Cjrozn c/ujarLrJ~exels in het hart^ 'acht sporthalkantine loor gemeente opgezegd Blok "-schilderijen in kerk en winkeletalages Centraal geregelde opvang kinderen in huishoudschool? m I Expositie tot 24 maart peciale uitgave van istorische Vereniging 'ogelopvang in EcoMare alt 26 Jan van Genten Waterleiding gesprongen weede enquête: twee etels Groen Links Van Schie sloopt „Anneliese" Nieuwe formule politiek café GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 10.463 DONDERDAG 8 MAART 1990 or advertenties, abonnementen, etc. ineveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, [foon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. len werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. •greet Berndsen. Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 gemeente heeft besloten het contract met Wim Kalk inzake de pacht de kantine in sporthal „Ons Genoegen" op te zeggen. Het college wil armee de vrijheid krijgen om de kantine in de toekomst op heel andere jze te laten exploiteren. t thans lopende vijfjarige pacht- ntract loopt af op 1 juli a.s. Dit ntract voorziet echter ook in een I tie van vijf jaar na deze datum, zo- t er gedurende die tijd mets ver- dert. Igemeente heeft dus vijf jaar de om zich over een andere exploita- van de kantine te beraden. Verenigingen ithouder Piet Zegers: „Als we het ntract nu met hadden opgezegd, uden we er nog tien jaar aan vast ten mplaats van vijf. Nu heeft mijn volger in elk geval de gelegenheid II de exploitatie anders op te zet- V Ik heb daar persoonlijk wel be- lalde ideeën over. Ik zou de u'Bchtopbrengst van de kantine op i of andere manier ten bate van gebruikende verenigingen willen I en komen, maar je zou ook kunnen I tcussieren over de vraag of die I ntine in de sporthal wel gehand- I afd moet worden. I iarbij moeten we er wel rekening >e houden dat de gemeente thans de exploitatie van de sporthal irlijks f170.000,- toelegt. Door tijdig pacht te beëindigen kan dat alle- aal op redelijk korte termijn beke- n worden' Gedwongen ontslag igers zegt dat de beslissing niets te laken heeft met de door de ge- eenteraad afgewezen wens om de Igende week wordt huis aan huis n dubbeldik nummer van de Histo- che Vereniging bezorgd. Deze spe- ale uitgave - in het kader van Texel 75 jaar stad - is door de gemeente jfinancierd en wordt over heel Texel irspreid, Normaal ontvangen alleen lonnees het blad van de Historische ireniging. Texelaars die graag lid wil- i worden, kunnen gebruik maken in de lidmaatschapsbon in het blad. De vogelopvang van Ecomare wordt het ogenblik druk bevolkt door an van Genten. Normaal huizen er in stuk of tien, nu echter liefst 26. oewel het om olieslachtoffers gaat, n niet alle vogels op Texel aange- offen. Een aantal dieren is afkom- ig uit opvangcentra in oord-Holland. sporthalkantine alcoholvrij te maken en ook niet met het rookverbod dat onlangs voor de kantine (als „open baar gebouw") werd afgekondigd, hoewel pachter Kalk tegen het rook verbod heeft geprotesteerd. Wim Kalk heeft wel geweigerd de brief waarin het besluit tot pachtbeëindiging aan hem werd kenbaar gemaakt, voor ge zien te tekenen maar is niettemin op de hoogte, mede als gevolg van mon delinge kontakten die hij later met de wethouder en de burgemeester had. Kalk: „Ze zijn nog niet van me af. Bij het opzeggen van die pacht moet ik me neerleggen, maar ik hoef niet te accepteren dat ik daardoor werkloos wordt. Ik ben in dienst van de ge meente en die geeft mij door deze gang van zaken gedwongen ontslag. Als de gemeente de exploitatie van de sporthal te kostbaar vindt, hadden ze beter over pachtherziening kunnen praten' Kalk ziet grote practische bezwaren in het uit handen geven van de ex ploitatie aan een of meerdere vereni gingen. „Achter de tap staan, dat willen ze wel, maar het schoonma ken en al het andere werk geeft pro blemen. Ik ben daarvoor zeven dagen per week disponibel onder de huidige kondities". Geen goudmijn? Met Kalk werd destijds een pacht overeengekomen van f11.000,- per jaar. Dat bedrag was geïndexeerd, zo dat het nu ongeveer f14000,- is. Veel mensen vinden dat een schijntje, er van uitgaande dat in de sporthalkan tine enorme omzetten worden gemaakt. Volgens Kalk valt dat hard tegen. „In de kantine is het maar een paar keer per week druk en dan nog maar gedurende enkele uren in de avond". Het rookverbod dat voor zijn kantine is afgekondigd vindt hij onbillijk en onrechtmatig. „Als dat in de praktijk werkelijk wordt doorgezet, kost het me veel geld want mensen die roken, zullen wegblijven. Er komt toch ook geen rookverbod in restaurant De Raadskelder? Toch is ook dat een ge meentelijk gebouw dat aan een ander is verpacht, dus precies hetzelfde". Gistermorgen sprong in de Ko- gerstraat spontaan een hoofdwater leidingbuis in het trottoir. Het kon snel worden gerepareerd, zodat de overlast beperkt bleef. it de tweede telefonische enquête an Radio Texel is Groen Links met wee zetels als grote overwinnaar uit e bus gekomen. Dit ging ten koste an de PvdA en de VVD, die respec- êvelijk 14 en 3 stemmen minder regen in de enquête. Ook het CDA n Texels Belang zitten in de lift. De exelse opiniepeiling werd gehouden •P woensdag 28 februari tussen 9.00 en 21.00 uur, door het kiezen 'an willekeurige telefoonnummers op het eiland. (raag 1: welke leeftijdscategorie valt u? B. 18 t/m 30 jaar: 49 pers. (22.1%) 31 t/m 60 jaar: 132 pers. (59.5%) J- 61 jaar en ouder: 41 pers. (18.4%) Vraag 2: Gaat u op 21 maart a.s. stemmen? 1. Ja: 198 pers. (89.2%) 2. Nee: 10 pers. (6.3%) 3. Weet het nog niet: 9 pers. (4.5%) Vraag 3: Op wie gaat u stemmen? (208 pers.). Hierin zijn alleen opgenomen de per sonen die gaan stemmen en die het nog niet zeker wisten, maar wel een antwoord gaven. Zetelverdeling I geeft de zetelverde ling op basis van 134 personen die beslist wisten op wie ze stemden, zetelverdeling II geeft aan welke ze tels reeds vast staan en welke nog niet zijn verdeeld. De laatste twee kolommen geven de uitslag van de verkiezingen in 1986. ,-jH* Ift Winkelier Joop Moerbeek en zijn medewerker plaatsen een der draaiorgelschilderijen van Blok van der Velden in de etalage- De veelzijdigheid van de kunst schilder Ad Blok van der Vel den, komt uitstekend tot uitdrukking in een expositie die tot 24 maart in Den Burg is te zien. Het bijzondere van de ten toonstelling is dat deze niet in het raadhuis of in een galerie is opgesteld, maar verdeeld is over de etalages van diverse winkels en de Hervormde kerk in Den Burg. Ad Blok van der Velden De expositie wordt gehouden ter ge legenheid van het 575-jarig stads recht van Texel en het feit dat het ongeveer tien jaar geleden is dat Ad Blok van der Velden overleed. De ten toonstelling wordt zaterdagmiddag a.s. in de Hervormde kerk in Den Burg geopend tijdens de bijeenkomst die daar om 15.00 uur begint ter her denking van het stadsrechtenju bileum. Het initiatief tot de expositie is geno men door Jan Zwan uit Den Burg, in deze nauw samenwerkend met Jan van Asselt. Laatstgenoemde heeft de expositie in de kerk georganiseerd en Zwan heeft geregeld dat een collec tie schilderijen werd verdeeld over bedrijven aan de Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat en Ho- gerstraat. Bewonderaar Jan Zwan is een groot bewonderaar van de in 1911 in Dordrecht geboren Blok van der Velden, die een groot deel van zijn leven op Texel heeft ge woond en gewerkt en vooral bekend werd door zijn olieverfschilderijen, aquarellen en tekeningen van Texelse landschappen. „Toen ik in de oorlogs jaren op Texel kwam wonen, leerde ik Blok van der Velden al gauw kennen. We spraken elkaar nogal eens en we kwamen bi] elkaar op de verjaarda gen", vertelt Zwan. „Door zijn schil derijen heb ik eigenlijk pas ontdekt hoe mooi Texel eigenlijk is. Ik geloof dat dat zijn grootste verdienste is. Als je zijn schilderijen voor het eerst zag, twijfelde je wel eens of die bon te kleuren er in werkelijkheid ook wa ren. Dus ging je erop letten en dan zag je dat het allemaal precies klopte. Ik heb in de loop der jaren veel men sen gesproken, die hetzelfde hadden meegemaakt. Blok van der Velden liet schoonheid zien die je anders nooit had ontdekt. Hij is daarom voor mij de beste promotor van Texel". De plaatselijke overheid kwam er rij kelijk laat achter dat het de moeite waard was om werk van Blok van der Velden aan te kopen. Het ge meentebestuur van de vijftiger en zestiger jaren zag niet zoveel in kunst en de pleidooien die Jan Zwan onder andere bij wethouder C.H. Roeper hield, brachten daarin aanvankelijk geen verandering. Toch wist Blok van der Velden aan de gemeente een se rie tekeningen te slijten. Het waren Texelse plekjes waarvan vast stond dat ze zouden verdwijnen of ingrij pend veranderen als gevolg van de ruilverkaveling. De schilder betreurde dat landschapsbederf en vond dat de oude situatie op kunstzinnige wijze moest worden vastgelegd. Hij maakte 79 tekeningen die hij voor f3000,- aan de gemeente aanbood. „Dat is zó weinig dat ze niet zullen durven weigeren!", zo redeneerde hij. De te keningen werden inderdaad door de gemeente gekocht, maar de betaling werd over twee jaar gespreid... Het is niet de eerste keer dat Jan Zwan zich inspant om werk van Blok van der Velden onder de aandacht van het publiek te brengen. Hij orga niseerde ook de afscheidstentoonstel- ling toen Blok van der Velden naar Italië vertrok en daar een min of meer nieuw leven begon. Hij is vaak op pad geweest om op het vasteland werk van Blok te ko pen, voor zichzelf maar ook voor an deren op Texel. Zo kwam hij in Dordrecht, Terschelling, Drente, Frankrijk en Italië en andere plaatsen waar Blok had gewoond en/of ge werkt en overal kwam hij wel schil derijen tegen. Zo verhuisde menig schilderij naar Texel en kwam daar in particuliere handen. Met de nieuwe eigenaars (Zwan spreekt van een „collectief") werd de afspraak ge maakt dat de schilderijen bij bijzonde re gelegenheden tentoon gesteld zouden worden, zoals nu bij het be gin van de stadsfeestherdenking. De nu geëxposeerde schilderijen zijn niet allemaal op Texel gemaakt. Er zit o.a. Terschellings, Frans en Italiaans werk bij, dat de meeste Blokbewon- deraars nooit hebben gezien. Dat geldt ook voor de zes zeer grote schilderijen die Jan Zwan in de zesti ger jaren liet maken van de draaior gels die hij toen bezat, zoals „De Het sloopbedrijf Van Schie uit Schiedam zal voor de f122.500,- de bij paal 18 gestrande coaster „Anneliese" slopen. Het bedrijf was de laagste inschrijver bij de aan besteding die Rijkswaterstaat woensdag in Haarlem hield. Van Schie is een grote onder neming, die al vaker in op dracht van het Rijk sloopwerk heeft uitgevoerd. Op zeer korte termijn zal met het karwei wor den begonnen. Vrijdag komen mensen van het bedrijf naar Texel om voorbereidingen te treffen. Rijkswaterstaat heeft tot 11 mei de tijd gegeven, maar het karwei kan al veel eerder plat zijn. Voor het ingeschreven bedrag moet Van Schie ook de lading potas bergen. Die wordt in af wachting van verkoop opgesla gen bij de firma A. Bakker in Oudeschild. Het van de sloop afkomstige schroot wordt ver kocht vanaf het parkeerterrein bij paal 17. Met de verkoop van onderdelen, schroot en la ding is de burgemeester belast. Rijkswaterstaat had voor de aanbesteding (die pas daags tevoren was georganiseerd) ne gen bedrijven per faxbericht uitgenodigd. Daarvan gingen er drie op de uitnodiging in. De een na laagste inschrijver (f148.000,-) was de Zaanse Schroothandel uit Zaandam, die nauw samenwerkt met aannemer Willem Bakker van Texel. Nummer drie was een bergingsbedrijf, dat aanbood de coaster heelhuids vlot te bren gen in ruil voor schip en lading en een kleine toebetaling. Rijks waterstaat had echter (mede om de wet stipt uit te voeren) besloten tot sloop, zodat dit aanbod bij voorbaat van de hand werd gewezen. tiet" en „De gouden engel". Deze schilderijen kan men vinden in de winkeletalages, terwijl het werk dat in de kerk is te zien kan worden be schouwd als een „uittreksel" van het totale oevre dat de schilder in de loop der jaren produceerde. De winkels die een Blok-schilderij in hun etalage hebben staan zijn: Nau- taboek en Nautafoto, slagerij Dros, Frans Zegel, drogisterij Mets, meubel- handel Oosterhof, rijwielhandel Zegel, Langeveld en de Rooij, damesmode Moerbeek, herenmode Moerbeek, horloger Bakker, restaurant De Raadskelder, juwelier Tromp, Zegels Modes, Zegel herenmode. Hans vd Klift, meubelhandel Moerbeek en ver fhandel Z. Graaf. Alle geëxposeerde schilderijen zijn verzekerd op kosten van de gemeente. De expositie in de kerk is vrij toegan kelijk op werkdagen van 9.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. Het politieke café van Radio Texel werd dinsdag geleid door Andrew Albers, volgens een nieuwe formule. Er werd niet meer gestart met een twee minu- tenronde voor alle sprekers, maar men kreeg tussen de discussie door de gelegenheid het partijprogramma toe te lichten. Deze verfrissende aanpak kwam de kwaliteit ten goede. Daarnaast was de uitzendtijd van één tot an derhalf uur uitgebreid. Enquete 28-02-1990 (16-02-1990) Partij Raad 1986 Texels Belang CDA PvdA VVD de Groenen Groen Links 7. Weet nog niet Aantallen Aantal 34 (221 35 (261 38 (521 17 (201 1) 24 (13) 60 (59) Percentage Zetelverdeling I 23.0 (16.4) 23.6 (19.4) 25.7 (38.8) 11.5 (14.9) 0.7) 16.2 (9.7) 16.4 (11.4) 16.8 (13.5) 18.3 (26.9) 8.2 (10.4) 0.5) 11.5 (6.7) 28.8 30.6 3+1 3+1 1 1 2 2+1=3 2 1=3 1 1 1=2 Percentage 29.02 24.01 24.96 12.22 Zetels 3+1 3 1 1 1 (PSP) D-66 6.72 3.07 208(193) 100% 100% 100% 100% 15 15 100% 15 Eén van de meest opvallende stellin gen van de avond werd gedeponeerd door Groen Linkskandidaat Peter Bakker. Hij stelde voor een breed scala aan kinderopvangmogelijkhe- den te concentreren in één gebouw, bijvoorbeeld de voormalige huishoud school, die toch leeg komt te staan als de RSG en LBO fuseren. Alle an dere partijvertegenwoordigers gingen in deze gedachte mee. Nel Eelman van het CDA had zich geërgerd aan de uitspraken van de PvdA over de verloedering in het on derwijs. Ze vroeg waar die uitdruk king op sloeg. „Als u daarmee de kwaliteit van het gebodenen bedoelt voel ik mij persoonlijk aangesproken". Hans Roeper gaf, namens de PvdA, de verklaring dat het doelde op het onderhoud van de gebouwen en het schoonmaken daarvan. Eelman beet hem toe dat het gebruiken van zo'n term stemmingmakerij is. Ze had een vraag voor Gerard van der Kooi van de VVD (niet te verwar ren met zijn PvdA-naamgenoot). „In uw programma staat dat de effecten van de schoolbegeleidingsdienst on voldoende zijn aangetoond. Het CDA ishet daar niet mee eens. Hoe komt u daarbij?" Peter Bakker van Groen Links merkte op dat het anders de CDA-wethouder was die een sobere dienstverlening had voorgesteld en dat Texels Belang daar toen mee ac- coord ging. Nel Eelman repliceerde dat de fractie het collegestandpunt in deze niet heeft gesteund. Ook Roeper en Tine Krijnen van Texels Belang wezen een sobere dienstverlening door de schoolbege leidingsdienst af. Bakker was Albers te snel af en concludeerde dat ken nelijk de meerderheid van de raad er zo over dacht en dus het eerste winstpuntje is behaald. Milieu In haar twee minuten-praatje ging Augusta van Sambeek van de Groe nen (niet te verwarren met Groen Links) in op de milieubescherming. Ze wees erop dat er constant achter de feiten wordt aangehold en dat er preventieve maatregelen zullen moe ten worden genomen. Alle andere partijen beaamden het belang van milieubescherming. „Ik weet een sterk voorbeeld: kartonnen melkpak ken zijn behandeld met een stof die ze ongeschikt maakt voor hergebruik. Daarom moeten ze worden verbrand en juist die stof is de oorzaak van de dioxinevergiftiging, waardoor....de melk onverkoopbaar wordt", aldus Bakker. Tine Krijnen waarschuwde dat ook aan flessenverpakking haken en ogen zitten. „Die moeten worden vervoerd, dat gebeurt in een plastic krat. En ze moeten worden schoon gespoeld met een aggressief che misch middel...."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1