iroen Links op de bres roor een leefbaar Texel Luchtwegproblematiek op Texel in onderzoek Schildercursus Bijeenkomst van Oud-lndiëgangers Met Vlaardingen en Zaandam Feestavond in Calluna Is de zaak waarvoor de akkerbouwers strijden een gerechtvaardigde zaak LqERDAG 8 MAART 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Vij willen bij voorbaat staan voor datgene wat kwetsbaar is, we/ in de samenleving als in de natuur. Daarom hebben we - I en we vorig jaar die combinatie met elkaar zijn aangegaan - I ,n kwetsbaar dier als de vlinder als symbool gekozen." Groen iks (PSP en EVP) maakt zich in haar verkiezingsprogramma erk voor een leefbaar Texel. „Gezien het feit dat we ons vorige ogramma goed hebben kunnen waarmaken, hoeven de men- n niet te twijfelen en te denken dat het alleen maar een ver- zingsblaadje is," meldt Jaap Vlaming, de nieuwe lijsttrekker, ok Peter Bakker (PSP), nummer twee op de lijst, meldt dat uchtfietserij" niet in de kraam te pas komt. Over zaken als mi- ■u, openbaar vervoer en het toerisme heeft Groen Links opvat ten, die voortborduren op de standpunten die de PSP in 1982 1986 huldigde. Vorig jaar brachten de PSP en de EVP een nota uit, waarin alle aspec ten van het toerisme werden belicht. PSP is dus niet alleen landelijk, iar ook op lokaal niveau samen ging aangegaan. Voorlopig alleen |g met de EVP (een partij die al ge- I me ti]d meedraaide in de PSP- unfractie), maar groeperingen als (voorbeeld PPR en de CPN zijn van rte welkom om het Texelse Groen I iks verband te steunen. De partij I opt straks twee zetels in de ge- ienteraad te kunnen bezetten. Pe- Bakker heeft na 8 jaar raad (maatschap op eigen verzoek een I jpje teruggedaan, maar komt, als twee zetels te verdelen zijn, op hieuw terug in de gemeenteraad. aming: „Als je ziet dat de ideeen j in ons programma stonden bijna emaal compleet zijn verwezenlijkt - dat die af en toe zelfs (ook bij an- e groeperingen) gemeengoed zijn worden - zou je eigenlijk 100 pro mt zeker mogen zijn van die twee- i zetel Maar ik weet niet of het op i manier werkt bij de kiezers." flensen aarzelen wel eens om op n partij te stemmen die maar één tel heeft," vult Peter Bakker aan. wordt altijd gesteld dat een gro- ■e partij meer invloed heeft. Maar idanks het feit dat we in de oppo- :ie hebben gezeten zijn onze wen- in toch uitgevoerd. En dat met die ie zetel.' Lijstverbinding Op de vraag of Groen Links met ing is dat de Groenen stemmen in Groen Links zullen onttrekken, itwoordt March Heijnen de gang in zaken te betreuren. „Volgens de roenen zouden wij niet toegankelijk jn voor een lijstverbinding, maar en die vraag kwam, hadden wij net ledenvergadering achter de rug. :t tijdsbestek was gewoon te kort. zijn wel enkelen van ons persoon- t benaderd, maar wij gaan niet iets nder onze leden organiseren. Het is nmer dat er niet eerder een sa- enspraak is geweest, met wat voor tkomst dan ook. Want ze zullen aarschijnlijk wel wat stemmen ha len die anders bij ons terecht waren komen." lap Vlaming vraagt zich af wat de roenen hebben toe te voegen. „Ze rggen dat ze niet alleen voor links in. Dat zijn wij ook niet. De combi- Itie van PSP, EVP, CPN en PPR is al et echt uitgesproken links over alle inten Wat we natuurlijk wel ge- een hebben is het werken vanuit basis." Waterschap Texel Het dagelijks bestuur van het Wa terschap Texel, maakt overeen komstig het bepaalde in artikel 12 van de Keur van het Waterschap Texel aan belanghebbenden be kend, wanneer STUIFZAND van de gronden gelegen aan de waterlopen of van de gronden ge scheiden van de waterlopen door een weg, voetpad of ander werk of door een grondstrook van ge ringe breedte in deze waterlopen geraakt, zijn de eigenaren van de gronden waarvan het stuifzand af komstig is, verplicht dit zand over de volle breedte uit deze waterlo pen te verwijderen. Ter waarborging van een goede waterafvoer stelt het dagelijks bestuur belanghebbenden tot 1 aPril 1990 in de gelegenheid aan bovenstaande verplichting te vol doen en deze werkzaamheden te doen uitvoeren. Den Burg, 6 maart 1990 Het dagelijks bestuur voornoemd, J. S. Dijt Hzn., dijkgraaf L. Flisijn, secretaris Het verkiezingsprogramma borduurt hier uiteraard op voort. Het aantal van 47.000 slaapplaatsen wordt door de partij niet als streefgetal, maar als een absoluut maximum beschouwd. Het toeristisch autoverkeer moet ac tief worden teruggedrongen, het openbaar vervoer verbeterd. Groen Links pleit voor uurdiensten tussen de dorpen (zeker in het zomersei zoen) en het opnemen van enkele strandslagen en Ecomare in de busroute. „Je kunt niet én de wegen én het openbaar vervoer verbeteren," vertelt Jaap Vlaming. „Het één is strijdig met het ander. Als het geld dat in wegenaanpassingen wordt gestoken aan andere voorzieningen wordt uit gegeven, zou je een behoorlijk eind komen." De bootovertocht zou Groen Links graag met behulp van de strip penkaart willen betalen (2 strippen per overtocht), zodat niet langer f90.- hoeft te worden vooruitbetaald Groen Links wil voorts geen groot schalige bouwprojecten meer in de toeristische sector, maar de resteren de slaapplaatsen beschikbaar houden voor Texelse ondernemers die hun bestaande bedrijf nog iets uit willen breiden. Daden Op het gebied van milieuverbetering wil Groen Links op Texel daden stel len. Er moet een opvangmogelijkheid komen voor olieresten bij de haven en de jachthaven, om vervuiling van de haven en lozing op het Wad tegen te gaan. „Je gemeentelijk terrein wordt ook door rivierlozingen ver vuild, we moeten goed de vinger aan de polas houden. Het gaat om ons aller bestaan. Texel heeft een redelijk goede naam omtrent het milieu, daarom moet je er nu op inspelen. De vereniging voor vrije opvoedkunst houdt weer een schildercursus. Vaak is er geoefend in de nat-in-nat tech niek. Dit keer zal echter in de sluier- of glaceer-techniek worden gewerkt. Hierbij worden dunne transparante laagjes aquarelverf over elkaar ge legd. Hopelijk wordt ook deze cursus door enthousiaste mensen bezocht die zich graag willen verdiepen in de rijke wereld van kleur en vorm. Het thema voor deze korte cursus is: licht en lucht. Elementen, die op Texel na drukkelijk aanwezig zijn. De cursus is toegankelijk voor iedereen en vindt plaats op vrijdag 9, woensdag 14, vrijdag 23 en vrijdag 30 maart en 6 april. De aanvang is om 20.15 uur in de Vrije School aan de gasthuisstraat in Den Burg. De kosten zijn 737,50 inclusief materiaal. De cursus staat onderleiding van Rob van Dongeren (kunstzinnig therapeut) bij hem kan men verder informatie krijgen en of zich opgeven. Telefoon 13014. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brou werstraat, De Mars. De Koog: Iedere tweede zaterdagmorgen van de maand wordt oud papier opge haald in De Koog en directe omge ving. leder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. We moeten het zuiver zien te hou den," meldt Vlaming. De op Texel geproduceerde af valstroom moet drastisch worden te ruggedrongen door bij voortduring te wijzen op hergebruik en gebruik van voor het milieu minder schadelijke verpakkingen. „Er moet goede voor lichting komen, zodat er minder scha delijke troep wordt weggegooid. Wij vinden dat de gemeente met het be drijfsleven en de detailhandel om de tafel moet gaan zitten om te kijken wat er gezamenlijk kan worden ge daan," aldus Peter Bakker. Bij een eventueel gescheiden inzame ling van groente- fruit- en tuinafval moet aan de inwoners de keus wor den gelaten of men hiervoor een tweede mini-container of een bak voor zelfcompostering wil. Duinafslag Groen Links handhaaft het standpunt dat de Texelse duinen de status Na tionaal Park behoren te krijgen. „Elke meter duinafslag is een argument om er zo snel mogelijk mee aan de gang te gang. Ik kan me best voorstellen dat boeren in de directe omgeving van de duinen zich een beetje zorgen maken over wat de „bufferzone" voor hen inhoudt, maar als de dui nafslag doorgaat in het tempo waarin het nu gaat, heb je straks zout drangwater op het boerenland en dan is het helemaal gedaan. Dan kun je er geen bol meer opzetten," vertelt Bakker. Groen Links stelt in dit verband dat door het jarenlang dwarsliggen van Texels Belang, CDA en VVD, veel geld aan de neus van Texel is voorbij gegaan. „Bij aanwijzing tot Nationaal Park komt er circa f500.000,- per jaar beschikbaar voor onderhoud, educatie en beheer van het duinge bied. Het feit dat we dat nu met hebben, is niet bepaald „Texels be lang." Voor de voortdurende kustafslag wil Groen Links blijvende aandacht. De partij is tegen seismisch onder zoek op het wad door oliemaatschap pijen. „Als er olie of gas wordt vermoed, zal men zeker tot winning overgaan." Binnenkort komt Groen Links met een eigen nota over het sociaal mini ma beleid. „Om die reden is de so ciale zorg niet met zoveel nadruk in het programma opgenomen," vertelt March Heijnen. „Hetzelfde geldt voor de emancipatie." Visteelt Als er in onze zeeén onvoldoende vis zit, is het logischer om vis te gaan kweken, stelt Groen Links. Visteelt moet gestimuleerd worden en de ge meente heeft samen met het be- De Vereniging Oud Militairen Indië- gangers (kortweg VOMI) organiseert op zaterdag 10 maart 1990 een bij eenkomst van Oud Indiëgangers in Den Helder. Het doel van deze bij eenkomst is om alle oud militairen Indiëgangers met elkaar en het werk van de vereniging in kontakt te bren gen. De vereniging wil de belangen van deze oud militairen behartigen en te vens wil men ervoor zorgen dat er een veteranenbeleid voor Indiëgan gers komt. Steeds meer oud Indiëgangers krijgen te kampen met problemen van mate riële en immateriële aard. Door het organiseren van bijeenkomsten hoopt de vereniging inzicht in de problemen te krijgen van de oud Indiëgangers en wil men overleggen wat de vereni ging voor hen kan doen. Er is een agenda voor de dag op gesteld, waarin wijzigingen mogelijk zijn voor inbreng van de deelnemers. De bijeenkomst zal in ieder geval wel een stuk informatie verschaffen, te vens zal er gelegenheid zijn om te discussiëeren over de betreffende on derwerpen. Mocht iemand vragen willen stellen dan is hiervoor gelegen heid, het liefst ontvangt men deze op schrift. Misschien zal er een dia vertoning plaatsvinden. Om de kosten te dekken is er een verloting georganiseerd. Texelaars Volgens de vereniging moeten er destijds een groot aantal militairen van Texel met de "7 December Divi sie" naar het toenmalig Nederlands- Indië vertrokken zijn. Vermoedelijk wonen nog veel van deze oud Indië gangers op Texel. Omdat zij niet zo eenvoudig naar bijeenkomsten ver de- rop in het land gaan is speciaal voor de kop van Noord-Holland en Texel deze bijeenkomst te Den Helder op touw gezet. De bijeenkomst is zaterdag, aanvang om 13.00 uur in Motel Bowling Den Helder, Marsdiepstraat 2 te Den Hel der, de toegang is gratis. Peter Bakker IJaap Vlaming en March Heijnen Ir) van Groen Links, een partij die het milieu hoog in het vaandel heeft staan drijfsleven een taak hierin werkgelegenheid te scheppen „Tex- vis is weliswaar verdwenen, maar niet omdat er geen mogelijkheden waren. Texel heeft landelijk het imago zuiver en schoon te zijn. Daar moet je gebruik van maken. Als het hier niet kan, kan het nergens," vindt Jaap Vlaming. Ten aanzien van de landbouw wil Groen Links onder meer de schapen fokkerij op Texel stimuleren. ,,We gaan er van uit dat de schapenhou derij op het moment geen vetpot is," meldt Vlaming. „De allerbeste ram men die hier worden gefokt, verdwij nen in recordtijd van Texel af. Gewoon omdat hobbyisten aan de vaste wal er meer geld tegen aan kunnen gooien." Volgens Groen Links zou de gemeente een premie kunnen geven om kwaliteitsrammen voor Texel te behouden. Voorts dient aktief te worden ge zocht naar landbouwmethoden die milieu- en landschapsvriendelijk zijn. Hiervoor zou gebruik kunnen worden gemaakt van de zogenaamde minera- lenbalans, die tot doel heeft het ge bruik van mest en bestrijdingsmiddelen te beperken. „Biologische land- en tuinbouw zou den met name voor de kleine boeren mogelijkheden geven om in deze sec tor een bestaan op te bouwen." Werken vanuit de basis is een stelling die de PSP acht jaar geleden al han teerde en die bij Groen Links onver kort van kracht blijft. „Raadsleden moeten zich niet de arrogantie aan meten van 'wij zitten op de zetel en zullen wel vertellen wat goed voor jullie is'. Groen Links wil werken van uit de signalen die door de bevolking wordt aangegeven," aldus Peter Bakker. Vijf medewerkers van de Weten schapswinkel van de Vrije Universi teit van Amsterdam doen momenteel een onderzoek naar zg. „luchtwegproblematiek" (van lichte verkoudheid tot zwaar astma) bij kinderen van 6 tot 12 jaar. Op drie plaatsen in Nederland wordt een steekproef gedaan, te weten Vlaar dingen, Zaandam en Den Burg. Mensen die vragen hebben over een peciaal onderwerp of ergens veron- ust over zijn, kunnen daarmee te- icht bij een Wetenschapswinkel. Er yordt een bepaalde universitaire vak- roep gezocht die het onderwerp dan lader onderzoekt. In dit geval is dat iet huisartseninstituut van de facul- eit der Geneeskunde van de Vrije Jniversiteit. Onderzocht wordt in hoeverre lucht verontreiniging in een bepaald gebied van invloed is op luchtwegproblemen van kinderen die daar wonen. Texel is uitgekozen omdat dat als een plaats met weinig luchtverontreiniging wordt beschouwd. Miguel Perez: „Het waait bij jullie bijna altijd en er is op Texel nog weinig onderzoek verricht in dit verband". Kaartenbakken Drie huisartsen in Den Burg zijn be naderd of men inzage in de kaarten bakken wil geven, mits de ouders van de kinderen toestemming geven. Daarnaast krijgen enkele leerlingen van basisscholen in Den Burg deze week een vragenlijst mee. De gege vens zullen uiteraard volstrekt ano niem blijven. De onderzoekers hopen tegen de zo mer een verslag klaar te hebben, dat zal worden gepubliceerd in de regel matig verschijnende brochure van de Wetenschapswinkel. Naast de maandelijkse training houdt Z.P.C. TX'71 haar jaarlijkse feesta vond dit jaar in Calluna. Zaterdaga vond 10 maart, aanvang 19.00 uur, worden alle leden en hun familieleden daar verwacht. Er wordt een geva rieerd programma geboden en tevens is er een verloting. Andere komende activiteiten van TX'71 zijn op 24 maart een jeugdmarathon in zwem bad de Schots te Den Helder en op zondag 25 maart een tweekamp in Breezand. Geslaagd Jan Aris Eelman is geslaagd voor eerste stuurman. BRIEVEN VAN LEZERS BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE De acties van de akkerbouwers trek ken de laatste tijd veel aandacht in de media. Ook akkerbouwers op ons eiland laten niet verstek gaan, waar bij het publiek-vriendelijk optreden steeds voorop staat. Ikzelf ben ook gedeeltelijk akkerbouwer en voel me dan ook nauw betrokken bij de pro blematiek. Deze betrokkenheid heeft er in geresulteerd dat ik afgelopen zaterdag heb meegedaan aan de ac tie op de veerhaven, waar pamfletten werden uitgereikt aan huiswaartske- rende vakantiegangers. Nu lanceert de heer A. Ott in zijn in gezonden brief in deze krant van af gelopen dinsdag twee in het oog springende stellingen: a. De zaak waarvoor de akkerbou wers zich inzetten is achterhaald (We leven niet meer in de tijd van Na poleon..) b. Een liberaal kan het niet met zijn politieke overtuiging verenigen om achter de acties te gaan staan. Het is voor een liberaal niet mogelijk dat hij zich kan vinden in het voortbe staan van een beschermde agrarische sector. Op beide stellingen wil ik graag mijn reactie geven. a. Hoofddoelstelling van het land bouwbeleid na de totstandkoming van de EG in 1957 was: Het vei ligstellen van de voedselvoorziening met redelijke prijzen voor de consu ment en redelijke inkomens voor de producent (de boer). Omdat de EG in die periode netto-importeur was van landbouwproducten kon men, om die doelstelling te bereiken, volstaan met het voeren van een prijsbeleid voor een aantal producten, waarbij de pro ductie werd vrijgelaten, immers er waren geen overschotten. Gaande weg (met name door productivi- teitsstijging) is de zelfvoorzienings graad van veel van deze zogenaamde marktordemngsprodukten boven de 100% komen te liggen, d.w.z. de EG produceerde meer dan ze consumeer de. Met alle gevolgen van dien: boter bergen, graanbergen enzovoort. Deze overschotten konden slechts met veel subsidie worden afgezet op de we reldmarkt met als gevolg dat deze markt een dumpprijzenmarkt werd. Dit kon niet langer zo doorgaan. Be gin jaren tachtig is men voor een aantal producten overgeschakeld op een ander beleid: men ging naast een prijsbeleid ook een productiebeheer- singsbeleid voeren (quotering). Voor beelden: melk, suiker (maar niet voor graan). Ondanks alle bezwaren die er kleven aan een gereguleerde produc tie kan de genoemde hoofddoelstel ling van het landbouwbeleid voor deze producten worden bereikt- rede lijke prijzen voor de consument en re delijke inkomens voor de producent, terwijl er voldoende wordt geprodu ceerd. De ellende die nu is ontstaan, met name voor de akkerbouwers, is dat er door de quotering van o.a. de melkproductie veel meer grond is vrij gekomen voor akkerbouwproductie. Gevolg: voortdurende overproductie in allerlei richtingen. Nu willen de be leidmakers het marktmechanisme meer inschakelen om tot productie beperking te komen (vraag en aan bod bepalen de prijs). Inmiddels is duidelijk geworden dat het marktme chanisme niet werkt, vooral omdat er teveel grond beschikbaar is en omdat de productiviteit nog steeds toeneemt. Vragen die steeds duidelijker naar vo ren komen zijn: moeten we de weg inslaan naar een meer marktgericht beleid of kunnen we toch maar niet beter kiezen voor meer regulering? Principiële vragen. Eén ding is duide lijk: de akkerbouw heeft op dit mo ment geen perspectief, vooral wat betreft de graanteelt. Aan de andere kant kan de akkerbouw niet gemist worden voor het leefbaar houden van het platteland. De akkerbouwers vechten dus voor een gerechtvaardig de zaak als zij zeggen dat er perspectief moet blijven voor hun be drijven in welke vorm dan ook. De oplossing van het probleem ligt in handen van de politici gezamenlijk met de betrokken boeren en hun standsorganisaties. b. Kan een liberaal instemmen met een gereguleerde agrarische pro ductie? Als een marktgericht beleid niet kan leiden tot behoud van een vrije markt, maar alleen tot lagere prijzen leidt, veroorzaakt dat een koude sa nering onder de boeren en een grote re inkomensachterstand in de landbouw. Vroegere landbouwvoor- mannen (waaronder veel liberalen) beseften dat de landbouw van de vrije markt niet kon leven. Vanaf de jaren dertig zijn de landbouworgani saties, geleid door voormannen als H. D. Louwes, opgekomen voor de be scherming van de landbouwprijzen. Nu dreigt de inkomensdoelstelling van het landbouwbeleid ondergraven te worden. Ze is opgeofferd aan de agrarische industrie. Die ziet land bouwproductie als goedkope grondstof en wil die productiebeper king zo lang mogelijk uitstellen. De politiek is hierin meegegaan vanuit een vertrouwen in het vrije marktme chanisme Historisch gezien is dat vertrouwen ongefundeerd. Alle westerse landen zijn al meer dan een halve eeuw genoodzaakt hun land bouw te beschermen. De weinige po gingen om naar een vrije markt terug te keren - Denemarken en de Ver enigde Staten in de jaren vijftig - zijn mislukt. Klaas Barendregt Discussie gesloten. - Red.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9