Cjroen 'Twartsjexels in het hart Beknopt programma PvdA gericht op de toekomst „Mosselen uit percelen direct in het kookbedrijf" Kustverdediging meest dringend t 40 THE RUMBLE CATS Plannen voor mosselverwerkingsbedrijf in Oudeschild: Raad van State schort uitspraak een week op Drie ton voor linksafvak bij Californiëweg Texel had minder inwoners in 1989 Taxi tegen tractor Aanrijding SipGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.455 [TEXELSE VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 COURANT B advertenties, abonnementen, etc. Heveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ■oon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 mctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741. Hn werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. irgreet Berndsen, Wilhelminalaan 58. Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f41,40 per half jaar; Los f1,10 ,We willen geen standpunten herhalen die we in het verleden al lekend hebben gemaakt. Men weet op Texel wel waar wij voor lan. Dit is een voortzetting in dezelfde lijn", aldus Dirk erpstra, fractievoorzitter van de PvdA afdeling Texel. In het be- ipte verkiezingsprogramma van de partij is vooral gepoogd beleid voor de toekomst aan te geven. Als meest dringende ik wordt door de PvdA de kustverdediging van het eiland naar ren geschoven. Terpstra: „Zandsuppletie moet als eerste, om redden wat er nog is. Maar meteen daarna moeten meer defi- ieve maatregelen worden genomen". Via contacten met pro- iciale en landelijke politici wil de partij druk uitoefenen, in de ip dat snel geld beschikbaar wordt gesteld. it verkiezingsprogramma van de dA werd algelopen zomer door n groep van vijf mensen onder nden genomen. Na enige inhoude- veranderingen is de uiteindelijke rsie in januari door de ledenverga ring goedgekeurd, geleken met de versie van vorig is het allemaal kort gehouden. Brten Roeper, secretaris van de lij: „Het gevaar bestaat dat het algemeen en dus te oppervlakkig irdt. Aan de andere kant mag het niet te strak en te vastomlijnd want iets dat vandaag geldt kan irgen wel heel anders zijn en dan i je je standpunten ineens moeten Egen". e PvdA wil dat de verbetering van e economie, die zich de laatste jaren oordoet, beter wordt benut om laatschappelijke problemen tot een plossing te brengen. Als voorbeeld it Terpstra het basisonderwijs, heeft een duidelijke verloedering aatsgevonden. Tot nu toe is er in jemeenteraad geen discussie ge est hoe we daar mee om willen Je kunt wel zeggen: och, dat rijksbeleid, daar bemoeien wij ons mee. Maar het raakt Texelse kin- Bn, die komen in een situatie te lt waar wij lang niet voor de volle procent gelukkig mee zijn". Ook onderhoud van de gebouwen it hij als één van de problemen, /ind het geen beste zaak dat een pep moet worden gedaan op Brs en kinderen voor het schoon den van de scholen". Gefaald economisch, sociaal en cultureel bin wil de PvdA dat het beleid dt aangepast waar het heeft ge- Er zijn bepaalde punten waarop Swat de partij betreft een beetje andere kant op had mogen gaan. voorbeeld van een echte misser Terpstra niet. Wel noemt hij de mzijdigheid. „Het is hoofdzakelijk richt geweest op het economisch ■ratel. De sociale kant, en dan heb het bijvoorbeeld over onderwijs en tósen die van de sociale dienst le- n, heeft daar duidelijk onder gele- n. Afgelopen vier jaar zijn enige elpunten boven tafel gekomen". Mens Terpstra is het niet altijd ver- De gemeenteraadsverkiezingen naderen met rasse schreden. Om onze lezers nader te infor meren over de verkiezingspro gramma's, zullen we komende weken de verschillende Texelse partijen benaderen voor het geven van een toelichting. keerd dat het beleid gericht is ge weest op stimulering van het bedrijfsleven. Dit heeft namelijk ook de nodige werkgelegenheid met zich meegebracht. „Maar juist de andere kant van de medaille is uit het ge zicht verloren". De partij stelt dat de kwaliteit van veel gemeenschapsvoorzieningen geen gelijke tred heeft gehouden met de groei van de welvaart. Er moet voor worden gezorgd dat de gemeen telijke spullen goed voor elkaar zijn. De nota rationeel wegbeheer zal er bijvoorbeeld snel moeten komen. Ook de bereikbaarheid van voorzieningen vindt men belangrijk. Molenkoog Overkapping van zwembad Molen koog wordt door de PvdA wenselijk geacht. Indertijd is tegen gemeentelij ke deelname aan het zwemparadijs Calluna gestemd. Men vond dat er iets tegenover het financiële risico dat de gemeente hiermee aanging moest staan, zoals korting op de toe gangsprijs voor Texelaars. „Er is een groep die zich geen aandeel kan per mitteren en ook niet de aanzienlijke toegangsprijs van het zwemparadijs kan betalen. Die zijn dus buitengeslo ten. We willen in ieder geval laten onderzoeken of overkapping van Mo lenkoog voor deze groep een oplos sing kan bieden", vertelt Terpstra. Hij geeft toe dat er buiten Calluna nog enkele overdekte zwembaden op het eiland zijn waarvoor redelijke toe gangsprijzen worden gehanteerd en dat een eventuele overkapping een aanzienlijke kostenpost met zich mee zal brengen. „Je moet eerst weten wat de extra lasten daarvan zullen zijn vóór je kunt bekijken waar het geld vandaan moet komen. We willen ook het schoolzwemmen stimuleren in de lange winterperiode en dat is mogelijk als het gemeentelijke bad overdekt is. Toch nog toe zijn daar over geen regelingen getroffen met Calluna, maar een gemeente moet zijn eigen verantwoordelijkheid in de ze zaak dragen, vult Kees Hoogerhei- de aan". Dirk Terpstra ,.Men weet waar wij voor staan.. De PvdA wil dat, waar mogelijk, ge meentelijke procedures worden ver kort. Vragen van burgers moeten duidelijk en vlot worden afgehandeld. „Je zou er haast uitlezen dat we vin den dat er teveel bureaucratie is", al dus Hoogerheide Hij is van mening dat iedere organisatie zich regelmatig moet afvragen of deze zaken voor Lees verder pagina 2 Zit er toekomst in een mosselver werkingsbedrijf in Oudeschild? De projectgroep visserij van Koppen bij elkaar is van mening dat een derge lijk bedrijf zeker mogelijkheden biedt. Een mosselbedrijf in onze haven plaats is slechts één van de drie plannen waar de projectgroep zich op het ogenblik mee bezig houdt, want voor Den Helder staat een nieuwe visafslag gepland en voor Den Oever een garnalenpelcentrum. Koppen bij elkaar is een gezamenlijk initiatief van het gewest Kop van Noord-Holland, de provincie, het re gionale bedrijfsleven en de Kamer van Koophandel. Instanties die via een gezamenlijke aanpak de econo mie in de Noordkop nieuwe injecties willen geven. De werkgroep visserij, waarin de ge meenten Texel, Den Helder en Wierin- gen zijn vertegenwoordigd, wordt voorgezeten door burgemeester A. Schipper. „De eerste plannen zijn ge lanceerd, maar daarmee zijn we na tuurlijk nog lang niet waar we wezen moeten." Nederland is op het ogenblik de grootste mosselproducent van Euro pa. Ons land is uitermate geschikt om mossels als bodemcultuur te kweken. De mosselcultuur in de Waddenzee nam begin 50-er jaren een aanvang. De mosselvisserij heeft de afgelopen 40 jaar een zodanige vlucht genomen, dat zij vandaag de dag ongeveer 60 procent van de to tale Waddenzee-opbrengst vormt. Het merendeel van deze natuurlijke op brengst gaat naar Zeeland. De Zeeu wen - die er als schelpdiercultuurkenners bij uitstek •SST 7 JO../5. 8/ &'JLA GE 3 I van het begin af aan zijn ingespron gen - hebben de handel goed weten af te schermen. Noordelijke belang hebbenden, waaronder Texelaars, hebben tenminste nooit vat op de mosselcultuur kunnen krijgen. Slechts vier van de 80 kwekers wonen in het noorden. Twee in Den Oever en twee in Harlingen. Kweken Het plan voor een mosselverwer kingsbedrijf op Texel is niet nieuw. Lourens Westbroek uit Den Burg heeft zich er in 1984 al intensief mee beziggehouden. Westbroek was ne gen jaar lang in dienst bij het Rijk sinstituut voor Visserij-onderzoek, waar hij het kweken van mossels on derzocht. „Texel neemt ten opzichte van het mosselkweekgebied een heel gunsti ge positie in. Er is dus een economi sche reden om in Oudeschild mossels te gaan verwerken," aldus Westbroek. „Met name de produktie van gekookt mosselvlees, want voor een kookbedri|f is ligging nabij het kweekgebied zeer aantrekkelijk. Vijf jaar geleden heb ik een mosselplan ontworpen en daarvoor alles rond ge kregen. Dit plan is toendertijd niet gerealiseerd, omdat de noodzakelijke aanvoer van mosselen naar Texel niet gegarandeerd kon worden. Dit had deels natuurlijke oorzaken, waardoor er weinig mosselen op de kweekper- celen beschikbaar waren. De hoge prijzen die dit weer tot gevolg had, maakten dat de leveranciers de mos selen liever aan de centrale mossel veiling in Yerseke leverden." „Aan de andere kant zou de mosse- laanvoer verzekerd kunnen worden door aanvoer van Texelse mosselkwe kers. Maar dat is geen eenvoudige uitgangssituatie, omdat die er -op de hangcultuur van de Oudeschilder Dirk Slik na - niet zijn. Er zou dus een aantal mosselkweekperecelen in het westelijk deel van de Waddenzee nieuw moeten worden aangelegd. Dit kan echter weer ten koste van de visgronden van de garnalenvissers gaan. Tegenwoordig ook een belang rijke bestaansbron. De zaak vereist dus overleg en keuze: Wat wil men? Misschien is het mogelijk andere me thoden voor het kweken van mosse len uit te proberen, om zodoende de problemen te omzeilen." „De positie van Texel is ideaal om van een enorm rijk mosselkweekge bied als de Waddenzee, te profiteren. Het eiland is ook eigenlijk de enige geschikte plek om een simpel mos selverwerkingsbedrijf te hebben. De mossels zouden direct vanuit de kweekpercelen in een kookbedrijf ver werkt kunnen worden. Op het ogen blik wordt er van de totale opbrengst, 100 miljoen kilo mossels, ongeveer 30 procent gekookt. De in stallatie die ik voor het mosselkweek- bedrijf had ontworpen, had tot doel het mosselvlees zo efficiënt mogelijk uit de schelp te halen. Met diepvries- en verduurzamingsmiddelen kun je het produkt dan als „bulk" overal naar toe sturen. Voor de werkgele genheid op Texel zou zo'n bedrijf uiteraard veelbetekenend zijn. Je kunt toch gauw een man of twintig aan het werk helpen." Kostenverhogend Als de mosselen uit de Waddenzee zijn opgevist is de huidige gang van zaken als volgt. In ongeveer 20 uur vaartijd worden ze per schip naar Yerseke vervoerd, daar geveild en ver volgens uitgezaaid op de verwater plaats in de Oosterschelde. Voor de verkoop worden de mosselen door de handelaren opnieuw opgevist, aan de wal verwaterd en vervolgens voor consumptie klaar gemaakt. Westbroek is van mening dat deze gang van zaken voor de mosselen uit de Waddenzee een kostenverhoging van ongeveer 25 procent met zich meebrengt. Vijf procent op de ver voerskosten Waddenzee -Yerseke, vijf tien procent verlies aan mossels op de verwaterplaats in de Oosterschel de en vijf procent voor schepen en bemanning voor het opnieuw opvis sen uit de verwaterplaatsen. Met Westbroek is de projectgroep van mening dat een verwerkingsbe drijf in Oudeschild niet alleen finan cieel beter zou zijn, maar dat het ook de houdbaarheid en de kwaliteit van de mosselen ten goede komt. De projectgroep is van mening dat het met financiële steun van de Europese Gemeenschap en de Firon (ontwikke lingsmaatschappij van de NMB/Post- bank en het provinciaal bestuur van Noord-Holland, die tot doel heeft de economie te steunen) mogelijk moet zijn een mosselverwerkingsbedrijf te stichten. In de geluidhinder-kwestie inzake de supermarkt aan de Vogelenzang heeft de Raad van State nog geen uitspraak gedaan. Dinsdagmiddag werd in Den Haag het verzoek tot schorsing van de hinderwetvergun ning behandeld. Alle partijen (de klaagsters Spreekmeester en Rijk, de gemeente Texel en supermarkteige naar Unigro) waren aanwezig om hun argumenten nogmaals toe te lichten. De voorzitter, mr. Veringa, kon echter niet tot een uitspraak komen, omdat een verweerschrift van de gemeente hem niet had bereikt maar ergens" op de Raad van State-burelen was blijven liggen. Veringa zal komende week het gemeentelijk pleidooi bestuderen en in zijn besluitvorming betrekken. De uitspraak is aanstaan de woensdag om 10.00 uur. Medio april komt de zaak opnieuw aan de orde bij de Raad van State; dan zal definitief worden beoordeeld of de supermarkt aan de eisen van de hin derwetvergunning voldoet. De aanleg van een zogenaamd „Link safvak" op de Pont weg, bij de afslag naar de Californiëweg, kost drie ton. Bij de provincie zal een aanvraag worden ingediend voor een subsidie van 75 procent (f225.000,-). De raad zal worden voorgesteld het bedrag beschikbaar te stellen. Met het werk kan pas worden begonnen als be kend is of de provincie daadwerkelijk subsidie verleend. Het aantal inwoners van Texel is ten opzichte van 1988 gedaald met 71 personen. In '88 zijn 107 jongeren tussen 17 en 23 jaar van het eiland vertrokken. In '89 waren dat er 199. De algemene uitkering die de ge meente van het rijk krijgt op basis van de bevolkingscijfers zal met zo'n f15.800,- dalen. Op de kruising Kogerweg/Nieuwlan- derweg/Burgerdijk (nabij „Sarasani") kwamen dinsdagmiddag een taxi en een tractor met elkaar in botsing. De oorzaak was dat de tractorchauffeur, een 39-jarige man uit Den Burg, geen voorrang verleende aan de op de Nieuwlanderweg rijdende taxi van een bedrijf uit Den Burg. De taxi bestuurder liep lichte verwondingen op, maar zijn passagier, een dame uit De Cocksdorp, moest met een ver moedelijk gebroken arm naar het zie kenhuis worden gebracht. De taxi werd zwaar beschadigd aan de voor zijde. Een 81-jarige automobilist uit De Koog reed maandag omstreeks het middaguur tegen een aan de Schoor- wal geparkeerde auto, eigendom van een 48-jarige inwoonster van Den Burg. Enkele deuken waren het ge volg. Na tussenkomst van de politie werd de schade geregeld. VRIJDAG EN ZATERDAG het optreden van Rock and roll in the sound of the Stray Cats. Winnaars van diverse prijzen in binnen- en buitenland. Een fantastische muzikale acrobatische act. TEXEL "((hirotion" TOEGANG GRATIS QUESTION Zwaanstraat 5

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1