>upermarkt Vogelenzang >lijft (voorlopig) open öppenspel bij verjaardag Klif 12 f aad van State doet nog geen uitspraak „Super"-personeel maakte kennis met nieuwe winkelbazen Paasdrukte Dominee beroepen Collegevorming llDERDAG 19 APRIL 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 i de gemeente in 1988 de „Super"-supermarkt (van toen Joop Maas, nu Unigro) aan de Vogelenzang moeten sluiten? e al jaren slepende hinderwetkwestie was deze vraag de leiding voor een vorige week gehouden zitting van de Raad State. De zitting werd echter overheerst door een andere g: moet de supermarkt NU sluiten? De raadsman van de ende partij, mr. G. Creutzberg, vroeg in dit verband om on- Idellijke sluiting. Staatsraad mr. B. Veldkamp deed nog geen praak, hetgeen in de praktijk betekent dat de supermarkt iralsnog op dezelfde voet verder kan gaan. lni 1988 werd de oude hinder- vergunning door de Raad van te vernietigd. B en W van Texel loten niet tot sluiting over te in, maar gaven supermarkt- snaar Maas de kans om te zorgen m zijn bedrijf alsnog aan de voor- priften van de vergunning zou men voldoen. De klagende bewo- s van enkele appartementen bo- de supermarkt, de dames mne Spreekmeester en Anneke l9.p en de heer Frans Room, waren r Biter van mening dat het bedrijf nooit zou kunnen en eisten daar- sluiting. B en W weigerden dat [november 1988). Tegen deze Igering tekende mr. Creutzberg iep aan en vorige week was het (eindelijk) zo ver dat de zaak bij Raad van State diende. Ede tussentijd gebeurde echter het ien ander. Nadat de oude hinder- Ivergunning was afgewezen, deed as een aanvraag voor een nieuwe, later door de gemeente werd ver- id. Onlangs besloot de Raad van te echter om de nieuwe vergun- j te schorsen, in afwachting van definitief oordeel. I tien deze actuele stand van zaken I s het logisch dat de partijen don- Ïag in Den Haag niet alleen over verleden wilden praten. Staats- mr. Veldkamp gaf hen die gele- (iheid. Zonder vergunning I lelijk draait de supermarkt momen- 11 zonder hinderwetvergunning, re- '1 ivoor mr. Creutzberg om opnieuw I itmg te eisen. Hij heeft de ge- ente inmiddels hiervan schriftelijk de hoogte gesteld. in W hebben nog niet gereageerd, lar het ligt in de lijn der verwach- 3 dat het college opnieuw geen iting zal bevelen. Met ingang van lecember a.s. valt de supermarkt Jmelijk met langer onder de hinder- I it. maar onder de zogeheten „Al- I nene Maatregel van Bestuur" 'SI (IvBI. De normen die de AMvB 95 lilt aan bijv. geluidhinder, zijn ruimer n in de hinderwet. Volgens de ge- lente zal „Super" aan die normen voldoen, zodat er geen reden is om het bedrijf tot 1 december stil te leg gen. Mr. Creutzberg is het met die stelling niet eens: hij meent dat de supermarkt ook niet aan de AMvB kan voldoen. „Mijn cliënten hebben steeds bestre den dat het gebouw geschikt is voor de vestiging van een supermarkt. Daarvoor moet eerst de structuur van het hele gebouw worden gewijzigd. In een onderzoeksrapport is niet voor niets het aanbrengen van een zwe vende vloer als oplossing genoemd. Ook de schorsing van de nieuwe hin derwetvergunning is een bewijs dat de huidige maatregelen tekort schie ten. Mijn cliënten zijn dan ook van mening dat de supermarkt onverwijld moet worden gesloten", aldus Creutzberg. Opboksen Volgens gemeente-woordvoerder An ton Wilkens (chef afdeling milieu) zijn naar aanleiding van het vorig jaar uit gebrachte akoestisch rapport allerlei aanpassingen in de supermarkt ver richt, waardoor de geluidhinder is ge reduceerd. Wilkens was het dan ook „grondig oneens" met het ambtsbe richt (d.i. het advies van de Raad van State-adviseur). „Kennelijk moeten we opboksen tegen het feit dat het moeilijk te geloven valt dat een voor malige slechte situatie ten goede kan keren", aldus Wilkens. Wilkens kreeg tijdens de zitting van twee kanten steun. Zowel de raads man van Unigro, mr. J.A. Visser, als ir. C.P.M. Horsels van onderzoeksbu reau Oranjewoud betoogde dat de supermarkt wel degelijk aan de nor men van geluidhinder kan voldoen. Oranjewoud heeft dat vorig jaar vast gesteld in een akoestisch rapport. De waarde van dit onderzoek werd ech ter in twijfel getrokken, niet alleen door mr. Creutzberg, maar ook door de adviseur van de Raad van State (wiens vernietigende advies vervol gens de basis vormde voor het schorsen van de nieuwe hinderwet vergunning). Betrouwbaar Ir. Horsels trachtte de betrouwbaar- ater-restaurant Klif 12 in Den orn viert zondagmiddag a.s. het Jarig bestaan met een gratis toe- nkelijk familieprogramma. Hoofd stel is het poppenspel ,,De lende donder" van de Stichting eater „De Spotvogel" uit Amster- ider kan worden genoten van een orproefje van de Texelse jeugdmu- al „De les". De jeugdige artiesten 8en een achttal liedjes uit dit door i Barnard geschreven stuk en dat ■tevens het eerste optreden in het ïenbaar. Ook wordt een twintig mi jtten durende selectie gebracht uit |t workshop-programma van de af- plopen winter en tussen de bedrij ven door zet Klif 12 de schijnwerper P riet totale theaterprogramma voor I komende periode tot en met ■stmis. De middag is geschikt voor T leeftijden. Het poppenspel „De razende donder" is een avontuurlijk verhaal vol span nende en humoristische verwikkelin gen. Het is de strijd van een onbesuisd mannetje tegen een lompe, alles verpletterende reus. Die maakt de omgeving onveilig en vernielt wat hij vernielen kan. Als hij de overmoe dige Golomee gevangen neemt wordt deze opgesloten in een donker sme rig hol. Om de tijd te doden gaat Go lomee spelen met de bezittingen van de reus en laat zijn fantasie de vrije loop. De reus keert terug en ziet de toestand van zijn woning. Hij raakt danig van streek en ontdekt dat je met zijn instelling hoogstens op zoek gaat naar het eind van de wereld. „Vormgeving en muzikale omlijsting van het door Max Verstappen ver tolkte poppenspel roepen een poëti sche sfeer op, terwijl de speelstijl steeds direct blijft", aldus het impres- sariaat. heid van het onderzoek aan te tonen. Hij ontkende dat ex-eigenaar Maas had afgedwongen om bij de geluidhinder-testen aanwezig te zijn, zoals Yvonne Spreekmeester tijdens de zitting had gesuggereerd. Daar naast stelde hij dat de proefnemin gen zelfs verder zijn gegaan dan eigenlijk nodig was. Bijvoorbeeld bleek de geluidhinder van het hak blok in de slagerij binnen de normen te blijven. Oranjewoud bekeek echter ook op welke wijze dat geluid kon worden teruggedrongen. Vastgesteld werd dat de inzameling van flessen wél piekgeluiden veroorzaakten, waarna als eenvoudige oplossing de verplaatsing van de flesseninzameling werd aangedragen. Een ander onder zoeksresultaat was dat het heen en weer rijden van lorries (ook één van de klachten) op zichzelf niet tot een overschrijding van de normen leidde, maar dat door de herhaling van deze activiteit de geluidhinder gemeten over de hele dag wél te hoog was (overschrijding van het „equivalent geluidniveau"). Bepaalde andere acti viteiten werden niet gesimuleerd, al dus Horsels, omdat die „een uiting van onbeheerst menselijk gedrag" waren. Hij doelde daarmee op onder meer het botsen van lorries tegen wanden en pilaren: daarentegen werd wél een meer onvermijdelijke activi teit als het stoten van lorries tegen deuren en trappen gemeten. Horsels concludeerde dat hij over de interpretatie van het akoestisch rap port van mening verschilt met de ad viseur van de Raad van State. De projectleider van Oranjewoud vindt dat de in de supermarkt voorkomen de geluidhinder helemaal kan worden bestreden. Het lijdt volgens Horsels geen twijfel dat de supermarkt zal kunnen voldoen aan de normen van de AMvB. „De AMvB leidt tot verrui ming van de normen, zodat ook de huidige maatregelen kunnen worden versoepeld. Dus straks vier uur in plaats van twee uur laden en los sen." Jurisprudentie Unigro werd voor het eerst in deze zaak vertegenwoordigd door een ad vocaat, mr. Visser uit Dordrecht, in plaats van door een deskundige uit eigen gelederen. Visser beriep zich eveneens op het Oranjewoud-rapport. „De supermarkt zal aan de AMvB kunnen voldoen. Een bevel tot slui ting zal dus op 1 december weer achterhaald zijn. Een merkwaardige situatie, waarmee niemand is ge diend, zelfs de appellanten niet, die dan een soort Pyrrhus-overwinning behalen. Nu sluiten betekent een on evenredige schade, een situatie die het rechtsgevoel van de belangheb benden bepaald niet zal bevredigen." Mr. Visser wees op voorhanden zijn de jurisprudentie (gerechtelijke uit spraak in een vergelijkbaar geval): een recente zaak waarin de Raad van State de hinderwetvergunning van een bakkerij had geschorst. Vervol gens werd sluiting geëist, terwijl over slechts enkele maanden de AMvB zou gaan gelden. De afdeling geschil len van bestuur van de Raad van State besloot toen om de schorsing te verlengen tot het tijdstip waarop de AMvB in werking zou treden. Een uitspraak die in juridische kringen met voor de schoonheidsprijs werd voorgedragen en als „kunststukje" werd betiteld. In navolging van dit voorbeeld stelde mr. Visser nu voor om een „voorlopige voorziening" te treffen, wat inhoudt dat de super markt niet zal sluiten, in afwachting van de komst van de AMvB op 1 de cember. Zorgvuldig? Staatsraad mr. Veldkamp ging niet verder in op deze „toekomstbespiege lingen", zoals hij ze aanduidde; hij liet het voorstel van mr. Visser voor wat het was. Per slot van rekening was de inzet van de zitting „heeft de ge meente in november 1988 terecht geweigerd de supermarkt te sluiten?" Mr. Veldkamp: „Letterlijk de wet le zend, was er destijds reden om te sluiten. Daar zijn we het toch alle maal over eens." Door de verscheidene sprekers waren echter verzachtende omstandigheden naar voren gebracht. Mr. Visser stel de twee punten aan de orde: 1.konden B en W destijds redelijker wijs weten dat de nieuwe hinderwet- aanvraag van Maas onderweg was; 2.konden B en W erop vertrouwen dat Maas aan die nieuwe hinderwet vergunning zou kunnen voldoen. Vis ser stelde dat beide punten met „ja" te beantwoorden waren. Hij vond dat de gemeente zorgvuldig te werk was Hoewel de juridische verwikke lingen rond de hinderwetver gunning nog niet ten einde zijn, haalt het personeel van de „Super"-supermarkt aan de Vo gelenzang opgelucht adem. Na een jaar van onzekerheid over de toekomst van het bedrijf („wie wordt onze nieuwe baas?") kon het de afgelopen weken kennismaken met de nieuwe bedrijfsleiders, die de zaak met ingang van 7 mei gaan runnen. Het zijn Jan Ra ve nstijn (37) en Nick van der Helm (29), beide afkomstig uit Medemblik, die samen het roer overnemen. De winkel wordt gehuurd van Unigro en de naam „Super" blijft behouden. In het contract met Unigro is overeengekomen dat de nieuwe exploitanten gevrijwaard blijven van kosten die mogelijk voort vloeien uit de hinderwet-affaire, aldus Ravenstijn. Voorts is be paald dat alle personeel wordt overgenomen. Ravenstijn: „We hebben elkaar nodig. In de „Super" in Medemblik, waar van ik eigenaar ben, heb ik met het personeel een hele goede verstandhouding, dus waarom zou dat hier niet kunnen." De twee zijn van plan een aantal wijzigingen door te voeren, zo als een andere hoofdingang en automatische kassa's. Beide kennen Texel van diverse va kanties, maar zullen vooralsnog niet op het eiland gaan wonen. Ravenstijn blijft eigenaar van de „Super" in Medemblik en zijn nieuwbakken compagnon Van der Helm, die eindelijk zijn wens om een eigen zaak te be ginnen in vervulling ziet gaan, zal zijn baan bij een supermarkt in Grootebroek opzeggen. Op de foto staan de nieuwe win kelbazen temidden van het per soneel in de „Super" te Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 gegaan en dat er goede argumenten waren om sluiting te weigeren. In orde? Mr. Veldkamp legde punt 2 ook voor aan gemeente-woordvoerder Wilkens: „Inmiddels zijn er maatregelen getrof fen. Dat is toch een bevestiging van het feit dat het allemaal niet deug de?" Antwoord Wilkens: „We wisten dat er iets moest gebeuren, maar alleen niet precies wat. Dat hing af van het onderzoek van Oranjewoud." Mr Veldkamp: „Maar wéér haalde de gemeente het vertrouwen vandaan dat het allemaal best in orde zou ko men? Natuurlijk waren er maatrege len denkbaar. Maar ook zodanige voorzieningen die nog pasten in het kader van de hinderwetvergunning?" Wilkens: „We zouden sluiting overwe gen, zodra we de indruk zouden krij gen dat er geen reële oplossing meer mogelijk was." Mr. Veldkamp: „De appellanten heb ben de indruk: in het gebouw még eigenlijk geen supermarkt gevestigd zijn, maar dat is indertijd toegestaan omdat de beoogde dagwinkeltjes niet haalbaar bleken. Dus als je dan tóch een supermarkt wilt, moet je daaraan aangepaste voorzieningen treffen." Wilkens: „Het allerergste zou zijn een zwevende vloer. In het rapport van Provinciale Waterstaat werd dit ge suggereerd, maar de mogelijkheid op goedkopere oplossingen bleef open." Essentieel Het was de meest essentiële woor denwisseling van de zitting. Indien het gebouw uit bouwkundig oogpunt ongeschikt zou zijn voor een super hebben we er tussen de 250 en 350. Nu waren het er 450! Sinds vo rig jaar nemen we ook campers op en dat begint nu te lopen. Vooral sur fers komen graag bij ons, dan zitten ze lekker dicht bij het wate We kun nen ze echter geen stroom bieden, daarom zoeken sommigen toch liever een andere camping". Verhoeven kreeg vooral van vaste gasten die met de paas hun tent of caravan vast neerzetten voor het hele seizoen vragen over de kustafslag. „Deze mensen volgen het nieuws over Texel goed, en ze maakten zich ongerust over de situatie". Op de Krim bij De Cocksdorp is het aantal tenten en caravans met de paas zo'n 70 procent gestegen. „De exacte cijfers heb ik nog niet, maar de stijging was aanzienlijk. Wij wer ven natuurlijk uitbundig voor onze bungalows, die dan ook waren volge boekt met de paas. Dat straalt af op het kamperen", aldus bedrijfsleider André van der Vliet. Hij denkt dat ook de openstelling gedurende het gehele jaar er iets mee te maken heeft. „We hebben enkele goede all- weatherfaciliteiten en er komen de hele winter kampeerders bij ons. Mensen die dat weten praten erover. Mond op mond-reclame werkt nog altijd het beste". De Hervormde gemeente van Ooster end, Oudeschild, De Cocksdorp en Eierland hebben een toezegging van beroep gedaan op de 34-jarige Hans Fibbe uit Amstelveen. Men wil hem als opvolger van Cees de Jong, die per 30 april vertrekt. Fibbe is getrouwd en heeft twee zoons. markt, zal het namelijk nooit aan de voorschriften van de door de ge meente afgegeven hinderwetvergun ning kunnen voldoen en is elke maatregel een lapmiddel. Een zwe vende vloer is een maatregel die veel dieper ingrijpt in de structuur van het gebouw. De gemeente zou dan een totaal andere hinderwetvergunning moeten opstellen, met andere, zwaar dere normen. Mr. Creutzberg haakte hier namens de klagende partij gretig op in: „Het vertrouwen in november 1988 was misplaatst. Blijkens alle rapporten kan de inrichting niet voldoen aan de eisen van het hinderbesluit detailhan del." Mr. Veldkamp deed zoals verwacht nog geen uitspraak. Naar verwach ting zal zijn antwoord een maand of twee op zich laten wachten. VERVOLG VAN PAGINA 1 de kastanjes uit het vuur moesten halen, terwijl zij intussen met de eer gingen strijken. Texels Belang zat in het college maar voerde tevens oppo sitie met kreten, waarop je geen be leid kunt baseren. Het is natuurlijk populair om te roepen dat de be lastingen niet omhoog mogen of dat je ambtenaren moet ontslaan, maar het is niet reëel." - Wordt Texels Belang nu afgestraft voor hun weinig constructieve hou ding in de laatste raadsperiode? „Afstraffen is een te zwaar woord. Wat we hebben gedaan, is richting toekomst kijken. Er mag geen on werkbare situatie ontstaan, dat wil zeggen: geen herhaling van de oude situatie." Programma - Was er ook wat betreft het te voe ren beleid onenigheid? „Programmatisch bleken er in de on derhandelingen geen grote struikel blokken, wat het CDA betreft. Het concept-programma wijkt overigens wezenlijk af van het oude college programma uit 1986. Dat programma hebben we als uitgangspunt geno men en zijn vervolgens zaken gaan schrappen en toevoegen. Vorige week hebben we in concept één ver sie gemaakt en dinsdagavond zou die worden voorgelegd aan de achterban van alle drie partijen." - Heeft het CDA nu in samenwerking met de PvdA Texels Belang op een zijspoor gezet? „Nee Het CDA heeft eenzijdig het besluit genomen om zich uit de on derhandelingen terug te trekken. Van ochtend hebben we daar de PvdA mee geconfronteerd en vanmiddag, toen alle onderhandelaars opnieuw een bijeenkomst hadden, hebben we het ook Texels Belang medegedeeld." Rugdekking - Het lijkt me sterk dat het CDA zul ke grote risico's neemt dat ze buiten de boot valt. Per slot van rekening streeft het CDA er nog steeds naar een wethouder te leveren. „Inderdaad betekent ons terugtrekken niet dat wij niet meer in het college willen zitten. Het CDA wil wél een wethouderspost. Voor ons was het tijdens de ochtendsessie met de PvdA belangrijk enige rugdekking bit die hoek te verkrijgen." - Waf is nu de strategie van het CDA? „Nadat we vanmiddag hadden mede gedeeld dat we ons terugtrekken, hebben we contact gezocht met de VVD. We streven nu naar een coalitie met VVD en PvdA erbij. Donderdag avond zullen we al een eerste ge sprek voeren. Voor de VVD zal het concept-programma zoals dat er nu ligt, het uitgangspunt zijn. Het vele voorwerk dat tot dusver is verricht, is in elk geval niet voor niets geweest. We hebben goede hoop dat het gaat lukken." Groen Links Van mogelijke rugdekking van de PvdA bleek gisteren nochtans weinig. Nadat de CDA-onderhandelaars wa ren vertrokken, spraken PvdA en Texels Belang ter huize van PvdA- onderhandelaar Gerard van der Kooi nog geruime tijd verder. „In goede sfeer", aldus beide partijen. PvdA liet in dat gesprek niets blijken van een voorkeur voor een eventuele combi natie met CDA en WD. Desgevraagd zei Van der Kooi dat voor de PvdA nog vele wegen kun nen worden bewandeld. „Bekend is dat onze eerste voorkeur uitgaat naar een coalitie met Groen Links erbij. Of dat gebeurt met Texels Belang of met het CDA, blijkt vanzelf wel. Onze eer ste voorkeur is PvdA/Groen Links/CDA, maar de tweede optie PvdA/Groen Links/Texels Belang kan ook nog. In de onderhandelingen hebben we tot dusver goed kunnen samenwerken met Texels Belang. De breuk was wat ons betreft in elk ge val niet nodig omdat het programma onacceptabel zou zijn. Integendeel: voor 99 procent is het concept okee. De situatie is nu spannend, maar prettig is dat de PvdA volop in de ra ce ligt, we kunnen twee kanten op. Wat er nu gaat gebeuren, hangt af van de diverse achterbannen." Volgens Van der Kooi sluit de PvdA een combinatie met de VVD, zoals het CDA nu voorstaat, niet uit. Gezien de bekende voorkeur van de PvdA voor een coalitie met Groen Links, heeft het CDA dus wel degelijk een groot risico genomen, zo kan men concluderen. Ate Rienstra van het CDA in een reactie: „Ja, dat is een risico. Maar in elk geval verwach ten de CDA-kiezers geen twee wet houders aan de linkerzijde. We schatten in dat de Texels Belang- kiezers dat evenmin zien zitten." Op de vraag of het CDA een coalitie met Groen Links ondenkbaar acht, ant woordt Rienstra: „Dat is een oplos sing die op de achtergrond speelt, maar nu niet binnen de mogelijkhe den ligt. Op zich is Peter Bakker als wethouder wel acceptabel, maar wij willen niet méér dan één linkse wet houder." Kortom: een wethouder van Groen Links gaat ten koste van een wethouder van de PvdA, aldus het CDA. Wat vindt Texels Belang van een coa litie met Groen Links? Poster: „Daar kan ik nog niets over zeggen, dat is nog zo ver weg Nee, een spookbeeld is het niet, qua mensen. Programma tisch lijkt het wél moeilijk." Volgens Poster zal zijn partij het gesprek met de PvdA gewoon voortzetten. „Wij kunnen het toch ook niet helpen dat het CDA is opgestapt. Welke andere partij er nu bij wordt betrokken, valt niet te zeggen. We zullen in elk geval rflet anderen contact gaan opne men." Kritischer Poster wilde ook nog even reageren op het in bedekte termen geuite CDA-verwijt dat hij zich niet constructief heeft opgesteld in de onderhandelingen. „De onderhande lingen verliepen volgens mij redelijk goed. Als je onderhandelt, mag je best stoeien over bepaalde dingen, ja toch. De één is nu eenmaal anders dan de ander. Misschien was ik wel wat kritischer dan Van Asselt." Tot slot een commentaar van Klaas Barendregt, die de kans op een derde periode als wethouder voor de VVD plotsklaps flink ziet stijgen. „Een paar weken heeft de VVD zich geïsoleerd gevoeld. Nu zijn we weer in de race en daar zijn we op zich blij mee. Maar we hebben nog geen beslissing genomen wat we nu gaan doen. Eerst moeten we precies weten wat ons wordt aangeboden. Eerst het concept-collegeprogramma bestude ren dus en vervolgens met ons bestuur bespreken. Belangrijker dan het programma vind ik echter nog de interne verhoudingen in het toekom stige college. Dat zal afhankelijk zijn van de kandidaten. De VVD zit nu in een positie dat men naar ons toe komt, dat is op zich lekker. Mogelijk neemt ook Texels Belang nog contact met ons op Zo zie je maar: in de po litiek is alles mogelijk."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5