N c Zwoegen en zweten in Texels vrije natuur 1 Dp de alternatieve toer n Oostenrijkse dooi i|,ange afstand-schaatser Dirk Bakker: THEO FRANCHIMON'S HARDLOOPGROEPJE: iilandcompetitie volleybal Karpov-stijl van Bakelaar noodlottig voor Witte Ecocar haalde meer afval op Voetbalprogramma Voor de zevende keer Open Texels dartkampioenschap Ledenvergadering SVO NH kampioen oefent I RL JDAG 9 FEBRUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 'k Bakker met herinneringsmedaille. „Je weet nooit of het gaat winteren In Nederland." irk Bakker uit Oudeschild mag met gerust hart een veteraan -yorden genoemd. Met zijn 48 jaar behoort hij eigenlijk al tot de ategorie „veteranen-2", zoals Dirk zelf zegt. Zijn prestatiedrang 1 echter nog onverminderd. Vooral als de winter aanbreekt, be- - innen Dirk's tenen als het ware reeds te tintelen, 's Zomers lopt, fietst en skeelert hij, maar alle training staat ten dienste an zijn grootste genot, het schaatsen. Vorige week was hij er elemaal voor naar Oostenrijk afgereisd, waar op een groot meer, e Weissensee, de „alternatieve Elfstedentocht" werd gehouden. 'at brengt iemand ertoe om meer $n duizend kilometer van huis een ^Kaatswedstrijd te rijden? Dirk Bak- ilf „Je weet nooit of het gaat win- Hi in Nederland. Ik ging ook niet leen heen voor de wedstrijd, maar .„pmbineerde het met een week va- "antie samen met mijn vrouw Will, 's erlorgens schaatsen, 's middags sa- len wandelen. Als er op die hoogte l\feissensee ligt op 980 meter) JSleeuw had gelegen, hadden we laarschijnlijk gaan langlaufen." ili'edende dooi vormde een bedrei- ng voor het doorgaan van de alter- atieve tocht. De organisatie en de laatselijke overheid twijfelden of het 'el verantwoord was om 2000 Ne- arlandse schaatsers op de bevroren /eissensee toe te laten. Een meer, at in de midden bijna honderd meter I iep was, hetgeen aan het inktzwarte i goed viel af te lezen. Uiteindelijk ït men het plan los om rondom het leer te schaatsen; gekozen werd aor een overzichtelijk parcours met '4 rnden van tien kilometer. /ill Bakker vertelt dat de rijders nog- jj I wat trammelant maakten over het itblijven van een beslissing. „Qua jnuwen en toestanden om de wed- trijd heen leek het wel alsof de éch- 5 I Elfstedentocht zou worden ehouden. Er werd heel wat afgekan- srd." oewel het ijs hier en daar wat raakte en zeven deelnemers aan de 3ant van het meer door het ijs waren |fekt, verliepen zowel de toertocht >p vrijdag) als de wedstrijd Izater- ,a(lag) gladjes. Als extra veilig- e( eidsmaatregel kregen de rijders het ringende advies altijd in gezelschap n(fan anderen het ijs op te gaan. Spandoeken ondjes schaatsen dus. Een te- lurstelling voor Dirk Bakker? „Nee oor. Het was door de inkorting druk is de kant. Op sommige plaatsen d veel publiek, met spandoeken Dat de sfeer van de wedstrijd chte Elfstedentocht niet zou kun- benaderen, stond bij voorbaat al ast. Zo moesten de rijders het in èld A Mannen: u%.30 u. Bremakker 2-Teso BCT Sport 55b.12 u. BCT-Haarstudio Teso 940.54 u. Graaf S-Paal 28 Autocentr. 0.43 u. Paal 9-Autocentr. Graaf S. 1.30 u. Eelman-RWS De Krim —2.18 u. De Krim-Gr. Slock RWS «ld B: i-rouwen, gemengd en mannen: I1IPB.,30 u. Leydekkers-W W Haarst. .12 u. Verfbus-Haarstudio W W 4 u. Durper D-Question Verfbus 3 u. Westerlaken-Klif Question 0 u. Moerbeek M-NBC Westerl. 8 u. Amrobank-Bremakker 1 ëld C Vrouwen: jd830 u. Taveerne-Krim Vissers B 9.12 u. Vissers B-SCTexel Taveerne V, 9.54 u. Cocky's-ASC Wiersma A $0.43 u. Ass. Bremer-Wiersma AASC Jf£1.30 u. DA-Opel Rentenaar Bremer ^,2.18 u. De Rival-Meermarkt DA Istrijdleiding: Andries en Agnes 13540. Bremakker 2 1-2; Paal 9-Teso 0-3, DGM- llse Autocentrale 2-1; Amrobank-Paal 28 2; Kobeko-Musicshop 1-2, Stuc. vld Woude- njje Krim, Het Bestuur-Stoepa 3-0; Moerbeek Jeubelen-Rabomix 1-2; 12 Balcken-St. Jan bit-I; Durper Drup-Haarstudio 3-0, Zegel Mode- fjantje Sport 1-2, Graaf Spuiterij-Cocky's flpsalon 2-1; Taveerne-De Rival 1-2, 61 leermarkt-ASC 3-0; Opel Rentenaar-Wlersma ntiek 3-0; Cocky's Kapsalon-Service Center ixel 0-3; Vissers Bouw-De Krim 3-0; De wbus-Question 2-1. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. De Koog: Iedere tweede zaterdagmorgen van de maand wordt oud papier opge haald in De Koog en directe omge ving. leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. De Texelse damkampioen Piet Bake laar is niet alleen een sterk dammer, ook op het schaakbord staat hij zijn mannetje. Bakelaar doet in zijn ma nier van spelen denken aan Karpov: een uitermate solide opzet van de partijen garandeert hem veelal een klein voordeeltje na de openings schermutselingen. Met veel geduld, weinig risico en een goede techniek wordt het uitgebouwd tot een ge wonnen stelling. Op exact deze manier ging maandag avond in de Lindeboom Martien Witte tijdens de interne competitie van schaakclub En Passant langzaam, maar desondanks onafwendbaar ten onder tegen Piet Bakelaar. Lange tijd wist Witte de stelling materieel in evenwicht te houden, maar in een eindspel met zware stukken beging hij een aantal onnauwkeurigheidjes die voor Bakelaar voldoende waren om eerst één en niet veel later nog een tweede pion te veroveren. Auke Terpstra verloor van Kees Kistenma ker, die een eindspel met een kwali teit tegen een pion op het bord had weten te krijgen. Ondanks dit kleine materiële nadeel leek Terpstra de re mise binnen handbereik te hebben, omdat Kistenmaker onmogelijk de stelling van zijn opponent kon bin nenvallen. Kistenmaker wilde echter per sé winnen, omdat hij in het vori ge treffen nogal hardhandig door Terpstra aan de kant was gezet en om het lot te dwingen nam hij een aantal onverantwoorde risico's die hem de partij nog hadden kunnen kosten, als Terpstra op het kritieke moment niet een ernstige fout had begaan. Derhalve won Kistenmaker alsnog en keert daarmee weer terug naar de derde plaats, die tot dan door Frans Eijgenraam werd ingeno men. Eijgenraam ging in een kort vin nig partijtje echter onderuit tegen Jaap Dros en zal dus met een wat bescheidener positie op de ranglijst genoegen moeten nemen. Dirk Leegwater en Wim Hoekman besloten tot een puntendeling na een lange laveerpartij waarin beide scha kers al te grote complicaties uit de weg gingen en op respectabele af stand van elkaar bleven. Beide spe lers zullen nadien een goede nachtrust hebben genoten want het duel was zonder twijfel het meest slaapverwekkende uit de hele compe titie. De remise tussen Willem van de Rijke en Martin Birkenhager kwam minder rimpelloos tot stand. Van de Rijke vocht hard voor een eerste overwinning, maar belandde tenslotte in een eindspel dat iets slechter voor hem stond. Omdat het nog lang niet eenvoudig was het voordeel in partij winst om te zetten bood Birkenhager een gelijkspel aan, waar zijn tegen stander gretig op in ging. Nico van Heeringen grabbelde wat al te haastig een pionnetje van Ton Drevel van het bord. Na een ijzersterke te genzet van Drevel restte van Heerin gen de keus tussen het inleveren van de koning óf de dame. Uitslagen: D. Leegwater-W. Hoekman Vi-Vn P. Eelman-F. van Tatenhove 1-0; P. Cornelisse-R. Vittali 0-1; W. v.d. Rijke-M Birkenhager V2-Z2; R. Riegman-W. Pranger 1-0; A. Terpstra-K. Kistenmaker 0-1, J. Dros-F Eijgenraam 1-0; M. Witte-P. Bakelaar 0-1, T Drevel-N van Heerin gen 1-0; W. Vlaming-T. Witte 0-1; K. Bruining- G. Zoetelief 0-1; T. van Lingen-E. de Visser 1-0 De Ecocar heeft afgelopen keer meer chemisch afval opgehaald dan de keer ervoor: 1368 kilo. Volgens Klaas van der Duim van de gemeente blijft vooral het buitengebied achter, wat inleveren betreft. Zaterdag 10 februari: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: JVC ATTexel A1 W.meer B1-Texel B1 Hollandia T CTTexel Cl SVAP B1-Texel B2 Oosterend B1-BKC B1 Helder B2-ZDH B1 ZAP B2-Tex.Boys B1 Tex.Boys C1-Geelzwart C1 Oosterend CTW.waard Cl Texel C2-ZAP C3 14.00 u. 14.30 u. 13.15 u. 12.30 u. 13.30 u. 13.00 u. 14.30 u. 13.30 u. 13.30 u. 13.30 u. Zondag 11 februari: KNVB: Texel-Spirit 14.00 u. KNVB afdeling Noord-Holland: Woudia-De Koog 14.30 u. Tex.Boys-Beemster 14.00 u. Oosterend-Knollendam 14.00 u. Texel 2-Helder 3 14.00 u. Wiron 4-Texel 3 14.00 u. De Koog 2-HRC 6 14.00 u. JVC 4-Oosterend 2 14.00 u. Tex.Boys 2-Call.oog 3 12.00 u. Zeemacht 4-Tex.Boys 3 11.00 u. Texel 4-W.vogels 7 12.00 u. Dames: Tex.Boys-Woudia 14.00 u. Schagen-De Koog 14.30 u. In café De Kuip wordt zaterdag voor de zevende keer het Open Texels Dartkampioenschap gehouden. Het begint om 19.30 uur. Titelverdediger is Dave Platts. maar het is nog niet zeker of hij aanwezig zal zijn om zijn hegemonie in de dartwereld te on derstrepen. Het darten is op Texel in opkomst. Sinds enige tijd wordt iedere vrijdag actief gespeeld in een eilandcompeti tie, tussen teams van diverse horeca gelegenheden. Het niveau gaat duidelijk omhoog en hierdoor kan men zaterdag op een spannende eindstrijd rekenen. Het speltype dat wordt gehanteerd is 301 Best of Three. Er wordt gestart met poules van vier spelers. Twee daarvan gaan over naar de volgende ronde. Rond 01.00 uur zal de finale worden gespeeld. Vorig jaar deden ruim dertig mensen mee aan de kampioenschappen, maar dit jaar wordt op meer gere kend. Zowel dames als heren kunnen zich aanmelden tot zaterdag 15.00 uur bij Cor Kuip, telefoon 17225. Het inschrijfgeld is f3,50. SV Oosterend houdt zaterdag in de kantine een bijzondere ledenvergade ring. Alle leden worden uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijn. De aan vang is 19.30 uur. Oostenrijk zonder het typerende „klu nen" stellen en ook was nergens een stempelpost te bekennen. Dirk vertelt dat de mensen van de eerste hulp vreemd opkeken van die schaatsende Hollanders. „Ze zijn ze ker gewend dat mensen met een ver wonding naar het ziekenhuis gaan, maar wij lieten er een pleister op plakken en gingen vrolijk verder met de wedstrijd. Nee, zelf kwam ik niets te mankeren. Alleen in de dertiende ronde werd ik wat slap in de knieën toen ik me forceerde om een groepje bij te houden. Toen ik viel, ben ik in mijn eigen tempo doorgegaan." Bekenden Dirk en zijn vrouw waren zeker niet alleen in Weissensee. Een Nederland se reisorganisatie had liefst 44 tou ringcars ingezet voor al die schaatsfanaten. In de menigte kwam Dirk Nel Bruining uit Den Hoorn te gen, die in de buurt op vakantie was en eveneens voor het eerst aan de 200 km-tocht deelnam. Nel bleef nog een tijdje in het Alpenland. Ook was er een ontmoeting met een oud- Texelaar, Sijp Kuiper, vroeger uit De Waal. Hij deed mee bij de wedstrij drijders. „De sfeer was wel gezellig", oordeelt Dirk. Hij zegt volgend jaar best wéér heen te willen en ook echtgenote Will is het uitstapje goed bevallen. „Alleen hoop ik dan op méér vorst, dan kunnen we het hele meer rond schaatsen." De Texelse A-junioren zaalvoetbal selectie oefent zaterdag tegen hoofdklasser De Klif. De A-juniorenselectie, die een maand geleden voor het eerst in de Texelse zaalvoetbalgeschiedenis een Noord hollandse titel veroverde, speelt om 17.00 uur tegen Klif. De selectie bestaat uit Sander Stolk, Pascal Spigt, Jeffery Androg, Jan Willem Kraay, Sjoerd Postma, Marcel Ris, Sil Warnaar, Gerko van Putten, Arjen Rienks en Germaine Raalte, en oefent voor de laatste keer in de winnende formatie, voordat coach Willem Oosterhof enkele spelers gaat vervan gen. Een aantal spelers is volgend seizoen geen A-juniore meer. Weer of geen weer, elke dinsdagmiddag zijn ze bezig in het bos. We hebben het over Theo Franchimon en zijn hardloopgroepje, die nu sinds maart afgelopen jaar samen in het bos trainen. Alle maal hebben ze hun eigen redenen om mee te doen, maar over één ding zijn ze het eens: er gaat niets boven lekker zwoegen en zweten in de vrije natuur.... Ook taktische ervaringen kan hij op anderen overbrengen, puttend uit zijn vele wedstrijden die hij aan de over kant heeft gelopen. „Daar ben ik stukken wijzer geworden. In wedstrij den op Texel is het een uitgemaakte zaak wie als eerste drie eindigen. Aan de overkant ken je de krachts verhoudingen niet. Je kunt dan wor den verrast door bijvoorbeeld demarrages. De één houdt van veel korte tussensprints, de ander pro beert een gat te slaan met één lange tempoverhoging." Qua training heeft Franchimon veel geleerd van de Helderse trainer Ge rard Muts, in de tijd dat hij nog lid was van de vereniging „Noordkop". „Muts leerde mij hoe ik moest trai nen. Ikzelf dacht: duurtraining, dat is zo lang mogelijk heel hard lopen. Muts adviseerde mij om interval- training te gaan doen en een minder hoog tempo tijdens de duurtraining te hanteren. Duurtraining werd voor mij toen een kwestie van ontspannen lo pen afgewisseld met rekoefeningen. Ik kreeg een oefenschema, waarin ook een hersteldag was opgenomen. Allemaal nieuwe dingen. Verder was het een verbetering dat ik op afwis selende ondergrond ging trainen. Tot die tijd liep ik namelijk meestal op harde ondergrond en dat bleek aan leiding tot blessures." Het begin Hoewel Franchimon zelf geen trainer is, heeft hij in de loop der jaren dus ff Theo Franchimon „Een zware, intensieve training, die niet alleen uithoudingsvermogen kweekt, maar ook knoklust." Aldus omschrijft Theo Franchimon het uurtje op de dinsdagmiddag. Om dit doel te bereiken schroomt de „trai ner" niet om zoveel mogelijk heu veltjes Iduintjes dus) in het trainingsparcours op te nemen. De groep is gemiddeld zeven man groot. Afgelopen voorjaar was dat gemiddeld elf, met uitschieters van zeventien hardlopers. De samenstel ling is gevarieerd. Enerzijds heb je een vrij grote groep geoefende jeugd- lopers van de Atletiekvereniging Texel, daarnaast zijn er wat oudere AVT-leden die het beste als „trim mer" kunnen worden aangemerkt en tot slot blijkt Franchimons initiatief aantrekkingskracht uit te oefenen op enkele niet Izo) geoefende Texelaars. Omdat de krachtsverschillen hierdoor uiteen liggen, wordt de groep direct bij aanvang van de training gesplitst. Franchimon zélf loopt dan mee met de minst geoefenden, die hij van praktijktips probeert te voorzien. Dat is ook een van de belangrijkste drijf veren voor de 30-jarige hardloper uit Den Burg: overbrengen van zijn eigen ervaringen op anderen. Wat dat betreft kan Franchimon put ten uit een groot reservoir. Hijzelf is de afgelopen tien jaar door schade en schande wijs geworden. Met na me over het thema „blessures" kan Franchimon het nodige vertellen. „Lopen is een individuele sport. Als je blessures oploopt, zijn die meestal aan jezelf te wijten. Bijvoorbeeld doordat je te weinig of juist teveel hebt getraind, of een slechte voorbe reiding hebt gedaan. Over het nut van een warming-up was ik in het begin heel eigenwijs. Ik dacht dat het zo'n vaart wel niet zou lopen. Maar hoe méér ik mijn atletische top na derde, hoe meer het nodig bleek om mijn voorbereiding hieraan aan te passen." voldoende opgestoken om aan ande ren door te geven. In maart 1989 gaf hij zijn plan gestalte om looptraining in het bos te gaan geven. Het was Franchimon opgevallen dat de top van de jeugd wegbleef bij de woensdagavond-training van de atle- tiekclub. Voetbal, zaalvoetbal en an dere sporten bleken een grote concurrent. Franchimon besloot deze jongeren de gelegenheid te bieden om op een ander tijdstip onder lei ding te trainen. En dan niet op het veld, maar in het bos. Hij schreef alle jeugdleden en een aantal oudere leden aan. Die ouderen waren wel lid, maar bezochten de trainingen niet (de „trimmers"). Fran chimon startte op de zaterdagoch tend. Om 11.00 uur werd verzameld op het Turfveld en in twee groepen werd gelopen. Later veranderde dat in dinsdagmid dag 16.15 uur, start Ploeglanderweg Ibij de kruising met het fietspad). De zaterdaggroep is komen te vervallen; de vrouwen die daarin meededen trainen thans onder leiding van Coby Bakelaar. Vorderingen Theo Franchimon: „Het gaat fan tastisch leuk, ik heb er erg veel ple zier in. Je ziet dat de jeugd mooie vorderingen maakt, ze zijn fantastisch gaan presteren. In de crosslopen we ten ze telkens stukjes van hun beste tijd af te knabbelen. Een kwestie van basissnelheid kweken en opvoeren. De jongens zijn nu doelgericht be zig" Zo mogelijk nog méér plezier beleeft Franchimon aan de minder getrainden in de groep, met name degenen voor wie de dinsdagmiddagtraining een enorme persoonlijke uitdaging vormt. Eén van hen is edelsmid Peter Tromp uit Den Burg, die zich na de zomer aanmeldde. Franchimon: „Peter accepteerde de intensiteit van de looptraining, hij wilde kijken waar zijn grenzen liggen. Eerst heb ik hem met loop- en ademhalingstechniek bege leid. Hoe zet je bijvoorbeeld je voeten neer als je heuvelop sprint? Eerst deed hij een rondje met de jeugd en nog een rondje voor zichzelf. Nu is dat al méér, al is intervaltraining er nog niet bij." Agressie Tromp zelf zegt desgevraagd dat het lopen hem een manier is om zijn agressie kwijt te raken. „De hele week ben ik bezig met fijn, precies werk. Dan is het heerlijk om je eens een uurtje volledig uit te leven." Als ander voorbeeld noemt Franchi mon Herman Ploeger uit Den Burg, die voordien al bekend stond als trim mer. „Een knokker, die voorheen ech ter niet doelgericht bezig was." Ploeger zelf vindt ook de gezelligheid een reden om dinsdag met de groep het bos in te gaan. „Hardlopen of joggen doe je meestal alleen, maar één keer per week in een groep vind ik heel gezellig. Je stimuleert elkaar, niemand wil voor elkaar onder doen. Zodoende krijg je ook een onderlinge competitie, wat voor wedstrijden heel belangrijk is." Net als de anderen toont Herman Ploeger zich tevreden over de bege leiding van Theo Franchimon. „Theo is een goede, ervaren hardloper, waar je veel van kan leren. Of ik nog eens zo goed word als hem, betwijfel ik. Dan had ik in elk geval vroeger met hardlopen moeten beginnen, met een jaar of 16, 17. Achteraf heb ik daar wel een beetje spijt van, anders had ik nu misschien met de Texelse hard loperstop kunnen concurreren. Maar in korte tijd ben ik toch nog aardig ver gekomen." Theo Franchimon tenslotte: „Hopelijk voelen zich nog meer mensen geïnspireerd om mee te trainen. We kunnen ook nog wel wat talentvolle jeugd gebruiken. Naast de training van de atletiekvereniging is het toch prachtig om in het bos samen aan de gang te gaan?" Een deel van de trainingsgroep bijeen in het Texelse dennenbos. Samen hardlopen is ook een stuk gezelligheid, vinden ze.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7