hoge, steile duinwanden koortsachtig af. De opbrengst van beide „goudzoekers" was nihil. „Dat komt omdat het wa ter te hoog staat. Als het strand bre der is, kun je meer in de richting van de waterlijn zoeken. Wellicht is het een en ander met het verloren gega- ne duinzand meegesleept", aldus één van hen. Op het dak Hoe zou „Juliana" er bijliggen na de donderdagavond, toen brandweer en politie te hulp schoten in de strijd te gen de losgewaaide dakbedekking en rondvliegende tegels? Beheerder Pie- ter Thijssen nam ons mee naar het dak, waar nog altijd een vervaarlijk harde wind staat. „Zet je schrap!" was wel het minste advies in deze situatie Medewerkers van verschei dene Texelse bedrijven legde her en der in het gebouw noodverbanden aan. Op het dak waren mensen van IBS bezig met het provisorisch vast zetten van de rookventilatoren, waar van er de voorgaande nacht drie waren stukgewaaid. Ook repareerden ze hier en daar kapotte stukjes dak bedekking. In de zuidwesthoek van het dak was naar schatting een klei ne twintig vierkante meter dakleer van het beton afgescheurd, ondanks de vele tegels die er ter verzwaring oplagen. Die tegels waren donder dagavond door de orkaan van hun plaats getild en veranderden in onbe rekenbare projectielen. Een glazen dakkoepel in de buurt was hierdoor zwaar beschadigd, terwijl elders in het gebouw vallende tegels eveneens voor glasschade hadden gezorgd. De ontstane gaten werden vrijdag met zeil wind- en waterdicht ge maakt. In vergelijking met de rest van het land is Texel er genadig vanaf gekomen. De orkaan van afgelopen donderdag liet op het eiland geen spoor na van door bomen geplette auto's, geen gewonden of erger, geen gekantelde vrachtwagens en geen rondvliegende bouwmaterialen. De ingestorte schuur van Theo Eilander en de gedeeltelijk losgerukte dakbedekking van appartementenhotel Juli ana, waarvan we in de TC3 al melding maakten, waren de er nstigste schadegevallen. Wie op vrijdag een rondje over Texel maakte, kon vooral veel „klein leed" ontdekken: kapotgewaaide schuttingen, verwaaide boomsingels en vooral veel, héél veel los- gerammelde dakpannen. Een andere constatering was dat de na tuur veruit het zwaarst was getroffen. In het bos lagen honderden bomen plat en -hoewel de wind uit het zuidwesten blies toen de orkaan op zijn hevigst was- de kustafslag was aan zienlijk. van Juliana Links het opengescheurde dak en een kapotgewaaide rookventilator. tra uitzendingen waren niet meer no dig. Radio Texel bewees donderdag andermaal haar bestaansrecht. Voor de microfoon werden diverse mensen uitgenodigd die nuttige mededelingen over de situatie zouden kunnen doen. Onder anderen waren brandweercom mandant Henk Groote, burgemeester Ton Schipper, Leo Visser van de sleepboot en Jan Bloem van Teso te horen. „Dit is heel leuk radio maken. Heel direct: op vragen kan direct een antwoord worden gegeven. Zo zie je dat de radio in noodsituaties een ge weldig goed medium is", aldus een programmamaakster. Schoorsteen Voldoende informatie, tijd om in de auto te stappen. We gingen op weg naar de Dennen, waar men mogelijk nog bezig was om omgevallen den nenbomen van de weg te slepen. On derweg zagen we al snel een ernstig beschadigd dak. Op het huis van de familie Poster aan de Kogerstraat ontbraken vele dakpannen en resteer de van de schoorsteen slechts de eerste metsellaag. In de steeg naast de woning lag de rest: een hoop puin waaruit een verfrommelde t.v.- antenne stak. Buiten Den Burg gekomen trok het dak van „Texla" sterk de aandacht. Het fel-oranje dak was veranderd in een soort lappendeken door de tallo ze ontbrekende pannen. We draaiden het erf op. Tegen het dak stond een ladder, waarop Kees Jaap Drijver van het eenmansbedrijfje Solidrock uit Oosterend juist met een stapel dak pannen omhoog wilde gaan. „Hon derd pannen leggen op dit dak? Welnee, wel driehonderd. Ja, Texla is voor mij wel de topper. Voor de rest Het blijft een fraai gezicht: de Oudeschilder haven kwam vrijdagochtend voor een deel blank te staan. IFoto: Bert KoningI Richel weg Strandhuisjes kunnen aanstaande zo mer aan De Koog beslist niet meer hoog en droog staan, zoals de afge lopen jaren het geval was. Dat kon afgelopen seizoen al amper. Van de smalle richel opgespoten strand is na de storm van donderdag niets meer over. Metingen van Rijkswaterstaat gaven zes meter afslag aan. De vol gende storm zal het bestaand duin gaan aantasten, is de conclusie. Op het moment dat wij vrijdagmid dag een kijkje namen, werden al her stelwerkzaamheden uitgevoerd. De afritten naar het strandslag waren namelijk abrupt afgebroken, zodat voetgangers in een gapende afgrond blikten en langs een sluippaadje op het strand moesten geraken. Een shovel zorgde voor nieuwe afritten en Ploeglanderweg vertoonde een spoor van .gestreken" dennen die kort te voren in stukken waren gezaagd en naar de kant van de weg gesleept. Parcoursbouwers voor een wieier- cross of military zouden er hun vin gers bij hebben afgelikt. De mannen van Staatsbosbeheer hebben onge twijfeld de handen flink uit de mou wen moeten steken om in één dag alle doorgaande wegen vrij te maken. Op bepaalde plaatsen op de Ploeg landerweg hadden duidelijk meerdere bomen over de weg gelegen. Ook dreigend voorover hellende bomen waren bij deze werkzaamheden niet vergeten. Per slot van rekening telt de veiligheid van de voorbijgangers het zwaarst. Ontworteld Verderop langs dezelfde weg was het schrikken geblazen. Je kon zó dwars is het hier een stuk of tien, daar vijf", vertelde Drijver. Uitverkocht Hij zei zeker twee volle dagen werk te hebben aan het herstellen van de stormschade. „In het hele land zijn dakpannen uitverkocht. Van sommige soorten zijn pas over drie weken weer nieuwe te krijgen. Hier bij Texla leen ik er daarom al een aantal van het dak van het schuurtje." We hielden de eenzame aannemer maar van zijn werk, dus gingen we snel verder. Een korte rondrit door de Dennen wees uit dat ook de grotere bomen het loodje hebben gelegd. De door het bos voorbij „De Rovershut" heenkijken. Open plekken, ontwortel de bomen, diagonaal hangende den nen.... de storm had hier ernstig huisgehouden. Een man op een brommer minderde vaart en hield stil. Hij wees op het bos aan de overkant van de weg. Nu groeit daar dicht, jong loofhout, maar in het begin van de jaren zeventig stond ook daar een prachtig groen dennenbos. „Duizen den bomen gingen plat bij de stor men van 1972 en '73, alles was kaal. Als je dit daarmee vergelijkt, stelt deze schade niet eens zoveel voor. Maar als je die grote dennen hier ziet liggen.... daar is toch heel wat kracht voor nodig. Deze bomen zijn toch alweer een stuk zwaarder dan destijds", vertelde hij. Volgende tussenstop was de kust, paal 20 (Badweg) om precies te zijn. Een imposant beeld: schitterende wolkpartijen, zonnetje, helder uitzicht en bovenal de woest schuimende zee. Volgens de tabellen was het al weer opkomend water en hoewel hoogwater pas om acht uur 's avonds werd verwacht, bereikten de eerste brekers al bijna de voet van het zwaargehavende duin. van de weinigen pech gehad op de bouw. Bij de in aanbouw zijnde wo ningwetwoningen aan het Schilde rend waren enkele muurtjes omgewaaid. Arend Dijker van Vissers Bouw- en Timmerbedrijf wist te mel den dat een bouwkeet van dat bedrijf op Loodsmansduin door de storm was opgetild en een paar meter ver plaatst. Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat hadden ongunstige berichten. SBB- medewerkers schatten na een rond gang door de Dennen vrijdagochtend dat 2500 3000 bomen waren „gestreken". Omgerekend is dat zo'n 5 hectare, of 500 kubieke meter hout. Vrijmaken Districtshoofd R. Klaassen: „Het viel me zwaar tegen. Hoewel je niet mag klagen als je deze schade vergelijkt met de stormen van '72/'73, toen in totaal 55 hectare tegen de vlakte ging. Toen was het dus tien keer zo erg." Klaassen zei dat Staatsbosbe heer zou trachten vóór het weekend alle doorgaande (verharde) wegen vrij te maken van omgewaaide bomen en takken, evenals de fietspaden. De meeste onverharde, wandel- en ruiter paden zouden pas na het weekend aan de beurt komen. De Rijkswaterstaat-mensen waren nog druk aan het meten. De eerste resultaten vielen niet mee: van het Westerslag tot aan de Slufter gemid deld vijf meter afslag. Radio Texel De lokale omroep was na een mara thonuitzending die tot ver na midder nacht duurde, weer overgeschakeld op de bestaande programmering. Ex- Eindelijk tegen de vlakte: de bouwvallige boet op Akenbuurt doorstond de storm van donderdag Rn/er. Na de opmaak van TC3, waarin het laatste nieuws over de stormschade op Texel nog kon worden meegeno men, gingen we vrijdag aan de slag om te kijken hoe het eiland er pre cies bijlag. Eerst wat telefoontjes ge pleegd. Een politiewoordvoerder vertelde dat geen aangifte was ge daan van nieuwe, grote schadegeval len. „Als er ergens een auto onder een boom was terechtgekomen, zou den we het beslist hebben verno men", zei hij. In Den Hoorn, De Cocksdorp en Den Burg zouden nog al wat bomen zijn geknapt, zonder hierbij andere schade te hebben ver oorzaakt. Verder had de politie van aannemers gehoord dat ze erg veel dakpannen moesten leggen. Het Waterschap Texel bevestigde dat men beperkte dijkbewaking had in gesteld in de afgelopen nacht. „Be perkte dijkbewaking" is een zwaarwichtige term voor het contro leren van de Deltadijk op eventuele dijkschade. Normaliter gebeurt dit bij een hoogwater-stand van twee meter of hoger. Ditmaal was de extreem harde wind de aanleiding; het water zelf reikte niet tot zorgwekkende hoogte, om precies te zijn 1.93 me ter. Vrijdag werd opnieuw een in spectie gehouden. Bij deze na-controle werd geen schade aan het licht gebracht. Vastmossen Telefoontjes naar verscheidene aan nemersbedrijven leerden dat inder daad sprake was van een ware run op dakpannen. Relatief veel nieuwbouw-woningen bleken dakpan nen te hebben verloren. „Nieuwe da ken moeten eerst vastmossen", aldus een woordvoerster van bouwbedrijf Duin. Deze aannemer had als een

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5