Cjroen c2wartsJ~exels in het hart (oger middenstand vreest winkelbouw 't Stappeland Staatssecretaris Dankert brengt bezoek aan Texel Lee Towers werkt mee aan Ronde om Engeland Radio Texel organiseert wekelijks politiek café )nderhandelingen met grote projectontwikkelaar hganisatoren gevraagd 's Avonds forumdiscussie Texel around Britain" Gunning riolering naar De Vries v.d. Wiel Bazar in De Poort Pad om volkstuinen de Mars wordt verlegd Raad van State doet schriftelijk uitspraak GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.457 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 r advertenties, abonnementen, etc geveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon 02220-12741. na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon J20-12741. en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. ja de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /41,40 per half jaar; Los /1.10 in toekomstig winkelcentrum in ,,'t Stappeland" vormt een nstige bedreiging voor de bestaande Koger middenstand. Dat ezen ondernemersorganisatie De Koog Promotion en de dorps- immissie van de badplaats. Zij maken daarom bezwaar tegen i geplande grootschalige ontwikkeling van het zogeheten ,,tus- ngebied" (het terrein tussen het toekomstige vakantiehuizen- rrein aan de Nikadel en het centrum van De Koog). Het dage- (s bestuur van ondernemersorganisatie De Koog Promotion eft in een brief aan de gemeenteraad aangedrongen op het la- n uitvoeren van een effectrapportage, voordat tot winkel- en jtelbouw in het tussengebied wordt besloten. In de raadsver- idering van dinsdag wees de raad dit voorstel af. Seen winkels, appartementen, orthotel en overdekte sport- en elvoorzieningen in 't Stappeland, aar extra bungalows", aldus het genvoorstel van De Koog Promoti- Een natuurlijke uitbreiding van It winkelbestand in het centrum en tiliggende uitvalsroutes is verre te irkiezen boven de plannen voor het issengebied." omenteel onderhandelt de ge- eente met een grote projectont- ikkelaar (UBA uit Uithoorn) over de fltwikkeling van het tussengebied, eze onderhandelingspartner laat de hoefte aan de geplande voorzie- gen in het tussengebied onder- eken. Wethouder Daan Schilling ibruikte dat als argument: hij vindt it één onderzoek wel voldoende is. |f het behoefte-onderzoek ook het éct van het winkelcentrum op de izet van de bestaande winkels istudeert. zei Schilling er niet bij. De onrust in De Koog werd in de ladsvergadering verwoord door D-raadslid Erna Eelman-van der loi. „Door het creëren van iets ieuws, dreigen de eigen bedrijven de |upe te worden." Zij hekelde de gang in zaken tot dusver. Hoewel de annen al meer dan een jaar rond jn, is met de bouw van de bunga- ws nog steeds geen aanvang ge laakt, met de dorpsbewoners is Heen de nieuwe verkeersafwikkeling ssproken maar niet de invulling van rt tussenstuk, de in een besloten jmmissievergadering getoonde ttwerp-tekeningen zijn niet goed itvangen in De Koog, de in het tus- nstuk te realiseren appartementen Duden slecht verhuurbaar zijn. Wethouder Schilling was het niet met aar eens. „Het college is bezig het ele gebied te ontwikkelen. We vin- n het ter tafel liggende plan nog leeds een goede aanzet om het nago van De Koog op te krikken, estijds heb ik,me met hand en tand arzet tegen het bouwen van bunga- iws, zonder tussenstuk, zonder ver- inding met het dorp. Wat betreft die ppartementen: met een goed pro- lotiebeleid zijn die volgens mij best rel te verhuren. Er zijn onderhande lgen, er zijn toezeggingen. Nu we in esprek zijn met een serieuze gega- igde zou het van de gekke zijn als re de boel zomaar stopzetten." Overbewinkeling lok Gerbrand Poster (Texels Belang) leed een duit in het zakje. „Het is een erg late reactie die mevrouw Eel- ian verwoordt. Maar ik heb het al lerder aangekaart: het probleem van [exel is overbewinkeling. Men heeft iet altijd op zijn beloop gelaten, maar (traks eet de middenstand elkaar 'P-" ■et voorstel van Erna Eelman voor |et laten uitvoeren van een effectrap- rtage werd door geen van de an- lere raadsleden ondersteund. Inaniem (dus met inbegrip van Erna ,elman) ging de raad akkoord met jen nieuw voorbereidingsbesluit voor Stappeland. Dat was nodig om rdere bouwmogelijkheden in het jebied mogelijk te maken. De bouw van de vakantiehuizen ordt in De Koog niet aangevochten. [ok vanuit het Texels Verbond van [oor het Wijk tegen Wijk spel op ko ninginnedag worden nog enkele orga nisatoren gezocht. Belangstellenden gspnnen zich aanmelden bij Nico Zoe telief, tel. 13477 (na 17.00 uur). Ondernemers (TVO) is -op aandrang van leden- actie ondernomen tegen de voorgenomen invulling van het tussenstuk. Volgens woordvoerder Wim Mets is het TVO voorstander van vrij ondernemerschap, maar men zet grote vraagtekens bij de behoefte aan de voorzieningen in het tussen gebied. „Er is nu al niet of nauwelijks animo voor het pachten van winkel ruimte in De Koog. Zo is vorig jaar landelijk geadverteerd met een leegstaand pand, waarop welgeteld één reactie kwam. Daarnaast ligt nog genoeg winkelgrond braak in het centrum van De Koog." Het Koninklijk Nederlands Onderne- Wethouder Daan Schilling. mers Verbond (KNOV) dat door het TVO in de arm is genomen, heeft een inmiddels een globale berekening gemaakt. Daaruit blijkt dat de extra omzet die de verhuur van de 144 te realiseren vakantiehuizen met zich meebrengt, bij lange na niet voldoen de is om het toekomstige winkelcen trum zonder verlies te exploiteren. Conclusie: er onstaat een enorme concurrentieslag, met als mogelijk gevolg leegstand van winkels in de Dorpsstraat. In de brief van het De Koog Promotion-bestuur wordt dit als volgt uitgelegd: „De huidige detailhandelza ken in De Koog moeten nu nog he laas teveel de aandacht richten op de zeer korte seizoenspiek (50 dagen) van de 10.000 kampeer- en carava naccommodaties. Dit is echter van levensbelang voor deze sector. Bedrij ven die met hun structuur zijn ge richt op de massa en minimale koopkracht, merken in voor- en na seizoen weinig van de verbreding van het toeristenseizoen. De gast verblijft in die perioden zeer kort en gaat voor inkopen naar Den Burg. De Koger ondernemers zitten nu reeds op marginale exploitatiecij- fers. Aanpassingen aan een andere markt vraagt tijd en investeringen. Geef die ondernemers een kans." Kritiek is er ook op de hoogte van de voorgenomen bebouwing in het tus sengebied. Volgens de laatste teke ningen gebeurt de appartementenbouw in vier lagen, met een hoogte van 10,5 meter. Jarino In de raadsvergadering van dinsdag avond deed wethouder Klaas Baren- dregt een uitspraak die op hetzelfde onderwerp betrekking heeft. Op een vraag van Dirk Terpstra (PvdA) atn- woordde hij dat de realisatiekansen van het huizenterrein zijn toegeno men. Volgens Barendregt is de reden daarvan dat bouwer Jarino BV con crete samenwerking heeft gezocht met een belegger. Staatssecretaris Piet Dankert van Buitenlandse Zaken brengt vrijdag en zaterdag een bezoek aan Texel, op uitnodiging van de plaatselijke PvdA- afdeling. In zijn kielzog komen enige statenleden naar het eiland. Met de boot van 16.30 uur reist het gezelschap naar Texel. Als eerste staat een bezoek aan het college van b en w op het programma. Na een maaltijd houdt Piet Dankert om 20.00 uur een spreekbeurt in De Lin deboom, waar alle belangstellenden welkom zijn. Aansluitend wordt een forumdiscussie gehouden over socia le vernieuwing en de positie van de gemeente, het landbouwbeleid en het toerisme. In het forum zullen naast Dankert ook Arie Geuzenbroek, Gerrit Valk en Texelse politicus Dirk Terpstra zitten. Na afloop wordt „bijgepraat" in jeugdherberg Panorama, waar ook nog enige, voor Texel belangrijke, poli tieke punten aan de orde zullen komen. Vliegveld Zaterdag wordt om 10.15 uur koers gezet naar het vliegveld. Burge meester Schipper is aanwezig in zijn functie als voorzitter van de raad van bestuur en E. de Bruijn als directeur. Gesproken wordt over het be leidsplan. Om 11.45 uur wordt een bezoek ge bracht aan Oudeschild. De lokatie van de PEN windmolens zal in ogen schouw worden genomen, evenals de rijkshaven. De gedwongen overname van de haven door de gemeente en de dringend noodzakelijke verbreding van de havenmond zal ongetwijfeld aan de orde komen. Vertegenwoordi gers van de visserij zijn uit genodigd. De bespreking is in het Stoomboot koffiehuis, waar ook zal worden ge- lunchd. Om 14.00 uur wordt in jeugdherberg Panorama een gesprek gehouden met enkele vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. De discussie zal gaan over de 47.000 toeristische slaap plaatsen op Texel, de promotie van het eiland en de bootverbinding. Om 16.00 uur wordt afscheid genomen van de gasten. Staatssecretaris Piet Dankert Het ..tussengebied" in 't Stappeland, gezien vanuit de lucht. De weg links onderaan is de Nikadel. het grote parkeerterrein is goed te zien in het midden van de foto. Rechts een stukje van de campings aan de Kamperfoelieweg. IFotoArend Nijkamp De initiatiefnemers van de recordpo ging Ronde om Engeland varen in een rubberboot doen momenteel hun uiterste best om het laatste financië le gat te dichten. De hele organisatie wordt officieel ondergebracht in een stichting met de naam „Texel around Britain". Naast de wipperploeg van De Koog is er inmiddels nóg een goed doel aan de actie verbonden: geld inzamelen voor een familiever- blijf bij de Daniël den Hoedkliniek (voor kinderen met leukemie) in Rot terdam. „Ambassadeur" hiervan is de bekende zanger Lee Towers. Hij heeft toegezegd mee te werken aan de recordpoging. Ook het VVV is benaderd over de poging, waaraan een aardig stukje Texelpromotie vastzit. Er zijn nog geen harde toezeggingen gedaan, maar de organisatie heeft goede hoop. De oproep voor sponsors heeft weinig reacties van Texelse onderne mers teweeg gebracht. Over de actie is al veel gepubliceerd: regionale kranten uit Noord- en Zuid holland hebben er aandacht aan besteed en er zijn interviews versche nen met verschillende deelnemers. Ook is er een uitgebreid verhaal aan gewijd in de Telegraaf. Er is vastgesteld dat de poging zal worden gewaagd met vier vaarploe- gen in plaats van drie. „Dan hebben we even meer speling bij het wisse len", verklaart Wout Bruggeman, één van de mannen van het eerste uur. Op de „reservelijst" staan een aantal Texelaars. Zodra exact bekend is wanneer de speciale boot waarmee de poging zal worden ondernomen op Texel aankomt, zal een uitgebreid Aannemingsbedrijf De Vries en v.d. Wiel heeft als laagste inschrijver (f56.900,-) de gunning voor de riole ring van de Trompstraat in Oude schild gekregen. Andere inschrijvers waren Texel B.V. uit De Waal (f59.700) en de fa. Westerlaken uit Den Burg (f60.900,-). In De Poort bij de Gereformeerde Kerk wordt vrijdag 23 februari van 19.00 tot 23.00 uur een bazar ge houden. De opbrengst is voor het Gereformeerd Jeugdwerk. Er zullen spelletjes worden gedaan, waarbij leuke avondprijzen zijn te winnen, er is een rad van avontuur en een veiling. trainingsschema met alle vaarploegen worden doorgenomen. Verstoren De boot zal in de haven van de Joost Dourleinkazerne worden gelegd, maar om de normale gang van zake daar niet teveel te verstoren zal de training vanuit de haven van Oudeschild plaatsvinden en zullen ook daar de wisselingen van de vaarploegen ge beuren. In samenwerking met de Telegraaf zal een prijsvraag over de actie worden Het college wil het pad om het volkstuinencomplex in De Mars ver leggen en uitbreiden. De uitbreiding (1800 vierkante meter) betreft een een strook van 10 meter evenwijdig aan de sloot (7-10 tuintjes). Verleg ging van het pad brengt een meer- kostenpost van f29.600,- met zich mee. uitgeschreven waarop lezers kaarten met extra postzegels kunnen inzen den. De opbrengst is voor de Daniël den Hoedkliniek. Over de recordpoging zal een stand worden ingericht op de komende HISWA, die van 9 tot 18 maart in de RAI te Amsterdam wordt gehouden. Zondag 11 maart maakt Lee Towers daar zijn opwachting. Daarnaast zal hij in de trainingsperiode ook een aantal maal meevaren op de boot, onder andere voor het vestigen van een nog niet bestaand record over de afstand Oudeschild-Scheveningen. In de geluidshinderkwestie rond de supermarkt aan de Vogelenzang heeft mr. Veringa van de Raad van State wederom geen uitspraak ge daan. Een week geleden werd de uitspraak inzake het verzoek tot schorsing van de hinderwetvergun ning verschoven naar woensdag 14 februari. Veringa deed dit om een pleitnota van de gemeente Texel, die hem vori ge week nog niet onder ogen was gekomen, in zijn besluitvorming te la ten meewegen. Zijn motivatie om ook nu geen uitspraak te doen, zal in de loop van de komende weken schriftelijk aan de betrokkenen wor den medegedeeld Voorafgaand aan de gemeenteraads verkiezingen organiseert Radio Texel wekelijks een politiek café vanuit ta veerne de Twaalf Balcken. De live uitzendingen starten om 21.00 uur en duren naar verwachting een uur. Dinsdag 20 februari vindt de eerste politieke bijeenkomst plaats. De pre sentatie is in handen van Joop Groen en Hannie van Zoelen. Alle politieke partijen zorgen weke lijks voor een afgevaardigde. In iedere uitzending staat een thema centraal. Komende dinsdag wordt gesproken over het toeristisch beleid op Texel. Op 27 februari komen de sociale zorg, de gezondheidszorg en het ou derenbeleid aan bod; 6 maart: wel zijn, onderwijs, sport en cultuur, 13 maart: economie, werkgelegenheid, verkeer en vervoer; 20 maart: slotde bat met lijsttrekkers van alle partijen. Tijdens de politieke bijeenkomsten kan ook het publiek een duit in het zakje doen. Voor dit doel wordt een speciale publieksmicrofoon opgesteld. Radio Texel houdt in verband met de verkiezingen ook een drietal opinie peilingen. Er wordt gestreefd een doorsnede van de Texelse bevolking te polsen, ingedeeld naar leeftijds groepen. De uitkomsten van de polls zullen in de uitzendingen van 20 fen- ruari, 6 en 20 maart bekend worden gemaakt. Op de dag van de verkiezingen, 21 maart, vindt 's avonds vanuit hotel De Lindeboom een rechtstreekse uit zending plaats. Alle uitslagen zijn via de ether te volgen. Radio Texel zendt voortaan op maan dagavond van 20.00 tot 20.30 uur een nieuw programma uit. „Info- theek" (met consumenten-wijzer) wordt verzorgd door Jeroen Nauta. Joop Groen, één van de presentatoren. - v

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1