'iet de Wolf over de Noordzee: ,ll< wilde uitleggen waar %/ve ons druk over maken eijser en Beumkes kampioen bowlen ~9T- WW Informatie-avond over Assen-Texel Tabaksshop v/d Vis wint van Question Voetbaluitslagen Marjan Merkelbach verrast in Zwaan-darttoernooi UNoordzee UNA 5 TEXELSE COURANT DONDERDAG 8 MAART 1990 v - Ji Piet de Wolf: ..Het is een boek met een boodschap" op enorm vergrootte foto's. De noordzee heeft een zand- en slibbo- dem die rijk is aan diersoorten. „Het is een rijke zee. In bijna alle kust zeeën zitten veel voedingsstoffen van het land. In de Noordzee zitten er al teveel. Het kustwater is als het ware „ontspoord". Denk maar aan het schuim van de veel te grote algenpo- pulatie. Ook aan de vissen en de visserij zijn aparte hoofdstukken gewijd. „Dankzij de visserij weten we veel van de vis sen in de Noordzee. Het grote pro bleem van het moment is de overbevissing. Dat wordt uitgebreid uitgelegd. Het gaat nog steeds ber gafwaarts. De kabeljauwen die tegen woordig worden gevangen zijn vaak nog met eens een halve meter en hebben nog nooit eieren gelegd, ter wijl volwassen exemplaren wel an derhalve meter kunnen worden....Er staat trouwens nog een stukje uit de Texelse krant in. Over het steeds toe nemende motorvermogen van de vis sersschepen." De zeevogels en de zeezoogdieren zijn beschreven door Cees Swennen en Peter Reijnders. De invloed van de mens op de Noordzee staat in het laatste deel. Naast visserij neemt de speurtocht naar olie en gas een groot deel voor z'n rekening. Natuurlijk is ook aan dacht besteed an de vervuiling, zowel de zichtbare als de onzichtbare. „Het zichtbare vuil is een rotgezicht op het strand, maar je kunt het opruimen. Door een chemische analyse zie je het onzichtbare vuil. PCB's bijvoor beeld. Het is één van de ernstigste problemen. Maij-Weggen is het roe rend met me eens, want ze heeft tij dens de conferentie die nu nog aan de gang is gepleit voor een verbod op het gebruik. Maar nu het pro bleem: Duitsland wil pas in 1995, de Belgen in 1998 en de Fransen in 2005. Lekker uitstellen. En er is nog wat: PCB's zijn voor het eerst gemaakt in de dertiger jaren en we hebben er ongeveer iets meer dan een miljoen ton van gemaakt. Tien procent daarvan zit in zee en de rest is nog elders. Het „open" ge bruik ervan is verboden. Het zit niet meer in drukinkten, verven enzovoort. Maar in ieder TL-armatuur van ouder dan vijf jaar zit 28 gram PCB's. Via geknapte slangen van hydraulische apparatuur in Duitse mijnen kwamen PCB's in onze rivieren en dus de zee. Daar wordt nu een andere stof ge bruikt, die weliswaar geen PCB's be vat, maar eveneens hardstikke giftig is' We zijn dus geen moer opgescho ten. Dat is het juist: men neemt dan maar wat anders, want alles moet wél doordraaien!" Recreatie en reddingsdiensten zijn in één hoofdstuk ondergebracht. De al lerlaatste bladzijde is gewijd aan bestuur en beheer. Het boek is af. Zal er nog eens een deel twee komen? „Ik weet het niet. Ik moest nog altijd eens een boekje maken over die voordracht die ik eni ge tijd geleden in Ecomare heb ge houden over het Texelse landschap. Dat is volledig uit de klauwen gelo pen: het dreigt een boek te wor den....En ik heb ook nog in mijn hoofd om een heel ander boek over de zee te maken. Er is op het Nioz vreselijk veel kennis over allerlei ver schillende zeeën. Er worden regelma tig oceanografische expedities gehouden. Ik zou wel eens een boek willen maken over wat al die mensen op het Nioz nou eigenlijk doen. Dat wordt natuurlijk iets totaal anders dan „De Noordzee". Dat is een boek met een boodschap. ,,De Noordzee" is uitgegeven door Terra uit Zutphen. De oplage be draagt 10.000 stuks. Het kost f49,50 en is ook op Texel ver krijgbaar. ee dagen lang leverden zestig bowlers fel strijd in bowling De 'ogel om het Texels kampioenschap. Al tijdens de zes games llende voorrondes werd flink hoog gegooid. Uiteindelijk werden inneriet Keijser en Dennis Beumkes kampioen in de A/B-klasse, en Ingrid Witte en Harry van Splunter in de C/D-klasse. De C/D-damesklasse liet al mooie ga lles zien. Erna van der Star plaatste rich met 169 en 164 net niet voor B finale, Monique van Splunter gooi- B met 192 de hoogste game. Rodie Ifitewes gooide nog 170. De zes l0gst geplaatste dames speelden irna een finale over zes games. Rix fdman zakte in de finale iets terug 6n kwam daardoor op een zesde Paats te staan, terwijl Hanneke Veld- lan haar eerst positie wist te behou den. Angelien Bakker wist door tistant spel en een game van 170 naar de vierde plaats te klimmen, "aar Marja Burgman wist dit nog te 'ertroeven. Onder luide aanmoedi gen klom zij naar een derde iats Monique van Splunter en In- gnd Witte maakten er een spannende eindstrijd van, die uiteindelijk door In- Witte werd gewonnen. ffl de C/D-herenklasse gooide Dirk Pap de hoogste game tijdens de voorronde (229I, maar ook de finales van deze klasse riepen de nodige spanning op. De tijdens de voorron des zo beheerst gooiende Simon Ver- seput liet een steekje vallen en moest met een zesde plaats genoe gen nemen. Ook Marcel Witte bleef onderin het klassement steken, en bezette de vijfde plaats. Ard Plaats man wist de vierde plaats te behalen en Marcel Bakker behaalde een eer volle derde plaats. Harry van Splunter en Dirk Trap tenslotte gaven elkaar geen duimbreed toe, maar uiteindelijk ging Harry van Splunter met de hoogste eer strijken. De finale van de A/B-damesklasse zorgde voor de nodige 200-games. Dinie Nicolasen begon de finale iets te laag en bleef steken op de zesde plaats. Corine Plaatsman werd vijfde en Marjan van der Vis begon goed met een game van 188, maar zakte al snel weer terug naar de vierde plaats. Gerry Verseput klom voor spoedig naar de derde plaats, terwijl Loes Zutphen in de laatste game al les op alles zette. Toch moest zij An- neriet Keijzer met acht pins voor laten gaan. De heren van de A/B-klasse gooiden in de voorrondes maar matig. Kenne lijk spaarden zij hun krachten, want de lage worpen werden in de finale goedgemaakt. Het publiek kreeg het ene 200-game na het andere voorge schoteld. Rob Beumkes zakte door gebrek aan conditie naar een zesde plaats en Joop van Hove moest ge noegen nemen met een vijfde positie. John van Schaik, die tijdens de voor rondes de hoogste game noteerde (234), eindigde uiteindelijk als vierde. Ton Witte, die vooraf was getipt als kanshebber op het kampioenschap, zette zijn beste beentje voor, maar wist ondanks zijn games van 204 en 233 niet hoger dan de derde plaats te komen, daar hij in de voorrondes de juiste spares miste. Rudy Mattner gooide beheerst en kwam als tweede uit de bus. Kampioen werd Dennis Beumkes, die in de finale 215 en 222 wist te noteren. Maandagavond 12 maart wordt er in De Schakel een informatie-avond over de sportieve tocht Assen-Texel gehou den. Aanvang: 19.30 uur. Mensen die hebben geaarzeld zich op te geven, kunnen dat ter plaatse alsnog doen. Het bowlingteam Tabaksshop v/d Vis Den Burg heeft door een 4-1 over winning op bowlingteam Question de aansluiting met de top behouden. Hotel de Weal legde BBT met 4-1 over de knie en blijft zo op de eerste plaats. Verseput Verzekeringen liet een steekje vallen tegen de Kegel vreters. Theo Zuidewind (204) hielp zijn team naar een 3'/j-1V4 overwinning. Met name Kees Keijzer was voor Verseput Verzekeringen met zo op dreef. Maai ke Lobato gooide voor Dubbel El de twee laatste games wat hoger en bracht zo een basis voor de 3-2 op La Casserole. Bij Tatenhove gooide eerst Marcel Schuil 204, gevolgd door Corine Plaatsman 224 wat ge lijk een baanrecord op baan drie be tekende. Tiffany pub tegen Texel BV was ondanks de 5-0 voor Tiffany Pup, een spannende wedstrijd (Ton Witte 794, Piet Kok 712 serie). Pieter Jan Zijm zette daar voor Texel BV een 722 serie tegenover. Anneke Vis- man verbeterde voor de Lamperije haar persoonlijk record met een 204-game en 182 gemiddeld en te vens 5 punten op Reisburo Texel. Dinsdagleague Slagerij De Boer was deze week goed in vorm (Reina van Hoorn 189 Zaterdag 3 maart: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Reigerboys A1-Texel Al 2-1 Texel BTFIevo B1 1-2 Texel CTZap C1 4-2 Petten B1-Texel B2 afgelast Oosterend B1-ZDH BI 6-0 Tex.Boys Bi-Geelzwart B2 1-0 Tex.Boys C1-WGW C2 2-5 Oosterend C1-HCSC C2 2-2 Texel C2-Geelzwart C2 3-1 Zondag 4 maart: KNVB: Texel-SVW 3-1 KNVB afdeling Noord-Holland: Vesdo-De Koog 1-1 Tex.Boys-Twisk 3-1 HRC 3-Texel 2 0-4 Sint Boys 2-Texel 3 2-4 Oosterend 2-Succes 5 uitgesteld Call.oog 4-Tex.Boys 3 1-5 Texel 4-Flevo 4 afgelast en lepe de Boer 192). Theo van Hoorn 187 zegevierde met 3-2 op Hotel 't Koogerend. De Koogel was te sterk voor de Top Oldies. Klavervier pakte goed uit. Met Alie van Splunter 160 werd Tabakspec Mets met 4-0 opgerold. Roely Holte- wes 138 en 141 hielp de Pins naar 3-1 op BTS Hordifood. CCM had in Mieke Eelman (176, 156 en 170) de drijvend ekracht 4-0 zege op de T-Fords. Dames: Zeevogels 2-Tex.Boys Recreatie: Texel-Cocksdorp Oosterend-Tex.Boys 3-0 3-1 2-1 Zondag werd in café De Zwaan het jaarlijkse Zwaantoernooi gehouden. De opkomst was overweldigend; 30 personen hadden zich ingeschreven, eerst werd er in poules van vier en vijf personen gestreden om de eerste twee plaatsen van de poule. Deze gingen door en toen ging het „koek out-systeem" in. Het niveau van de wedstrijden was weer hoog. Dit kwam tot uiting in de vele hoge sco res, met als uitschieter Jan Duinker (die het presteerde om twee keer de maximale score van 180 punten te gooien). Bij de laatste acht wonnen Ed Witte, Arie Eelman, Marjan Mer kelbach en Rick Nichols, zodat zioj door gingen naar de halve finales. Hierin verloor Witte van Eelman en Merkelbach won van Nichols. De strijd om de derde en vierde plaats ving tussen Witte en Nichols (in de competitie spelen beide voor De Zwaan). Nochols won in een heel vlotte partij. In de finale ging het ge lijk op. Merkelbach, die verrassend de finale haalde, speelde onbevangen. Arie Eelman won toch nog met 2-1 en mag zich dus kampioen van De Zwaan noemen. roei op schei onderzocht, erzoek naar chterhalen, >ostkust omgeving beschreven. De aardrijks kunde met onder andere zeekaarten en hoe deze worden gemaakt. In het hoofdstuk geologie wordt ingegaan op het „wandelen" van de Noordzee. „Het grappige is dat deze zee vier honderdmiljoen jaar geleden onder de evenaar lag. Het verschuift met een centimeter per jaar, dus het duurt nog even voor we op de noordpool zitten!" Temperatuurgolven, klimaat, stromen en getijden worden behandeld in een stuk over de natuurkunde. Veel satel lietfoto's dienen als illustratie. Er wordt zeer duidelijk uitgelegd hoe de ze worden gemaakt. „Niet alle vervuilende stoffen in de Noordzee zijn er door de mens inge bracht. Een deel zat er van nature al in. In zeewater zit eigenlijk alles. Ook zink, lood en cadmium. Alleen de concentraties maken uit of het om verontreiniging gaat", aldus De Wolf over het hoofdstuk cherme. Geen leraar Na het „dode" deel van de Noordzee komt het leven aan bod. Als eerste de voedselketens en het ecosysteem. „De uitleg begint eenvoudig, maar het wordt steeds moeilijker. Het is net een lessysteem. Het is niet be doeld als leerboek, maar het geeft uiteraard een stuk voorlichting. Gek genoeg heb ik me tijdens mijn studie bewust afzijdig gehouden van het le raarschap. Ik dacht toen: dat wil ik nóóit. En om er maar zorgvuldig voor te zorgen dat ik geen leraar zou kun nen worden heb ik nooit vakken als didaktiek en pedagogiek gevolgd. Nu vind ik het eigenlijk erg leuk en ik bleek het ook nog te kunnen!" Het plantenleven in zee wordt zowel met foto's en tekeningen aangege ven. Bij het dierlijke plankton staan enige vervaarlijk uitziende monsters Jongensboek tweeënhalf jaar heb ik er continu aan gewerkt!" Het is nooit de bedoeling geweest een soort „Waddenboek" te maken. „Dat zou ook veel te duur worden. Daarnaast kennen veel mensen de Waddenzee. Velen denken ook dat ze de Noordzee kennen maar dat is na tuurlijk helemaal met waar. Hij is veel groter en het aantal mensen dat de Noordzee, dus niet de kust en het stukkie water dat je daarvanaf kan zien, heeft gezien is klein. Wat vis sers, zeelui en off-shore werknemers, maar die gaan zich echt niet verdie pen in de zee waarop ze werken". De Wolf wil in het boek iets van de Noordzee laten zien, niet van het strand. Zeker een maand liep hij te piekeren over hoe hij het zou doen, hoe hij de mensen zou kunnen be trekken bij die zee. „Ik wilde geen wetenschappelijk boek maken. De wetenschappers die iets weten willen hebben andere bronnen. Ik wil aan een groot publiek laten zien wét de Noordzee is en waar we ons druk over maken". Propaganda en meningsvorming is er zorgvuldig uitgelaten. „Het is zelfs geen „groen" boek geworden, in de zin van milieubewustheid. Er staat niet in: doe dit, laat dat. Maar ieder een kan het er wel uit afleiden. Men moet zelf maar stelling nemen. TNO praat eigenlijk net zoals Greenpeace, men hanteert alleen andere middelen". In het boek staan veel illustraties. Aan de hand daarvan wordt een veel voud aan onderwerpen kort en duide lijk uitgelegd. „Ik had ook van ieder hoofdstuk één boek kunnen maken, maar ja, het moet verkoopbaar blijven". Zeekaarten In het eerste gedeelte is de „dode" pe belangstelling voor de zee ont- al in zijn kinderjaren. „Als jon- van een jaar of negen heb ik boek gelezen van A.M. de Jong. titel weet ik niet meer, ik heb jortgeleden nog geprobeerd dat te maar ik ben er niet ach- fer gekomen. Er wordt een tocht met Sen IJmuidense trawler in de twinti- of begin dertiger jaren in be- Ichreven. Ik weet er met alles meer San, maar wat me is bijgebleven is lat ze in Grimsby aan de Engelse een deel van hun vangst af- Bverden En hij beschrijft hoe ze in lie vangst een stel zeewolven naar soven haalden. Dat zijn grote kabel- auwachtigen met verschrikkelijke Ze leven namelijk van schelpdieren, die ze met enorme kie ken vermalen, herinner me de wreedheid van de sserslui die een stervende zeewolf Minister Maij-Weggen neemt het boek in ontvangst onder het toeziend oog van de auteur Ik heb er een boek over samengesteld en nou zit ik er toch og steeds over te praten.../' Met glimmende ogen gluurt de bij na zestigjarige bioloog Piet de Wolf over zijn leesbril. Dinsdag overhandigde hij het eerste exemplaar van het boek De Noord- \ee" aan minister Hanja Maij-Weggentijdens de ministersconfe- I wtie die momenteel in Den Haag wordt gehouden. In het boek I lordt geen stelling genomen tegen aspecten als vervuiling. I Het is een voor iedereen begrijpelijke uitlegwaarna men zelf lijn conclusies kan trekken". De teksten zijn geschreven door \oornamelijk Niozmedewerkers, onder redactie van De Wolf. „Ik Heb met harde hand geregeerd, maar het is dan ook geworden I /at ik in gedachten had". op het dek een bezemsteel lieten ka- potbijten. En ze schoven twee van die beesten met de bekken in elkaar, zodat ze elkaar verrot beten. Dat in trigeerde me mateloos. Het was enerszijds afgrijzen, maar ook nieuwsgierigheid. Ik heb me eigenlijk pas kortgeleden gerealiseerd dat mijn belangstelling voor de zee daarmee is begonnen". Kamerleden Aan het boek over de Noordzee ging een directe aanleiding vooraf. Een jaar of vier geleden, net voor de vori ge gemeenteraadsverkiezingen, kwa men enkele PvdA-kamerleden naar Texel. Ze bezochten ook het Nioz. „Daar was een duidelijke reden voor: we hadden geld nodig voor het nieu we onderzoeksschip dat nu inmiddels wordt gebouwd. Ik raakte daar nog even aan de praat met Marcel van Dam. Hij begon erover dat het Wad denboek, dat een jaar of tien geleden door de Waddenvereniging is uitgege ven, voor een deel door Niozleden is geschreven. Hij zei: als je nou op den duur iets duidelijk wilt maken, maak dan net zo'n boek over de Noordzee.... Ik dacht, in mijn onnozelheid, dat doe ik even. Dat viel vies tegen. Bijna voorzijde van het boek. dat sinds kort ver is. liet de Wolf werkt voor TNO, maar L al sinds 1956 „uitgeleend" aan het Eerst in Den Helder, later op „Alles wat ik in mijn werk heb |edaan heeft te maken met de zee", hij. „In de tijd dat niemand nog erg vond heb ik gewerkt aan Ie dikte van speklagen van walvissen lie werden gevangen door de Willem |arentsz in de Zuidelijke IJszee. Ik me ook bezig gehouden met ha- en de visserij daarop. De tijd dat nog met de vleet werkte. Aan- en en zeepokken heb Daarnaast deed ik on naar zeevervuiling in relatie de mossel. Redactiewerk voor het van het Nioz heb ik gedaan de laatste tweeënhalf jaar heb ik op dit boek gestort".

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5