Harrie" „beby Hun Schuld Onze Schuld Van het raadhuis Kistenmaker schaakt om te winnen Texel pakt punt van mede-koploper LSVV Senioren-vakantie N. Ooyevaar/F.Veeger klaverjaskampioen Winterconcert „Excelsior" Zaalvoetbalprogramma PvdA aardig voor KTF Ecu aktie van SoltJarldad voor lui ver bankieren Het echtpaar Mirino bij het graf van ..Beby Harrie' De foto die Mirino maakte van zijn overleden (^SOLIDARIDAD PAGINA 6 TEXELSE COURANT het woord „Papoea" alleen door de Papoea's zelf gebruikt). Naar bed Met behulp van Mecky liet ik me al les goed uitleggen, maar ik deed geen enkele toezegging. Het werd desondanks heel genoege- lijk en gezellig. De familie zorgde dat ik niets tekort kwam en had een uit gebreide vismaaltijd bereid, op een open houtvuur in een aangrenzend vertrek. Nathaniel zag dat ik moe was en stuurde me op een gegeven moment rigoreus naar bed: „Harry nu slapen!". Buiten was het intussen he vig gaan regenen. De hele nacht viel het water met bakken vol onafgebro ken uit de hemel, een daverend la waai veroorzakend op de ijzeren golfplaten van het dak. Daarbij kwa men nog de knetterende dondersla gen van een eindeloos onweer en het natuurconcert werd nog aangevuld met de harde plofgeluiden van brui kikkers, het snerpende gekrijs van ci- cades leen soort krekels) en het gesjilp van de tjitjak-hagedissen die ijverig muggen happend langs de wanden en het plafond scharrelden. Precies zo had ik het vroeger ook tel kens beleefd. Ik voelde me terugge worpen in de tijd, alsof ik eindelijk weer thuis was. Een heerlijke vredige sensatie. Ik vroeg me wel af waar het echtpaar en al die kinderen Miri no de nacht zouden doorbrengen want het hele huis bestond maar uit vdrie vertrekken.Ik maakte me daar verder geen zorgen over en viel als een blok in slaap. Tegen vijf uur 's morgens werd ik wakker door de oproep tot gebed, keihard en langdurig klinkend uit de luidsprekers van een kleine moskee die op nog geen vijftig meter van de woning bleek te staan. De wolkbreuk duurde nog steeds voort en ik hoorde het lawaai van waterstromen die hun weg zochten langs de berghelling. Bij het licht van de bliksemflitsen zag ik dat ik niet meer alleen was in de ka mer. In het tweede bed zag ik twee kroeskopjes uitsteken onder een kleed en ook op de grond lag een zwart kindje met opgetrokken knieën te slapen. Toen ik later opstond wa ren ze allemaal weer verdwenen. On gemerkt waren ze zowel gekomen als gegaan, typisch papoeagedrag. Hele maal net als vroeger toen we altijd weer versteld stonden van de volstrekt onhoorbare manier waarop die mensen zich door bossen en vel den maar ook door een gewone huis kamer konden bewegen. Ik had graag nog dagen gebivakkeerd bij de familie Mirino, maar ik had ook nog zaken te doen in Nieuw Guinea en Indonesië en bovendien wilden ze me bij de Texelse Courant wel weer eens terugzien. De laatste dag in Jayapura gebruikte ik om een metho de te vinden om een eventuele perio- Bugelkwartet bestaande uit Betty Bakker, Leni Eveleens, Ruud Timmer, Janny Witte: a. Miramar, C. W. Johnson; b. Spinning song, C. W. Johnson; c. Jazz Quartet, Feit. Sinfonia Classics, Ted Huggens. The day you sang this song, Dick Ravenal. Talking Tomcat, Dick Ravenal. Espana Cani (Spaanse Mars), Marqui- na - Hanniken. Alle schakers moeten er een flinke dosis van in huis hebben, maar bij de één is hij toch vele malen sterker aanwezig dan bij de ander: de wil om te winnen. Vanzelfsprekend zijn aanleg en talent onontbeerlijk voor wie hoog wil reiken, maar de scha ker die de ambitie mist zijn tegen stander te verslaan zal nimmer hoge ogen gooien in het competitie schaak, alle aanleg en talent ten spijt. In Kees Kistenmaker heeft schaakclub En Passant sinds enkele jaren een competitiespeler die niet alleen talentvol is, maar die boven dien een sterke, nauwelijks verholen honger heeft om te winnen. Juist die laatste eigenschap maakt hem tot een rechtschaker pur sang, die bereid is in elke stelling te graven naar verborgen mogelijkheden. En het is vooral door die instelling dat hij meedraait in de top van het En Pas santklassement. Nadat hij vorige week Rinus Vittali op instructieve wijze onderuit haalde, versloeg Kistenmaker maandagavond in de Lindeboom opnieuw een zeer moeilijk te kloppen tegenstander, de immer nauwkeurig spelende Piet Bakelaar. In de partij volgde na een snelle dame- ruil een langdurig laveren in een zeer evenwichtige stand. Pas toen Bake laar te snel met zijn damevleugelpion- nen naar voren kwam, raakte hij in de problemen. Kistenmaker veroverde een pion en won het eindspel. Mis schien dat de vakantievierende Jaap Dros wat al te relaxed tegenover Piet Cornelisse plaats nam. De laatste bracht de zogeheten Maccutcheon- variant op het bord, een systeem dat sinds jaar en dag in een kwade reuk dieke bijdrage voor de familie Mirino op een betrouwbare manier op zijn juiste bestemming te laten komen. Via een toevallig contact dat ik had met de Franciscanes zuster Pancratio Lips, kwam ik terecht bij de missie, waar men zich in principe bereid toonde om bemiddelend op te treden. Ik moest daarvoor wel de vertegen woordiger van de bisschop benade ren. Die was helaas het binnenland in, zodat ik een brief achterliet waar in de hele kwestie uiteengezet werd. Het zal dus wel goedkomen, als de Texelse sponsors die ik op het oog heb tenminste bereid zijn om in de beurs te tasten. Want de financiële mogelijkheden van een eenvoudige journalist zijn uiteraard beperkt. U mag best weten dat ik dit geval van hulpverlening als een testcase be schouw. Als het goed werkt zou het op grotere schaal georganiseerd kun nen worden en zouden tientallen, misschien wel honderden papoeakin deren in de gelegenheid kunnen wor den gesteld om voortgezet onderwijs te volgen, zodat zij in een gunstiger positie komen te verkeren ten opzich te van de hen weinig toegenegen In donesische medelanders. Een dergelijk projekt zou ook voorzien in de behoefte van veel Nederlanders. We staan tenslotte nog altijd in het krijt bij die Papoea's. Graf Natuurlijk bezocht ik ook het graf van mijn pleegzoon en naamgenoot. Met de hele familie in mijn kielzog ging ik erheen, waarbij we een kali (riviertje) Ging Texel in Langedijk met 2-1 door pech ten onder, in de thuiswedstrijd heeft Texel tegen de Langedijkers een verdienstelijk punt in de wacht weten te slepen. Texel startte in de zelfde opstelling als in de uit wedstrijd tegen M.F.C. Ofschoon het voor de wedstrijd lek ker voetbalweer leek, kwam dit an ders uit. De wind was lastig en het veld was moeilijk bespeelbaar, waar door het geen hoogstaande wedstrijd werd. De Texelse ploeg wist wat er moest gebeuren om uit de degradatie- zone weg te komen, mi nimaal 1 punt behalen. Texel kwam moeilijk uit de startblokken. Het ver dedigen ging niet zoals het zou moe ten gaan. Er ontstonden meteen al hachelijke momenten voor de goal van Bart Heerschap, wat in de vijfde minuut al een doelpunt opleverde van André Kaag, de gevaarlijkste LSVV aanvallen. Hij werd de tweede helft goed in bedwang gehouden door Koos Tjepkema. LSVV, met de wind in de rug, bleef de gevaarlijkste ploeg. Ofschoon Texel wel steeds be ter in de wedstrijd kwam kon de ploeg geen vuist maken tegen de hechte LSVV verdediging. Eenmaal Net als in voorgaande jaren organi seert W. Wassenaar, Willem van Bei- erenstraat 34, weer een vakantie voor ouderen. Ditmaal is het reisdoel Portugal, waar het verblijf duurt van 18 tot en met 27 april. Deelnemers worden met de bus thuis opgehaald en naar Schiphol gebracht; bij terug keer wordt men op dezelfde wijze thuisgebracht. Vrijdag (heden) heeft een voorbespreking plaats in d'Ouwe ULO, aanvang tien uur 's ochtends. Nadere inlichtingen W. Wassenaar, tel. 12181, 's avonds tussen acht en negen uur. was Texel nog dicht bij een gelijkma ker. Een kopbal van Piet Monster werd van de lijn gehaald. In de twee de helft, met Jan Hein Studulski voor Wim van Veen, waren de zaken enig zins omgedraaid. Een aanvallender Texel, op zoek naar een verdiende ge lijkmaker. Al heel snel kwam de gelijkmaker. Een dieptepass van Klaas Dirk Koorn, werd door Piet Monster beheerst doorgetikt, waar de inkomende Paul van Exel geen fout maakte: 1-1. De wedstrijd werd er niet fraaier op en werd op sommige momenten ook harder. Zo kregen Joost Brouwer en Koos Tjepkema een plaatsje in het boek van scheidsrechter V. d. Laan. Al met al een wedstrijd om snel te vergeten, met twee tevreden ploe gen. Texel met het éne punt en LSVV met de tweede periode titel. Nico Ooyevaar en Freek Veeger zijn de nieuwe kampioenen klaverjassen van dit seizoen. Na een zeer span nende laatste avond wisten ze hun eerste plaats te behouden met slechts 149 punten verschil op de nummers twee, Willem Koomen en Piet Schrama. Die behaalden de laatste avond een goede score en stegen daardoor van de vierde naar de tweede plaats. Derde werden Huug Snoek en Tinus Veeger, dit koppel zakte één plaats in het klassement. Vierde werden Tij- men en Gerry Grootjen die maar liefst zeven plaatsen stegen. De da mes Rey eindigden als vijfde. Dit kop pel heeft zeer constant gekaart en wist de laatste avond nog twee plaatsen te stijgen. Eerste van de avond werden Elly Eelman en Freek Halsema met 7334 punten. Gerry en Tymen Grootjen werden met 7135 punten tweede. Als derde eindigden Bram van der Linde en Hans West dorp met 6892 punten. Met 6838 punten werden Willem Koomen en Piet Schrama vierde. De kampioenen van vorig jaar Karei van Heerwaarden en Paul van der Lee werden deze avond vijfde met 6824 punten, maar wisten niet meer dan de dertigste plaats in het klassement te behalen. Zaterdagavond a.s. geven muziekve reniging en drumband „Excelsior" het jaarlijkse winterconcert in „De Bijenkorf" te Oosterend. Het programma (aanvang 20.00 uur) ziet er als volgt uit: Washintong Grays, mars met drum band, Grafulla. -Mol. Opening door Fem van Dijk, voorzit ter van Excelsior Paraphrase „Laat ons de Heer lofzin- gen", Henk van Lijnschooten. Irish hym tune, arr. Herman Ol- denstijl. Impromptu, Eric Ball, arr. D. Annema. Patience ouverture, Sullivan - Mellema Florentinermars, J. Fucik. Optreden drumband: a. Flying Birds, Henk Kikkert; b. A french marriage, Hoekzema- Degenkamp; c. Scotland sound, Henk Beijert. So listen Sjors Maas, Erie Zandee, Rita Hin, Jantina Vlaming, Gre Ellen; d. Down Street, H. va Boven; e. Fieste Cubana, Sandrie Egberts; f. Fantasia, Gerard van der Kolk; g. Orion Mars, Maarten Mols. Pauze met verloting. The Young Verdi, Tom Parker Vrijdag 2 maart: 17.00 u. Casino 1-Gamma 1 (j) 17.45 u. Klif 3-Casino 18.35 u. Klif 2-Casino 4 19.25 u. Krim 2-AH 20.15 u. Jelleboog-De Koog 21.05 u. Texel BV 2-Attent 21.55 u. Casino 2-Gamma 2 22.45 u. Nioz-Mantje Zaaldienst: Klif Einduitslag na vijf avonden: 1. Freek Veeger-Nico Ooyevaar 33398, 2. Wil lem Koomen-Piet Schrama 33249; 3. Huug Snoek-Tmus Veeger 32784, 4 Tijmen-Gerry Grootjen 32764, 5. Dames Rey 32579; 6. Fenny Hopman-Jaap Witte 32469; 7. Piet Monster-Jan Meedendorp 32272, 8 Ingrid Henmnk-Gerrit Smit 31973, 9. Wil Maas-Freek van der Gracht 31912, 10 Ada Vlas-Ada van der Lee 31644. DONDERDAG 1 MAART moesten doorwaden en een heel eind klimmen. De kinderen Mirino namen me aan de hand om te voorkomen dat ik op de gladde stenen zou uit glijden en strooiden volgens traditie geurende bloemen voor ons uit op het pad. Het graf van beby Harrie be stond uit een eenvoudig houten kruis, geplaatst onder een zinken afdak. De kinderen maakten van de resterende bloemen een kruisvormig boeket op het graf en Nathaniëls vrouw ontstak een kaarsje. Ik vond dat ik een bijdra ge aan de plechtigheid moest leveren door wat te zeggen. Ik vertelde dat ik het erg jammer vond dat ik het kind nooit in leven had gezien, maar dat ik ervan overtuigd was dat beby Harrie alleen al door zijn korte be staan eraan had bijgedragen dat de contacten tussen mij en de Papoea's waren hersteld en verdiept. Het jon getje had dus niet voor niets geleefd. zoontje. staat, en waarmee Cornelissse in tal loze vluggertjes even zo vele malen van Dros had verloren. Maar juist in de eerste serieuze confrontatie lachte het geluk Cornelisse toe: midden in de opening beging Dros een ernstige nonchalance die hem een stuk kost te. Cornelisse liet zich niet meer beetnemen en bezorgde de titelverde diger diens tweede nul van het sei zoen. Het was Cornelisses eerste overwinning op Dros in een competi tieduel. Een evenzeer verrassende uit slag was de overwinning van Nico ven Heeringen op Martien Witte. Van Heeringen slaagde er ternauwernood in een hevige aanval op zijn koning te pareren, maar profiteerde van een blunder van Witte die in zijn aan- valspogingen de zwaktes in het eigen kamp uit het oog verloor; het kostte hem de dame. Frans Eijgenraam troefde in het middenspel Taeke van Lingen af die plotseling een stuk moest prijsgeven omdat terugslaan taboe was op straffe van een afwik keling die tot mat zou leiden. Van Lingen trachtte nog een eeuwig schaak-mechanisme te vinden, maar Eigenraam slaagde erin zijn koning in veiligheid te brengen en won. Uitslagen: F. Eijgenraam-T. van Lingen 1-0, T Witte-H. Broekema 0-1; G Zoetelief-A. Terpstra 1-0; K Kistenmaker-P. Bakelaar 1-0; J Dros-P Corne lisse 0-1; N van Heeringen-M. Witte 1-0; D Leegwater-F. van Tatenhove Zi-Vi, T Drevel- W v.d. Rijke 1-0; W. Hoekman-K. Bruming 1-0; P. Eelman-M. Birkenhager 1-0. De familie op het tegen de steile oever rivier aangelegde kerkhof. Volgens Papt bruik zijn de graven als huisjes uitgevoert Mecky Mirino vertaalde mijn woo; I, in het Noemfoers, de taal die alle het gebied van de Geelvinckbaau komstige Papoea's beter beheerse dan de officiële voertaal, Bahasa donesia. Nathaniël volgde me als een scha duw toen ik weer naar Sentani gul om via Biak naar Ujung Pandang reizen, waar ik vakantievierend za wachten op het eerste vrije plaats in een KLM-toestel naar Nederlai* Nathaniël was weinig spraakzaam, maar hij vroeg wel telkens wanne ik weer terug zou komen. Ik durfd| niets te beloven en dat scheen he maar matig te bevallen. Net als vj andere Papoea's denkt hij over ve dingen erg makkelijk. Hij begreep thans niet dat zelfs bij een blanke het geld niet op de rug groeit en je niet telkens wekenlang uit je w kunt weglopen om aan de andere kant van de aardbol bij vrienden e bezoek te gaan. Het afscheid was moeilijk. Nathan kreeg ruzie met een bewaker die goed vond dat hij tot aan het vliei tuig met me meeliep en ik moesl dreigen dat ik nooit meer terug ze komen als hij zijn gemak niet hiek Dat hielp Zwijgend drukte hij me;| de handen, gaf me een keiharde f tegen mijn ribben, draaide zich on liep hard weg. In de Texelse Courant van dinsdag 27 februari j.l. Las ik tot mijn grol verbazing de volgende politieke K vertentie: P.V.D.A. is aardig voor K Nu weet ik niet beter of K.T.F. is algemene en ongebonden muziekj eniging waar mensen van allerlei zmdten en politieke kleur terecht kunnen. Deze advertentie suggere wat anders. Hier wordt de indruk wekt dat er een speciale band bestaat tussen K.T.F. en een polit' partij. Sterker nog: een vereniging! wordt door de politiek gebruikt os f politieke munt uit te slaan. Ik zeggen dat ik als K.T.F.-lid grote te heb met een dergelijke handelvj ze. De politiek behoort z'n hander te houden van een vereniging die algemeen doel beoogt. «1 De rubriek „Van het raadhuis" be* informatie en mededelingen van d gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp ai| dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de deling Algemene Zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunning' F. Langeveld voor het vernieuwen1 anderen van een stolpboerderij, Sc derend 167, Den Burg; T. Grootjer voor het veranderen van twee wo' gen tot één woning, Koetebuurt 14-16 Oosterend; Fa. De Muy voot het gedeeltelijk veranderen/vergro* van twee zomerhuizen, Slufterwes De Cocksdorp. Derden-belanghebbenden kunnen gen de beschikkingen ingevolge d| wet AROB een bezwaarschrift ind nen. Nadere informatie: kamer 2$ of telefonisch 62125. Het inkomen is echter nau welijks toereikend voor de meest dringende levensbehoeften. Nathaniël heeft echter besloten zijn geld niet aan eten uit te geven, maar voor het grootste deel aan de studie van zijn kinderen. Hij ziet in dat die kinderen alleen dan kans hebben om zich een beter plaatsje in de maatschappij te veroveren. Honger wordt er echter niet geleden want net als de meeste andere Papoea's bestaat een groot deel van het menu uit zelf gevangen vis, aangevuld met vruchten die gra tis geplukt kunnen worden in de tuin van familie en kennissen, conform een sluitend systeem van dienst, we derdienst en ruilhandel. De familie zat nu echter flink in de problemen om dat alleen al de studiekosten van Jan Jeffry hoger zijn dan het gezinsinko men. Nathaniël draaide er niet lang omheen: hij vond dat ik de helpende hand moest bieden. Niet alleen zou het dan mogelijk zijn dat zijn oudste zoon bleef studeren, maar misschien zou hij zelfs kunnen worden overge plaatst naar een Christelijk internaat in Jakarta, waar goede studieresulta ten worden geboekt dank zij een vrij strenge en intensieve begeleiding waarbij rekening wordt gehouden met de culturele achtergrond van de mensen uit Irian (in Indonesië wordt

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6