Olga Lewina stond tien remises toe 't Klikt voor 5 piek. „Brandweer een éénheid Texel moet blijven" Afscheid en jubilea vallen samen: Laatste partij om half vier af HEMA Uitslagen pupillenvoetbal De zes scheidende brandweerlieden: v.l.n r Jan-Pieter Stolk.. Henk Leyen. Cor van Bas van Veen. Ben Nieboer en Piet Koene. dokter, Lewina. PAGINA 2 tenlijst te worden geplaatst en het bestemmingsplan Den Burg. 's Avonds om 19.30 uur wordt de vergadering voortgezet met een hoorzitting over bouwplan dhr. Hooyschuur, industrieterrein Maricoweg, div. voorbereidings- besluiten. In de Doopsgezinde kerk komen vanaf 19.30 uur buitenlandse vrouwen die op Texel wonen iets vertellen over hun cultuur onder het motto „elkaar beter leren kennen". De avond wordt geor ganiseerd door de Federatie van Doopsgezinde Zusterkringen. De Plattelandsvrouwenbond, afd. De Cocksdorp, houdt een bijeen komst met het thema „platte landsvrouwen hier en daar", aanvang 19.45 uur. In het gebouw van de Vrije School is een lezing over kinder boeken, georganiseerd door de vereniging van vrije opvoedkunst, aanvang 20.15 uur. De toe gangsprijs is f 5,-. Donderdag 22 februari: Het Lager Beroeps Onderwijs houdt een open dag. De Bgm. De Koninghal en de praktijkloka len van het LBO-gebouw aan de Emmalaan staan open van 9.30 tot 12.00, van 13.15 tot 15.45 en van 19.00 tot 21.00 uur. Om 19.30 uur begint in het raad huis de vergadering van de raad scommissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Op de agenda o.a.: begroting DINSDAG 20 FEBRUARI 19 1990 vliegveld, herziening raam- subsicke St. Texels Museum en de nota werkgelegenheid. De Ver. van Reumapatiënten Texel houdt in hotel „Tubantia" de algemene ledenvergadering. Ook nieuwe leden welkom. Vrijdag 23 februari: 's Middags start de LBO-actie waarbij uiteindelijk Texel met een lint van 65 km wordt omspan nen, t.b.v. Unicef. Vandaag zullen 325 scholieren op heel Texel op pad gaan om sponsors bijeen te krijgen. In het gebouwtje „De Poort" naast de Gereformeerde kerk van Den Burg wordt een bazaar ge houden van 19.00 tot 23.00 uur. De opbrengst is voor het gerefor meerd jongerenwerk. Hoogwater Oudeschild Za. 17 11.10 en - Zo. 18 0.14 en 11.57 Ma. 19 1.00 en 13.05 Di. 20 2.04 en 14.47 Wo. 21 3.40 en 126.40 Do. 22 5.05 en 18.05 Vr. 23 6.44 en 19.20 Za. 24 7.35 en 20.05 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater Laagwater valt ge middeld 6.15 uur na hoogwater De zon komt 18 februari op om 7.50 uur en gaat onder om 17.59 uur 19 februari doodtij. geprezen vanwege zijn algehele in; voor de gemeenschap. Henk Leyei eveneens uit De Cocksdorp, kreeg een compliment voor het nimmer latend wassen van de wagens. Toi De Cocksdorp een oude commer kreeg toegewezen, knapte Leyen d; grondig op. „Men zal je in De Cocl dorp nog missen." Jongensstrekei Jubilaris Cor van Trigt kreeg loveni woorden voor het penningmeester schap dat hij 29 jaar lang vervulde] „We zullen je jongensstreken niet snel vergeten." Groote riep in dit band een hooibroei op een boerder] in herinnering, waarbij het zo ver schrikkelijk heet was, dat de spuit gasten slechts in hun onderbroek rondliepen. „Cor van Trigt, die zich met de hogedrukstraal in de haneb ken bevond, maakte er een sport zijn collega's door middel van de straal ook van dit laatste kledingsti te ontdoen." De eveneens jubilerende Bas van Veen roemde hij als grote promot» van het zaalvoetbalteam. „Misschi heb je straks weer tijd een team q te starten." Van Veen deed boven dien jarenlang de urenadministratie em maakte evenals Van Trigt en M boer, tot op heden deel uit van hei kader. Jubilaris Piet Koene, jarenlang lid t de brandweer Zaanstad, was volgt Groote het eerste lid van het Texel korps met een „achtergrond van i vaste wal." Groote: „Het was dus van beide kanten een beetje aanpi sen." De drie jubilerende brandweerliede kregen van burgemeester Schippei een lintje, een oorkonde en een zil ren brandweerhelmpje. Alle zes vb trekkende mannen ontvingen uit handen van de commandant een bronzen brandweerman. Voor de vrouwen waren er bloemen. De pt soneelsvereniging nam op wat der officiële wijze afscheid van collega's. Cor van Trigt besloot spreekgedeelte met een stukje ret van hoog niveau, waarin heel interne zaken over de hekel gehaald. Hij beschreef hierin meer de gang naar de waar hij al vrij snel te horen dat hij vanwege het niet horen enkele hoge piepjes, was „En dat was het dan. Dag dag brandweer." De publieke belangstelling in De Bijenkorf was vrijdagavond/nacht gro ter dan anders. Het was er ook ru moeriger en dat had ongetwijfeld te maken met de deelname van veel jeugdleden. Hoofdarbiter Th. Nobbe, weer present na een ernstige ziekte, moest éénmaal om stilte vragen. De goede deelname van jonge spelers en speelsters is te danken aan de afge lopen jaar nieuw leven ingeblazen jeugdafdeling van de Damclub Oosterend/Texel. Wekelijks wordt op de dinsdagavond in De Bijenkorf ge oefend onder leiding van Piet Bake- laar en Jos de Wolf. De jongste simultaandeelnemer was de 8-jarige Simon Bremer uit Oosterend, die nog geen jaar lid is. Zijn tegenspel was niettemin verdienstelijk; na ruim een half uur spelen had hij nog geen schijf laten slaan. Voor het overige verliep alles tijdens de simultaan weer volgens traditie. De openingszet was toebedeeld aan burgemeester Schipper, samen met Olga Lewina aan het bord van ere voorzitter Jacob Visman. Deze handeling was voorafgegaan door een serie toespraakjes. Visman begon met het herdenken van het onlangs overleden trouwe damclublid Ger Dros. Vervolgens had Visman een bijzonder woord van welkom voor Karin van Lith, de nationaal damkampioene die al tweemaal eer der in Oosterend een simultaan gaf en ditmaal met Olga Lewina was meegereisd. „Dit bewijst haar gene genheid voor de Texelaars duidelijk", zei Visman en zijn woorden werden later desgevraagd door Karin van Lith bevestigd. „Ik heb goede herinnerin gen aan het eiland", verklaarde ze. Daarmee doelde ze vast ook op de welbekende palingmaaltijd die gast heer Jacob Visman zijn hoge gasten jaarlijks voorschotelt. Vroeg weg Ook ditmaal bleef het portie zelfge- vangen en -gebakken paling niet ach terwege en was wederom een succes. Olga Lewina moest overigens de volgende dag alweer vroeg op pad, naar een simultaan in Maassluis om precies te zijn. Van Lith en Nobbe bleven nog even te gast. Voor Olga Lewina was het pas de tweede keer dat zij simultaan speelde in Nederland. Het bijzondere is dat het tevens voor de tweede maal was dat zij een simultaan gaf op een bord met 100 velden. In de Sovjet Unie is het normaal dat wordt gedamd op Zaterdag 17 februari: De Koog F1-Oosterend F1 4-2 ZDH F1-Texel F1 0-4 Tex.Boys F2-De Koog F1 2-4 ZDH F1-Oosterend F1 2-3 Texel F1-Tex.Boys F1 3-2 De Koog F1-ZDH F1 3-0 Texel E4-Tex.Boys E2 5-0 Texel E2-Texel E3 11-0 Texel E4-Texel E2 8-1 Texel E1-Tex.Boys E1 5-2 Oosterend D2-Texel D3 1-7 Tex.Boys D2-Texel Dl 1-0 Tex.Boys D4-Oosterend D2 2-4 Oosterend D1-Tex.Boys D2 0-5 Oosterend El-De Koog El 1-1 Texel D2-Oosterend D1 0-0 Tex.Boys E1-De Koog E1 0-1 Texel D2-Texel D1 1-0 ZDH D1-Tex.Boys D3 1-0 TEXELSE COURANT De Russische wereldkampioene dammen Olga Lewina bleef in de jaarlijkse damsimultaan in Oosterend ongeslagen, maar kon niet verhinde ren dat zij met tien tegenstanders de punten moest delen. Van de 47 deelnemers bleken Hans de Beurs, Cees Vinke, Johan Heuvink (Zwolle), Jan Zoetelief, de jeugdige Adriaan Bruin, Ate Sijtsma, Wijnand Bakker, Theo Hin, Klaas Bakker en Frans Kuiper de beste tegenstand te bie den. Opmerkelijk was de prestatie van jeugdlid Martijn Smit (Oostkaap) die het tot twee uur 's nachts vol hield. Olga Lewina maakte er een marathon-zitting van. Pas omstreeks half vier was de laatste partij beëin digd. Het leverde Victor Voskuil geen remise, maar wel een worst van sla ger Dros op, uitgeloofd voor de taaiste tegenstander. Kort daarvoor hadden damclub-voorzitter Jos de Wolf en Jacco Kuiter het onderspit moeten delven. Ondanks het late tijdstip nam Olga Lewina er de tijd voor om ook deze laatst overgeble ven drie te verslaan. Haar wil om te winnen was opvallend. Zelfs tegen jeugdspelers op wie ze enkele schij ven voorsprong had genomen, nam de wereldkampioene geen enkel risi co. Al vroeg op de avond trok ze veel tijd uit voor het bestuderen van de stellingen, de voornaamste reden dat het nachtwerk werd. Later, in de slotfase van een aantal duels, bleef Lewina fel knokken voor een beter resultaat in remise-achtige stellingen, gokkend op een foutje van de tegen stander. Als wereldkampioene behoor je per slot van rekening met een hoog winstpercentage voor de dag te komen, moet ze hebben gedacht. Haar uiteindelijke 89,37 procent misstond zeker niet, al bleef ze ver verwijderd van Ton Sijbrands supe rieure 100 procent-score. 400 ISO kleinbeeld. 12 opnamen 6-7*r5.- 24 opnamen &2£r6.~ 36 opnamen 9<2£r7.- _De normaalste zaak van de wereld borden met 64 velden, op schaakbor den dus. De wereldkampioene ver blijft in totaal 45 dagen in Nederland. Eerder speelde zij een vierkamp in Abcoude, waaraan ook Karin van Lith deelnam. Momenteel volgt zij dage lijks de tweekamp om de wereldtitel tussen Sijbrands en Tsjizjov in Amers foort. Dinsdag 20 februari: In Cinema Texel draait nogmaals „Back to the future II", aanvang 20.00 uur. De Texelse geitenvereniging houdt in het Kotexgebouw in de Mars de voorjaarsvergadering, aanvang 20.00 uur. In d'Ouwe ULO houdt de afde ling dialect van historische vere niging een bijeenkomst die begint om 20.00 uur. Radio Texel blikt vooruit op de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen met een rechtstreekse uit zending vanuit taveerne De Twaalf Balcken. Het politiek café heeft als thema „toeristisch be leid". Woensdag 21 februari: In het Groene Kruisgebouw aan de Wittekruislaan wordt een koffie-inloopochtend gehouden, bestemd voor ouders van kinde ren van 0-4 jaar. Spreker is dit maal Frank Kwaaitaal, alternatief genezer op Texel. De kosten be dragen f2,-. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid verga dert vanaf 15.30 uur in het gemeentehuis. Gepraat wordt over de panden die in aanmer king komen om op de monumen- „Het mooiste cadeau dat jullie me bij dit afscheid kunnen geven, is dat de Texelse brandweer een éénheid blijft." Cor van Trigt, 30 jaar in dienst van de brandweer, was één van de zes mannen die vrijdagavond in hotel Tatenhove noodgedwongen afscheid nam van de Texelse vrijwilli ge brandweer. Van Trigt wond er geen doekjes om dat het afscheid pijn deed. „De beste dag uit mijn brandweercarrière was 1 juni 1969, de dag van mijn toetreding. De slechtste dag is vandaag." Brandweerlieden Bas van Veen (25 jaar lid), Piet Koene (20 jaar lid), Ben Nieboer (22 jaar lidl en Jan-Pieter Stolk (7 jaar lid) werden na een me dische keuring niet meer geschikt be vonden voor het brandweerwerk. Henk Leyen (13 jaar in dienst) koos ervoor het medisch oordeel niet af te wachten, hij nam vrijwillig ontslag. Het gemeentebestuur bood het vrij willige brandweerkorps vrijdagavond voor deze bijzondere gelegenheid een feestavond aan, waarbij niet alleen het afscheid centraal stond, maar ook de dit jaar jubilerende leden Van Trigt, Van Veen en Koene. De voltalli ge brandweer - 40 mannen en één vrouw - was in Tatenhove aanwezig. „Hoewel toetreding tot de brandweer op vrijwillige basis geschiedt, geldt dit allerminst voor het werk." Schip per benadrukte tijdens zijn toespraak het feit dat er cursussen gevolgd moeten worden en dat brandweerlie den altijd klaar moeten staan als er een beroep op hen wordt gedaan. „De brandweer is geen hobby, maar een moeten. De regels laten geen ruimte meer." Het vertrek van de zes mannen noemde Schipper een ader lating voor het korps. „Uw vertrek heeft gevolgen, die opgevangen moe ten worden. Het is bijzonder jammer dat het zo moest gaan. Een gedwon gen vertrek is altijd moeilijk. Maar je kunt beter kort branden, dan lang gloeien." Commandant H. Groote gaf een kor te schets van de ontwikkelingen bin nen de brandweer. „Driehonderd jaar geleden werd je bij een brand opge roepen door de sirene. Later deed de knor zijn intrede. Een zwaar onhandig ding, dat je overal mee naar toe moest slepen. Als je de tegenwoordi ge pieper daarmee vergelijkt, heeft dat toch grote voordelen. Hoewel het gesproken woord af en toe wel van invloed is op de opkomst." Groote nam om de verdere ontwikke lingen te schetsen de vroegere brandweerhelm als voorbeeld. „In het verleden heeft deze helm op vele ma nieren haar diensten bewezen. Tij dens branden is het hoofddeksel wel gebruikt om eieren op te bakken en als emmer om water in te halen. Dat zijn zaken die je met de kunststofhel men van tegenwoordig wel kunt ver geten." Groote wilde met zijn voorbeelden ook illustreren dat het urenlang blus sen met elkaar zoals dat in het verle den vaak voorkwam tijdens bijvoorbeeld hooibroei, tegenwoordig niet meer aan de orde is. „De uitruk ken van nu zijn van kortere duur." Hij wees ook op de hulpverleningsdienst die de brandweer aan haar takenpak ket zag toegevoegd. „De sfeer is dus anders dan vroeger, maar geldt dit niet voor de hele maatschappij? De brandweer is anders leuk, maar daar om niet minder leuk." Materieel De commandant bedankte de af scheidnemende mannen vervolgens één voor één. Ben Nieboer werd door Groote als de man van het materieel omschreven. Onder zijn technische begeleiding werden alle nieuwe wa gens uitgezocht en ingericht. Jan- Pieter Stolk uit de Cocksdorp werd Het voltallige brandweerkorps - 40 mannen en één vrouw - was aanwezig om afscheid van de collega's te nemen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2