aadhuis drooggelegd, sporthalkantine niet mm mm Ron Grisnich was even „Feijenoord-mascotte" Ook niet in WC.... lieuw verzoek rond Juidhinder Vliehors uurtvereniging il meebeslissen Gemeentenotitie over hardhout Inname afvalstoffen is goed geregeld Voetbalprogramma Schaken: Riegman jaagt Daan door de vlag Programma pupillenvoetbal Eilandcompetitie volleybal Eilandcompetitie basketball RIJDAG 16 FEBRUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 et acht tegen zeven stemmen is dinsdag in de raad besloten oholgebruik in het gemeentehuis te verbieden. Het leek er ten op dat er helemaal niets zou worden verboden, want b en wilden ook de kantines van sociale werkplaats De Bolder en imeentewerken erbij betrekken. Toen bleek dat daar veel weer- and tegen bestond bij de raadsleden, werd het voorstel losge- ippeld. kantine van sporthal Ons Genoegen wordt niet „droogge- jd". Met negen tegen zes stemmen maakte de raad duidelijk it de sporters zélf verantwoordelijk zijn voor het gebruik van ;ohol. het kader van het alcoholmati- gsbeleid heeft gemeente Texel en- Ie voorstellen ontwikkeld. Een iet voorlichtingsprogramma voor jeugd op basisscholen en in het rtgezet onderwijs en beperking alcoholgebruik in dorpshuizen, Ide men koppelen aan een voor- Idfunctie: alcohol in gemeentelij gebouwen (raadhuis, kantine De Ider, kantine gemeentewerken) bieden. aar aanleiding van de nota Sport Alcohol wilde men sportvereni- igen verzoeken geen alcohol te fcenken tot één uur na beëindiging n de activiteiten voor jongeren on- r de zestien jaar en het schenken an alcohol in de kantine van Ons jnoegen afschaffen. jdens de raadsvergadering werden lide voorstellen met betrekking tot ohol gescheiden behandeld, il Eelman-van 't Veer vertelde dat It standpunt van het CDA over het itigingsbeleid verdeeld was. Zij en ctievoorzitter Rienstra stonden wèl Ihter het voorlichtingsprogramma, iar vonden de voorbeeldfunctie te gaan. „Jongeren zijn een knel- nt en alcoholgebruik leidt bij hen |ak tot excessen. Het is goed als rover discussie met de jeugd irdt aangegaan. Het alcoholgebruik nlde genoemde gemeentelijke ge- luwen is gering. Waarom zou het In moeten worden afgeschaft? en wijn meer bij een receptie, n bier na een brandweeroefe- ig..zo verjaag je de mensen uit |n eigen kantine". Ze vermoedde jongeren er geen druppel minder drinken. „Het heeft veel meer nut de raad een brief naar de scholen urt om te vragen of er niet wat worden gedaan aan het schen- |n van alcohol op schoolfeesten. It bereikt wèl de doelgroep die we lor ogen hebben". Prijzenswaardig irbrand Poster van Texels Belang vond het prijzenswaardig dat het col lege met zoveel initiatieven kwam, nadat enige raadsleden om actie had den gevraagd. Ook hem ging het droogleggen van de drie gemeentelij ke gebouwen te ver. „Er wordt in de sporthal goed op gelet dat de jonge ren geen alcohol gebruiken. Waarom moet de oudere sporter het pilsje worden ontzegd? Bah, ik heb een he kel aan overheidsbemoeienis". Dit ontlokte zijn partijgenote Krijnen-Baijs de kreet dat hij niet anders dóet.... Zij en Jan van Asselt van Texels Belang steunden het college wel. De eigen verantwoordelijkheid die volwassenen hebben en het geringe gebruik van drank in de gemeentelij ke kantines waren ook voor Erna Eelman- van der Kooi van de VVD geen aanleiding om het alcoholge bruik in die gebouwen te verbieden. „Er is hier een rookverbod en dat geldt ook in de toiletten", zo begon burgemeester Schip per dinsdagavond de raadsver gadering. Hij bood de verstokte rokers nog enig soelaas: in het prieel mocht het wel.... it college gaat de nieuwe staats ecretaris van defensie. Baron Van Dorst tot Voorst, verzoeken vóór komende oefenseizoen maatre- len te treffen voor de geluidshin- van schietrange ..Vliehors". september vorig jaar stelde de :htmacht tesamen met het Natio- le Lucht- en Ruimtevaartlaboratori- i - naar aanleiding van een petitie i burgemeester Schipper aan de lenmalige staatssecretaris van Hou- llingen - een onderzoek in naar de Blitaire vliegbewegingen rond de jehors e staatssecretaris zou het onder- ksrapport omstreeks december i9 aangeboden krijgen en op basis rvan tot maatregelen besluiten, gemeente Texel heeft het rapport it ter inzage gehad, iddels heeft een wisseling van de icht plaatsgevonden. Voor het col- |e reden de nieuwe staatssecretaris i de toezegging van zijn voorgan- te herinneren. De gemeente zal binnenkort een no titie laten verschijnen over het ge bruik van tropisch hardhout. De Vereniging Milieudefensie heeft aan de raad een brief gestuurd met infor matie over deze houtsoort. Jan van Asselt (Texels Belang) opper de in de raadsvergadering dinsdag dat het stoppen van het gebruik van tropisch hardhout maar een druppel op de gloeiende plaat zou betekenen. „Het grootste deel ervan wordt in die landen zelf gebruikt". Zijn partijgeno te Tine Krijnen waarschuwde voor de alternatieve materialen, die ook lang niet altijd onschadelijk zijn. „Voor de aluminiumwinning worden ook grote delen bos omgehakt". Riet Huitema van het CDA wees op een andere bomenverslinder: papier. „Zeker door de automatisering gaat er enorm veel papier door. Daar moe ten we ook eens aan denken". Wethouder Schilling vertelde dat mo menteel bij de afdeling milieu gege vens over het hardhout en de alternatieven worden verzameld. De papierfabrikage van bomen loopt naar zijn idee veel georganiseerder. „Daar voor worden speciaal bomen aange plant en er wordt veel aan recycling gedaan". Hans Roeper (PvdA) had goede hoop dat er een genuanceerde notitie zal verschijnen. Hij vroeg de wethouder erover te denken of er geen maatre gelen tegen het gebruik van hardhout via de bouwverordening kunnen wor den genomen. Dat ging Schilling ech ter te ver. urtvereniging „De Marskramer" meebeslissen over de nadere in- ling van het Marsplan in Den '9- Daarnaast verzoekt men de itoonstellingsruimte bij Kotex een manente bestemming te geven het gebouw als multifunctionele nte aan te wijzen. schrijft de buurtvereniging in een Bf aan de raad. Deze werd dinsdag ie vergadering behandeld. Hans per (PvdA) vond het een vreemd zoek. „Het Kotexgebouw heeft specifieke bestemming. Het (s in multifunctioneel gebouw". Peter iker van de PSP stipte aan dat in rijd in het ontwerp- 'temmingsplan De Mars ruimte opgenomen voor voorzieningen winkels en zelfs een school. Dit is 'ggedraaid. „De buurt heeft be fte aan een ontmoetingsruimte, 's is al uit het plan gehaald, dus 1 wil inspelen op wat er is". Hij laarde dat het Kotexgebouw al lang als multifunctionele ruimte wordt gebruikt. „Ik heb u eens ge vraagd om ter discussie te stellen of de tentoonstellingsruimte niet perma nent mag blijven. Het is een actieve jonge buurt en ik ben een voorstan der van een definitieve ruimte voor hen". Uitnodigen Wethouder Zegers had ook vragen over de brief van de buurtvereniging en daarom leek het hem beter deze mensen eens uit te nodigen voor een toelichting. Ate Rienstra (CDA) vond dat er eerst duidelijkheid moet komen over de wenselijkheid van een voor ziening. „We moeten eerst antwoord hebben op enkele vragen zoals is het subsidiabel en hoe zit het met de brandpreventie' Roeper haaste zich te zeggen dat hij de buurtvereniging een warm hart toedraagt, maar dat ze vragen om iets dat niet kan. „Je kunt van de Kotextentoonstellingruimte geen per manent gebouw maken. We moeten kijken wat wèl kan. Het is de moeite waard als er iets kan verrijzen in die buurt". Zowel de PvdA als de PSP sloten zich daar bij aan. Wethouder Zegers vond dat een con crete maatregel een „must" is om effect te sorteren van een voorlich tingscampagne. „We hebben eerder goede voorlichtingsprojecten gehad, maar na afloop was het af, er kon geen effect worden gemeten. De overheid kan niet achterblijven, an ders blijft men wijzen dat we zelf rustig doorgaan. En daarbij telt men echt met of er veel of weinig wordt gedronken". De wethouder verklaarde heilig te geloven in een voorbeeld functie, maar er is moed voor nodig om die aan te gaan Hij benadrukte dat het college eigenlijk alleen maar uitvoert wat de raad heeft opgedra gen. „Als dit betekent dat we teveel ingrijpen op het privéleven, dan zou den we mensen zeker ook de maxi mum snelheid zelf moeten laten bepalenl" Naar horeca? PSP-er Peter Bakker vroeg zich af, als de maatregelen inderdaad zouden worden overgenomen, of er voortaan bij een officiële ontvangst op het raadhuis alleen alcoholvrije dranken zouden worden geschonken of dat men uitwijkt naar een horecagelegen heid. Hij constateerde dat er geen overleg was gevoerd met personeel van De Bolder en gemeentewerken over de maatregel die hun kantines betreft. „Het zijn geen openbare ruimtes, maar personeelsvoorzienin gen. Die moet je loskoppelen van het raadhuis, dat is namelijk wèl een ge meenschapsvoorziening". Volgens Gerard van der Kooi (PvdA) klopt het wel dat de raad het college heeft ge vraagd plannen te ontwerpen voor een alcoholmatigingsbeleid, maar be tekent dat niet automatisch dat men met alles accoord gaat. Wethouder Zegers had er nog niet over gesproken of er wordt uitgewe ken naar een horecagelegenheid als er een feestje te vieren valt binnen de gemeente. „Dat lijkt me niet zo consequent". Hij bleef hameren op Het inzamelen van afvalolie en che mische afvalstoffen van de beroeps- en recreatievaart is op Texel redelijk goed geregeld. Dit bleek dinsdag tij dens de raadsvergadering, waar een brief van de Waddenzeevereniging over dit onderwerp werd behandeld. De afgewerkte olie uit de Teso- en Niozhaven wordt opgehaald door Kruijf-bunkerservice. Dit bedrijf za melt eveneens de olie van vissers schepen, aangesloten bij het CIV in. De overige beroepsvaart kan de olie inleveren bij een tank van rijkswa terstaat. De recreatievaart kan olie inleveren bij het havenkantoor of bij de haven meester van de jachthaven. Deze olie wordt door de gemeente afgevoerd. Hans Roeper van de PvdA wilde we ten hoe het staat met de inzameling van chemisch afval. „In andere ha vens is een zogenaamde „oliebol" een herkenbaar inzamelingspunt. Dat zou er bij ons ook moeten zijn". Wet houder Schilling verzekerde hem dat de inzameling van het klein chemisch afval ook goed is geregeld. Hij bea amde dat op de jachthaven nog bete re voorzieningen voor het ophalen van olie moeten worden gemaakt en hij wilde het idee van de „oliebol" wel aan de orde stellen. Zaterdag 17 februari: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Texel B1-Reigerboys BI Texel C1-Vios W. C1 Texel B2-SRC B3 Oosterend BTWiron BI BKC B1-ZDH B1 Tex.Boys B1-HRC B3 HRC C2-Tex.Boys Cl Oosterend CTWiron C2 Zeemacht CTTexel C2 Zondag 18 februari: KNVB: MFC-Texel 14.45 u. 14.45 u. 13.30 u. 13.30 u. 14.30 u. 14.45 u. 13.00 u. 13.30 u. 12.00 u. 14.00 u. KNVB afdeling Noord-Holland: BKC-De Koog 14.00 u. ZDH-AGSV 14.00 u. Oosterend-HOSV 14.00 u. W.waard 2-Texel 2 14.00 u. De Koog 2-Oosterend 2 14.00 u. Tex.Boys 2-W.vogels 4 12.00 u. LSVV 6-Tex.Boys 3 14.30 u. Texel 4-JVC 9 14.30 u. Hoezo alcoholmatiging nodig op Texel? de voorbeeldfunctie, maar nam het voorstel van Peter Bakker over om dan alleen in het gemeentehuis het gebruik van alcohol te verbieden. Veel erger In de nota Sport en Alcohol zijn de resultaten weergegeven van een on derzoek waar de raad om heeft ge vraagd. Daaruit bleek dat het gebruik van drank in sportkantines meevalt en dat hierdoor geen problemen ont staan. Erna Eelman vroeg waarom het college het dan tóch nodig acht om maatregelen te nemen. Tine Krij nen was er echter van overtuigd dat het in werkelijkheid erger is dan men naar aanleiding van de nota zou gelo ven. Zij had waarschuwende signalen gekregen en ging, evenals partijge noot Van Asselt wederom accoord met het collegevoorstel om de bier kraan van de sporthal dicht te draaien. Schijnheilig Nel Eelman van het CDA noemde het hypocriet als de gemeente door de maatregel aan te nemen de sporters verjaagt. „Dan verleg je het probleem alleen maar. Natuurlijk is sport en al cohol geen goede combinatie, maar dat is ieders verantwoordelijkheid". Zegers was helemaal niet blij met de veeg uit de pan van zijn partijgenote. „Als je iets toestaat waar je eigenlijk tegen bent, dón ben je pas schijnhei lig", voegde hij haar toe. De wethou der beaamde dat inderdaad een deel van de sporters hun heil elders zal zoeken, maar dat zouden er minder zijn. „Het hele team blijft dan niet meer bijelkaar hangen. Er zijn voor beelden van kantines waar men geen alcohol schenkt en waar het prima draait. Neem nou de windsurfclub. En als iedereen zijn eigen verantwoorde lijkheid zou beseffen, dan kunnen er veel regels worden afgeschaft...." Tine Krijnen vond het alarmerend dat investeringen bij sportverenigingen af hangen van de drankomzet. Uit de brief die rector Heetveld van de RSG indertijd aan de raad heeft gestuurd leidde zij af dat er wel degelijk pro blemen zijn. Gerard van der Kooi kreeg een sik van die brief. „Hij klaagt dat er alcoholmisbruik is bij de schooljeugd. Moet je zien wat er weggetetterd wordt tijdens diploma uitreikingen en werkweken. Dót is pas hypocriet!" „De tien-jarige Ron Grisnich uit Den Burg - speler van SV Texel in E2 - is vandaag de mascotte van de Feijenoord-ploeg", schalde de spea ker afgelopen zondag door voet balstadion De Kuip te Rotterdam. Ron Grisnich bleek een uitstekende mascotte, want Feijenoord versloeg tegenstander Haarlem met maar liefst 5-0. Ron vulde een jaar gele den een bon in, waarop belangstel lenden zich als mascotte aan konden melden. Verleden week kwam er een telefoontje. Ron was uitverkoren om - met de rest van het gezin Grisnich -een dagje in het Rotterdamse voet balmekka door te brengen. De familie werd zondagmiddag om half twee opgevangen door een bestuurslid van de Feijenoord- supportersvereniging. Na een korte rondleiding werd Ron, in gezelschap van vader Piet naar de kleedkamers gebracht, waar hij zich in een Feije noord voetbaltenue en trainingspak mocht hullen. Door reservespelers werd hij vervolgens naar buiten ge leid, waar hij - gevolgd door de spe lers en de scheidsrechters - als eerste het veld mocht betreden. Ron mocht de bal op de stip plaatsen Nadat hij de scheidserechters de hand had gedrukt, mocht hij met zijn familieleden op de ere-tribune plaatsnemen. Handtekeningen „Een schitterende dag," aldus vader Piet Grisnich, zelf ook enthousiast Feijenoord-fan. „Na afloop werden we voor een drankje uitgenodigd in de spelershal. In de kleedkamers heb ben we met verschillende spelers nog een praatje gemaakt. En Ron was na tuurlijk druk bezig met het verzame len van handtekeningen. Het is gewoon een lotje uit de loterij dat ze ons er uit hebben gepikt, ze krijgen jaarlijks zoveel aanmeldingen binnen. Maar het was een prachtige. Uit de kunst." Junioren: Victoria(O) A1-Texel Al Dames: Texel-Oosterend Helder 2-De Koog 14.30 u. 10.30 u. 14.30 u. Op de voorgrond de 10-jarige Ron Grisnichdaarachter Feijenoorder J. Metgod {II. scheidsrech ter Houben en A. Staffleu van Haarlem Ir). Rogier Daan en Roel Riegman voch ten maandagavond in de Lindeboom in de interne competitie van schaak club En Passant een verbeten duel uit, dat tenslotte in het voordeel van Riegman werd beslist omdat Daan drie zetten voor de tijdcontrole door zijn vlag ging. In eerste instantie zag het er goed uit voor Daan die met een kansrijke stel ling uit de opening kwam. Op zoek naar de winst investeerde hij in het middenspel echter te veel bedenktijd waardoor hij in een verschrikkelijke tijdnood raakte. En juist in die fase toonde Riegman zijn klasse: wetende dat zijn tegenstander voor de laatste zes zetten nog slechts luttele secon den had, dreef hij deze in het nauw door grote complicaties op te roepen. Desperaat en niet in staat om een besluit te nemen tuurde Daan over het bord terwijl zijn laatste seconden onverbiddelijk wegtikten. Tenslotte slingerde hij nog enkele willekeurige zetten op het bord, maar hij haalde het niet. Twee zetten voor de tijdli miet viel zijn vlag, waarmee Riegman een verdiende zege kon laten bijteke nen. De twee sterkste schakers uit De Koog, Taeke van Lingen en Gerard Zoetelief, zetten een scherp, princi- piëel gevecht op, waarbij Van Lingen in de opening een pion offerde voor directe aanvalskansen langs de e-lijn. Toen hij echter niet krachtig genoeg voortzette, forceerde Zoetelief de overgang naar een eindspel met zwa re stukken, waarin hij nog steeds over de pluspion beschikte. Deze bracht hem tenslotte de winst. Evert de Visser speelde een prima partij te gen Henk Tuinema die er ondanks verwoede pogingen niet in slaagde zijn stukken op prettige velden te posteren. Ondertussen bouwde De Visser consequent verder aan een ko- ningsaanval, waartegen Tuinema geen afdoende verweer bleek te hebben. Aanstaande zaterdag speelt het bondsteam van En Passant in de Lin deboom tegen Anna Paulowna. Uitslagen: W. Pranger-N. van Heeringen 1-0; K. Brummg- M. Witte 0-1; R. Vittali-D. Leegwater 1-0: M. Birkenhager-T Drevel 0-1; P. Eelman-P. Corne- lisse 0-1; W. vxJ. Rijke-H. Broekema 0-1; K. Kistenmaker-J. Dros 0-1; E. de Visser-H. Tui nema 1-0; R. Daan-R. Riegman 0-1; F. Eijgenraam-Th. Witte 0-1; T. van Lingen-G. Zoetelief 0-1. Zaterdag 17 februari: De Koninghal: 09.00 u. De Koog F1-Oosterend F1 09.20 u. ZDH F1-Texel F1 09.40 u Tex Boys F2-De Koog F1 10.00 u. ZDH F1-Oosterend F1 10.20 u. Texel F1-Tex.Boys F1 10.40 u. De Koog F1-ZDH F1 11.00 u. Texel E4-Tex.Boys E2 11.20 u. Texel E2-Texel E3 11.40 u. Texel E4-Texel E2 12.00 u. Texel E1-Tex.Boys El Zaaldienst: SVO Sporthal Ons Genoegen: 09.00 u. Oosterend D2-Texel D3 09.20 u. Tex.Boys D2-Texel D1 09.40 u. Tex.Boys D4-0osterend D2 10.00 u. Oosterend D1-Tex.Boys D2 10.20 u. Oosterend E1-De Koog E1 10.40 u. Texel D2-Oosterend D1 11.00 u. Tex.Boys E1-De Koog E1 11.20 u. Texel D2-Texel D1 11.40 u. ZDH D1-Tex.Boys D3 Zaaldienst: SVO Dinsdag 20 februari: Veld A Mannen: 18.30 u. Bremakker 2-Autocentr. RWS 19.12 u Haarst.-RWS Autocentr. 19.54 u. BCTTeso Haarstudio 20.43 u. Kobeko-Amrobank Music S 21.30 u. Gr. Slock-Music Krim 22.18 u. Krim-Versluis Gr. Slock Veld B: Vrouwen, gemengd en mannen: 18.30 u. Bestuur-Balcken NBC 19.12 u. Stoepa-NBC Balcken 19.54 u. Euroase-Moerbeek M Stoepa 20.43 u. DA-Service Center T Eelman 21.30 u. Eelman-DGM V.d. Woude 22.18 u. V.d. Woude-Cocky's DGM Veld C Vrouwen: 18.30 u. Taveerne-W Antiek Klif 19.12 u. Klif 23-W&W Taveerne 19.54 u. Westerlaken-Haarstudio Z M 20.43 u. Durper D-Zegel M Westerl. 21.30 u. Sportshop-Mantje Durper D 22.18 u. 7 Prov.-Question Sportshop Wedstrijdleiding: Rinus en Ilse, tele foon 13805. Uitslagen 13 februari: Mannen: Bremakker 2-Teso 2-1; BCT Sportshop-Haarstudio 1-2; Graaf Spuiterij-Paal 28 3-0, Paal 9-Autocentrale 1-2; Eelman-RWS 1-2; De Krim-Gr. Slock 3-0, Amrobank- Bremakker 1 1-2. Vrouwen en gemengd: Leydekkers-Witte en Wtte 3-0; De Verfbus- Haarstudio 1-2; Durper Drup-Question 3-0; Westerlaken-Klif 23 3-0; Taveerne-De Krim 3-0; Visser Bouw-SC Texel 1-2; Cocky's Kapsalon-ASC 1-2, Ass. Bremer-Wiersma An- tiekhuisje 3-0; DA-Opel Rentenaar 0-3; De Rival-Meermarkt 1-2; Moerbeek Mode-NBC 0-3. Vrijdag 16 februari: 20.30 u. Datamarkt-VespertinaSports. 21.00 u. Tasiel-Sportshop Vespertina 21.30 u. Moerbeek-Paracentr. Sports. 22.00 u. S1-Gollards-Dikke MikMoerb.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5