Texelse tak geslacht Bui(j)sman was bijeen Verplaatsing bushalte De Waal erg kostbaar Subsidie provincie nog onzeker est-lucht of last? Opbrengst collecte (Vatertransport loor brandweer Licht voor toren NH-kerk Den Burg Geslaagd Expositie H. Tielemans één avond opengesteld Schoolvoetballen basisonderwijs SDAG 10 APRIL 1990 TEXELSE COURANTPAGINA 5 wordt te water ijn in de Cocksdorp blijkbaar isen die vergeten zijn dat ze in B plattelandsdorp wonen. Voor die A Insen is het blijkbaar nodig om "tens uit te leggen dat. Dit betekent lat er rondom uw woonplaats lande- liggen, die door boeren bewerkt den. boeren zijn daar allemaal bezig uw voedselpakket. Zoals u weet it een boer ook zijn akker be lten, En nu komen wij op het om- len punt: Aan deze mest zit ijls een luchtje, wat niet door ieder gewaardeerd kan worden :oms ook wel eens ernstig stinkt, weten wij net zo goed als u dus "over hoeft u de boeren of de mi- Idinst van de gemeente niet op te len. Dat u van deze lucht ziek fdt of hoofdpijn krijgt is je reinste iwekul |we werken er tenslotte ook meel. Die hoofdpijn krijgt u pat u zich er veel te druk over Er is zelfs onderzoek naar ge in door de Katholieke Universiteit lijmegen en die kwamen tot de [dekking dat, en ik citeer: Zelf vind onderzoeker het meest verrassen- resultaat dat mensen die vaak lls zijn (huisvrouwen, werklozen, meer last hebben van mest dan pen die overdag gewoon aan het P Z'ih— Einde citaat. U kunt zoals !est dus ook proberen de tijdelijke stlucht te negeren. Tegenwoordig 'dt de mest vrijwel meteen onder werkt zodat de mestlucht alleen net uitrijden beperkt word, omdat °P die manier alle stikstof in de pt voor onze gewassen kunnen 'ftten, en dus ook vervluchtiging Jen gaan. Soms is het nodig om 'Bh S< zu'ver'ngsslib (uw afval) net land te laten liggen. Dit om ■verstuiven van het land na het "en of oogsten tegen te gaan. An- [s e'' u vveer dat er zand op uw jo of in uw dakgoot waait. Niet- |ar. En als wij onze gewassen na verstuiven over moeten zaaien P werkt dat weer kostenverho- P zodat uw voedselpakket e.d. ■"der wordt, en dat deugd ook weer niet. Maar troost u, wij introdu ceren dit jaar op Texel een voor ons nieuw (reukloosl produkt om slemp (dichtslaan) en stuiven van de grond tegen te gaan. Dit produkt is gemodi ficeerd zetmeel (aardappelmeel) en is afkomstig van de AVEBE Fabrieken. Het is een tot nu toe vrij duur pro dukt voor ons (ƒ600,—/ha) maar het spaart mens en milieu. Nu is het zo dat dit middel met de veldspuit ver spoten kan worden, dus als u ons boeren ineens opvallend vaak met de veldspuit in de weer ziet bedenkt u dan dat wij voor de verandering eens bijzonder milieuvriendelijk bezig zijn met onze spuit. Nu zult u zich wel afvragen vanwaar dit verhaal, welnu: Wij werden vanmiddag (woensdag 4 april j.l.) opgebeld door een ambte naar van de gemeentelijke Milieu dienst en deze sommeerde ons direct op te houden met mestrijden, daar er enige mensen in het dorp meenden niet met deze lucht te kunnen leven. Voor die mensen nu: Ten eerste was het NIET de Fam. Stark die aan het mestrijden was, onze varkensmest ligt er al lang op en daar heeft u dus niets van gemerkt. En ten tweede was degene die WEL aan het rijden was, op bijna 2 kilometer afstand van het dorp bezig en ook nog met een vrij stevige wind, zodat de mest lucht erg snel werd verdund en weg waaide, waardoor het allemaal best wel meeviel. Wij kunnen nu eenmaal niet altijd de voor iedereen - meest perfecte windrichting afwachten, er is altijd wel iemand de pineut, waar voor onze excuses. Dus als u nog eens „iets" ruikt bedenk dan u leeft en eet samen met boeren van en op het platteland, dus leven en laten le ven, en bedenk in de stad stinkt het ook wel eens. Simon Stark De Cocksdorp De collecte die onlangs werd gehou den voor de kinderbescherming bracht ƒ6608,35 op. Dat is ƒ847,75 meer dan vorig jaar. via de Langwaal lopen, dan valt aan De huidige bushalte aan de Laagwaalderweg ligt te ver van het dorp, vooral voor ouderen, Bovendien mankeert de abri een bankje. wende pomp m de |n De Koog is gisteravond een rote brandweeroefening ge- ouden, waarbij ook twee wa- ens van de overkant waren etrokken. Het ging om een natertransport, waarbij 4800 ter water per minuut van de üikadel naar Hotel Juliana verd verplaatst, om daar meer- ere stralen te kunnen voeden, ■liertoe werd een dompelpomp waterpartij bij de Nikadel. in een sloot neergelaten. Via een dikke, lange slang werd het water getransporteerd. Het uit rollen van de slang gaf gister avond aardig wat voeten in aarde. De oefening verliep verder voorspoedig. Eén van de wa gens die van de overkant was gekomen, fungeerde als com mandopost. Alleen bij langduri ge en zeer grote branden is steun van buiten Texel noodza kelijk. Deze hulp kan snel ge noeg ter plaatse zijn om daadwerkelijk van nut te zijn. De toren van de hervormde kerk van Den Burg moet worden verlicht, zo vindt het college van b en w. De raad zal worden voorgesteld de een malige aanschaf van schijnwerpers voor rekening van de gemeente te la ten komen. Ondernemersvereniging Den Burg/Stichting Folklore Texel moet dan wel de jaarlijkse exploitatie kosten (stroomleveranties) betalen. Het aanschaffen van nieuwe schijn werpers is noodzakelijk omdat de oude ter beschikking zijn gesteld voor verlichting van de toren van de hervormde kerk in Oosterend. Willem Roeper slaagde onlangs als beste van Nederland voor het exa men basis-snackkeuken van de Stich ting Vakonderwijs Horeca in Amsterdam. Er deden zo'n zeshon derd personen aan mee. Nederland telt ongeveer tweeduizend Buismannen", waarvan er zo'n vijf tig op Texel wonen. Landelijk houdt een in oprichting zijnde stichting Buisman" zich met dit geslacht be zig. Tot dusver bestonden de activi teiten voornamelijk uit het uitpluizen van stambomen, maar zaterdag hield de stichting i.o. voor de allereerste maal een bijeenkomst voor mensen die Buisman, Buijsman of Buysman heten. In hotel De Lindeboom mocht de Texelse tak het spits afbijten. Er verschenen ongeveer twintig Texel se Buismannen, van wie er overigens vier Bakker als achternaam hadden (hun moeder heet Buisman). Zij ont vingen allen een computer-uitdraai met alle takken en namen van het geslacht. De stichting i.o. -nu nog een werkgroep-hoopt dat eventuele ontbrekende gegevens zo nog boven water komen. De Texelaars werden ontvangen met koffie en gebak, en kregen een aperetief en een koffieta fel aangeboden. Daarnaast werden ze in de gelegenheid gesteld één of twee bestaande familiewapens te ko pen. Volgens mede-organisator en penningmeester van de werk groep/stichting J.H. Jansen uit Alk maar werd het zaterdag een gezellig samenzijn. Hij vertelde dat de stich ting bezig is met een boek over de geschiedenis en met een compleet overzicht van alle vertakkingen van de familie Buisman. Dat boek wordt geschreven (en uitgegeven) door Jan Buisman uit Den Haag, uit naam van de werkgroep. „Maar voordat dat af is, zijn we alweer een paar jaar ver der", aldus Jansen. Wél spoedig ge reed is de inleiding die schrijver Jan Buisman voor het boek maakt. Deze zal apart zijn te bestellen, Jansen was een aantal jaar geleden de animator van het onderzoek naar de Noordhollandse (Westfriese) tak van de familie Buisman. Zijn vrouw heette Buisman en de bewering van haar vader dat hij geen familie zou hebben, prikkelde Jansens nieuwsgie righeid. Hij startte een speurtocht in het verleden en bracht het geslacht Buisman in Westfriesland in kaart. „De Streek" in Westfriesland (Lutje- broek en omstreken) bleek de oor sprong van alle Buismannen te zijn. Nu zitten ze verspreid door het hele land. De naam betekent letterlijk „pe kelharingvisser"; deze vissers trokken er vroeger met een buis (schip) op uit. Landelijk Toevalligerwijs werd tegelijk met het stamboom-onderzoek van Jansen ook in Overijssel het geslacht Buisman weinig voor. Als het plan doorgaat wil het Waterschap eigendom en be heer van de Langwaal overdragen aan de gemeente, omdat men geen enkel belang bij het weggetje zou hebben. De dienst gemeentewerken heeft al laten weten niet op dit voor stel te willen ingaan. Subsidie? Of de provincie subsidie geeft, en zo ja hoeveel, is nog niet bekend. De kans bestaat zeer zeker, omdat de provincie een speciale regeling heeft voor subsidiëring van voorzieningen die gericht zijn op bevordering van het openbaar vervoer. Voor 1991 is nog geld beschikbaar en elders in de kop van Noordholland zijn nog geen projecten aangemeld, zodat het Waal der plan een kans maakt. De rest van het geld kan volgens een ambtelijk advies deels worden gedekt uit het surplus van de aandelenover- dracht van AOT naar NZH 26.726,- nog beschikbaar). aan een grondige inspectie onderwor pen, De twee genealogen kwamen met elkaar in contact en zo ontstond een landelijke werkgroep, bestaande uit tien personen. Deze werkgroep is nu bezig over te gaan in een stich ting. De tien leden vertegenwoordi gen elk een familietak. De Texelse tak is zó klein, dat hiervoor geen verte genwoordiger in het bestuur zit. Oud- Texelaar Kees van Heerwaarden uit Alkmaar nam de honneurs echter waar en hielp ook in de voorbereiding van de bijeenkomst van zaterdag. In De Lindeboom waren twee fami lies bijeen. Enerzijds nazaten van Cor- nelis Buijsman, die zich al in de 17e eeuw op het eiland vestigde en van protestantse huize was. Daarnaast waren er afstammelingen van Tho mas Buisman, die in later jaren als koster van de roomskatholieke kerk naar Texel kwam. De spelling van beide familienamen werd in de loop der jaren nogal eens door elkander gehaald, zodat op het eerste gezicht niet goed valt te zeggen van welke stamvader men een nazaat is. De expositie van kunstschilder Harry Tielemans is aanstaande dinsdag ook 's avonds te bekijken. Tielemans kreeg van veel mensen te horen dat zij de expositie in de kelder van het raadhuis wel wilden zien, maar door de openstelling (alleen tijdens kan tooruren) niet in de gelegenheid waren. Omdat het raadhuis dinsdag in ver band met de raadsvergadering toch open is, kan het één met het ander worden gecombineerd. De ten toonstelling kan van 19.00 tot 22.00 uur worden bezichtigd. Harry Tiele mans is dinsdagavond ook zelf aanwezig. Woensdag is op de velden van SV Texel en Texelse Boys in Den Burg het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi voor het basisonderwijs. Het begint om 13.15 uur. Sponsor van het ge heel is de Postbank. Het toernooi is hetzelfde van opzet als andere jaren. Bij de meisjes wordt er weer alleen met miniteams gespeeld zeven speelsters inclusief keepster) op een half veld. Er wordt gewerkt met zes categorie ën: Poule A: jongenselftallen, spelend om het kampioenschap van Texel. De uit eindelijke kampioen speelt op woens dag 2 mei om het schoolvoetbalkampioenschap van Noordholland, Poule B: miniteams meisjes, om het kampioenschap van Texel. Ook de winnaar hiervan moet acte de pre sence geven op het Noordhollands schoolvoetbalkampioenschap, Poule C: miniteams jongens; de eer ste teams van de verschillende scholen, Poule D: overige miniteams jongens. Poule E: overige mini-teams meisjes. Poule F: gemengde miniteams, met minimaal drie meisjes. De wedstrijden duren 12,5 minuten. De wedstrijden worden gespeeld vol gens KNVB-regels. Om ongeveer 17.15 uur is prijsuitrei king in de kantine van Texelse Boys. Op zoek naar een goedkopere oplos sing heeft wethouder Zegers in een recente B en W-vergadering een an dere busroute voorgesteld. Momen teel onderzoekt de dienst gemeentewerken deze suggestie. roon op de oefening. Twaalf krachtige stralen worden vanaf het parkeerterrein van appartementenhotel Juliana op het duin gericht De 15 centimeter dikke slang wordt over een lengte van 600 meter uitgerold. Het is nog lang niet zeker of de ver plaatsing van de bushalte aan de Waal realiteit wordt. De Waalders willen liefst de bus instappen aan de Sommeltjesweg ter hoogte van het Vermaningspad, in plaats van op de huidige halte aan de Laagwaalder weg. De hiervoor benodigde ingreep kost naar schatting ƒ141.500,- en dat vinden B en W wel erg fors. Voordat het college zich over even tuele verplaatsing uitspreekt, wil het eerst zeker weten of de provincie bereid is in de kosten bij te dragen. Verplaatsing is vooral een wens van de oudere bewoners van De Waal De huidige bushalte, vanuit het dorp gezien aan de overzijde van het kruispunt Laagwaalderweg/Oosteren- derweg/Sommeltjesweg, is voor hen slecht te bereiken. In oktober vorig jaar kwam hun wens bij B en W ter ore. Tevens hebben de Waalders toen verzocht om de huidige abri van zit- planken te voorzien. De dorpscom missie van De Waal ondersteunt het initiatief. De verplaatsing is bovendien gunstiger voor bezoekers van het Agrarisch en Wagenmuseum. Op 24 oktober vorig jaar besloten B en W in principe op het Waalder voorstel in te gaan. Als voorwaarde werd gesteld dat de nieuwe halte de verkeersveiligheid niet in het geding mag brengen. Belangrijk is dat de bus voor het in- en uitstappen van passagiers niet op de weg hoeft stil te staan. Ook de NZH, exploitant van de Texelse buslijndienst, denkt er zo over en adviseerde om aan beide zij den van de rijbaan insteekhavens te maken. Voorts zijn volgens de NZH snelheidsbeperkende maatregelen no dig, evenals de aanleg van een over steekplaats en moet de bocht van de Langwaal naar de Sommeltjesweg aanzienlijk worden verruimd. Het Wa terschap Texel plaatste de kantteke ning dat de Langwaal ongeschikt is voor busverkeer. Mocht de busroute extra weg- en bermonderhoud niet te ontkomen. Wanneer de gemeente met al deze voorwaarden rekening houdt, zal grondverwerving voor de bushaltes (en invoegstroken) en verbreding van de Langwaal nodig zijn. De kosten van dit project worden geraamd op ƒ91.500,-. Bovendien zal, als de Lang waal door bussen wordt gebruikt, eerst groot onderhoud aan deze weg moeten worden gepleegd, kosten ƒ50.000,-. Volgens de gemeente moeten deze kosten in principe door het Waterschap Texel (zijnde de ver antwoordelijke wegbeheerder) worden gedragen. Het Waterschap voelt daar

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5