ie tocht van Assen naar Texel Organisatie Assen-Texel het dagboek van Albert Hoven i.- mmi WGINA 7 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 MAART 1990 TEXEl.1t GROET U belangstellenden en hetzelfde gebeur de even later op de Groeneplaats in Den Burg en vervolgens in de raad zaal. Uit handen van burgemees ter Schipper kreeg ieder een rode roos. De burgemeester sprak er zijn tevre denheid over uit dat ieder moe, maar voldaan en in goede gezondheid de eindstreep had gehaald en bracht hulde aan de organisatie van het eve nement. Ook Albert Hoven getuigde van grote tevredenheid over de gang van zaken en van dankbaarheid jegens de vele medewerkers en sponsors, zoals de Dourleinkazerne voor het eten onder weg, Jan Stolk voor de borden en bestek, de EHBO-ploeg voor de hulp verlening, de Texelse Wol Onderne ming en aannemer Martin Visser voor het beschikbaar stellen van auto's, de VVV Texel voor de hulp vanuit de Texeltruck met Frits Dijkstra en Nel, de „Van Gewest tot Gewest" opna- meploeg voor het gedurende twee dagen volgen van het evenement en Gert Pansier voor het leeuwendeel dat hij in de organisatie had. De oudste deelnemers Nan Huisman en Piet van Heerwaarden werden spe ciaal in de bloemetjes gezet en als eerste voorzien van het shirt dat alle deelnemers vervolgens als aandenken kregen. Ondanks de tegenslagen tijdens de tocht van Assen naar Texel, heeft de organisatie een knap staaltje werk geleverd. Hoewel sommige deelne mers ettelijke kilometers teveel heb ben afgelegd omdat ze van de juiste route afraakten, bleef de sfeer goed. ledereen die zich ervoor heeft in ge zet: bedankt! Theo Franchimon Den Burg Zondag 18 maart De dag ervoor was besloten een uur eerder te vertrekken omdat men dacht dat het tijdschema te krap zou zijn. Om 5.50 uur begonnen de eer ste deelnemers zich te roeren en om 6.00 uur was iedereen uit de veren. In de land- en tuinbouwschool van Witmarssum werd ontbeten. Tijdens het ontbijt werd Piet van Heerwaar den toegezongen. Hij was jarig en werd 77 jaar. Namens de organisatie Nan Huisman (midden) en Piet van Heerwaarden rechtsworden door Albert Hoven in het Texel-Assen shirt gestoken Afzien voor de skeelers in het zomerse zonnetje. stond de Lokale Omroep Bolsward reeds klaar. Zij interviewden Nan Huisman, Piet van Heerwaarden en Albert Hoven en informeerden naar het hoe en waarom van de tocht. Een journaliste van de streekkrant „Wijd en Zijd" interviewde enkele deelnemers waaronder ook weer de heren Van Heerwaarden en P. Huis man. De dames van de EHBO had den het zeer druk. Zij prikten hier en daar een blaar, heelden enkele wond jes en masseerden veie deelnemers. Op de massagetafel kwamen de meeste sporters weer bij. tafel terecht kwam. De fietstocht (in één dagI was hem aardig in de be nen gaan zitten, 's Avonds verkenden de deelnemers Assen, wat tot veel uitbundigheid leidde. Vrijdag 17 maart Om 8.00 uur zouden de deelnemers gewekt worden. Om 7.00 uur was echter het grootste deel al uit de ve ren. De verzorging in sporthal „De Spreng" was prima. Om 10.30 uur vertrok iedereen naar de Texelbank. Foto's: Albert Hoven en Willem Roeper Voordat Dick Lemstra om 11.00 uur het startschot gaf werden mevr. Ploeger (gemeentelijke voorlichter) en de heer Hazewinkel (ambtenaar sportzakenI namens de Texelaars be dankt voor de vele voorbereidende werkzaamheden. Als dank werd hun een boekwerk over Texel en een bos bloemen geschonken. Om 11.00 uur werd het startschot gegeven door Lemstra. Fietsers, wandelaars, hardlo pers en skeelers begaven zich via de voor hen uitgestippelde routes op weg naar Donkerbroek. Voor de skee- -ii deelnemers verkenden Donkerbroek. Er werd overnacht in het gymnastiek lokaal. Zaterdag 17 maart 's Ochtends van 8.00 tot 9.30 uur ontbijt en lunchpakketten klaar ma ken. Om 10.00 uur werd gestart van uit Donkerbroek, ledereen verscheen weer fris aan de start. De skeelers troffen het niet de eerste tien kilome ters. Inplaats van glad asfalt troffen ze straatstenen aan. In Beetster- zwaag moest er een behoorlijke tijd gerust worden aangezien de benen het zwaar te verduren hadden gehad. De wandelaars vertrokken met vanuit Donkerbroek. Zij werden per busje naar Akkrum vervoerd. Daar begon nen ze hun wandelroute. Het was stralend weer zaterdag. De deelne mers waren zeer tevreden over de routes die afgelegd moesten worden. Ze voerden langs veel mooie plekjes in Friesland. Vier fietsende deelne mers waren een hele tijd spoorloos uiteindelijk kwamen ze, na zich ge meld te hebben bij de centrale post op Texel (Taxi Toon Smit), goedge mutst in Witmarssum aan. Vanaf 14.30 uur druppelden de deelnemers binnen in Witmarssum. Bij de gym zaal waar overnacht zou worden Ï.Mfc i.-\~ ljuiaV Meie deelnemer liet geen twijfel over zijn plaats Donderdag 15 maart (ertrek 12.30 uur vanaf parkeerplaats Immalaan bij de RSG. Boot 13.05 Uur. Aankomst Assen bij de sporthal |,0e Spreng" om 15.45 uur. Opening Tentoonstelling in Asser raadhuis 6.30 uur door de Asser burge meester Masman. 18.00 uur brood maaltijd in sporthal De Spreng. van herkomst bestaan. gelast. Namens de Texelaars bood Schipper de gemeente Assen een luchtfoto van de Texelse vuurtoren aan. 's Avonds besteedde een ieder zijn tijd naar eigen inzicht. De avond werd door de organisatie gebruikt voor het voorbereiden van de tocht. Gert Pansier en ik hadden onder an dere een gesprek met een medewer ker van het programma „Van gewest tot gewest" om het draaiboek door te spreken. Nan Huisman was de eerste deelnemer die op de massage- Iers waren niet alle wegen begaan baar, maar met het nodige improvisatietalent werd er gedeeltelijk via alternatieve routes gereden. Het kwam echter regelmatig voor dat deelnemers van de route raakten. On overkomelijke problemen leverde dat echter niet op. Het weer was prima, evenals de stemming. Om ongeveer 17.30 uur arriveerden de laatste deel nemers in Donkerbroek. Burge meester Schipper, die deze eerste dag als fietsende deelnemer mee deed, overhandigde wethouder Stoker van Ooststellingerwerf een foto van Texel als dank voor de geboden gast vrijheid. Wethouder Stoker was ge troffen door het enthousiasme van de groep en hij vond het fijn dat zijn gemeente als opvangplaats mocht dienen. „Door het maken van deze tocht herdenkt u een zeer bewogen periode in ons beider geschiedenis. Ik vind het fijn dat juist veel jongeren deelnemen's Avonds werd er door de deelnemers gegeten in de speciaal voor hen gereserverde jeugdsoos. Tij dens de evaluatie kwam naar voren dat de deelnemers de eerste dag als zeer positief hadden ervaren. De EHBO-dames hoefden nauwelijks in actie te komen. Alleen de jeugdige skeeler Sjoerd Eelman moest in de volgauto stappen, omdat hij zijn hie len geheel open gereden had. De ge hele dag was er een camerateam van „Van gewest tot gewest" aanwezig om opnames te maken. Ze hadden onder andere interviews met de deel nemers Piet van Heerwaarden en Nan Huisman (Zij hebben in '44-'45 in Assen gezeten) In „Van gewest tot gewest" van 28 maart worden de beelden van de tocht vertoond, 's Avonds boog de organisatie zich over de zaken die de volgende dag gere geld zouden moeten worden. De foed gemutst vertrokken de Texe- tars, vanaf het parkeerterrein aan de Immalaan. richting Assen. Behalve i deelnemers gingen ook enkele Texelaars mee om de opening [an de tentoonstelling bij te wonen, ij en Gelein Jansen (voorzitter Histo- Ische Vereniging) gingen dezelfde Mag met de bus terug naar Texel. Bij lankomst bij de sporthal De Spreng (tonden de heren Biem Lap en Nan Buisman (74 jaarll) reeds te wach- fen Zij waren al op maandag 12 haart op de fiets vanaf Texel vertrok- Na het uitladen van de spullen lertrokken de Texelaars richting raad- iuis. Daar stond de Texeltruck klaar ■om een ieder te ontvangen. Masman, lurgemeester van Assen, memoreer- sm het kort de periode '44-'45. Hij 'i onder andere dat het de derde jgrote" ontmoeting was tussen Texe- [tars en Assenaren. Eerst was dat I geval in 1944 toen ongeveer 700 exelaars in Assen arriveerden. Daar- t waren het de Texelaars die hun kwamen betuigen door middel Van het bouwen en schenken van de tTexelbank" aan de Assense bevol- Masman: „De Texelaars kwa- hen. En je kon toch gewoon niets (nders dan de mensen gastvrij tnthalen". i nu is het de derde „grote" ont- hoeting tussen Assenaren en Texe laars. Met dank aan het door Dick [emstra verrichte werk aangaande t samenstellen van de tentoonstel- [ng opende Masman deze. Daarna berde burgemeester Schipper het foord namens de Texelaars. Hij bemde de gastvrijheid van de Asse- en het Drentse volk. Als blijk fan waardering en ter versteviging n de contacten nodigde hij het As- college van B en W uit voor een lezoek aan Texel. Zijn collega Mas- fan nam deze invitatie graag aan en i dat zijn gemeentesecretaris nu |ens de kans had een leuke trip te Organiseren, aangezien vele van zijn 0orgaande trips moesten worden af- 'kele deelnemers bewonderen de bank die Texel aan de Assenaren schonk. Ie deden het nog eens dunnetjes over, de deelnemers aan de focht van Assen naar Texel, die van donderdag tot en met zon- Lgg werd gehouden. Albert Hoven maakte de reis mee en hield Een dagboek bij. Dat laatste werd zeer op pri/s gesteld. Om 19.00 uur was er een officieI ontvangst op het gemeente huis. Burgemeester Abma verwel komde de Texelaars en in het bijzonder de heren Van Heerwaarden en Huisman. Bovendien was de Wit- marssumse mevr. Brouwer aanwezig. Zij had in de oorlog een dag lang pannekoeken staan bakken voor de Texelse mannen. Voor de heren Van Heerwarden en Huisman was de ont moeting met mevr. Brouwer een roe rende gebeurtenis. Zij hadden elkaar heel veel te vertellen. De burge meester loofde de Texelse deelne mers voor hun prestaties. Maar wat volgens hem belangrijk was, was dat Gestrand in the middle of nowhere.... De burgemeester had een bloemetje voor deelnemers. de Texelaars nu in vrijheid het evene ment kunnen volbrengen: „Dat wat er gebeurd is wordt doorverteld aan kinderen en kleinkinderen. Dat is be langrijk om te weten wat oorlog be tekent en wat mensen elkaar dan aandoen. De grenzen in Europa gaan overal open. Een goede zaak. Dit eve nement kan als een kleine bijdrage beschouwd worden." Omdat burge meester Schipper verhinderd was voerde ik namens de Texelaars het woord. Hij bedankte de gemeente Witmarssum voor de zeer hartelijke ontvangst. Vervolgens werden boe kwerkjes over Texel aangeboden aan de heer Kadstra (gemeentevoorlich- ter) en mevrouw Brouwer. Namens de Texelaars werd de gemeente Wun- seradiel een luchtfoto van de vuurto ren aangeboden. Na de ontvangst in het gemeentehuis werden burge meester Abma, wethouder Draaier, gemeentevoorlichter Kadstra en me vrouw Brouwer in de Texeltruck ont vangen. 's Avonds was het aanzienlijk eerder rustig dan beide voorgaande avonden. De deelnemers voelden de tocht in al hun le dematen. gebracht. Zij zouden wandelend en hardlopend de dijk doen. Wat het tijdschema betreft: de eerste deelne mers waren reeds om 12.00 uur bij Lands End, terwijl er met de boot van 15.35 uur naar Texel gegaan zou worden. De skeelers, vanuit welke groep het idee kwam één uur eerder te starten, waren om 13.00 uurdl!) bij Lands End. Onthaal De deelnemers aan de tocht beleef den zondag bij aankomst op Texel een zonnig en hartelijk onthaal. Op de haven werden ze al begroet door werd hem een natuurboek cadeau gedaan. Tevens werd een door alle deelnemers getekende kaart gezon den aan P. Kikkert. Hij wilde dolgraag mee, maar viel een week voor de tocht uit een boom en belandde in het ziekenhuis met vijf gebroken rib ben. Reeds voor 8.00 uur waren de meeste deelnemers vertrokken. De wandelaars en hardlopers werden per busje naar de kop van de afsluitdijk

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7