Behoud van de Texelse waarden staat voorop" I /erkiezingsprogramma Texels Belang DA'er Koolhof wijkt af in politiek café Zeinig discussie in haperende uitzending Kindercursus „Beeldend" Voorzitter J. Grisnigt weg bij oud-leerlingen Sovjet-ambassadeur mag per helikopter naar Terschelling Speel-o-theek dicht in crocusvakantie Kledingmarkt voor Artsen zonder grenzen IJDAG 23 FEBRUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ■én van de balngrijkste punten van Texels Belang is altijd ge test het behoud van de Texelse waarden. Alles wat je nog wilt yet je zien in verhouding tot die waarden". Dit zegt Co Vinke, horzitter van de eilandelijke partij. Hij een zijn partijgenoten taan achter kleinschaligheid. In dat verband zouden zij ook de j/mfe die over blijkt te zijn bij een herverdeling binnen de 7.000 toeristische slaapplaatsen aan de kleinere bedrijven op el ten goede willen laten komen. „Of even in de ijskast zet- :un t0f er vraag uit het bestaande bedrijfsleven in deze sector omt. Niet op voorhand al een beslissing nemen over de \steding". jen nieuwe regeringsperiode in- in met een college van b en w, is meestal voortgaan op de in slagen weg. Er zit continuiteit in. jt is niet zo dat na de gemeente- ïadsverkiezing een compleet nieu we start wordt gemaakt", aldus |nke. Voor hun doen hebben de Irtijleden een redelijk uitgebreid Irkiezingsprogramma samen- ®steld, waarmee men al sinds mei rig jaar bezig is. „Er zijn 28 ver is de revue gepasseerd, voor deze tafel lag". xels Belang maakt al acht jaar deel van het college van b en w en I daar graag nog een periode aan stknopen. ie Krijnen-Baijs heeft signalen ge- gen dat op Texel behoefte is aan n mogelijkheid voor nierdialyse op t eiland. Ook het stichten van een ort polykliniek in bijvoorbeeld het oene Kruisgebouw of het Verpleeg- is lijkt de partij wel wat. „In sa- nwerking met gemeentearts Van ssum en de nierstichting kan wor- in gekeken hoe groot de behoefte is aan nierdialyse-apparatuur op (xel, zowel voor de eigen bevolking voor de toeristen". Tine Krijnen in het bestuur van Medisch Cen- im Alkmaar. Daar is onlangs een uwe beleidsdirecteur aangenomen, die allerlei aangesloten gemeenten is afgegaan voor oriënterende gesprek ken Op Texel werd gepraat met bur gemeester Schipper en wethouder Zegers over de mogelijke vestiging van een „buitenkliniek". Tine Krijnen: „Dan zou er ook eventueel een mo gelijkheid zijn voor röntgenapparatuur op het eiland. Kijk, dit zijn geen za ken die ik nu zomaar eens heb be dacht, er zit al een verleden aan vast. Het zijn geen loze kreten. Dat zou vervelend zijn, want dan maak je misschien mensen blij terwijl het nou nog niet zover is. Er zijn wel degelijk irkennende gesprekken geweest". Ouderen De partij wil de deelname van oude ren aan de huidige maatschappij be vorderen en gebruik maken van de ervaring die oudere mensen hebben. Er wordt daarbij met name gedacht aan een ouderenraad. Tine Krijnen: „Die kan gevraagd en ongevraagd ad- jes geven. Er zijn al plannen voor i'n raad, maar die hebben nog geen stalte gekregen. De ouderen moe ten het natuurlijk zelf opzetten. Als "ze hulp nodig hebben kunnen ze .daarvoor bij de Stichting Welzijn voor Ouderen terecht". Buureton De diensten aan ouderen en hulpbe- fjpevenden zouden moeten worden gecon centreerd in het dienstencen trum De Buureton, dat eventueel nog in worden uitgebreid. Dirk de Lugt: „Een klachtenbureau bijvoorbeeld, waardoor de ouderen meer gehoord kunnen worden. Een soort ombuds functie". De CDA-suggestie om een „welzijnsloket" voor ouderen in het raadhuis te maken, lijkt Texels Belang niet zo'n goed idee. „De drempel is daar veel hoger, hoe je het ook doet. En ouderen stappen daar minder snel overheen dan jongeren. We leven in een dynamische tijd, we zijn voor niemand bang en we gaan overal op af, maar dat is met mensen van een andere generatie toch minder het ge val", vult Vinke aan. Musea Texels Belang vindt dat het museum beleid gericht moet blijven op kwali teit. Extra aandacht voor de historie van het eiland en de „Rede van Texel" lijkt de politici op z'n plaats. Men wil graag dat de Georgische collectie een vaste plaats krijgt in één van de Texelse musea, bijvoor beeld een nieuw te stichten Lucht vaartmuseum bij het vliegveld. Vinke: „We praten niet over de voorwaar den. Er is niet bij voorbaat gezegd dat er geld bijmoet. Er wordt natuur lijk in eerste instantie naar een moge lijkheid gezocht waarin het zichzelf kan bedruipen. Waarom zou de over heid dan zeggen: dat moet nou maar niet.... De term „museum" wordt te vaak fout geassocieerd met subsi die". De partij wil ruimeren mogelijkheden voor openbaar vervoer bevorderen. „Het maximale moet eruit gehaald. Het busbedrijf moet zoveel mogelijk kilometers zo rendabel mogelijk kun nen maken. Een belbus is een goed idee. De doelmatigheid moet verbe terd, want vooral buiten Den Burg zie je ze rondrijden zonder veel passa giers", aldus De Lugt. Teso Een rijksbijdrage voor Teso, die geheel wordt gebruikt voor verlaging van de tarieven voor de Texelaars, is een wens van de Texelse partij. Men vindt dat Teso momenteel efficient wordt gerund. Vinke: „Het is een goed geprivatiseerd bedrijf, maar het zou niet over de hoofden van de Texelaars bekostigd moeten worden. Het is natuurlijk logisch dat de subsi diegever verantwoording krijgt voor wat er met zijn geld gebeurt, voor zover je dat overheidsinmenging wil noemen. Dat is toch het minste. En dan denk ik dat Teso zich niet hoeft te schamen voor de exploitatie". Op Texel moeten de taxi's hun tarief berekenen op basis van een geweste lijke regeling. Commerciëlere tarieven worden door Texels Belang toege juicht. Tine Krijnen: „De kosten zijn nu zó hoog dat iedereen toch weer de auto pakt na een avondje stap pen. Het is een gevaarlijke toestand geworden". Ook het idee van een „boot-taxi", die voor een geredu ceerd tarief passagiers van de boot op Texel naar hun eindbestemming brengt, kan de goedkeuring wegdra gen van de Texels Belang-leden. Kustafslag Éérst snel suppleren en meteen een beslissing nemen over duurzame „zeewaartse verdediging", lijkt de partij de beste en ook meest perma nente oplossing tegen de kustafslag die het eiland bedreigt. „Het karakter van het landschap verandert mis schien wel door twee lange dammen in zee te leggen, maar nu verandert het óók", aldus Vinke. De Lugt vult aan dat zandsuppletie eigenlijk niets meer is dan zand naar zee sjouwen. „Er moet snel wat worden gedaan. Als hier eerst nog eens een paar jaar over moet worden gepraat, hóéft het niet meer...." Men wil wel dat er on derzoek wordt gedaan naar de moge lijke gevolgen van zo'n lange dam voor bijvoorbeeld Vlieland. Mocht het nadelig uitpakken, dan zal in overleg een tussenoplossing moeten worden gevonden. Functioneel groen Texels Belang wil het openbaar groen in de dorpen functioneel maken. Men bedoelt daarmee dat er gezellig en veilig kan worden gewandeld, dat er banken om te zitten en eventueel speelmogelijkheden voor kinderen zijn. „Het park in Den Burg is nu na tuurlijk een hondentoilet, maar het zou een ruimte kunnen zijn om te re creëren. Waar kantoormensen als het mooi weer is hun broodje kunnen opeten", aldus Vinke. Ook wil men graag wat extra bomen laten aan planten bij de toegangswegen van de dorpen. In de handhaving van de openbare orde heeft volgens de partij de bevol king een taak. Vinke: „Het moet ver der gaan dan alleen de vuilnisbak op tijd naar binnen halen. Er is een stuk collectieve verantwoordelijkheid. Als er iets gebeurt op straat moet men niet denken: ach, daar moet een an der maar voor zorgen. Vroeger veeg de op vrijdagochtend iedereen zijn eigen straatje en dan kwam de gemeente-auto al die bijeen geveegde hoopjes halen. Dat zie je bijna met meer gebeuren". Tine Krijnen bena drukt dat het ook geldt voor café houders. „het is niet zo dat zij alleen moeten oppassen dat het bij hen bin nen goed gaat. Ze zijn iets verder verantwoordelijk. De patatverkopers ook". Men staat achter strengere voorschriften, op voorwaarde dat er een goede controle op de naleving is. Ijsbaan Op gebied van culturele voorzienin gen springt er één zaak uit: een ijs baan voor Oosterend. Daarnaast is men voorstander van een atletiek baan rond het C-veld van Texelse Boys, om het totaal aan sportieve voorzieningen op het eiland compleet te maken. Over ruimtelijke ordening staat onder andere in het verkie zingsprogramma dat Texels Belang ongewenste bedrijfsvestigingen in het buitengebied wil weren. Een vage omschrijving. Vinke verklaart het na der: „Het is moeilijk om in zo'n arti kel even aan te geven wat wel en niet gewenst is. Een afweging kan eigenlijk pas worden gemaakt als zich een bepaalde situatie voordoet. Je moet bekijken of iets wenselijk is". Dirk de Lugt. Tine Krijnen en Co Vinke van Texels Belang met de grote stapel concept- programma's die aan de uiteindelijke versie vooraf gingen. Pretparkachtige projecten op het eiland vindt de partij uit den boze. Texels Belang wil het typisch Texelse karakter handhaven, maar ook kwali teitsverbetering van de toeristische accommodaties stimuleren. Daarbij denkt men bijvoorbeeld aan het toestaan van uitbreiding van zomer woningen tot 70 vierkante meter. Dat zal meer ruimte innemen op het eiland, maar volgens de partijleden is dit een noodzakelijke ontwikkeling. „Vakantiewoningen mogen al zo groot zijn. Zomerwoningen kunnen er dus nu niet goed mee concurreren. De invloed op het landschap is niet zo groot als deze mogen worden uit gebreid", aldus Vinke, Geen liggeld Texels Belang heeft het verleggen van de havenmond naar de diepwaterlijn als eerste aangekaart. Men betreurt het dat er weinig invloed is uit te oefenen op maatregelen die de laat ste jaren van hogerhand zijn opge legd in de visserijbranche. De partij is een fel tegenstander van het heffen van liggelden in de Texelse haven. Vinke: „De vissers brengen een stuk je werkgelegenheid met zich mee. Als het rijk niet voldoende over de brug komt zal het geld voor de haven en de havenmond tóch uit de alge mene middelen moeten komen. Je kan het niet verhalen op een groep die van overheidswege toch al extra is gepakt". Ook de landbouw heeft de nodige maatregelen te slikken gekregen. Texels Belang vindt dat er een goede afweging tussen natuur en cultuur is op het eiland en wil geen landbouw grond meer prijsgeven. Nationaal Park Bij het woord „Nationaal Park" gaan nog steeds de haren van alle Texels Belang-leden overeind staan. Vinke: „In de Peel is vorig jaar nog door Nij- pels een strook van 600 meter om een nationaal park aangewezen als bufferzone. De toezeggingen van de overheid dat er geen bufferzones zouden komen zijn onbetrouwbaar. Kijk, op het moment dat de overheid eraan twijfelt of wij goede bedoelin- Vuurwerk ontbrak dinsdagavond in het eerste „politiek café" dat in het kader van de naderende gemeente raadsverkiezingen werd gehouden. De rechtstreekse uitzending van Ra dio Texel kwam pas na drie kwartier :ht op gang en toen resteerde te reinig zendtijd voor een fikse dis- issie. Voorts beïnvloedden techni- :he problemen het verloop van de Itzending. De meeste aandacht in politiek op zicht ging uit naar CDA-kandidaat Jan Koolhof, die opviel met uitspra ken over de 47.000 bedden-grens, olhof conformeerde zich daarbij enzins aan het CDA- rkiezingsprogramma en dat was - zien de reacties van aanwezige irtijgenoten- niet volgens afspraak. |e nummer 5 op de CDA-lijst liet blij ken dat de „47.000" voor hem geen heilig getal is. Wat hem betrof zou dit getal ook wel een stukje hoger Itiogen zijn, afhankelijk van toeristi sche behoefte. Een absoluut getal hoemen wilde hij niet. PvdA-voorman Dirk Terpstra haakte er gretig op in. Hij herinnerde Koolhof aan het CDA- standpunt dat een dag eerder nog door Ate Rienstra was verkondigd: 47.000 slaapplaatsen is het absolute maximum. „Bespeuren we hier ver deeldheid binnen het CDA?", wilde Terpstra weten. Koolhof ontkende dat maar deed geen poging zijn uitspraak te nuance ren. Integendeel: toen het kamperen bij de boer erbij ter sprake kwam we ken zijn uitlatingen wederom opmer kelijk af van het partijprogramma. „We moeten de landelijke normen ook op Texel hanteren", zei Koolhof. Nu greep Peter Bakker (PSP) zijn kans: hij wees de CDA'er op de ver soepeling van de Kampeerwet die op komst is en die het mogelijk maakt dat straks maximaal tien tenten op een boerenerf zijn toegestaan in plaats van de huidige vijf. „De marge om dit mogelijk te maken is er niet. We komen dik over de bovengrens heen en dat kan Texel niet hebben." Koolhof antwoordde dat dit toch moet worden overwogen, enerzijds omdat de agrariërs een extra stukje inkomen best kunnen gebruiken en anderzijds omdat in zijn opinie de 47.000-grens nog lang niet bereikt is. „Volgens mij zitten we dichter bij 37.000 dan bij 47.000." Cor Kuip (Texels Belang) ondersteunde deze mening. Feitelijk ging de hele discussie over de vraag hoe de „47.000" moet worden geïnterpreteerd: als absoluut of als effectief maximum. Met „ef fectief" wordt bedoeld: het werkelijk aantal beslapen bedden. „Absoluut" is het aantal beschikbare slaapplaat sen. Koolhof was de enige die hier over een geluid liet horen dat afweek van de reeds bekende partijvisies. Texels Belang had in Cor Kuip een groot pleitbezorger voor benadering van de „47.000" als effectief maxi mum, Willem Bakker (VVD) wilde graag de mogelijkheid tot uitruil van accommodatie scheppen (weergevoe- lige kampeerplaatsen opofferen voor de bouw van vakantiebungalows). Peter Bakker (PSP) vond 47,000 het absolute maximum („je moet ook de mensen meerekenen die wél op het eiland zijn, maar er niet of bij kennis sen overnachten"), evenals Ger Schafer (de Groenen) en Dirk Terpstra (die pleitte voor een soepele houding t.a.v. kleine recreatieonderne mers die willen uitbreiden, omdat in hun geval kwaliteitsverbetering meestal samenhangt met een iets grotere beddencapaciteit: het totale aantal bedden mag echter de 47.000 niet overschrijden). Peter Bakker was het zeer oneens met de door Willem Bakker voorgestelde uitruil: „Je moet een substantieel deel voor kamperen beschikbaar houden, het is een vorm van betaalbare recreatie." „Nieuw ge zicht" Ger Schafer (zelden aan het woord) was dat met hem eens: „Het gebruik van de noodcamping wijst niet op te weinig behoefte aan kam peren." Cor Kuip liet weten dat zijn partij tegen uitruil is. Wllem Bakker De kindercursus „Beeldend" (vanaf 6 jaar) gaat binnenkort weer van start. De cursus omvat werken met klei. hout of papier-karton. Tekenen of schilderen is ook mogelijk. De cursus bestaat uit 12 lessen, de eerste vindt woensdagmiddag 14 - maart van 13.30 tot 15.30 uur plaats /\3nNJQinQ in het creativiteitscentrum van Triade in Den Helder. Kosten (incl. materiaal) f65,-. Kinderen die zelf voor een kmpkaart voor de boot zorgen, kun nen altijd meerijden met de docente. Inlichtingen en opgave bij Wlly Boer, Noordwester 60, Den Burg. Tel. 12225 (in de krokusvakantie niet aanwezig). beleid". Een 55-jarige vrouw uit De Cocks- dorp heeft bij de politie aangifte ge daan omdat zondag op de Mokweg door een passerende automobilist niet genoeg werd uitgeweken. Hier door werden de spiegels van beide wagens beschadigd en liep de auto van de vrouw krassen op. De vereniging van Oudleerlingen van de Landbouwschool hield vorige week vrijdag jaarvergadering in hotel Rebecca in De Waal. In aanwezig heid van een dertigtal leden werd een bestuursverkiezing gehouden. Penningmeester Klaas-Dirk Burgman - volgens het rooster aftredend - stelde zich herkiesbaar. Hij werd unaniem herbenoemd. Voorzitter Jan Grisnigt, al negen jaar bestuurslid, stelde zich niet langer herkiesbaar. Dirk de Lugt bood Gris nigt namens de vereniging een ca deau aan en bedankte hem voor het uitstekende voorzitterschap. Er meld den zich twee kandidaten voor de va cante bestuurspost: Jan Wllem Vlaming en Henk Witte. De laatste werd in het bestuur gekozen. Binnen kort zal uit het bestuur een nieuwe voorzitter worden benoemd. Vrijdagavond vond ook de prijsuitrei king van het in september gehouden Texels kampioenschap ploegen plaats. De prijzen werden beschikbaar gesteld door de vereniging zelf, door Aankoopcentrale Texel en P.C. Bonne. Dit jaar zullen de oude trekkers die tijdens de wedstrijden meeploegen, een officieel deel van het programma uitmaken. Na de pauze hield drs. Heykoop, voorzitter van de Nederlandse Trekker Trek Organisatie (NTTO), een inleiding over deze in populariteit sterk toene mende sport. Heykoop toonde vervol gens een film over het Europees kampioenschap trekker trek, dat plaats had op de Flevohof. gen hebben met ons landschap zou men met dit soort zaken kunnen ko men. Maar we zijn er zelf van over tuigd dat we de belangenafweging zorgvuldig hebben geregeld. Als we nou een rotzooitje van maakten met z'n allen...". De partij is niet overtuigd van het financiële voordeel dat de Nationaal Park-status met zich mee brengt. Tine Krijnen: „Dat is nog nooit hard gemaakt. Er is nog nooit iemand met een lijstje gekomen waarop stond hoeveel we kregen en hoeveel we daarvoor zouden moeten inleveren". Een onderzoek naar de ef fecten en financiële consequenties van een Nationaal Park lijkt Texels Belang een goede zaak. De Lugt: „Maar een relatief klein beetje geld weegt niet op tegen het inleveren van landbouwgrond. Dat kost name lijk wel arbeidsplaatsen". Windmolens Alternatieve energievoorzieningen wil de partij stimuleren. „Er is in de wo ningbouw nog erg veel mogelijk op dat gebied. We zijn in voor goede plannen. En voor windmolens willen we zeker ons best doen", aldus Tine Krijnen, die meteen wordt bijgevallen door de voorzitter. „Het landschap is in Nederland al eeuwen bepaald door windmolens. Het is natuurlijk te zot om los te lopen dat je nu ineens geen molens meer toelaat omdat die dingen toevallig niet meer met net zijn bedekt". Ook het milieu staat bij de partij hoog in het vaandel. Men hoopt dat de gemeente enige in het oog sprin gende acties wil steunen en stimule ren, waardoor het milieubewustzijn van de bevolking nog wordt vergroot. „We waren zeer gelukkig met het vorige collegeprogramma, want daar hebben we veel in teruggevonden van ons eigen programma", aldus Co Vinke. Voorwaarden voor een nieuwe periode met Texels Belang in het college is dat er overeenstem ming wordt bereikt over het nieuwe collegeprogramma. „Ik kan me voor stellen dat onze houding ten opzich te van het Nationaal Park een breekpunt kan zijn". Uit de Volkskrant van 13 februari j.l. Ken uw (ei)land! v-ir.dt acne iparthodsbeléd, zous bet dersteunen van landen in de buurt Zuid-Airika, moeten doorzetten. HAAG (ANP) dicht bo De minister is welbereid de ambassa deur terwüle te zijn. Door hem per heb. kopt er van Den Haag naar Texel laten vervoeren slaat Ter Beek twee vhegeo m een klap: de ambassadeur hoeft niet meer om te reizen, en een bezoek aan marinebasis Den Helder wordt verme den. in cel legde uit dat zijn voorstel tot de zo gewenste seizoensverbreding leidt. En toen was de zendtijd op. Presen tator Joop Groen, die werd gesteund door redactrice Hanny van Zoelen en technicus Jan Vonk, gaf de mensen in de zaal de gelegenheid om na af loop van de uitzending vragen af te vuren op de politici, zodat er toch nog enige discussie zou ontstaan. Er werd mondjesmaat van gebruik ge maakt, hoewel de belangstelling voor dit eerste politiek café zeker niet te genviel. De volgende keer zullen de programmamakers echter wel uit een ander vaatje moeten tappen. Alge meen werd geconcludeerd dat de in leiding veel te veel tijd vergde. Twee ronden waarin iedere spreker twee minuten de tijd kreeg om standpun ten te verkondigen, waren teveel van het goede Het eerstvolgende politiek café is aanstaande dinsdag, wederom in de Twaalf Balcken, met als thema: „so ciale en gezondheidszorg en ouderen- De crocusvakantie komt er aan en daarom zijn de deuren van de Speel- o-theek in de week van 26 februari tot en met 4 maart gesloten. Twee maal p>er week staan vrijwilligers in d' Ouwe Ulo klaar voor kinderen van 0 tot 7 jaar. Er is allerhande speel goed, constructiemateriaal, knutsel materiaal, puzzels, muziekinstru menten/gezelschapsspelen, enzo voorts aanwezig. Openingstijden: dinsdag van 9.00 tot 11.00 uur en woensdags van 14.00 tot 16.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Tot de zomervakantie bedragen de kosten slechts 77,50 voor het hele gezin (ongeacht het aantal kinderen). De Speel-o-theek zoekt een paar vrij willigsters die eens in de drie weken twee uurtjes willen helpen bij de in name en de uitleen van het speelgoed (informatie: Loes Timmer 12773) Donderdag 8 maart houdt de Her vormde Vrouwendienst weer de jaar lijkse kledingmarkt in de Schakel naast de Ned. Herv. kerk in Den Burg. Ook is er een verloting met leuke prijsjes. De opbrengst van de markt komt dit jaar ten goede aan „Artsen zonder Grenzen" ten bate van Ethiopië. Kleding of schoeisel dat te klein is of om andere reden niet meer gedragen wordt, kan worden ingeleverd (wel schoon en heel) op: maandag 5 maart van 10.00 tot 12.00 uur; dins dag 6 maart van 14.00 tot 16.00 uur; woensdag 7 maart van 9.00 tot 17.00 uur. Verkoop: donderdag 8 maart in de Schakel van 9 00 tot 17.00 uur. Degenen die niet in staat zijn de kleding te brengen, kunnen bellen naar Nannie de Haas, telefoon 12298 die dan woensdag 7 maart zal langskomen. Ook is koffie met koek verkrijgbaar op de verkoopdag.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5