""M Zelfgebouwde rubberboot volgens bijzonder ontwerp f [levolander brengt een ter wereld Oudeschilder jeugd eet eieren in ,,'t Bossie" Voetbaluitslagen Zaalvoetbal nadert beslissende fase Sjoelkampioenschappen Klaverjassen LdAG 10 APRIL 1990 schilder kinderen op zoek naar eieren in het Doolhof De Palmpasenviering mocht zich dit jaar In grote belangstelling verheu gen. In Den Burg was de opkomst groter dan in voorgaande jaren en ook in Oudeschild werd in groten getale aan de traditionele optocht deelgenomen. gegeten. schouders van pa is het tempo gemakkelijk bij te benen TEXELSE COURANT PAGINA 9 In beide plaatsen werd de kinder schare voorafgegaan door fanfare klanken van KTF. Oudeschild besloot de optocht op feestelijke wijze door de kinderen in de bus van Robert Aris van Boven te zetten en eieren te gaan zoeken in het Doolhof bij de Hoge Berg. De eieren (gekookte en van chocola) waren voor de kleintjes wat gemakkelijker verstopt dan voor de grotere kinderen. Het weer hield zich na een wat regenachtig begin van de dag uitstekend, de eieren kon den in het zonnetje worden op- Zaterdag 7 april: KNVB afdeling Noord-Holland: Flevolanderschaap van Henk van Star uit polder 't Noorden heeft 'dagmiddag het leven geschon- een zesling. De bijzondere orte vond rond half zes plaats, lammetjes bleken niet eens bij- lerklein. Van der Star is trots op zestal. ,,Het zijn nog zes ooitjes Ik had min of meer op een vijf- gerekend, omdat de moeder wel dik was. Dit heb ik echt niet dur- hopen." Zeven jaar geleden lam- een schaap van Van der Star ook len zesling. Flevolanders staan bekend om "ruchtbaarheid. Van der Star ft 23 drachtige schapen in zijn die in september ook al lamden. rhoederschaap heeft van 1985 1989 17 lammeren gekregen. 1 de zesling van nu erbij heeft zij teven keer lammeren totaal 23 'en ter wereld gebracht. lemmen verloopt bij Flevolanders let algemeen probleemloos. Kei- ">nedes, die in verband met de are bouw van het Texelse schaap ?ds vaker moeten worden toege- t. komen bij Flevolanders haast vo°r. „Bij deze verlossing heb ik ter wel even een handje gehol- vertelt Henk van der Star. „Het Dch met iets dat je elke dag over- 1'. De zesling van zeven jaar ge- en is gezond opgegroeid. Henk der Star neemt ook ditmaal wei- nsico. „Omdat het er zoveel zijn, ik ze om de beurt met z'n een bij de moeder. Anders heb je e dat ze even met oplet en er "ie dooddrukt." lier Star legt zich bij de schapen teelt toe op de vruchtbaarheid van zijn schapen. Het uiterlijk doet er vol gens hem niet toe. „Tenminste, nog niet. Misschien dat de kwaliteit van de vacht ooit een rol gaat spelen, maar voorlopig is het niet van belang hoe het dier er uit ziet." Junioren: VZV BTTexel BI Texel B2-Petten B1 ZDH Bl-Oosterend BI Geelzwart C2-Texel C2 Dames: Reigerboys 2-Tex.Boys Zondag 8 april: KNVB Valken-Texel KNVB afdeling Noord-Holland: ASV-De Koog Tex.Boys-Dess HSV sport 2-Texel 2 Texel 3-BKC 4 De Koog 2-Watervogels 4 Tex.Boys 2-HRC 6 JVC 3-Tex.Boys 3 Schoorl-ZDH 2-3 JVC 8-Texel 4 Junioren: Geelzwart B2-Tex.Boys BI Dames: Hugoboys-De Koog Recreatie: Texel-Tex.Boys Cocksdorp-De Koog 2-3 7-4 0-4 1-0 uitgesteld 4-3 1-1 2-3 4-0 3-7 4-0 3-1 Makelaar, hulpstrandvonder, sportdulker. Gebrek aan veelzijdigheid kun je Hans Eelman uit De Koog niet verwijten. Het zal dan ook weinig verbazing wekken dat de man die vorige week nog in het nieuws kwam met zijn onthulling over de her komst van de jongste olievlek die onze kust besmeurde, zich ook bezig houdt met het ontwerpen en bouwen van van een rub berboot. Toch zou het vaartuig opzien kunnen baren want het is er een van een af wijkend type. Zodanig is de vorm dat onder het vaartuig een luchtkussen ontstaat, waardoor bij betrekkelijk ge ring motorvermogen een hoge snel heid kan worden bereikt. De boot is in aanbouw in de loods van Eelman op het bedrijventerrein aan de Schilderweg in Oudeschild en moet over een week of zes klaar zijn. In eerste instantie zal het vaartuig worden uitgerust met en of twee ge wone buitenboordmotoren, later wor den deze vervangen door een „waterjet". Laatstgenoemd voortstu wingssysteem mist naar beneden stekende schroeven, waardoor de boot in zeer ondiep water kan varen. De rubberboot zelf heeft namelijk een diepgang van nauwelijks twintig cen timeter, waardoor deze vlak bij het strand en zandplaten kan opereren. Dat is dan ook de bedoeling want Hans Eelman wil het vaartuig onder andere gebruiken om naar de Razen de Bol te varen, Texels eigen onbe woonde eiland en tevens het rayon van Eelman als hulpstrandvonder. Met de rubberboot zou hij er zelfs vrij zwaar materieel kunnen heen brengen, zoals een trekker. De boot zal ook diensten bewijzen als werk- ponton bij de duikactiviteiten, onder andere ten behoeve van het scheep sarcheologisch onderzoek van CRM. Kennis Hans Eelman was ooit tweede stuur man op de grote vaart en heeft als onderdeel van de opleiding voor dit beroep enige theoretische en practi- sche kennis van scheepsbouw opge daan. Daar heeft hij gebruik van gemaakt bij het bedenken van zijn re volutionaire rubberboot. Zoals bij alle uitvindingen is het principe eenvou dig. De boot heeft een zodanige vorm dat deze bij het varen lucht „hapt". Die lucht komt terecht onder de platte houten bodem van het vaartuig en wordt daar ingesloten ge houden door het rubber drijflichaam. De enigszins onder druk staande lucht tilt de boot iets uit het water, waardoor het drijflichaam vrijwel geen weerstand meer ondervindt zo dat bij betrekkelijk gering motorver mogen een hoge snelheid kan worden bereikt. Dat doet denken aan een hoovercraft, maar de vergelijking met zo'n luchtkussenvoertuig gaat niet helemaal op want de Eelman- boot houdt contact met het water. Worsten De boot wordt negen meter lang en krijgt een dek van 2,5 meter breedte. Dat dek bestaat uit een dubbelwandi ge en in vele compartimenten onder verdeelde „doos" van 18 mm hechthout, voorzien van hardhouten (azobé) lang- en dwarsverbanden om de constructie de nodige stijfheid te geven. Aan beide boorden wordt het vaartuig voorzien van drijflichamen met een lengte van 9.30 meter, dikke opblaasbare rubber „worsten" die bij de Genietroepen van het leger in ge bruik zijn geweest als onderdelen van pontons. Elke drijver is voorzien van zes luchtkamers. Zelfs als die alle maal lek zouden raken, zou de boot niet zinken, want de totale construc tie is lichter dan water. Essentieel voor de bouw van het vaartuig is de manier waarop de beide „worsten" rond de hardhouten doos worden aangebracht, zodanig dat ze aan de voorkant boven water komen en dus tussen rubber en water een opening ontstaat waardoor de boot bij voor waarts varen lucht hapt. Op dit moment wordt nog gewerkt aan de hardhouten doos, waarbij Eel man wordt geassisteerd door Arie van der Vis (niet de man van het ge lijknamige doe het zelf-bedrijf maar de voormalige schipper van de TX 36). Er komt geen spijker of schroef aan tepas. „Alles wordt gelijmd met twee componenten epoxi-hars. Dat is veel sterker", zegt Hans Eelman, die verwacht dat zijn boot gezien de grootte en de aard van de construc tie zeer zeewaardig zal zijn en het ook in een vrij hoge branding goed zal doen. Binnenkort zullen we het weten. De proefvaart is over zes weken. Hans Eelman bij zijn in aanbouw zijnde rubberboot. In zijn handen heeft hij een model, dat gebruikt is bij het ontwerpen van de boot. 1-6 3-2 Alle klassen in het Texelse zaalvoet bal komen zo langzamerhand in een beslissend stadium. In de hoofdklas se liep Casino twee punten in op Jelleboog door krap met 4-3 te win nen van ZDH. Mantje is door een 3-2 overwinning op Klif opgeklom men naar een derde plaats en heeft Onder toeziend oog van Henk van der Star en dochter Carola proberen de lammetjeseen uur oud. de eerste stappen uit. Het zesde lam maakt de benaming ..het zwarte schaap van de familie" onmiddellijk waar door zich enigzins te verwijderen van zijn bleker uitgevallen zusters. Alleen zijn kopje is nog zichtbaar, de rest gaat schuil achter de moederschapen. nog steeds een kleine kans om voor de bovenste plaats mee te spelen. De Krim maakte zich wat los uit de onderste regionen, door met 4-1 te winnen van De Koog. In de eerste klasse verloor Texel een kostbaar punt aan Casino 3. Omdat Klif 2 met 4-3 de meerdere bleef over De Koog 2 is het verschil tussen beide teams nu weer opgelopen naar twee pun ten. In de tweede klasse verspeelde koploper Gamma 4 een punt aan Jel leboog 3. In de derde klasse verloor koploper Klif 5 met 4-3 van Gamma 5. Tbch kan komende week de beslis sing vallen in deze klasse. Gamma 5 speelt dan tegen Oosterend 2 en Gempo tegen Klif 5. De stand boven aan is: 1. Klif 5 16-26; 2. Oosterend 2 17-26 en 3. Gamma 5 16-24. In de vierde klasse won Rab 2 met 4-2 van Jelleboog 4 met 4-2 en komt in verliespunten weer gelijk met koplo per Texel 6. In de Junioren 2-klasse heeft Texel 4 nog één punt nodig om zich kampioen in deze klasse te mo gen noemen. Gamma speelde z'n laatste thuiswedstrijd in de interregio nale klasse A en deede dat op pas sende wijze met een 6-1 overwinning op Studio Sport. Texel BV speelde in Den Helder z'n laatste uitwedstrijd en verloor in de allerlaatste seconde met 3-2. Het was een van de beste wedstrijden van het seizoen. Komen de vrijdag speelt Texel BV z'n laatste (thuis) wedstrijd tegen JVC. Het zou voor de Texelse ploeg mooi zijn om deze competitie met een klinkende overwinning af te sluiten. Een andere belangrijke wedstrijd op vrijdag is de topper in de hoofdklasse tussen Mantje en Casino (aanvang 20.15 uur). Koploper Jelleboog speelt tegen Gamma 3 terwijl Gamma 2, Texel BV 2 als tegenstander treft. De wedstrijd De Koog-Rab is verplaatst naar 27 april. Hiervoor komt in de plaats de wedstrijd Texel BV 3-Klif 2. De gymvereniging van Oudeschild houdt op donderdag 19 april van 15.00 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 21.30 uur sjoelkampioenschappen om de DAF truckservice-bekers in dorps huis 't Skiltje. "s Middags is daar te vens een gyminstuif voor de jeugd. De jaarlijkse ontmoeting tussen de klaverjasclubs De Waal en De Door- mars van Oudeschild heeft vrijdag zijn beslag gekregen. In De Waal werden de Oudeschilders in februari op een flinke achterstand gezet. Het verschil bedroeg gemid deld meer dan 300 punten per per soon. Het is begrijpelijk dat de kaarters van Oudeschild in het ach terhoofd hadden om eens flink uit te halen én de wisseltrofee, beschikbaar gesteld door slagerij Blauw, weer in de wacht te slepen. Het werd een zéér spannende wedstrijd. Het leek wel of de spelers uit De Waal hun draai niet konden vinden, want vele partijen werden gewonnen door de Doormars. pas nadat de laatste wed strijd gespeeld was en de punten wa ren geteld, kon De Waal opgelucht adem halen. Oudeschild had wel ge wonnen, maar het saldo over twee wedstrijden was net iets gunstiger voor De Waal. De voorsprong van De Waal na de eerste wedstrijd was 304 punten per persoon gemiddeld. Afge lopen vrijdag behaalde De Doormars een gemiddelde van 3159 punten per speler. De Waal daarentegen 2871 punten gemiddeld, verschil 288 pun ten. Het voordeel van De Waal was dus na twee wedstrijden 16. Voor zitter S. Dros van De Doormars kon na afloop van de fijne speelavond de wisselbeker overhandigen aan Henk Witte. Het volgende seizoen komen weer de traditionele Wèèl-Skil wedstrijden.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9