Herdenkingsbeker voor alle schoolkinderen „Streven naar behoud van oude grafstenen" Festiviteiten nemen vaste vorm aan: VAKANTIE EILAND 575JA AR STAD MAART 1990 Rondvraag raadsvergadering: 3 van 17 en 18 februari M.S.T. Programma Kerkdiensten 18 februari Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 16 FEBRUAR A Alle schoolkinderen krijgen ter herin nering aan de festiviteiten van Texel 575 jaar stad een herdenkingsbeker met tekst. Volgens wethouder P.A. Zegers, voorzitter van de kerngroep Texel 575 jaar stad beginnen de ac tiviteiten in de dorpen vaste vormen aan te nemen. En hoewel de festivi teiten gratis zijn, kunnen vanaf maandag voor enkele manifestaties al kaarten worden besteld. De dorp scommissies treden waarschijnlijk op als verdeelcentrum. Alle enveloppen worden vanaf nu voorzien van het logo Texel 575 jaar stad. In de laatste week van februari en de eerste drie weken van maart wordt een kwart van de post in Haarlem bovendien nog voorzien van een ander stempel, dat ook op de stadsfeesten betrekking heeft. Deze actie wordt gesponsord door het VVV. Zodoende wordt ook op de vaste wal duidelijk dat er op Texel feest wordt gevierd. Overigens is dit de enige activiteit die binding heeft met de overkant. De kerngroep legt er de nadruk op dat het feest uitslui tend voor de Texelse bevolking is be doeld. Al kunnen aanwezige toeristen uiteraard aan de festiviteiten deelnemen. Het organiseren van de activiteiten in de dorpen is bijna geheel in handen van de dorpscommissies gegeven. Er is de afgelopen weken al heel wat op poten gezet. Volgende week volgt een compleet overzicht van alle acti viteiten. Lesbrieven De scholen nemen inmiddels actief aan de feesten deel. Gerard Smeenk heeft voor de basisscholen een op de viering betrekking hebbende musical geschreven, die door de leerlingen in gestudeerd en opgevoerd kan wor den. Smeenk is samen met Gerrit Gerrits en Gerard Monen druk bezig met het samenstellen van vijf lesbrie ven voor de groepen 6, 7, 8 en 9. De lessen behandelen de geschiede nis van 1415 t/m de tweede wereld oorlog. Het voortgezet onderwijs stelt de theaterweek voor de gelegenheid in het teken van de geschiedenis. Plechtigheid De openingsmanifestatie van Texel 575 jaar stad wordt 10 maart in de Nederlands Hervormde Kerk te Den Burg gehouden. Tijdens de plechtig heid (overigens alleen voor genodig den) vindt de uitgifte van het boek Veldnamen op Texel - geschreven door Jac. Schraag - plaats. Tijdens de manifestatie treden onder andere Musica Texla, het Gemengd Zangkoor Oosterend en Herenkoor St. Cecilia op. Aris van Zeijlen draagt rond kwart voor vier het stadsrech tendocument voor. Verder vindt uit gifte van een speciaal blad van de Historische Vereniging plaats. Er worden rond de viering opvallend veel tentoonstellingen georganiseerd. Vrijdag 9 maart opent het Maritiem- en Juttersmuseum de rij met een tentoonstelling rond de opstand der Georgiërs. Tegelijkertijd kan er een expositie rond de geschiedenis van de Texelse Rede worden bezichtigd. Beide tentoonstellingen zijn op 24 maart gratis te bekijken. In de Linde boom wordt 's avonds een Pop en Poëzie Festival gehouden. Zadelmakerij Zaterdag 10 maart worden in midden en zuid-Eierland liefst zeven ten toonstellingen geopend. De exposities vinden plaats in de Scholerie (foto's), kerk Bethel (handwerk). Tankstation Volleybal: Zaterdag 17 februari: Sporthal Quelderduin, Den Helder: 13.30 u. Noordkop 2-Tevoko 3 (d) 13.30 u. Seahawks 1-Tevoko 1 (m-C) 13.30 u. HCSC 1-Tevoko 1 (j-B) 15.00 u. Noordkop 3-Smash'68 2 (d) Spothal Waldervaart, Schagen: 15.30 u. Polisport 1-Tevoko 1 (m-B) (motoren), Vliegveldhotel (foto's), za delmakerij (lederwerk), showroom Dros (materialen) en showroom Bon ne (werktuigen). In de Cocksdorp wordt in het Eierlandse huis nog een tentoonstelling geopend. Maandag 12 maart wordt in de kel der van het raadhuis in Den Burg een tentoonstelling over de tocht Assen- Texel geopend en donderdag 15 maart vindt in Assen de opening van de tentoonstelling Assen-Texel plaats. Bredero opgevoerd. Na afloop is er muziek en kan er worden gedanst. Maaltijd Diezelfde dag vindt in de vliegveld hangar in Eierland nog een histori sche maaltijd plaats. De kosten zijn f7,50 p.p., kinderen t/m 10 jaar f5,-. De maaltijd duurt tot ongeveer 20.00 uur Na afloop is er een gezellige avond met levende muziek. De toe gang is gratis, consumpties zijn ech ter voor eigen rekening. Aangepaste kleding wordt op prijs gesteld, maar is niet verplicht. Kaarten voor de maaltijd zijn vanaf 12 februari t/m 5 maart verkrijgbaar bij Tankstation Ei erland, het vliegveld restaurant en Bonne meganisatie. Over geheel Texel wordt zaterdag een kerkentocht georganiseerd. Er vinden die dag op kleine schaal nog tal van activiteiten plaats. Zondag 18 maart worden de deelnemers van de spor tieve tocht Assen-Texel op het eiland terugverwacht. Maandag 19 maart wordt in de Lin deboom een vrouwenmanifestatie ge houden. Twaalf vrouwengroepengeven een beeld van de activiteiten die vrouwenvereniging zoal ontwikkelen: bloemschikken, kra len breien en zijde schilderen. Ook zijn er modeshows van zelfgemaakte kleding. Mevrouw M. Wieten geeft een demonstratie van de knip selkunst. In Haarlem wordt een kwart van de post voorzien van dit stempel. De actie wordt gesponsord door het VVV. Vrijdag 16 maart start de tocht Texel- Assen. Inmiddels zijn er ongeveer 40 inschrijvingen binnen. De meeste deelnemers geven de voorkeur aan fietsen. De eerste etappe leidt van Assen naar Donkerbroek. De Redmar IJska school in de Waal organiseert een kleur- en tekenwedstrijd en een puzzeltocht. Zaterdag 17 maart wordt in het Eier landse Huis een historische maaltijd gehouden. Aanvang: 18.00 uur. Om 18.30 uur wordt een eenakter van Gala-cultureel In sporthal Ons Genoegen wordt op vrijdag 23 maart de eerste van de drie gala-cultureel bijeenkomsten ge houden. Er wordt op de gala's onder meer acte de présence gegeven door KTF, DEK, Monkey Revival, het Texels Vrouwenkoor, Muziek- en Dans school, Rose Harmony Singers, Volksdansgroep Texel, GVT, Zang groep Historische Vereniging, musi calvereniging Geen C te Hoog, Het Texels Mannenkoor en Texel Pop. Mu sical vereniging geen C te Hoog ver- Donderdag 15 februari Om 14.00 uur begint in De Lin deboom de tweede dag van het Texelse biljartkampioenschappen. In het raadhuis vergadert om 19.30 uur de commissie voor welzijnsbeleid. De Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk heeft om 20.00 uur bestuursvergadering in d'ouwe Ulo. Rika Duyn houdt om 20.30 uur in d'ouwe Ulo een lezing over de natuurgeneeswijze „Reiki". Vrijdag 16 februari In Bosch en Zee wordt om 9.30 uur een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over de witlofpen- nenteelt. In De Lindeboom begint om 14.00 uur de derde dag van het Texelse biljartkampioenschap. Enkele statenleden en staatsse cretaris Piet Dankert van Buiten landse Zaken brengen een bezoek aan het eiland. Om 20.00 uur is een spreekbeurt en een fo rumdiscussie in De Lindeboom. Voor een uitgebreid programma: zie elders in deze krant. Om 19.45 uur verricht burge meester Schipper in De Bijenkorf de openingszet tegen de Russin Olga Lewina tijdens de damsi- multaan van damclub Oosterend. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Back to the future II". Om 20.00 uur is in hotel Rebec ca in De Waal de jaarvergadering van Oud Leerlingen met bestuursverkiezingen en een spreekbeurt over „tractorpulling". Zaterdag 17 februari De tweede dag van het bezoek van de statenleden en staatsse cretaris Dankert. Het programma staat elders in deze krant. Om 9 30 uur begint de vierde dag van de biljartkampioenschap pen in De Lindeboom. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt in zorgt als enige op alle gala's een optreden van een half uur. Het gala van zaterdagmiddag is georganiseerd met het oog op bejaarden en kinde ren. Tijdens de bijeenkomst zaterdag avond wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt de Dubbele von Sion uit te reiken. Het was raadslid Gerard van der Kooi (PvdA) opgevallen dat op de Texelse kerkhoven nauwelijks oude grafstenen bewaard zijn gebleven. Hij vindt dit heel jammer en pleitte er in de raadsvergadering (dinsdag avond) voor om er verandering in te brengen. „Is het behoud van dit stuk cultuur goed een gemeentelijke taak?", vroeg Van der Kooi zich af. Hij kreeg een warm medestander in wethouder Piet Zegers. „Eén van mijn hobby's is tij dens vakanties kerkhoven te bezoe ken. Ik vind dat buitengewoon interessant." Zegers beloofde te zul len nagaan wat de mogelijkheden op Texel zijn. Perestroika Van der Kooi's partijgenoot Henk Beumkes wil dat Russische koopvaar dijschepen voortaan bij zwaar weer de haven van Den Helder binnenlo pen. Hij wees erop dat laatst een schip bijna verongelukte omdat het door Den Helder werd geweigerd en toen noodgedwongen voor anker ging op de Texelstroom. De gemeen teraad van Den Helder heeft naar aanleiding daarvan een motie aange nomen, waarin de minister van de fensie om versoepeling wordt verzocht „Dat moet kunnen nu de perestroika ook tot de Russische am bassade is doorgedrongen", zei Beumkes. Burgemeester Ton Schipper wist niet of ook de gemeente Texel nu haar stem moet laten horen. „Het zou kunnen: vooralsnog neem ik een positieve grondhouding aan, zoals dat heet." Boot Beumkes deelde verder een pluim uit naar het Teso-personeel, dat ondanks de zware stormen de veerdienst niet liet haperen. Wethouder Daan Schil ling ondersteunde deze opmerking van harte. „Aan de overkant zeggen ze al gauw: je kunt zeker niet meer naar huis. Maar wij weten dat de boot vrijwel altijd vaart." Beumkes informeerde ook naar het aanbrengen van markering op de Re doute bij Oudeschild, „Gebeurt dat ook op het kronkelige weggetje?", vroeg hij, doelend op het traject Oudeschild-Pontweg. Wethouder Klaas Barendregt antwoordde dat de ze weg één van de aandachtspunten is in het verkeersplan dat in de maak is. I Zebra Collega Schilling kon een identiek antwoord geven op Beumkes al eer der gestelde vraag over het „verlo ren" zebrapad op de Wilhelminalaan. Schilling zei dat de veiligheid op ze bra's omstreden is en dat de kwestie is voorgelegd aan de gemeentelijke verkeersgroep. „Binnenkort komen we erop terug." Erna Eelman-van der Kooi (VVD) wil de weten of het antwoord van GS in zake kamperen bij de boer al bekend is. Schilling zei dat ze tot 23 februari geduld moet hebben. „De ambtelijke adviezen van de provincie zijn posi tief, dus het ziet er gunstig uit." Teso Dirk Terpstra wilde weten of het col lege al een gesprek met de Kamer van Koophandel heeft gehad over de vervoerstarieven van Teso (mogelijke afschaffing Texels tarief). Schilling antwoordde dat er inderdaad een on derhoud heeft plaatsgevonden: de standpunten van KvK en gemeente bleken tegenover elkaar te staan. „We zijn niet op één lijn gekomen." Momenteel liggen de gesprekken stil: het wachten is op de resultaten van een onderzoek dat door de Erasmus Universiteit wordt uitgevoerd. Paaltjes In antwoord op een vraag van Ger- brand Poster (Texels Belang) zei wet houder Schilling dat de artikel 19-procedure voor de overkapping van een woning aan de Bernhardlaan is doorgezet. De paaltjes op de Groe- neplaats zullen wat B en W betreft niet worden verwijderd. De beloofde privatisering van het openbaar toilet, eveneens op de Groeneplaats, is in aantocht. Of een eventuele extra lan delijke uitkering, waarover Poster had gelezen, voor riolering in het buiten gebied kan worden gebruikt, is het college niet bekend. Urnen Peter Bakker (PSP) vroeg of al eens actie was ondernomen op een oud verzoek van de AVVL, de landelijke crematoriumvereniging. Deze telt op Texel 800 leden. Het verzoek was of een lokatie voor urnen graven kan worden aangewezen, in plaats van de urnen in de muur te plaatsen. Het college had zich hier vorig jaar wel willend tegenover opgesteld. Wethou der Zegers vertelde dat ondanks gevoerde correspondentie nog geen overeenstemming was bereikt. Hij zei dat dit ook een kwestie van prioritei ten stellen was. Wegens drukke werkzaamheden was de aanvraag op zij gelegd. „Dat is geen onwil, maar ik kan niet garanderen dat dit op kor te termijn is geregeld." Met de constatering dat de raadsle den in totaal 91 maal aan het woord waren geweest, sloot burgemeester Schipper de 28 agendapunten tellen de raadsvergadering om 00.45 uur af. de Beatrixzaal een gymmstuif ge houden voor kinderen van 3 tot 6 jaar. Organisatie is in handen van de jeugdraad van GVT. In De Waldhoorn van Den Hoorn wordt om 20.00 uur de winte- ruitvoering van DEK gehouden. In Cinema Texel draait „Back to the future II". Zondag 18 februari In De Cocksdorp wordt om 10.00 uur een bijzondere dienst gehouden in de NH-kerk. De vie ring van het heilige avondmaal met de waddencombinatie. Voor ganger is ds. De Jong. Na afloop is er koffie. In manege Akenburg begint om 13.30 uur een mencompetitie- wedstrijd om de Jaap de Graaf- bokaal. Om 11.00 uur kan de jeugd star ten voor een boscross aan de Monnickenweg. De andere deel nemers beginnen om 11.30 uur. Om 10.00 uur begint de laatste dag van de Texelse biljartkampi oenschappen. De finales zijn 's middags. In cinema Texel draait om 20.00 uur „Back to the future II". Maandag 19 februari De overkoepeling vrouwenorgani saties houdt om 13.30 uur jaar vergadering in het gebouw van de Doopsgezinde kerk. De sportraad vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. Om 19.30 uur is een gemeen schappelijke vergadering van raadscommissies voor algeme en organisatorisch en financie economisch en technisch bele O.a. bijdrage aan Texelpromoti komt aan de orde. In de LBO-kantine is om 2O.0( uur een bijeenkomst van de plattelandsvrouwen-afdeling Texel. Cees Swennen van het oz geeft een lezing met dia's over vogels op Texel. Introductie zijn welkom, maar moeten we! f 5,- entree betalen. tor jrr In cinema Texel speelt om 20,ite uur de film „Bach to the futur In d'Ouwe ULO is wederom ei avond in de cyclus van vier bi eenkomsten over het milieu. Spreker is ditmaal dhr. Jaap V ming, die vertelt over „wilde planten". Aan de orde komst o.m. het huis-, tuin- en keuken bruik van wilde planten en kn den. Den entree bedraagt f6,- Het Vormings- en Ontwikkelini werk heeft de organisatie in h den. Nadere inlichtingen: SOW tel. 15582. Aanvang: 20.00 ui Dinsdag 20 februari De Texelse geitenvereniging houdt om 20.00 uur voorjaars vergadering in het Kotexgeboui Radio Texel houdt van 21.00 to|'e1 22.00 uur politie café uit De Twaalf Balcken. Het thema van de avond is: toeristisch beleid. Afdeling dialect van de histori sche vereniging heeft om 20 Oi uur een bijeenkomst in d'ouwe Ulo. In Cinema Texel wordt de film „Back to the future II" vertoon om 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Za. 17 11.10 en - .- Zo. 18 0.14 en 11.57 Ma. 19 1.00 en 13.05 Di. 20 2.04 en 14.47 Wo. 21 3.40 en 126.40 Do. 22 5.05 en 18.05 Vr. 23 6.44 en 19.20 Za. 24 7.35 en 20.05 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6.15 uur na hoogwater De zon komt 18 februari op om 7.50 uur en gaat onder om 17.59 uur. 19 februari doodtij. hc V in te VE V ja m n gr ivl id HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Uitzending Lichtboei De Waal 9.30 uur ds. Ten Boom, Avondmaal De Koog 11.00 uur ds. Ter Haar Den Hoorn 11.00 u. ds. Ten Boom De Cocksdorp 10.00 uur ds. De Jong. Avondmaal. Dienst van de Waddencombinatie. Na afloop kof fiedrinken. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur drs. Salakay 19.00 uur uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.00 uur drs. H. Pol uit Zuidhorn DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur dhr. J. Wieten BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.00 uur, voorganger| ds. Zijlstra uit Blokker Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Zaterdag 19.30 uur dameskoor Uitzending via Lichtboei. Zondag 10.45 uur The Gospeltri kindercrèche De Cocksdorp, zaterdag 19.30 Oosterend, zondag 9.30 uur Sint Jan, zondag 9.30 uur 9 ei |e 9 tii GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, it Ie >l< JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 Openbare Lezing: „Zich uitbundig verheugen in Je hovah op de congressen in Polei (dialezing) 11.20-12.30 Wachttorenstudie: „Gelukkig zijn degenen die hebbpe volhard". In Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter K. Eissen, JUIianastraat 9, Den Burg, telefoon 12039. Aanvragen visites tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur zonder af spraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur: tele foon 02230-23024. Voor tandheelkundige hulp buitel de normale werktijden: raadpleei de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.0 uur gebeld worden met mevr. N. Schuyl, telefoon 11446. Musivalvereniging Geen C te Hoog geelt gedurende alle drie de gala-cultureel avonden een half uur durend optreden weg.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2