VOOB HfT WEEKEND Leefbaarheid in Den Burg van 31 maart en 1 april Woningbouw buitendorp Wegsleepregeling is geprivatiseerd Kerkdiensten 25 maart Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 29 MAART i ,c VERVOLG VAN PAGINA 1 van statenlid A. Koomen (VVD'er die zelf als bollenkweker in Julianadorp voorstander is van het scheuren) of afname van wisselbouw zal leiden tot een toename van het gebruik van bestrijdingsmiddelen, antwoordde Hin bevestigend. Hin zei voorts dat het Landbouw schap het behoud van zoveel moge lijk grasland nastreeft. Areaal grasland is nodig om melkproduktie- rechten voor Texel te behouden. Dit standpunt zal ter kennis worden ge bracht aan de Stivas (Stichting voor verbetering van agrarische structu ren), een orgaan dat de provincie van advies dient. Verslechtering Arie Lap van de Hemmerkooi wees eveneens op een mogelijk groter ge bruik van bestrijdingsmiddelen als het provinciebeleid in werking treedt. „Beperking van de wisselbouw bete kent een verslechtering van ons be staan en van het milieu", aldus Lap. Projectleider Peters antwoordde dat de Texelse boeren niet hoeven te vre zen voor beperking van de wissel bouw. „Maar scheuren van grasland mag niet leiden tot een ongebreidelde toename van bollenland. Het groene karakter, dat Texel typeert, moet be houden blijven." Lap ging ook in op eventuele beper kende maatregelen voor de land bouwgronden die grenzen aan het duingebied, zodra de duinen onder de natuurbeschermingswet gaan vallen, zoals de provincie voorstelt. Deze lichte gronden zijn van oudsher het meest geschikt voor bloembollen teelt. Lap stelde dat de voor bollen teelt aangewezen gebieden lang niet ten volle kunnen worden benut. In bijvoorbeeld de Prins Hendrikpolder is onder de dijk de grond te zwaar voor de teelt van bloembollen. Dick Drijver viel hem bij: „De natuurbescher mingswet en een streekplan zijn van bovenaf opgelegde regelingen. Dat werkt niet en roept weerstanden op omdat de regeling niet wordt gedra gen door de plaatselijke bevolking." Hij pleitte ervoor dat de gemeente een belangrijke stem krijgt en niet al les wordt overgelaten aan rijk en pro vincie. „Zulke dingen zijn prima te regelen in het bestemmingsplan bui tengebied van de gemeente, de pro vincie hoeft slechts een globaal streekplön te maken", aldus Drijver. Weidevogels Dezelfde spreker had ook kritiek op de „laissez faire"-houding van de overheid (Staatsbosbeheer) inzake na tuurbeheer in het algemeen. „De boeren doen er veel aan om weidevo gels te beschermen. Ze verleggen nesten of maaien erom heen. Maar tegelijkertijd zien ze dat meeuwen, eksters en kraaien zich onbeperkt mogen ontwikkelen en een groot ge vaar zijn voor de broedsels van de weidevogels. Dat frustreert de land bouwers, die zeggen: bekijk het dan ook maar." Arie Lap had soortgelijke kritiek. Kees Hin noemde nog de aanwijzing van het Hogeberg-gebied als water wingebied, waardoor aldaar beper kende maatregelen voor de landbouw van kracht zijn. „De bloembollenteelt is nu in feite onmogelijk gemaakt door het verbod op bestrijdingsmid delen", aldus Hin. Hij vindt de aan wijzing niet terecht. „De Hogeberg is nooit een waterwingebied geweest, maar een calamiteitenvoorraad van de voormalige waterfabriek." Bloem bollenteelt moet volgens Hin het ge bied mogelijk blijven. „De Hogeberg ligt elke rechtgeaarde Texelaar na aan het hart. We streven naar behoud, af wisseling van weilanden met bijvoor beeld bloembollen moet daarbij mogelijk blijven." Haven Oudeschild Wethouder Schilling eiste van de pro vincie een veel duidelijker standpunt ten aanzien van de haven van Oude schild (verbetering havenmond). In het ontwerp-streekplan gaan Gedepu teerde Staten niet verder dan de op merking dat Texel gediend is bij een goed functionerende haven ten be hoeve van visserij en watersport en dat de gemeente hierover overleg met het rijk moet voeren. Schilling vindt dat te vaag en wil meer steun van de provincie. Hetzelfde vroeg hij ten aanzien van de Texelse wens VERVOLG VAN PAGINA 1 gek van de herrie en het vanda lisme", aldus mevrouw Groot. Verplaatsen Mariana Höhner waarschuwde dat de enige oplossing is: alle grootschalige horecagelegenheden verplaatsen naar lokaties buiten Den Burg. ,,U vraagt ons hoe hard stemmen klinken 's nachts? U weet zelf wel beter. Er wordt gewoon geschreeuwd en dat zal altijd wel zo blijven". Moeskops verklaarde zich zelf best een voorstel ling van de overlast te kunnen ma ken, maar daar ging het hem niet om. „Ik wil dat juist van u horen, om eventuele maatregelen te kunnen aanpassen aan wat u ervaart". Höh ner repliceerde dat men dat allang weet bij de gemeente, omdat ze één keer per jaar een brief schrijft die er niet om liegt.... Stiekema vertelde dat de meeste ho recabedrijven uit het centrum al van voor de oorlog zijn. ,,U bent daar dus gaan wonen terwijl er al horeca was". Höhner beet fel van zich af: „Het karakter van het bedrijf was toen wel héél anders dan nu. Toen was nog geen sprake van een disco theek. Laten we nu geen gekke Hen- kie spelen". Muren als toilet Ruud Nooy, bewoner van de War moesstraat, ergert zich er regelmatig aan dat muren in het centrum als openbaar toilet worden gebruikt. „Dat zijn er geen twee of tien, nee meer dan tweehonderd! En het ge bral is de laatste jaren sterk toegeno men, evenals de baldadigheid. Na het seizoen is er aan mijn voor de deur geparkeerde auto van alles kapot". Het leek hem zinvol dat er 's nachts politie aanwezig is. „Daar gaat een- preventieve werking van uit. Als ik naar buiten ga en ik roep „kssst", dan stuiven ze ook weg, maar er moet een structurele oplossing wor den gevonden". Politiecommandant Moeskops was van mening dat de politie niet te pas en te onpas voor dit soort zaken moet worden ingezet. „De burger heeft ook zijn eigen verantwoordelijk heden en het is simpel om te zeggen dat de politie er maar voor moet zor gen. Dat gaat trouwens niet, want daarvoor hebben we niet voldoende mensen. We moeten eerst kijken wat er leeft, dan hoe we dat eventueel kunnen oplossen door bijvoorbeeld een stuk voorlichting en aanpassin gen. Pas daarna is het tijd voor de politie Het is te simpel om te zeg gen: zet er maar een zootje van die gasten neer". Nooy verklaarde dat dét ook niet was wat hij bedoelde. „Het gaat alleen om bepaalde piektij den. En dat los je niet op met het la ten voorrijden van taxi's". Veiligheidsbeambten Texels Belang-lid Tine Krijnen opperde dat geüniformeerde veiligheidsbeamb ten misschien een oplossing zouden kunnen zijn. Moeskops distantieerde zich hiervan. De burgemeester vroeg zich af waar om de herrieschoppers op straat blij ven rondhangen. Wim Leydekkers dacht dat dat is omdat alternatieven ontbreken als de café's zijn gesloten. „Misschien is het een idee om na tweeën Sarasani te openen, zodat al les daarheen stroomt". Dat idee zag de burgemeester niet zo zitten. Volgens K. Strik blijft men hangen omdat toeristen elders gewend zijn tot 06.00 uur in horecagelegenheden terecht te kunnen. Hij werd bijgeval len door B. van der Wal. „Als men nu om 02.00 uur buiten staat is men al les behalve moe". RoelieBakker vond het een belachelijke zaak („al ben ik misschien hopeloos ouderwets") dat men tegenwoordig 's nachts leeft en overdag slaapt. „Het geld waar een heel jaar hard voor is gewerkt wordt in een paar nachten even opgemaakt. Van mij mogen de café's allemaal om 01.00 uur dicht!" Glas op straat Het leek Leydekkers al een oplossing als er alleen maar een politiewagen iedere nacht in het centrum staat. „Als er dan wat is, is men snel ter plaatse. En oproepen hoeft eigenlijk niet eens, want men hoort het dan zelf wel waar de herrie is". Als knel punt werd met name de route tussen de Jelleboog en Casino genoemd: tussen deze bedrijven wordt 's nachts veel heen en weer gelopen. Ed Stiekema legde uit dat het niet meevalt iets te doen aan al het glas dat op straat terecht komt. „Een klein bedrijf heeft niet de mogelijk heid speciaal een mannetje neer te zetten om erop te letten dat niemand een glas mee naar buiten neemt. Wij maken 's nachts altijd de straat schoon, maar glasscherven laten zich lastig verwijderen. Misschien zou de gemeente al op zondag kunnen schoonmaken, zodat de kerkgangers voor een lijndienst Texel-Den Helder (bus op de boot). De provincie houdt zich afzijdig en stelt in het ontwerp- streekplan dat de gemeente dit met de NZH en Teso onderling moet oplossen. Tevens vroeg de wethouder nogmaals om uitbreiding van het be drijventerrein bij Den Burg en plaat sing van een windmolenpark bij de Pen-centrale te Oudeschild. Welk effect de hoorzitting heeft ge had, zal weldra blijken. De Commis sie van Onderzoek komt op 12 april bijeen om een definitief advies op te stellen. De beslissing over het nieu we streekplan valt op 18 juni tijdens een vergadering van Provinciale Sta ten. In de oude wegsleepregeling van 1980 was vastgesteld dat gemeen tewerken na een oproep van de poli tie auto's verwijderde. Inmiddels is er een nieuwe geprivatiseerde rege ling: het wegslepen gebeurt tegen woordig door Robert Aris van Boven uit Oudeschild. Begin jaren tachtig is onderhandeld met alle Texelse garagebedrijven over de gemeentelijke wegsleepregeling. Omdat er maar weinig bedrijven wa ren die beschikten over wettelijk goedgekeurd materiaal voor dit werk en omdat gemeentewerken inmiddels een speciale installatie had aange schaft, is toen besloten het werk in eigen hand te houden. In de praktijk bleek het niet zo te vol doen: omdat de mensen allemaal met andere werkzaamheden bezig zijn, duurde het vrij lang voor men na een oproep ter plaatse was. Omdat een garage natuurlijk wèl meteen paraat is, is inmiddels besloten dit werk toch te privatiseren. Van Boven van de enige met het vereiste materiaal, zodat de keus niet moeilijk was. Zodra de politie een overtreding constateert waarbij wegslepen nood zakelijk is, zoals het langdurig on rechtmatig geparkeerd zijn op een invalidenplaats, wordt contact opge nomen met Van Boven. De eigenaar van de auto moet naderhand de sleepkosten a f200,- (exclusief de bekeuring!) voldoen en het bewaar- loon. Dit laatste bedraagt f25,- per 12 uur. De politie beraadt zich nog over een explicitere invulling van de regeling, zodat strenger kan worden opgetre den. Dit wordt binnenkort bekend gemaakt. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Kalkman van 's Hertogenbosch, uitzending Lichtboei De Waal: dienst in De Koog De Koog 9.30 uur ds. J. Wieten Den Hoorn 11.00 u. ds. Kalkman Oosterend 10.00 uur Waddencom binatie, W. A. van Binsberge (kan didate) De Cocksdorp 19.00 uur Ds. De Jong, m.m.v. The Singers of the Lord GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg, 10.00 uur Drs. J.J.T. Sa- lakay, afleggen belijdenis van het geloof en doopdienst. 19.00 uur Ds. J. Meyer, Beetsterzwaag Oosterend 10.00 Ds. J. Meyer 19.00 uur Drs. J.J.T. Salakay Uitzending Lichtboei GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, zaterdag 19.30 uur dienst met discussie over het on derwerp „Je kunt al het leed van de wereld niet op je schouders nemen". BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haézer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur, voorganger ds. J. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur da meskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10,00 uur H. Vormsel, The Cospel-train Chreche Oudeschild 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Konmkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 Openbare Lezing: „Streef naar het werkelijke leven' 11.20-12.30 Wachttorenstudie: „Van seider tot redding" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234 Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur: tele foon 02230-23024. Avond- en weekenddienst Uitsluitend spoedeisende hulp Tandarts G. J. van de Meent, tele foon 13746 b.g.g. via Semafoon nr. 12323 protheserep. buiten normale weit tijden tel. nr. 12069 Spreekuur op zaterdag en zondaj om 18.00 uur, Witte Kruislaan 1) Den Burg In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon 11446. er tenminste niet zo'n last van heb ben". Stiekema verklaarde wel open te staan voor de problemen die er zijn in de buurt. „De mentaliteit van de jeugd wordt steeds slechter. Los van de oorzaak moeten we proberen een oplossing te vinden. Wij horeca ondernemers denken in hetzelfde straatje als Ruud Nooy. Misschien zou eerst als een tijdelijke proef de bezetting van de politie op zaterda gen kunnen worden uitgebreid zodat men 's nachts in het centrum kan patrouilleren". Maar burgemeester Schipper bleef erbij dat hij niet als eerste naar meer politie wil grijpen. Hij wilde zekerweten dat horeca ondernemers zelf ook vinden dat hun verantwoordelijkheid verder strekt dan wat binnen hun bedrijf gebeurt. Dat verzekerde Stiekema hem. Teveel feesten? J. Moerbeek uit de Gravenstraat had een concrete klacht over De Linde boom. „Bij ieder festival hebben we er last van. In het verleden is dat ook wel eens gebeurd met de Jelleboog, maar daar is kennelijk iets veranderd, want die horen we niet meer". Schipper wilde weten of hij vond dat in Den Burg teveel festiviteiten wor den georganiseerd. „Het is wel zo dat het aantal dagen dat zoiets duurt steeds meer wordt gerekt. Ik heb daar echter geen bezwaar tegen, als (k er maar geen last van heb!" Taxiprobleem De bewoners waren unaniem van mening dat de paaltjes op de Groe- neplaats 's nachts beter kunnen wor den verwijderd om de taxi's doorgang te verlenen. Mariana Höh ner: „Het was een verbetering dat er een centrale plaats was waar ze stopten, zodat niet meer overal in Den Burg mensen werden opgepikt en met portieren werd geslagen". Schipper verklaarde dat de paaltjes op de Groeneplaats niet waren ge plaatst tegen taxi's, maar als oplos sing voor de parkeeroverlast. Roelie Bakker vroeg hoe snel deze paaltjes kunnen worden verwijderd, nu iedereen het er kennelijk over eens is dat ze er niet moeten staan 's nachts. Ambtenaar Wout Stam legde uit dat tijdens de hoorzitting geen besluiten worden genomen. „Het gaat erom wie ervoor gaat zor gen dat die paal eruit wordt gehaald en ook weer terug wordt geplaatst. De drie taxi-ondernemingen zijn als water en vuur, maar we zullen er achteraan gaan". Donderdag 29 maart In Avro's „Pauze TV" (19.00 tot 19.25 uur; Nederland 2) zijn beelden te zien van de LBO- inpakactie ten bate van het Uni cef waterputtenproject in Rwanda. In het kader van de Evangelisa tieactie Jozua 13 wordt in dorps huis 't Skiltje te Oudeschild een voor ieder 'vrij toegankelijke gospelavond gehouden; 20.00 Voor de Vogelvereniging „Op eigen wieken" houdt de heer Dij king een lezing in dorpshuis d'Ouwe ULO; 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft het bestuur van de Stichting On dersteuning Welzijnswerk een openbare vergadering, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 30 maart Om 15.00 uur wordt in het raad huis de expositie van kunstschil der Harry Tielemans geopend. De Algemene Nederlandse Bond van- ouderen houdt in De Buure- ton jaarvergadering, aanvang 14.30 uur. In De Witte Burcht geeft de stichting „Delphi" een avond over hypnose, verzorgd door de Amsterdamse hypnotherapeut Jan Kleton. Aanvang 20.00 uur. Entree f7,50; (leden f5,-). De zwem- en poloclub TX 71 heeft jaarvergadering in De Scha kel, aanvang 19.30 uur. Ook ouders van jeugdleden zijn welkom. In Cinema Texel draait voor het eerst „See no evil, hear no evil", aanvang 20.00 uur. Acht jaar lang hebben Gene Wilder en Ri chard Pryor moeten wachten op die gouden vondst die hen weer samen in een film zou kunnen brengen. Na Silver Streak en Stir Crazy was het duo gescheiden, maar nu zien we Gene als dove en Richard als blinde. Samen hebben ze een sigarenwinkeltje. Wat de een niet ziet, dat hoort de ander wel. En andersom. Ze zijn heel gelukkig totdat vlak voor de toonbank een onguur ty pe sneuvelt. Helaas, Gene heeft het schot niet gehoord en Ri chard heeft niet gezien wie he- theeft gedaan. Dus worden zij van de daad verdacht. Ze zetten het op een lopen, worden achter volgd door zowel de politie als de misdadigers en spelen die twee op een slimme manier te gen elkaar uit. In de dorpskelder van De Koog brengen De Duinkanters het stuk „Harvey"; 20.00 uur. Zaterdag 31 maart Om 10.30 uur start bij het groepsgebouw aan de Bernhard- laan het milieuweekend van Scouting Texel. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt in de gymzaalzaal aan de Beatrix- laan in Den Burg een gymnastie- kinstuif gehouden voor kinderen van 7-11 jaar. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „See no evil, hear no evil". In de Burgemeester de Koning hal begint om 20.00 uur een gospelavond in het kader van de evangelisatieactie Jozua 13. Om 23.00 uur volgt de nachtfilm „The cross and the switchblade". Toegang gratis. In de dorpskelder van De Koog brengt toneelvereniging De Duin kanters het stuk „Harvey"; 20.00 uur. Zondag 1 april Om 12.00 uur begint in theater- restaurant Klif 12 in Den Hoorn in de serie „Klif Klassiek" een muzikaal optreden van Herman Cnossen (marimba). Na de pauze Irene Maessen (zang) met piano begeleiding van Jan Roelof Wol thuis. Entree f10,-. Om 17.00 uur wordt in Klif 12 het workshopprogramma opge voerd (resultaat van de cabaret cursus BertSchuiling). Om 14.00 uur gaat op de cross baan in Eierland een MAB-cross van start. In Cinema Texel draait om 20 00 uur „See evil, hear evil". Maandag 2 april In Cinema Texel draait om 14.00 uur „See no evil, hear no evil", 20.00 uur Dinsdag 3 april Om 13.00 uur gaat in hotel De Lindeboom de Texelse voorrond* van de Nationale Biertapwedstrji van start. In Cinema Texel draait „See no evil, hear no evil". Hoogwater Oudeschild 0.40 en 11?' 0.35 en 12.11 1.20 en 13.11 2.07 en 14.1! 3.30 en 15.31 4.57 en 17.2' 6.40 en 18.» 7.55 en 19-41 Za. 31 Zo. 1 Ma. 2 Di. 3 Wo. 4 Do. 5 Vr. 6 Za. 7 Aan het strand is het een uur eerder hotf water. Laagwater valt gemiddeld 6 15^ na hoogwater De zon komt 1 april op®*® 7.16 uur en gaat onder om 20.13 uur1 april eerste kwartier, 3 april doodtij. Het presidium van de Commissie van Onderzoek dat de hoorzitting leidde. Statenleden en provincie-ambtenaren zijn in deze commissie vertegen woordigd. Derde van links voorzitter B. Bongers.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2