KTF geeft een klinkend voorjaarsconcert ten beste „Misschien wordt ons voorbeeld gevolgd" Clubschip Schrijven naar gevangenen in drie verre landen Aannemer werkt milieubewust PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 APRH Dirigent Pieter Heertjes knoopt zijn schoenen los om op de aangeboden klompen te gaan dirigeren De gladheid van het voetenbankje maakte echter dat hij de veters maar weer dichtknoopte. In een goed bezette Lindeboomzaal verzorgde het orkest van het Konink lijk Texels Fanfarekorps haar tweede concert in 1990. Na de winteruit- voering in februari, waaraan alle ge ledingen van KTF deelnamen, trad nu alleen het orkest voor het voet licht. Voorzitter Wim van Sambeek vertelde in zijn openingswoord dat de avond aan twee doelen beant woordde. De vele echte fanfarelief hebbers konden hun hart ophalen en de orkestleden vonden het fijn eens een hele concertavond te geven. Het bijna 50 muzikanten tellende ge zelschap, onder leiding van dirigent Pieter Heertjes uit Winkel, startte met een sfeervol nummer gebaseerd op een volkswijsje uit Wales: Pastorale van de Friese componist Jan de Haan. Een totaal afwijkende opening van een KTF-concert, dat immers al tijd met een traditionele mars begint. En voyage avec Tschaikowski, een verzameling melodieën van de beken de Russische componist, had een zwakke start door enkele aarzelende inzetten. In de loop van dit werk, met onder andere gedeelten uit de Ouverture 1812, de Notenkrakersuite en de Ouverture Romeo en Julia, kwam het orkest beter op dreef. Dat KTF hoge punten scoorde met het vrije nummer A Holiday Suite van E- ric Balie op het concours in Zaan dam, werd zaterdagavond nog eens bewezen. Orkest en dirigent vormden één geheel, tempowisselingen wer den probleemloos uitgevoerd en ook de verschillen in klanksterkte kwa men prima over. Voor het laatste nummer voor de pauze, de Kinder symfonie van Leopold Mozart (of was het Joseph Haydn? De musicologen zijn het er in ieder geval niet over eens), kreeg het orkest versterking van een zestal drumbandleden. Deze symfonie verhaalt over een jonge mu sicus die speciaal voor zijn buurkin deren een muziekwerk componeert, waarin zij op hun eigen kinderinstru mentjes kunnen meespelen met een symfonie-orkest. Heel speciale effec ten werden verkregen door geluiden van een nachtegaal, een koekoek, een schellenring en een ratel. Mede door de goede begeleiding van het orkest, was het een lust om te luiste ren naar Ronald Schipper, Peter de Haas, Bert-Jan Buitenweg, Mariska Witte, Ewout Riteco en Danny Witte. Voorts werd er de nodige assistentie verleend door de slagwerksectie uit het orkest. Vlak voor de pauze had voorzitter Wim van Sambeek nog een verras sing in huis voor één van de orkestle den. Mariska Witte werd gehuldigd met een KTF-vijfje omdat zij vijf jaar muzikant is, waarvan enkele jaren in de inmiddels opgeheven Margaretha Sinclair Band. Een kleine toegift, met trotse medaillebezitster Mariska op de voorkant van het podium, besloot het gedeelte voor de pauze. In de kringen van harmonie- en fanfa remuzikanten is de naam Gerard Boe- dijn een begrip. De inmiddels overleden inwoner van Hoorn, een rasechte Westfries, heeft voor de Ha- fawereld een prachtig oeuvre nagela ten. Een specifiek Boedijn-werk is de Folkloristische Paraphrasen, een aan eenschakeling van West-Friese volks dansmelodieën. Daar er ook een MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek ,,Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Alcohol-avonden De gemeenteraad heeft in zijn verga dering van 13 februari jl. besloten fi nanciële middelen beschikbaar te stellen voor het houden van speciale thema-avonden die worden georgani seerd door Texelse verenigingen over het het gebruik van alcohol. Vanuit de Nieuwe Skuul is medewer king te verkrijgen voor het opzetten van zo'n bijeenkomst; de gemeente kan bijdragen in de kosten van zaal- huur en andere onkosten. Het be schikbare budget is beperkt en er wordt gewerkt volgens het principe „wie het eerst komt, die het eerst maalt". Nadere informatie is te ver krijgen bij mw. R. van Dijk en/of de heer D. P. J. van der Wel, beiden van de afdeling Culturele Zaken. Milieu; bedrijfs-afval Chemisch bedrijfs-afval kan tot 100 kg. per jaar gratis worden ingeleverd bij de gemeentewerkplaats aan de Reijer Keijserstraat te Den burg. De Gemeentewerkplaats is op werkda gen voor publiek geopend van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.00 uur. Afgewerkte olie en olie- water/slibmengsels worden op afroep opgehaald door de volgende be drijven: OVA; telefoon 020 - 115 127 (olie) Groenendaal; telefoon 020 - 134 678 (olie) BEMO; telefoon 02245 - 1513 Olie-water/slibmengsels) Teeuwissen; telefoon 02152 - 52319 (olie-water/slibmengsels) 02152 - 57 323 De eerstgenoemde bedrijven - dus OVA en BEMO - zijn verplicht om op afroep op te halen. Voor andere en grotere hoeveelheden chemisch bedrijfs-afal kunt u contact opnemen met de Provinciale Inzameldienst (de PID) telefoon 023 -143999 of Eco- techniek bv, telefoon 030 - 430717. Voor algemene informatie: afdeling Milieubeheer van de dienst Gemeen tewerken, telefoon 62187. Bouwvergunningen C. J. M. Bertrand voor het gedeelte lijk vergroten van een keuken, Diek 31, Den Hoorn; A. C. de Geest voor het gedeeltelijk vernieuwen/verande ren van 4 woningen, Kikkertstraat 39, De Cocksdorp; burgemeester en wethouders van Texel voor het plaat sen van een abri, De Naai, Den Hoorn; Fa. Daalder en Zonen voor het plaatsen van een showroom, Lan- geveldstraat 10, De Cocksdorp; E. Spoelstra voor het plaatsen van een stacaravan, Pontweg 57, Den Hoorn; J. H. de Lugt voor het plaatsen van een dakkapel, De Wittestraat 3, Ou- deschild, Langeveld de rooy voor het gedeeltelijk veranderen van een magazijn, Parkstraat 10, Den Burg, J. C. Koegelberg voor het vernieuwen van een bijkeuken, Schilderend 85, Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de wet AROB een bezwaarschrift indie nen. Nadere informatie: kamer 205 of telefoon 62125. klompendans in het stuk voorkomt, meende speaker Wil Huizinga dat di rigent Heertjes (óók een Westfries) er niet onder uit kon om dit nummer op klompen te dirigeren. Heertjes kreeg een paar aangereikt, maar kwam niet verder dan zijn veters los te maken Heel goed op dreef was KTF in de compilatie van filmmuziek van de Ita liaanse componist Ennio Morricone in een arrangement van Johan de Mey, ex-trombonist bij de inmiddels opge heven Amsterdamse Politiekapel. Dat de totaalklank van KTF zich de laat ste jaren duidelijk in positieve zin heeft ontwikkeld kon in dit werk worden geconstateerd. De bugelsolo van de nog jeugdige Alfons Witte mag hier zeker niet onvermeld blijven. Ook in deze sectie zit het goed met de toekomst voor de vereniging. Heel geroutineerd sloeg men zich vervolgens door het Instant Concert van Harold Walters. Ruim dertig ver schillende wijsjes passeerden in acht minuten de oren van het zeer aan dachtige publiek. Alleen op het mo ment van herkenning waren de meeste melodietjes alweer voorbij. Melodies de la France in een arrange ment van Jean Trèves was één van de hoogtepunten van de avond. Meeslepende Franse chanson- en musettemuziek, onder anderen Chan son d'amour en C'est si bon brach ten een heel apart sfeertje in de Schouwburgzaal van De Lindeboom. Heertjes bespeelde het orkest als een volleerde accordeonist, daarbij het ene moment alle registers opentrek kend, om vervolgens heel subtiel en kele nootjes te laten klinken. Dat KTF over bijzonder goede solisten be schikt bewezen in dit nummer Dick Bousma (cornet) en Cees Witte (trombone). In zijn slotwoord tot pu bliek en dirigent Heertjes memoreer de Van Sambeek nog even de wekelijkse reis en overnachting van de KTF-dirigent: „Wat ons betreft mag dat nog jaren zo blijven". Tenslotte kon het tenor- en basre- gister nog even bewijzen dat ook daar voldoende kwaliteit aanwezig is. De mars Arnhem van A. E. Kelly - gecomponeerd naar aanleiding van de Slag om Arnhem in W.O. II) - be tekende een daverend einde van een zeer geslaagd concert. Met een staande ovatie liet het publiek mer ken er ook zo over te denken, daar mee dirigent Heertjes en zijn dames en heren verplichtend tot een toegift: met een swingend Ice Cream namen orkest en publiek afscheid van elkaar. VERVOLG VAN PAGINA 1 Als je het voor- en naseizoen weet te benutten, zit er nog genoeg groei in. We mikken op een kwalitatief hoogstaande passantenjachthaven.' „In tegenstelling tot andere eilanden hebben we hier ook een eigen ligbox voor ieder schip, met water en elec- triciteit op de steigers. Daar hoort ook bij dat je op de kant voorzienin gen treft voor volwassenen en kinde ren. De passantenjachthaven wordt door de VVV onder de aandacht van het publiek gebracht. Ook op buiten landse beurzen, wat heel belangrijk is. Er komen in de passantenjachtha ven enorm veel Duitse toeristen. Bin nenkort kunnen we de 25.000-ste bezoeker verwelkomen," aldus Van Schaik. In het blad „Wordt Vervolgd" van Amnesty International worden maan delijks voorbeelden genoemd van mensen die onrechtmatig gevangen worden gehouden en/of gemarteld. Via het schrijven van brieven doet men een beroep op de autoriteiten van de genoemde landen om de ge vangenen in kwestie vrij te laten en aan het martelen een einde te ma ken, zo daar sprake van is. De Texel se groep van Amnesty International heeft voor deze maand drie brieven gemaakt, die op vier adressen zijn af te halen. De eerste brief is voor Zosimo Alpino in de Filippijnen. Zosimo Alpino is één van de 25 boeren die worden vastgehouden in het Bagong Buhay rehabilitatie centrum in Cebu City. De boeren werden in november 1987 gearresteerd en beschuldigd van re bellie en gewelddadigheden. Amnesty International is van mening dat ze in feite gevangen werden genomen van wege hun aandeel in onthullingen over de schendingen van mensen rechten door burgermilities. Volgens de advocaten die de beklaagden ver dedigden werd vals bewijsmateriaal gebruikt bij de rechtszaak die in fe bruari 1989 eindigde. Het hof heeft nog geen vonnis gewezen. In Joegoslavië zit Milaim Ziberi vast. Hij werd gearresteerd in juni 1987, met zeven andere etnische Albaneze jongemannen. Zij waren klasgenoten op de middelbare school in Kicevo in Macedonië. Op school hadden zij in 1982 meegedaan aan demonstraties tegen het ontslag van zes etnische Albanes leraren, die door de autoritei ten „politiek niet bekwaam" werden bevonden. Milaim Ziberi, die als een van de leiders wordt beschouwd, werd veroordeeld tot zeven jaar. Zijn Dinsdag 10 april De gemeenteraad vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. De Vrouwenbond FNV houdt jaarvergadering in De Buureton; 20.00 uur. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bij eenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet-leden. De Federatie van Doopsgezinde zusterkringen heeft de paasmaal- tijd in de Doopsgezinde kerk in Den Burg, gratis toegankelijk voor ieder. Woensdag 11 april Van 14.00 tot 17.00 uur wordt Paasmarkt gehouden in het Am bachtencentrum (voormalige Doopsgezinde kerk) in Den Hoorn. De Rose Harmony-singers geveJ met orkestbegeleiding een uit voering van de Johannes Passio- van G.F. Telemann in de Ned. Hervormde kerk in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Donderdag 12 april De raadscommissie voor Wel zijnsbeleid heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aan vang 19.30 uur. Gesproken wore onder meer over de kinderopvan; en de sociale vernieuwing. Hoogwater Oudeschild Za. 7 Zo. 8 Ma. 9 Di. 10 Wo. 11 Do. 12 Vr. 13 Za. 14 7.55 en 19.4 8.55 en 203 9.24 en 21.1 10.00 en 20.5' 10.00 en 22.9 - 10.20 en 22.3 10.54 en 23.04 11.30 en 23.3 Aan het strand is het een uur eerder ho<y. water. Laagwater valt gemiddeld 6.15.' na hoogwater. De zon komt 8 april op» 7.00 uur en gaat onder om 20 25 uur april volle maan; 11 april springtij. straf werd in november 1989 met een jaar verminderd. Tot slot is er een brief voor Mubarak Abdu Fadhl in Egypte. Deze 61-jarige journalist zit een gevangenisstraf van drie jaar uit in de Mazra'at Tora ge vangenis. Hij verkeert in slechte ge zondheid. Hij werd in mei 1986 veroordeeld, toen het Opperste Staatsveiligheidshof in Cairo vonnis wees in twee rechtszaken waarin sprake was van vermeend lidmaat schap van een verboden politieke partij. Wie ook voor deze mensen wil ven, kan kosteloos voorbeeld brie krijgen. Voor brieven en meer in formatie: Hilda Afman, Klif 31, Den Hoorn, 19533; Lenie Bremer, Kotterstraai Oosterend, tel. 18672; Ria Visch. Trompstraat 15, Oudeschild, tel. 13968; Willy Plug, Vloedlijn 28,1 Burg, tel. 12625. ,,lk dacht ineens, verdorie nog an toe, dat moeten we met z'n allen aanpakken". Dik Haker, opzichter van aannemerij Drijver, is de „drij vende kracht" achter de maatrege len die dit bedrijf heeft genomen om het milieu te ontzien. Plastic wordt apart verzameld, evenals bussen met schadelijke stoffen en papier. „Het is maar een druppel op een gloeiende plaat, maar misschien wordt ons voorbeeld gevolgd". „Thuis ben ik al zo bezig en ineens schoot het door mijn hoofd dat het op het werk natuurlijk ook moet. Ik ben er met de baas over gaan praten en dat was positief. Hij zei: kijk maar wat je er van kunt maken met de jongens", aldus Dik Haker. Drijver bouwt momenteel woningen in De Mars. Haker zocht allerlei informatie bij elkaar over wat ze allemaal zou den kunnen doen om het milieu te sparen. Ook de werknemers van bouwbedrijf Elco Vermeulen doen er aan mee. Er zijn inmiddels ook signa len binnen van enkele andere bedrij ven, die zich er ook steeds meer op richten. Als eerste werd het bouwplastic in een speciaal hiervoor opgestelde me talen kooi verzameld. „Je staat er versteld van hoeveel plastic er in de bouw wordt gebruikt. Alles zit erin verpakt". Weinig steun Familie Amsing uit Oosterend komt regelmatig langs om de kooi te legen. Haker vindt het fantastisch dat deze familie zich zo voor het milieu inzet. „Het is jammer dat zij zo weinig steun krijgen van de gemeente. Het inzamelen valt of staat met het wel zijn van familie Amsing. Zij hopen op een beetje begeleiding en wat moge lijkheden tot opslag en verwerking. Dat verdienen ze ook". De mogelijkheden voor het afvoeren van gescheiden vuil zijn op Texel niet zo groot. „We lopen hier op Texel duidelijk achter, vergeleken met de rest van het land. Het is daar alle maal veel beter geregeld en georgani seerd. Piepschuim bijvoorbeeld. Wij zitten met een enorme hoeveelheid in ons maag en die kunnen we nergens kwijt. Dus moet het noodgedwongen naar de belt". Ecokist Haker heeft ook een soort „ecokist" gemaakt waarin onder andere lege pur-bussen en andere kit-patronen worden vergaard. Dit materiaal wordt naar de gemeente gebracht. „Daar speelt men er ook met echt op in. Boven een bepaalde hoeveelheid moet ervoor worden betaald als je die rotzooi inlevert. Ik denk dat er een afwachtende houding wordt aan genomen tot het overslagstation in Oudeschild klaar is. Het gaat mij alle maal véél te traag". „Van gemeentewege wordt er naar bedrijven toe op Texel weinig werk van gemaakt", aldus Haker. Hij vult aan dat een actief milieubeleid niet ophoudt bij het schilderen van een vignet op vuilnisauto's met de tekst: hou Texel schoon. „Het zou een goe de zaak zijn als bijvoorbeeld een symposium wordt georganiseerd, waar het bedrijfsleven bij wordt be trokken". Het gescheiden houden van het a valmateriaal is maar een klein te extra werk. „Of je nu loopt naan vuilcontainer of naar de plasticca ner, dat maakt niks uit. Je moet: zelf even om denken dat je niet matisch naar de vuilcontainer Haker betreurt het dat niet meer bouwbedrijven zelf het initiatief n men. „Daarom denk ik steeds, moet het aankaarten. Het is de rr kelijkste weg om het zomaar in 4 bak te gooien. Maar als we er nu niet mee beginnen, dan zitten we in de toekomst mee. Het gaat kosten, dat is zeker. Laten we nu vast ermee beginnen de mensen e op te voeden. Het werkt hoor. De meeste jongens van het personeel verzamelen nu thuis ook al afval- plastic en dat dumpen ze hier inS container". De hoeveelheid puind door Drijver werd afgevoerd is d« de gescheiden inzameling vermin derd. „Het stortgeld dat daarvooi moet worden betaald, wordt over geslagen op de bouwkosten. Mes omdat het inleveren van grote ho? veelheden (boven de 100 kilo) scf delijke stoffen bij de gemeente c kost, kan het zijn dat je duurder li bent door je milieubewustheid. I een aannemer die alles zomaar o belt dumpt heeft eigenlijk voordee| Daar móet wat aan gebeuren". Groene ki Haker is in het begin wel met zijn milieubewustheid. „Groen kikker noemden ze me. Daar lach dan maar om. Maar ze beginnen ook steeds meer mee te denken, want we kregen een nieuwe keet compleet met een wastafeltje en men besloot voortaan zelf een d beker voor de koffie mee van huis nemen, in plaats van de plastic be kers te gebruiken". Dik Haker zou graag met de ge te om tafel gaan om te praten de plannen die er zijn om het be drijfsleven bewuster te maken op bied van milieubeleid. wM.t&.i/v De plastickool waarin aannemer Drijver het bouwplastic apart houdt.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2