Krijgen wij straks haven door onze strot geperst?' „Circus Custers" bij start inpak-actie LBO „De natuur op Texel is ons sterkste concurrentiepunt" /dA-delegatie pavenmond levert gevaar op Moeilijke Wampex Van Heeringen houdt raadhuis-expositie Politiek café Grens 47.000 nadert snel Drie branden snel geblust Circus Cuslers. Koog hadden een pan met vet op (IS DAG 20 FEBRUARI 1990 TEXELSE vervolg VAN PAGINA 4 Iwulling op het pakket dat we hen Iden". Van der Kooi vond dat Texel It mee moet gaan in de „Museum- |kte" „Het is leuk om spullen te varen, maar een museum is voor ht zeldzame zaken". De burge- lester draaide de zaak om en leg wat er eigenlijk voor bezwaar Ken is om nóg een museum te Ihten. Van der Kooi voerde een |se subsidie aan, die er eventueel ]zou moeten.... Ideputeerde De Boer mengde zich de discussie door aan te geven dat irkgelegenheid op Texel een pro- lem is. Seizoensverbreding is daar- i belangrijk en zo'n museum is een Icht-weervoorziening, dus toe- Jtisch belangrijk. Te statisch Bruijn waarschuwde dat de ex altatie van het vliegveld, die overi- !ns sluitend is, niets te maken heeft >t het museum. Dat is een aparte [chting. Hij gaf toe dat de naam luseum" misschien wat te statisch ikt. „Dat wordt meteen geasso- jerd met: er moet geld bij. Natuur lijk streven we naar een sluitende Iploitatie. Er is een goed contact lt het Aviodome bij Schiphol en [t militaire luchtvaartmuseum bij lesterberg, dus wisselcollecties be- lort tot de mogelijkheden". Windmolens 1 de uitgebreide uitleg op het vlieg- |d werd koers gezet naar de PEN. delegatie hield het niet lang uit in koude gure wind en was snel te- >den met de uitleg van Hans Roe- |r over de plaats van de 'Ine: windmolens. In de warmte van het Stoombootkoffiehuis kwam men te rug op het onderwerp. Gedeputeerde De Boer is zelf een voorstander van windmolens. Het plan voor de energie-opwekkende molens aan de buitenkant van de dijk is afgekeurd door de provincie, omdat het als „horizonvervuilend" werd ge zien. In het nieuwe bestemmingsplan van Oudeschild is echter wèl ruimte voor molens tot veertig meter aan de binnenkant van de dijk. De Boer drong erop aan dat het PEN daar, in samenwerking met de gemeente, op nieuw naar een lokatie zoekt. Terpstra vertelde dat Texel in beroep is gegaan tegen afwijzing van de plannen door de provincie, maar vol gens De Boer maakt dat niets uit. Te gelijkertijd kan er worden gezocht naar een nieuwe lokatie, want het beroep kan altijd nog worden inge trokken, als tussentijds een andere oplossing wordt gevonden. Texelpromotie In jeugdherberg Panorama werd het bezoek afgesloten met een discussie. Hiervoor waren enkele vertegenwoor digers van het Texelse bedrijfsleven uitgenodigd. De PvdA-afdeling Texel gaf aan niet meer zo happig te zijn op het betalen van een gemeentelijke bijdrage aan Texelpromotie. Dirk Terpstra: „De gemeente heeft de kar getrokken en geholpen de zaak op poten te zetten. Maar nu het een maal goed loopt zouden we tegen het bedrijfsleven moeten zeggen: succes ermee". Hij wees erop dat het hierbij gaat om de f\ 50.000,- voor de promotie, de f260.000,- voor het VVV staat er los van. Martin Warnaar, directeur van Exploi tatie Maatschappij De Krim was het hartgrondig oneens met de PvdA-ers. „Texel heeft een voorbeeldfunctie wat betreft het budget voor promotiedoe- leinden. Het is een goede basis om het product Texel te verkopen. We hébben een voorsprong op andere gemeenten, maar die zijn niet achter lijk. Er wordt veel naar Texel gekeken en we zullen moeten knokken voor het toerisme". Warnaar wees erop dat de gemiddelde gezinsgrootte daalt en dat de verblijfsduur steeds korter wordt. Om een zelfde omzet te maken zullen meer handelingen moeten worden verricht en zal juist méér aan promotie moeten worden gedaan. Doodsteek Hij denkt dat het de doodsteek voor de Texelpromotie zal zijn als de ge meente zich terugtrekt. „Dat is een psychische dreun. Op een toeristisch eiland is de promotie een gezamelijke verantwoordelijkheid van gemeente en bedrijfsleven". Ook gedeputeerde De Boer deed een duit in het zakje. „De gemeente heeft geen taak in het promoten van indivi duele bedrijven, maar wèl in alge meen promotiebeleid. Kijk maar naar Callantsoog. Dat is een makkelijk be reikbaar gebied, maar er wordt niets aan gedaan door de gemeente. Daar kunnen individuele ondernemers niet tegenop en dus gebeurt daar niks". Gerard van der Kooi wierp tegen dat niet is te zeggen of het geld van de gemeente daadwerkelijk voor sei zoensverbreding heeft gezorgd. War naar verklaarde dat in de reclame niemand echt weet wat het oplevert, want dat is niet bewijsbaar. Hij uitte de gevleugelde woorden van de di recteur van Kodak: „Ik weet dat ik de helft van het geld dat ik aan re clame besteed in het water gooi, maar ik weet niet welke helft...." ÏÏV-voorzitter Bas van der Beek legt uit hoe \visserij erover denkt. dens het bezoek van een PvdA- |legatie aan Texel werd zaterdag ndacht besteed aan de overname de haven door de gemeente en dringend noodzakelijke verbeterin- |n aan de havenmond in Oude- lild. Bas van der Beek, voorzitter de DETV verwoordde de visie |n de vissers in deze zaak: „Het akt ons niet uit wie de haven be- jert, als er maar wat aan wordt ge- n". De Texelse afdeling van de jlitieke partij uitte de ongerustheid bestaat over een eventueel ge- 'ongen overname, waar niet vol- nde financiële middelen lenover zullen staan om ook die enmond aan te pakken. „Straks Hijgen we de haven door onze strot jperst". is overleg geweest tussen de ge- lente en Rijkswaterstaat over de ername van de rijkshaven in Oude- nild. Er werd een afkoopsom van miljoen voorgesteld, maar dat nd de gemeente niet genoeg. Later Muit, maar toen had het rijk het |d niet. Het bedrag dat het rijk wil geven voor de haven moet kostendekkend zijn voor de exploitatie. Maar de ha venmond moet ook dringend worden aangepast. Deze is te smal om beroeps- en pleziervaart samen door te laten en daarnaast is het te on diep, waardoor niet onder alle om standigheden in- en uitgevaren kan worden. Mocht de haven echter ge dwongen worden overgedragen, zon der dat er voldoende geld tegenover staat, dan zullen er liggelden moeten worden gevraagd van de vissers. De PvdA vindt het onverantwoord om de kosten van een project voor één spe cifieke bedrijfstak via bijvoorbeeld on roerend goedbelasting te betalen. Spoed Bas van der Beek drong aan op spoe dige maatregelen voor de haven mond, waar nu regelmatig gevaarlijke situaties ontstaan. „Als hij naar bui ten wordt verlegd, is er ook minder last van verslibbing". Hij vindt dat er geen havengelden moeten worden geheven als de gemeente eigenaar is van de haven. „De privileges voor de Texelse vissers moeten gehandhaafd, anders zoeken ze elders een thuisha ven. Dat zou slecht zijn voor de werkgelegenheid op Texel". Ook in andere havens wordt liggeld geëist, maar daar zijn weer andere voorde len, zoals de aanwezigheid van een afslag. Het probleem van het verontreinigde havenslib kan als een molensteen om de nek van de gemeente komen te hangen. De regels voor het uitbagge ren en behandeling van het slib wor den steeds strenger. Als in de toekomst het slib niet meer naar zee mag worden gebracht, maar moet worden opgeslagen op het land of zelfs worden verbrand, hangt daar een zeer hoog prijskaartje aan. Daar mee moet de gemeente nu al, bij de gesprekken over overname, rekening mee houden. Kosten verhalen? Dirk Terpstra is voorstander van een opening in het contract met het rijk, waardoor de kosten voor de afvoer van het slib kunnen worden verhaald. Arie Geuzebroek, lid van provinciale staten, is bang dat van openbreken van een contract weinig zal komen. „Je moet eerst kijken wat het alle maal gaat kosten, dan moet je het eens worden, anders ga je het schip in". De Wampex-opgave in TC3 van afgelopen weekend is wel héél erg moeilijk uitgevallen, want er is een deel van de tekst weg gevallen, Wie schetst onze ver- bazing toen er toch enige goede oplossingen binnenkwa men. Deze zeer inventieve deel nemers zullen worden beloond met extra bonuspunten. Voor de overige Wampexers zullen wij de opgave hierbij nogmaals compleet weergeven. Om iedereen een kans te geven mag voor deze keer tot en met vrijdag worden ingeleverd. De opgave luidde: In de Texelse Courant van af gelopen dinsdag (13 februari) stond een Texelaartje waarin Jan meldde dat hij het kleintje op het spoor was. Als u het spoor volgt, komt u vanzelf bij de oplossing uit. Vrijdag zullen 325 leerlingen van het Lager Beroeps Onderwijs Texel over het eiland uitzwermen met hun oran je sponsorkaarten. Zij gaan de Texe laars vragen zoveel mogelijk meters touw voor hun rekening te nemen voor ƒ0,50 per meter. Donderdag 22 maart moet alles tot een hoogtepunt komen als het eiland met een lint van 65 meter wordt omspannen. Zo als eerder vermeld, is de opbrengst van deze sponsoractie bestemd voor een Unicef waterproject in Rwanda. De start van deze sponsorwerving is vrijdagmiddag in de Bgm. De Koning hal, om 13.10 uur om precies te zijn. Bij binnenkomst speelt een bandje bestaande uit LBO-scholieren en voor een extra feestelijk tintje zorgt het bekende „Circus Custers". Deze ar tiesten zijn naar Texel gehaald door inspanning van Aris van der Slikke en de heer K. Baas, directeur van pla tenmaatschappij CNR van deze groep. Na intensief contact tussen Ed de Bruijn, havenmeester van het Vliegveld Texel, en de heer W. Daams van het luchtvaartbedrijf Sky Light uit Hilversum, is het gelukt om ook dit probleem zondér kosten op te los sen. De twee artiesten en hun ge luidsman worden gratis overgevlogen naar Texel en terug. Hotex Electroni cs verzorgt tegen een zeer geredu ceerde prijs het geluid. Het optreden van „Circus Custers" is een LBO- aangelegenheid. Tijdens de middag zullen de prijzen worden bekendgemaakt voor de leer lingen die de meeste kilometers touw hebben „verkocht". De klas met het hoogste ingezamelde bedrag krijgt twee taarten als beloning. Voor de actie is een rekeningnummer van Unicef bij de Rabobank Texel opengesteld. Het nummer is 3625.41493. COURANT PAGINA 5 De discussieronde in Panorama beëindigde het tweedaagse bezoek. In de expositieruimte van het raad huis is momenteel werk van Nico van Heeringen uit Den Burg te bezichti gen. Van Heeringen komt voor de dag met abstracte olieverf- en water- verfprodukten die hij in zijn vrije tijd heeft vervaardigd. Meer dan de helft van de aquarellen dateert uit de jaren zeventig; het meest recente werkstuk, een olieverfschilderij da teert uit 1988. Volgens Van Heerin gen vormde het mysterie van de schepping een belangrijke inspiratie bron. Het tentoongestelde werk is te koop. Aan het politiek café van Radio Texel nemen vanavond de volgende politici deel: Gerbrand Poster (Texels belang), Jan Koolhof (CDA), Dirk Terpstra (PvdA), Willem Bakker (VVD) en Pe ter Bakker (Groen Links). Het toe ristisch beleid is tijdens de rechtstreekse uitzending vanuit ta veerne De Twaalf Balcken onderwerp van gesprek. Aanvang: 21.00 uur. Gasmaskers kwamen eraan te pas om de schade in het huis aan de Plevierstraat te controleren. aantal slaapplaatsen is ook gedacht aan het herstel van de natuur. Vol gens Kuiper is dit niet gebaseerd op een piekperiode, maar over de verde ling van het aantal toeristen over een jaar. „Door de seizoensverbreding stijgt het, dus de belasting voor de natuur wordt hoger, veel hoger dan waar toen aan werd gedacht". Economisch gezien lijkt het beter dat er meer mensen komen, ecologisch gezien niet. Maar als natuur, rust, stilte en landschap attractie nummer één zijn op Texel, is het beschermen ervan dan niet juist belangrijk voor de economie? „Het is zeer de vraag of die 47.000 al niet veel te hoog is", aldus Kuiper. Gouden eieren Warnaar was het met hem eens dat de kip met de gouden eieren niet moet worden geslacht. „Elke onder nemer snapt hoe belangrijk de factor natuur is. Een onderzoek op Texel heeft aangegeven dat het belangrijk ste vervoermiddel van toeristen de fiets is. Er bestaat discussie over het toestaan van de auto, maar als je die verbiedt op Texel zullen ook de fiet sers wegblijven". „Wat we bouwen om het hier voor de toeristen aangenaam te maken, kan elders ook. Maar een plaats als Zandvoort kan niet concurreren met de natuur die we hier hebben, dus we moeten uit economisch oogpunt passen op ons landschap". Dit be toogde Jan Kuiper, directeur van Ecomare zaterdag in Jeugdherberg Panorama. De delegatie van de PvdA, die twee dagen te gast was op het eiland, kreeg een discussie voorgeschoteld tussen plaatselijke politici, afgevaardigden uit het be drijfsleven en de museumdirecteur over het toerisme op Texel en het naderen van de grens van 47.000 slaapplaatsen. „Er wordt wel eens gedacht van de PvdA dat we het toerisme niet be langrijk genoeg vinden", aldus Dirk Terpstra, fractievoorzitter. Partijgenoot Hans Roeper verklaarde dat de grens van 47.000 in 1974 is vastgesteld op basis van verschillende argumenten. Voordat de gemeente een stop op meer ontwikkelingen zet omdat de grens is bereikt wil Roeper eerst de soorten slaapplaatsen bekijken. „Mis schien is niet alles benut. We moeten kijken naar de bezettingsgraad". Martin Warnaar gaf aan dat het be drijfsleven ook een stempel draagt waardoor het lijkt alsof ondernemers altijd méér willen dan de 47.000. Hij dacht dat dit getal echter redelijk wordt gedragen door alle Texelaars. Hoe komt men aan het getal 47.000? Er zijn gemiddelden voor ge nomen. Maar in de loop der jaren is de grootte van de gezinnen terugge lopen. Door een andere telling blijkt dat de top van 47.000 nog niet is gehaald. Kampeersector De helft van alle slaapplaatsen zit in de kampeersector, die maar een korte piekperiode heeft. „Texel is al een paar jaar niet echt vol meer. En als het erg mooi weer is moet je je af vragen of een kleine overschrijding van het getal 47.000 erg is". De gemeente wil kwaliteitsverbete ring en ook de toeristen verlangen dat. Warnaar heeft er bezwaar tegen als bewust ontwikkelingen worden afgeremd omdat daardoor die 47.000 grens wordt overschreden. Jan Kuiper wees op de draagkracht van het eiland. „Hoeveel ruimte neemt dat aantal slaapplaatsen in? Er wordt al aangegeven dat er twee keer zoveel nodig is om dezelfde hoe veelheid te halen als vroeger. Dat be tekent ook twee keer zoveel ruimte gas gezet, toen de vlam in de pan sloeg. Ze vluchtten naar buurman Jo- han Henstra, die met een natte doek het vuur in de pan wist te doven, maar het afzuigkanaal had inmiddels ook vlam gevat, waardoor een enor me rookontwikkeling ontstond. Gasmaskers Gewapend met gasmaskers betraden enige spuitgasten de woning. Het vuur bleek al uit. Er werden enige deuren geopend om de rook te ver drijven. Hoe groot de schade is, is moeilijk te zeggen. „Er zal wel veel schoonmaakwerk zijn, want het hele huis stonk", aldus Banda. Zeer snel was de brandweer ter plaatse in de Willem van Beie- renstraat, waar zaterdagnacht een electrische deken van een gehandi capte vrouw had vlam gevat, ver moedelijk door kortsluiting of oververhitting. „Er woont een brand weerman in dezelfde straat, dus de deken was snel de deur uitgewerkt", aldus Banda. De schade bleef be- extra. Als nu dezelfde argumenten worden gebruikt die men toen han teerde om tot het getal van 47.000 te komen, dan zou je nu maar tot 25.000 mogen gaan! De kriteria die zijn gebruikt moeten opnieuw onder de loep worden genomen." Niet veiliger Ook de mobiliteit is veranderd. De bereikbaarheid van het eiland is ver beterd, dus komen er meer auto's. Daar zijn voorzieningen voor nodig. „Onder het mom van verkeersveilig heid worden kruispunten grootschali ger, steeds meer asfalt. Drie ton voor een linksafvak, alsof je een emmer leeggooit. En wat is het effect: je kunt nog harder rijden. Ik geloof niet dat het er veiliger door wordt". Bij het vaststellen van het maximum Drie keer kort na elkaar moest de Texelse brandweer in actie komen. Donderdagmiddag werd een schoorsteenbrandje snel gedoofd, zaterdagavond bluste men een vlam in de pan en 's nachts werd een brandende electrische deken op tijd uit een huis verwijderd, waardoor grote schade werd voorkomen. In de Kogerstraat stond de roe- taanslag van een kachelpijp in de brand. De pijp raakte hierdoor roodg loeiend. „Men had alleen het zichtba re deel van het kanaal schoongemaakt, niet de hele pijp", verklaarde Marius Banda van de brandweer. Behalve wat roetaanslag deed zich geen schade voor. Zaterdag was het wederom raak. De 10 en 15-jarige dochters van familie Habraken aan de Plevierstraat in De

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5