elukkig boog Groningen af naar de trein vóór het zuiden 'erblijf in Assen nu 45 jaar geleden Waddentoernooi 1990 op Schiermonnikoog ni Winterconcert van KTF in Koninghal BEKENDMAKING. Alle mannelijke personen, op het ei land aanwezig in den ouderdom van en met 17 jaar tot het voleindigde 35e le vensjaar moeten zich, voorzien van mondvoorraad voor eenige dagen en van winterkleeding, uiterlijk Zaterdag 11 No vember, 15 uur, te Den Burg, aan de voormalige Zeevaartschool, Schilderein de, aanmelden. Voor ieder niet verschenen mannelij- ken inwoner worden de familieleden vastgenomen. Texel, 10 November 1944. DE INSELKOMMANDANT. Zij, aio vóór 10 Nov. 1S99 zijn geboren en zij, die na 9 Nov. 1927 geboren zijn, zijn dus vrij. M.S.T. Programma IJDAG 9 FEBRUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Aan de sportieve tocht Assen-Texel, die op vrijdag 16, zater dag 17 en zondag 18 maart wordt gehouden, kleeft een be wogen historia In het laatste oorlogsjaar werd hetzelfde traject tot tweemaal toe (heen en terug) overbrugd door on geveer achthonderd Texelse mannen. Zij deden het niet voor de prestatie of een herinneringsmedaille, nee, zij gingen op bevel van de Duitse bezetter die de Texelaars in Assen te werk stelde. De heenreis, in november 1944, was een barre ervaring, vooral voor de groep van tweehonderd mannen die als eerste vertrok. De terugreis (in maart 1945 voor de meesten) was vrolijker, onwetend van de bloedige „Russen oorlog" die Texel nog te wachten stond. Alle Texelse man nen die naar Assen werden gestuurd, keerden ook weer levend terug. Niettemin was het één der angstigste perioden in de Texelse geschiedenis. Tastbare herinneringen aan het verblijf in Assen, in de vorm van foto's, dagboeken en ander materiaal, zijn het afgelopen jaar verzameld door de histori sche vereniging, Dick Lemstra in het bijzonder. Lemstra, die zelf ook in Assen heeft gezeten, nam vele gesprekken met Assen-gangers op de band op en verwerkte de gegevens. Uit deze collectie zal voorafgaand aan de sportdriedaagse en de viering van „Texel, 575 jaar stad" een expositie worden samengesteld, die zowel op Texel (opening 9 maart) als in Assen (vanaf 15 maart) is te zien. De Texelse Courant neemt alvast een voorschot en zal de komende weken regel matig artikelen over dit onderwerp publiceren. In deze krant de eerste aflevering, waarin ter opfrissing van het geheugen het hele verhaal in grote lijnen nog eens wordt verteld. larom moesten alle mannelijke in- Iwóners van Texel tussen 17 en 35 iaar, als een donderslag bij heldere hemel, zich op de 10e november 1944 melden bij de „Inselkomman- dant"7 Het vermoedelijke antwoord (luidt: angst voor een geallieerde inva- sie. D-Day was al ruimschoots achter j» rug en de Duitsers waren be vreesd voor nieuwe landingen op de yjfesteuropese kust. Op Texel bijvoor beeld. Maar waarom dan alle mannen weg van het eiland? Op Texel zou hun hulp bij het bouwen van bunkers immers goed te gebruiken zijn ge weest. De Duitsers waren echter bang dat een aanval van buitenaf steun zou krijgen van het zogeheten „weerbare deel van de Texelse bevol king". Door dat deel te transporteren wérd die mogelijke steun voorkomen. De bezetter bevroedde toen niet dat het werkelijke gevaar van vanuit hun eigen gelederen -nl. de Georgische soldaten- zou komen.... Gelijktijdig met de openbaarmaking van het bevel, hielden de Duitsers razzia's. Veel pogingen om onder te duiken mislukten. Bovendien dreigden dIe Duitsers met represaillemaatrege len tegen familieleden als men zich niet zou melden. Als de zoon niet kwam opdagen, zou de vader worden 'opgepakt en voor dat dreigement zwichtten de meesten. Vrijwel alle Texelse mannen van de bedoelde leeftijd meldden zich dus aan, zonder te weten wat er met hen zou gebeu ren De mannen werden bijeenge- In de Burgemeester De Koninghal wordt zaterdag om 20.00 uur het winterconcert van het Koninklijk Texels Fanfare gegeven. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar f3,50 (in- clusief consumptiebon) bij Zegel Mannenmode, Weverstraat 32. Tijdens het concert zijn optredens te beluisteren van het orkest onder lei ding van Pieter Heertjes en de drum band onder leiding van Henk Beijert. |l|pk zullen de marjorettes een de- Impnstratie geven. Zij worden bege leid door Carla Veeger-Roeper, met medewerking van Jeanette de Ligt. H6t programma ziet er als volgt uit: Programma: I Manoeuvre Mars (P. A. Stenz). Opening door de voorzitter van KTF, |jj© heer W. Th. van Sambeek. I Pastorale (Jan de Haan). The day of the drummers (Sandrie Egberts). Melodies de la France (Jean Tréves). Irjncess street parade (Harm Evers). Kroonkeuze (Sandrie Egberts). Affiot time in the brasses tonight (Harold L. Walters). I-Ontemporain (E. Angoulême). -aesardrums (P. Reijerse). Ice cream (Johnson Moll King: arr. li Beck). |auze waarin onze traditionele verlo- :ing. Direct na de pauze kan het pro- Ijfèmma mogelijk worden JHderbroken voor een huldiging van Jen lid (of leden) wegens langdurig ■idmaatschap. Ctónd Victory (D. H. C. Helmink). Jirumpet Fiësta (Phillips-Siebert). /aria Walsfantasie (S. Egberts H. J. :vers). Instant Concert (Harold L. Walters). Ritmische effecten (Sandrie Egberts). Go Go (Kr. Smits). Jrazil (Barosso-Scheffer). bracht in diverse gebouwen in Den Burg, zoals het weeshuis en de ULO- school. Martelgang De eerste groep (200 man) vertrok meteen al op 10 november. Het zou een martelgang worden. De eerste overnachting vond plaats op vliegveld De Kooy bij Den Helder en daar wa ren de Texelaars bepaald niet blij mee. Zo veilig waren militaire vlieg velden niet in oorlogstijd. De volgen de dag liep het gezelschap naar Hippolytushoef op Wieringen, onder leiding van Duitse en Georgische sol daten. In „Hippo" werden de mannen ondergebracht in een schoolgebouw. De Wieringers verwenden de Texe laars met andijviestampot. Zo'n maal tijd zouden de mannen nog goed kunnen gebruiken, want de volgende dag kregen ze te maken met erbar melijke omstandigheden. Op de Afsluitdijk begon het te rege nen en te sneeuwen. Omdat hun ver trek van Texel zo plotseling was geweest, waren de meesten er niet op gekleed. Een deel van de mannen liep bovendien op afgesleten schoe nen. Onderweg scheerde een groot aantal vliegtuigen over. De Texelaars zwaai den, maar hun begeleiders doken doodsbang in de berm. De mars ein digde die dag in Witmarsum. De Frie zen bezorgden de verkleumde eilanders een hartverwarmende ont vangst. Sommigen kregen zelfs een stel klompen in plaats van hun ver sleten schoeisel. Bagger De vierde dag was wederom geen pretje. Het sneeuwde voortdurend, waardoor de wegen steeds minder begaanbaar werden. Door dikke lagen bagger en sneeuw ploeterden de mannen voort. De tocht was in het laatste stuk nog verzwaard omdat de paarden die de bagagewagens voor ttrokken, van vermoeidheid uitvielen. De wagens moesten aan de kant worden gezet, zodat uitvallers niet langer konden meerijden en ook moesten de Texelaars het zonder pro viand doen. Ditmaal was Leeuwarden het einddoel. Voor sommigen was dat te ver. Enkelen bleken zó uitgeput dat ze naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. In Leeuwarden, waar in stations werd geslapen, waren de mannen van de tweede zending al aanwezig. Die was weliswaar pas de 12e vertrokken, maar wegens de slechte weersom standigheden mocht Teso deze groep van ongeveer 500 mensen naar Har- lingen brengen in plaats van naar Den Helder. Hun avontuur was ont roerend begonnen: bij het verlaten van de haven hieven zowel de Texe laars aan boord als die op de kade een donderend Wilhelmus aan. Ook deze groep had een stuk lopen voor de boeg, in slecht weer van Harlin- gen naar Leeuwarden. Logischerwijs arriveerden deze mannen aanmerke lijk fitter dan de eerste tweehonderd. Naar Duitsland? Van Leeuwarden ging de reis verder per trein, in wrakkige, oude wagons, waarin de ramep ontbraken. De be stemming was nog altijd onbekend. De richting waarin de trein reed werd angstvallig in de gaten gehouden. Ve len waren van plan om als het rich ting Duitsland ging, uit de langzaam rijdende trein te springen. Tot ieders opluchting boog de trein nog vóór Groningen af naar het zuiden. Toch bleef er aanleiding om te denken dat de eigenlijke bestemming van het Texelse transport wel degelijk Duits land was. Bij aankomst 's avonds in Assen reageerden de Duitsers name lijk zeer verbaasd. Ze gingen hevig te keer omdat ze niet op de komst van de Texelaars waren voorbereid. Na een hoop trammelant werden de Texelaars ondergebracht. Assen bleek het definitieve reisdoel te zijn. De zevenhonderd mannen werden af gemarcheerd naar verschillende ge bouwen, waaronder de „Visserschool", waar zij de eerste tijd hun bivak zouden hebben. Later ver kasten ze naar Port Natal, een monu mentaal gebouw dat tot voor kort in gebruik was als psychiatrisch zieken huis, maar thans is afgebroken. De mannen moesten tankgrachten graven in de omgeving van Assen. De eerste veertien dagen regende het haast onafgebroken, zodat ze tot aan hun knieën in de blubber stonden. Staatsgevaarlijker! Kort na Sinterklaas kwam een derde groep van ongeveer honderd Texe laars naar Assen. Dat waren de zoge naamde „staatsgevaarlijken", mannen van ouder dan 35 jaar die door NSB- ers als politiek onbetrouwbaar waren aangemerkt of opgepakte onderdui kers. Aanvankelijk was die groep 130 man groot. Toegestaan werd dat 35 man afhaakten, omdat zij te oud of ziek waren. Ze werden van boord ge haald en naar de Hogerstraat overge bracht, naar het onderkomen van de bouwleiding („Bezirksverwaltung' Een deel van deze mannen mocht naar huis, de anderen werden van Texel afgestuurd maar hoefden niet naar Drente. Zij belandden over het algemeen in de Wieringermeerpolder. De groep „staatsgevaarlijken" die naar Assen ging, maakten de reis in geblindeerde bussen. Met dezelfde bussen keerden 38 Texelaars naar het eiland terug (dat was op 10 decem ber). Daaronder bevonden zich boe renzoons, die als „onmisbaar" voor hun bedrijf waren bestempeld. Na de oorlog bleek dat de Texelse gemeen teambtenaar W.N. Kelder, leider van de plaatselijke ondergrondse, veel had gedaan om deze vrijstellingen te be werkstelligen. Kosthuis zoeken Na verloop van tijd veranderde behui zing in Assen, vooral nadat was ge bleken dat Port Natal een echt luizennest was. De eilanders mochten een kosthuis zoeken. In die kosthui zen kregen de Texelaars een hartelijke ontvangst en velen ondervonden er de gezinswarmte die ze zo node had den gemist. Ook degenen die in het naburige dorp Vries waren onderge bracht, mochten op zoek naar een kosthuis. Na de oorlog schonken de Texelaars de kerk van Vries een kope ren kroonluchter als blijk van dank baarheid. Assen kreeg de bekende „Texel-bank" cadeau, die door Texe laars zelf werd gemetseld. Het werk zelf vorderde niet zo. Na de beginfase hadden de Texelaars door hoe ze de boel konden vertragen. Foto van het Lod. Napoleonplein- en straat in Assen, waar onder anderen Dick Lemstra een kosthuis vond De buurt is inmiddels gesloopt en door nieuwbouw vervangen. bracht de post naar Kornwerderzand. Een volgende kantonier moest de brieven naar Harlingen brengen. Per trein kwamen de brieven via station Leeuwarden in Assen. Dit beviel niet: er waren veel klachten dat poststuk ken waren weggeraakt of erg laat waren bezorgd. Zodoende werd het initiatief genomen de post op de fiets te bezorgen. Ben Mulder, de zoon van de notaris, Chris van der Kolk, hoofdonderwijzer van de openbare school van Den Burg en meester Scharp van dezelfde school, meldden zich aan als bestellers. Een enkele reis duurde twee dagen, met een overnachting in Harlingen. Toen het fietsen toch wel erg vermoeiend bleek, werd het met een tandem ge probeerd, beschikbaar gesteld door Jan Maat en Fup Zegel. Deze bekendmaking werd op 10 november overal aangeplakt Op Texel werd intens meegeleefd met de mannen in Assen. Eerst werd er veel gebeld maar dat begon de Duit sers te vervelen. Alleen Bram van der Meulen die in de Weverstraat woon de naast de huidige apotheek en over telefoon beschikte, mocht regelmatig contact hebben met Assen. Van der Meulen maakte een soort muurkrant. Als er nieuws was schreef hij dat met wat grotere letters dan normaal op een schrijfblokvelletje en hing het voor zijn raam. Dat het voor zijn huis vaak een drukte van belang was, spreekt voor zichzelf. Postbezorging Er was ook een postverbinding. Brie ven gingen eerst met de bus van Den Helder naar Hippolytushoef, daar nam een kantonier de boel over en Daarnaast werden pakketten overge bracht. Jaap Schoorl, nu woonachtig in Hippolytushoef, maakte in de win ter van '44/'45 drie tochten met trekker en wagen, volgeladen met pakketten. In totaal bracht hij 2600 pakketten naar Assen. De derde tocht verliep dramatisch, in een vlie gende sneeuwstorm en onwaarschijn lijk veel pech. Bekend is het verhaal dat midden op de Afsluitdijk de wa gen door zijn as zakte, waarna Schoorl met de as over de schouder in de ijzige kou terugliep naar Den Oever, een lift kreeg naar Den Helder en op Texel de as repareerde. Met een andere trekker en wagen reed hij terug naar de Afsluitdijk, waar drie gevangenen die hij moest vervoeren op de spullen hadden gepast. Terugreis Nadat de geallieerden begin maart de Rijn waren overgestoken en het ka nongebulder Assen naderde, mocht het grootste deel van de Texelaars in Assen weer terug. De 10e maart was een sensationele dag voor de tewerk- gestelden: vanaf Texel waren liefst driehonderd vrijstellingen geregeld. Op 12 maart, elf uur 's ochtends, mocht de eerste groep vertrekken. Het afscheid nemen viel voor velen niet mee, omdat met de gastgezin nen vaak een innige band was opge bouwd. De achterblijvers beleefden toen nog veel minder leuke ogenblik ken. De laatste grote groep vertrok op 27 maart. In ploegen van 25 man (vanwege het luchtgevaar) vertrokken de Texelaars zingend en werden door de Assenaren uitgeleide gedaan. Via Bovensmilde en Veenhuizen werd rap Donkerbroek bereikt, waar de man nen in café's, scholen en boerderijen werden ondergebracht. De totale groep stond onder leiding van W.N. Kelder en Jac. Keyser en was bijna tweehonderd personen groot. De tweede dag ging wederom voorspoe dig. Langs de weg veel nieuwsgierige mensen die de Texelaars feliciteerden. Bestemming die dag was Heeren veen, waar men de in Assen afge pakte persoonsbewijzen terugkreeg. Op 29 maart (Witte Donderdag) ston den in Sneek wagens gereed om een deel der mannen op te pikken. De anderen bereikten lopend Bolsward, waar bij boeren de nacht werd door gebracht. Op Goede Vrijdag trokken de Texelaars via Witmarsum naar Harlingen, waarna ze om kwart voor drie 's middags de haven van Oude- schild binnenliepen, opgewacht door een massa blijde mensen. De laatsten Een klein deel Texelaars keerde pas ver na de bevrijding uit Assen terug. Op paaszaterdag werd Port Natal ontruimd en werd een grote groep, waaronder elf Texelaars, naar Coevor- den overgebracht. Na de bevrijding van die plaats op 5 april en opvang door het Rode Kruis, kwamen deze Texelaars op 20 april in Harlingen aan, waar ze werden ondergebracht in een school. Een ander deel van de Texelaars dat nog in Assen zat, kwam eveneens naar Harlingen. Tot tweede Pinksterdag bleef de groep van ongeveer veertig Texelaars in Harlingen. Pogingen om via de Af sluitdijk en per schuit vanuit Makkum eerder thuis te komen, mislukten. Toen ze op die tweede Pinksterdag 's avonds om 20.00 uur met het Teso- „fietsbootje" de „Voorwaarts" in Ou- deschild aankwamen, waren eindelijk alle Texelse mannen weer thuis. Het jaarlijkse Waddentoernooi wordt op 19 en 20 mei a.s. op Schiermonnik oog gehouden. Reeds nu blijkt dat van de zijde van Texel weer veel belang stelling bestaat om aan het toernooi deel te nemen. Tot nu toe hebben 240 sporters zich aangemeld voor deelname aan het toernooi. 1- ■--* .-9- - Aan hel werk op de Drentse hei: Jb. Schraag IOudeschiidI. J. Zoodsme lOudeschild). P. Beers IDen Burg). Lod. Vermeulen IWestergeest). Adr. Kees lOudeschild). De foto Is gemaakt door Egbert Boekei. de toon van de slager van Oudeschiid. Dat deed hij clandestien, aanzien fotograferen daar ten strengste verboden was De gezamenlijke eilanden hebben in overleg besloten om met ingang van 1990 voor een iets andere opzet van het toernooi te kiezen. Door het vast stellen van een basispakket van spor ten, die meetellen voor de Waddenbokaal, kon de puntentelling (voor deze bokaal) vereenvoudigd worden. Daarnaast werd het effect bereikt dat ook de kleinere eilanden nu een kans maken de Waddenbo kaal te veroveren. Het basispakket omvat de volgende sporten: klaverjas sen, tennis, vissen, voetbal en volley bal. Daarnaast kunnen ook andere sporten deeluitmaken van het Wad dentoernooi. Afhankelijk van de ge bleken belangstelling en de mogelijkheden van het ontvangende eiland kunnen dat steeds wisselende takken van sport zijn. Deze sporters strijden voor een hoge klassering in hun tak van sport. Op Schiermonnik oog zullen naast het basispakket de volgende sporten deel uitmaken van het Waddentoernooi: badminton, bil jarten, bridge, surfen, touwtrekken en hoogstwaarschijnlijk darts. Het volleyballen is een van de ba sissporten. Er wordt verwacht dat elk eiland zowel een damesteam als een herenteam in het veld brengt. Dit lijkt voor Texel een probleem te worden, omdat zich tot nu toe geen herenvol leybalteam heeft aangemeld voor Volleybal Zaterdag Sporthal 12.30 u. (m-B) 12.30 u. 12.30 u. 13.30 u. 13.30 u. 13.30 u. 15.00 u. 15.00 u. 15.00 u. 10 februari: Ons Genoegen, Den Burg: Tevoko 1-Wieringen 1 Tevoko 1-Harpoen 1 (j-B) Tevoko 1-Advendo 2 (m-C) Smash'68 1-WSOV 2 (d) Tevoko 1-Los'82 1 (h) Tevoko 1-Advendo 1 (d) Smash'68 2-Juvoc 5 (d) Tevoko 2-Noordkop 1 (h) Tevoko 3-HCSC 3 (d) Maandag 12 februari: Sporthal Sportlaan, Den Helder: 18.50 u. HCSC 5-Smash'68 1 (d) 18.50 u. Adelborsten 1-Tevoko 2 (h)

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5