DA met milieuvriendelijk irogram verkiezingen in Vereniging Kindercentra Texel bestaat tien jaar VKT gaat mogelijk op in SOW Programma pupillenvoetbal Ingrid van Lubek 9e bij NK veldloop Onvoldoende of onjuiste voorlichting? Vrijwilligers voor begeleid wonen? TEXELSE COURANT PAGINA 7 jVQoniow lef verkiezingsprogramma van de Texelse CDA-afdeling heeft I en milieuvriendelijke teneur. Autogebruik terugdringen, schei- I jng van het huisvuil en zelf composteren, landbouwareaal be- I ouden met het oog op milieuvriendelijk produceren in de I )ekomst, het zijn punten die de CDA-kleur (groen) eer aan I oen. Zo groen als Groen Links en De Groenen zijn de christen- I emocraten echter niet, getuige de nog altijd afstandelijke I pstelling ten aanzien van nationaal park en nationaal landschap. tivermijdelijk kwam in het gesprek t we hadden met lijsttrekker Ge- n Jansen, voorzitter/kandidaat- Hadslid Kees Hin en bestuurslid Hees Maas, de limiet van 47.000 leristische bedden ter sprake. On- II ngs had in het politiek café CDA'er tn Koolhof gesteld deze grens niet rsé als absoluut maximum te zien, «etgeen in tegenspraak is met het ■DA-verkiezingsprogramma. Ver- Beeldheid binnen het CDA. of een Biisser van Koolhof? Kees Maas (links) en Kees Hin flankeren lijsttrekker Gelein Jansen. Het CDA is klaar voor de verkiezingsstrijd. m m BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE elein Jansen zegt dat hij niet wak- ir kan liggen van Koolhofs uitspra- >n. „Voorlopig houden we 47.000 jn, maar in de toekomst moet jstelling mogelijk zijn. De omstan- igheden wijzigen zich voortdurend, js je moet je niet star blijven vast- ampen aan een maximum van 7.000 slaapplaatsen." Jansen doelt idermeer op de veranderde bezet- ngsgraad: gemiddeld minder men- »n per tent, caravan of akantiehuisje dan pakweg 15 jaar eleden, toen het Recreatiebasisplan lerd opgesteld waaruit de „47.000" s absoluut maximum tevoorschijn wam. Wat hem betreft is bijstelling jwel naar boven als naar beneden logelijk. iettemin was het drietal door de uit haken van Koolhof, de nummer vijf p de CDA-lijst, verrast. Koolhof had amelijk niet tevoren laten weten dat ij in die kwestie een ander stand- unt innam. „In het begin van de uit lading zei hij dat hij vanuit zijn gen visie zat te praten, maar dat las met duidelijk genoeg. Bovendien las de intentie dat alle partijen splin- irnieuwe kandidaten zouden afvaar- igen; Groen Links en PvdA stuurden chter hun kopstukken en die konden ooihof gemakkelijk onderuit halen", eemt Kees Maas zijn partijgenoot in escherming. Minder te spreken is ren bij het CDA over Koolhofs uit- praak inzaken kamperen bij de boer. Landelijke norm volgen", zei deze en at zou betekenen dat binnenkort en in plaats van vijf kampeereenhe- en per boerenerf worden getole- ierd. Hierover is niets in het rogram terug te vinden. Kees Hin: k vind dat we de huidige regeling a komende vier jaar moeten aankij- sn. Er zal wel een strenge controle loeten plaatsvinden. Ten eerste om et aantal slaapplaatsen in de hand houden en ten tweede om te Dorkomen dat sommigen er op hun rf een rotzootje van maken." Landbouw Ruime aandacht is er voor de land- bouw. „In de komende jaren moet een studie worden gemaakt naar (bestemmingen van een steeds groter antal vrijkomende agrarische be- rijfsgebouwen", aldus staat in het rogram. Als men in een lege hoer erij een ander soort bedrijvigheid wil eginnen, moeten hiervoor planologi- che mogelijkheden worden gescha- en. Gelein Jansen weet aan de and van een aantal praktijkvoorbeel- en dat dit momenteel wel eens pro- lematisch is. Niet alleen vestiging an bijv. een surfschool in een boe- inschuur zou moeten worden toege- taan, tevens zou ppartementenbouw in de toekomst logelijk moeten zijn, aldus Gelein ansen. Als dat gebeurt, moeten aaraan wel voorwaarden worden erbonden. In elk geval mag de 7.000-grens niet worden overschre- en en is aantasting van het land- chap uit den boze. Ie boerderijen mogen wat het CDA etreft dus een andere bestemming djgen, de bijbehorende landbouw- ronden daarentegen moeten als zo- anig in tact blijven. Braak faarom is dat nodig, minder boeren- edrijven betekent toch ook dat min er grond nodig is? Bovendien wordt iet huidige areaal nu al bij lange na iet benut, omdat veel agrariërs ge- ruikmaken van de zgn. „braakrege- ng". Kees Hin: „ik verwacht dat de raakregeling van tijdelijke aard zal ijn, zeker met het oog op het toe- omstige beleid. Steeds sterker zal lamelijk de nadruk komen te liggen ip milieuvriendelijk produceren. Dat loudt in: minder intensieve land- iouw, dus is er een grotere opper- lakte grond nodig." !h het program staat niet expliciet at het CDA nationaal landschap en ationaal park afwijst. Letterlijk staat 6r: „Algemene maatregelen door ho- ere overheden in het gemeentelijk ndschapsbeleid zullen niet worden Op 21 maart a.s. mogen we naar de stembus om een nieu we gemeenteraad te kiezen. Zes politieke partijen of kiesve renigingen proberen op Texel zoveel mogelijk zetels in de wacht te slepen. De Texelse Courant neemt alle verkie zingsprogramma's onder de loep, toegelicht door kopstuk ken van de desbetreffende par tij. Eerder verschenen in deze serie PvdA, VVD en Texels Be lang, ditmaal is het CDA aan de beurt. aanvaard." In de komende raadsperio de zal de discussie over het duinpark ongetwijfeld losbarsten. Niet de dui nen zélf, maar de aangrenzende land bouwgebieden vormen voor het CDA het grootste punt. „In die zogenaam de „bufferzones" moet je de gebrui- Zaterdag 3 maart: De Koog F1-SVC F1 10.00 u. ZDH F1-Tex.Boys F2 10.00 u. Texel F1-Oosterend 10.00 u. Oosterend F2-Tex.Boys F1 10.00 u. Texel El-Oosterend El 11.00 u. De Koog EI-Tex.Boys E1 11.00 u. Texel E2-Texel E3 11.00 u. SVC E1-Tex.Boys E2 11.00 u. Texel D1-Oosterend D1 12.00 JU. Tex.Boys D2-Texel D2 12.00 u. ZDH D1-Te Boys D1 12.00 u. Bij de Nederlandse Kampioenschap pen Veldloop afgelopen zondag in Deurne behaalde Ingrid van Lubek na een goed gelopen wedstrijd een fraaie negende plaats. De kampioenschappen werden dit jaar afgewerkt op het Nederlands Hippisch Centrum in Deurne. Deze plaats was goed voor een vrij zwaar parcours; heuvelachtig en veel mul zand. Door de vele deelnemers werd er gestart d.m.v. een „vliegende start" die voor Van Lubek gunstig uitviel, omdat ze gelijk in de kop van het peleton terecht kwam. Ondanks het snelle tempo kon ze deze plaats aardig vasthouden en mede door een snelle eindsprint eindigde ze als ne gende dame over de 3,2 kilometer. Ook Texelaar John Boogaard was in Deurne aanwezig. Hij liep in een zeer sterk deelnemersveld (o.a. met Marti ten Kate) over 12,4 kilometer naar een goede plaats in de middenmoot. kers geen beperkingen opleggen", stelt Kees Hin. Opvallend in het verkiezingsprogram ma is de passage die is gewijd aan leegstand van woningen. Met name in het buitengebied zijn veel vrijgeko men woningen waarvoor nauwelijks interesse bestaat, omdat men liever in Den Burg gaat wonen. Als het aan het CDA ligt, dan moet de gemeente woningen die een half jaar leeg staan, vorderen ten behoeve van wo ningzoekenden. Ook kan worden gestimuleerd, bijvoorbeeld door mid- De Vereniging Kindercentra Texel (VKT) viert woensdag 14 maart haar tien-jarig bestaan. De geheel uit vrij willigers bestaande vereniging heeft het financieel en technisch beleid van de vijf peuterspeelzalen op het eiland in handen. Op het ogenblik worden er onderhandelingen gevoerd om deze taken over te hevelen naar de Stichting Ondersteuning Welzijns werk (SOW). De VKT werd in 1980 opgericht om de leidsters van de di verse peuterspeelzalen te ontlasten en meer mogelijkheden te bieden. Rianne Malschaert is sinds twee jaar voorzitster van de vereniging. „Als je met alle peuterspeelzalen een vereni ging vormt, sta je sterker ten opzich te van de gemeente en de subsidie-organen. Voor de oprichting van de VKT zat er weinig lijn in. Er waren bijvoorbeeld twee peuterspeel zalen in Den Burg." „Financieel kun je je met zo'n vereni ging natuurlijk wat meer permitteren. Als er in De Cocksdorp op een gege ven moment maar zes kinderen van de peuterspeelzaal gebruik maken, kunnen we het ons nu veroorloven de zaak toch door te laten draaien." Onder de VKT vallen zaken als het voeren van personeelsbeleid, de huur van de gebouwen, de verzekeringen van de leidsters en de peuters, on derhandelingen met de gemeente en regionale en landelijke instellingen en cursussen voor leidsters. Tot voor kort viel ook de salaris-administratie onder de VKT. „Een hele verantwoor delijkheid," vertelt mevrouw Mal schaert. „Het is niet gering om met een dagelijks bestuur van vier men- del van subsidies, dat verouderde woningen in het buitengebied een opknapbeurt krijgen. Renovatie ple gen in de buitendorpen bevordert te vens de leefbaarheid en dat vindt het CDA erg belangrijk. Kees Maas: „Den Burg groeit maar, dat is iets dat met met zorg vervult. Factoren als een dalend inwonertal, leegstaande wo ningen en een desondanks stijgende woningnood moet je op elkaar af stemmen." Ten aanzien van het milieu hanteert het CDA de stelregel ,,de vervuiler betaalt". De burgers worden de ko mende jaren geconfronteerd met een sterke stijging van de reinigingsrech ten (het tarief voor de vuilverwer king). Om deze kosten enigszins in de hand te kunnen houden, zal het nodig zijn het probleem bij de bron aan te pakken. Kruiwagens Kees Maas: „Heel belangrijk is voor lichting. De mensen moeten ervan worden doordrongen op welke wijze ze met hun afval omspringen. Voor lichting is een dikke investering waard." Hin geeft als zijn mening dat het zelf composteren van groente-, fruit- en tuinafval een behoorlijke bij drage kan leveren aan het terugdrin gen van de afvalstroom. Maas doet dat zelf al twintig jaar. Het levert hem op jaarbasis zes kruiwagens vol compost op. „Als iedereen dat zou doen, moet je eens zien hoeveel afval dat bespaart. Dat scheelt tonnen." Het autogebruik moet wat het CDA betreft worden teruggedrongen. Ge bruikmaking van het openbaar ver voer moet worden gestimuleerd; de NZH is volgens het CDA op de goe de weg met haar voor Texel ont vouwde plannen. Een vrome wens in dit verband blijft de mogelijkheid dat de bus met de boot meegaat. „Teso wordt dan geïntegreerd in het open baar vervoer. Ze maakt dan eindelijk weer waar dat ze voor en door de Texelse bevolking is opgericht." Het CDA wil dat in het verkeersplan spe ciale aandacht wordt geschonken aan kwetsbare groepen in het ver keer, zoals bejaarden, gehandicapten, kinderen en fietsers. Overig Overige opvallende punten: -de afdeling algemene zaken van het gemeentehuis de gehele vrijdag open in plaats van alleen 's ochtends. Dit ten behoeve van hen die in de week niet in de gelegenheid zijn hun zaak jes af te handelen. -De werkgelegenheid in de visserij op de Waddenzee moet als het kan wor den vergroot. -Het totaalbeleid van de gemeente mag er niet toe leiden dat de Texe laars onevenredige belastingtarieven krijgen opgelegd ten gunste van de recreatie. Het streven is gericht op een vooruitstrevend beleid met een sluitende begroting. Mogelijk zou de onroerend goed-belasting meer dan trendmatig moeten worden verhoogd. -Senioren- en aanleunwoningen ver groten, aanpassing van bestaande woningen t.b.v. ouderen. -Ook vrijwilligers inschakelen bij thuiszorg. sen verantwoordelijk te zijn voor ne gen leidsters." Naast het dagelijks bestuur zijn nog 20 vrijwilligers in de sectie- besturen werkzaam. Vervagen Ruim 160 peuters brengen op het ogenblik een of meerdere dagdelen door in de onder de VKT vallende peuterspeelzalen in Den Burg, Den Hoorn, De Koog, De Cocksdorp en Oosterend. De peuterspeelzaal in Ou- deschild is nog niet aangesloten. Vol gens Rianne Malschaert is het geen goede zaak dat het doel van de peu- De meeste Texelaars hebben inmid dels een envelop in de bus gehad met als afzender de plaatselijke uit vaartondernemer A. Maat. De inhoud was een opwekking tot het kopen van „obligaties" f 75,— zodat met de gelden het geplande rouwcentrum kan worden gerealiseerd. Voor alle duidelijkheid: ik ben niet tegen het uitgeven van obligaties om een der gelijk project te bekostigen en als het consumentvriendelijk van constructie is sta ik er zelfs niet onsympathiek tegenover. Wel vind ik (en daarom heb ik, net als de Texelse Courant, het woord tussen aanhalingstekens geplaatst) dat de uitgever niet kan volstaan met het summiere bood schap: de obligatie geeft recht op gratis overbrenging naar het rouw- In de courant van 23 februari lees ik een alarmerend artikel over het pro ject begeleid wonen. Men is naarstig op zoek naar vrijwilligers. Ik vind dit alarmerend. Niet zo zeer omdat er een gebrek is en dreigt aan vrijwilli gers, maar omdat er voor zo'n be langrijke zaak als begeleid wonen gebruik wordt gemaakt van niet- professioneie krachten. Natuurlijk heb ik respect voor hen die dit werk on betaald doen, vooral als ze beschik ken over de in het artikel gevraagde kwalificaties (geduldig zijn, tegensla gen kunnen verwerken, praktisch en zelfstandig ingesteld zijn, niet betut telend en met de nodige levenserva ring!), maar van continuïteit en professionaliteit is geen sprake. Wie begeleid wonen net als andere be schermde woonsoorten, een warm hart toe draagt moet kiezen voor kwaliteit. De cliënten en hun omge ving zijn daarmede gediend. Ligt hier geen taak voor de gemeentelijke overheid, mogelijkerwijs in samenwer king met WVC en AWBZ instellingen, om aan deze in mijn visie dreigende misstand een einde te maken? Ik vind het feit dat een niet direct arm lastige gemeente niet zelf op de ge dachte komt om in een zaak als deze ruimte te scheppen voor een conti nue zorg en professionele kwaliteit en dus gelden te investeren bedroe- fend. Schuilt hier het spook van de zorgzame samenleving die al te vaak ontaard in „ieder voor zich en God voor ons allen?" Een project als dit zelfs zonder dat ik de mensen ken die er achter de schermen hun ener gie in steken verdiendt de ondersteu ning van alle Texelaars, en dus ligt hier een taak voor de politiek. Wel licht nog een aardig verkiezings-item? Rick Schepers, Graaf Lodewijklaan 21 3818 DP Amersfoort terspeelzalen een beetje aan het ver vagen is. „Er zijn nogal wat mensen die de speelzalen gebruiken als kin- derdagopvang. Daar is het niet voor bedoeld. Een peuterspeelzaal is er voor om kinderen in de gelegenheid te stellen met elkaar te spelen en de ouders wat te ontlasten." De VKT werd in 1977 opgestart en trad in 1980 in werking. In de afgelopen 10 jaar is het uitgegroeid tot een solide vereniging, die goede contacten met de gemeente onderhoudt. Veel vrijwilligers hebben ervoor ge- centrum. Omdat met name leden van de Cremativereniging AVVL zowel overbrenging naar, als huur van het uitvaartcentrum standaard in het ver zorgingspakket hebben, heb ik vrijdag j.l. contact met de heer Maat ge zocht en hem gevraagd om te zorgen voor een duidelijke voorlichting hier omtrent. Dit is door hem toegezegd. Het stukje in de krant van dinsdag 27 februari geeft echter die duidelijk heid niet. Sterker: het zaait nog meer verwarring. Er wordt gesteld dat mensen met een begrafenis- of cre matieverzekering vermoedelijk minder geïnteresseerd zouden zijn, maar te gelijkertijd worden ze toch opgewekt een obligatie te nemen. Zo in de trant van: voor het overbrengen hoeft het niet, maar misschien is het wel nodig voor de huur van het rouwcen trum. Er wordt dan ook nog even ge zegd dat er bij de categorie verzekerden die geen overbrengings- kosten hoeven te betalen de kosten kunnen worden verrekend in de be grafenisrekening. Dit doet voor mij de deur dicht. Als voorbeeld: leden van de AVVL heb ben na overlijden recht op een volle dig verzorgde standaard-crematie of -begrafenis. Met uitzondering van evt. bijzondere wensen die mogelijk extra kosten met zich brengen hoeft er niets te worden bijbetaald. De Cre matievereniging AVVL betaalt rechtstreeks aan de uitvaartonderne mer. Wat valt er in zo'n geval dus te verrekenen? Juist: NIETS!I Het was heel wat verstandiger ge weest als de heer Maat zichzelf van wat meer kennis omtrent uitgifte van obligaties had eigen gemaakt alvo rens de stap te wagen. Wellicht zou dan de volgende constructie uit de bus zijn gekomen: Men koopt een obligatie van f75,— en na verloop van een bepaalde ter mijn wordt de obligatie uitgeloot en ontvangt men het betaalde bedrag, met een bepaalde rente, terug. Op de wijze zoals het nu gebeurt krijg ik de indruk dat mensen een worst wordt voorgehouden: deels omdat alleen gesproken wordt van het gratis over brengen, deels omdat er geen enkele andere optie wordt geboden. Het is om die redenen dat ik het woord „obligaties" tussen aanhalingstekens heb gezet. Aan AVVL-leden op Texel geef ik het korte advies: niet doenl en voor mensen die op andere wijze een verzekering hebben afgesloten adviseer ik om eerst hun verzekering te raadplegen. Als ik dan toch aan het adviseren ben zou ik tot de heer Maat willen zeggen: haal uw plan voorlopig terug, zet het even op de helling om de lekken te dichten en kom in een later stadium met een voor de Texelaars wat sympathieker verhaal terug. Theo van den Berg Voorzitter AVVL afd. Texel zorgd dat onder meer de rechtsposi tie van de leidsters sterk is verbeterd. In verband met een mogelijke overna me door het SOW wordt er momen teel geinventariseerd wat de verschillende partijen wensen. Rianne Malschaert verklaart zeker niet afke rig tegenover overname te staan. „De sectie-besturen blijven waarschijnlijk normaal hun eigen speelzaal runnen, de SOW neemt alleen het secretari aat en het financiële deel over. De eigen identiteit blijft dus bewaard. Omdat de SOW erg veel ervaring op dit gebied heeft kan de rechtszeker heid van de leidsters alleen nog maar beter worden." Reserves De VKT ontvangt, met twee jaar achterstand, 40 procent subsidie over de personeelslasten. Aangezien steeds meer kinderen gebruik van de peuterspeelzalen maken, heeft de VKT meer personeel in dienst moe ten nemen. „Die twee jaar moeten we dus telkens uit de reserves zien te overbruggen," aldus mevrouw Mal schaert. „Dat lukt ook wel, maar af en toe kun je niet voorkomen dat de tarieven iets omhoog moeten." Het huidige tarief ligt, afhankelijk van het inkomen en het aantal dagdelen, tus sen de f40,- en f60,- per maand. Om hun steentje aan de voorziening bij te dragen zijn ouders verplicht eens in de 12 weken „moederhulp" te verle nen. De leidster wordt op die manier ontlast en de moeders kunnen zien wat het werk inhoudt en hoe hun in een groep functioneert. Omdat de peuterspeelzaal steeds meer als kin derdagverblijf wordt gebruikt, wordt het volgens Rianne Malschaert steeds moeilijker om hulp van ouders te krijgen. „We hebben die hulp ech ter wel nodig. Ook in de besturen. Kinderen brengen maar een jaar of twee in de peuterspeelzalen door. De vrijwilligers, in het algemeen ouders, wisselen dan ook veelvuldig." Woensdagavond 14 maart wordt het tien-jarig bestaan gevierd met een bescheiden feestje in de peuterspeel zaal te Den Burg. De vrijdag-ochtend groep van de peuterspeelzaal in Den Burg speelde vóór de krokusvakantie al lekker buiten

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7