Ervaringen delen over allerlei verslavingen Voor 't nieuwe seizoen extra lokaal bij Redmer IJskaschool Van Hardeveld procedeert verder tegen bouwplannen CAO-resultaat TESO naar tevredenheid Hun Schuld Onze Schuld Elke dinsdagavond in d'Ouwe ULO: Ondanks uitspraak Raad van State: G.V.T. turners blijven op huidige niveau Eilandcompetitie basketball Terschelling krijgt een eigen blad Uitslagen boscross Onderhoudstoestand erbarmelijk RIJDAG 23 FEBRUARI 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 idereen die bij zichzelf enige versla ing ontdekt, kan proberen daarvoor ,lf een oplossing te vinden. De ene ler lukt dit beter dan de andere Alhoewel men het zelf moet loen, kan het helpen erover te pra- met mensen die het zelfde erva ren of hebben ervaren. Daartoe wordt er vanaf 27 februari 1990 el ke dinsdagavond van half acht tot lalf tien in d' Ouwe Ulo bijeen- imsten gehouden. Dit in navolging jn een zelfde soort avonden zoals lie al enkele jaren in Amsterdam lorden gehouden. Deze avonden taan open voor mensen die met irslavingsproblematiek kampen. De Irempel wordt expres zo laag moge- ijk gehouden, iedereen mag komen. Idereen die problemen ondervindt met eigen gebruik van alcohol, drugs of medicijnen is welkom. Maar ook I Sllen die het gevoel hebben op een indere manier gevangen te zijn in Iwangmatig gedrag ten opzichte van jaken als eten, gokken of wat dan lok, zijn van harte welkom. Als er iaar het verlangen is te stoppen met Iwangmatig gedrag. De ervaring leert lat tijd belangrijk is bij het wennen of het ontwennen van bepaalde ge woontes. Mensen raken niet van de én op de andere dag aan de drank f drugs. Vaak gaan daar jaren mee leen. Jaren waarin men misschien anvankelijk nog helemaal niet aan et gebruiken was. Zo goed als ver- laafd raken tijd kost is het even lo- isch dat stoppen met gebruik en éar weer aan wennen - iets dat veel tensen herstel noemen - evengoed eel tijd kost. Dat betekent ook in- panning en geduld. Het nut van een tfgelopen zaterdag werd de tweede loorwedstrijd turnen voor jongens en heren te Amsterdam gehouden, e uitslagen waren bijna gelijk aan Ie eerste voorwedstrijd, e Texelse turners waren daarop leen uitzondering. Bij gelijk blijvende litslagen in de derde voorwedstrijd ijn Wilco Drijver, Mark Jan Mulder, lichiel Spitzer, Edwin Zwanenveld en Nico Stoter zeker van plaatsing Iroor de distriktwedstrijden waar tlaatsing voor het N.K. kan worden ifgedwongen. n niveau 6C behaalde Edwin Zwane- /eld een zevende plaats. Door wat jetere concentratie vóór en tijdens Ie oefeningen zou Edwin in de vol- jende wedstrijd nog iets in het klas sement kunnen klimmen. Vooral tijdens zijn langemat oefening gingen teel wat punten verloren doordat er snnadenkend werd geturnd. In niveau 3B daalde Wilco Drijver één plaats en twam daarmee op de vierde positie terecht. Vooral door veel op voltige in ringen te trainen zijn de resultaten og te verbeteren en zit er een goe de kans in dat Wilco wederom dit aar de finale zal halen. In niveau 4C leeft G.V.T. vier turners in de strijd. Vlichiel Spitzer verbeterde zijn presta- ie, mede door een goede voltige oe fening, een sterk gedraaide rekstok n een prima ringoefening. Met een luntentotaal van 40,20 eindigde hij §én plaats hoger op de vierde plaats. Arjan Zwaneveld was ook goed op dreef. Een negende plaats is net niet oldoende voor doorstroming, maar als hij de volgende wedstrijd een unt meer weet te vergaren stijgt hij daarmee naar een plek bij de eerste :es. Teleurstellend was wederom het iptreden van Rutger Zoetelief. Door ien ernstige fout tijdens brug en een laag cijfer bij langemat eindigde hij ap een vijftiende plaats. Zijn kansen m door te gaan zijn hiermee verge ven. Bastiaan Willem Witte eindigde op een drieëntwintigste plaats, maar wist toch zijn puntentotaal ten op- ochte van de vorige wedstrijd duide lijk wat omhoog te brengen. Mark I an Mulder heeft de afgelopen maand een behoorlijke trainingsach- :erstand opgelopen. Vooral kracht Dntbreekt en op vele onderdelen wordt zichtbaar moeilijk geturnd. Dit "esulteerde in een matige zesde Dlaats. Nico Stoter heeft juist iets in gelopen op zijn trainingsachterstand n verscheen, na het verlies tijdens de op Texel gehouden competitie wedstrijd turnen, gemotiveerd aan et eerste toestel. Door een zeer sterke start op vrije oefening en volti- 3e kwam Nico goed in de wedstrijd. Ha de ringen ging de lange dag toch wat in de armen en benen te zitten. Jp sprong, brug en vooral rek bleven inkele kleine puntjes liggen. Een vijf- re plaats in niveau IB is een goede Prestatie en Nico had het genoegen "ti zijn naaste rivaal Henk Klinkha mer ditmaal met ruime voorsprong 2,40 te verslaan. De stand van Jewonnen wedstrijden tussen die wee is dit seizoen 3-2 in het voor- □eel van Klinkhamer. groep als middel om van de versla ving af te komen staat wel vast, mits men daarvoor de tijd neemt. Zowel mensen die zijn gestopt als mensen die willen stoppen, worden uitgeno digd. Zelfhulp In het begin van dit verhaal werd al vermeld dat een ieder het zelf moet doen. Maar samen met anderen aan jezelf werken is uiteraard aangena mer. Men kan dan ervaring uitwisse len en delen. Dit kan onder meer door groepsgesprekken. Zonder bege leiding van buitenstaanders. Per slot van rekening is niemand deskundiger omtrent verslaving dan degenen die het zijn of die het zijn geweest. Aan welk middel of gedrag men ook ver slaafd is er is sprake van veel over eenkomsten, al zijn het maar de uitvluchten, de truukjes die worden gehanteerd om het gedrag voor de buitenwereld te maskeren. Dit zou bijvoorbeeld een gespreksonderwerp voor een avond kunnen zijn. Wat bereiken De initiatiefnemers hopen dat er zich een groep vormt waarvan de leden steun aan elkaar hebben bij het berei ken van het hoofddoel: het beëindi gen van de verslaving, en wat minstens zo belangrijk is: dit volhou den. Volhouden met de bevrijding van middelen en gewoonten die langdurig het leven hebben beheerst. Bevrijding ook van angst - voor zover mogelijk. Een ieder zal wellicht voor zijn of haar komst zich goed moeten realise ren dat je het vooral zelf moet doen. Van de omgeving, van familie, vrien den, collega's kan men dit niet ver wachten. Vaak komt het voor dat de omgeving, niet inziet wat verslaving precies inhoudt. Mensen hebben een leefprobleem, waaruit zij gevlucht zijn in het gebruik van middelen. Het is niet allleen maar stoppen met gebrui ken, maar ook de leefproblemen aan pakken. Er worden geen eisen gesteld aan omgangsregels. Ook uiterlijk wordt niet gevraagd of iemand nuchter of clean komt. De initiatiefnemers zijn geen hulpverleners, men kan wellicht elkaar helpen. De beleving van iets dat een groep wordt genoemd, is hoogst persoonlijk. Mensen verschil len. Dus treft men meer en minder zekere mensen aan. Mensen die be hoefte hebben aan regels, of mensen die zich juist daartegen verzetten, ledereen moet kunnen komen zoals men zelf wenst. De bedoeling is dat aan het begin van de bijeenkomst in overleg een gespreksonderwerp voor die avond wordt uitgezocht. Het ge sprek wordt dan „bewaakt" door een (voor die avond gekozen) gespreks- leid(st)er. Dit laatste met het oog op het hanteren van de overigens weini ge spelregels. Deze zijn: niet advise ren; niet bekritiseren; niet te lang praten; niet oordelen over anderen, alleen praten over jezelf. Belangrijk is dat iedereen volledige vrijheid voelt om dingen wel of niet te zeggen, of op een andere manier te tonen. Er is geen gelijk of ongelijk. Daarom er vaart iedereen net zoveel waarheid als hijzelf in zich heeft. Deelnemers kunnen de groep gaan ervaren als iets wat ze nodig hebben. Op den duur kan het wat minder dringend worden, dan komt er meer ontspan ning in de deelnamen. Dan wordt het wekelijkse bezoek aan de groep iets waarvoor men gewoon kiest, vanuit ervaren behoefte aan contact met de deelnemers en de wijze van werken. De ontwikkeling van dit gevoel gaat geleidelijk en kost tijd. het is overi gens moeilijk in woorden uit te druk ken. Het is een kwestie van persoonlijke ervaring. En als men er Na een week rust in de eilandcom petitie kwam Vespertina goed uit de startblokken. Eindelijk kon Vespertina de stijgende lijn in winst omzetten tegen Datamarkt. Datamarkt en Vespertina hielden elkaar in de eer ste helft goed in evenwicht. Daarna trok Vespertina aan. Er vielen gaten in de verdediging van Datamarkt en daar wist Vespertina perfect gebruik van te maken. Ook tegen de fast- break had Datamarkt geen antwoord meer. De kans voor Datamarkt om in de play-off te komen wordt zodoen de aanmerkelijk kleiner. Daarna speelde Tasiel tegen de Sportshop. Tasiel was duidelijk de be tere partij omdat het aanvallend snel ler combineerde. Tasiel is dus vrijwel zeker van een plaats bij de bovenste vier en zit dus in de play-off. Sport shop Texel heeft nog een lastige wedstrijd tegen het Paracentrum voor de boeg, maar staat nu nog op een mooie vierde plaats. De wedstrijd Pa racentrum tegen Moerbeek was een wedstrijd voor de statistieken. Para centrum trok de hele trukendoos open, en Moerbeek vond het wel goed. Dikke Mik kwam met een ze ker arrogantie het veld in. Die moesten ze snel laten gaan want S1-Gollard bleek een stugge tegen stander. Aan alle twee de kanten werd goed verdedigd. Toch bezat Dik ke Mik meer routine om uiteindelijk de partij in hun voordeel te beslissen. Programma vrijdag 23 februari: (anders dan het programma vermeld) 20.30 u. Balcken-Vespertina Dikke M 21.00 u. Dikke M-Tasiel Vespertina 21.30 u. Moerbeek-SportshopGollards 22.00 u. Gollards-Datamarkt Moerb. Uitslagen: Vespertina-Datamarkt 35-21; Tasiel-Sportshop 39-22, Paracentrum-Moerbeek 43-19; Dikke Mik-S1-Gollards 16-10, De stand tot en met 16 februari: 1. Paracentrum 15-28-659; 2. Ta siel 14-24-455; 3. Dikke Mik 15-24-417; 4. Sportshop 15-20-274; 5. Datamarkt 15-18-331; 6. S1-Gollards 15-14-253; 7. Vespertina 15-8-232; 8. Damesmode Moer beek 15-6-156; 9, 12 Balcken 14-0-194. later met anderen over praat, komen er steeds weer nieuwe aspecten naar voren. Informatie Er valt uiteraard nog veel meer te zeggen. Beëindiging van een versla ving begint bij het stoppen met ge bruiken of stoppen met dwangmatig handelen zoals bij gok- of eetversla- ving. Daarna volgt herstel van de li chamelijke en geestelijke conditie. Vervolgens kan men de chaos in het leven te lijf. Daarbij loopt men onge twijfeld tegen een aantal barrières en hindernissen op. Het is wellicht ver helderend om mee te beleven dat men hierin echt niet de enige is, maar dat iedereen tegen dezelfde muren oplopen. Erg is dat niet. Dat muren gesloopt kunnen worden of beklommen hebben de gebeurtenis sen in Berlijn ons recentelijk nog maals laten zien. Wie vooraf informatie wenst, wie vragen heeft, wie in het algemeen wat wil opmer ken, die kan een van de onderstaan de nummers bellen: Overdag: van 9.00 tot 17.00 uur 19413. 's avonds vanaf 18.00 uur 15758. Bij beide nummers vragen naar Jan den IJzerman. Het eiland Terschelling krijgt een eigen tijdschrift. Binnenkort ver schijnt het eerste nummer, gericht op de interesse van de tienduizen den gasten die het eiland jaarlijks bezoeken, op de vele oud-eilanders en niet in het minst op de Terschel- lingers zelf. Initiatiefnemer is Jan Heuff, die al jaren over de Wadden publiceert. Als op Texel wonende oud-Terschellingers een bijdrage aan het blad willen leveren, kunnen zij dit melden bij Jan Heuff, tel. 05980-93068 of bij Dirk Kuiter, tel. 02220-18876. Het magazine verschijnt om de drie maanden. De hoofdthema's die in ieder nummer terug zullen komen, zijn met name de mensen op en rond het eiland, de scheepvaart, de natuur en de historie. In een samenvatting van nieuwsfeiten wordt de lezer een beeld gegeven van de actualiteiten uit het achterliggende kwartaal. De omgewaaide bomen lagen er nog steeds, dus moest weer het andere rondje gelopen worden, dat onge veer 100 meter langer is (1500 m). Aan deze op één na laatste cross namen zevenenveertig deelnemers mee. Bij de meisjes over één ronde werd Marjon Schraag eerste in 7.37, twee de Lia Visser in 7.48 en derde Kim Kooger in 8.04. Bij de jongens werd Rob Schraag eerste in 6.12, tweede Tymen de Wijn in 6.40 en derde Je roen Huizinga in 6.43. Bij de meisjes over drie rondjes stelde Sabine Beijert haar eerste plaats in het eindklasse ment veilig door als eerste in 22.29 te eindigen, Nanda Koopman werd De Raad van State heeft onlangs be paald dat Willem van der Linde uit De Cocksdorp een onderkomen voor zomerhuipen/stagiaires mag bouwen aan zijn schuur aan de Lange- veldstraat. Met deze uitspraak is Van der Lindes buurman Ari van Hardeveld, die de door de gemeente verleende bouwvergunning aanvocht, in het ongelijk gesteld. De kous is echter nog niet af: Van Hardeveld heeft namelijk ook bezwaar gemaakt tegen een nieuw ingediend bouw plan voor pony- en paardenvoorzie- ningen op Van der Lindes erf. De reden voor beide bezwaren is de zelfde: Van Hardeveld wil ongestoord van zijn rust genieten en vreest dat dit door de geplande uitbreidingen onmogelijk wordt. „We hoopten hier aan de Langeveldstraat rustig te kun nen wonen. Daarom zijn we juist ver trokken uit Panorama, waar we intern woonden wat de nodige drukte met zich meebracht. In ons nieuwe huis hebben we fors geïnvesteerd, op ba sis van de rust en privacy die we hier zouden hebben. Nu blijkt dat op buurmans erf iets uit de grond wordt gestampt, dat ons teveel overlast zal bezorgen", aldus Ari van Hardeveld. Van der Linde daarentegen stelt dat Van Hardeveld niet hoeft bang te zijn dat er activiteiten zoals paardenver- huur aan de Langeveldstraat gaan plaatsvinden. Hij wil de uitbreiding gebruiken voor het fokken, trainen en 's winters stallen van pony's en paar den die hij elders (op De Krim) 's zo mers in de verhuur heeft. Weltevreden Waarom gaat het precies? De panden Langeveldstraat 63 (Van Hardeveld) en 65 (Van der Linde) vormden oor spronkelijk samen één landbouwbe drijf: hoeve „Weltevreden". (Deze naam prijkt overigens nog op beide panden....) Na de bedrijfsbeëindiging begin jaren tachtig werden de pan den afzonderlijk verkocht. Nummer 65 was een schuur, maar koper Van der Linde kreeg toestemming om in het achterste deel een woning te ma ken. Aldus gebeurde. Inmiddels begon Van der Linde met de exploitatie van een paardenver- huurbedrijf annex kinderboerderij op recreatieterrein De Krim. In het sei zoen zijn de pony's en paarden voor namelijk ondergebracht bij boeren in de omgeving, zodat ze snel van het weiland naar De Krim (en andersom) kunnen worden gebracht. Winterstal ling vormt een probleem; vandaar dat Van der Linde een bouwplan heeft in gediend voor stalruimte op zijn erf aan de Langeveldstraat. Het is niet de bedoeling dat die stalling ook in het toeristenseizoen zal worden ge bruikt of dat van daaruit verhuur gaat plaatsvinden. Daarnaast wil Van der Linde er paarden fokken en trainen. Op zijn erf staan momenteel wel en kele opstallen; deze verkeren echter in zulke bouwvallige staat dat er geen dieren in kunnen worden ge houden. Er rust momenteel een agra rische bestemming op Van der Lindes perceel. De nieuwe bouwplannen lo pen vooruit op een toekomstige nieu we bestemming „ruitercentrum". Van der Linde: „Ruitercentrum is eigenlijk een royale omschrijving voor hetgeen ik van plan ben te doen." B en W Van Hardeveld zegt dat de voorgeno men uitbreiding in strijd is met een overeenkomst tussen het college van B en W en Van der Linde. Laatstge noemde zou, in ruil voor het deels in richten van de schuur als woning, niet verder mogen uitbreiden t.b.v. re creatieve doeleinden. „Dit college is erg op de hand van de middenstan der, maar vergeet de burger", oor deelt Van Hardeveld. „Per slot van rekening hebben wij hier ook geïn vesteerd, méér dan Van der Linde. Als hij problemen heeft om zijn paar den onder te brengen, kan hij best naar een andere lokatie zoeken." De beheerder van NJHC herberg „Pa norama" wil benadrukken dat niet een burenruzie ten grondslag ligt aan het geschil. „Ik heb me daaraan ma teloos geïrriteerd, toen dat vorig jaar in het openbaar werd gesuggereerd. Het is pertinent niet waar, het gaat mij uitsluitend om de te verwachten overlast van zijn bouwplannen." Raad van State Tijdens de zitting van de Raad van State werd niet op Van der Lindes nieuwe plannen ingegaan. Ter discus sie stond alleen de voorgenomen bouw van een onderkomen voor va- kantiehulpen/stagiaires. Dit moet ge beuren op de plaats van een in verval geraakte aanbouw aan de voorzijde van de schuur. Van der Linde heeft die inmiddels gesloopt. Mede omdat het om vervanging van een bestaand onderdeel van de schuur ging, had de gemeente geen bezwaar. Tot dus ver kregen de desbetreffende meisjes 's zomers onderdak van de familie Van der Linde. „Heel gezellig, maar ook heel druk", aldus Willem van der Linde. In de piek van het toeristensei zoen is het een probleem om elders een plaatsje voor de meisjes te vin den. Van Hardeveld vreesde dat het perso- neelsverblijf extra bedrijvigheid met zich zou meebrengen Hij vond dat het bouwplan in strijd was met de agrarische bestemming: de meisjes doen immers werk in de toeristische sector. Daarnaast meende Van Har develd dat dit het begin betekende van een ongewenste uitbreiding. De Raad van State oordeelde dat Van Hardeveld door het bouwplan niet onevenredig in zijn belangen zal wor den geschaad. Diens verzoek tot schorsing van de bouwvergunning werd daarom afgewezen. De Redmer IJskaschool in De Waal krijgt een derde permanente groeps- ruimte. Tevens wordt de entree van het gebouw verbeterd en komt er een invalidentoilet. De onder houdstoestand van de oude gebou wen, met name de kozijnen, is erbarmelijk. Deze zullen gelijk met de verbouwing worden aangepakt. In de vergadering van de raadscom missie voor welzijnsbeleid werd door wethouder Zegers aangekondigd dat er goedkeuring is verleend door de staatssecretaris van onderwijs en we tenschappen voor de uitbreiding van de IJskaschool. Dat is nodig want in korte tijd is men van zo'n 20 naar 70 leerlingen gegaan en de prognoses geven aan dat dit aantal niet zal dalen. Omdat er weinig ruimte rond de school is, viel het niet mee een bouwplan te maken. De grond en de gebouwen van de school zijn geen eigendom van de gemeente, maar van de dorpscommissie. Deze heeft echter de gemeente verzocht de planning en realisering van de bouw van het derde lokaal op zich te nemen. Hamer Afgelopen zomer is een onderzoek gedaan naar de onderhoudstoestand van de school. Dit was toegespitst op de bouwkundige staat van de bui tenste bouwlaag. Er zijn de laatste jaren kennelijk geen preventieve en technische onderhoudswerkzaamhe den gedaan, waardoor met name raamkozijnen aan de zuidzijde zwaar beschadigd zijn. Zegers: „Er móet wat aan worden gedaan, want met de harde wind van de afgelopen tijd waait het er binnen bijna net zo erg als buiten. Een leerkracht heeft me verteld dat hij een hamer nodig heeft om het ene raam open en het andere dicht te krijgen...." Een school hoort een verhard plein te hebben. Het nieuwe lokaal neemt de plaats van het verharde gedeelte in, dus zal een deel van het grasland bij tweede in 27.25. Bij de jongens werd Ron van der Slikke eerste in 17.30. Door onsportief gedrag finishte Den- hard van der Slikke als tweede (18.42), doordat zijn broer Roald van der Slikke bewust vlak voor het eind inhield (18.44), zo Denhard te gele genheid gevend met Ron om de eer ste plaats te strijden in het eindklassement. Bij de dames pakte Ingrid van Lubek weer de eerste plaats (18.36), Colinda Brouwer werd tweede (18.50). Als derde finishte Le- nie Steffen in 23.56. Bij de heren was Tony van der Vis eerste in 17.54, Eddy Zegers tweede in 17.58 en Mare Riteco derde in 18.41. Bij de dames over zes rondjes eindigde Ma rijke Stark weer als eerste (39.22), tweede werd ondanks broekpech Er na Kuip in 43,32, derde werd Mirjam Arkenbout in 44.28. Bij de veteranen liep Piet Baklaar naar een eindtijd van 35.54, tweede werd Cees Vinke in 38.04, derde Simon Appel in 38 49. Bij de heren werd het een spannende strijd tussen Theo Franchimon en Lutz Lohse die Theo won, 31.54, om de derde plaats werd nog harder gestreden door Cees Timmer (34.41) en Herman Ploeger die op een secon de volgde, die weer op een seconde werd gevolgd door Loek van Vliet. De laatste cross is op 4 maart en de prijsuitreiking van de competitie zal plaats vinden na de open Texelse crosskampioenschappen op 24 maart bij Dennenoord. de school moeten worden betegeld. Het bestuur van de Stichting Dorps huis De Wielewaal heeft de gemeen te gevraagd of eens kan worden overlegd of de gemeente de school niet in eigendom kan nemen. Geruchten Tine Krijnen (Texels Belang) wilde weten of het wel een openbare school blijft. De wethouder dacht van wel. „Geruchten dat het anders zou worden zijn door de schoolmensen ontzenuwd". Hij vertelde dat er al gesprekken worden gevoerd over de overname van de schoolgebouwen door de gemeente Ook Peter Bakker (PSP) wil graag dat het openbare karakter van de school blijft gehandhaafd. Hij wees erop dat de vroegere directeurswoning bij de school indertijd door de gemeente is afgestoten. „Wij wilden die behou den, met het oog op mogelijke uit breiding. Dat werd toen met gelach ontvangen, want het was een utopie om te denkene dat de school groter zou worden. Wij hebben blijkbaar toch voorspellende gaven.Bakker vond het een goede zaak dat meteen de verrotte kozijnen worden aan gepakt. Hardhout Nel Eelman (CDA) was bang dat het geld dat voor de stichting van een derde lokaal van het rijk komt, niet genoeg zou zijn. Daarnaast wees ze erop dat de nieuwe kozijnen niet van hardhout mogen zijn. Zegers kon al leen maar hopen dat er genoeg geld van hogerhand is. Over het materiaal voor de kozijnen is nog geen besluit genomen. Erna Eelman (VVD) wees erop dat er ook nadelen kleven aan kunststof kozijnen. „Wat mag er eigenlijk op het veldje tegenover de school", vroeg Gerard van der Kooi (PvdA). Dit landje is door een ingewikkelde ruil beschik baar geworden voor „incidenteel" ge bruik, wat zoveel wil zeggen als: de kinderen mogen er spelen, maar er mag niets worden gebouwd, ook geen speeltoestellen. Desgevraagd vertelde P. Arensman van de dorps commissie dat de schooltuin is ver anderd in een modderpoel. „De aanbesteding om het te verharden is al geweest. Westerlaken zal daar in de crocusvakantie voor zorgen. Het moet verhard zijn voordat men met de bouw van het derde lokaal kan beginnen. De zandbak zal worden verplaatst en het talud wordt afge werkt als alles klaar is". Een aktie van Solidaridad voor zuiver bankieren SOLIDARIDAD IwnnHnrammniU.MIfUCKnNug.witixyiorMSWIfitUM „Een voortreffelijk resultaat,", aldus L. v.d. Ven, districtsbestuurder en cao-onderhandelaar van de vervoers- bond CNV, doelend op het bij TESO gesloten principe-akkoord. Leden van de vervoersbonden FNV en CNV stemden 31 januari in met het CAO- resultaat. De werkgever wilde in de voorstellen de prijscompensatie afschaffen. De bonden vonden dit echter onaan vaardbaar, evenals de voorgestelde flexibilisering van arbeidstijd die TESO voorstond. Al vrij snel nam de directie deze voorstellen terug, waar mee de prijscompensatie in de CAO blijft gehandhaafd. Er is een twee jarige CAO afgesloten. De lonen wor den per 1 januari 1990 met twee procent verhoogd en op 1 januari 1991 nogmaals met twee procent (incl. prijscompensatie). In 1991 krij gen alle werknemers er een vakantie dag bij. De WAO-aanvulling wordt aanzienlijk uitgebreid. VUT Sinds de verplichtstelling binnen het VUT-fonds voor de Binnenscheep vaart was de TESO premieplichtig voor zowel haar eigen fonds - waar al het TESO-personeel in is onderge bracht - als voor het varend perso neel, vallende onder het fonds voor de Binnenscheepvaart. Omdat Teso het fonds binnen de eigen bootonder neming financierde, leden pogingen om dispensatie te krijgen schipbreuk. De nu afgesloten CAO geeft aan dat het varend personeel en zij die daar mee gelijk worden gesteld, onder de VUT-binnenscheepvaart vallen. Voor het overige personeel wordt een re geling van kracht op hetzelfde niveau. Ten behoeve van de financiering wordt 0,15 procent premie op het loon van de werknemers ingehouden. De VUT-Binnenscheepvaart gaat uit van een VUT-leeftijd van 61 jaar en een uitkering van 80 procent bruto van de berekeningengrondslag. „Teso blijft hiermee goed in de pas bij de CAO-ontwikkelingen binnen de totale veren," aldus Van der Ven. Daaronder vallen de CAO's van Teso, rederij Doeksen en Wagenborg Passagiers diensten.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9