Olga Lewina speelt simultaan op Texel Wereldkampioene dammen in De Bijenkorf: Wijziging van hoofdredactie Kustwacht wees schip weer de juiste koers Logopediste Bus vertrokken Teso vervoerde meer in januari Atletiektraining Texelaars schaatste in „Elfstedentocht" Uitslagen pupillenvoetbs Bromfiets en helm gestolen bij boot PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 FEBRUARI 1 Zowel nationaal kampioene Karin van Lith (I) als wereldkampioene Olga Lewina komen half februari naar Texel. Dam- en schaakclub Oosterend is er dit jaar opnieuw in geslaagd de ab solute topper op damgebied in huis te halen. Liefhebbers kunnen vrijdag 16 februari de strijd aanbinden met niemand minder dan de regerend wereldkampioene Olga Lewina. Op gave graag zo spoedig mogelijk bij Jacob Visman, tel. 18335. of bij Piet Bakelaar, tel. 13843. De Russi sche wereldkampioene komt in ge zelschap van nationaal kampioene Karin van Lith naar het eiland. Burgemeester Schipper verricht in dorpshuis De Bijenkorf om 19.45 uur de openingszet. Spelers worden ver zocht om 19.30 uur aanwezig te zijn. Aan de simultaan kunnen maximaal 50 personen deelnemen: 30 senioren en 20 junioren. Johan Heuvink, een eerste klas dammer uit Zwolle, is ook dit jaar weer van de partij. De organi satie is traditiegetrouw in handen van Jacob Visman, erevoorzitter van damclub Oosterend, en Ton Nobbe, internationaal wedstrijdleider. Nobbe benaderde de momenteel in Nederland verblijvende Lewina met het verzoek op Texel een simultaan te spelen. De Russische, een vriendin van Karin van lith, voldeed graag aan dit verzoek. Lewina is de zesde we reldkampioene die op Texel een si- multaanwedstrijd speelt. Eerder ontving de Oosterender damclub H. Wiersma, I. Koeperman, T. Sijbrands, P. Roozenburg, J. van der Wal en ve le andere grootmeesters. Olga Lewina Olga Lewina komt uit de universi teitsstad Charkow, waar zij onlangs een studie wiskunde afrondde. Lewi na - niet te verwarren met de Neder landse jodelzangeres Olga Lowma - debuteerde in 1981 in het wereld kampioenschap te Riga. Tijdens dit toernooi behaalde zij uit 10 gespeel de wedstrijden 14 punten, waarmee zij voor de eerste maal de wereldtitel voor zich opeiste. Zij verspeelde deze titel in 1982, door een revanche match tegen haar landgenote Elena Ratkovitsj met 14-10 te verliezen, In het wereldkampioenschap van 1983 in Sandomierz was een tweede plaats voor haar voldoende om het jaar daarop een uitdagingsmatch te gen Ratkovitsj te mogen spelen. Ook in deze match trok Lewina echter aan het kortste eind. Ze verloor de match met 15-9. Bij de wereldkampioenschappen in 1985 kwam ze niet verder dan een vierde plaats. Het jaar daarop (1987) in Minsk sloeg ze echter hard toe. Le wina was op het laatste nippertje als reserve opgetrommeld om het aantal deelneemsters op een even aantal te brengen. Ze pakte daar opnieuw de titel en het daarbij horende goud. Le wina wist als enige speelster in dit toernooi ongeslagen te blijven. In 1988 speelde Lewina in Rosmalen - in de voorbereiding van het wereld kampioenschap 1989 - een match van zes partijen tegen onze nationale kampioene Karin van Lith. Zij won deze match met 7-5. De eerste trainer van Lewina was Tsi- rik. Voor hem betekende de match tegen Van Lith het eerste bezoek aan Nederland. Tsirik is een kenner van het klassieke spel bij uitstek en weet deze kennis goed op zijn leerlingen over te brengen. Later stapte lewina over naar trainer Alexander Wirny, va der en leraar van ex-Europees kampi oen Vadim Wirny. Ze leerde van zowel vader als zoon het „exacte" dammen als wetenschap. Gekoppeld aan haar studie uiteraard een ideale combinatie. Eind augustus 1989 vond in Rosmalen het wereldkampioen schap plaats. Lewina werd tijdens dit toernooi met ongekende overmacht wereldkampioene. Wat nooit eerder tijdens een wereldtitelwedstrijd voor kwam, gebeurde in Rosmalen. De ti tel werd met 100 procent score veroverd. Eind januari 1990 speelde Lewina mee in de „Liga van Dam Groot meesters" in Abcoude, opgericht in mei 1989. Ook Nederlands damkam- pioene Karin van Lith, grootmeester R. Clerc en de Rus Vadim Wirny na men aan dit toernooi deel. Tijdens een dubbelrondige vierkamp presteer de Lewina het om in de eerste ronde van haar landgenoot Wirny te win nen. Verder speelde ze twee maal re mise tegen Van Lith en één keer remise tegen R. Clerc. Zij behaalde uit zes gespeelde wedstrijden vijf punten en eindigde op een derde plaats. Tolk T. Sijbrands en R. Clerc zijn tot nog toe de enige twee die tijdens de si multaan op Texel 100 procent hebben behaald. Lewina heeft ongetwijfeld kans haar naam aan dit rijtje toe te voegen. Dam-nestor Jacob Visman kijkt met veel genoegen naar de 16e februari uit. Traditiegetrouw zet hij de gasten een lekker maaltje paling voor. „Ja, zelf gevangen. Wat dacht je dan? Ka rin van Lith schuift ook weer aan. Zij komt al voor het derde jaar hier. Nu eens niet om te spelen, maar ge woon voor de gezelligheid. Zij is een vriendin van Olga." „Hoe het met mijn Russisch is gesteld? Ja, die taal kan misschien nog problemen geven. Maar ik heb al met Ton Nobbe afgesproken, dat die als tolk optreedt. Hij spreekt goed Engels, en dat schijnt lewina ook te doen. Dus daar komen we wel uit," aldus Visman. „Als we niet hadden ingegrepen, zou het schip na drie minuten aan de grond zijn gelopen." Hoofdkust wachter Piet Stam is ervan overtuigd dat de tussenkomst van de kust wacht een stranding op de Vliehors van de coaster „Atlantic Cloud" (af komstig van de Far Oer eilanden) donderdagavond heeft voorkomen. Kustwacht Eierland werd gewaar schuwd door de uitkijkpost op de „Brandaris", de vuurtoren van Ter schelling. Deze was op zijn beurt in gelicht door de luchtmachtbasis op de Vliehors, die op de radar had ge zien dat een schip op de kust afste vende. De „Brandaris" was te ver van het strijdgewoel verwijderd, zo dat de afwikkeling in handen van kustwacht Eierland werd gegeven. Toevallig lag op dat moment het be- tonningsvaartuig „Breeveertien" juist in het Eierlandse Gat om een los geslagen boei te herplaatsen. Met hulp van de Breeveertien werd het uit de koers geraakte schip „naar buiten gepraat". Volgens Stam had de „Atlantic Cloud" niets te zoeken zo dicht on der de kust. Het met houtpulp gela den schip was op weg van Zweden naar Rouen in Frankrijk. Omdat het niet van plan was een Nederlandse haven aan te doen, was de coaster verplicht de internationale scheep vaartroute te volgen, verder uit de kust verwijderd. Alleen als de kapi tein dwingende redenen ziet om een route onder de kust te gaan varen, kan op deze regel een uitzondering worden toegestaan. De Nederlandse justitie zal beslissen wat in dit geval de juiste weg was. Samen met de „Brandaris" zal Stam namelijk rap port opmaken en ter beschikking stellen van de rijkspolitie te water. Jacob Visman, ere-voorzitter van damclub Oosterend. VERVOLG VAN PAGINA 1 de door haar verrichte werkzaamhe den te maken. Verontrust Nieteke Roeper, directrice van de Thijsseschool, kan zich het vertrek naar de vaste wal goed indenken. „We hebben er natuurlijk begrip voor, want ze heeft uiteindelijk al veel meer gedaan dan strikt nodig was. Maar nu zitten we helemaal zonder logopedische hulp op de scholen en dat is een bijzonder verontrustend. Kinderen die direct behandeling nodig hebben, hebben het advies gekregen naar de vrijgevestigde logopedistes op Texel te gaan. Die hebben niet veel ruimte, maar nog wel wat." „Logopedie is een heel belangrijke zaak. Kijk, als je je been breekt, ga je naar een dokter. Dat is duidelijk. Maar als iemand slikproblemen heeft, ligt dat anders. Om te beginnen is het voor leken al heel moeilijk om te constateren dat er iets niet goed is en als dat al gebeurt, is voor heel veel ouders de stap naar de logope diste nog altijd groot." „Spraak-, stem- en slikproblemen moeten zo vroeg mogelijk worden aangepakt. Daarom zijn we erg be zorgd. De leerlingen kunnen ook on mogelijk allemaal naar de vrijgevestigde logopedistes gaan. Daar hebben ze absoluut geen ruimte voor." „Het ziekenfonds schijnt nu een mondelinge toezegging gedaan te hebben. Voordat er een opvolger van llanda wordt benoemd, zal de zaak echter goed geregeld moeten wor den. Eerst de overeenkomst maar eens zwart op wit." Regeling Wethouder Zegers hoopt zo spoedig mogelijk met NHN tot een oplossing te komen. „We zijn er heen geweest en hebben alle mogelijke moeite ge daan om iets te bereiken. De ziekte kostenverzekeraar is bereid een regeling voor Texel te treffen, maar over de aard daarvan wil ik nog geen uitlatingen doen. We willen eerst de schriftelijke bevestiging afwachten." De voormalige schoollogopediste heeft de zaken voor haar eventuele opvolgster keurig klaar liggen. „Alles wat er gebeuren moet, staat geno teerd. Nu er een mogelijke regeling in de lucht hangt, krijg ik er toch weer wat meer vertrouwen in. Onder bete re voorwaarden kan de zaak op Texel toch nog goed komen." n Ictms bmt«n Donderdag j.l. lukte het de veerpont niet op tijd af te meren in Den Helder wegens een defect aan de brug. Na een vertraging van ongeveer twintig minuten konden de passagiers pas om 10.45 uur de boot verlaten. Men sen die op busvervoer waren aange wezen, vonden geen aansluiting meer. De bus was vertrokken. Onder de passagiers bevonden zich mensen die afspraken niet na konden komen, waaronder opname in het ziekenhuis, afspraak bij een specialist, bezoek voor een crematie en scholieren die lessen moesten missen. Op geen en kele wijze heeft het personeel van Teso belangstelling getoond voor de ze mensen, die drie kwartier moesten wachten op de volgende bus. Het zou toch fatsoenlijk zijn als Teso aan sluitend vervoer verzorgt: b.v. het re gelen van een taxi-busje om (oudere) mensen in zulke omstandigheden te vervoeren naar b.v. het ziekenhuis. Opnieuw blijkt dat de Teso geen boodschap heeft aan passagiers zon der auto. T. J. Ramaker-Tjadens Dinsdag 6 februari Om 20.00 uur draait in Cinema Texel „Ghostbusters II". In de Doopsgezinde kerk houdt mevrouw Drs. Dodo van Uden uit Amsterdam een lezing over „gerechtigheid" in het Leerhuis, aanvang 20.00 uur. Woensdag 7 februari Van 9.15 tot 11.15 uur is in het groene Kruis Gebouw een koffie- inloopochtend met als thema. Zwanger zijn en bevallen. Het is speciaal bedoeld voor vrouwen die in verwachting zijn of net een kindje hebben gekregen. Er zal een video worden vertoond over o.a. een bevalling, het lichamelijk onder zoek, een echo enz. Diver se onderwerpen komen aan de orde, met de mogelijkheid tot het uitwisselen van ervaringen. Er is kinderopvang aanwezig. Van 19.00 tot 21.00 uur is in Ta- siel een looncontrole-avond, ge organiseerd door de voedingsbond FNV. Vrijdag 9 februari In D'Ouwe Ulo komt om 19.30 uur de Modelspoorclub bijeen. Het thema van de avond is: on derhoud van een modelspoorlo- komotief. Er wordt een demonstratie gegeven, iedereen wordt verzocht zijn lokomotief mee te nemen. Er is een test baan aanwezig. In de Kapel speelt toneelvereni ging Zuid Eierland „Het Verras singspakket", aanvang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Za. 3 0.45 en 11.50 Zo. 4 1.30 en 12.37 Ma. 5 2.40 en 14.50 Di. 6 4.45 en 16.26 Wo. 7 6.05 en 18.36 Do. 8 7.14 en 19.24 Vr. 9 8.35 en 20.24 Za. 10 9.25 en 21.14 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater Laagwater valt ge middeld 6.15 uur na hoogwater. Oe zon komt 4 februari op om 8.16 uur en gaat onder om 17.32 uur. 9 februari volle maan; 4 februari doodtij. Televisie Vermoedelijk besteedt het program ma „NOS Laat" deze week aandacht aan het functioneren van de kust wacht, na de reorganisatie van de af gelopen jaren. De opnamen vinden plaats op Ameland, waar mogelijk ook Stam van kustwacht Eierland present zal zijn. Volgens Stam zal in het programma worden ingegaan op een rapport, waarvan gegevens zijn uitgelekt. Dit rapport, bedoeld als ad vies aan de minister, zou aantonen dat grote ontevredenheid heerst over de huidige kustwacht-organisatie. Teso heeft in de maand januari meer „eenheden" vervoerd dat het jaar er voor. De stijging beloopt 2,65 pro cent (37.141 tegen 36.180 in januari vorig jaar). Het aantal personenauto's dat in ja nuari werd overgezet is 28.848. Vorig jaar waren het er 27.895, dus er is een stijging van 3,41 procent. Jan Bloem: „Er zit een deel vervoer van de kerstvakantie in, die dit jaar erg druk was". Het aantal vrachtwagens daalde met 1,44 procent tot 2392. Deze vermin dering is misschien het gevolg van het afgerond zijn van enkele grote bouwprojecten op het eiland. Bij de opleggers is een stijging van 2,14 procent tot 1000 te zien. Dertig bussen werden door Teso vervoerd, tegen 48 vorig jaar. Het aantal cara vans was van 68 gestegen tot 74 (8,82 procent). Ook werden meer aanhangwagens dan voorheen over gezet: 375 tegen 330. Voor de laatste maal wordt op 7 fe bruari door Atletiekvereniging Texel op de woensdagavond getraind. Op vrijdag 9 februari neemt Roland Vis ser, de nieuwe MST-trainer, het werk over van Nico Drenth en Coby Bake laar. De ATV-trainingen worden op de Boysvelden gehouden om: 18.30-20.00 uur (jeugd) en 20.00-21.30 uur (senioren). Wie wil kennismaken met atletiek is op vrijdagavond welkom. Nel Bruining uit Den Hoorn en Dirl Bakker uit Oudeschild namen afgei pen weekend deel aan de zogehet „alternatieve Elfstedentocht", die werd verreden op de Weissensee, een meer in Oostenrijk. Beiden schaatsten de toertocht en blikten tevreden terug op hun prestaties. De ongeveer tweeduizend toerschï sers kregen vrijdag 200 kilometer voor de kiezen (méér dan de wedstrijddeelnemers een dag later), verdeeld over ronden van tien kilom ter. Op redelijk berijdbaar ijs kwam Dirk Bakker tot een aansprekende tijd: 6 uur en 36 minuten, ondanks een inzinking na 120 kilometer. Ver geleken met de échte Elfstedentoc# waarin zijn beste prestatie ruim 10 uur is, was zijn Oostenrijkse tijd su persnel. Er hoefde dan ook niet „gs kluund" te worden. Nel Bruining re eveneens een goede race. Met een gemiddelde tussen 20 en 25 minut per rondje kwam zij uit op 7 uur er 25 minuten. Zaterdag 3 februari 1990: 09.00 u. Tex. Boys F2-SVC F1 09.20 u. Texel F1-De Koog F1 09.40 u. SVC F1-Texel F2 10.00 u. Tex. Boys F1-0'end F1 10.20 u. O'end F2-Texel F2 10.40 u. SVC E1 -Tex. Boys E2 11.00 u. Oosterend F2-ZDH F1 11.20 u, Texel E2-SVC El 11.40 u. Tex. Boys E2-Texel E3 12.00 u. Tex. Boys E1-0'end El 0 09.00 u. O'end D1-Tex. Boys D1 09.20 u. Texel D2-Tex.Boys D2 09.40 u. Texel D1-Oosterend D1 3 10.00 u. T.Boys D2-T.Boys D1 10.20 u. Texel D3-ZDH D1 10.40 u. Texel E1-Tex.Boys E1 11.00 u. Oosterend D2-ZDH Dl 11.20 u. Texel E1-Oosterend E1 11.40 u. Tex.Boys D3-0'end D2 I Uit de fietsenstalling bij de boot is donderdag een witte Puch Maxi me een helm ges tolen. Eigenaresse is een inwoonster van Oudeschild. De hoofdredactie van de Texelse Courant heeft een wijziging onder gaan. Harry de Graaf heeft zich te ruggetrokken als hoofdredacteur en wordt opgevolgd door Frans Hop man. Deze wisseling van de wacht is het gevolg van een andere taak verdeling binnen het redactieteam. Harry de Graaf blijft aan de Texelse Courant verbonden, maar zal zich meer bezighouden met andere werk zaamheden ten dienste van dezelfde uitgever. De samenstelling van het redactie team verandert niet. Door de andere taakverdeling is alleen een verschui ving van verantwoordelijkheden opge treden. Alle redactieleden zijn op de eerste plaats verbonden aan de Texel se Courant; daarnaast leveren zij in meer of mindere mate een aandeel aan de andere periodieken die bij de zelfde uitgever verschijnen (o.m. TC3, Texeltoerist, Texel te kiek). De situatie is nu als volgt: Frans Hopman: hoofdredactie Texelse Courant. Frans is 27 jaar en kwam op 1 ja- Frans Hopman nuari 1986 de TC-redactie versterken als opvolger van Hans Oosterhof. Voordien was hij bijna een jaar werk zaam bij de Helderse Courant als part-time verslaggever op Texel. Hij is een geboren en getogen Texelaar en woont thans in Den Burg, Pater Wit- teplein 27, tel. 15472. Tessa de Graaff: hoofdredactie TC3 en redactie Texelse Courant. Tessa is 24 jaar en maakt deel uit van de redactie sinds november 1986, als opvolger van redacteur Mi chel Gonlag. Zij woonde bijna haar hele leven in Friesland (Heerenveen) alvorens zij op Texel kwam werken, Tessa had een groot aandeel in het opzetten van TC3 en voert nu de eindredactie ervan. Zij woont even eens aan het Pater Witteplein, maar dan op nummer 3, tel. 15639. Tessa de Graaff. Margreet Berndsen: redactie Texelse Courant. Margreet is 36 jaar en heeft de kortste geschiedenis bij de Texelse Courant. Met haar entree in septem ber 1989 werd het vaste redactie team uitgebreid van drie naar vier redacteuren. Zij is full-time in dienst van de Texelse Courant. Daarvoor Margreet Berndsen. was zij drie jaar part-time verbonden aan de Helderse Courant en behoor de tot de hoofdredactie van Radio Texel. Margreet belandde na een stu die aan de lerarenopleiding te Nijme gen op Texel en woont tegenwoordig op het adres Wilhelminalaan 58 in Den Burg, tel. 14896. Harry de Graaf: hoofdredactie Texeltoerist en redactie Texelse Courant. Harry is met zijn 49 jaar de nestor van de TC-redactie. Sinds 1962 be paalde hij in belangrijke mate het aanzicht van de Texelse Courant, eerst als eenmansredactie en later als hoofdredacteur van een beschei den redactieteam. Tevens stond hij aan de basis van de „Texeltoerist", van welk magazine hij de eindverant woording heeft. Zijn adres is Peli- kaanweg 75, De Koog, tel. 17266. Harry de Graaf. Pip Barnard. Pip Barnard: redactie-assistent, Pip is 29 jaar en assisteert de redaf tie sinds eind 1987. Hij was zo'n tü jaar geleden ook al eens actief in d< zelfde functie bij de Texelse Courarf Naast de correctie van gezette kopi het ontwikkelen en afdrukken van li to's en het verrichten van archief werk, heeft hij een werkzaam aandeel in diverse LenR-uitgaven. Pi woont in Oosterend.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2