Groen '^wartrjexels in het harG \lieuw pompstation PWN n drie fasen gereed Landelijk alarmnummer donderdag in werking Totale kosten: 11 miljoen Vlag en bier gestolen Winkeldiefstal Gaat olievlek Texel voorbij? Anneliese expositie laadsfracties toetsen deze week programma's Itraatnaambordjes ïn fiets gestolen Weer schade door )arkeerpaaltjes RST vraagt overheid om zandsuppletie geven. Vertraging Er bestonden, tijdens de aanleg van de zinkerleiding naar Texel, plannen om deze vernieuwing al begin 1988 te starten. „Tja, men had enige grote werken aan de vaste wal. Texel komt dan toch wel wat achteraan. Men wist trouwens nog niet precies wat men hier moest, vandaar al dat uit stel. Nu zijn de plannen definitief en moet er in versneld tempo worden gewerkt". Het huidige PWN-station werkt met acht mensen, waarvan vier in de bui tendienst. Jansen wil er niet op in gaan wat er met deze mensen ge beurt als de nieuwe installatie de oude heeft vervangen. „Ik weet het niet. Er zal toch een bepaalde sto ringsdienst moeten zijn, die ook 's nachts paraat is. De directie heeft hier nog geen uitspraken over gedaan' Sleutelwerk Het werk wordt volledig geautomati seerd. Jansen: „Het echte sleutel werk raken we kwijt. Aan de ene kant wordt het minder werk. We gaan over op beeldschermen. Dat vergt een totaal andere aanpak. Maar we houden onze noodvoorziening met dieselmotoren, zodat we ook kunnen draaien als de stroom uitvalt. Deze worden in de tweede fase in het nieuwe gebouw geplaatst". De omscholing van de medewerkers mid- Bij de Garantmarkt in De Cocksdorp zijn tussen donderdag 18.00 uur en vrijdag 07.30 uur enkele kratten bier gestolen, die achter een heining van gaas stonden. Het gaas werd vernield. In het weekend is van hetzelfde ge bouw een vlag van twee bij drie me ter weggehaald en meegenomen. De nieuwbouw achter het huidige PWN-pompstation. dels cursussen is inmiddels gestart. Als de nieuwe installatie is geplaatst, heeft het Texelse PWN-station vol doende capaciteit voor de toekomst. „Er komen vier pompen met een ca paciteit van 1200 kubieke meter per uur. Daarnaast is er de opslag van drinkwater. Er zijn prognoses dat we 9000 9500 kubieke meter per 24 uur gaan verpompen. Daarvoor is een bepaalde hoeveelheid „reinwaterkel- der" voor nodig, waarin we 's nachts water kunnen opslaan voor in piekpe rioden". De kelder onder het huidige PWN-station zou aan de krappe kant zijn. Men heeft in overweging of niet elders op het eiland zo'n opslag kan worden gerealiseerd. „Bij De Krim in De Cocksdorp hebben we dat al. Misschien dat deze wordt uitgebreid of dat er een nieuwe wordt gemaakt in een ander gebied waar een con centratie van mensen zit", aldus Jansen. Efficiënter De kosten voor de eerste fase bedra gen twee tot drie miljoen gulden. De tweede fase is vijf miljoen en de der de zo'n vier miljoen. „Er waren altijd twee afdelingen op het eiland: een distributiekant en een productiekant. Die worden nu samengevoegd, waar door veel efficiënter kan worden ge werkt. We hebben nu bijvoorbeeld nog twee werkplaatsen, maar dat wordt er één. We mochten ook mee beslissen over de indeling van de kantoren en zo. Ach, we zijn er best tevreden over. De spanning dat die grote diesel uitvalt hebben we met meer, gelukkig". Een dertienjarig Cocksdorps meisje werd vrijdag in de Hema betrapt op winkeldiefstal. Ze had snoep ont vreemd ter waarde van 74,45. Het zag er zondag even naar uit dat Texel zou worden getroffen door een olieramp. Een olievlek met een leng te van 18 mijl en een breedte van 700 meter naderde namelijk tot op een afstand van 12 mijl van de kust en dat is akelig dichtbij. Dank zij de naar het zuiden draaiende wind kwa men de tientallen tonnen olie niet op het strand terecht en hadden vaar tuigen van Rijkswaterstaat gelegen heid om het zwarte goedje te bestrijden. Zondag werd een Noors schip op he terdaad betrapt bij het lozen van de olie. Meldingen kwamen van een Russisch schip, een KLM-vliegtuig en een helikopter. De kustwacht en de Rijkspolitie te water kwamen daarop in actie. Het is onwaarschijnlijk dat alle drijvende olie van het Noorse schip afkomstig is. Monsters zijn ge nomen in de hoop dat de herkomst van de totale hoeveelheid kan wor den vastgesteld. Het gevaar dat de olie of een deel er van toch de kust zal bereiken nam gisteravond weer toe als gevolg van het draaien van de wind naar het noordwesten. De kans dat de olie vandaag of morgen op het Texelse strand aanspoelt en/of via de zeega ten de waddenzee binnendringt werd vanmorgen nog vrij groot geacht. Het opruimen van de vlek moest gisteren bij het invallen van de duis ternis worden gestaakt, mede omdat de olie uit elkaar is geslagen en zich voor een groot deel onder de wate roppervlakte bevindt. Meer gegevens inzake de ernst van de situatie worden in de loop van vandaag verwacht. Vanmorgen om 10.00 uur is het patrouillevliegtuig van de kustwacht opgestegen voor een controlevlucht van vier uur. De Anneliese-expositie in het Maritiem- en Juttersmuseum is nog te bezichtigen tot en met 16 april (tweede paasdag). Het was aanvankelijk de bedoeling om er na afgelopen weekend mee te stoppen, maar wegens overweldigende belangstelling heeft men de tentoonstelling geprolongeerd. Het landelijk alarmnummer 06-11 voor spoedeisende hulp treedt don derdag 5 april vanaf 10.00 uur op Texel in werking. De „06-11 centra le" voor onze regio is ondergebracht bij de Rijkspolitie in Alkmaar. Daar vandaan wordt razendsnel doorver bonden met de politie, brandweer of ambulance. Paul Smidt van ambulan cedienst Texel vindt de invoering van het landelijk alarmnummer een goe de zaak. „Iemand die hier met va kantie is, kan nu hetzelfde telefoonnummer draaien als thuis. Er gaat geen kostbare tijd verloren met het opzoeken van nummers. Het is mooi als je hierdoor iemand kan red den." Het alarmnummer is alleen bedoeld voor die gevallen waarin met secon den winst levens gered kunnen wor den of waarbij materiële schade voorkomen of beperkt kan worden. Na het draaien van de cijfers 06, volgt de kiestoon, waarna de cijfers 11 kunnen worden gedraaid. Met de invoering van het landelijk alarmnum mer in de regio Noord-Holland, is de laatste fase afgesloten. In 1987 werd een start gemaakt in Brabant, in de loop der jaren volgde de rest van het land. Heel Nederland maakt vanaf donderdag gebruik van hetzelfde nummer. Het alarmnummer is ingevoerd omdat bijna niemand de oude lokale num mers uit zijn hoofd kende. In het gunstigste geval was alleen het num mer van de politie in de eigen woon plaats bekend. De voordelen van een landelijk alarmnummer zijn al bewe zen in het buitenland. Engeland vier de in 1987 al het vijftig-jarig jubileum van een uniform nummer. Het 06-11 nummer is in principe altijd bereikbaar. Om het risico van de ,,in gesprek-toon" zo klein mogelijk te houden, beschikt het alarmnummer over 20 centrales, die allen via een eigen telecommunicatie-netwerk di rect toegang geven tot politie, brand weer en ambulance. Extra schakel Als vanaf Texel via 06-11 hulp wordt gevraagd bij een brand of een onge val, zit er nog een extra schakeltje tussen. Vanuit Alkmaar wordt name lijk weer doorverbonden met de alarm-centrale te Den Helder. Deze laatste instantie blijft de hulpverlening op het gebied van ambulance-vervoer en brandweer op het eiland coördine ren. Deze extra schakel neemt slechts enkele seconden in beslag, met het opzoeken van een telefoon nummer gaat veel meer tijd verloren. Doorverbinding naar de politie ge beurt wel rechtstreeks. Om optimaal profijt van het alarm nummer te hebben, mag er alleen voor spoedeisende zaken worden ge beld. Als er bijvoorbeeld een ongeluk met lichamelijk letsel plaatsvindt, als er brand uitbreekt, in geval van ge weld, of wanneer een hartaanval of beroerte wordt vermoed. Voor minder spoedeisende zaken - een ongeluk met geringe blikschade of een in braak die al is gepleegd - moet ge bruik worden gemaakt van het gewone lokale nummer. Bedrijven die in het bezit zijn van een moderne telefoonautomaat en de 06-nummers hebben laten blokkeren, kunnen het 06-11 nummer vrij laten geven, terwijl alle andere 06-nummers geblokkeerd blijven. pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.470 DINSDAG 3 APRIL 1990 advertenties, abonnementen, etc Lvfld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg. Joon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 edactie parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12220-12741 ■Hen werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. largreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36 25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M1.40 per half jaar; Los f\. 10 Je verbouwing van het PWN pompstation aan het begin van de Vesterweg is enkele weken geleden begonnen. In drie fasen zal et oude station met de dieselmotoren geheel worden vervan en. Vóór het seizoen moet de eerste fase gereed zijn, zodat an al kan worden gewerkt met een nieuw electronisch ysteem. Maar het geheel zal pas zijn voltooid over drie a vier aar. Kosten van de totale vernieuwing: 11 miljoen. Ie nieuwbouw voor het PWN-station jordt verricht door VBK uit Hoorn, en firma gespecialiseerd in beton- ouw, die menigmaal werk voor het WN doet. Men is hard aan het werk m de eerste fase vóór de bouwvak lereed te krijgen. PWN-bedrijfsleider jijs Jansen: „We krijgen twee electri- che pompen, weliswaar provisorisch oorlopig, maar ze moeten werken. Is er in het oude gedeelte een die- slmotor uitvalt of we hebben te ieinig capaciteit, dan moeten ze bij unnen draaien. Je moet het zien als en soort veiligstelling". De kans estaat ook dat de electrische ponn en permanent gaan draaien en dat e diesels als reserve worden ge- ouden. waarbij we alles uitelkaar halen. Dat doen we altijd vlak voor het seizoen, om ervoor te zorgen dat dan alles in orde is. Hierbij is gebleken dat we de oude grote pomp niet zo door zouden kunnen laten draaien als we niet die twee nieuwe erbij kregen. We heb ben gezegd: laat 'm nu maar draaien zo. Over een jaar kan de pomp op de schroot. Alles is afgeschreven. Het hele gebouw gaat trouwens voor de vlakte", vertelt Jansen. Texels water De tweede fase houdt de bouw van het kantoor, de werkplaats en de overige onderkomens in. De invulling van de derde fase staat nog niet he- te vijf in de raad vertegenwoordigde lolitieke partijen hadden afgelopen londerdag een oriënterend gesprek lat volgens woordvoerder Gerbrand tester „heel plezierig" verliep. Deze veek komen de fracties van Texels lelang, CDA, PvdA, Groen Links en Ó/D opnieuw bijeen: zij zullen dan te verkiezingsprogramma's met el- laar vergelijken. Afgesproken is dat te fracties tussentijds ook onderling lasprekken mogen voeren. tenderdag hield men zich voorname- |k bezig met het interpreteren van le verkiezingsuitslag. Óp inhoudelijke aken werd niet ingegaan, over kan- aten voor wethoudersposten werd tvenmin gesproken. Uitgangspunt is olgens Poster een college te forme- 6n met een zo breed mogelijk draag- tek. Deze week zal de inhoud van et '°8komstige collegeprogramma ten de orde komen. De partijpro- 'amma's worden dan aan elkaar ge- °e,st' zodat zal blijken welke ivikelblokken er zijn voor bepaalde oahties. lemaal vast. Jansen: „Ik weet niet of ik daarmee al naar buiten kan komen. Kijk, we hebben twee zinkers waar mee het grootste deel van het water naar het eiland komt. In de toekomst zal al het water via die zinker gaan. Maar het PWN gaat nog in onderhan deling met de gemeente over een ze kere calamiteitsdekking, dat wil zeggen dat er eigen Texels water kan worden gewonnen als er eens een zinker stuk mocht gaan. Dat betekent waarschijnlijk grotere waterwinning op de Hoge Berg, maar dat moet al lemaal nog besproken worden dus nog niets staat vast". Wel vast staat dat in Den Helder op de zinkerleiding een aanjaagstation komt, zodat als er eentje uitvalt, via de ander de druk kan worden verhoogd, zodat er meer water naar het eiland stroomt. Storing Ie hoeveelheid vermogen van de iude dieselmotoren is afgelopen zo- ler te klein gebleken. In geval van toring kwamen de medewerkers oor grote problemen te staan. „Je it dan niet echt lekker. Als de grote 'iesel uitvalt, wat gelukkig maar één eer is gebeurd, moet je het met de me kleintjes opvangen en dat geeft oor de mensen een bepaalde be- isting". Ie oude diesels zijn echt aan vervan- ing toe. „Vorige week hebben we iet een onderhoudsbeurt afgerond, (chter het politiebureau werd zon- agmorgen een fiets aangetroffen net onder de snelbinder straatnaam- lordjes van de Vismarkt en Kan- oorstraat. De fiets bleek te zijn |estolen van een verhuurbedrijf in )udeschild. De bordjes zijn aan ge- leentewerken gegeven, die ze weer al bevestigen. n De Cocksdorp liep de auto van sen 55-jarige Duitse toerist gisteren ichade op, doordat de man tegen de las geplaatste betonnen paaltjes ipreed. Zaterdag werd geconstateerd dat er len paaltje scheef stond op de hoek 'an de Kikkertstraat/Klimpstraat. Hier s waarschijnlijk ook een auto tegen op gereden. „Het water staat ons praktisch tot aan de lippen", aldus een brief van De Recreatie Stich ting Texel (RST). „Het kabinet heeft weliswaar besloten tot een zandsuppletie in Eierland, maar dat biedt voor ons geen oplossing". Men wijst erop dat het gevaar bestaat dat cam ping Kogerstrand verdwijnt en daarmee een belangrijk duinbio toop. „En straks is De Koog een badplaats zonder strand". Samen met de Verenigde Strandexploitanten Texel, TVO en Ondernemersvereniging De Koog Promotion heeft de RST de bezorgdheid die er leeft op papier gezet. Dit epistel is gestuurd aan de ministers van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat, de vaste kamer commissies voor het midden- en kleinbedrijf, voor Economi sche Zaken en voor Verkeer en waterstaat, evenals verschillen de directies van Rijkswa terstaat. De Texelse instanties wijzen erop dat als er niet gauw ook In De Koog wordt gesuppleerd de economische en sociale gevolgen voor de to tale Texelse gemeenschap enorm zullen zijn. De bijgaande luchtfoto (gemaakt door Nauta- fotografie) is meegestuurd om de ernst van de situatie aan te

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1