Jubilerend Verpleeghuis wil graag meer openheid Vernieuwd bestuur Rondje botst met wedstrijdleider Uitgebreide viering 12 V2 -jarig bestaan 1 m Overtreding van milieuwetten Gevaarlijke kruising PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 APRIL J Beeld op de vleugel waar de eerste fase van de nieuwbouw gisteren van start is gegaan. Deze maand is het precies 12V4 jaar geleden dat het Verpleeg huis Texel van start ging. Het koperen jubileum wordt luister bij gezet met festiviteiten, verspreid over de hele maand april. Bovendien is er op 26 mei een open dag, waarbij iedereen wel kom is. Deze open dag past in het streven het gebouw aan de Hollewal toegankelijker te maken voor buitenstaanders. Onder meer zal de ingang aan de voorzijde worden aangepast, terwijl tevens een nieuwe recreatiezaal, een „publieksvriendelijkere" ontvangst in de entreehal en een „naar buiten gerichte" dagbe handeling op de planning staan. ding ondergaan. De oostvleugel (rich ting Hollewal/Pater Witteplein) is verlengd met een zithoek voor de be woners en een nieuwe tweeper soonskamer. Dankzij ruimere afmetingen, wasbakken en een schei ding door middel van kasten, biedt deze kamer beduidend méér comfort en privacy dan de huidige tweeper soonszalen. Volgens directeur J.H. Donatz van de stichting Samen Eén/Gollards, waarvan het Verpleeg huis een onderdeel is, zal de inrich ting van tweepersoonskamers in het nieuwe p.g.-gedeelte afhangen van de ervaringen die met deze „proefopstel ling" worden opgedaan. De verbou wing is afgerond, maar de kamer is nog niet bewoond. Daarnaast wordt gestreefd naar op deling van de geplande vierpersoons- kamers in de p.g.-afdeling. In de visie van het Verpleeghuis zijn deze ver trekken ruim genoeg om er twee tweepersoonskamers van te maken. Dagbehandeling ln de inleiding van dit artikel werd al gemeld dat de hoofdingang aan de Hollewal een meer „open" karakter zal krijgen. Binnen één tot twee maanden zal vermoedelijk met de aanleg van een andere, ruimere oprit worden begonnen. De bestaande on effenheden zullen worden wegge werkt en er worden plaatsen gecreérd voor kort parkeren. Dit laat ste speelt in op een toekomstige ont wikkeling: uitbreiding van de dagbehandeling met minimaal zeven plaatsen. Voor het halen en brengen van mensen die voor dagbehandeling in aanmerking komen, is parkeergele genheid voor de deur noodzakelijk. Momenteel beschikt het Verpleeghuis over slechts drie dagbehande lingsplaatsen. Hoewel wettelijk gesproken voor minder dan vijftien dagbehandelingsplaatsen geen aparte voorziening is toegestaan, zijn er plannen voor een ruimte speciaal voor dagbehandeling. De bedoeling is deze zichtbaar voor het publiek aan de Hollewal, links naast de hoofdin gang, te realiseren („naar buiten ge richt"). Tevens komt daar een restaurant voor bewoners en perso neel. Bekeken wordt nog of voor een dergelijke voorziening nog ruimte is in het verbouwingsbudget van 75 mil joen. Warmte Verwacht wordt dat een dergelijke voorziening de entree een stuk aan trekkelijker zal maken. „Zoiets straalt Het jubileum staat meer in het teken van vooruit- dan van terugblikken. Verpleeghuis Texel staat, naast de genoemde aanpassingen, voor een aanzienlijke uitbreiding. Het voorma lige rusthuis „Irene" (dat aan de achterzijde aan het Verpleeghuis grensde) is inmiddels onder de slo pershamer geweest, zodat gisteren met de eerste fase van de verbou wing kon worden begonnen. Eerst zal door hoofdaannemer Duin langs de Gasthuisstraat een stuk worden aangebouwd. Daarin zullen nieuwe dienstruimten komen, omdat de huidige vertrekken voor het perso neel te krap zijn. Tevens komt er een eigen linnenvoorziening (opslag van lakens e.d.). De verbouwing zal in september of oktober achter de rug zijn. De tweede verbouwingsfase betreft een nieuwe, aparte afdeling voor psycho-geriatrische patiënten (de mente mensen), die langs de Lijn baan komt te staan. Voor die verbouwing zal opnieuw een aan besteding worden gedaan. Momen teel is het zo dat de p.g.-patiënten en de lichamelijk gehandicapte bewoners (somatische patiënten) bij elkaar in het Verpleeghuis wonen, hoewel het verschil in geestelijk niveau door gaans groot is. In de nieuwe situatie zijn beide groepen bewoners geschei den en zullen zij bovendien over meer privacy beschikken. Er is sprake van een uitbreiding met in totaal negen p.g.-bedden. Welis waar komen in de nieuwe vleugel achttien plaatsen voor de demente bewoners, maar in het huidige ge bouw zullen negen bedden verdwij nen. Daarvoor in de plaats komen geen andere bedden: voor het perso neel en de andere bewoners ontstaat zodoende een verbetering van de werk- en leefsfeer. Dus behalve een uitbreiding van de capaciteit zal ook sprake zijn van een herstructurering van het bestaande gebouw. Van rijks wege werd al toestemming gegeven voor de uitbreiding: voor de herstruc turering loopt nog een aanvraag bij minister H. d'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). Zeer onlangs brachten Gedeputeerde Staten van Noordholland hierover een positief advies uit aan de minister. Méér comfort Inmiddels heeft het Verpleeghuis Texel reeds een bescheiden uitbrei- warmte uit, je stapt niet plompverlo ren binnen. Het kan het Verpleeghuis meehelpen af te komen van het ima go dat het een soort sterfhuis is", al dus hoofd verpleging Jan Vonk. Directeur Donatz vult aan: „Dagbe handeling biedt de mensen een mo gelijkheid op behoud van hun zelfstandigheid. Het is beslist geen uitstel van opname. We hopen tot een wisselwerking met de samenle ving te komen." Als alle voornemens in praktijk wor den gebracht, zal het Verpleeghuis Texel nog unieker zijn dan nu reeds het geval is. Het is met zijn 36 bed den verreweg het kleinste zelfstandig functionerende verpleeghuis van Ne derland, dat over het volledige scala aan functies beschikt. Hoewel de lan delijke ondergrens op 100 bedden is gesteld, telt het Texelse verpleeghuis slechts 36 bedden. Weliswaar zijn er in den lande nog wel meer kleine verpleeghuizen aanwijsbaar, maar die zijn dikwijls een dependance of ver keren nog in beginnend stadium. Feestprogramma De viering van het jubileum begint morgen al. De „verjaardag" wordt dan in huiselijke kring gevierd met bewoners, medewerkers (en directe familie) en bestuursleden. Het pro gramma is nog even geheim. De circa 60 vrijwilligers en -sters van het Verpleeghuis krijgen woensdag 11 april een bowlingavondje aangebo den in De Koog. Op zaterdag 21 april is er een groot feest in De Linde boom. Aan alle mensen die van de verzorging en diensten op het gebied van bewonerszorg van de stichting Samen Eén/Gollards gebruikmaken, wordt dan een soort „Gala Cultureel" aangeboden, toegesneden op de be woners en cliënten. Op het program ma staan ondermeer optredens van drie koren die niet tot de traditionele Texelse koren worden gerekend: het Visserskoor, een kinderkoor o.l.v. Ton- neke Teilegen en de zanggroep van de Historische Vereniging. Voorts zijn er activiteiten met prijzen, muziek en een traditioneel Texelse maaltijd. TT* .,r y f. r jiv. rV mrV'-'m.i Dinsdag 3 april Om 20.00 uur begint in De lin deboom een bingo-avond; toe gang gratis. In Cinema Texel draait „See no evil, hear no evil"; 20.00 uur. Woensdag 4 april In het Groene Kruis-gebouw wordt een koffieinloopochtend gehouden (9.30-11.15 uur) met informatie over de Texelse basis scholen. In schouwburg De Kampanje in Den Helder worden om 13.30 en| 19.30 uur hoorzittingen gehou den door de commissie van on derzoek m.b.t. het streekplan Koj van Noordholland en Texel. Donderdag 5 april De Hervormde vrouwengroepen hebben in de kantine van het Bt- roepsonderwijs een ringavond. Hans Hornstra houdt een lezing over de levensfasen van de mens; 20.00 uur. In de Gereformeerde kerk in Den Burg houdt dr A.K. Ploeger (godsdienstpedagoog aan de VUi een lezing over jongeren en geloof. Hoogwater Oudeschild Za. 31 0.40 en 11.2] Zo. 1 0.35 en 12.11 Ma. 2 1.20 en 13.11 Di. 3 2.07 en 14.15 Wo. 4 3.30 en 15.35 Do. 5 4.57 en 17.21 Vr. 6 6.40 en 18.5C Za. 7 7.55 en 19.41 Aan het strand is het een uur eerder hooi water. Laag water valt gemiddeld 6 15u/| na hoogwater. De zon komt 1 april op os 7.16 uur en gaat onder om 20.13 uur. april eerste kwartier; 3 april doodtij. Aan de oostvleugel werd onlangs een stukje aangebouwd. Medewerkers van de dienst gemeentewerken leggen de laatste hand aan de aanleg van een pad en het op orde brengen van de tuin. Het personeel is maandag 23 april aan de beurt met een feest in sub tropische sfeer. Alle medewerkers van de stichting worden dan uitgei digd om naar zwemparadijs Callun- te komen. Voor eten en muziek wordt gezorgd. Officii Woensdag 25 april is er een office jubileumviering in het Verpleeghuis waarvoor tal van hoogwaardigheid- bekleders zijn uitgenodigd. NoordM lands gedeputeerde C. Korver zal a spreekbeurt houden met als thema „Visie op de toekomstige zorg in d> provincie Noordholland". Andere sprekers zijn drs. P. Pennekamp (di recteur ouderenbeleid van het mini sterie van WVC), dhr. M. Snijders (ziekenfonds Noordholland-Noord) i dhr. W. Eelman (voorzitter stichting Samen Eén/Gollards). In mei worden de jubileumfestivite ten afgerond met een mini symposium over dementie en behï delmethoden in de Gollards (21 me en een open dag voor alle belangsü lenden (26 mei). De politie heeft tegen een 38-jarige bloembollenkweker uit Oudeschild proces verbaal opgemaakt omdat de concentratie bestrijdingsmiddel in het dompelbad veel te hoog was. Dit wordt gebruikt om de bloembollen te ontsmetten. De man had 40 liter Captafol dyflotan gemengd met 800 liter water. Een inwoner van Den Hoorn heeft een bekeuring gekregen omdat hij zonder vergunning van het Water schap een sloot had gedempt. Hij had de sloot opgevuld met af- valgrond. Op de kruising Bernhardlaan/ Emma- laanSchilderend vonden donderdag twee aanrijding plaats. Een 22-jarige automobiliste uit Oudeschild zag een rechtdoorrijdende 17-jarige bromfiet ser uit Oosterend over het hoofd toen ze wilde afslaan. Door de bot sing kwam de bromfietser ook nog tegen de wagen van een 24-jarige man uit Den Burg. De materiële schade was gericht. De onfortuinlijke bromfietser liep schaafwonden en kneuzingen op aan zijn linkerbeen en -schouder. Een 71-jarige vrouw uit Den Helder reed langzaam de kruising op omdat ze de juiste weg zocht. Ze verleende daarbij geen voorrang aan een 19-jarige bromfietser uit Oosterend, die nog probeerde een aanrijding te ontwijken. Hij werd echter toch ge raakt. Zijn brommer raakte flink be schadigd aan de uitlaat, het wiel en een pedaal, terwijl de auto aan de voorzijde deuken en krassen opliep. Een vroegtijdig in de publiciteit gebrachte brief waarin wedstrijd leider Tony van Oeveren aan de organisatie van de Ronde om Texel meedeelde te zullen stoppen, heeft afgelopen weekend het nodige stof doen opwaaien. Van Oeveren maakte het bestuur van de stichting Ronde om Texel en het organisatiecomité (waar van hij zelf lid was) een reeks verwijten, waaronder een gebrek aan affiniteit met de zeilers, het slordig omspringen met vrijwilli gers en verstrengeling van commerciële en sportieve belangen. Inmiddels hebben beide partijen in een gesprek de affaire van de scherpste kantjes ontdaan. Van Oeveren blijft evenwel bij zijn besluit. Een en ander lijkt het gevolg te zijn van de frisse wind die door de organisatie waait, sinds de gedeeltelijke vernieuwing van het stichtingsbestuur. langer een gratis advertentie in het Ronde-programmablad mocht plaat sen, was voor hem aanleiding om het voor gezien te houden. Het doorgaan van de catamaranrace loopt absoluut geen gevaar. Van Oeveren verwijt het nieuwe bestuur „een te bureaucratische hou ding". „Het bestuur bemoeit zich nu heel intensief met allerlei zaken die de organisatie betreffen. Misschien is dat goed, misschien niet. Ik kan er in elk geval moeilijk mee werken", aldus Van Oeveren desgevraagd. Zaterdag was de Zandvoortse zeil- schoolhouder op het eiland voor een onderhoud met drie leden van het stichtingsbestuur (Jan Jacob Rab, Bob Rienks en Kees Dros) en voorzit ter Kees Graaf van het organisatieco mité over zijn „ontslagbrief". Volgens Graaf was dat een goed gesprek. „Heel goed, ik ben blij dat de zaak is uitgesproken. In de krant kwamen To- 1 OTF'. V - Kees Graaf: ..Tony gooide zelf de deur dicht." Het gezegde „nieuwe bezems vegen schoon" lijkt op deze kwestie van toepassing te zijn. Het huidige stich tingsbestuur is bezig met de puntjes op een aantal (financiële) i's te zet ten. Van „verworven rechten" trekt men zich weinig aan, zo heeft oud gediende Van Oeveren thans ge merkt. De mogelijkheid dat hij niet ny's woorden harder over dan de fei ten in werkelijkheid zijn. Ik wil ook benadrukken dat we al die jaren ple zierig hebben samengewerkt. Intern is de zaak nu uit de wereld." Van Oeveren laat eveneens gematigd uit: „We gaan beslist niet boos uit el kaar. Maar de brief heb ik niet in één avondje geschreven. Ik sta er dan ook nog steeds achter." Zowel Graaf als Van Oeveren zeggen het te betreuren dat de brief via de pers (Helderse Couranti naar buiten is gebracht. Graaf wil nog wel kwijt dat de brief „de integriteit van Tony van Oeveren heeft aangetast". De comité-voorzitter doelt op het feit dat Van Oeveren is benaderd om ook als wedstrijdleider op te treden van een zeilrace voor de kust van het Franse eiland Corsica. Graaf meent dat Van Oeverens brief verband houdt met de kans op deze (betaalde) job. Opvolging Het stichtingsbestuur staat nu voor de taak een nieuwe wedstrijdleider te zoeken. Volgens Graaf is dat niet zo'n probleem. „We hebben al ver gaande contacten met iemand. Tony helpt ons daar overigens bij." Van Oeveren stelt zijn opvolging minder eenvoudig voor. „De Ronde om Texel", zegt hij, „is geen regulier zeil- festijn. Het is niet zomaar een stukje zeilen rond de boeien. Vooral met be trekking tot het massale startveld heeft de wedstrijdleider een belangrij ke taak. Die zijn inmiddels vervat in regels, die door een ander wel zijn Tony van Oeveren: ..Het stichtingsbestuur stelt zich te bureaucratisch op." over te nemen. Maar als tijdens de wedstrijd calamiteiten optreden, blijkt pas of iemand een goede wedstrijd leider is. Geschikte personen zijn dungezaaid." In elk geval zal Van Oeveren op za terdag 16 juni wel zelf bij het Rondje Texel aanwezig zijn, zij het als deelne mer. Opeenstapeling Een duidelijk kernpunt van kritiek kan Van Oeveren niet aanduiden. „Het is meer een opeenstapeling van irrita ties." Eén van zijn kritiekpunten in de brief betreft de samenstelling van het stichtingsbestuur en organisatiecomi té. De zeilronde werd indertijd opge zet door actieve zeilers, maar degenen die het tegenwoordig voor het zeggen hebben, hebben nog maar een geringe betrokkenheid met het zeilen, luidt samengevat zijn oor deel. Een ander punt is de houding ten op zichte van de commercie. In zijn brief beticht Van Oeveren het rondecomité van belangenverstrengelingen. Zo zou een sponsorovereenkomst zijn afge ketst, omdat die niet strookte met de belangen van één der comitéleden. Volgens andere bronnen zou VanOi veren echter zélf (ongevraagd) met die sponsor op de proppen zijn men en doorkruiste daarmee anden afspraken. Desgevraagd erkent Van Oeveren het aantrekken van sponsors niet 15 het takenpakket van de wedstrijdle der behoort. „Maar van oorsprong ben ik bij de Ronde betrokken ge weest. Als ik bepaalde contacten heb, mag je die taak daarom best breder opvatten. Voorstellen voor sponsorcontracten en dergelijke het ik altijd teruggekoppeld naar het mité. Beslissingen van het comité kan ik best respecteren, maar dar had ik als medebelanghebbende wi bij de discussie betrokken willen den. Nu ben ik er een aantal keren niet bij betrokken. Het comité ver school zich dan achter het feit dat slechts de wedstrijdleider was." Drupf De druppel die voor Van Oeveren i emmer deed overlopen, viel op de Hiswa. Daar kreeg hij te horen dat niet langer gratis mocht adverteren het programmablad van de Ronde Kees Graaf nuanceert dat: „Dat wé toen nog niet besloten. We deden hem het voorstel erover te praten Maar Tony gooide zelf de deur dief' Dit voorstel past in het beleid van het bestuur om de onkostenvergoe dingen voor de vrijwilligers (waar)' Oeveren er één van is) over één kar te scheren. Tot dusver kon de wedstrijdleider rekenen op een vast bedrag van 71000,- per jaar voor re kosten in verband met vergadering (op Texel). Het stichtingsbestuur heeft nu een voor iedereen gelijks vergoeding ingesteld (vergoeding P? gereden kilometer), waarvan de vr? willigers desgewenst gebruik kunne maken.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2