Bij Mandenvallei 20 meter duin afgeslagen Met kiel en omslagdoek naar Durper maaltijd \f^ II r WÈÊÈÊËÊÊÈÊÊÊ van 3 en 4 maart Zelfs aantasting van bolwerk Eierland Stadfeesten in de Cocksdorp Anneliese Informatieavond over beleggingen Anbo-reisje Geen badminton Herinrichting Kikkertstraat muii Kerkdiensten 4 maart Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 1 MAART Westerstorm ..Vivian'' heeft bijzon der veel schade veroorzaakt aan de Texelse westkust. De grootste klap pen vielen maandagavond, met een gemiddelde afslag van 11,5 meter in de kuststrook van de Slufter tot de vuurtoren en gemiddeld 7 meter tus sen paal 9 en paal 23. Een etmaal later sloeg nog eens gemiddeld twee meter over de hele linie af. Alleen tussen paal 23 en 24 is nog een kleine reep van de vorige zand- suppletie over, langs de rest van de kust wordt het bestaande duin afge kalfd. Het meest extreem was de af slag ter hoogte van paal 29. De duinenrij waarachter zich de bedreig de „Mandenvallei" bevindt, heeft de afgelopen dagen in totaal meer dan 20 meter aan de zee moeten prijsge ven (alleen al 18,5 meter maandag!). Inmiddels is daar nu liefst 68 meter van het bestaande duin afgeslagen sinds december 1985, toen de opho ging van het strand daar werd afge rond. Aangezien de zandsuppletie daar 40 meter breed was, is in totaal dus in ruim vier jaar tijd bijna 110 meter kust verdwenen. Dat dinsdag beduidend minder werd afgeslagen, ligt aan een aantal facto ren. Ten eerste bereikte het water niet zo'n hoog peil als maandag (2.63 meter boven NAP tegen 2.89 maandag) en ten tweede vormde het eerst afgeslagen zand een soort drempel voor de kust. De oprukkende zee moest eerst die hindernis nemen alvorens aan de duinvoet te kunnen gaan knagen. Strandhoofd stuk Hoe krachtig „Vivian" wel was, bleek uit de schade die werd toegebracht aan verharde kustverdedingswerken. Gistermiddag werd geconstateerd dat strandhoofd nummer 13, ten zuiden van het Westerslag, waarschijnlijk doormidden is gebroken. Bij de vuurtoren ontstond schade aan de asfaltglooiing („bolwerk Eier land"). Als gevolg van onderspoeling bleek een kleine verzakking te zijn ontstaan. Volgens hoofd J. Reeder van de dienstkring Texel van Rijkswa terstaat moeten op deze plaats op korte termijn maatregelen worden ge nomen. Verder zal ter hoogte van het parkeerterrein bij het „Torenpaviljoen" nabij de vuurtoren, de asfaltglooiing eveneens worden beschermd. Om ook op die plaats ondermijning te voorkomen, zullen zinkstukken wor den gelegd. Nabij het reddingboo thuis werd een gat geslagen in de klinkerglooiing aldaar. Nadat maandagavond bij verschillen de strandslagen gedeelten van de af rit naar beneden waren gestort, werd dinsdag naarstig gewerkt om verdere schade te voorkomen, zowel in op dracht van de gemeente (o.a. Bad- weg) als Rijkswaterstaat (o.a. Westerslag). Bij het Westerslag moest een recentelijk aangelegde bestrating weer worden verwijderd. Maij-Weggen „De huidige stormen kunnen de besluitvorming in een stroomversnel ling brengen." Aldus verklaarde voor lichter B. Voskuil van het ministerie van verkeer en waterstaat gisteren, in antwoord op vragen inzake de finan ciering van een nieuwe zandsuppletie voor Texel. Volgens Voskuil heeft mi nister Maij-Weggen op dit moment nog geen dekking gevonden. In het nieuws op radio en t.v. was gisteren de uitspraak van de minister dat zij verwacht dat het zo'n f 30 miljoen zal kosten om de nu opgelopen scha de aan de kust te herstellen. Op zeer korte termijn zal zij de financiering van het kustherstel aan de orde stel len in het kabinetsberaad. De minis ter heeft verklaard dat „dit met z'n allen moet worden bekeken", zij vindt het dus niet een zaak waarvoor uit sluitend haar ministerie moet opdraai en. Televisie Aan de gevolgen van de storm op Texel werd deze week op televisie de nodige aandacht geschonken. Aller eerst in de NOS-journaals. Daarnaast waren dinsdagavond in de NCRV- actualiteitenrubriek „Hier en Nu" op namen te zien die waren gemaakt door de Texelse cineast John Smit. Naast de gestrande coaster, was hierin ook aandacht voor de dui nafslag en zelfs „Sarasani" ver scheen in beeld. In Veronica's „Nieuwslijn" werd gisteravond een reportage uitgezonden over het gestrande schip. Langzaam maar zeker zijn de meeste Texelaars nu toch op de hoogte van het feit dat van 10 tot 26 maart 1990 wordt herdacht dat Texel 575 jaar stadsrechten heeft. Dit wordt gevierd met een aantal centrale acti viteiten en verder organiseren alle dorpen een historische maaltijd en eventueel een tentoonstelling. In De Cocksdorp zal de historische maaltijd plaatsvinden op zaterdag 17 maart in het Eierlandsche Huis. leder een, van jong tot oud is van harte welkom. Op het menu staat „histori sche" Hollandse kost zoals zuurkool- en boerenkoolstampot met echte sla gersrookworst. De maaltijd wordt vooraf gegaan door een éénacter van Bredero, vertaald door Gerard Smeenk. Het programma ziet er verder als volgt uit: 18.00 u. Aanvang 18.30 u. Éénacter 19.30 u. Maaltijd 20.30 u. Muziek en Dansen m.m.v. „Surprise" Toegangskaarten voor deze avond zijn alleen verkrijgbaar in de voorverkoop t/m maandag 12 maart. (Dit i.v.m. de planning van de te bestellen hoeveel heden.) De kaarten kosten 710,— voor volwassenen en 75,— voor kin deren t/m 12 jaar. Ze zijn verkrijgbaar in het Eierlandsche Huis en in de Ga- rantmarkt. Het is de bedoeling dat iedereen op deze avond „historisch" gekleed zal gaan. Dit kan al op een heel eenvoudige manier, bijvoorbeeld voor de heren een kiel en een rode zakdoek en voor de dames een lange rok met een schortje en een om slagdoek. Voor kledingadvies kan men altijd te recht bij de dames van de Kaarsvlam en de Kandelaar Contactpersoon is Nel Koorn, Kikkertstraat 20, tel. 16491. Tevens ligt het in de bedoeling om het straatbeeld wat meer op te vrolij ken tijdens deze weken. Daarom stelt de organisatie voor om zo veel mo gelijk Heri-Hodie vlaggen te laten wapperen in De Cocksdorp. Deze vlaggen zijn te koop bij Cees Swar- thof in De Rog en kosten 755,—. Eierland Buurtvereniging Midden- en Zuid- Eierland heeft een programma op gesteld voor de polder Eierland. Naast diverse tentoonstellingen op verschillende lokaties wordt op zater dag 17 maart een historische brood maaltijd gehouden in de hangar van Vliegveld Texel, van 18.30 tot 20.00 uur. De kosten van de maaltijd bedra gen voor volwassenen 77,50 en voor kinderen tot en met tien jaar 75,— VERVOLG VAN PAGINA 1 twee mijl per uur op de Texelse kust af, met de verlichting aan en de hulp- motor nog in werking. Dinsdochtend om 7.00 uur was de koers 75 graden en zag het ernaar uit dat de „Anne liese" op de Eierlandse gronden zou lopen. Later werd de koers als gevolg van de ebstroom zuidelijker, eerst 90 graden en om 9.00 uur 115 graden, ongeveer richting De Koog. In de buurt waren drie sleepboten: de „Mistral" van Koorn, de „Smitlloyd 30" van Smit-Tak en de „Alfons Letz" van de Unie van reddings- en Sleepdiensten N.V. uit Antwerpen. Laatstgenoemde sleper arriveerde bij de „Anneliese" toen deze al verlaten was. Volgens een woordvoerder van het bedrijf werd geprobeerd langszij te komen om een man over te bren gen die een tros moest vastmaken. Die manoevre bleek in de woeste zee echter onmogelijk. De „Smitlloyd 30" heeft geen enkele bergingspoging ge daan. Woordvoerder H. de Jong van Smit Tak: „We hadden geen opdracht voor berging. Het enige dat we moesten doen was in opdracht van een oliemaatschappij voor begeleiding zorgen om te voorkomen dat de co aster in botsing zou komen met een van de booreilanden". Woensdagoch tend tegen het middaguur, toen de coaster al lang hoog op het Texelse strand zat, lag de „Smitlloyd" nog steeds vlak voor de Texelse kust. In de hoop opdracht tot berging te krij gen? De Jong: „Nee hoor. We moe ten van de oliemaatschappij stand by blijven. Ja, dat is vreemd want het gevaar voor botsing met een boorei land is er natuurlijk niet meer. Maar opdracht is opdracht". Te duur Het heeft bevreemding gewekt dat Rijkswaterstaat het gestrande schip onmiddelijk onder de wrakkenwet heeft gebracht en daarmee een niet gering financiëel risico heeft geno men (een kostendekkende berging of sloop van het schip lijkt practisch onmogelijk) maar kennelijk geen op dracht heeft gegeven voor een ber gingspoging op zee. Volgens een goed ingelichte bron had Rijkswa terstaat wel degelijk oren naar ber ging op zee en is daarover zelfs met meerdere bergingsbedrijven contact geweest. De bedragen die werden gevraagd waren echter zo hoog, dat Rijkswaterstaat afhaakte en het schip maar liever liet stranden. Gretig De „Anneliese" blijkt in deze crocus- vakantie een topattractie te zijn. Di rect nadat het bericht van de stranding via de radio was bekend gemaakt stroomden de mensen met duizenden naar het strandslag paal 17 en trotseerden daar windkracht 10 en striemende regenbuien om de korte maar moeizame wandeling naar de strandingsplaats te kunnen ma ken. Het parkeerterrein van paal 17 bood een zomerse aanblik. Velen ont dekten al spoedig een alternatieve route: het pad recht tegenover de Pe- likaanweg. In de nacht van dinsdag op woens dag zorgden de opnieuw aanwakke rende westerstorm en het hoge water ervoor dat de coaster zeer hoog op het strand kwam te zitten, waarbij de boeg in noordelijke rich ting draaide. De „Anneliese" ligt op nauwelijks vijftig meter van de duin voet en bij normaal tij kun je er nu makkelijk omheen lopen. Daardoor is de kans dat onbevoegden aan boord komen aanmerkelijk vergroot, zodat bewaker Hans Zijm en zijn plaatsver vangers scherp moeten uitkijken. Een poging van (overkantse) jutters om woensdagochtend vroeg aan boord te komen, mislukte. In veiligheid De eersten die woensdag om elf uur aan boord gingen van het gestrande kustvaarder waren mensen van Rijks waterstaat en politie Ze maakten de oversteek door het water rond het schip met een shovel, die hen vervol gens geriefelijk aan dek zette. Op verzoek van de opvarenden werden persoonlijke eigendommen aan land gebracht zoals een paspoort, fotoal bums, camera's. Tevens werden aller lei andere zaken die ongenode bezoekers zouden kunnen verleiden tot een enterpoging, in veiligheid ge bracht. Uit alles bleek dat de beman ning zeer gehaast en in paniek het schip heeft verlaten. Er stonden tas sen en koffers met kleding en andere persoonlijke spullen die blijkbaar niet meekonden toen de mannen in de helikopter werden gehesen en in het kombuis stonden de aardappelen nog in het water op de gaskookplaat. Door de kapotte ramen van de brug was veel water binnengedrongen, waardoor practisch alle voorwerpen nat waren. In de benedenhutten van de opvarenden stond een laag water. Het ontruimen van het schip en het verwijderen van bepaalde apparaten en hulpmiddelen is 's middags voort gezet waarbij Rijkswaterstaat als ad viseur Hans Boom van het gelijknamige dok- en scheepsrapara- tiebedrijf uit Oudeschild had inge schakeld. Aan stuurboordzijde heeft de „Anneliese" boven de waterlijn een grote deuk opgelopen: een zich daarachter bevindende stalen deur is uit zijn voegen gerukt. Gezien de roestvorming moet deze schade al langer geleden zijn ontstaan. De romp lijkt verder onbeschadigd. Bij Rijkswaterstaat hebben zich intus sen meerdere aannemers gemeld die interesse hebben voor berging of sloop van de „Anneliese". Donderdag 1 maart: Vandaag staan geen bijzondere activiteiten op het programma. Vrijdag 2 maart: Om 14.30 uur begint in De Buu- reton een discussie over het ou derenbeleid in de jaren '90. Deelnemers zijn het Anbo- regiobestuur en -afdelingsbestuur en de fracties van de politieke partijen op Texel. In diverse kerken op Texel zijn speciale diensten in het kader van „Wereldgebedsdag". In Den Burg in de Doopsgezinde kerk om 19.30 uur en op het zelfde tijdstip in Oudeschild in de Ned. Herv. kerk. Om 20.00 uur kan men terecht in de Ned. Herv. ker ken van Oosterend en De Cocks dorp en in Ons Huis in Den Hoorn. Om 20.00 uur is in Cinema Texel het duo Theo en Thea te zien in hun bioscoopfilm „De ontmaske ring van het tenenkaas imperi um". De lelijkste tweeling van Nederland, bekend geworden via de televisie, heeft in de bijrollen de steun van Adele Bloemendaal en Marco Bakker. Zaterdag 3 maart: De Texelse bowlingkampioen schappen gaan in bowling De Koogel in De Koog van start met de voorronden, die duren van 11.00 tot 19.00 uur. 't Amateurtje treedt om 20.00 uur in De Wielewaal voor het voetlicht met het toneelspel „Soms is het te laat", geschre ven door J. Hemmink-Kamp. Het is een actueel stuk met een lach en een traan. De regie is in han den van Tjitske Luiken. Bal na. Om 20.00 uur begint in De Bijenkorf in Oosterend het jaar lijkse winterconcert van chr. mu ziekvereniging en drumband „Excelsior". In Cinema Texel draait de Theo en Thea-film; aanvang 20.00 uur. Zondag 4 maart: De strijd om het Texels bowling kampioenschap wordt vanaf 11.00 uur voortgezet. De finales beginnen om 17.00 uur. Atletiekvereniging Texel houdt een boscross op het bekende parcours in de Dennen. Om 11.00 uur start de jeugd, om 11.30 de rest. Wandelvereniging Het Gouden Boltje houdt de eerste wandel tocht van het seizoen. De in schrijving is tussen 13.00 en 14.00 uur in café „Happy Days" in Den Hoorn. In Cinema Texel draait de Theo en Thea-film; aanvang 20.00 uur. Maandag 5 maart: In De Schakel, naast de Ned. Herv. kerk van Den Burg, kan tussen 10.00 en 12.00 uur kle ding en schoeisel worden ingele verd ten bate van de kledingmarkt die de Hervormde Vrouwendienst daar donderdag houdt. Het Nederlands herenvolleybal team geeft een zgn. „clinic" (de monstratie) in sporthal Ons Genoegen. De zaal is open vanaf 18.00 uur. Kaarten zijn verkrijg baar voor 77,50 (kinderen 75,-). In Cinema Texel draait de Theo en Thea-film; aanvang 20.00 uur. De AbvaKabo heeft een ledenvt gadering in d'Ouwe ULO, aan vang 20.00 uur. Dinsdag 6 maart: Om 9.00 uur gaat de kunst- en cultuurweek van RSG en LBO van start. Op diverse lokaties in Den Burg zijn leerlingen actief m zgn. „workshops". De dag ein digt om 15.00 uur. Tussen 14.00 en 16.00 uur is h weer mogelijk kleding voor de kledingmarkt in De Schakel in te leveren. De opbrengst gaat naar een project van Artsen zonder Grenzen. In d'Ouwe ULO is het mogelijk ervaringen over diverse verslavin gen uit te wisselen, ledereen, verslaafd of niet, is welkom tus sen 19.30 en 21.30 uur. In Cinema Texel draait de Theo en Thea-film; aanvang 20.00 uur In De Lindeboom houden twee effecten-experts van de NMB le zingen over het onderwerp „Be leggen in de jaren '90", aanvang 20.00 uur. Plaats tevoren reser veren: tel. 14445, dhr. De Boer. Radio Texel houdt van 21.00 tot 22.00 uur in De Twaalf Balcken een politiek café in het kader var I de aanstaande gemeenteraads verkiezingen. Het thema is: wel zijn, onderwijs, sport en cultuur. De discussie is rechtstreeks te Jf beluisteren op de 106.1 FM. ba Hoogwater Oudeschild Za. 3 11.07 en -. - Zo. 4 0.24 en 11.50 Ma. 5 1.14 en 13.10 Di. 6 2.27 en 14.50 Wo. 28 4.20 en 16.44 Do. 8 5.45 en 18.04 Vr. 9 7.14 en 19.15 Za. 10 8.26 en 20.04 Aan het strand is het een uur eer der hoogwater. Laagwater valt ge middeld 6.1 5 uur na hoogwater De zon komt 4 maart februari op om 7.20 uur en gaat onder om 18.24 uur. 4 maart doodtij. per persoon. Na het eten is er een gezellige avond met levende muziek. Toegang is gratis, maar de consump ties tijdens het feest zijn uiteraard voor eigen rekening. De sluiting is om 24.00 uur. Kaarten voor de histo rische broodmaaltijd zijn tot en met 5 maart verkrijgbaar bij Tankstation Zuid-Eierland (C Dekker), het Vlieg veldrestaurant en Bonne Mechanisa tie. Inlichtingen: Jeltje Jongejan, Hoofdweg 122, tel. 16327. In De Lindeboom wordt dinsdag een informatieavond gehouden over het onderwerp „Beleggen in de jaren '90". Op initiatief van de plaatselijke bankvestiging komen twee specialis ten van het Amsterdamse hoofdkan toor van de Nederlandse Middenstands Bank hiervoor naar het eiland. Er zijn nog enkele plaat sen vrij; belangstellenden kunnen hierover contact opnemen met de NMB in Den Burg, tel. 14445, vra gen naar dhr. De Boer. De sprekers zijn een effectenanalist en iemand van de effectenvoorlich ting. De eerste spreker zal ingaan op de invloed op de effectenmarkt van ondermeer macro-economische ont wikkelingen, de stijgende rente en de veranderingen in Oost-Europa. De an der belicht de technische aspecten. Hij zal ingaan op de vraag met welke middelen men het beste kan belegg- gen. De lezingen worden visueel ver luchtigd. Aanvang van de avond is 20.00 uur. Op 10 mei gaat de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (Anbo) op reis naar de Broekerveiling. Onderweg wordt een broodmaaltijd gebruikt in Monnickendam. Daarna gaat het naar Marken, om vervolgens per boot naar Volendam over te steken. Om 17.00 uur wordt vertrokken naar een restaurant waar een diner voor de deelnemers klaar staat. Met de boot van 20.30 uur hoopt de Anbo weer op Texel te arriveren. Aanmelding is mogelijk tot 10 maart bij mevr. A. Huizinga-Kalis, de Zes 13, tel. 13533. Maandag 5 maart is er geen bad ton in verband met volleybalde monstraties in sporthal „Ons Genoegen". De firma Westerlaken is op het a blik bezig met het herstraten van Kikkertstraat in De Cocksdorp Df herinrichting zal ongeveer 12 we) in beslag nemen. M|»|| Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries. Vloedlijn, Golfslag. Vaargeul, Schoorwal. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Uitzending Lichtboei De Waal: dienst in De Koog De Koog 9.30 uur ds. J. Kok Den Hoorn 11.00 u. ds. J. Kok Oosterend 9.30 uur Cora Vlaming Oudeschild 11.00 uur Cora Vlaming De Cocksdorp 11.00 uur ds. Ter Haar GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. Salakay, doopbedienmg 19.00 uur drs. Salakay Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 17.00 uur drs. L. de Kooter uit Veldhoven. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. Donderdag 8 maart: Biddag, 15.15 en 19.00 uur ds. M. J. van Gelder. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur ds. P. F. Lameris Den Helder. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Knip- scheer. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur, voorgangei ds. J. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Zaterdag 19.30 uur herenkoor Uitzending via Lichtboei. Zondag 10.45 uur dameskoor kindercrèche Oudeschild zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 Openbare Lezing: 11.20-12.30 Wachttorenstudie: Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter A. Waverijn I Th. van Hat- tem, Kogerstraat 87, Den Burg, te lefoon 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur: tele foon 02230-23024. Voor tandheelkundige hulp buiten de normale werktijden: tandarts' J. v.d. Meent, telefoon 13746. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.0C uur gebeld worden met mevr. N Schuijl, telefoon 11446. De coaster in betere dagen, hier nog als ..Pedro de Sula". icollectie Roy Helleman).

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2