Cjrocn cZwartjr Jexels in het hart-, Texelse politiek zet Den Haag onder druk Texel-promotie gemeente aan voorwaarden gebonden Raadsleden willen invloed op beleid: leze week beslissing over zandsuppletie Weer diefstal uit automaten Extra boot voor Tineke Schouten PvdA en PSP wel vóór TWO-subsidie Vaten smeerolie langespoeld •GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.458 DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 ,or advertenties, abonnementen, etc. nqeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 idactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (220-12741. iten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /41.40 per half jaar; Los f1,10 de afgelopen weken zijn opnieuw grote delen van het Texelse strand en duingebied verdwenen. Wij, en met ons de gehele Texelse bevolking, zijn daarover zeer verontrust." Het college dringt erop aan dat op de begroting 1990 alsnog gelden be schikbaar worden gesteld. Kopieën van de brief zijn verzonden naar de voorzitters van alle kamerfracties. Het Texelse CDA deed ook een duit in het zakje met een brief aan de le den van de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. In deze commissie zitten kamerleden van alle partijen; zij zijn de specialisten op dit gebied. Als onderwerpen betreffende verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer worden behandeld, voeren de ze kamerleden het woord. Zeer verbaasd Ook het CDA verwijst naar de toe zegging van Smit-Kroes en schrijft: „Wij zijn zeer verbaasd dat er in de begroting van 1990 hiervoor geen geld is uitgetrokken." „Door het hoge tempo waarin mo menteel de afkalving van de duinen plaatsvindt, worden natuurgebieden met uizonderlijke waarden bedreigd. Ook een uniek gelegen camping in de duinen loopt gevaar. De economi sche schade voor de hele recreatieve sector zal groot zijn, omdat strand en duinen een onmisbaar onderdeel vor- Ook bij De Koog is het bij de vorige suppletie opgespoten zand geheel verdwenen en is de zee begonnen met de aantasting van de duinvoet Wie bij paal 19 (waar 's zomers het paviljoen van M Nouwen staat) het strand op of af wil zal moeten klauteren langs de steil afgebrokkelde duin wand. men van datgene wat ons eiland te bieden heeft", vervolgt het CDA, dat er bij de commissieleden op aan dringt de minister ertoe te bewegen snel een bedrag te reserveren, zodat de suppletie nog aanstaande zomer kan worden uitgevoerd. Het liefst zou het CDA één of meer dere commissieleden naar Texel heb ben laten komen, maar dat was wegens de drukte rond de begro tingsbehandeling een moeilijke zaak, aldus CDA-raadslid Ate Rienstra. De PvdA afdeling Texel slaagde daar in wél, met het bezoek van staatsse cretaris Piet Dankert en kamerlid Gerrit Valk afgelopen vrijdag en zater dag. Uiteraard werd die gelegenheid aangegrepen om de noodzaak van suppleren te benadrukken. Dankert gaf aan dat de toezegging van Smit- Kroes geen waarde had zonder finan ciële dekking. Ook B en W droegen hun steentje bij door tijdens hun on derhoud met de PvdA-delegatie hun bezorgdheid kenbaar te maken. Advies Inmiddels heeft de Raad van de Wa terstaat geadviseerd aan de minister Als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, krijgt de gemeente Texel het fiat van de raadsleden om het contract met de Stichting VVV- Texel Promotie voor een periode van tien jaar voort te zetten. Allen Texels Belang bleek voorstander van een maximale periode van vijf jaar. Dirk Terpstra, Henk Beumkes (PvdA) en Peter Bakker (PSP) bleken de meeste moeite met de voortzetting te heb ben. Meerdere raadsleden spraken de behoefte uit invloed op het beleid te kunnen uitoefenen. Maandagavond werd de leden van de raadscommissies algemeen- en orga nisatorisch beleid (A&O) en finan cieel, economisch en technisch beleid (FETI gevraagd zich rond voortzetting van deelname uit te spreken en het college van advies te dienen. Het college-voorstel om de bijdrage van de gemeente Texel vast te stellen op 7150.000,- per jaar, hierop voors hands geen indexering toe te passen en de deelname vast te leggen voor de komende tien jaar, wierp bij een aantal raadsleden de nodige reserves op. Gebrand Poster meldde namens Texels Belang alleen akkoord te gaan als de statuten van de stichting wor den aangepast. Poster wil de beleid sambtenaar laten vervangen door een vertegenwoordiger van het college. Verder pleit Texels belang voor twee vertegenwoordigers van het TVL in de stichting, waarvan er één afkom stig moet zijn uit de kleine logies- verstrekkers. „Ik heb regelmatig klachten geuit over het personeelsbe leid van de stichting en over de re serveringscentrale, die alleen werk schijnt te doen voor grote bedrijven. De stichting hult zich in een soort glitter- en showkleed, waarbij men weinig met de kleine logiesverstrek- kers lijkt op te hebben." Als aan de door Texels Belang gestel de voorwaarden wordt voldaan, stemt de partij in met voortzetting voor een periode van maximaal vijf jaar. Laagstbetaalden Beumkes van de PvdA zei nog steeds grote moeite met de Texelpromotie te hebben. „Vooral die tien jaar zit me dwars. Daar komt bij dat de helft van de bevolking niets aan het toerisme heeft. Is de prijs die we met z'n allen aan het toerisme betalen voor de laagstbetaalden nog wel op te bren gen?," vroeg hij zich af. Beumkes wil alvorens een standpunt in te nemen eerst over meer informatie beschik ken. Het raadslid wil weten welke kosten er aan het toerisme moeten worden toegerekend en wat de kleine en grote bedrijven nu precies bijdra gen aan de stichting. Burgemeester Schipper zei Beumkes toe een poging te doen deze inlichtingen te ver strekken. Dirk Terpstra stelde dat het bedrijfsle ven in eerste instantie verantwoorde lijk is voor Texel-promotie. „Het bedrijfsleven heeft de kar echter met getrokken, dat heeft het college ge daan." Burgemeester Schipper ant woordde het met het eerste beslist niet mee eens te zijn. „De promotie van het eiland naar buiten toe, be hoort tot de huishouding van de ge meente. We hebben naar buiten toe een duidelijke taak. De 7150.000,- moet dus beslist niet worden gezien als een stimuleringssubsidie." Voorwaarden Terpstra stelde dat de PvdA alleen akkoord gaat als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Er dient volgens hem te worden vastgesteld dat wordt gepraat over een bijdragein de kosten van informatieverstrekking. Verder dienen de 7260.000,- en 7150.000,- als bijdrage van de ge meente te worden vastgezet. Stijgin gen in het budget moeten worden opgebracht door het bedrijfsleven. De PvdA wil voorts bekijken hoe het be leid van de gemeente Texel goed in gebracht kan worden in het promotiebeleid van de stichting. Daarnaast wenst de partij de manier van promotie afgestemd te zien op verbreding van het seizoen. Voorts wil de PvdA afspraken maken over serviceverlening in het voor- en na seizoen en ten slotte een egalisatie fonds instellen om fluctuaties van de inkomsten op te vangen. Inbreuk Peter Bakker van de PSP was het in grote lijnen met de PvdA eens en zei zich achter genoemde voorwaarden te stellen. Als hieraan wordt voldaan, willen de partijen tot een periode van 10 jaar gaan. Burgemeester Schipper zei dat rand voorwaarden geen inbreuk mogen maken op het beleid van de stichting. „Het beleid moet normaal via een vertegenwoordiger worden getoetst. Deze evaluatie na vijf jaar is eigenlijk een toetsing." Riet Huitema-Vos (CDA) vond de re sultaten van de afgelopen vijf jaar bemoedigend. Ate Rienstra was van mening dat ook de negatieve aspec ten van het toerisme op de natuur moesten worden meegewogen. „Mi lieu en openbare orde zijn ook van belang. Die moeten minstens ge handhaafd, zo niet verbeterd wor den." Hoewel Rienstra het bedrijfsleven de eerst verantwoordelij ke voor de Texel-promotie acht, „de gemeente stimuleert slechts", ging hij in principe akkoord. Rienstra sprak zich uit voor 10 jaar, mits er na vijf jaar wordt geëvalueerd. Werkgelegenheid Erna Eelman-van der Kooi (VVD) had niets dan lof over de Texelpromotie. „Om de concurrentiepositie niet te verzwakken, is promotie zeer ge wenst. Na het opgang brengen van de promotie is de neerwaartse spiraal doorbroken. Er is meer werkgelegen heid ontstaan, op alle fronten. Ieder een profiteert ervan. Je moet er niet aan denken wat voor gevolgen het voor de bevolking heeft, als de recla me weg mocht vallen." De VVD acht voortzetting voor de duur van 10 jaar de enige mogelijkheid om lange ter mijnplanning toe te kunnen passen. „Vijf jaar is hiervoor echt te kort," al dus het VVD-raadslid. RST De Recreatiestichting haakt bij de Texelpromotie min of meer af. Gelet op haar financiële positie kan de RST slechts een bijdrage van f25.000,- opbrengen. De RST zal hierdoor als volwaardige contractpartner verdwij nen. De TESO zal naar verwachting de positie van de RST overnemen. TESO heeft het verzoek gedaan als volwaardige contractpartner in het stichtingsbestuur te worden op genomen. de huidige kustlijn in stand te hou den. ,,Niet alleen de veiligheid maar ook de in de kuststrook aanwezige natuurwaarden en gebruiksfuncties moeten worden beschermd", aldus het advies. Als middel om het be oogde doel te bereiken stelt de Raad zandsuppleties voor. Dit standpunt zal een rol spelen in de discussie over de nota „Kustverdediging na 1990"; de Raad was over de nota om advies gevraagd. Voor Texel kan overname van dit ad vies betekenen dat rekening wordt gehouden met het natuurbelang van de bedreigde Mandenvallei (ten noor den van de Slufter) en het econo misch belang van de duincamping Kogerstrand. Texel („bolwerk Eijer- land") wordt zelfs specifiek genoemd in het advies. De Raad heeft ge constateerd dat dit één van de loka- ties is „waar de erosie in zorgwekkend tempo voortschrijdt; de duinvoetverdediging wordt aangetast en de recente stormen hebben de problemen verergerd". De Raad advi seert nu zonder uitstel de kuststrook op deze lokatie tegen de zee te be schermen. In totaal zullen de zandsuppleties het rijk ongeveer 60 miljoen gulden per jaar kosten. Het voor handhaven be nodigde bedrag dient structureel, dus jaarlijks, in de begroting te worden opgenomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een telefoon- en een sigarettenau tomaat op camping Dennenoord opengebroken. Er heeft vermoedelijk maar een klein bedrag aan kleingeld in gezeten. Tineke Schouten treedt met haar so loprogramma „Een tien met een gnif fel" donderdagavond 22 februari op in de Helderse schouwburg De Kam- pagne. Ten behoeve van de Texelse bezoekers vaart na afloop van deze voorstelling een extra boot. Informa tie: sektie Kunst, Kuituur en Hobby, tel. 15582. In het verslag van de jongstleden raadsvergadering over subsidie aan de Texelse Wol Onderneming is een ernstige misvatting geslopen. Gesug gereerd werd dat de linkse raadsfrac ties PvdA en PSP tegen het voorstel om TWO te subsidiëren hadden gestemd. Raadslid Peter Bakker van de PSP had echter al bij aanvang van de discussie gezegd dat hij, hoewel hij liever wilde dat het besluit zou worden uitgesteld, in elk geval niet zou tegenstemmen. Bij de PvdA lag dat minder duidelijk. Aan het einde van de discussie stemden woordvoer der Dirk Terpstra en zijn fractiegeno ten echter -ondanks hun kritiek op de gevolgde procedure en de manier van dekking- vóór het collegevoorstel. De gemeenteraad ging dus niet in meer derheid, maar zelfs unaniem akkoord. rijgt Texel dit jaar wel of geen zandsuppletie? Dezer dagen valt ogelijk de beslissing tijdens de behandeling van de begroting 990 van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer, die van- aag, morgen en donderdag op de agenda staat. Een zandsup- letie voor Texel is niet in de concept-begroting opgenomen, ndanks de toezegging van minister Neelie Smit-Kroes begin no- ember vorig jaar. Vanuit het Texelse gemeentebestuur zijn daar- m de afgelopen week diverse noodsignalen naar politiek Den aag gestuurd, in de hoop de volksvertegenwoordigers nog op dere gedachten te brengen. B en W, het CDA en de PvdA ■okken elk op hun manier aan de bel, nadat eerder de VVD al n s.o.s. had laten horen. ikele dagen voor de installatie van st nieuwe kabinet liet minister Smit- roes in een brief aan de Tweede Ka- Jer weten dat in de zomer van 1990 sn zandsuppletie zal plaatsvinden noorden van de Slufter („kustvak Ierland"). De minister stelde daarbij tdrukkelijk dat de financiering ervan )g niet rond was. De nieuwe minis- |r van V&W, mevrouw Hanja Maij- Ifeggen, wil pas een definitieve sslissing over zandsuppletie nemen na de kamerbehandeling van de nota Custverdediging na 1990", medio )ei. Voor Texel komt een eventueel psitief besluit dan waarschijnlijk te at. Weliswaar ligt het bestek klaar, laar de aanbesteding moet dan nog plaatsvinden. Naar verwachting kan op zijn vroegst in augustus daadwer- plijk met suppleren worden begon- Dat is kort vóór het lormseizoen en vermoedelijk zal sen aannemer dat risico willen ne- |en. Ijkomende moeilijkheid is dat het zand ditmaal verder weg moet wor den gehaald, uit de Noordzee. De vo rige keer gebeurde dat uit de Steenplaat, een ondiepte tussen Texel en Vlieland. Dat was de goedkoopste oplossing, maar of die ook zo goed was, wordt thans betwijfeld. De hier door ontstane zuigende werking van de Waddenzee is vermoedelijk één van de oorzaken van het hoge tempo van de kustafslag. Daarnaast is, op aandrang van o.a. de Waddenvereni ging en de werkgroep Landschaps- zorg Texel, bepaald dat niet nogmaals zand aan het kwetsbare Waddenge bied mag worden onttrokken. Nauwelijks aanvaardbaar B en W schrijven in een op 14 fe bruari gedateerde brief aan de minis ter: „Zo deze informatie juist is, verwachten wij dat zandsuppletie in de zomer niet meer kan plaatsvinden, hetgeen voor onze gemeente nauwe lijks te aanvaarden consequenties in houdt. Immers, door de stormen in Over de hele lengte van het Texelse Brand zijn donderdag tientallen va- In smeerolie aangespoeld ter waar van enige tienduizenden guldens. 5t zijn vaten van 200 liter (180 j). Blijkens het opschrift is het Mo- olie van het type DTE 16M. De irkomst is onbekend. e meeste vaten zijn zwaar gedeukt Tl enkele zijn lek of zelfs zo bescha- pd dat ze al waren leeggelopen lordat ze aanspoelden. Hulpstrand- pnder D.S. Boon (in actie gekomen een tip van zijn zoon Maarten borg tussen paal 17 en Westerslag tien vaten, waarvan er twee geringe lekkage vertoonden. Zijn collega KI. Uitgeest haalde op „zijn" deel van het strand ten Noor den van De Koog twaalf grotendeels in tact zijnde vaten op. J. Groen haal de er ten zuiden van de vuurtoren twee weg en W. Duinker borg van het strand bij Den Hoorn vier vaten, die zo zwaar waren gehavend, dat hij ze rechtstreeks naar Gemeentewer ken kon brengen waar voor afvoer als schadelijke stof zal worden ge zorgd. De in tact zijnde vaten zullen door de strandvonderij te koop wor den aangeboden, tenzij de eigenaar (als die wordt gevonden) andere wensen heeft. De foto toont vader en zoon Boon bij „hun" deel van de oogst.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1