Telekraan tilt oude motor uit gestrande Anneliese Kinderspelen in Den Burg gaan misschien niet door Paasactiviteiten ginder vervoer Teso or late Paasdagen ienstkring breidt uit Strand snel weer bruikbaar Geen vrijwilligers: Opbrengst Ecocar weer gestegen Texelse dansers allen geslaagd Licht gewond Attributen Anneliese naar Juttersmuseum Koninginnedag De Koog Op de simpelheid letten Geen zwemmen Judoclub Shima succesvol Tot morgen 12.00 uur kunnen activiteiten, shows en andere evenementen die worden ge houden met de paas of in de week erna, nog worden door gegeven aan de redactie voor een uitgebreide ,,Paasagenda" in TC3. TEXELSE COURANT PAGINA 7 ISDAG 10 APRIL 1990 Tesocijfers over de maand maart veel lager uitgevallen dan vorig git komt doordat toen de Paas eg viel. meeste verschil zit in het aantal ivans dat in maart werd overge- Vorig jaar waren het er 783, te- I nu 232, een daling van maar st 70,37 procent. daling bij de auto's bedroeg 13,86 cent 138.231 tegen 44.384 in 19). Ook het aantal bussen/tou- icars was flink gedaald: 74 tegen I vorig jaar (-47,14 procent), jingen 5,11 procent minder vracht- jens met Teso mee (2836 tegen J9 in '89). ging vertoonde alleen de rubrieken ihangwagens (683 in '90 tegen j vorig jaar 1,18 procent) en iggers (1335 tegen 1102 21,14 cent) jotaal werden in maart 1990 971 eenheden vervoerd, tegen 406 vorig jaar. Dit is een daling 11,61 procent. Als de vergelijking rdt gemaakt met maart 1988, de paasdagen ook niet in maart en, is het beeld positiever: toen ■den 44.613 eenheden ver voerd. administratieve afdeling van de mstkring Texel van Rijkswaterstaat dt personeelsuitbreiding onder in. Ingaand deze week is de jarige Jaap de Wijk uit Arnhem het kantoor aan de Keesomlaan rkzaam als hoofd van de admi- tratie. uitbreiding heeft te maken met de entelijk doorgevoerde reorganisatie ardoor de dienstkring uitbreiding bevoegdheden en werkgebied ift gekregen. Binnen bepaalde nzen kan de dienstkring nu zelf fesingen nemen inzake financiën, .tekken e.d. Vroeger beperkte men i tot voorstellen, die dan door aarlem" moesten worden goedge- ird. In de technisch-uitvoerende dor van de dienstkring is van per- leelsuitbreiding echter geen spra- afslankingen die in het verleden iben plaatsgevonden worden niet |edaan gemaakt. Van de olie die vorige week op het Texelse strand aanspoelde, is niets meer te zien. In op dracht van Rijkswaterstaat werd het zwarte goedje snel opgeruimd. Op de meest ver vuilde plekken werd de olie bij elkaar geschraapt en afgevoerd; elders was een bewerking van het strand met een cultvator of een roterende eg voldoende. Vooral laatstgenoemde machine Ivan loonbedrijf Niek Dros) le verde een prachtig resultaat op. De foto toont een cultivator in actie nabij paal 28. De opbrengst van de Ecocar die vori ge week op Texel is geweest ligt weer ver boven het landelijk gemid delde. Ook in de buitendorpen werd meer opgehaald. In totaal werd 1709 kilo chemisch afval ingeleverd. De eerste keer dat de Ecocar Texel aandeed werd 2000 kilo opgehaald. De tweede keer was het 1380 kilo. J. Reeder van Rijkswaterstaat overhandigt de boei van de Anneliese aan Cor Ellen. Rljkswaterstaatmedewerker W. Wiering en conservator W P. van der Vis kijken toe. (foto Bert Koning) De optocht gaat dit jaar in ieder ge val wel door. Er wordt gestart vanaf het parkeerterrein aan de Emmalaan om 13.30 uur. Het wijk-tegen- wijkspel begint dit jaar in tegenstel ling tot voorgaande jaren om 16.30 uur. De festiviteiten worden besloten met een Meierblis langs de Haffelder- weg. Danslustigen kunnen vervolgens in De Lindeboom terecht voor het Oranjebal. In Heemskerk zijn zaterdag zo'n hon derd Texelse dansers geslaagd voor Brons-ster en Goud. Deze paren oefenen iedere week onder leiding van Corry, Dirk en Maaike Raateland in 't Skiltje, de Buureton en de Waldhoorn. De geslaagden zijn: Brons-ster: Echtp. Schneider-Hogervorst; R. de Zwart/J. E. de Zwart; Echtp. Witte- Rodenburg; M. Uriot/J. M. Schoort, Echtp. Bakker-Boon; Echtp. Rijk-Kort; Echtp. Rommets-Rensmaag, Echtp. Maas-Buijsman; F. J. Parlevliet/T. J. J. Parlevliet; Echtp. Schuit- Snel; Echtp. Zijm-De Graaf; Echtp. Vinken- Vendel; Echtp. Jonkergouw-Paagman; Echtp. Heerschap-Verstegen; Echtp. Bremer-Vlaming, Echtp. R. Bos-Visser; Echtp. Boom-Witte; Echtp. Boom-van Bentum; Echtp. L. Bos- Spaans; Echtp. Krijnen-Keijser; Echtp. Kuip- Rikkenberg; Echtp. Van der Star-Van der Schans; Echtp. Zandee-Hin; Echtp. Bakker- Dros; Echtp. Waaier-schaap; Echtp. Miedema- Zijlstra; Echtp. Roeper-Blom; Echtp. Loo- Huisoon; Echtp. Boom-Van der Gracht; Echtp. Schagen-Daalder; Echtp. Krijnen-Keijzer; Echtp. Van der Star-Lap, Echtp. Vlas-Walstra; B. Visser/C de Vries; Echtp. Bekker-Smit; J. v/d Linde/A. v/d Linde. Goud: Echtp. Timmer- Zijm; Echtp. Langeveld-Kok; Echtp. Staman- Witte; Echtp. van Dam-Rijk; Echtp. Bakker- Zijm; Echtp P. J. Schagen-Huizmga; Echtp. Wessels-Bakker. Echtp. Nooij-Bakker; Echtp. Daalder-Huizinga; Echtp. Zijm-Nooij; Echtp. Grootjen-Dekker; Echtp. Jorna-Palstra; Echtp. Schoenmaker-Vendel; Echtp. Beemsterboer-Water Een 51-jarige Duitser in een gloed nieuwe Toyota wilde zondagavond te gen kwa/t voor acht de Pontweg oversteken op weg naar het Ger- ritslanderdijkje. Door de laagstaande zon zag hij een van rechts komende 43-jarige automobilist uit Landsmeer over het hoofd. Er volgde een flinke aanrijding, waarbij beide wagens zo zwaar beschadigd raakten dat ze moesten worden weggetakeld. Een 15-jarig meisje dat bij de man uit Landsmeer in de auto zat, liep door de botsing een snijwond in het voor hoofd op, die door een dokter moest worden behandeld. Donderdagmiddag heeft J. Reeder. hoofd van de Dienstkring Texel van Rijkswaterstaat, diverse attributen van de op 26 februari 1990 aan de grond gelopen coaster „Anneliese" overgedragen aan het Maritiem en Jutters Museum. Het museum kreeg de plattegrond van het schip, het ijzeren wapen van de rederij dat op de schoorsteen was bevestigd, het vlaggetje van de rede rij uit de brug van het schip, één van de reddingboeien en een aantal stem pels van de kapitein. De attributen zijn opgenomen in de expositie over de „Anneliese", die nog tot en met tweede paasdag te zien is in het en treegebouw van het Maritiem en Jut ters Museum. Als zich niet spoedig enkele mensen melden om de kinderspelen in Den Burg op Koninginnedag te begelei den. ziet het er naar uit dat de spel letjes voor de kleintjes dit jaar niet doorgaan. Vrijwilligers die afge lasting willen voorkomen en bereid zijn een handje te helpen, kunnen contact opnemen met Bert de Boer, tel. 12201. Koninginnedag in Den Burg begint rond 8.00 uur traditiegetrouw met muziek van de toren. De feestmarkt op de Groeneplaats start om 9.30 uur. De kinderspelletjes beginnen (als zich hiervoor tenminste vrijwilligers melden) om 10.00 uur in de Parkstraat. Wegens organisatorische redenen wordt er dit jaar in De Koog geen zeskamp gehouden op koninginne dag. Wel zal getracht worden om vol gend jaar weer een dergelijk evenement van de grond te krijgen. Op het programma staan wel weer de allegorische optocht voor de jeugd, de kinderspelen en uiteraard de meierblis. De aanvangstijden zul len nog worden doorgegeven. Albert Heijn levert op advies van Aloys Hendriks geen bijdrage aan de Stichting VVV-Texelpromotie. Dat is AH haar goed recht, maar als je in een interview met filiaalchef Hendriks leest waarom een bijdrage beter ach terwege kan blijven, vrees ik voor de steekhoudendheid van Hendriks z'n adviezen. Hendriks vindt dat de service voor toeristen niet op de juiste wijze wordt verleend. Ze worden lekker ge maakt met mooie folders en dan blij ken vele winkels in De Koog in de winter dicht. Toeristisch Texel heeft z'n zaakjes niet op orde, dus dan krij gen jullie van AH geen geld voor re clame. Hoewel AH aardige managementstrainingen geeft, is de knulligheid van deze redenering blijk baar nog niet tot het Zaandamse ka der doorgedrongen. Daarom nog maar even het lesje van de vijf P's, waarvan er in dit geval drie belangrijk zijn: Produkt, Positionering van dat produkt en Promotie (prijs en perso neel behandelen we in de volgende les). De P's hebben elkaar onderling even hard nodig: zonder produkt hoef je niets te promoten en zonder pro motie verkoop je geen produkt. Het toeval wil dat ik een kwart eeuw ge leden in De Koog woonde. Toen ging het hotel-pension van m'n ouders half augustus al dicht en de meeste winkels ook. Ik wil hier alleen maar mee zeggen dat het produkt Texel toen nog niet de kracht had die het nu heeft. Dankzij promotie is het pro dukt vaker verkocht en kwam er meer geld voor promotie, werd het produkt nog vaker verkocht en groei de het reclamebudget evenredig. Een simpele (opwaartse) spiraal. Gelukkig voor de ondernemers zelf, snapt het gros van de TVO-leden dat. Zij zullen ongetwijfeld direct beamen dat het produkt verder kan worden verbeterd. Het is dan ook niet zo vreemd dat de ondernemers die wel meebetalen re gelmatig bakkeleien over service van de VVV, openingstijden van attrac ties, kwaliteitsverbetering van evene menten, de besteding van hun geld etc. Het is makkelijk om te roepen dat het produkt niet goed genoeg is om te promoten. Als je dat echt vindt, moet je principieel weigeren op Texel nog een pak suiker (laat staan een Waddenbrood of een Donatient- je) te verkopen aan een toerist. Die mensen zijn er immers ingeluisd? Ik zou hier natuurlijk heel flauw kunnen opmerken dat AH maar op een paar kleintjes in z'n schappen let en daar mee adverteert. Het trieste is dat Aloys eigenlijk wel weet hoe het moet, getuige de regelmatige gratis publiciteit over AH-kleurwedstrijden en AH-taarten. De wereld buiten de Waalderstraat is blijkbaar nog te groot, maar ja.... het automatisme zit natuurlijk geramd na zoveel jaar: „Ik blijf liever op de kleint....." Hans Oosterhof Den lip Het Marine zwembad Zeemacht in Den Helder, waar regelmatig Texe laars naartoe gaan, is op Goede Vrij dag (13 april) gesloten. De judoclub Shima is zaterdag naar Schagen geweest voor wedstrijden tegen de cub van Henk Middelbeek en een ploeg uit Alkmaar. Dit was de eerste keer dat de Texelse judo ka's een bezoek brachten aan Schagen. In een eerdere wedstrijd op Texel waren de onderlinge krachtverschillen gering gebleken. Mede doordat de ploeg uit Alkmaar meedeed was het afwachten hoe deze verschillen nu waren. De ploeg van Texel bestond uit twaalf judoka's die streden in de dieverse gewichtsklassen. In vlot af gewerkte en sportieve wedstrijden kwam Texel goed uit de bus met ze ven eerste plaatsen, waarbij vooral de nieuwelingen het goed deden zo als: Robin Rump, Niels Smit en Paul Thyssen. Door de goede techniek en variatie van worpen die, ook dankzij de nieuwe trainer Sjaak Adriaanse, op de mat werden gebracht is deze uitwisseling zo succesvol verlopen. De kraan van Mosk tilt de 31.000 kilo wegende Brons-motor moeiteloos uit de Anneliese. Onder toeziend oog van vele be langstellenden werd zaterdagmorgen de gestrande coaster Anneliese van haar motor ontdaan. De 31000 ton wegende Bronsmotor werd uit het schip getild door een splinternieuwe telekraan van de firma Mosk uit Den Helder. Het lichten gaf weinig pro blemen. De kraan is berekend op ge wichten tot 100 ton. De motor van de Anneliese (type 8 ED, 650 pk), is vrij zeldzaam aan het worden. Over de gehele wereld varen er nog slechts een stuk of vijftig van rond. De vier-takt motor (acht-cylinder) werd in 1951 gebouwd. Nadat de kraan met behulp van pla ten zorgvuldig was gesteld, tilde hij de enorme motor moeiteloos rechtstandig omhoog. Om dit moge lijk te maken had men van te voren twee cylinders van de motor van hun koppen ontdaan en er twee brugstuk- ken opgezet. Hierna kon de motor er in zijn geheel worden uitgetrokken. Het „hart" van de Anneliese is nu eigendom van de Texelaars Henk Wit te en Willem Bakker. Wat er mee ge beurt is nog onzeker. „Het zou natuurlijk het mooist zijn als we er een koper voor vinden," vertelt Henk Witte van de firma Witte/Spigt, waar de motor voorlopig staat opgeslagen. „Maar of dat lukt is de vraag, want er zijn geen onderdelen meer voor te krijgen. Als verkopen er niet inzit, zien we wel weer. We gaan de motor in ieder geval conserveren en onder zeil zetten. Het is jammer dat de Oude Trekker- en Motorenclub geen eigen gebouw heeft. Daar zou zo'n apparaat schitterend kunnen staan." De motor heeft van het in brand ste ken van de Anneliese niet geleden. „Het is in de machinekamer wel warm geweest, maar het heeft er niet gebrand. De motor was nog mooi vet van binnen," aldus Witte. Het „hart" van de Anneliese in volle glorie.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7