Hollands Glorie in Maritiem museum f van 24 en 25 februari Behoefte-onderzoek naar wenselijkheid restaurant Cursus solliciteren „Waalderweg ligt scheef en het Paelwerck hoog" 't Amateurtje brengt „Soms is het te laat" GS lichten bezwaren tegen windmolens toe Kerkdiensten 25 februari Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging Plattelandsvrouwen naar de Eifel PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUARI 1j E. van Oosten stelt de ..spreekchip" in werking en opent daarmee de nieuwe tentoonstelling. Op de bovenste verdieping van de graanschuren van het Maritiem- en Juttersmuseum is een nieuwe expo sitie ingericht met de fraaie titel: „Hollands Glorie, een tentoonstelling over slepen en bergen". Hierin wordt een overzicht gegeven van de sleep- vaart en het bergingsbedrijf, zowel in het verleden als heden. De expositie, die tot eind 1990 is te zien, werd gisteravond (woensdag) geopend door E. van Oosten, hoofd van de afdeling P.R. van Wijsmuller bv, die een „spreekchip" op een communicatiepaneel in werking stel de, waardoor een luid „mayday, mayday" door het gebouw schalde. De opkomst van genodigden bij de opening was ongekend groot. Er wa ren zelfs niet genoeg stoelen in de videozaal om alle belangstellenden een plaats te bieden. Jan Kuiper, di recteur van de Stichting Texels Mu seum opende de bijeenkomst en kondigde aan dat het het tiende jaar is dat het Maritiem- en Juttersmu seum bestaat. In de afgelopen drie maanden is de bovenverdieping van het museum ge heel gerenoveerd. Een deel van de betimmering is verwijderd, waardoor de vorm van het gebouw beter tot zijn recht komt. In de expositie ontbreekt nog een on derdeel: de oude peilapparatuur van Rijkswaterstaat Texel. Foto's tonen het apparaat al wel, maar omdat de nieuwe pas tegen de zomer komt, kan het oude exemplaar nog geen plekje in het museum krijgen. Er wordt een duidelijk beeld gegeven van de verradelijkheid van de kust rond het eiland. Door op een knop te drukken kunnen bezoekers een pei ling van de bodem via het model van het Rijkswaterstaatschip „Foksdiep" uitvoeren. Ook op andere plaatsen in de tentoonstelling kunnen via knop- Een onafhankelijk behoefte onderzoek - door de gemeente aan gevraagd en met de nodige spoed- naar de wenselijkheid van vestiging van een horecabedrijf in het voorma lige winkelpand Kikkertstraat 19 in de Cocksdorp. Aldus luidt het advies dat de leden van de raadscommissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid het college woensdagavond na afloop van een hoorzitting hieromtrent ga ven. De bezwaarmakers willen voorkomen dat de winkelbestemming via een wijziging in het bestemmingsplan wordt gewijzigd in een horeca- bestemming. Over de kwestie werd enige tijd terug een voorbereidings- besluit genomen. De bezwaarmakers zijn van mening dat de bestaande restaurants en eet- gelegenheden in De Cocksdorp ruim schoots in een behoefte voorzien en dat de spoeling in het voor- en nasei zoen dun is. De bezwaarmakers zijn voorts van mening dat op het pand veel beperkingen en concurrentiebe- dingingen rusten in verband met de overige winkels die eigenaar K. Hooy- schuur in De Cocksdorp exploiteert. Desondanks zou er al eens een bod op het pand zijn gedaan, iets wat Hooyschuur overigens ontkend. „Als er weer een winkel aan het bestand wordt onttrokken, wordt het er niet gezelliger op," aldus bezwaar- maakster E. Kuijper-Reuvers. „De sla gerij en het postkantoor zijn al weg, straks is er helemaal geen leven meer." pen lichtpanelen worden geactiveerd, waardoor op attractieve wijze iets duidelijk wordt gemaakt. Doe-museum Het Maritiem museum schaart zich hiermee op de weg van de „doe- musea", waardoor het statische en saaie imago een grote oppepper krijgt. Zowel voor kinderen als voor volwassenen is het immers leuk als men echt ergens aan mag komen. Oude foto's en documenten vertellen het verhaal van de Texelse sleep- en bergingsfirma Dros, die uiteindelijk niet bleek opgewassen tegen alle concurrentie. Een indrukwekkende serie kleurenfo to's geeft het verhaal van drie grote bergingen weer: de olietanker Betel- geuse in 1979, de chemicaliëntanker Anna Broere in 1988 en de met vlie gas geladen vrachtvaarder Olaf in 1986 Een klein deel van de tentoonstelling is gewijd aan het huidige sleepwezen op het eiland: het bedrijf van familie Visser in Oudeschild. Donderdag 1 maart gaat een korte sollicitatietraining van start. Tijdens deze cursus, die tien weken duurt, kan men zich meer bekwamen in het solliciteren. Alleen wie ten hoogste twee jaar voortgezet onderwijs heeft gevolgd, mag aan de cursus mee doen. Dit houdt verband met de subsidie waarmee dit soort cursus sen wordt gefinancierd. Solliciteren is iets dat veel mensen juist de komende tijd moeten gaan doen, maar waar velen zich onzeker in voelen. De cursus oefent de deel nemers in het schrijven van een cor recte sollicitatiebrief, maar ook komen het lezen van advertenties en het voeren van een sollicitatiegesprek aan de orde. Ook wordt aandacht besteed aan de rechten en plichten van zowel de sollicitant als de werk gever. De cursus wordt gehouden onder auspiciën van de gemeentelijke com missie voor volwasseneducatie. Het arbeidsbureau en een medewerker van de afdeling personeelszaken van de gemeente Texel verlenen hun me dewerking. De trainingen worden ge geven in d'Ouwe ULO, éénmaal per week van 20.00 tot 22.15 uur. De kosten bedragen f25,- per persoon. Voor méér inlichtingen: Siem Zijm, tel. 11741. Peter Bakker (PSP) vertelde in eerste instantie geen noodzaak te zien de bestemming te wijzigen. „Ik kan het standpunt van de bezwaarmakers wel begrijpen. Eerst je eigen branche be schermen, dan een bestemmingswij ziging aanvragen en het pand vervolgens in de restaurant-branche proberen kwijt te raken. Ik kan me voorstellen dat voor de ondernemers de druiven zuur zijn." E. Eelman-van der Kooi (VVD) zei zich het standpunt van de bezwaar makers ook goed te kunnen inden ken „Zij hebben zich gevestigd nadat ze het bestemmingsplan hebben na geplozen. Op die basis zijn ze van start gegaan." Volgens K. Hooyschuur bevinden zich in de Cocksdorp maar drie echte restaurants. „Als je overigens zuiver naar behoefte kijkt, zou er een disco theek in moeten komen. Die is er nog niet in De Cocksdorp." Daar is echter geen sprake van, omdat het college daar geen nieuwe vestiging van natte horeca meer toestaat. In afwachting van de uitslag, wordt het verzoek voorlopig aangehouden. Riet Huitema-Vos (CDA) sprak tij dens de rondvraag van de commis sie ruimtelijk en huisvestingsbeleid gisteravond haar bezorgdheid uit over de sluiting van de vuilverwer kingsinstallatie in Alkmaar. „Op 1 ja nuari 1990 gaat het huidige stort dicht. Het stort heeft de maximale hoogte bereikt. Is er een plek op Texel aan te wijzen waar we even tueel straks nog kunnen storten?" Wethouder Schilling antwoordde hier op met eerder met de bouw van een overslagstation te beginnen dan wan neer garanties voor afvoer in con- tractvorm zijn opgesteld. „We hebben weliswaar niets rechtstreeks met Alk maar te maken, maar als je je spullen met kunt brengen, moet je het mis schien wel ik weet niet waar naar toe slepen. Het heeft in ieder geval de aandacht van de club." Haaietanden Peter Bakker (PSP) vroeg in de rond vraag voorts aandacht voor de krui sing Laagwaalderweg/Oosterender- weg. Volgens Bakker zijn de haaie tanden en stopstrepen op de Laag- waalderweg slecht zichtbaar. „We hebben die kruising net voor veel geld opgeknapt. Kan daar nog wat aandacht aan worden besteed?" In verband met de toekomstige ver- keersaanzuigende werking van het bedrijventerrein Abbewaal bracht het PSP-raadslid tevens de bocht Pael- werck/Waalderweg ter sprake. „Een tamelijk ongelukkige kruising. De Waalderweg ligt scheef, het Pael werck heel hoog." Bakker stelde voor de kruising op te knappen en er wat gelijkheid in aan te brengen. Ook zou Bakker het fietsverkeer daar graag in veiligheid willen brengen. H. Roeper (PvdA) stelde voor de verkeerscom- missie te laten bekijken of er moge lijk een rechtsafvak op de Waalderweg aangebracht kan wor den. Volgens wethouder Schilling worden de rechtsafvakken aan de vaste wal in een aantal gevallen juist verwijderd. „Men komt er van terug. De veiligheid is met die dingen niet gediend." Paarden uit wei De politie werd gistermorgen gewaar schuwd dat er paarden los op de Pontweg liepen. Eenmaal ter plaatse bleek dat de eigenaar ook was inge licht. Hij had de dieren alweer gevan gen en in hun wei teruggezet. Toneelvereniging 't Amateurtje voert zaterdag 3 maart in De Wielewaal het hedendaagse stuk „Soms is het te laat" van J. Hemmink-Kamp ten tonele. Aanvang: 20.00 uur. Bal na, met live-muziek van Duo Change. Donderdag 22 februari: Het LBO houdt vandaag een open dag. Vanavond kan men nog tussen 19.00 en 21.00 uur terecht in de De Koninghal en de praktijklokalen van de LTS. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft een openbare verga dering in het gemeentehuis, aan vang 19.30 uur. Op de agenda o.a.: begroting 1990 vliegveld, herziening raamsubsidie St. Texels Museum en de nota werk gelegenheid. De Vereniging van Reumapatiën ten Texel houdt in hotel „Tuban- tia" de algemene ledenvergadering. Ook nieuwe le den welkom. Aanvang 19.45 uur. Het algemeen bestuur van Radio Texel heeft een openbare verga dering in de studio aan de Mo lenstraat: aanvang 20.00 uur. In dorpshuis De Wielewaal is een open klaverjasdrive, die om 20.00 uur begint. Vrijdag 23 februari: 's Middags start de LBO-actie waarbij uiteindelijk Texel met een lint van 65 km wordt omspannen ten bate van Unicef. Vandaag zullen 325 scholieren op heel Texel op pad gaan om sponsors te zoeken. In het gebouwtje De Poort naast de Gereformeerde kerk van Den Burg wordt een bazaar gehouden van 19.00 tot 23.00 uur. De op brengst is voor het gereformeerd jongerenwerk. Geprolongeerd is de film „Back to the future II", die nu voor de tweede week draait in Cinema Texel. Producent van deze film is de beroemde Steven Spielberg, de maker van o.a. Jaws, Star Wars, E.T. en Indiana Jones. Aan vang 20.00 uur. In de theaterzaal van het Nioz geven Lebbis en Jansen, win naars van het Leids cabaretfesti val 1989, een optreden. Entree f5,-. kaarten aan de zaal. Aan vang 20.15 uur. Zaterdag 24 februari: In de overdekte manege Aken- burg wordt vanaf 13.30 uur voor lichting over wagens verzorgd, 's Avonds, om 20.00 uur, is in de zelfde lokatie de laatste bijeen komst van De Blijde Rijders. De Waal en omstreken staan vandaag in het teken van lopers, wheelers en skeelers. De halve marathon van De Waal, met start en finish nabij de Ned. Herv. kerk, begint om 13.25 uur met een 1,2 km lange loop voor jeugd t/m 9 jaar. Om 13.45 uur ver trekken de eerste lopers, de gro te meute gaat om 14.00 uur op weg. De finish van de snelsten op de halve marathon wordt na ruim een uur verwacht. In sporthal Ons Genoegen wordt het „The best of Texel"- zaalvoetbaltoernooi gehouden. De acht sterkste Texelse teams nemen hieraan deel. Aanvang 17.00 uur, de finale is om 23.00 uur afgelopen. Om 19.30 uur begint in de Doopsgezinde kerk van Den Burg een dienst met discussie over stressbestrijding. „Wordt er soms teveel van ons verwacht?" In Cinema Texel draait „Back to the future II", aanvang 20.00 uur. Zondag 25 februari: Op het Kerckeland is tussen 11 00 en 13.00 uur een samen komst gepland van „Golden Re- triever"-honden. In Klif 12 is om 12.00 uur weer een aflevering van „Klif Klas siek". Opgetreden wordt door Magdalena Kuhn en Julian B. Co- co. Entree 712,50. In Cinema Texel draait „Back to the future II", aanvang 20.00 uur. Maandag 26 februari: Het Leerhuis heeft een extra avond in verband met de ontwik kelingen rond de Russische jo den. Drs. Y. Moëd uit Amsterdam houdt een inleiding over de uittocht van de Russi sche joden. De bijeenkomst is in het zaaltje van de Doopsgezinde kerk van Den Burg, aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait „Back to the future II", aanvang 20.00 uur. Dinsdag 27 februari: In de Twaalf Balcken is het twee de politiek café van Radio Texel, van 21.00 tot 22.00 uur. Het on derwerp is: sociale en gezond heidszorg en ouderenbeleid. In Cinema Texel draait voor de laatste maal „Back to the future II", aanvang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Za. 24 7.35 en 20.05 Zo. 25 8.35 en 20.45 Ma. 26 9.25 en 21.46 Di. 27 10.14 en 22.20 Wo. 28 10.40 en 22.44 Do. 1 9.55 en 23.14 Vr. 2 10.40 en 23.44 Za. 3 11.07 en - Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 25 februari op om 7.35 uur en gaat onder om 18.12 uur. 26 februari springtij. Terwijl Noordhollands gedeputeerde G de Boer afgelopen week een ge nuanceerd geluid liet horen t.a.v. een windturbinepark op Texel, gaven Ge deputeerde Staten een officiële toe lichting op hun besluit om de bouw van vier turbines op de dijk bij de PEN-centrale nabij Oudeschild te wei geren. De argumenten die de ge meente Texel in een bezwaarschrift naar voren had gebracht, werden door GS van tafel geveegd. De stel ling dat het parkeren van twee boor- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. De Jong De Waal: dienst in De Koog De Koog 9.30 uur dhr. R. Kuijper Den Hoorn 11.00 u. ds. De Jong Oosterend 9.30 uur ds. Breet Oudeschild 11.00 uur drh. R. Kuijper De Cocksdorp 11.00 uur ds. Breet GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. Salakay 19.00 uur drs. Hans Buurmeester uit IJlst. Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. Hans Buurmeester 19.00 uur drs. Salakay GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur ds. R F. Lameris uit Den Helder. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knip- scheer. Uitzending Lichtboei Zaterdag 19.30 uur dienst met dis cussie BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur, voorganger ds. J. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Zaterdag 19.30 uur Gospeltrain, themadienst Uitzending via Lichtboei. Zondag 10.45 uur herenkoor kindernevendienst De Koog zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 Openbare Lezing: „Vrees voor de toekomst overwinnen" 11.20-12.30 Wachttorenstudie: „Een heilig geheim ontvouwt zich" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter L. Barnard Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur: tele foon 02230-23024 Voor tandheelkundige hulp buiten de normale werktijden: tandarts G. J. v.d. Meent, telefoon 13746. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832. platforms visueel meer invloed heeft op het open karakter van de Wad denzee dan vier windturbines op de dijk, vonden GS geen juiste vergelij king. „Parkeren moet als een uitzon dering worden gezien en kan niet als rechtvaardiging worden gebruikt voor het plaatsen van windturbines langs de Waddenkust." GS bleven voorts van mening dat van plaatsing van de windmolens op de dijk een prece dentwerking uitgaat, ook al is de keuze voor de lokatie logisch, gezien de directe nabijheid van de electrici- teitscentrale. De besparing op milieu- verzurende stoffen, die dankzij deze vorm van alternatieve energie opwekking ontstaat, weegt volgens GS niet op tegen de horizonvervui ling. De afdeling Den Burg van de Platte landsvrouwen maakt van maandag 17 tot vrijdag 21 september een busreis naar de Eifel. De groep ge niet verblijf in een hotel in Bentheim en van daaruit worden diverse excur sies gemaakt. De bus is echter nog niet helemaal vol, zodat nog deelnemers kunnen worden ingeschreven. Dames die meewillen, hoeven niet persé lid van de Bond van Plattelandsvrouwen te zijn. De kosten bedragen A450,- (all in). Voor opgave en nadere informatie kan men bellen met 12157 of 18478. Winkeldiefstal Bij Albert Heijn is een 17-jarige inw» ner van Den Hoorn vrijdag betrapt* het stelen van twee pakjes sigarettjj a 73,85. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensei worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kuntifc ook gereedschap voor de derde we" reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in d volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beie- renstraat. Boogerd, Schoonoordsin gel. Witte Kruislaan. Burgerhoutstraat. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders leerkrachten van de Redmer IJska school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kar ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). Hanneke Peetoom en Jan Smit trouwen op 2 maart om 15.00 uur n.m. in het raad huis van Den Burg. Gelegenheid tot feliciteren bij ons thuis op „Heide- hof", Jan Ayeweg 11, 1797 RL Den Hoorn. IN PLAATS VAN KAARTEN De warme belangstelling en het medeleven betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man, onze vader, groot- en overgrootvader GERRIT DIRK ALBERT DROS hebben ons diep getroffen. De bewijzen van deelneming, uw bloemen, schrijven en aanwezigheid tijdens de crematie hebben ons steun en troost gegeven, waarvoor wij u dankbaar zijn. J. Dros-Bont kinderen, klein- en achterkleinkinderen Den Burg, februari 1990 Beatrixlaan 45, 1791 BA Den Burg t t

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2