Groen cZwartsJ~éxels in het hart- oodslachtplaats start ctie voor lijfsbehoud 'itichting hoopt op solidariteit veehouderij Noordijkpremie voor Agrarisch museum Bankgarantie Jarino voor 't Stappeland nog niet afgegeven Texel in problemen door sluiting VVI? Heup gebroken na botsing met fiets Olie op strand Klaverjasdrive in De Wielewaal Tweede Kamer voor snelle zandsuppletie Bloedafname-avond Rode Kruis in RSG Automatenkraker slaat weer toe Opiniepeiling: PvdA winnaar verkiezingen - - '■Of 1»>GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.459 TEXELSE VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 COURANT w. advertenties, abonnementen, etc fnaeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ilefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 14111 _idfiCtie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon E720-12741 L iten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Bians Hopman, Pater Witteplein 27. Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /41,40 per half jaar; Los /1.10 Je toekomst van de Noodslachtplaats Texel staat op het spel. Vegens daling van de omzet draait de stichting die de ioodslachting exploiteert met verlies, wat op den duur sluiting zou betekenen. Het stichtingsbestuur heeft nu ingezien dat de Ixploitatie teveel afhankelijk is van het aantal aangevoerde die- en. Daarom is besloten om donateurs te gaan werven, zodat een andere financieringsstructuur ontstaat. Alle Texelse veehou ders zijn aangeschreven met het verzoek ƒ100,- of ƒ200,- per aar te storten, in ruil voor een aanmerkelijk goedkoper tarief. De vraag waar het nu om draait is: villen de veehouders de noodslacht- daats voor Texel behouden? Stich- hgsvoorzitter Jan Jacob Zijm: Daarop hopen wij. Het is eigenlijk en ethische kwestie: de noodslach- ng is er om dieren, soms in doods- ood, uit hun lijden te verlossen. Op ich geeft het niet dat onze omzet elfs zou teruglopen tot 20.000 g/jaar, als de mogelijkheid tot oodslachting maar behouden blijft." let alternatief bij sluiting is dat het ee (rundvee en schapen) naar de ichtstbijzijnde noodslachtplaats aan de vaste wal moet worden afgevoerd, 's Nachts en in het weekend zijn loodslachtmgen dan niet mogelijk. In de huidige situatie staat de Texelse joodslachtplaats voor noodgevallen durende zeven dagen per week 24 lur per dag open. Verdwijnt de 'Odslachting, dan zal 's nachts en in het weekend de veearts worden igeroepen om creperende dieren een uitje te geven. Slachten is dan niet leer mogelijk, zodat het kadaver in Ie destructie zal verdwijnen. De vee- ouder maakt in dat geval slechts DSten; er staat geen vleesopbrengst genover. )at is ook nu niet altijd zo: ook nu rordt vee dat aan de Texelse oodslachtplaats wordt aangeboden, oms afgekeurd. Vlees van een ge- :lip Breman, die samen met Kees Hin n Fokke Jan de Visser lid is van de rcommissie van de Texelse landbou worganisaties, kreeg woensdagmor en uit handen van Klaas Eelman een •heque van flOOO,-. De premie uit )et Noordijkfonds, die jaarlijks wordt jitgereikt aan personen of instanties 1ie zich hebben onderscheiden, al of liet op gebied van landbouw, maar in ieder geval in iets dat op Texel be- rekking heeft, zal worden besteed lan het moderniseren van een paneel )ver de Texelse landbouw in het Agrarisch museum in De Waal. Hier- toor zet de p.r.commissie zich in. daarnaast houdt men zich bezig met 1e uitgave van een landbouwfolder. Oe cheque werd uitgereikt tijdens ïen vergadering van de RON (Rund- zee Verbeterings Organisatie Noord- i olland). Jacob Jan Zijm, voorzitter van de stichting Noodslachtplaats Texel. zond dier dat een poot heeft gebro ken, is goed verkoopbaar, maar vlees van dieren met een ziekte onder de leden, moet voor consumptie worden afgekeurd. De veehouder krijgt dan evengoed een rekening gepresenteerd omdat er wel kosten voor bijv. keu ring zijn gemaakt. Zijm weet dat de veehouders hierover wel eens moppe ren; hij en zijn medebestuursleden zijn dan ook uiterst benieuwd hoe de reacties op de donateursactie zullen zijn. Antwoordkaart Vorige week zijn ongeveer 360 brie ven bij de Texelse veehouders be zorgd. Bij de brief was een antwoordkaart gevoegd. De veehou ders kunnen daarop invullen voor welk bedrag ze willen deelnemen. Op 15 maart bekijkt het bestuur of vol doende veehouders met een voldoen de bedrag deelnemen. Is het antwoord positief, dan krijgen alle deelnemers een machtigingsformulier toegezonden, waardoor het deelna mebedrag automatisch wordt afge schreven. Afschrijving gebeurt in twee termijnen, nl. op 1 april en 1 oktober van elk jaar (dus ƒ50,- of ƒ100,- per keer). Volgens Zijm heeft de terugloop van het aantal aangevoerde dieren twee oorzaken. Ten eerste noemt hij de melkquotering. Na invoering van de superheffing werd gevreesd voor in storting van het aantal noodslachtin- gen. Dat gebeurde toen niet, maar het nadelig effect is de laatste jaren toch merkbaar. Veel boeren hebben de melkkoeien vervangen door jong vee. Werkvee is kwetsbaarder dan jongvee, zodat er momenteel minder dieren voor noodslachting in aanmer king komen. •ass Eelman feliciteert Breman met de cheque. De tweede oorzaak is de opheffing van de vrijwillige veeverzekering. Er bestaat nog wel een calamiteitenver zekering die in werking treedt als gfote aantallen dieren ziek worden of verongelukken, maar men is niet lan ger per dier verzekerd. De veehou ders hebben nu dus zélf het risico. In de praktijk betekent dit dat zij eerder besluiten om een ziek geworden dier naar een slachthuis te brengen. Zo krijgen de boeren een hogere netto opbrengst dan in geval van noodslachting. Toen de vrijwillige veeverzekering nog bestond, werd va ker gepoogd de zieke dieren met be hulp van een medicijnenkuur weer op de been te krijgen, aldus Jan Jacob Zijm. De voorzitter stelt dat de situatie waarin de Texelse noodslachtplaats verkeert, een algemeen beeld is in Nederland. „Wij komen er in vergelij king met anderen zelfs nog niet be kaaid af", zegt hij. „Zeker voor het vrijbank-vlees zijn de prijzen goed." (Vrijbank-vlees is goedgekeurd vlees met geringe afwijking t.a.v. geur, kleur en consistentie, dat aan particu lieren wordt verkocht vanuit de noodslachtplaats.) Nieuw gebouw Bijkomend „probleem" voor de Noodslachtplaats Texel is dat men is gehuisvest in een vrijwel nieuw ge bouw. Zijm: „Bij de nieuwbouw ruim twee jaar geleden werd uitgegaan van 25 tot 30.000 kg geslacht ge wicht, het verkoopbare vlees, per jaar. Tot vorig jaar ging dat goed, maar daarna werd de aanvoer min der. De vooruitzichten zijn moeilijk te beoordelen. Maar waar het om gaat is: willen we de noodslachtplaats Terwijl vandaag hoogstwaarschijnlijk de eerste bouwketen arriveren op 't Stappeland. het ontwikkelingsgebied aan de Nikadel waar 144 vakantie huizen zullen worden gebouwd, zijn tussen bouwbedrijf Jarino BV uit Ro den en de gemeente Texel proble men gerezen. Jarino heeft namelijk ondanks herhaald aandringen niet voldaan aan de contractuele ver plichting tot het geven van een bankgarantie van een half miljoen gulden. De garantie had uiterlijk woensda gochtend bij de gemeente binnen moeten zijn, nadat de termijn al en kele malen was verlengd. Dit was aanleiding voor de gemeente om een advocaat in te schakelen. Jarino heeft inmiddels mondeling toegezegd dat de zaak binnen vijf dagen alsnog in orde zal komen. Volgens een gemeente-woordvoerder is de ge meente niet uit op ontbinding van het contract met Jarino, integendeel, gestreefd wordt naar nakoming van het contract, zodat de realisering van de bouwplannen niet in gevaar komt. Wél wordt een schadevergoeding overwogen. Volgens de woordvoerder moesten al ternatieve voorstellen die Jarino deed in plaats van een bankgarantie, tel kens door de gemeente als onvol doende van de hand worden gewezen. Behalve met Jarino heeft de gemeente hierover ook contact gehad met de belegger die het 144 bungalows-project van Jarino heeft gekocht. Volgens een adviseur van deze, niet met name genoemde, ko per zijn de belemmeringen voor het geven van de benodigde bankgarantie thans opgeheven. De grond aan de Nikadel zal bouwrijp worden gemaakt door drie Texelse aannemingsbedrijven. De planning is dat met de lang verwachte bouw van de bungalows medio juli een aanvang kan worden gemaakt. De bouw wordt uitgevoerd door een Zweeds bouwbedrijf, dat handelt in opdracht van de belegger aan wie Jarino BV het project heeft verkocht. De koper van het project zal -zoals het er nu naar uitziet- de bungalows niet verko pen en uitponden, maar verhuren. Het pas twee jaar nieuwe gebouw van de Noodslachtplaats Texel een de Maricoweg in Den Burg. voor Texel veiligstellen, dan moeten we naar een andere financie ringsstructuur toe, zodat we niet lan ger alleen afhankelijk zijn van de omzet." In 1989 werd 24.000 kg geslacht ge wicht aangevoerd. Per kilo ontving de stichting 60 cent. De aldus behaalde inkomsten van ƒ14.500,- konden nog worden aangevuld door inkomsten uit verhuur aan de vaste slager Aad van Heerwaarden. Tegenover deze in komsten staan de kosten, die 22.000,- bedroegen (ƒ11.000,- rente en aflossing en ƒ11.000,- gas, water, licht en andere variabele kosten). Het stichtingsbestuur concludeert dat de exploitatie weliswaar sluitend is te maken, maar voor vervanging of méér de ruimte absoluut zal ontbre- Het bericht dat de vuilverbranding sinstallatie (VVI) in Alkmaar gister avond alle activiteiten heeft moeten staken, is ook op Texel als een com plete verrassing ervaren. „Het zou voor Texel kunnen betekenen dat de afvoer van het vuil naar de overkant niet wordt gewaarborgd," aldus Piet Plug, directeur gemeentewerken. „En als dit al wel het geval mocht zijn, betekent het wellicht dat het meer geld kost, omdat we verder moeten rijden." De sluiting is het gevolg van een uit spraak van de Raad van State. Vorig jaar stelde deze raad zware eisen aan de uitstoot van schadelijke stoffen door de vuilverbrandingsinstallatie. De VVI en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vroegen herziening van die uitspraak, omdat zij menen dat het planologisch noch financieel haalbaar is om aan die eisen te vol doen. De afdeling Geschillen heeft deze zaak afgewezen. Dor dit besluit komt Texel mogelijk in een moeilijk parket. „Het college heeft besloten dat het vuilo- verslagstation in Oudeschild pas wordt gebouwd, wanneer alle garan ties aanwezig zijn om tegen een re delijke prijs aan de vaste wal terecht te kunnen. Als dat niet blijkt te kun nen, moeten we het vuil hier maar blijven storten. Dan krijgen we na tuurlijk wel weer met de provincie te maken, want die eist dat de stort plaats wordt gesloten. We zullen de zaak eerst maar even afwachten. Kij ken wat Alkmaar en de verdere regio met haar vuil doet," aldus Plug. ken. Enig verlies kan de komende ja ren onmogelijk worden opgevangen. Donateurs Het donateurschap geeft recht op korting op het tarief van 0,60 per kg geslacht gewicht. Wie voor ƒ100,- deelneemt, zal bij aanvoer van een te slachten dier ƒ0,50 per kg betalen. Degenen die voor ƒ200,- donateur zijn geworden, betalen voortaan slechts ƒ0,25 per kg. Wie geen do nateur wordt maar wél een dier aan voert, zal daarentegen te maken krijgen met een tariefsverhoging: de algemene kosten stijgen voor hen van ƒ0,60 naar ƒ0,80 per kg geslacht gewicht. Een 78-jarige man uit het Duitse Aken brak woensdagmiddag in de Weverstraat een heup toen hij (per ongeluk) werd geraakt door twee fietsende 13-jarige jongens uit De Koog en Den Burg. De man werd per ambulance naar het Geminiziekenhuis in Den Helder vervoerd. Bij paal 15 en paal 25 is woensdag olie op het strand aangespoeld. De politie heeft een monster genomen. De olie is in de loop van de week weer weggespoeld. In De Wielewaal wordt hedenavond (donderdag) een klaverjasdrive gehou den, aanvang 20.00 uur. De drive is zowel voor leden van de klaverjasclub De Waal als voor niet-leden toegan kelijk, vandaar het predikaat „open". Opgave kan men doen aan de zaal, liefst als koppel. Deelname kost f3,- per persoon. Inmiddels heeft een meerderheid van de Tweede Kamer zich uitgesproken voor snelle zandsuppletie op Texel. De minister is echter niet van haar standpunt afgeweken. Vandaag (don derdag) wordt het debat voortgezet en valt de beslissing over het op de begroting plaatsen van het voor zandsuppletie benodigde bedrag. De Texelse PSP heeft zich eveneens in politiek Den Haag sterk gemaakt voor een snelle beslissing over een nieuwe zandsuppletie. Evenals de col lega's van VVD, CDA en PvdA bena derde de PSP de eigen politieke geestverwanten in de Tweede Kamer. Gemeenteraadslid Peter Bakker schreef een aan duidelijkheid niets te wensen overlatende brief aan Kees Diepeveen, die namens Groen Links is vertegenwoordigd in de vaste ka mercommissie voor verkeer en wa terstaat. De jaarlijkse bloedafname-avond van het Rode Kruis vindt op 16 maart van 18.00 tot 20.00 uur plaats in de Rijksscholengemeenschap. Van te vo ren opgeven is mogelijk bij Frans Eij- genraam, tel. 19338. De oproep wordt dan toegestuurd. Wederom is de geldla van een tele fooncel gekraakt. Dinsdagmiddag werd dit bij een camping ten noorden van Den Burg ontdekt. Er kan hoog stens wat kleingeld zijn buitgemaakt. Radio Texel hield een telefonische enquête over het resultaat van de gemeenteraadsverkiezingen 1990, op 21 maart a.s. De enquête werd gehouden op vrijdag 16 februari tus sen 19.00 en 21.00 uur, middels een a-selectieve steekproef uit het PTT- telefoonboek. Vraag 1: In welke leeftijdscategorie valt u? 1. 18 t/m 30 jaar: 40 pers. (19.7%) 2. 31 t/m 60 jaar: 118 pers. (58.1%) 3. 61 jaar en ouder: 45 pers. (22.2%) Vraag 2: Gaat u op 21 maart a.s. stemmen? 1. Ja: 184 pers. (90.6%) 2. Nee: 10 pers. (4.9%) 3. Weet het nog niet: 9 pers. (4.4%) Vraag 3: Op wie gaat u stemmen? (193 Pers.) (hierin zijn alleen opgenomen de per sonen die gaan stemmen en die het nog niet zeker wisten maar wel een antwoord gaven.) Zetelverdeling I geeft de zetelverdeling op basis van 134 personen die beslist wisten op wie ze stemden, zetelverde ling II geeft aan welke zetels reeds vast staan en welke nog niet verdeeld zijn. De laatste twee kolommen geven de uitslag van de verkiezingen in 1986. Aantal Percentage Zetelverdeling Percentage Zetels 1 II 1 II 1 Texels belang 22 16.4 11.4 2+1=3 1+1=2 29.02 4 2 CDA 26 19.4 13.5 2 1=3 2 24.01 3 1 =4 3 PVDA 52 38.8 26.9 5+1=6 4 24.96 3+ 1=4 4 VVD 20 14.9 10.4 2 1+1=2 12.22 1 1=2 5 de Groenen 1 0.7 0.5 6 Groen Links 13 9.7 6.7 1 1 (PSP) 6.72 1 D-66 3.07 7 Weet nog niet 59 30.6 4 Aantallen 193 100% 100% 15 15 100% 15

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1