Cjroen 7wartsJ~exels in het harL, Rijkswaterstaat: strand k)or Pasen weer schoon Olie kwam uit Zweeds wrak J Onderhandelingen in stroomversnelling Peel olievlek spoelde toch aan Sportduiker Hans Eelman: Eerste keus: CDA/Texels Belang/PvdA axichauffeurs mogen aaltjes Groeneplaats ijdelijk verwijderen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.471 DONDERDAG 5 APRIL 1990 14111 advertenties, abonnementen, etc oupld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, HJn 02220-12741. na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - factie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >220 12741 „„en werktijd deze week tot en met dinsdag as largreet Berndsen, Wilhelmmalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs Ml,40 per half jaar; Los ƒ1,10 i opdracht van Rijkswaterstaat is vandaag begonnen met de estrijding van stookolie, die in de loop van woensdag is aan- espoeld op het grootste deel van het Texelse strand. Verwacht /ordt dat de olie in enkele dagen kan worden opgeruimd, zodat et strand ruimschoots voor Pasen weer begaanbaar wordt. noorden van de Slufter liggen grotere plakkaten. Op het eerste gezicht lijkt de vervuiling niet zo erg, maar omdat de kluitjes dicht bij elkaar liggen en hier en daar de hele breedte van het strand in beslag nemen, is het zwar te goedje voor wandelaars moeilijk te ontwijken. Het strand is daardoor fei telijk onbruikbaar, wat met het tpe- ristenseizoen in aantocht uiteraard onaanvaardbaar is. Verantwoordelijk Regel is dat de gemeente aan gespoelde olie opruimt als het om niet meer gaat dan vijf kubieke meter gaat. In dit geval is een veel grotere hoeveelheid aangespoeld, zodat Rijks waterstaat voor het opruimen verant woordelijk is. Die heeft het karwei inmiddels opgedragen aan de vaste onderhoudsaannemer Daalder. Deze zal met machines en handkracht de olie op de meest bevuilde plekken bij elkaar schrapen en afvoeren naar de bestaande opslag van met olie veron treinigd zand bij het Westerslag. Het is echter ondoenlijk om deze metho de voor het hele strand toe te pas sen, zodat men daar waarschijnlijk let olie besmeurde zeekoeten in de opvang enEcoMare Ie olie is een deel van de 18 mijl inge vlek die sinds zondag voor de ust dreef, zich aanvankelijk verwij- erde maar door het draaien van de vind naar westelijke richtingen weer irugkwam. Bestrijdingsvaartuigen jn Rijkswaterstaat wisten een deel an de olie in te sluiten en op te ompen. Maandagavond werd dit irerk gestaakt, niet alleen omdat de uisternis inviel maar ook omdat de lie door de golven zodanig uiteen ras geslagen dat deze niet meer aneengesloten op het water dreef i daardoor niet meer was te lokali- sren. Ook vanuit het kustwacht- iegtuig was dinsdag niets meer te en. De vrees dat een belangrijk deel an de olie zich nog fijn verdeeld on er de waterspiegel bevond, werd be- raarheid. Woensdagochtend vroeg 3 tussen paal 13 en de vuurtoren al [lie op het strand. Op het grootste Teel ligt het als half vloeibare in- I2warte kluitjes met een gemiddelde Dorsnee van een centimeter, ten ij wijze van proef mogen de taxi- ndernemers vanaf 22.00 uur de oor het raadhuis geplaatste paaltjes P de Groeneplaats verwijderen. Ze ijn zelf verantwoordelijk voor terug- ing tussen 04.00 en 06.00 ur. Na 1 juni zal het college van b o w deze zaak onder de loep ne ren en mocht de situatie niet zijn erbeterd, dan zal men niet schro ten verdergaande maatregelen te emen, zoals het afsluiten van de innenburg met eenzelfde soort aaltjes. md november vorig jaar is besloten et parkeerprobleem op de Groene- laats tegen te gaan door het plaat- en van de bewuste paaltjes. Het egaal parkeren behoorde hierdoor iderdaad tot het verleden, maar ook 6 taxi's konden hierdoor de Groene- 'aats niet meer bereiken via de norbraak. Men nam andere routes, nder andere via de Kogerstraat en e Binnenburg. Dit leverde veel klach- rn van de bevolking op. 'e 9emeente stelde een taxistand- laats voor de rabobank in, maar de- f°ldoet niet erg in de praktijk. e over|eggroep verkeerszaken heeft et probleem nogmaals besproken en wam tot het advies een afspraak te laken met de taxi-ondernemers over at tijdelijk verwijderen van één paal. e taxi s kunnen dan, net als voor- aen, standplaats innemen op de l'smarkt en via de Elemert het cen- Jtum verlaten. De consequentie is pa dat de politie tijdens de uren dat |e paal is verwijderd een verscherpte °ntrole zal moeten uitoefenen om te omen dat er in die tijd toch aar automobilisten op de Groene- aa,s Parkeren. Hans Eelman uit De Koog zegt er ,,voor 95 procent" zeker van te zijn dat de stookolie die gisteren op Vlieland en Texel aan spoelde, afkomstig is uit het wrak van het Zweedse schip ,,Vin- ca Gorton" dat enkele jaren geleden op 16 mijl uit de kust van Noordholland zonk. Hij was dan ook niet verbaasd toen hij hoorde dat de olie die in zee terecht kwam, een heel andere sa menstelling heeft dan de olie die zich bevond aan boord van het Noorse schip dat tot dusver verantwoordelijk werd geacht voor de lozing. Makelaar Hans Eelman was vroeger koopvaardijofficier en is naast zijn huidige werk enthousiast sportdui ker. Hij kent het 160 meter lange wrak van het Zweedse schip uit eigen waarneming. „Ik heb erop gedoken en het ver baasde me hoe zwaar het is bescha digd. Het is werkelijk een puinhoop. Ik vermoed al lang dat er af en toe olie uit ontsnapt. Dat gebeurt bij storm want dan komt dat enorme wrak door de druk van de deining in beweging. Het staat in elk geval vast dat in de Zweed 180 ton olie zat toen deze naar de kelder ging. Daar van is niet meer dan 56 ton ge borgen' Geur Eelman heeft nog meer aanwijzingen. Hij vertelt dat hij zaterdag met zijn boot op kabeljauw lag te vissen in de buurt van het Zweedse wrak. Hij rook toen duidelijk de typische lucht van zware stookolie. Volgens hem moet de grote olievlek toen al op zee hebben rondgedreven. Hoe verklaart hij dat een dag erna het Noorse vrachtschip op heterdaad werd betrapt bij het lozen van olie? Eelman: „Het kan best waar zijn dat die Noor een paar honderd liter biel solie heeft geloosd. Dat deugt na tuurlijk niet, maar hij kan niet verantwoordelijk worden gesteld voor deze olieramp. De meer dan 100 ton olie die nodig is geweest om zo'n grote vlek te veroorzaken was er al en had een heel andere herkomst. Uit de monstervergelijking is dat trou wens gebleken". Eelman heeft zijn theorie inmiddels voorgelegd aan de directie Noordzee van Rijkswaterstaat. Vertegenwoordi gers van Rijkswaterstaat hebben in middels een gesprek met hem gehad en vinden een nader onderzoek de moeite waard. Eerder De duikende makelaar is ervan over tuigd dat meerdere grote olievlekken die de afgelopen jaren „zomaar" op Het strand van De Koog, over de hele breedte zal volstaan met een bewerking met een cultivator, waardoor de kluitjes onder de oppervlakte worden ge werkt. Het is best mogelijk dat de natuur een handje meehelpt. Het zou niet de eerste keer zijn dat olie op het Texelse strand „vanzelf" weer verdween als gevolg van een hoog tij water bij een bepaalde windrichting. Vlieland Texel mag overigens nog van geluk spreken. Op het buureiland Vlieland is veel meer olie aangespoeld zodat de verontreiniging daar het karakter van een ramp begint te krijgen. Aan genomen moet worden dat ook veel olie via het Eierlandse gat in de Wad denzee terecht is gekomen en daar een bedreiging vormt voor het kwets bare milieu. Daarvan is tot dusver echter niets gemeld. Er drijft ter hoogte van Vlieland nog wel olie rond op zee; getracht wordt deze op te ruimen. bezaaid met kluitjes stookolie. Zoals bij elke olielozing betalen zee vogels het zwaarste gelag. Nog voordat de eerste olie op Texel aan spoelde, werden langs het hele strand al vogels gevonden die ern stig waren besmeurd. Strandwande- laars en mensen van Staatsbosbeheer brachten ze naar het vogelhospitaal van EcoMare, waar inmiddels een kleine vijftig olieslachtoffers bijeen zijn. Op twee alken en een roodkeelduiker na zijn het allemaal zeekoeten. Voor zover dat nog zin heeft zullen ze met een oplosmiddel („Typo") worden gerei nigd en na verloop van tijd weer in de natuur worden gezet. De meeste vogels moeten echter als reddeloos verloren worden beschouwd. Als de olielozing een maand eerder had plaatsgevonden zou de slachting onder de koeten veel groter zijn ge weest. De meeste koeten bevinden zich begin april al weer in hun broed gebied in Schotland. Tussen novem- Sommige vogels zijn geheel overdekt door de zwarte, stinkende smurrie. Hun kans op redding is nihil. ber en maart houden ze zich in grote troepen op in zee in de buurt van ons land. Het is onwaarschijnlijk dat de kapi tein van het Noorse schip dat zondag werd betrapt op het lozen van olie, verantwoordelijk kan worden gesteld voor de huidige olievervuiling in ons deel van de Noordzee. Er moet meer dan honderd ton zijn geloosd om een zo grote olievlek te krijgen en het is nauwelijks denkbaar dat die olie alle maal afkomstig is van het betrekkelijk kleine vrachtschip (geen tanker). Dat gevoel is nog versterkt door het ver gelijkende onderzoek van de olie monsters uit zee en uit het inmiddels aangehouden schip: de samenstelling verschilde aanmerkelijk. Sportduiker Hans Eelman. de Noordzee verschenen, afkomstig zijn van het Zweedse wrak. „Dat ge beurde telkens na een zware storm. Ze dachten dan dat een kapitein in een storm olie had geloosd, maar er werden geen daders gevonden. Ik heb nooit zo erg geloofd in het be wust veroorzaken van zo'n grote olie lozing. Ik weet heus wel een beetje hoe er in scheepvaartkringen gedacht en gehandeld wordt. Natuurlijk wordt wel eens gezondigd tegen de regels en er gebeurt ook wel eens een on geluk. Maar ik kan mij eenvoudig niet voorstellen dat een kapitein tegen woordig nog willens en wetens meer dan 100 ton olie in zee gooit. Er wordt scherp gecontroleerd. Zo'n man zet zijn hele carrière op het spel". Eelman vindt het dus veel waar schijnlijker dat die olie telkens uit het Zweedse wrak komt. „Achteraf klopt het allemaal precies. Bij storm raakt dat wrak in beweging en komt er weer een massa olie naar de opper vlakte. Ik weet dat er monsters be staan van de olie die in die Zweed zit. Ik ben heel benieuwd wat de conclusies zijn als die worden gele ken met de olie die nu op ons strand ligt". Keert de PvdA na een onderbreking van acht jaar terug in het college van B en W? Na gisteren is de kans daarop flink gestegen. De twee grootste partijen in de nieuwe ge meenteraad, CDA en Texels Belang, spraken tijdens een overleg met alle raadsfracties hun voorkeur uit voor een college dat op een zo breed mo gelijke steun zal kunnen rekenen. Hun huidige collegepartner VVD viel door deze opstelling buiten de boot en heeft zich uit de onderhandelin gen teruggetrokken. Volgens VVD- wethouder Barendregt is dat vooral te wijten aan een koerswijziging van het CDA. Ook Groen Links heeft zich, in afwachting van het verdere verloop van de onderhandelingen, voorlopig teruggetrokken. De mogelijkheid om een college te formeren bestaande uit Texels Be lang, CDA en PvdA zal nu als eerste worden onderzocht. Geprobeerd wordt overeenstemming te bereiken over een gezamenlijk programma. Al leen een zogeheten „afspiegelingscol lege" (met wethouders van de drie grootste partijen) is dus niet voldoen de. Gistermiddag kwamen de onderhan delaars van alle vijf raadsfracties voor de tweede maal bijeen. Plaats van handeling was de kampeerboerderij van Texels Belang-onderhandelaar Jan van Asselt aan het Oude Dijkje. Na dat de eerste keer vrijblijvend van ge dachten was gewisseld, werden nu de partijprogramma's met elkaar ver geleken. Dat bleek een tijdrovend kar wei. Na anderhalf uur was men nog maar weinig opgeschoten. Peter Bak ker van Groen Links gooide toen de knuppel in het hoenderhok. Hij wilde snel duidelijkheid en stelde voor dat ieder zijn of haar voorkeur voor de te vormen coalitie zou uitspreken. Het CDA gaf als eerste optie een col lege met Texels Belang en PvdA. Re den daarvan was dat de christendemocraten in het nieuwe college graag zowel aan de linker- als aan de rechterzijde een partij naast zich willen hebben. In beide gevallen werd gekozen voor de grootste partij, zodat bij „rechts" Texels Belang de voorkeur kreeg boven de VVD. Liever doorgaan Texels Belang schaarde zich direct achter deze optie, zodat het tegen voorstel van de WD weinig nut had. De VVD wilde graag een voortzetting van het huidige college (CDA, Texels Belang, PvdA). VVD-woordvoerder Klaas Barendregt: „Uit de verkiezing suitslag blijkt niet dat de kiezers het door het college gevoerde beleid heb ben veroordeeld. Daarnaast is het zo dat de VVD, ondanks de negatieve landelijke trend, zich op Texel behoor lijk heeft gehandhaafd. Vandaar onze eerste optie. Ik zeg daarmee niet dat andere opties voor ons niet aanvaard baar zijn, hoor." Barendregt had verwacht dat CDA en Texels Belang ook het liefst met de VVD verder zouden gaan. „Met name de koerswijziging van het CDA vind ik opvallend. Daarnaast hoopte ik nog op steun van Texels Belang voor de VVD-optie. Per slot van rekening heeft Texels Belang via wethouder Schilling zich jarenlang in dit college kunnen vinden." Gewijzigd Ate Rienstra van het CDA vindt dat de situatie in vergelijking met de col- legeformatie vier jaar geleden dusda nig is gewijzigd, dat inderdaad een andere koers kan worden gevolgd. Hij moet echter toegeven dat het huidige collegebeleid niet door de kiezers is verworpen. „Ik moet zeggen dat het functioneren van Barendregt als wet houder in de laatste periode de in stemming had van het CDA. Maar vergeleken met 1986 zijn nu twee wethouders weg. Op electorale gron den willen we nu bekijken of het mo gelijk is een college te formeren met een zo breed mogelijke basis. Als het lukt met de PvdA, weet het nieuwe college zich straks aan de linkerzijde gesteund door vijf zetels." Volgens Rienstra lijkt de nu voor gestane oplossing „programmatisch niet onoverkomelijk". „De wil is in elk geval aanwezig", aldus Rienstra. Gerbrand Poster van Texels Belang liet zich zeer voorzichtig uit. Hij wil zelfs niet kwijt naar welke coalitie de eerste voorkeur uitging. „Wij kiezen in eerste instantie voor een college- program waarin wij ons kunnen her kennen. Een zo breed mogelijk draag vlak is daarvoor heel belangrijk, vandaar dat wij het CDA-voorstel wil len gaan onderzoeken. Nu er twee wethouders weg zijn, ligt er een nieuwe situatie. We houden een slag om de arm en gaan eerst de pro gramma's vergelijken." CDA en Texels Belang voerden gisteravond reeds overleg met elkaar. Niet verrast PvdA-voorman Dirk Terpstra toonde zich niet verrast over de nieuwe kans voor zijn partij, maar wilde er geen commentaar op leveren. „We zullen bekijken of we een goed college program kunnen opstellen", was het enige dat hij kwijt wilde. Groen Links wilde alleen in een colle ge treden, waarin ook de PvdA zit ting zou hebben, met daarnaast een niet met name genoemde derde (gro te) partij. „Het is voor Groen Links onaantrekkelijk om in een college te zitten met twee „rechtse" partners, terwijl de PvdA in de oppositie zit", aldus liet Peter Bakker via een pers bericht weten. Opmerkelijk was het dat Groen Links in de eventuele on derhandelingen wilde proberen om kandidaat-raadsleden die op de kieslijst stonden, ook in raadscom missies te laten meedraaien als verte genwoordiger van de desbetreffende partij. Tot dusver is dat alleen aan raadsleden toegestaan, hetgeen voor kleine partijen vaak een zware be lasting betekent. Tot dusver is door geen van de partij en al gesproken over invulling van de wethoudersposten.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1