Maansverduistering Evenementenweek voor leerlingen RSG en LBO BERICHT UIT DE RUIMTE Paracentrum wint basketball-topper Winkelruit stuk Nu ook paasmarkt in De Vermaning Supermarkt-kwestie voor Raad van State Fietsen gestolen Antieke fiets ontvreemd - Leeszaal bibliotheek nu officieel geopend AARDE toohoek AARDE 18 DINSDAG 6 FEBRUARI 1990 |SDII Waar licht is, is ook schaduw. We ervaren dat elke dag opnieuw als de nacht over Texel daalt. De zon mag dan nog zo'n felle lichtbron zijn, de aardbol is niet van glas en dus werpt ook onze wereld een schaduw. Door ruimtegebrek is de ru briek „Bericht uit de ruimte" van TC3 afgelopen weekend niet geplaatst. Omdat het be trekking heeft op iets dat ge beurt vóór het volgende nummer van TC3 verschijnt, plaatsen wij het in de Texelse Courant, in de hoop de lezers hiermee van dienst te zijn. De redactie FIG.Ï maar als we meerdere verduisterin gen bestuderen moeten we echt constater en dat de aardschaduw cir kelvormig is. Aristoteles Reeds de grote Griekse filosoof, Aristoteles (350 v.C.) wees er op dat dit aantoonde dat de aarde bolvormig was. Voor ons lijkt dat allemaal heel vanzelfsprekend, maar tot ver in de middeleeuwen waren nog velen ervan overtuigd dat de aarde plat was als een pannekoek. Het voorkomen van een maansver duistering kan tegenwoordig heel nauwkeurig worden berekend, tot op de minuut, of nog wel beter. Vroeger ging dat minder precies maar toch wel zo goed dat die gebeurtenis kon worden gebruikt als een soort klok. Over een heel halfrond was de intre de van de maan in de aardschaduw immers op hetzelfde moment te ob serveren. Zodoende kon men met be hulp hiervan de geografische lengte bepalen van de plaats waar men zich bevond. Van de grote Griekse sterre- kundige Hipparchus (omstreeks 140 v.C) is bekend dat hij voor dit doel de maaneclipsen zo nauwkeurig mogelijk van tevoren berekende. En tot aan het einde van de Middeleeuwen bleef het het enige hulpmiddel bij de leng tebepaling. Tegenwoordig gaat dat heel simpel en onvoorstelbaar nauw keurig met behulp van radiosate- lieten. Tenslotte komen we nog terug op die kwestie over het aantal verduisterin gen. We bekijken daarvoor fig.4. We Het middelbaar onderwijs op Texel is begin maart een kleine week lang in de ban van kunst en cultuur. Alle leerlingen van de Rijksscholenge meenschap Texel (RSG) en het Lager Beroeps Onderwijs (LBO) zullen van 6 tot en met 9 maart deelnemen aan een groots opgezette evenemen tenweek, georganiseerd door de commissie schoolvoorstellingen. Het thema is „geschiedenis" (in de ruimste zin des woords). Vorig jaar was de eerste evenemen tenweek een doorslaand succes. De scholieren maakten zelf actief kennis met theatervormen e.d. in zogeheten „workshops", daarnaast waren er verschillende voorstellingen. Gezien het grote enthousiasme van de leer lingen voor de workshops, is besloten om dit jaar de voorstellingen te laten vervallen en dus de scholieren voort durend zélf bezig te laten zijn. Ook zullen nu tussendoor geen lessen meer zijn, zoals vorig jaar nog wél het geval was. In de omvangrijke or ganisatie zullen ook alle leerkrachten worden ingeschakeld, terwijl vrijwilli gers eveneens de helpende hand bie den. De activiteiten blijven niet beperkt tot binnen de schoolmuren. Meerdere lo- katies in Den Burg zullen als works hop in gebruik zijn; gewerkt wordt in gymzalen, kantines, wijkgebouwen, de muziekschool en andere beschik bare ruimtes. Op zo'n groot evene ment zijn de scholen niet berekend. Studenten zorgen voor begeleiding in de workshops. Op de lijst staan sta giaires van dansopleidingen uit Rot terdam en Amsterdam, een mime-opleiding uit Amsterdam, het muziekconservatorium in Alkmaar, drama-opleidingen te Arnhem en Utrecht en de Rietveld Academie, aangevuld met docenten van LBO en RSG. In totaal verzorgen zij zestig workshops waaruit de leerlingen hun Vrijdagavond werden er maar drie wedstrijden gespeeld in de eiland competitie basketball, omdat Vesper- tina afbelde wegens gebrek aan spelers. Van een winkel in de Dorpsstraat te De Koog is in de nacht van woens dag op donderdag een ruit ter waar de van 71000,- vernield. Vermoedelijk is dit door de trekhaak van een ach teruitrijdende auto gebeurd. Na de succesvolle kerstmarkten die eind december voor het eerst in het hobby- en ambachtencentrum „De Vermaning" in Den Hoorn weden ge houden, willen de gebruikers van dit centrum met Pasen weer een derge lijke markt houden. Het is de bedoe ling dat er spullen zijn te zien die op het vlak van de creatieve handvaar digheid liggen. Ook mensen die niet willen verkopen maar alleen ten toonstellen, zijn van harte welkom, leder die denkt iets te kunnen bijdra gen, wordt verzocht contact op te nemen met Nelie Vinke, tel. 14805, of Jeannet van Abs, tel. 13644. De paasmarkt wordt gehouden op zater dag 7 en woensdag 11 april. De eerste wedstrijd was de topper Datamarkt tegen Paracentrum. Para centrum ging soepel van start, bij Datamarkt daarentegen liep het hele maal niet. Ronald Witte kon voor Pa racentrum veel driepunters scoren, terwijl alle pogingen van Datamarkt mislukten. Zo keek Datamarkt gelijk tegen een fikse achterstand aan. Da tamarkt kwam in de tweede helft goed terug, maar kon niet meer bij de tegenstander komen. Eindstand 56-23 in het voordeel van Paracen trum. Als tweede traden Tasiel en Samen Eén aan. Deze wedstrijd was minder spectaculair maar wel veel spannender. Beide teams hadden moeite om in het spel te komen en leden veel balverlies. Tasiel zag toch kans om uit te lopen. Samen Eén vocht voor wat het waard was, maar verloor uiteindelijk met 37-9. De laat ste wedstrijd was tussen Dikke Mik en Sportshop. Het karakter van deze wedstrijd was niet zo vriendelijk, er werd vrij hard gespeeld. Sportshop moest duidelijk zijn meerdere erken nen in Dikke Mik. Volgende week zijn er geen wedstrij den in verband met uitvoering KTF/DEK in de De Koninghal. PAGINA 5 zien weer de aarde in haar baan om de zon; en die baan ligt in een plat vlak: het papier waarop de tekening is afgedrukt. In werkelijkheid is dat ook zo, we spreken dan over het baanvlak van de aarde. Niet samen Precies hetzelfde kunnen we zeggen over de baan van de maan om de aarde: die ligt ook in een plat vlak: het baanvlak van de maan. Maar, nu komt het die vlakken vallen niet sa men. Dus kunnen ze eigenlijk niet in één tekening. In fig.4 is het pro bleempje opgelost door het deel van de maanbaan dat eigenlijk boven het papier uitsteekt met een doorlopende lijn te tekenen, en het deel dat eigen lijk onder het papier ligt met een stippellijn. Per maand zijn er dus twee momenten dat de maan door het aardbaanvlak duikt. Men noemt de punten waar dat gebeurt de "knopen", en de lijn die deze twee knopen met elkaar verbindt de "kno- peniijn" (In fig.4 de lijntjes A-B). Het zal nu duidelijk zijn dat er alleen een maansverduistering kan optreden op de dagen dat die knopenlijn naar de zon wijst, zoals in het geval I. Als dat niet het geval is schuift de maan netjes boven of onder de aardscha duw door, zoals in geval II. We zouden dus kunnen stellen dat de volle maan nooit echt helemaal vol is, want als ze vol zou moeten zijn is ze verduisterd. En nu maar ho pen dat het vrijdagavond helder is. keuze kunnen maken. De RSG'ers en LBO'ers gaan werken in groepjes van vijftien. Als afsluiting vindt op vrijdag een slotmanifestatie plaats. Het thema „geschiedenis" is niet zo vreemd gekozen, want een week la ter begint de viering van „Texel, 575 jaar stad". Het programma is nog niet precies bekend, maar in de week voor de evenementenweek worden gepubliceerd in een bijbehorend boekje. Hoofdcoördinator is mevrouw A. Fonds. De Raad van State buigt zich van middag weer eens over de hinder wetvergunning die de gemeente aan de „Super"-supermarkt aan de Voge lenzang heeft verleend. In een hoor zitting in Den Haag is het zogeheten „verzoek tot schorsing" aan de orde. De klagende partij, dat wil zeggen enkele bewoners van boven de super markt gelegen appartementen, vindt dat de hinderwetvergunning ten on rechte is verleend. De winkel voldoet volgens de klagers niet aan de in de vergunning gestelde normen. Schor sing van de vergunning betekent dat de vergunning niet in werking treedt, in afwachting van een definitief oor deel door de Raad van State over de vergunning medio april. Of een even tuele schorsing praktische gevolgen heeft, is onduidelijk wegens de „Al gemene Maatregel van Bestuur" (AMvB), die per december 1989 in werking is getreden. Volgens Anton Wilkens, hoofd van de gemeentelijke afdeling milieu, komt de kwestie in „een soort vacuüm" terecht als de Raad van State tot schorsing zou besluiten. „Voor bedrijven zonder hin derwetvergunning is de AMvB op 1 december 1989 in werking getreden, maar bedrijven mét hinderwetvergun ning krijgen er pas op 1 december aanstaande mee te maken", aldus Wilkens. In de AMvB voor detailhan del worden minder strenge eisen gesteld ten aanzien van geluidhinder dan in de vergunning die de gemeen te nu aan de supermarkt heeft opge legd. De voormalige „Super"-eigenaar Joop Maas heeft inmiddels verontwaardigd gereageerd op deze ontwikkeling. Hij stelt dat de gemeente hem met over de op komst zijnde AMvB heeft ingelicht. „Als ik had geweten dat de eisen minder streng zouden worden, had ik mijn supermarkt niet verkocht", zegt Maas nu. Het verweer van Wilkens komt er op neer dat de per 1 decem ber j.l. in werking getreden AMvB ook voor de gemeente als een ver rassing kwam. TEXELSE COURANT "Ho!", roept er nu iemand, "Er klopt iets niet. Want dat zou betekenen dat er elke keer bij volle maan ook een verduistering zou plaats hebben en dat is duidelijk niet het geval". En die iemand heeft helemaal gelijk. We komen daar straks nog op terug, maar gaan nu eerst even kijken naar wat er vrijdag precies te zien is. De maan komt die avond op om 17.27 uur. Op het tijdstip 17.29 uur schuift zij de bijschaduw in, wat overigens niet te zien is, want dat gebeurt on der de horizon. Bovendien wordt de hoeveelheid zonlicht die op de maan valt dan nog maar langzaamminder. Om 18.29 uur komt de rand van de maan in de kernschaduw. In fig.3 is die situatie aangegeven met de letter A. Geleidelijk zien we nu de schaduw van links naar rechts groeien, totdat om 19.50 uur de verduistering totaal is (B in de tekening). Om 20.32 uur begint het omgekeer de: er valt weer wat zonlicht op de maan, te beginnen aan de lirtkeron- derkant (C) en om 21.53 uur is het spektakel afgelopen (D). Koperkleur Ondertussen hebben we nog een aantal bijzonderheden kunnen waar nemen. In de eerste plaats was de maan gedurende de hele verduiste ring nog duidelijk te zien, meestal in een koperkleurige tint. Dat is begrij pelijk als we bedenken dat de aarde een atmosfeer heeft, een dun laagje lucht dat het zonlicht verstrooit, voornamelijk het rode deel ervan. Na een zonsondergang hier op aarde is niet al het licht plotseling verdwenen, zoals bij het omschakelen van het lichtknopje, maar zien we aan de ho rizon nog geruime tijd het, meestal rode, avondlicht. Datzelfde licht valt ook op de maan, ook als de zon zelf daar verduisterd is. In de tweede plaats hebben we kun nen zien dat de schaduw van de aar de rond is. Weliswaar is de maan als projectiescherm te klein om de hele aardschaduw in een keer te tonen, Haak, Burgerhoutstraat. Hij ontving een „gouden camera" voor een grote zwart-wit foto (nr. 4) met een voorle zende vader en luisterend kind. Vol gens de jury „straalt het lees- en luistergenot van de foto af". Mevr. Graaf, Schoorwal, verdiende met haar inzending (nr. 3) onder het motto „zo vader zo zoon" de tweede prijs en mevr. Legierse, Noordwester, eindigde als derde (nr. 19). De publieksprijs ging naar de Westduitser Niklas Bor- be uit Heiligenhaus, die in de kerstva kantie een kiekje indiende. De aanmoedigingsprijs was voor me vrouw Hogenraad, Noordwester. Twee fietsen die op slot tegen een hek stonden in de Warmoesstraat, zijn in de nacht van zaterdag op zon dag gestolen. Het betreft een zwarte ,,opoe-fiets" van een 28-jarige vrouw uit Ongeren en een groen rijwiel van een 16-jarige inwoonster van Den Burg. Opgevoerde brommer De opgevoerde bromfiets van een 17-jarige inwoner van Oudeschild is woensdag voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. De heer P. Haak irechtsi heeft zojuist de gouden camera" in ontvangst genomen voor zijn winnende foto. Cora de Winter deelt bloemen uit en bibliothecaris Harry Polman brengt zijn felicitaties over. de zon gedeeltelijk verduisterd, terwijl in het donkergrijze gebied -de kernschaduw- de zon helemaal niet te zien is. Het enige dat wij gewoonlijk van die aardschaduw merken is dat het 's nachts donker is, maar de vorm en de lengte ervan kunnen we niet waarnemen, tenzij.... er op een gege- venmoment een groot wit scherm in de ruimte zou hangen waarop de schaduw, in de vorm van een ronde donkere schijf, zichtbaar zou worden. En dat is nu precies wat er gebeurt bij een maansverduistering. Zo nu en dan komt de maan gedu rende haar rondjes om de aarde in die schaduwkegel terecht. Aanstaan de vrijdagavond is het weer zover. Het is geen erg zeldzame gebeurte nis, het komt gemiddeld drie keer voor in de twee jaar, maar het is en blijft een boeiend schouwspel. In fig.2 is nog weer eens getekend hoe het allemaal in zijn werk gaat. De aarde loopt haar baan om de zon, één keer in een jaar, en de maan loopt haar baantjes om de aarde, één keer in een maand. En als de aarde precies tussen de zon en de maan in staat is er een maansverduistering. De maan staat nooit verder weg dan zo'n 400.000 km. en dat is ruim schoots binnen die kegel. jaarlijks 3000 boeken vervangen. Hoewel al een paar maanden in ge bruik, werd de leeszaal pas vorige week volledig ingericht, hetgeen sa menhing met de levertijd van het speciale bibliotheek-meubilair. De ver bouwing kwam tot stand in 35 werk bare dagen, onder leiding van architectenbureau Alkema (ontwerper Jan Joosten hield tevens toezicht) en hoofdaannemer Tebo. Onderaanne mers waren IBS, Schoo, Geus, Bre mer en Oosterhof. Afgevaardigden van deze bedrijven woonden de ope ning bij, evenals leden van B en W en de gemeenteraad en vertegen woordigers van de Texelse scholen. Fotowedstrijd De fotowedstrijd met als thema „le zen" werd gewonnen door de heer R De antieke fiets van een juwelier uit Den Burg is vrijdag of zaterdag ont vreemd. Het rijwiel draagt een fietsplaatje uit 1936. Wie de opval lende fiets heeft gezien wordt ver zocht de politie te bellen, telefoon 12222. Hoe ver reikt die aardschaduw in de ruimte? Sommige mensen houden ifelemaal niet van cijfers en van reke nen, anderen daarentegen zijn er dol op. Voor die laatsten volgt een re cept: Omdat de zon groter is dan de aërde heeft de aardschaduw de vorm van een kegel (zie het donkergrijze stuk in fig.1). In werkelijkheid zien we dë zonneschijf onder een hoek van een halve graad en dat is veel minder dan in de figuur is getekend (top hoek). Dus in het echt is de scha duwkegel veel spitser. Maar de ware verhoudingen zijn op een klein stukje papier niet uit te beelden; de aarde zou dan een nauwelijks zichtbaar stipje worden. Nu hoort er bij elke tophoek een ver houding tussen de lengte van de ke gel en de diameter van zijn basis. En die basis is hier de diameter van de éjardbol: 12.756 km. Uit die twee ge gevens (tophoek en diameter aarde) berekenen we de lengte van de s chaduw, vanaf het aardoppervlak tot aan de top. Voor de wiskundigen on der ons: I r sin Zz alpha) - r. En dat blijkt dan te zijn: 1 461 800 km. Bijschaduw In fig.1 is ook nog een lichtgrijs ge bied aangegeven. Dat noemt men het abied van de bijschaduw. Een ruim- ireiziger die zich daar bevindt ziet Afgelopen najaar onderging gebouw van de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat een inpandige verbou wing. De kelder waarin voorheen de Studio van ziekenomroep De Licht boei was gevestigd, werd bij de ;,biep" getrokken en ingericht als leeszaal. In de praktijk was de zaal al enige tijd in gebruik genomen, maar vrijdagmiddag werd de uitbrei ding officieel een feit middels een bescheiden openingsreceptie. Fridt Blanken, voorzitter van de Stich ting Openbare Bibliotheek Texel, ver richtte de opening met een speech. Hij wees op het belang van kennis- Vergaring via boeken, kranten en tijd schriften, waarvan de Texelse bibliotheek een grote collectie ter be schikking heeft. De uitbreiding heeft vooral een gunstig effect op de indeling van stellingen in het uitleengedeelte. Overvolle boekenplanken kunnen nu worden vermeden. Voor degenen die tijdschriften of naslagwerken willen doorbladeren, biedt de nieuwe lees zaal meer rust. De boekencollectie is niet groter geworden; wél worden

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5