TEXEL OVER AIDS „Duinkanters" grepen hoog met „Harvey" „Ook zonder kwast ben je bezig met het schilderen" VRAGEN Harry Tielemans exposeert in raadhuis: 06-022 2220 Schoolvoetbaltraining trok bijna 60 meisjes Sportvissersnieuws Pieter toont het andere Texel ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Voetbaluitslagen Uitslagen pupillenvoetbi Brug vernield Onzorgvuldigheid kost ZDH de punten PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 APRIL X-'V-'yX Harry Tielemans toont in de expositiekelder veel recent werk, waaronder dit schilderij van de gestrande coaster Anneliese Liefst 58 meisjes, voornamelijk af komstig van de basisscholen in Den Burg, meldden zich afgelopen don derdag aan bij de speciale „school voetbaltraining" van Texelse Boys. Met het jaarlijkse toernooi op woens dag 11 april voor de boeg, had de voetbalvereniging het initiatief geno men de meisjes de grondbeginselen van het voetbalspel bij te brengen. Op zo'n enorme opkomst had men echter nauwelijks gerekend. Jeugd trainer Klaas van der Weide prees zich gelukkig dat hij de hulp had van drie leden van het damesteam van „de Boys". Het uurtje training werd besloten met een massaal partijtje (van 24 tegen 24) op het A-veld. Donderdagmiddag om vijf uur zijn de meisjes van alle basisscholen op nieuw welkom op het Boys-terrein aan de Haffelderweg. „De koningin opent vandaag de van Gogh-tentoonstelling in Amsterdam, ik open de tentoonstelling van Harry Tielemans op Texel. Je zou kunnen zeggen dat we de werkzaamheden aardig hebben verdeeld." Dick van Reeuwijk, hoofdredacteur van het Noordhollands Dagblad en sinds jaar en dag bevriend met Tielemans, deelde vrijdagmiddag in de kelder van het raadhuis mee dat hij voor het eerst in zijn carrière een ten toonstelling opende. „Ik ben op Texel om gezonde aandacht te vra gen voor een kunstenaar die dat waard is." De grote tentoonstelling rond Van Gogh noemde hij een schaamteloze exploitatie van de kunstenaar. „Als Van Gogh het kon zien, zou hij zonder meer ook zijn andere oor nog afsnijden." De expositie van Tielemans is tot 12 april te bekijken. In de door voor- jaarstakken feestelijk opgesierde kel der hangt veel recent werk, Bel gratis de AIDS-infolijn Landelijke hulp-en informatietelefoon Bereikbaar op werkdagen van 14.00 tot 22.00 uur. dialogen te weinig flitsend verliepen. Toch zaten De Duinkanters vrijdag (voor een handvol mensen) en zater dag (voor een overvolle zaal) dicht bij een succes. Men bleek wel degelijk te beschikken over de spelers met het vereiste karakter en uitstraling, met als onbetwistbare uitschieters Tïjmen Jilderda als de wereldvreemde Ellwood Hunt en Nel Kant als de aan stellerige en af en toe hysterische Vera Siemons. Beiden gaven aan het stuk een behoorlijke lading. Op een heel andere wijze werd dat ook ge daan door Kees Burgman die als de zeer kordate en bij vlagen verliefde ziekenbroeder weliswaar een bijrol had maar daar alles uithaalde wat er in zat. Zonder hem zou er weinig te lachen zijn geweest. Langdurig op de planken was Frans Schrama die het als de psychiater Dr Leo Sanders best aardig deed, maar te weinig vaart en variatie in zijn rol wist te brengen. Jïtze de Ridder za- thuisploeg weinig ruimte om gevs lijk te worden. Toch waren er wel enige kansen voor Petten, maars zuiverheid ontbeerde het de ploes volledig. ZDH probeerde afwissefc van achteruit de aanval op te zeti of via countervoetbal de tegensli der te verrassen, maar tot daadw kelijke scoringskansen kwamen 4 zwaluwen niet in de eerste helft. Na de rust raakte de thuisploeg geïriteerd door de speelstijl van dat zeer veel tijd nam voor elke Overtredingen volgde elkaar dan kort na elkaar op. Petten kwam minuten toch nog verrassend op voorsprong, nadat een doorgesi bal hen in scoringspositie bracht. ZDH toonde aan dat het aan kaï niet ontbreekt en forceerde een fensief. De vrije trap die hieruit stond werd vanuit een moeilijke feilloos door Henk de Ruyter ini schoten. De verbijsterde keeper daarna alleen nog maar constati dat de val via het eigen lichaam zijn doel was gecaramboleerd. Ni ze gelijkmaker dacht ZDH dat et winst was te behalen en werd rj™ enigszins overmoedig. Het aanval V de voetbal ging mede door vermal heid in de slotfase te onzorgvuldi1 dat leidde uiteindelijk tot de nede laag. Zeven minuten voor tijd vtë 1 foutieve ZDH-pass voor de voete'ï van de tegenstander, die gelijk tt V heuse scherprechter het vonnis loos ten uitvoer bracht. Het ontbreekt de Koger toneelvereniging De Duinkanters niet aan zelfvertrouwen. Het blijspel „Harvey" dat vrijdag en zaterdag avond in de dorpskelder werd opgevoerd getuigde althans van veel moed, misschien wel óvermoed want om dit Engelse blijspel goed uit de verf te laten komen moet men meer in huis hebben dan een gemiddelde amateurtoneelvereniging. En zelfs als dat het geval is, is er de handicap in de vorm van een publiek dat ge wend is aan blijspelen met een meer „herkenbare" humor. Bij voorbaat stond dus vast dat hier geen goedkoop succes was te behalen. Het pleit daarom voor de vereniging dat de meeste be zoekers zich niet hebben verveeld. Centrale figuur in het vier bedrijven tellende en door Mary Chase ge schreven blijspel is de excentrieke Ell wood P. Hunt die er een denkbeeldige vriend opna houdt. Die onzichtbare metgezel waarmee Hunt voortdurend in gesprek is en die hij aan iedereen voorstelt, is geen mens maar een groot wit konijn. Dat werkt enorm op de zenuwen van zuster Vera en haar dochter Brenda, die bij Hunt zijn komen inwonen. Ze willen van de man af en proberen hem met inschakeling van psychiaters in een inrichting te krijgen. Dat pakt in eer ste instantie verkeerd uit want Vera doet op een zo hysterische wijze haar beklag bij de psychiater, dat zij inplaats van Hunt onder dwang wordt opgenomen. De verwikkelingen rond dit misverstand zijn bepalend voor de inhoud van het stuk, waarin verder niet zoveel gebeurt en dat zijn aantrekkelijkheid verder moet ontle nen aan het weinig alledaagse optre den van de diverse personages. Echt boeiend was het niet, mede door het gebrek aan rolkennis waardoor te weinig vaart in zat. Er werd teveel op de souffleur gespeeld waardoor de Zondag is de derde wedstrijd gevist bij Dijkmanshuizen. Er waren 25 le den aan de dijk. Zij wisten in totaal 123 vissen te verschalken met een gezamenlijke lengte van 2788 cen timeter. De volgende wedstrijd voor het klas sement is op 29 april bij de Kaap (rechts). Leden die met de selectie wedstrijd op Wieringen mee willen doen kunnen zich opgeven bij P. Ver hagen vóór donderdag. Wie nog mee wil doen aan de Paaswedstrijd kan zich opgeven bij A. de Geest. Uitslag: Junioren: (232 cm en 11 vissen) 1. Stefan Raateland 74 cm en 4 vissen; 2. Sebastiaan Duinker 66 cm en 3 vissen; 3. Martijn Duin- kefr 50 cm en 2 vissen. Senioren: 2556 cm en 112 vissen) 1. Albert de Zwart 286 cm en 13 vissen; 2. Rem Kuyper 200 cm en 9 vis sen; 3. Fup Zegel 185 cm en 7 vissen „Foto's van Texel die gebruikt worden voor toeristische pro motie moeten niet lijken op fo to's van andere vakantiegebieden langs de kust. Er moeten dus platen ko men die het andere karakter van Texel laten zien of bena drukken. Die vallen meer op en prikkelen de nieuwsgierigheid". Dat zegt fotograaf Pieter de Vries en de VVV Texel is het blijkbaar met hem eens. De Vries stelde de foto's beschik baar die werden geëxposeerd in de VVV-stand op de Huis houdbeurs in Amsterdam en vier weken lang waren zijn pla ten ook te zien in de etalage van het NBT-kantoor in Brussel, voorafgaand aan de Vakantie salon die daar werd gehouden. De foto's trokken daar inder daad de verwachte aandacht. Daarom zullen ook bij volgende VVV-promotieactiviteiten de „andere" foto's van De Vries een rol spelen bij het benadruk ken van de exclusieve sfeer die op het waddeneiland Texel is te beleven, niet alleen in de zomer maar vooral ook in andere jaar getijden. Bijgaande foto toont de NBT-etalage in Brussel. Scene uit ..Harvey". Van links naar rechts Tijmen Jilderda als de merkwaardige Ellwood. Frans Schrama als psychiater Leo Sanders en Kees Burgman als ziekenbroeder Marc Wilson. gen we als zijn merkwaardige chef Dr Ingbar Chumley een vergelijkbare prestatie leveren. Zijn optreden was wat stijfjes; het is moeilijk te zeggen of van deze rol veel meer te maken zou zijn geweest. De Ridder nam als gastspeler de plaats in van een Duin- kanter die de rol aanvankelijk op zich zou nemen. Yvon Bonne deed het spontaan en vlot als Brenda, de dochter van Vera. De bijrollen waren in goede handen: Nico Bonne als de (iets te) bedaarde advocaat Omar Spencer, Hennnie Kingma als me vrouw Chumley, Marja Burgman als hoofdzuster Sarah Kelly, Janke Daal der als tante Edith en Wally Kremer als taxi-chauffeur. De regie was in handen van Bouwe Kuipers. Carla Huisman souffleerde, Juul Swarthof grimeerde en Hans Huisman en Wally Kremer zorgden voor het geluid. Zaterdag 31 maart: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Texel B1-Vios BI Texel C1-Reijgerboys C1 Schagen B2-Texel B2 HCSC B2-ZDH BI Oosterend Bi-Helder B2 Wieringerm. B2-Tex. Boys B1 Tex. Boys C1-N. Niedorp C1 Oosterend C1-ZAP C1 Texel C2-Wieringermeer C2 Zondag 1 april: KNVB afdeling Noord-Holland: St. George-Tex. Boys Vrone-Oosterend Texel 3-Con Zelo Succes 5-Tex. Boys 2 uitga Watervogels 4-Oosterend 2 Tex. Boys 3-SRC 5 ZAP 9-Texel 4 Junioren: Rkedo Al-Texel A1 Dames: Tex.Boys-Zaandijk 2 Recreatie: Texel-Cocksdorp Zaterdag 31 maart: ZDH F1-S.V.C. F1 De Koog F2-Tex. Boys F2 Tex. Boys F1-Texel F2 O'end F1-0'end F2 S.V.C El-Texel E3 woensdag 4 Texel E2-Tex. Boys E2 De Koog E1-Oosterend E1 Texel E1-Tex. Boys E1 Oosterend D1-Texel D1 Texel D2-Tex. Boys D2 Tex. Boys D1-Z.D.H. D1 waaronder een schilderij van de gestrande coaster Anneliese. Volgens Van Reeuwijk is de „gesple ten persoonlijkheid" van Tielemans in het werk terug te vinden. Hij om schreef het werk als gevarieerd en grillig. „Het heeft humor, is cynisch, macaber en een beetje cru." Texels echte eigen zee-, jacht- en landschapsschilder, zoals Tielemans zichzelf omschrijft, maakt naast olie verf schilderijen ook „beeldhoutwer ken" en karikaturen. Luchten Met het maken van cartoons - waar mee Tielemans in de 60-er jaren veel faam verwierf - houdt hij zich nog slechts af en toe bezig. Ook het ma ken van de „tielefanten" is enigzins in de benen gezakt. „De laatste tijd schilder ik bijna uitsluitend zeeën en landschappen. Af en toe maak ik tus sendoor een portretje, of schilder ik wat vogels uit de tuin, maar de zee en het landschap boeien me toch veruit het meest. We hebben hier op Texel van die prachtige luchten. Je raakt er niet op uitgekeken." Tielemans vertelt dagelijks te schilde ren. „Na het avondeten zet ik daad werkelijk de eerste streken op het doek. Maar daaraan voorafgaand ben ik er toch steeds mee bezig. Schilde ren doe je namelijk de hele dag door, zonder dat je een kwast vasthoudt." Het bruggetje in het park, ter hoogte van de oude tennisbaan aan de Em- malaan, is door onverlaten tussen vrijdag 23.00 uur en zaterdag 08.00 uur vernield. De leuning is eraf gesloopt en een steunpaal werd stuk getrapt. Gemeentewerken heeft de brug af gesloten en zal binnenkort met repa ratie ervan beginnen. De politie stelt een onderzoek in. Wie iets heeft ge zien wordt verzocht contact op te nemen (telefoon 12222). De wedstrijd van ZDH op zondag trok veel belangstelling en beloofde spannend te worden. De thuisploeg aasde namelijk op het kampioen schap en een nederlaag tegen ZDH, dat zeker voor verrassing kon zor gen, zou dit kampioenschap dwars bomen. Petten oefende direkt veel druk uit op ZDH, maar ZDH gunde de Harry Tielemans.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6